heid door bultpn of andere uiterlijke kenteekenen blijkt, te dooden. In 'de maanden Februari tot en met Mei moeten alle larven van runder- horzelvliegen, die voorkomen bij zijn of bij onder zijn hoede staande runderen en van welke de aanwezigheid door-bul ten of andere uiterlijke kenteekenen blijkt, onmidde'lijk worden gedood voor dat deze runderen in de weide worden gebracht. Het is gedurende de maanden Febr. tot en met Mei verboden runderen in het weiland te brengen, of toe te laten, ind en deze. runderen bulten ó"f andore uiterlijke kenteekenen vertoonen. die op de aanwezigheid van larven van runder- horzefvliegen duiden. Een ieder, die runderen aanvoert of doet aanvoeren op een veemarkt, een veekeuring, een tentoonstelling van vee, een openbare veeverkooping of op een andere plaats, waar vee op dergelijke wijze -wordt bijeengebracht, is venplicht zorg te dragen, dat alle larven van rvnderhorzelviiegen, die voorkomen bij deze runderen en van we'ke aanwezig' heid door bulten of andere uiterlijke kenteekenen blijkt, ziin gedood. Hii. die in strijd .handelt met deze bepalingen wordt gestraft, met -hechtenis van ten hooigste één jaar óf boete van ten hoogste vijfhonderd gulden. VOOR KLP'NE TUINEN Op een beschut -gelegen bed kunnen eind April reeds de eerste stamspercie- en stamsnijboonen gelegd worden, hetzij op rijen, hetzij in groepjes: spercieboo- nen telkens drie bij elkaar en snijboor nen 2 bij elkaar. Worden ze op rijen uitgeplant, dan worden resp. afstanden genomen van 10 en 15 c.m. Boonen wor den al gauw te diep gelegd: .in den- regel behoeven ze niet dieper in den grond te komen dan 2 a 3 <c.m. .Tolt) een der beste vroege stamsperciebopnen kan de „Chocoladekleurige" gerekend worden. „Wagenaars" en „Alpha" zijn ook vroeg, de opbrengst is flink, doch de smaak is minder fijn dan die van. de „Chocoladekleurige". Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Aan de R.K. Landbouw school te Roosendaal (N.-Br.) werd o.a. bevorderd van -de le naar de 2e klasse A. L. M. Jansen alhier. Op Woensdagavond 22 April ver gaderde de Commissie tot voorlichting bij Beroepskeuze voor Sch. en Duiv. in het Stadhuis. Na behandeling van huis houdelijke zaken werd nog eens besproken het psychotechnisch onderzoek dat plaats had in Juni 1941. Over het algemeen kan dit goed geslaagd worden genoemd: 24 candidaten werden' getest. Om te zien, of de gegeven adviezen juist zijn geweest, zal nog eenigen tijd moeten verloopen. Bij de bespreking kwam -de wensche- lijkheid naar voren, dat na het onder zoek eigenlijk een gedachtenwisse'irig zou moeten Volgen tusschen de ouders van de onderzochte kinderen en den proef leider. Ook in 1942 zal de Comm. de gelegen heid geven zich psychotechnisch te laten testen, hoogstwaarschijnlijk op 24 en 25 Juni. Op een van deze avonden zal dan door den -proefleider een inleiding, wor den gehouden voor de ouders van de opgegeven candidaten, terwijl deze laat- sten in de gelegenheid zullen worden ge steld vragen te stellen. BRUINISSE. Woensdagavond Werd in het Veerhuis alhier een vergadering ge houden van de Coöperatieve Boerenleen bank „Bruinisse", onder leiding van den voorzitter, -den heer P. L. Krepel. Deze heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom en-herdacht het over lijden in het afgeloopen jaar van den voorzitter der Coöp. Centrale Raiffeisen- bank, den heer G. W. Stroinik. De rekening en de balans over 1941 