NeemnAKKERtjE 0 ADVERTENTIES Zeep L. UYL, Nieuwe Haven In Uw huisapotheek en in ita zak, steeds bij de hand, zjjü AKKERTJES een eerste hulp; b\j onverhoedsche pijnen en ook b\j 'n opkomende verkoudheid^ - De Nederfandsche Pijnstil lef GELDIGE BONNEN Bon No.: Arükêl 19 April t/m. 25 April 21 A brood 21 B brood 21 A vleesoh 21 B rleofiobi 21 A aardappelen 21 B aardappelen 4 rants, brood of geb, V, raDts. 1 rants, vleesoh of vleesohwaren 1/4 rants, vlersoh of vleesohwaren VU bg aardappelen kg aardappelen 19 April t/m. 25 Mei 279 algemeen 280 mlgeme*n 277, 281, 285, 289 algemeen 4 09, 4-10 reserve 283 algemeen 284 algeween 267 algemeen 278, 282, 286, 290. 294 algemeen 21A i/<u 24 A melk 2lB t/m 24 B melk 1 kg sniker 500 gram jam 1 rants, bloem, brood of gebak 250 gram rijst 250 gr. pen! rr nokten 250 gram gort 100 gram vermicelli of maizena 100 gram kaas 3liter melk 18U liter melk 19 April l/m. 13 Juni 288 algemeen 250 gr. koffissurrogaat 12 April t/m. 20 April 19 boter of vet I 1/8 rants, boter of margarine 18 April t/m 16 Mei 291 algemeen 250 gr. peulvruchten Andere bonnen Bon No. 16 07 08 272 I K.F. K.F. Artikel Petroleum 2 liter B'andst. 1 eenh. B'randst. 2 eenh. Algemeen 1 rants. Zeep Zeep 1 rants. Zeep Toiletzeep 75 gr. Toiletz Textiel 50 gr. Scheerz. L (Mannen) Op bon 07 en 08 K.F. geen anthraciet Geldig tot 13 Juni 30 Apr. 30 Apr. 30 Apr. 30 Apr. 30 Apr Olfideele Mededeelingen Tarwezemelen ter bestrijding van emelten Het Rijksbureau voor die Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat dit jaar wederom tarwe zemelen ten be hoeve van de bestrijding van emelten beschikbaar ztfllen worden gesteld. Zij, die voor dit doei de beschikking over deze zemelen wensohen te hebben, dienen zich tot den plaatselijken bureau houder voor hun district te wenden ter verkrijging van bonnen voor bijzondere toewijzing. Tegen deze toewijzingsbonnen kunnen zij bij mengvoederfabrikanten de hun toegewezen hoeveelheid tarwezemelen verkrijgen. De mengvoederfabrikanten, die zich wensohen te voorzien van tarwe-zemelen kunnen hiertoe bij de Provinciale Voedsel- oommissarissen oranje bestelbonnen aan vragen. In tegenstelling met het vorige jaar dienen deze oranje bestelbonnen door de mengvoederfabrikanten niet te worden toegezonden aan de meelfabrieken, doeh aan de Nederlandsohe Meelcentrale, Was- senaarsoheweg 80, Den Haag, welke oentraie de fabrieken zal aanwijzen, die de zemelen moeten leveren. De meogroederfabrikanten, die gewoon zijn de zemelen niet rechtstreeks van de meelfabrieken te betrekken, dooh door bemiddeling van een tussohenpersoon, dienen de oranje bestelbonnen bij ztilk een tossobeapersoon in te leveren. De tassohenpersonen dienen bij de instantie, bij welke zij in administratie zijn, oranje bestelbonnen aan te vrageD, en de ze be stelbonnen in te zenden aan de Neder landsohe Meelcentrale. Na ontvangst van de z-meleo kunnen zij op normale wijze aan han afnemers afleveren. Aanstelling agenten voor koop en verkoop van paarden De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesoh maakt bekend, dat, ter handhaving van de voor paarden vastgestelde maxinanmprij- zen in den Vervolge ella paarden, waarvoor de maximumprijzen gelden, slechts zullen kunnen worden gekocht en verkocht via het Vee- en Vleesohaankoopbureau te Den Haag, Laan van Meerdervoort 53. Dit Bureau zal sleohts koopen en verkoopen door be middeling van door het Bureau aangestelde agenten. Aan deze agenten zullen ver schillende verplichtingen worden opgelegd, welke