ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 APRIL 1942 OPöEHOI ZIERIKZEESCHE COÜRAHT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elder* y 1.90 1797 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.Y. Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14916 ADVBRTBNT1ESI Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. Stoottroepen namen in 't Donetz- gebied vijandelijke steunpunten Voortdurende luchtaanvallen op Malta Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: In het Donetzgebied namen Duitsch- Rumeensche troepen, bij succesvolle ac ties van stoottroepen, enkele zwaar ver sterkte en ondermijnde steunpunten van den vijand en maakten een aantal gevan genen. In den centralen en Noordelijk- ken sector van het Oostelijk front werden verscheidene plaatselijke aanval len van den vijand afgeslagen. Bij een eigen aanval braken formaties van het leger en de Waffen-SS door taai ver-- dedigde vijandelijke boschstellingen heen. Zij maakten een vrij groot aantal ge vangenen en 13 stukken geschut bijit. Formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers vielen spoorwegjnstalla- ties achter het vijandelijke front aan. Drie munitietreinen vlogen na borhtref- fers in de lucht. Talrijke spoorwegtijden werden verbroken en een omvangrijke hoeveelheid rollend materiaal werd ver nield: In Noord-Afrika geen groote krijgs operaties. In de militaire installaties van La Valetta en op de vliegvelden van het eiland Malta werden door voort durende luchtaanvallen wederom zware vernielingen aangericht. De vijand ver loor door vernielingen - op den grond 9 en in luchtgevechten boven bet eiland 7 toestellen. Voor de Engelsche Zuidkust brachten lichte gevechtsvliegtuigen gis teren overdag een vijandelijk koopvaar-' dijschip van 2000 ton tot zinken. In den afgeloopen nacht plaatsten gevechtsvlieg tuigen bomtreffers met daarop volgende ontploffingen in een munitiefabriek in Zuid-Engeland. j OPROEP VAN HITLER i VOOR HET ROODE KRUIS j Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Hitier heeft een oproep gericht tot het Duitsehe volk om met het thans beginnende dgrde oorlogshulpwerk voor het Duitsehe Roode Kruis eendeel van de dankbaarheidssehuld in te lossen, die het vaderland heeft jegens de Duitsehe soldaten voor hun opofferingen aan het* front. In den oproep wordt o.m. ge zegd: „Een winter van uiterst zware gevechten en van- de zwaarste belas ting ligt achter ons. De Duitsehe soldaat heeft dezen winter een beproevingstijd doorstaan, die alle tot dusver door hem in dezen oorlog gebrachte offers verre overtreft. Bovenmenschelijke eischen van lichamelijken en geestelijken aard moes ten hem gesteld worden. Hij heeft aan deze eischen voldaan met een offer vaardigheid, waarbij vergeleken de door het vaderland gedragen lasten en ont beringen, hoe zwaar zij op zich "fcelf ook geweest zijn priogen en nog zijh, volkomen verbleeken. In den tijd van de zwaarste belastingproeven van dezen winter hebben millioenen Duitsehe sol daten aan hun vaderland gedacht om voor dit vaderland, voor hun vrouwen en kinderen, voor het bpstaan en de toekomst .van ons volk een barbaarschen vijand te bestrijden, wiens overwinning het einde van alles zou zijn geweest. Het vaderland weet dit ook. Het heeft begrepen, hoezeer zijnlot uitsluitend in handen van de Duitsehe soldaten ligt. Wat het front,voor ons volk opoffert. kan door het vaderland nooit vergolden worden. Het moet echter ten minste een klein deel van zijn dankbaarheids schuld inlossen door naar beste krach ten mede te helpen de wonden te heelen, die de oorlog onzen soldaten toebrengt." HARSHALL CONFEREERT MET ROOSEVELT Volgens een Reuterbericht uit Washing ton heeft de chef van den Amerikaan^ schen generalen staf Marshall Maandag in bet Witte Huis met Rooseyelt bespre- kingen gehad; die 21/2 uur hebben ge- duurd. Aldus het ANP uit Stockholm. J Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Brilsche admiraal Sir Dudley Pound generaal Marshall op zijn reis naar de Vereeniglde Staten vergezeld. j Generaal Marshal verklaarde tegenover de pers> dat de