werden goedgekeurd. Het saldo der spaargelden is den laatsten tijd sterk gesfegen. Aan uitbetalingen van wege de PICA, de Veehouderij Centrale enz., werd een bedrag van ruim f 99000 bereikt, waarvoor een veel te kleine vergoeding werd ontvangen, n.l. slechts f28. Als - bestuurslid werd met al gemeen e stemmen herkozen de heer P. L. Krepel en als lid van den Raad van Toezicht, de heer L. A. Jonker. Woensdagmorgen werd in Hótel „Het Veerhuis" alhier de voorjaarsverga dering van ingelanden van het calami- teuze waterschap Bruinisse gehouden. Na opening der vergadering door den voorzitter, de heer S. Hage, feliciteerde gezworenen van der Sluis dezen met het feit, dat het 18 dezer 25 jaar ge leden was, dat de heer Hage als Dijk graaf werd gekozen. Hij memoreerde daarbij welke groote verandering in dit tijdvak, zoowel de'wegen als de water leidingen hebben ondergaan. Beiden verkeeren steeds in uitstekenden staat, de waterafvoer laat niets te wen- schen over. Het egaliseeren en tot bouw land maken van de Inlaag in de jaren 1939 en 1940 zal steeds in de herinnering blijven voortleven als tot stand gekomen onder Uw bestuur, aldus spreker. Hij prees verder de aangename sfeer waarin steeds in de bestuursaangelegenheden wordt samengewerkt en bood hem ten slotte namens bestuur en personeel het bekende werk van Professor Dr. Jan Romeijn „De Lage Landen bij de zee" De heer Hage dankte gezworene van der Sluis voor de goede woorden aan zijn adres gericht en de gevers voor d^ aangename verrassing hem in het ge schenk bereid. De waardeering voor het in die 25 jaar tot stand gebrachte werk is wederkeerig, daar hij in de Keerem van der Sluis, I. Hage Lz. en Krepel steeds gezworenen mocht hebben, wien de belangen van het waterschap even nauw aan het hart lagen als hemzelf. Gezworene Krepel sloot zich aan bij de woorden van zijn collega van der Sluis .en feliciteerde eveneens den Dijk graaf met zijn jubileum. Ook de ontvan ger-griffier en den waterbouwkundige weraseh ten hun chef 'geluk met zijn jubi leum als Dijkgraaf en prezen op hun beurt de aangename" samenwerking onder ling. De begrooting 1942-'43 werd 'daarna goedgekeurd in "ontvang en uitgaaf op f 25154,80. Door de verhooging van vastgestelde pachtwaarde der gronden zal het Dijkge- schot moeten worden verhoogd, doch door zuinig beheer kan het geschot voor de wegen met f 0,75 per H.A. worden verlaagd. In de vacature, ontstaan in den Dijk- raad, door de benoeming van den heer W. van. den Berg Dz., als lid van het Bestuur der Waterkeering, werd be- noemG de heer S. Hage. OUD-VOSSEMEER. In deze gemeente zijn wederom drie personen gearresteerd verdacht van handel in bonnen. Tijdens de Paaschcollecte werd in de Ned. Herv. Kerk bijeengebracht een bedrag van f 77,87. ST.-MAARTENSDÏJK. Algemeene verga dering der Coöp. Boerenleenbank op Dinsdagavond 21 April, in de zaal van den heer P. J. van Iwaarden. Uit de rekening 1941 vermeiden we de volgende cijfers: Ontv. in loopende rekening f691643,14, ontv. rente f 16401,38, prov, loopende- rekening f 60,76, diverse ontvangsten f 360,14, terug betaalde voorschotten f 83811,07, ontv. van de spaarbank f 275998,54, kassaldo 31 December 1940 f 22152,63. Totaal f 1089927,66. Uitgaven: teruggegeven aan de spaar bank f 177596,60, gegeven voorschotten f 57400,—, uitg. in loopende rekening f795320,33, uitgegeven rente f 13453,05, bijdragen aan den centrale bank f263,50, diverse