nader omschreven zijn in een aan alle door de Nederlandsohe Veehouderij Centrale erkende paardenhandelaren toe gezonden oirouiaire. Tot zekerheid van de joiste nakoming van zijn verplichtingen eisoht het Vee-en Vleesohaankoopbureau van iederen agent een bankgarantie van 1 2000, Zij, die voor een aanstelling in aan merking wensohen te komen, dienen ten spoedigste zulk een bankgarantie aan het Vee- en Vleesohaankoopbuieau te doen toekomen. Voor het ge ral aan het stellen van een bankgarantie ernstige bezwaren verbonden I zijn, kan worden volstaan quet het storten j 'van I 2000.— op girorekening no 446000 ten name van het Vee-en Vleesohaankoop- 1 bureau. J Distributie van versnaperingen De Secretaris-Generaal van het Departc- ment van Landbouw en Vis&cherij maakt bekend, dat detaiilis.en, die in chocolade of suikerwerk handeïea, de van hun klanten J ontvangen bonnen-P ran de texiielkairt op Woensdag 22 April, Donderdag 23 April of Vrijdag 24 April bij den plaatselijken Distributiedienst moeten inleveren ter ver krijging van een voorschot toewijzing. Door het bovenstaande komt het reeds eerder bekend gemaakte voorschrift, volgens hetwelk de inlevering der bonnen op Maandag 20, Dinsdag 21 of Woensdag 22 April moest plaats vinden, te vervallen TELEGRAMMEN De Próvinoiale Voedseloommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat vanaf 20 April 1942 tot nader aan te kondigen datum geen taxatie markten voor paarden zullen worden gehouden. Belanghebbenden worden verzocht met het bovenstaande rekening te houden. VOOR KLEINE TUINEN Wat zaaien we in April? Tumboonen worden nog volop uitge- plant. De normale afstand in de rij is 15 cm., bij dubbelrijen, in verband, bijna 20 cm. Voor het uitplanten wordt de schop genomen en worden de wortels 12 a 15 cam. onder de oppervlakte af gestoken, zoodat we tevens gemakkelijk kLimen uitplanten. Wie tuinboomen in combinatie met staakboonen wil kwee ken, plaatst de rijen met tussdhenruimten van zeker 1.20 ifteter. Daartusschen kurr- nen dan tevens de staken worden gezet, omdat bij warm weer al begin of half Mei. de boonen gelegd kunnen worden. Niet eerder! De rijen worden zooveel mogelijk in de richting noord-zuid ger plaatst. Vooral wanneer de tuinboonen op dubbelrijen worden uitgeplant, nemen we de tussehenruimten wat,.wijder. Over de afstand tusschen de boonenstaken onderling loepen de methodes nogal-uit een; deze varieert tusschen 40 en 70 om. Als ze op enkele rijen worden ge plaatst, kunnen de staken wat dichter op elkaar worden gezet. Met pronkboonen staat het anders. Deze kunnen bij zacht weer soms al. na half April, eind April worden ge legd. Sommigen leggen bij 1 staak 2 of 3 pronkboonen. anderen 4 of 5. De beste, nieuwste soort is de ;,Erecta", welke lange, smalle, malsche boonen le vert. Deze pronker is zelfs voor het inmaakglas geschikt! Wil men beslist, van deze soort verzekerd zijn. dan dient bij een le klas adres gekocht te wor den. want er is heelaas veel imitatie te koop. Pronkers* klimmen ook goed tegen hoog, zwaar rijshout. Dit kan na tuurlijk veel dichter op elkaar gezét worden dan' staken; er wordt dan ,om 'de 10 om. 1 pronkboon gelegd. De vroegste opbrengst leveren overi gens niet.de staakboonen, maar de stam- spereie- en stamlsnijboonen. Deze kun nen meestal begin Mei, soms al eind April, worden gelegd. Een uitstekende soort is de Chocoladekleurige", welke en in smaak én in kwaliteit te ver kiezen is boven de meer bekende ook vroege Wagenaars" en „Alpha", in welke soorten