ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 24 APRIL 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT LUCHTAANVALLEN OP STALINGRAD EN DE HAVEN VAN MOERMANSK ABONNHMBNTi Prijs: In Ziertkzee 'J 1.60, cider» y 1.90 1797 - 1689 per kwartaal. Weekabonnementen re*p. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode,^Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32' Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14917 ADVBRTBNTIHS t AdvertentiSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiên 84 cent. B1J contract belangrijke korting. DE BRITSCHE LAND- EN ZEE-OPERATIES BIJ BOULOGNE Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekendIn het Oos ten leverden verscheidene eigen aanvals- operaties successen op. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. .Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een groote wapenfabriek der bolsjewisten in Stalin;g.rad aangevallen en tal rijke bomtreffers geplaatst, waarop bran den en ontploffingen volgden. Ben an dere doeltreffende aanval was gericht op de haveninstallaties van Moermansk. In Karelië hebben Finsche troepen na ge vechten die 10 dagen hebben geduurd, aan het front van de Swir 150 vijan delijke aanvallen afgeslagen. Hierbij' ver loor de vijand, behalve talrijke gevange nen en wapens, meer dan 14000 dooden. Ook de tegen de Duitsche formaties ih dezen sector ondernomen aanvallen van den vijand mislukten met bloedige verliezen. i In Noord-Afrik a wederzijdsche ac tiviteit van verkenningstroepen. Sterke formaties geyechtsviegtuigen, duikbom menwerpers en jagers hebben overdag en 's nachts met succes de aanvallen op de militaire installatiesen vliegVelden op het eiland Malta voortgezet. In lucht gevechten boven Malta werden 9 Brit- sehe vliegtuigen neergeschoten. Gevechts vliegtuigen plaatsten bij nachtelijke aan vallen bomtreffers op een springstoffen fabriek in Zuid-Engeland. In het Kanaal ontstonden in den nacht van 21 op 22 April tusschen Duitsche patrouilleformaties en Britsche motortor pedobooten, verscheidene gevechten in het verloop waarvan een aantal vijandelijke motortorpedobooten werd beschadigd. In het zeegebied ten Zuiden van Boulogne werden in denzelfden nacht bij 'n botsing van Duitsche mijnenvegers met een Brit sche formatie motortorpedobooten een vijandelijke motortorpedoboot tot zin ken gebracht en twee andere zwaar beschadigd. De Britsche formatie trok zich daarop onder bescherming van een rookgordijn terug. Tijdens dit korte gevecht zetten de Britten op een afgelegen plaats aan .de kust een kleine stoottroep aan land, die onmiddellijk in een vuurgevecht met de Duitsche kustwacht gewikkeld werd en zich met bloedige verliezen en met ach terlating van de geheele uitrusting terug trok. In den afgeloopen nacht wierpen Brit sche vliegtuigen bommen neer in West- Duitschland. De burgerbevolking leed en kele verliezen; geringe materieele schade werd vooral aangericht in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 5 der aanvallende bommenwerpers neer. Kapitein Ihlefeldt behaalde gisteren over dag aan het Oostfront zijn 98—101e over winning in de lucht. Oberfeldwebel Gild- ner behaalde in den nacht van 22 op 28 April zijn 30 -, Oberfeldwebel Beier zijn 15 nachtelijke overwinning in de lucht. DE BRITSCHE VLOOTSTERKTE Sombere beschouwing der „Daily Mail" De vlootmedewerker van de „Daily Mail" wijdt een pessimistische beschou wing aan de Britsche vlootsterkte en - constateert, aldus' het DNB uit .Stockholm, dat >de Britsche vloot in vrijwel alle categorieën- numeriek zwakker is dan -Ie verbonden vloten van de As-mogendhedien De geallieerde verliezen aan oorlogs- en koopvaardijschepen van de laatste we ken noemt het blad catastrofaal en 'nét doet een beroep op de Ver. Staten om interventie op den Atlaritisehen Oceaan en in de Middellandsche Zee. Ernstiger nog dan de numerieke zwak heid is het gebrek aan steunpunten. In de Middellandsche Zee, waar Malta voortdurend bomaanvallen ondergaat, kan de Britsche .vloot nog slechts gebruik