ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I WOENSDAG .22 APRIL 1942 OPGEMOI ZIERIKZEESCHE COURAMT bekendmaking bekendmaking «BONNBMBNT Prijs: in Zierikzee 'j 1.60, elderfl rf l&Q per kwartaal. Weekabonnementen reep. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag!. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Koaten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14915 AOVBRTHNTIHSI Advertentlën 10 cent per millimeter; in- gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. DUITSCHE AANVALLEN IN DEN NOORDELIJKEN SECTOR Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: In den centralen sector van 't Oostelijk front is een ingesloten vrij zwakke groep strijdkrachten van den tegenstander ver nietigd. Bij eigen ondernemingen van aanvals- en stoottroepen in den Noor delijken sector werden verscheidene plaatsen genomen, vijandelijke gevechts installaties vernield en talrijke wapens buitgemaakt. Duitsche bommenwerpers vernielden in stoutmoedige aanvallen een aantal bruggen, die van belang wfaren voor de vijandelijke ravitailleering. De 44e Weensehe divisie infanterie heeft in wekenlange zware gevechten superieure vijandelijke strijdkrachten met succes af geweerd en den bolsjewieken zware verliezen aan mensehen en materiaal toegebracht. In Noor d-A-f r i k a is een aanval van Britsche verkenningsstrijdkrachtenin het gebied van Ain-el-Gazala, door ar tillerievuur tot staan gebracht. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben in opeenvolgende aanvallen op militaire installaties en vliegvelden van het eiland Malta met vernietigend ef fect voortgezet. Boven de wateren om Malta en rond Noord-Afrika schoten Duitscdie jagers 6 vliegtuigen neer en vernielden 5 andere op den grond. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren spoorweginstallaties aan de Engelsche Zuidkust met bom men en boordwapens aangevallen. Een enkel Britsch vliegtuig, dat in den af- geloopen nacht storingsvluchten over het rijksgebied had ondernomen, werd in Zuid-Duitschland neergeschoten. Kapitein Ihlefeldt heeft gisteren aan het "Oostfront zijn 89—95e, luitenant Geis- hardt 'van dezelfde gevechtsgroep zijn 52—56e luchtoverwinning behaald. Hitier tijdens zijn verjaardag in het hoofdkwartier De Führer bracht zijn 53sten verjaar dag zonder eenigerlei feestelijkheid door in zijn hoofdkwartier. Hij had er prijs op gesteld, dat deze dag zou verloopen als iedere andere kerkdag in zijn hoofdkwartier. Ook Maan dag leidde hij van deze plaats af recht streeks de operaties. Om hem heen \va- ren den geheel en dag alleen die per sonen, die ook anders als zijn naaste medewerkers in het hoofdkwartier van den Führer aanwezig plegen te zijn. De Führer ontving aan tafel o.a. Rijks maarschalk Göring, Groot-admiraal Rader, den chef van den generalen staf van het leger, kolonel-generaal Halder, en den generaal-veldmaarschalk Milch. Op uitdrukkelijken wensch van den Führer jverd ditmaal afgezien van het overhandigen van verjaardagsgeschenken. Voor het begin van de militaire be sprekingen, die evenals op iederen an deren werkdag weTden gehouden, brach ten de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Kei tel. en de chef van den generalen staf van het leger, general-oberst Halder, den Führer, ook uit naam van het leger, hun gelukwenschen over. Tegen den middag bracht de Rijks maarschalk van het Groot-Duitsche rijk, Hermann Göring, die vergezeld was van generaal-veldmaarschalk Milch en Groot admiraal Rader den Führer de geluk wenschen van luchtmacht en marine over. Verder kwamen hun gelukwenschen aanbieden: de Rijksminister van buiten- 'landsche zaken, von Ribbenfrop, de Rijks leider der SS en chef van de Duitsche politie, Himmler, de Rijksorganisalieleider van de NSDAP, Rijksleider dr. Ley, de chef van de partijkanselarij, Rijksleider Bormann, -de