uitgaven f3600,38, op reserve ge brachte winst f 1986,88, inhoud der kas 31 December 1941 f 40306,92. De balans vermeldt in actief en passief' f586974,26, met een saldoverliès van f 79,90. Een en ander werd door den kassier uitvoerig toegelicht. De heer A. L. Hage werd herkozen] als bestuurslid, de heer P. V. van Splun- ter als lid van den raad van toezicht. De rente werd als volgt vastgesteld: voor spaargelden tot f5000 op 2,64 pet, voor één jaar vast op 2,88 pet., in debet voor rekening-courant en voorschotten op 4 pet. Na rondvraag volgde sluiting. Speelgoederen uitgedeeld Woensdag hebben uitverschillende plaatsen van Zeeland boven de Wester- schelde een aantal kinderen een bezoek gebracht aan Middelburg na daarvoor door Winterhulp te zijn aangewezen, die ook de kosten van de reis betaalde* Het waren o.a. kleinen/uit Zierikzee en T h o 1 e n. Het doel was een bezoek aan het gebouw van de Electrobioscoop op die Markt, waar een uitdeelmg plaats had aan 235 kinderen van speelgoedarli- kelen, die vervaardigd zijn door leden van .de Duitsche politie te Tilburg. De politie-hiitenant M. Gartmann, wees er eerst op,' dat men niet naar Neder land is gekomen als vijanden, maar als Germanen om allen samen te werken. De artikelen zijn vervaardigd door alle leden van het politiekorps, samengesteld uit personen van. allerlei beroepen, en ten hoogste 15 pet. uit handwerkslieden.. Het is vervaardigd met veel liefde voor de kinderen. De heer Hollebramds, vertegenwoordi ger van Provinciaal Winterhulp, hèeft den luitenant dank gebracht voor zijn woor den en voor. het beschikbaar stellen der -speelgoederen. Het waren alle bijzonder mooie stuk ken, zoowel grootere als kleinere en zij werden verstrekt volgens vooraf uitge geven nummers. Dankbaar gingen alle kinderen weer huiswaarts. Jeugdherbergen Zaterdag 9 Mei a.s.-- moet staan in het teeken van het jeugdherbergwerkl. Op de hoeken der straten zullen de dorpsgenoot en bij de collectanten van de N.J.H.C. kleine bouwsteentjes, hamer®, troffels enz. kunnen koopen. om. daar mede een bijdrage te leveren aan een verdere uitbreiding- van het jeugdher- bergnet. Jeugdherbergen zijn, in dezen tijd meer noodig dan ooit tevoren; wat ook de jongens en .meisjes moeten missen, zij mogen in geen geval tekort komen aan frissche lucht en zonneschijn! De jeugd herbergen maken het mogelijk voor weinig geld van de schoonheid van ons land te genieten. Helpt daarom jeugd herbergen bouwen, meldt U aan als col lectant en geeft met' milde hand voor de jeugd van Nederland! Aanmeldingen (tevens afhalen van de bussen enz.), Vrijdag 20-L21 uur en Za terdag 8—15 uür op de volgende adres sen: M. C. v. d. Velde, St.-Annaland; M. Meerman, Brugstraat, Tholen; D. Ampt, Oud-Vossemeer en dhr. Bartelsen, St.-Maartensdijk. TELEGRAMMEN DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag havenwerken en docks aan de Zuidkust van Engeland, die voor de oorlogvoering van belang zijn, met brand- en brisantbommen aan gevallen. Op 23 April drongen Duitsche vliegtuigen tot Schotland door en brach ten belangrijk verkenningsrriateriaal mee - terug. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Britsehebommenwerpeers hebben Don derdagnacht het kustgebied van Noord- Duitschland aangevallen. Er ontstond ge ringe schade aan woonwijken en ook eenige personen werden het slachtoffer van deze aanvallen. Vier der aanvallende bommenwerpers .werden ^neergeschoten. Een enkel toestel kwam in de buurt van de Rijkshoofdstad. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN Berioht no. 107 Mtximum deUilprijxen voor oitroenen Groote oitroenen per atuk f 0 07'/, Kleine 0 06 Eet vragen van hoogere -prijzen is strafbaar. OFFlCEELE PUBLlCAT.E VAN DEN GEMACHTiGDE VOOR DE PRJZEN Befioht no. 108. Kleinhnndelsprijien ftnsjoriapantei. Anpj->vïsp»8tei 1/1 tub* (65 gr.) f 016 u 1/2 (32 gr.) -0 23 Anf>jovi8-viBohp*Btei l/l (65 gr.) - 0.33 ii 1/2 (32 gr.) 0.20 Het vragen van hoogere prffben is strafbaar VOOR DE HUISVROUW Het koken van erwten en boonen Er zijn veel huisvrouwén die. de erwten en boonen moeilijk gaar kunnen krijgen. Dït is vooral het geval met peulvruchten die we nog van vorige jaren over hebben. Neemt U dan echter niet de gewoonte aan om wat zuiveringszout bij bet kook water te voegen, daar dit een groot deel van' de voedingswaarde wegneemt. Een beter middel is het volgende: Een dag ite voren kookt U de aardappelen in wat meer- water dan gewoonlijk en gooit dit heete water niet weg, maar zet er de boonen of erwten ,in te weeken. Den volgenden dag kookt U de peul vruchten in ditzelfde water en U zult zien dat ze nu wel gaar worden. U moet ei- wel om denken, dat het aardappelwater reeds' gezouten is, zoo- dat er niet veel zout meer hoeft bijge voegd te worden. Waarom zouden we eigenlijk het water, waarin we de peulvruchten hebben ge kookt weggooien? Het is mogelijk hier j nog een voedzame en smakelijke soep i van klaar te maken.Alser nog wat erwten of boonen ook over zijn, des te I beter. Deze maken wa dan door een zeef geheel fijn en doen ze door het boonenwa'ter. Met een jusblokj'e, soep- pasta- of iets dergelijks maken we soep pikanter. Het vocht brengen we nu aan de 'kpok en doen er naar smaak wat fijn gesnipperde uien of andere kruiderijen door, -en ook de inhoud van een blikje soepgroente smaakt er uitstekend door Met wat bloem pf een handvol gort-mout kan de soep tenslott# nog gebonden worden, doch (noodzakelijk is dit niet. U zult zien dat de hwsgenqoten van dit j smakelijke soepje zullen smulden Weet U .pok wat U inplaats van bloem I kunt nemen? Wrijf door een zeef een paar gekookte aardappelen en maak deze N aan met de soep als ze kookt, I v Het begieten van kamerplanten I Als een bloemist een plant verkoopt, volgt als regel de vraag: „Hoeveel en hoe vaak. moet ik gieten?", Een kort en afdoend antwoord op deze eenvoudige vraag is niet te geven, "omdat allerlei omstandigheden het gieten beïnvloeden •en degenen, 'tot wien deze vraag gesteld wordt, daarvan gewoonlijk niet op de hoogte is. Giet nooit willekeurig' of met machi'-' nale regelmaat, maar alleen dan, als de plant behoefte heeft aan vocht. ALs men de planten water geeft, dan doe men dat goed. Het geknoei van gieten1 op de schotels onder de potten is verkeerd, uitgezonderd voor cyclamen, doch bovendien is het tijdroovend, even als het gieten boven op de potten. Het meest eenvoudige is de pot in het giet- water zoolang te dompelen, totdat deze geheel van water is doortrokken. Het te gebruiken gietwater moet diezelfde-tem peratuur hebben als de omgeving. We houden de pot zoolang onder water, tot het borrelen der luchtbellen over is en laten dan alles uitlekken, alvorens de potten weer op schotels te plaatsen. Door dit zoogenaamde idoopen wordt tevens de lucht verversoht. Zieke of kwijnende planten zijn nimmer met meer of minder