maken van Alexandrië met zijn geringe dokruimte en Gibraltar. Na de zware nederlagen kunnen op den Indischen Oceaan Colombo en Trincomali (Ceylon) geen' bases van belang meer genoemd worden. Er blijven dus slechts Bombay en Aden over, die onvoldoende uitgerust zijn, en verder -Durban en Simonstown, maar die liggen op 3000 mijl van Ceylon. Hieruit blijkt, hoe ernstig het verlies van Singapore is. Zeer bezorgd maakt het blad zich over het probleem der olieverzorging» van de* Britsche vloot, nu de oliebronnen in Oost-Azië verloren zijn gegaan en de le vering'van olie uit Irak en Iran op ge vaarlijke wijze bedreigd wordt. De voor raden van Roemenië zijn niet meer ter beschikking en in de CaTaibische Zee staan de leveranties van Venezuela aan heftige duikbootaanvallen bloot Wil Enr geland zijn zeeheerschappij heroveren en een einde maken, aan zijn nederlagen, dan kan dit slechts met Amerikaansche hulp gebeuren. Daarom moeten beide vlo ten, om ergens een overwinning te be halen en de decimeering op alle zeeën te verhinderen, zoo snel mogelijk ver- eenigd en tot een eenheid gemaakt worden. Itallaansch weermachtsberlcht Luchtbombardementen op hot eiland Malta Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: In Cyrenaïca normale activiteit der patrouilles. Een vijandelijk vliegtuig, dat door ons afweervuur werd getroffen, stortte brandend neer. De luchtbombar dementen op de militaire installaties van Malt^ zijn voortgezet. Duitsche jagers hebben tijdens gevechten boven het eiland .8 Spitfires en 1 Curtiss neergeschoten. Talrijke andere toestellen werden op den grond vernield. In den afgeloopen nacht hébben En- gelsche toestellen eenige bommen gewor pen op Ra,g!usa en Comiso. Geen slacht offers onder de bevolking en schade van weinig belang te Comiso. Volgens nadere berichten is de Britsche torpedo- bootjager „Havock", die in het weer machtsbericht 675 is genoemd, getorpe deerd en tot zinken gebracht door onze duikboot „Aradam", onder bevel van luitenant ter zee Oscar Gran, die van een kruistocht terugkeerde. Nationale Jeugdstorm wordt weerbaar gemaakt Bezoek van Muesert aan de kaderschool te Avegoor Op de „Avegoor", het landgoed op den Oosleüjken Veluwezoom bij Ellekom, is sedert Mei van het vorige jaar een opleidingsschool der Duitsche S.S. ge vestigd. Hier hebben leden van de N.S. D.A.P., van de W.A. en van het leiders corps yan de N.S.B., een korte maar grondige militaire opleiding genoten en den laatsten 'tijd heeft deze school haar deuren geopend voor de scholing van het kader van den Nationalen Jeugd storm. Dezer dagen heeft de leider van de N.S.B. een kort bezoek gebracht aan „Avegoor" en, na een schouw van de manschappen in opleiding, de verschil lende oefeningen gadegeslagen. In een der zalen van het recreatiegebouw heeft Mussert vervolgens de deelnemers aan den kadercursus toegesproken. „Gij zijt hier", aldus begon Mussert, „om beter dan tevoren ons volk te dienen. Moei lijkheden zonder tal moet dit v,olk dra gen. Invele opzichten heeft het zijn plicht gedaan, het heeft ook als Ger- maansch volk zijn plicht gedaan, het is een der weinige volkeren, die- een ge boorte-overschot hebben, zoo noodig voor de handhaving in de wereld, maar in één ding kwamen wij ver ten achter: in hardheid,'in militaire weerbaarheid. Daarin kunnen wij- veel leeren van ons Duitsche broedervolk." Mussert wees vervolgens op de ge weldige worsteling waarin Europa is gewikkeld. Negentig procent van den strijd van Europa om zijn bestaan moet door Duitschland worden verricht. Het hoeft niet zoo mogen zijn, dat Neder land met Hitler's bruinhemden en Mus solini's zwarthemden meestrijdt voor Europa. Een lichtend voorbeeld vooir Nederland noemde Mussert het Duitsch land van 1918, dat toen evenzeer in den put zat als wij thans. „Europa moet solidair zijn, wil het zich handhaven, want het gaat thans om continenten. Als er geen nationaal- socialisme was geweest, was er nu geen Europa meer. Het nationaal-socialisme is de plechtanker van nieuwe Europa. Hoe ontzaglijk jammer is