ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 APRIL 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DUITSCHE DUIKBOOTEN BRENGEN WEER 18 SCHEPEN TOT ZINKEN Verschillende berichten DUITSCHE AANVALLEN IN HET NOORDEN EN ZUIDEN VAN HET OOSTFRONT ABONNEMENT Prijs: to Zierikzee y 1.60, elder! y 1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen re»p. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag*. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TE JAARGANG No. 14914 ADVBRTBNTIB81 Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. OLIE-OPSLAGPLAATSEN OP CURAQAO ONDER VUUR GENOMEN Het opperbevel van de Duitsohe weermacht maakte gisteren in een estra bericht bekend Het Duitscbe duiubeotwapen maakt melding van nieuwe groots successen op ie verschillende oorlogstooneelen. Aan de Oostkust van Noord-Amerika en in de Caraïbische 2ee heeft het Duitscbe duikbootwapeu 13 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 131.000 b r.t. tot zinken gebracht. Een duikboot nam de olie-opslagplaatsen van Bullenby $p Curasao onder artillerievuur, waardoor deze in brand vlogen. In de Noordelijke IJszee werden uit een konvooi in samenwerking met de luchtmacht 3 vijandelijke schepen'met een totalen inhoud van 12,000 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder^ een tankschip. Drie andere groote schepen werden beschadigd. Op begeleidende oorlogsschepen werden eveneens treffers geplaatst. In de Middellandsohe Zee torpedeerde een Duitscbe duikboot een aan de pier van- Beiroet liggend schip. Een andere duikboot viel de eleetrische centrale van Jaffa met artillerievuur aan en beschadigde deze zwaar. GORING RICHT ZICH TOT HET DUITSCHE VOLK ter gelegenheid van Hitler's verjaardag Ter gelegenheid van Hitler's verjaardag hdeft rijksmaarschalk Göring een oproep aan het Duitsche volk uitgevaardigd, waarin hij o.a. schrijft: In de luttele vredesjaren heeft Adolf Hitler een rijk geschapen, dat de be wondering der geheele wereld heeft ge wekt door de innerlijke eendracht des volks en de onvergelijkelijke grootheid van zijn politieke macht. Geen eeuw in het Duitsche verleden, kan zich meten met de successen, die de Führer in een zoo korte periode, dank zij zijn -onver gelijkelijke staatsmanskunst, opvoerde tot politieke prestaties, die in de wereldge beurtenissen uniek zijn en zullen blijven Consequent zou het nu geweest zijn als de volken, die thans onze tegenstan ders zijn - of waren, met dit sterke Duitschland een gemeenschappelijk front hadden gevormd om Europa te bescher men' tegen de alles verpletterende wals van bolsjewistische vernietigingswoedè en communistische vernielzucht. Talloöze malen heeft de Führer hen tot vreedzame samenwerking urtgenoodigd. Met bewon derenswaardig igeduld heeft hij gepro beerd hen te overtuigen. Vrede was zijn doel. Maaï haat en wangunst van een ge allieerde kliek brachten den oorlog. On der de geniale aanvoering van-den veld heer Adolf Hitler heeft toen het Duit sche zwaard onverbiddelijk toegeslagen Glorierijke overwinningen, zooals nog nimmer in de geschiedenis -geboekstaafd zijn ver van de Duitsche grenzen in Oost en West in Noord en Zuid bevochten. Het Duitsche volk heeft de historische grootheid van de leiderspersoonlijkheid Adolf Hitler nooit rechtstreekscher en indrukwekkender döorvoeld dan het laat ste jaar in den strijd tegen de bolsjewie ken om Duitschland en Europa te rei den.' De geweldigde vernietigingsslagen, geleverd tegen de bolsjewistische leger- massa's, zijn in de krijgsgeschiedenis zon der weerga en in hun koene strategie uitsluitend het werk van den Führer* In de zware defensieve gevechten van dezen barren winter zijn de ijzeren ener gie en het onbuigzame verzet van, onzen Führer in stand gebleven. Hoeveel werk en zorgen hebben zijn afgeloopen levens jaar' vervuld. Naar de geschiedenis heeft geleerd, heeft hij steeds de juiste beslis sing genomen. Daarom is ook de verbon denheid van het Duitsche volk met zijn Führer nooit grooter en inniger geweest dan in dezen tijd, toen de zwaarste be proevingen en de grootste gevaren 'dreig den. Als de Führer ons dit jaar ophieuw naar groote beslissingen en overwinnin gen voert, dan vindt hij front en vader land steeds bereid zijn wil te doen. In dit, besef vernieuwen wij vandaag dank baar van hart onzen eed dapper te zijn, geen offer en geen gevaar te schuwen, bij de inspanning van alle krachten niet moede te worden, tot de