gieten te genezen, doch moeten uit de pot genomen worden voor een nader onderzoek. Men gaat dan na of de wortels goed gezond zijn, of de aarde verdroogt of verzuurd is en verwijdere alle zieke of aangetaste wortels. Laat bij het water gev'en nooit water op den bodem der schotel staan,- want slechts weinige planten zijn tegen een langdurig voetbad bestand, terwijl het tevens de luchttoevoer van onderen af sluit. Bovendien blijft dan de aarde onder in de pot to lang nat en gaat ge makkelijk tot verzuring over. H. Nu de daartoe noodige schikkingen vol tooid zijn, zullen bijna alle 13.000 Indo nesische lagere scholen op Java gelijk tijdig heropend worden op 29 April, den verjaardag van den Japanschen keizer, Inmiddels is men reeds voornemens, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de heropening van de andere instellingen van onderwijs. j Verbod tot verhandelen en afleveren j van stroovlas Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd' maakt, in aanslui ting op de publicatie in .Januari .j.l. bekend, dat het aan de exporteurs niet meer toegestaan is stroovlas te koopen op de namens de Nederlandsche Akker- bouwcentrale door de Stichting van Nederlandsche Stroovlasexporteurs uitge reikte machtigingen Telers en/of handelaren mogen aan de ex- Iers en/of handelaren mogen aan 'de ex porteurs derhalve geen vlas meer verkoo- pen op vertoon van deze machtigingen. Het afleveren der reeds aan de expor teurs voor export verkochte partijen mag nog plaats vinden. Voor het verkrijgen van toestemming tot het verhandelen en afleveren van stroovlas aan de Nederlandsche vlassers- bedrijven is de volgende regeling 'ge troffen'. De reeds voor 39/12/41 en daarna op vergunning tot aankoop door telers en/of handelareen aan vlassers verkochte par tijen stroovlas mogen slechts worden af geleverd tegen in ontvangstneming vaaa machtigingen tot afname van "deze par tijen, welke machtigingen doo:r de be trokken vlasser,» moeten worden aange vraagd bij de Ondervakgroep „Vlasbewer- kende Industrie", Schiedamschesingel 50E te Rotterdam, Postbus 1149. Voorzoover door de N.A.C. aap telers en handelaren reeds' ontheffing 'van het afleveringsver bod is - gegeven, kan op die ontheffing nog afgeleverd worden. Voor door vlassers nieuw aan te koo pen partijen geldt, dat deze tot 3 Mei van handelaren uit de reeds door hen aangekochte, doch nog- niet doorverkochte» partijen mogien koopen, mits zij in het bezit zijn van een aankoopvergunning, welke door den vlasser dient te worden aangevraagd en aan den handelaar moet worden afgegeven. Bij aflevering dezer, partijen moeten bovendien de bovenbe doelde machtigingen tot afname worden ingenomen. Deze aankoopvergunningen. moeten eveneens worden aangevraagd bij de. Ondervakgroép „Vlasbewerkende In dustrie". De vergunningen tot aankoop, welke reeds door de N.A.C. werden af- gegeveiT aan vlassers, moeten, voorzoo- ver er hog geen vlas op aangekoent is, worden omgeruild bij bovengenoemde Öndervakgroep. Na 3 Mei zullen de vlassers tegen afgifte yan de aankoopvergunningen nog ■slechts kunnen koopen bij de Stichting Nederlandsche Stroovlasexporteurs, ge vestigd te Rotterdam, bureau houdende te Groningen. DAMRUBRIEK Correspondentie: Bureau van dit blad onder motto „Damrubriek". - We geven thans de oplossing van ile vraagstukken 15 en 16. Het eerste stukje werd in de partij uitgevoerd door den "bekenden speler D. H. Mollenkanip. Na. 