rijksperschef, Rijksleider dr. Dietrich, de chef van de Rijkskanselarij, Rijksminister dr. Lammers en de Rijks minister voor bewapening en munitie, Albert Speer. Reeds des ochtends hadden de leden van den iri.tiemsten persoonlijken staf, met generaal-rnajoor Schmundt en SS- gruppenhührer Sehaub aan het hoofd, den Führer gelukgewenscht. RADIOREDE VAN, LAVAL Nauwo samenwerking met Duitschland De chef van de Fransche regiering, Pierre Laval, heeft voor den Franschen omroep gesproken tot zijn landgenooten. In deze radiotoespraak zeide hij o.m. k het volgende: „In mijn politieke leven heb ik moei- ]ijke oogenblikken gekend, waarop het bestaan van Frankrijk in 'gevaar was. Op dergelijke oogenblikken altijd kwam ik aan de macht Opnieuw sta ik voor u met de opdracht van den maarschalk om onder zijn hoogl gezag de aangelëgenr hedeii van Frankrijk op het meest tra gische oogenbik zijner geschiedenis te leiden, terwijl admiraal Darlan de mili taire strijdkrachten zal commandeeren in naam van 'den maarschalk. Wij beleven harde tijden,' wij kennen ontberingen in plaats van overvloed. Ove rigens verkeeren alle volken in deze positie. De regeering zal haar plicht doen en trachten uw lijden te verzachten,, maar alleen door uw arbeid, door lang durige, geestdriftige en hardnekkige in spanning zult gij bijdragen tot de her rijzenis van ons land. Gij kent onze tallooze moeilijkheden. De ravitailleering is natuurlijk moeilijk door de omstandigheden. Egoïsme en winstbejag bemoeilijken een op zichzelf al moeilijke distributie der lévensmidde len. De regeering kan niet aankondigen, dat morgen de overvloed terugkeert, maar zij zal niets nalaten om alle Franschen te voeden en te kleeden. Boeren van Frankrijk, ik roep u op*, uw grond te bewerken met het geduld, waarmee wij hem verdedigen. Tot het Arbeidsfront wil ik zeggen, dat het van het komende regiem niets te vreezen, maar alles te verwachten heeft. In bet nieuwe Europa zal overal het socialisme tot stand komen, met eerbiediging van den aard en de nationale wenschen van ieder volk. Wij zijn geplaatst voor het volgende alternatief: wij moeten ons, met eer biediging van onze eer en onze vitale belangen, aanslu,iten bij een nieuw, ge pacificeerd Europa, idat uit den gróoten volkerenslagi zal oprijzen, of wij moeten bereid zijn onze beschaving te zien ver dwijnen. De politiek van toenadering tot en verzoening met Duitscfa- land moet loyaal worden gevolgd. Zij vereischt een wederkeerig vertrouwen, wil zij doeltreffend zijn. Elke dubbelhar tigheid moet uitgesloten zijn en slechts op oprechtheid in woord en daad kan een blijvende verzoening berusten. Ik heb altijd geweigerd mij' te onder werpen aan een buiteiilandsehen invloed. Daaruit wordt verklaard, dat ik zoo vaak in Engeland de hartstochten heb ont ketend, vooral tegen mijn politiek en mijn, persoon. Dat was vooral het geval, toen ik trachtte met Italië de grond slagen voor een Middellandsche Zee-po litiek te vinden. Thans "is er geen drei gement, dat mij kan beletten naar ver zoening me£ Duitschland te blijven stre ven, omdat deze politiek geïnspireerd wordt alleen door de zorg voor Frank rijk, welks hooge belang steeds mijn drijfveer was, blijft en zal zijn. Itallaansch weermacht,bericht De luchtbases van Malta bestookt Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: In de streek van Ains-el-Gazala werd een vijandelijke verkenningsafdeeling, die gesteund werd door aanvalswagens, on dubbelzinnig afgewezen door het vuur van onze artillerie. Aanvallen van Ita- liaansch-Duitsche formaties werden voort gezet op de lucht- en vlootbasis op het eiland Malta. Belangrijke militaire doelen werden getroffen, talrijke vliegtuigen"* werden in brand geschoten en op den grond vernield, terwijl een duikboot doel- treffend werd geraakt. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een schip van middelbare tonnage getorpedeerd. Het schip maakte deel uit van een krachtig beschermd konvooi. Als alle jarigeneens Als alle jarige Nederlanders eens deel namen aan de verjaar dagsstorting. Als zij allen eens even zoovele dubbeltjes' pt kwartjes, misschien wel guldens stort ten als'zij jaren telden, op de giroreke ning van de Nederlanid&che ambulance, dan konden er misschien wel twintig hulpexpedities jnaar het Oostfront gezon den worden. En tocheen feit is het, dat er hoe langer hoe meer jarigen aan mee doen. Dagelijks komen de stortin gen binnen, jarige Nederlanders oud en jong, doen hun plicht. Hoe staat het eigenlijk met u, jarige lezer? U weet toch het gironummer? 8-7-6-0-0 Ned. ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Afgekondigd is een bekendmaking van den Commissaris-generaal voor de vei ligheid over het verbod in zake het betreden van het staand en de duinen in de kuststrook tusscben Den Helder en Hoek van Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied in zake het handhaven van de orde nr. 138/41 gelast ik het volgende: Par. 1. 1). Het betreden van het strand en van bouwwerken, die zich zeewaarts van vast aangelegde straten (boulevards, pro menades), wegen of huizen, als aanleg steigers, havenhoofden, gieren, beschoei ingen uren e.d., alsmede het betreden van het t duinterrein, dat door borden als af gesloten gebied is kenbaar gemaakt, is in de kuststrook, idie begrensd wordt in het Noorden door Den Helder (haven) en in het Zuiden door Hoek van Holland (Nieuwe Waterweg) verboden. 2.) De door de .weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte gelegen heden tot baden met de rechtstreeks daarheen leidende en door borden ge kenmerkte wegen .vallen (niet onder het verbod van alinea 1. Par. 2. 1.) Van hét verbod van par. 1 zijn uitgezonderd personen, die in het bezit zijn van een bijzondere vergunning, uit gereikt door de bevoegde plaatselijke Kommandantur. Dergelijke bijzondere ver gunningen worden als regel slechts ver strekt aan: 1 '7 1 J 1. Personen die in het afgesloten ge bied wonen; 2. Vlsschers, dié /ter uitoefening van hun beroep het strand willen betreden; 2. Vissehers, die in het bezit zijn van een bewijs van vergunning overeenkom stig de bepalingen van den marinebevel hebber, uitgevaardigd op grond van par. 5 der veordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied over bijzóndere maatregelen in zake de kustverdediging nr. 100/41, mogen de door de bevoegde marine-instanties, aan gewezen en in het afgesloten gebied ge legen havens ter uitoefening van hun beroep betreden. 3.) De bijzondere vergunningen en bë- wijzen staan aan personen, die het vijf tiende levensjaar voleind hebben, sleCnts toe het afgesloten gebied te betreden, indien zij tevens in het bezit zijn van een officieel bewijs, voorzien van een foto. Par. 3. Indien men zich- aan deze verordening niet houdt, begaat mén een overtreding welke, voor zoover daar niet volgens andere bepalingeneen zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het be gin vermelde bepalingen gestraft wordt met een hechtenis van maximum) 6 [maan den en een boete van maximum duizend gulden .of met "een van deze straffen. Par. 4. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's-Gravenhage, 20 April 1942. De commissaris-generaal voor de veiligheid: Get RAUTER, S.S.-Gruppenführer en luite nant-generaal der politie. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Ongehuwde arbeiders in de bedrijven vervangen en uitzenden Van bevoegde zijde is er nog eens weer öpf "fewezen» dat de te werkste^ lingf niet alleen van belang is voor het Duitsche rijk, maar ook en wel in de eerste plaats voor Nederland zelf. Velen in Nederland schijnen dit nog! steeds niet in te zien, vandaar, dat er over dit onderwerp tal van verkeerde opvattingen in omloop zijn. Zij vergeten, dat de situatie op de Nederlandsche ar beidsmarkt ten zeerste wordt geflatteerd door de z.g. Auftrageverlagerung, die aan een belangrijk gedeelte van het Ne derlandsche bedrijfsleven werk verschaft. Zonder dit zou de werkloosheid in NedeTland veel en veel grooter zijn dan zij op het oogenblik is. Het isl voor een belangrijk deel aan de Duitsche opdrachten te danken, dat het Neder landsche bedrijfsleven betrekkelijk nog gezond genoemd kan worden. Tengevolge van deze opdrachten hebben vele pa troons nog goed te doen, zij en hun ar beiders verdienen er flink aan. Deson danks is er in Nederland een niet on aanzienlijke werkloosheid. Alles te zamen genomen kan men zeg- gén, dat er 285.000 arbeiders zijn, die géén of weinig werk hebben. De pogingen van de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten om dezen aan het werk te krijgen worden intensief voort gezet. De geschetste toestand kan een jaar, desnoods twee jaar voortduren, maar het is duidelijk, dat het sociaal! en oeconomisch volstrekt ongewenscht- zqu zijn, als hij" min of meer permanent werd. De Duitsche opdrachten, die in Neder land" worden geplaatst, bewijzen, dat het in beginsel van Duitsche zijde het stre ven is den arbeid zooveel mogelijk naar de arbeiders te brengen en niet omge keerd. Dit stelsel heeft echter zijn gren zen, bijvoorbeeld in de beschikbare hoe veelheid en grondstoffen (bijvoorbeeld ko len) en voorts in de mogelijkheden van het transport. Waar de grens is be reikt kan men er niet aan ontkomen1* dat Nederlandsche arbeiders elders waar 4e genoemde mogelijkheden piet bestaan, té werk worden gesteld. Het streven moet dan ook zijn, dat uit de bedrijven diegenen worden uitgezon den, die ongehuwd en lichamelijk in allen deele geschikt zijn en dat anderen,die gehuwd en lichamelijk minder geséhikt geacht worden (hetgeen nog volstrekt niets wil zeggen t'en aanzien van hun arbeidsprestatie) hun plaatsen "innemen. Als voorbeeld werd een bedrijf van 50 man personeel igienoemd, waarvan de helft ongehuwd. De 25 ongehuwden zou den naar Duitschland kunnen gaan en door anderen vervangen worden, die min der geschikt zijn om uitgezonden te wor den en tot het leger van de werkloozen behooren. Mochten zij onverhoopt weigeren zich vrijwillig! ter besehiltking te stellen, dan zou er eventueel cf^-ang! opgelegd moe ten worden ingevolge de bekende ar beidsplicht. Van zekere zijde wordt de opmerking gemaakt, dat men van den Nederland- schen arbeider niet kan verlangen, dat het voor Duitschland en dus tegen Duitschland's vijanden werkt. Dit zou in strijd met zijn geweten zijn. Maar als men op dit standpunt staat, moet men óók tegén elke opdracht van Duitsch land, die in Nederland wordt uitgevoerd zijn, want wat er op economisch gebied op het oogenblik in de Europeesche ge meenschap wordt gedaan, geschiedt ten bate van die gemeenschap en dus tegen haar vijanden. Gaat men zoover, dan zou er tenslotte igeen koe meer gemol- "ken mogen worden, omdat dit aan de Europeesche gemeenschap ten goed©-* komt. - Trouwens de .bedoeldé' [gewetensbezwa ren vallen in het niet tegenover de groote economische en sociale voordeelen, die er aan de actieve deelneming van de Nederlandsche arbeiders aan den arbeid voor het nieuwe Europa verbonden zijn. Men houde altijd het .einddoel in het oog; dit einddoel is de bevrijding van het Nederlandsche bedrijfsleven van de plaag der werkloosheid. OVERSTE MIJSBERG TOT 12 JAAR VEROORDEELD Eerherstel der gebr. van Dijk In de strafzaak tegen den luitenant- kolonel H. Mijsberg heeft het Vrede gerechtshof uitspraak gedaan en den verdachte tot 12 jaren gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van den tijd in voorleopige hechtenis doorgebracht. Het hof stelde vast, dat iedere ver denking van schuld van de gebr. Van Dijk is gebleken ,van eiken grond