men zich nog al eens vergist. Kroten, hier en daar „bietekroten" ge naamd, waarmee de platronde Egyptische bedoeld worden, kunnen we nu zaaien. Vooral op kalirijken grond en die, welke zwaar is bemest met goed verteerde conlpost, kunnen prachtige kroten geteeld \vorden. Het zaaien op rijen vergemakke lijkt het uitdunnen. Immers uit elk bieten zaadje ontwikkelen zich meestal drie plantjes, waarvan alleen de sterkste blijft staan. Ook sjalotten kunnen nog uitgeplant worden. De bolletjes als het ware meer op, dan in' jien grond zetten! De af stand onderling behoeft niet grooter te zijn dan 15 tot 20 cm. Sjalotten êljti uitstekend in combinatie met andere ge- wrssen te kweeken, ze zijn immers al in Juli rijp en kunnen dan uitgetrokken worden. Tenslotte zaaien we nog eens spinazie. Na half of na eind April zaaien we voorloopig niet meer më't het oiog op doorschieten. We kunnen nu ook rond zaad gebruiken. Op versch bemesten grond Is spinazie het best thuis; op hoogen 'zandgrond levert de spinazie- teelt weinig op. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 20 April. f 1500: 16692. f 1000: 14140. f 400: 525* 9138 11370 17461. f 200: 20750. f 100: 5151 6903 8053 11692 13859 15787 17134 18187. WEER BRAND OP DE „NORMANDIE". Naar de Engel^che berichtendienst uit New York meldt is op het s.s. „Norman- die", idat in de haven van New York ligt, opnieuw brand uitgebroken, als ge volg van een Zaterdagavond) veroorzaakte kortsluiting. LANGDURIGE AARDBEVINGEN. Reuter meldt uit Tsjoengking dat Sze- mao, een eertijds bloeiende stad in het Zuiden der provincie Yoennan door een aantal aardbevingen, die op 26 Decem ber j.l. begonnen en nog rftet geëindigd zijn, totaal vernield is. In het bericht hier over dat thans in Tsjoenking in ontvan-' gen1 wondt gezegd, dat de stad1 één puin hoop is en dat men gelooft, dat verschil lende honderden personen zijn gedood. De hevigste aardschokken werden begin Januari gevoeld. Alle inwoners hebben de stad verlaten. Een deel hunner is dak loos en bevindt zich zonder eten of drin ken onder den blooten hemel, terwijl» an deren naar de dichtsbijgelegen piaatsen zijn getrokken. SPORT NED. VOETBALBOND. 19 April'. Onderafdeeling Zeeland. Ie klasse E. Zierikzee I—Schouwen I 4—0 Renesse 1—Burgh I 1—4 Burgh IIZierikzee II 7-1- 2e klasse E.. - Schouwen III—Zierikzee III 0—1 Noordgouwe II—Renesse II 0—0 Burgh III—Schouwen II - 4—1 Vriendschappelijk: Zierikzee, 18 April: VSV I-RODA I 8—0 (gestaakt). v.v. „Zonnemai're" in den N.V.B. De v.v. „Zonnemaire" is met ingang van het nieuwe hondsjaar toegelaten tjoit den N.V.B. Daar de competitie ^reeds^te ver gevorderd is,, kunnen de roodgelen hieraan niet jjueer meedoen. Stilzitten doen zij echter niet, doch bij wijze van oefening spelen zij zooveel mogelijk vriendschappelijke wedstrijden. Zondag j.l. ontvingen Zij Noordgouwe I, welke wedstrijd in een gelijk spel (1—1) ein digde (rust 1—0). Zierikzee I—Schouwen I 4—0 Beide ploegen verschijnen in de aan gekondigde "opstelling. Volkeri wint voor Zierikzee den" toss en laat zijn mannen tegen zon en wind inspelen. Het begin' is verkennen van weerszijden, maar' ge-" leidelijk komt Zierikzee iets meer in den aanval. Van Dijk. probeert het met een paar schoten, waar v. d. Werve echter geen moeite mee heeft. De Schou- wen-backs zijn ër niet gauw in en voor al StoutjesöSjk schopt den bal 'veel uit. Uit een mooie voorzet' van Kraak ont staat een gevaarlijk moment voor het Sch'ouwfen-döel, waaruit de bal tot hoek schop wordt getrapt.