24—29 van zwart volgde 26—21 29x49 28—22 17—37 47—42 '49—32 27x38 16x27 42x2! Een schitte rende afwikkeling. Vraagstuk 16 kwam voor in een partij gespeeld door J. van Mill. Na de lok- zet 29—24 antwoordde zwart 14—19 en nu volgde: 32—27 34—30 40x27 39—34 27—21 37—32 42x2! Op het eindspel komen we nog.terug. Beide fragmenten ontleenden we aan: „Het Damspel". Ze werden goed opge lost door W. v.' d. Veer en A* J. v. di. Velde te Oosterland, D. Kardol en W. Heuseveldt- te Zierikzee, F. Brandenburg te IJmuiden. Van vraagstuk. 14 kwam nog een goede oplossing in van L. Beije te Oosterland. VRAAGSTUK 19. verlies gebracht. Zoo gaat het in de praktijk vaak. Naar aanleiding van deze eindstand ont vingen we een tweetal varianten, die volgens den inzender (F. Brandenburg) eveneens tot gelijk spel leiden., We komen daar op terug. SPORT VOETBAL. N.V.B. Onderafdeeling Zeeland. Het officieele programma voor a.s. Zondag 26 April luidt: le klasse E. Zierikzee: Schouwen I—Noordgcuwe I (3 uur, scheidsr. C. B. HoobeUand). Zierikzee; Zierikzèe II—Burgh A (1 uur, scheidsr- W. J. van der Maas). Ellemeet: Renesse I—Zierikzee 1 (,3 uur. scheidsr. P. J. Cashoek). 2e klasse E. Zierikzee: Zierikzee III—Renesse II (1 uur, scheidsr. C. B. HoogeUand). Zierikzee; Schouwen II—Noordgouwe II (3 uur. scheidsr. W. J. van der Maas). Burgh: Burgh III—Noordgouwe IL (ha.f 3, scheidsr. Joh. v. d. Werf). KORFBAL SDKB. AFDEELING B. 3e klasse. 23 April r Die Gouwe IIIVitesse II 0—3 46 47 48 49 50 Wit speelde 37—31 en zwart antwoordde 2126. Nu voerde wit een slagzet uit. We gaan nu nog eens nader de eind stand van vraagstuk 16 bezien- We merk ten bij plaatsing op, dat bet heel nuttig was eens na te gaan of zwart met gelijk spel de dam kon afnemen. De stand was: Zwart 1 3—6 8—10 12 13 15. Wit 26 38 41, 43 45 46 48—50 en dam op 2. Zwart was aan zet. De volgende spelgang stond ons vooroogen: Zwart 10—14. Voor wit is het zaak zoo spoedig mogelijk de dam in veilig heid te brengen, dus 2—16. Nu zwart 12—17. Wil wit zijn dam niet voor 2 séhijven afstaan (dan heeft zwart gelijk spel), dan moet hij offeren door 26—21, want plaatst hij zijn dam ndar 21, 27 of 32, dan gaat hij voor één ""schijf verloren. Terugplaatsen naar 11 of 2, of de dam laten staan, verliest altijd de dam voor 2 schijven doqr 17—22, 8-12 of 17—21. Na het offer 26—21 (17x26) kan zwart zelfs 3 schijven voor de dam geven. Tracht wit dit nog te voorkomen, dan moet de dam weer weg, want 1—7 en 8—12 dreigt Wit moet dan 16—27 spe len. Doch ira vervolgt zwart met 8—12 en om nadeel te voorkomen moet wit weer terug naar 1« met zijn dam. Nu volgt echter 1217 en wit gaat 7/jn dam verliezen voor 2 schijven, zoodat wit èen schijf achter raakt. Had wit zijn dam tijdig laten nemen, dan was een gelijk spel oi*rtaan. Zijn pogingen om zijn dam in veiligheid te brengen, hebben hem in plaats van de winststelling juist BUSLICH UNGSTO DEN ZiERtKZEE Op werkdagen: NieuwstraatKraanplein't Vrij'e 4.15 4.20 N4.L5 11.15 11.20 11.25 15,05 15.10 15.15 19.35 19.40 19.45 Vjüil i&ft? Artikel 35. -(5) Bij Het geleiden o! drijven van vee bij duisternis' of dichten mist dienen, aan hei begin en hei einde van hei transport, lantaarns, welke een helder wit oi geelachtig licht uitstralen, te worden medegevoerd Bij het ge leiden van paarden kan met één lantaarn worden volstaan Polvoonn-CUudiu»-Prje Holland ro

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3