Ver. Staten zich in den komenden zomer in de> eerste plaats zul len toeleggen op een zoo omvangrijk mogelijke hulpverleening aan de Sovjet- Unie. Degenen, die een spoedig Britsch- ,Amerikaansch offensief op het Europee-- sche vasteland verwachten, stelde hij te- leur met de verklaring!: „De Amerikaan- sche troepen zullen deelnemen aan am- phibie-aanvallen. Er is reeds een Ame- j rikaansch legercorps voor een dergelijke amphibie-oorlog opgeleid". - Het ligt voor de hand, aldus VPB, idat hiermede op zijn hoogst een guerilla van gecombineerde land- en zeestrijd krachten en igleen grootscheepsche lan ding met een daaropvolgend offensief kan worden bedoeld. Verder zeide hij, dat in Engeland Ame rikaansche luchtstrijdkrachten zullen wor den gestationeerd. Er zullen op grooter schaal dan tot nu toe Amerikaansche1 troepen over den Atlantischen Oceaan worden gezonden, vooral gespecialiseer de troepen, die tezamen met de Engiet- sche „shock-troops" storingsaanvallen te gen het continent zullen ondernemen. Harry Hopkins was nog bezadigder in zijn uitlatingen dan bij zijn aankomst in Enigeland. Hij zeide dat de oorlog niet door productie, .maar alleen door strijd kan worden gewonnen. Het is voorloopig in de eerste plaats nog een transportvraagstuk om de noodige men- schen en wapenen ter beschikking te stellen. Hij gaf toe, dat de Ver. Staten de schepen, die voor een offensief noo- dig zijn, nog moeten bouwen. Stalin eischt tweed© front Nog" vóór het einde der besprekingen van Marshall en Hopkins te Londen meldde* de Lissabonsche Correspondent- van de ,,Berl. Börsen-Ztg!" aan zijn blad dat die besprekingen blijkbaar het ge volg waren van een ultimatum van-Mos kou betreffende leen tweede front. De correspondent noemt in dit verband een uitlating in het nummer van 11 April van het Londensche tijdschrift „Sphere",-, waarin o.a. werd 'gezegd:De Sovjet- Unie kan zeer wel het onderspit delven, wanneer Engeland en de Ver. Staten, 1 in dit beslissende uur niet den last! van den oorlog met haar deelen en wel Zoo, dat zij een versplintering van Hit- Iers strijdkrachten veroorzaken. Dat is de opvatting! van Stalin en zij is zoo duidelijk als deze gedrukte woorden. Te gelijkertijd is dit ook Stalins waarschu wing. Ook wij moeten bet jaar 1942 als het beslissende jaar beschouwen. Kan iemand nog twijfelen aan de duidelijk heid en den ernst van Stalins ultimatum? „Sphere" schrijft volgens den corres-T- pondent verder, dat de Sovjet-Unie weet, dat zij spoedig in een „doodelijke tang" zal worden genomen. Zij kan niet het hoofd bieden aan den vollen druk der Duitsehe legers. „Twee aanvalsfronten zijn daarom noodig; drie zou nog beter zijn. In één wóórd: Moskou verwacht van Engeland en de Ver. Staten, dat beide landen in den voorzomer op bree- den grondslag en tot het eind toe offen sieven ondernemen en niet alleen slechts tijdelijke afleidingsmanoeuvres door luchtaanvallen uitvoeren. De Engel sche politieke leiders zouden Stalins eisCh hoogstwaarschijnlijk in principe hebben aangenomen. De groote gevaren, die met zulk een militaire actie zijn verbonden, zouden moeten worden aanvaard. DE LUCHTAANVAL OP JAPAN Amerikaansche vliegers in China gevangen genomen Het DNB meldt uit Sjanghai: De aanval van Amerikaansche vliegtui gen op Japan van j.l. Zaterdag was in ieder opzicht een mislukking, zoo zedëe luitenant-kolonel Akijama, de woordvoer der van het Japansdie leger. Als 'gevolg van het feit, dat ide Amerikaansche lucht macht geringe /schade in Tokio,/Nago<ja en Kobe heeft aangericht en hierbij zware verliezen" heeft geleden, is de vrees, welke eertijds ip Japan werd gekoesterd dat Japansche buizen een gemakkelijke prooi voor de Amerikaansche bommen zouden kunnen zijn, weggevaagd. Voorts deelde ide woordvoerder mede,' dat in het geheel slechts ongeveer der tien Amerikaansche vliegtuigen zijn waar genomen en dat deze vliegtuigen in af zonderlijke aanvallen voor het grootste deel brandbommen hebben' neergewor-pen die dank zij den vportreffelijken arbeid van de burgerbevolking geen noemens waardige schade hebben aangericht. In Tokio zijn nauwelijks twaalf huizen' ver nield. Een bewijs voor de mislukking van den Amerikaanschen luchtaanval zag de spreker ook in het feit, dat van Ameri kaansche zijde geen officieel® berichten hierover worden gepubliceerd; doch alleen' ide berichten uit Tokio warden weergegeven'. Tenslotte bevestigde 'luite nant-kolonel Akijama, dat enkele Ameri kaansche vliegtuigen nu hun aanval ach ter de Japansche linies in China zijn ge land en dat de vliegers gevangen geno- DE NEDERL. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Hoe er voor hen gezorgd wordt Op de persconferentie heeft de heer 'Bodenbach, die hier te laiide is gedeta cheerd bij het departement van Sociale Zaken, dezer dagen eenige mededeelin gen gedaan'over de manier, waarop er gezorgd Wordt voor de Nederlandsche arbeiders, die in het buitenland, in het bijzonder in Duitschland, te werk zijn gesteld. Deze zorg heeft, naar hij ver zekerde, vele voeten in de aardie, maar er wordt naar gestreefd alles zoo goed mogelijk te doen verloopen. Van belang is het in verband hiermee dat degene, idie voor uitzending in aan merking 'komt nauwkeurig aan het ar beidsbureau, waaronder hij ressorteert, opgeeft, wat voor werk hij gedaan heeft en wat zijn bekwaamheden zijn. Anders kan het voorkomen, dat hij op een plaats terecht komt, waarvoor hij feitelijk niet geschikt is bn dan ook niet gehandhaafd kan worden. Het gevolg hiervan is te leurstelling voor den betrokkene. In het algemeen berust de leiding van de zorg (in het Duifcsch zegt men Be- treuung) voor de te werk gestelden bij de centrale instantie te Berlijn, waar op he hoofdkantoor van het Duitsehe Arbeids front het NVV een afdeeling heeft die zich speciaal met de Nederlandsche ar beiders en arbeidsters bezig houdt, met inspecteurs in de verschillende idiiistric- ten. Deze inspecteurs en hun onderge schikten zorgen ervoor, dat de te werk gestelden, die in het algemeen gemeen schappelijk de reis naar Duitschland on dernemen van ide grens af van het noo dige aan voedsel enz. worden voorzien •en geleiden hen naar ide plaats, waar zij te werk gesteld zullen worden, zoowei als naar het kamp waar zij zullèen lo in den regel weet de te werk gestelde van te voren wat hij gaat verdienen en wat zijn verblijfkosten zijn. Voor de kampen bedragen ideze 8.40Mk., per week, waarbij alles is inbegrepen en voor welk bedrag zeer goed voedsel wordt verstrekt. Degenen onder de' arbeiders, die zwaren arbeid verrichten krijgen extra rantsoenen, die aanmerkelijk hoo- ger zijn dan de rantsoenen hier te lande. In sommige kampen wordt er voor het logies 50 pfg. per dag boven het kost geld afgehouden. Alle te werkgestelden krijgen een toelage van 1.50 Mk. per dag als Trennungsgeld. Men kan erop rekenen, dat in den winter de te werkgestelde ongeschoolde arbeider 35—40 Mk. netto overhoudt, welk bedrag ihij naar huis kan zenden. Er doen zich met de afdracht van dit voor het gezin bestemde geld wel eens moeilijkheden voor, want sommige ar beiders „vergeten" geld te sturen. In dit geval zijn er de instanties hier te lande om ide klachten Van de vrouwen in ontvangst te nemen, die met den meesten spoed in behandeling worden genomen en in verreweg de meeste ge vallen 'tot resultaat hebben, dat het ver wachte huishoudgeld binnenkort komt. Zaak van bizondere zorg is de aflei ding gedurende den vrijen tijd, die in afgelegen kampen wel eens moeite wil baren. In deze kampen zijn de kampge- nooten in den winter veelal op zichzelf aangewezen, daar het moeilijk valt hun eenigerlei ontspanning te verschaffen. Evenwel is er voor alle kampen gezorgd, dat zij een welvoorziene bibliotheek met ontspanningslectuur hebben. Gaandeweg zijn er tot nu toe circa 450 bibliotheken van c.a. 100 boeken per stuk naar ver schillende kampen gezonden. I In de gunstiger gelegen kampen is er door toedoen van Kraft durch Freude in samenwerking met Vreugde en Arbeid geregeld verscheidenheid van amusement in den vorm van films, muziek, variété- 1 voorstellingen e.d. Bovendien krijgen de arbeiders, die in steden te werk gesteld zijn kosteloos toegangskaarten voor schouwburgen, bioscoopen e.d. Kortom men kan zeggen, dat de te werk gestel den het zeker in dit opzicht beter heb ben dan thuis. Waar zij zich al eenige ontbering (doch niet van materieelen aard) moeten ge troosten dienen zij te bedenken, dat zij medewerken ten bate van het nieuwe Europa, dat van een ieder op het oogen- blik offccns vraagt. Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt in Nederland Generaal-veldmaarschalk von Rundstedt heeft in het begin van deze week een bezoek gebracht aan den weermachts bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. Naar aanlei ding van zijn bezoek in Den Haag heeft de generaal-veldmaarschalk ook een be zoek gebracht aan den Rijkscommissa ris .voor de bezette Nederlandsche ge bieden, Rijksminister Seyss-Inquart. Tij dens zijn verblijf in Nederland heeft ge neraal-veldmaarschalk v'on Rundstedt een aantal moderne installaties der kustver dediging bezichtigd. men zijn. Hij kondigde aain, dat deze Amerikaansche vliegers binnenkort dn Sjanghai zullen aankomen', waarna dan verdere onthullingen lover den Ameri kaanschen luchtaanval verwacht kunnen woerden. italiaansch waermaehtsberieht Branden op Malta Het 690ste Italiaansche weermaehtsbe- richt luidt: Vijandelijke elementen, die met pant serwagens onze stellingen aan het front van Cyrenai'ca waren genaderd, werden door artillerievuur verslagen en terug- (gedreven. I Bij luchtgevechten hebben Duitsehe ja- ,'gers twee Curtiss. vliegtuigen neergescho- j ten; een Hurricane, die door het afweer- geschut van een onzer divisies was ge troffen sloeg op dén grond te pletter, 'i Sterke formaties vliegtuigen v-an de spil hebben hevige aanvallen ondernomen op 1 de vlootbases en vliegvelden van Malta. Munitie, brandstof- en tprpedodepAts wer den getroffen en vlogen in brand. Vier luchtafweeerbatterijen werden tot zwij gen gebracht, een koopvaardijschip werd beschadigd -en een groot aantal vlieg- tuigen op den grond vernield. Bij de gevechten met vijandelijke jagers wer- I den zes vliegtuigen door Duitsehe jagers en een door de onze neergeschoten, j Engelsche vliegtuigen hebben bij een 1 aanval op Comiso en Catania een klein I aantal bommen geworpen. Twee gewon- den onder de bevolking, en geringe scha- J de aan gebouwen te Catania. DOEL EN WEZEN i VAN DEN ARBEIDSDIENST De wnd. commandant van den Neder- landschen Arbeidsdienst meldt: Reeds veel is er den laatsten tijd ge schreven over het Instituut van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst en het is be grijpelijk, dat nu het „arbeidsdienst- plichtbesluit'' is verschenen de belangr- stelling naar doel en streven van dit opvoedingsinstituut met den dag grooter wordt. Nogmaals zij er met nadruk op ge wezen, dat de kampen géén vooroplei ding geven tot den militairen dienst en dat er van eenige beoefening van den „wapenhangel" geen sprake is. Het wa pen van den N.A.D. is en blijft ;,de schop". Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 2051. Morgen (Vrjjdag) zon op 6.25; zon onder 20.52. Tusschen zonsondergang én zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 3.34, op 13.05 Volle ma,an Donderdag 30 April. Laatste kwartier Don derdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrij dag 15 Mei. Eerste kwartier Zaterdag 23 Mei. Bij den verjaardag van den Führer. Adolf Hitler wordt tjjdens zjjn intocht in het Budetengebied.geestdriftig toe gejuicht. P.B.Z.-Pax-Holland-s Taak van den Nederlandschen Arbeids dienst is om door arbeid aan den Ne derlandschen bodem en door de opvoe ding van de in de kamp gemeenschappen vereenigde Nederlandsche jeugd, het be grip over de waarde van den arbeidj en de beteekenis van onze volksgemeen schap tot deze jeugd te laten door-f dringen. Deze opvoeding bestaat o.m. uit marseh en orde-oefeningien, sport, spel en zang ter verhooging van de orde en tucht de éénheid in de kampen en niet, hetzij nogmaals gezegd, uit eenige mi litaire opleiding. De Nederlandsche "arbeiders in DuitschlandEen overzicht tfjdetis den gewen- w schappeltfken maaltfjd, Polygoon-Fritz-Pax-Holland I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1