te zijn ontbloot. Wat de aan den verd. op te leggen straf betreft overwoog het hof het volgende: Verd. heeft zonder zich op eeniger lei wijze vam de schuld van de Van Dijks te hebben vergewist en derhalve zonder redelijkerwijs de overtuiging van hun schuld te kunnen hebben gehad, bevel gegeven hen neer te schieten. Daarbij kunnen de oorlogsomstandighe den nauwelijks als verzachtende om standigheid in aanmerking worden ge nomen, vermits verd., naar hij zelf heeft verklaard, zonder eenige opwinding of Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder. 20.49. Morgen (Donderdag) zon op 6.28; zon onder 20.51. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2 55, op 12.06 Eerste kwartier Donderdag 28 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrjjdag 15 Mei. van den boteren SS- und Poiizeiführer en commissaris-generaal voor het veilig- teidswezen omtrent het trekken Op grond van par. 45 van de ver ordening nr. 138/1941 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de bescher ming van de orde'wordt bepaald: Par. 1. Wandelmarschen en wandel tochten in gesloten groepen of uniforme kleeding' zijn verboden. Van dit verbod zijn tochten van scho len en tochten, waartoe door dén com missaris-generaal "voor het veiligheids wezen speciale vergunning is verleend, uitgezonderd. Par. 2. Handelingen in strijd met deze regeling' zijn overtredingen en worden gestraft met' hechtenis tot zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een) van deze beide straffen... voor zoo ver niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf opgelegd wordt. Par. 3. De regeling wordt met de publicatie van kracht. De publicatie ge schiedt door bekendmaking in de- pers. Nadat het tot talrijke incidenten, anti- Duitsche betoogingen en andere onbe houwenheden van den kant van groepen trékkers van allerlei aard was gekomen, wérd in Juli 1941 door een beschik king van den höheren S.S.- und Poii zeiführer een verbod uitgevaardigd voor tochten van^ dezen aard in gesloten groepen of Uniforme kleeding. Het ver bod kreeg een termijn tot 1 September 1941. Herhaalde, na afloop van dezen ter mijn gedane waarnemingen hebben aan getoond, dat het verbod geen opvoedend effect heeft gehad en dat ook na, termijn een ordehil^-^=r-^?isciplineerd trekken nigj^Wciïfgewaarborgd. Bij be- SflhikEifig^'van den höheren S.S.- und HPolizeiführer wordt derhalve het houden van wandelmarschen en -tochten weder om. en ditmaal zonder termijn, ver boden. overhaasting, doch in kalm overleg heeft gehandeld. Dat verd. bovendien zich niet heeft ontzien ter zitting van het hof te trachten de nagedachtenis van zijn slachtoffers te bezoedelen door hoe wel zulks voor de aanleiding tot zijn bevel de gebr. Van Dijk neer te schieten niet de minste rol heeft gespeeld, daar verd. deze overweging toenmaals niet kende den indruk te willen wekken, dat de Van Dijk's lichtkogels in hun bezit zouden hebben gehad en hun on schuld zelfs tijdens de behandeling voor hel hof geenszins zou zijn gebleken, acht het hof in bijzondere mate ten nadeéle van verd. pleiten. De eenigé omstandigheid, welke het hof dan ook in aanmerking kan nemen om op den verd. niet de hoogste straf toe te pas- sen, is zijn 58-jarige leeftijd. Vilthoedon voor dames De secretaris-generaal van het depar tement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart 'maakt bekend, dat dameszomec- vilthoederi in witte kleur of uitgespro ken pastelkleuren wederom verkocht mo gen worden tegen inontvangstneming van de verschuldigde punten der textielkaart. Uit een toom gevallen De ongeveer 50-jarige arbeider H. H. te Haren is bij het snoeien van hoo rnen langs den Rijksstraatweg aldaar uit een boom gevallen. Hij kwam" met het hoofd op het rijwielpad terecht en stierf na enkele oogenblikken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1