eindoverwin ning is behaald en de macht en heer lijkheid van het Groot-Duitsche rijk voorgoed zijn gewaarborgd. I TOT HET FRANSCHÉ VOLK j Verklaring van Pierre Laval Het hoofd van den Fransohen staat, 1 maarschalk Pétain, heeft Zondagavond i per radio den volgenden oproep tot het I Fransche volk gericht: j- „Fransehen! Er is een nieuwe rfegee- ring gevormd. Admiraal Darlan, die j mijn aangewezen opvolger blijtf, zal zich belasten met de verdediging van j ons territoir en ons imperium. Pierre Laval zal onder mijn gezag de leiding der binnen- en buitenlandsehe politiek op zich nemen. Met hem heb ik op het meest tragische oogenblik onzer cata strofe de nieuwe orde gegrondvest, welke de herrijzenis van Frankrijk moet waar borgen. Thans, op een even beslissend oogenblik als in Juni 1940, sla ik met - hem de handen iiteen om den arbeid der Europeesche organisatie, waarvoor wij gemeenschappelijk den grondslag1 hebben gelegd, te hervatten. Fransehen! Uw gezond verstand, uw geduld en uw vaderlandsliefde zullen ons helpen, onze beproevingen en onze ellende te overwinnen. Komt van gan- scher harte en schaart u om de regee ring. Zij zal u nieuwen grond geven om te vertrouwen en te hopen." Laval heeft Zaterdag te Vichy voor de pers de volgende verklaring afge legd: „Ik ben diep ontroerd door de ont vangst,- welke ik in deze Crisisdagen bij maarschalk Pétain gevonden' heb. Vele moeilijkheden zijn door hem op gelost. Vanochtend heb ik mijn bestuurs- werkzaamheeden hervat en ik heb het gevoel, dat mijn taak, die. moeilijk is, in groote mate .zal worden verlicht door het zeer heldere begrip, dat het staats hoofd voor onzen tegenwoordigen toe stand toont te hebben, de maarschalk heeft, door mij de leiding van de binnen- en buiteftlandsche politiek toe te ver trouwen, een reusachtige verantwoorde lijkheid op mijn schouders geladen. Het is echter niet juist, dat hij zijn vol machten heeft „afgestaan", zooals dit in perscommentaren en gisteren in de radio ongelukkigerwijze is betoogd. Als ik het hoofd £er regeering ben, dan ben ik zulks door de opdracht, die de maarschalk mij heeft verstrekt. Het ge zag van maarschalk Pétain is voor de vervulling van mijn taak onontbeerlijk. Ik aanvaard moedig een moeilijk werk en om succes te hebben heb ik steeds den gteun van zijn scherpzinnigheid en zijn ervaring noodig. LUCHTALARM IN JAPAN Branden te Kobe en Nagoja Na den luchtaanval van Zaterdag heeft Tokid in den nacht van 18 Op 19 April nogmaals luchtalarm gehad, idat duurde van. 2 tot 4 uur. Waarschijnlijk betrof het slechts een proefalarm, aangezien vliegtuigen, zoeklichten noch afweer te zien waren. De luchtbeschermingsorgani satie was terstond ter plaatse, doch be hoefde niet op te treden. Tokio was, evenals alle overige steden en vooral het geheele kustgebied, volkomen verduisterd Zondagmiddag even over één uur is achter elkaar in verscheidene gebieden BEKENDMAKING van den commissaris-generaal voor de veiligheid over bijzondere maatregelen in het afgesloten gebied van de West- friesche eilanden en van de Nederland sche kust in het gebied der provincie Zeeland en de provincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in zake het handhaven van de orde nr. 138/41 gelast ik het volgende. Par. 1. In het afgesloten gebied, dat is vastgesteld in de bekendmaking van 7 Mei 1941, a. op de Westfriesehe eilanden: Texel, Vlieland. Terschelling, Ameland, Schier monnikoog, Siemonssand, Bopchplaat, Rot tumerplaat en Rottumeroog, b. aan de Nederlandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot de Belgische grens en de jn dit gebied gelegen eilanden (provincie Zeeland en het zuidelijke deel der provincie Zuid- Holland, ten zuid-westen van de linie Nieuwe Waterweg—Oude Maas—Dordt- sche Kil), is het. baden slechts veroor loofd op de door de weermacht aan gewezen en door borden, gekenmerkte openbare badgelegenheden. Par. '2. Indien men zich aan deze ver ordening niet houdt, begaat men een overtreding welkè, voor zoover daar niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkom stig de aan het begin vermelde bepa lingen, gestraft wordt met een hechtenis van maximum. 6 maanden en een boete van maximum duizend gulden of met een van deze straffen. Par. 3. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's-Gravenhage, 20 April 1942. De commissaris-generaal voor de veiligheid: Get. RAUTER SS-Gruppenführer en luite nant-generaal der politie. in centraal Japan, met inbegrip van Tokio en het vlootstaüon Jokosoeka, we derom luchtalarm gemaakt. Boven het stedelijk gebied van Tokio kruisten ge- ruimen tijd verkenners en jagers. Om trent een vijandelijken aanval is tot dus- ver nog niets bekend geworden. Het centrale Japensche hoofdkwartier van defensie heeft Zondagmiddag mede gedeeld, idat ide branden, die te Nagoja en Kobe veroorzaakt zijn door brandbom men thans onder controle zijn gebracht, Èr zijn brandbommen geworpen op zes plaatsen in 'de buurt van Nagoja, terwijl op drie plaatsen te Kobe telkens een bom was neergekomen. Voorts is mede gedeeld, dat boerendorpen met machine-" geweervuur bestookt zijn. Er'werd een- ter geen schade aangericht, Onder ide vijandelijke vliegtuigen die boven Tokio zijn verschenen, heeft men volgens de Tokio Asahi Sjimboen, ver scheidene Amerikaansche bommenwer pers van het type Ma 40 gezien. Het betreft bommenwerpers van gemiddelde grootte met een bemanning van vijf kop pen en een maximale snelheid van onge veer 500 km. i De eerste luchtaanval op Japan heeft ons getoond idat wij dergelijke acties van den tegenstander geenszins behoe ven te vreezen, wanneer wij steeds be hoorlijk voorbereid zijn", aldus de Japan- sche 'minister van binnenlandsche zaken, Joezawa, in een eerste mededeeling aan de pers. Tegelijkertijd zeide de minister dank aan de bevolking en vooral aan de civiele luchtbeschermingsorganisatie voor haar disciplinaire optreden, haair snel en succesrijk ingrijpen en voor haar goede samenwerking met de weermacht. Hier door heeft de vijand slechts volkomen onbelangrijke schade kunnen aanrichten, terwijl tegelijkertijd nergens stoornissen in orde en rust zijn opgetreden. Distributie van footer, margarine of vet De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 21 tot en met 28 April ö-S* de met „21" genummerde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende ge noemd tijdvak geeft/voorts de met „21" genummerde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zan der reductie) of 125 gram margarine, of, voor zoover voorradig, 100 gram bak- en braadvet. Itallaansch weermachtsbericht Zware zandstormen in Cyrenaica Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: Beperkte operaties van patrouilles en artillerie in Cyrenaica, waar voortdu rende ongunstige weersomstandigheden en zware zandstormen ook de activiteit van de luchtmacht hebben beperkt. In den afgeloopen nacht zijn de lucht- bases op Malta opnieuw door onze bommenwerpers aangevallen. Malta voortdurend nit do lucht bestookt Het 688e communiqué van het Ita liaansche opperbevel luidt: Aan het front in Cyrenaica af en toe contact tusschen voorposten. Vijandelijke verkenningsafdeelingen werden gedwon gen zich terug te trekken. De Engelsche luchtmacht ondernam een nachtelijken aónval op Benghazi. Er zijn geen men- schenlevens verloren gegaan, noch werd schade van beteekenis aangericht. Onze duikboot Bianchi is niet op haar basijs teruggekeerd. Sterke luchtstrijdkrachten van de as hebben hevige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Oorlogsinstallaties, ma gazijnen, depots en luchtafweerstellingen werden hevig gebombardeerd. In het ge bied der doelen, waar zich herhaaldelijk ontploffingen voordeden, braken hevige branden uit, die van de kust van Sicilië zichtbaar waren. Voorts 'werd een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield of beschadigd. De jeugd van Europa Zij rukt op, onweerstaanbaar. Zij doet het oude Europa, waarin zooveel- onrecht Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 20.47. Morgen (Woensdag) zon op 6.30zon onder 20.49. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 11.09, onder 2.17 Eerste kwartier Donderdag £3 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatde kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrijdag 16 Mei. 