het", aldus Mussert, ,.dat het weerbare deel- van het Nederlandsche volk niet aan het Oostfront staat!" Maar iglevaar dreigt ook uit het Wes ten, van onzen vijand van eeuwen her, Engeland. Honderdduizenden van onze Duitsche broeders zullen medehelpen om, mochten de Engelschen komen, ze er uit te slaan, doch spreker heeft de hoop, dat Nederland eens daartoe zelf in staat zal zijn. Om mee te helpen Germanjes grenzen te beschermen daaraan zullen de leden van de kaderschool straks me dewerken als de leiders van de Neder landsche jeugd- „Ieder uur", zoo besloot de leider zijn toespraak, „zult gij be steden aan de sterkmaking van het Ne derlandsche volk. Wij .zullen trouw zijn aan het Duitsche volk, niet vergetende, dat het in dezen tijd nog menschen be schikbaar wilde stellen om óns te helpen" j De rede van Mussert werd met luid Houzee-geroep onderstreept. Met de Führer-Ehrung werd de bijeen komst gesloten. EEN JEUGDHERBERG MEER IS EEN GEVANGENiS MINDER Prof. mr. J. van Loon. president van den Hoogen Raad der Nederlanden, schrijft: Het werk van de jeugdherbergcehtrale kan pas tot -volle ontplooiing komen, indien ons geheele volk de groote waarde er van leert onderkennen en zich bewust wordt van de buitengewone beteekenis, .die het jeugdherbergwerk heeft voor de qpvoeding van de jonge generatie. De jeugdherbergbeweging heeft aan vankelijk -met groote moeilijkheden te kampen gehad, zooals zooveel, dat nieuw is, aanvankelijk met eenige achterdocht wordt bekeken. Het jeugdherbergwezen heeft deze achterdocht echter overwon nen en verheugt zich thans in de sym pathie van velen, zoodat er langzamer hand een zij het dan ook wat ijl net van jeugdherbergen in ons land is ontstaan. Het is gemakkelijk er trotsch op te zijn dat wiji dit alles -toch maar in ons land tot stand hebben gebracht. Beter is het echter, zich er rekenschap van te geven, dat dit nog lang niet genoeg is. Zoolang ons jeugdhergöet niet zoo dicht iq, dat de geheele Ne derlandsche jeugd gelegenheid heeft, bij het reizen en trekken daarvan gebruik te maken,» behoort elke Nederlander dit zoo bij uitstek sociale werk met zijn beste krachten en vooral geldelijk te steunen. Men beschouwe het vooral niet als "een overbodige^ weelde, doch als een noodzakelijke vereischte voor de jeugd, om met een minimum aan kosten het land te leeren kennen en daarbij door gezonde lichaamsbeweging in de vrije natuur zich niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk zoo sterk mogelijk te maken. Dit is een uitnemend gelang voor het geheele Nederlandsche volk. Als de duizenden kinderen in de achterbuurten der groote steden wat meer gelegen heid krijgen het land in te trekken en de mooie natuur te leeren kennen, dan zal dit in Jiooge mate hun opgroeien tot flinke, eerlijke jongens en meisjes bevorderen. De statistieken over de misdadige jeugd bewijzen, dat het leven op het land voor de kinderen de vijand is van de misdaad. Met straffen wordt de misdaad niet bestreden, de strijd, tegen de misdaad moet beginnen met de pre ventie. Welnu, indien gij ernstig de toene mende misdadigheid onder de jeugd wenscht te bestrijden, steunt dan het jeugdherbergwerk. Het is een der beste middelen tegen de jeugdcriminaliteit! De a.s. distributie van huishoudelijk aardewerk Het afleverings- en verkoopsverbod verlengd tot 30 April De secretaris-generaal van handel» nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat het thans van kracht zijnde verbod] tot het koopen, verkoopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbijtserviezen en ^serviesgoed van aardewerk of porselein is verlengd tot en met 30 April 1942- Tot de véle autoriteitendie Adolf Hitler op sffn 53sten verjaardag in zfjn hoofdkwartier kwamen gelitkwenschen, behoorde ook Rijksmaarschalk Goerivg Telefoto* HoffmannStapf Pax'Holland s Na het verkoopsverbod zal distributie volgen. Het spreekt vanzelf, dat daar bij allereerst diegenen in aanmerking komen, die nieuw aardewerk beslist noo dig. hebben. Dit zijn in de eerste plaats zij, die gaan trouwen, die voor een uit zet ook serviezen, koppen en schotels noodig hebben. De overheid zal doen wat zij kan om deze menschen van het noodige te voorzien, doch pok hier zal vermoedelijk heel dikwijls aan speciale wenschen niet -kunnen worden voldaan. Voor alle (gezinnen met kleine kinderen zal bovendien gelegenheid bestaan eenig aardewerk te betrekken op nader aan te wijzen bonnen. Pas daarna komen an dere gegadigden in aanmerking. Voor hen wordt echter ook een distributieregieling getroffen. Glaswerk valt buiten de voor genomen regeling. Ook hiervoor 'bestaat de rantsoeneering, ten aanzien van de levering door fabrikanten en gros siers aan winkeliers op basis van het; jaar 1940. Hoewel met de verschillende soorten glaswerk (huishoudelijk glaswerk, medi cijnglas, verpakkingsglas, café- en hotel glas) eveneens uiterst zuinig dient te worden omgegaan, staat hiervoor een eigenlijke distributie volgens bonnensys teem niet op het program, daar het ver bruik van huishoudelijk igiaswerk belang rijk minder is dan dat van aardewerkj. Wel kan worden medegedeeld, dat in- maakglazen en rubberringen hiervoor slechts op zeer beperkte schaal beschik baar zullen zijn. Ben zware training, een zware taak Reeds geruimen tijd staan de mannen der Nederlandsche ambulance onder de strenge tucht van de Duitsche militaire opleiding. Zware, zeer zware oefenin gen moeten zij maken om voor hun taak geschikt te xyorden. Maar ze hebben het er graag voor over, deze kerels uit één stuk. Zij weten, dat het hun plicht, is. Op u, lezer, rust ook een plicht. Uwj steun wordt gevraagd voor deze hulp expeditie aan het Oostfront. Stort daar om regelmatig een bijdrage op giroreke ning 87600. Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Onverschrokken mannen Dappere kerels, onverschrokken man nen grepen naar de wapenen en snelden naar het Oosten, waar het bolsjewisme dreigde- Dat was in Juni 1941. Intusschen wierpen zij den aartsvijand van het be schaafde Europa terug, hielden hem dezen winter in bedwang ed zullen hem in de komende maanden vernietigen. Tot deze dappere strijders behooren ook Neder landsche mannen, want een waarachtig Nederlander was nimmer een lafaard en Wannser verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 20.52. Morgen (Zaterdag) zon op 6.23; zon onder '20.54. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4 06, op 14.11 Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Don derdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrijdag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. verzaakte nooit zijn plicht als het vader land in 'gevaar was. Landgenoot, ook gij zij't geen lafaard. Ook gij kent uw plicht Meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Konin ginnegracht 22 .te 's-Gravenhage. Schippersvereniging „Schuttevaer" Onder leiding van mr. W. A. C. van Dam uit Rotterdam is te Amersfoort de 92ste algemeene vergadering van de schippersvereeniging Schuttevaer gehou den. In zijn openingsrede wees de voorzit-, ter op de bijzondere moeilijkheden waar mee de scheepvaart te kampen heeft. Vervolgens gaf hij een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen van het af geloopen'jaar. De agenda, welke 111 punten bevatte, werd vlot afgewerkt. De aftredende be stuursleden werden herkozen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Veiling van gevonden voorwerpen Voor de Dinsdag gehouden veiling door de Nederlandsche Spoorwegen van ge vonden voorwerpen, welke in het No tarishuis te Utrecht werd gehouden, be stond een geweldige belangstelling. Des ondanks vonden maar zeer weinig ar tikelen een kooper. De politie werd n.l al zeer spoedig medegedeeld, dat op deze veiling fantastische prijzen werden gemaakt voor verscheidene artikelen, waar in deze dagen veel vraag naar bestaat, zooals lederen tasschen en foto toestellen. Dit werd aanleiding om in te grijpen en den verkoop stil te zetten. Wat er intusschen met de gevonden voorwerpen zal geschieden, ligt nog in de toekomst verborgen l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1