'geschiedde, waarin zooveel geleden werd wankelen. Deze jeugd zal niet rusten, voordat op de puinhoopen van het oude, het nieuwe Europa opgebouwd zal zijn. De jeugd van Europa, dapper en onver schrokken, vernietig^ de vijanden, die haar toekomst bedreigen. Daarom vindt u haar aan het Oostfront, waar zij op rukt tegen het bolsjewisme, dat zij zal overwinnen en van den aardbodem zal wegvagen. Jeugd van Nederland, ook uw plaats is in de gelederen van deze strijders. Meldt u aan bij het vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Geen uitvluchten" meer Neen, Nederlanders, nu géén uitvluch ten meer. Lang genoeg hebt ge nu ge probeerd „er onder uit te komen", maar tenslotte is geen enkel bezwaar van u steekhoudend gebleken en.... nog steeds heeft dé Nederlandsche ambulance veel geld noodig. U weet toch waar het om Nachtelijke aanval op -Grimsby Het opperbevel van de weermachjt deelde Zondag mede: Succesvolle luchtaanvallen zijn gericht op de oorlogshaven Sebastopol en ha veninstallaties aan de Kaukasische kust. In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front hebben eigen aanvalsondernemiïigen nieuwe successen opgeleverd. Op enkele plaatsen heeft de vijand zijn aanvallen en overvallen te vergeefs voortgezet. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben overdag en des nachts de militaire- installaties op het: eiland Malta aangevallen. Op de staatswerven van La Valetta, in ravitail- leeringsinrichtingen en opslagplaatsen voor benzine, torpedo's en munitie zijn door talrijke voltreffers van bommen zeer zware vernielingen veroorzaakt. De aanvallen op de vliegvelden Luea, Halfar en Kalafrana hebben bijzonder veel suc ces opgeleverd. Een aantal vliegtuigen werd óp den grond vernield of be-' schadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de voor den oorlog belangrijke Britsche haven Grimsby aangevallen. In groote maalderijen en dokinstallaties ontstonden zware branden en explosies. Na de in h.et weermachtsbericht van Zaterdag gemelde zware vliegfuigver- liezen, die gestegen zijn tot 29 'neer geschoten toestellen, is het Britsche luchtwapen. overdag noch 's nachts het rijksgebied binnengevlogen. In den tijd van 20 Maart tot 10 April heeft het Britsche luchtwapen. 273 vlieg tuigen verloren, waarvan 97 boven de Middellóndsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd zijn in den strijd tegen Groot-Brittannië 66 eigen vlieg tuigen verloren gegaan. Luchtaanvallen op de Britsche Zuidkust Het opperbevel van de Duitsche wéér macht maakte [gisteren bekend: Aan de Kaukasische kust bombardeer den Duitsche [gevechtvliegtuigen met goed gevolg havenwerken en ravitailleerings- installaties. Een [groot Sovjet-Russisch tankschip werd door bomtreffers bescha digd. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zonder eigen verliezen 22 vijandelijke vliegtuigen neer. In den Centralen en den Noordelijken sector mis lukten na verbitterde gevechten afzon derlijke plaatselijke aanvallen van den vijand. Bij succesrijke eigen aanvalsacties in den Noordelijken frontsector werden op een punt in gevechten, die verschei dene dagen duurden, 11 kanonnen als mede 50 granaatwerpers en machinege weren vernietigd of buitgemaakt. Sterke formaties van de luchtmacht grepen met bijzonder succes in de ge vechten op den beganen grond in en vernietigden achterwaartsche verbindin- [gen van debolsjewisten. In Karelië brachten Duitsche en Finsche troepen aan het front van de Swir in dagenlange af- weergevechten den vijand zware verlie- zqn toe. Op de IJszee brachten duikbooten van een konvooi 12.000 brt., waaronder een tankschip, tot zinken. Voorts werden 3 groote schepen beschadigd. Op bege leidende oorlogsschepen werden eveneens treffers geplaatst. In Noórd-Afrika mislukte een uitval van Britsche verkenningsafdeelingen aan het front van Cyrenaica. Op de Middellandsche zee torpedeerde een Duitsche duikboot een schip, dat aan de pier te Beiroet lag. Een andere duikboot viel het electriciteitsbedrijf nabij Jaffa met artillerie aan en beschadigde het zwaar. Uit het Britsche ravitaillee- ringsverkeer aan de Noord-Afrikaansche kust brachten Duitsche duikbooten nog 3 transport-zeilschepen tot zinken. De grootscheepsche aanvallen van de luchtmacht op de militaire werken op het eiland Malta werden voortgezet. Volle treffers van bommen van zwaar kaliber veroorzaakten vooral in ravitailleerings- instailaties omvangrijke verwoestingen, branden en ontploffingen, terwijl weder om zware schade werd aangericht aan de vliegveldinstallaties van het eiland. Lichte Duitsche g*evechtstoestellen vie len gisteren fabrieks-installaties en scheepsdoelen aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Kapitein Ihlefeldt behaalde aan het oos telijke front zijn 85e tot 88e overwint ning in de lucht. Bij de succesrijke operaties van Duit sche duikbooten voor de kust van de Ver. Staten heeft de duikboot onder be vel van den lui tenant-ter-zee le kl. Müt* zeiburg zich bijzonder onderscheiden,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1