- Deze levert echter niets op. Koster 'lost dan eén harden schuiver op het doel, maar van Ideri Werve weet, den bal nog net op de doellijn te stoppen. Schouwen zet dan ook eens een goeden aanval op, waar bij Buijze slecht» ingrijpt, doch de bal toch 'nóg' weggewerkt wordt. Beije pro beert het dan met een schuiver, dodh' Hage is op zijn post Aan de andere zijde gaat een kans verloren als Koster na goed aangeven van Kraak aarzelt met schieten. Een goed door v. Doorn genomen hoekschop levert een mooien aanval op, die evenwel door buitenspel verloren gaat. Als de Schouwenba'cks missen krijgt van Dijk een kans, doch hij schiet hoog over. Een mooie door braak van Saaman dreigt gevaarlijk te worden, maar Hage grijpt goed in, wat Mosselman even later ook doet. Een vrije schop voor Zierikzee neemt Kraak te hard, maar dan komt onverwachts een doelpunt voor Zierikzee, als van Doorn zich vrijspeelt en van tamelijk verren afstand een kogel lost, waar v. d. Werve wel naar springt, maar die 'hem te machtig is (10). KoSter krijgt dan ook weer een kans, maar weer wacht hij te lang en dan gaat Schouwen van rechts ten aanval. Rossen schiet mooi in, maar Hage stompt even mooi het leder uit zijn, doel. Een door Kouwenberg! 'geno men vrijen schop weet hij ook goed te stoppen. Zierikzee vergToot dan haar voorsprong, als bij een" aanval van linies een Schouwenspeler den bal binnen het beruchte gebied tegen den arm krijgt, wat een strafschop oplevert, dien van Doorn zuiver benut (2—0). Bijna ver kleint Schouwen dan den achterstand als uit een vrije schop tegen Buijze den bal goed voor doel komt, waar Rossen ineens ^op het doel trékt, doch Hage den bal nog: net van onder de lat er over kan stompen. De hoekschop wordt goed genomen en goed door Stoutjesdijk overgehaald, maar dan weet Buijze te redden. Aan beide kanten komen dan enkele kansen. Van Dijk komt alleen voor het doel, m'aar hij schiet te zadht! om den doelman te verrassen. Een schot van Koster stompt deze gloed over de lat. Er volgen dan twee hoekschoppen en dan vergtroot Zierikzee haar voor sprong als Kraak een hoog schot lost, waaruit v. d. Werve den bal uit zijn doel slaat, maar Koster is er bij en schiep laag in (8—0). Even later kogelt dezelf de speler een voorset van links ineens in, maar v. d. Werve stompt mooi tot hoekschop. Door buitenspel levert deze niets op. Als Kraak dan nog eens tegen de paal geknald heeft, breekt met dezen stand de rust aan. Na de rust blijkt bij Schouwen Ravia vervangen te zijn door Dreijer. Ten Haaf speelt linksbin nen, Willemse spil en Beije linkshalf. De eerste aanvallen zijn voor Zierik zee. Schoonen schiet tegen den doel man en van Doorn over de lat. Buijze grijpt bij een Schouwen-aanval goed in en een handsbal bij Volkeri ontgaat den scheidsrechter. Van Doorn probeert het weer eens met een schot, maar v. d. Werve stompt den bal tot hoekschop, waaruit Koster weer hoog over schiet. Even later doet „Stien" het echter be ter, als na een voorzet van van Dijk», de Looze mistrapt en hij er goed bij is om v. d. Werve onhoudbaar te pas- seeren (4—0). Bij Schouwen wisselen Stoutjesdijk en Saaman van plaats, wat wel een verbetering blijkt. Toch is Zie rikzee in de meerderheid. Een schot van Koster uit een voorzet van v. Doorn veegt v. d. Werve mooi uit zijn doel. Uit de hoekschop wordt de bal inge kopt, maar de doelman geeft niet thuis; Schouwen werkt hard voor een doel punt. Een goede kaïis gaat door hands bij Rossen verloren, wat Kraak aan de andere kant nadoet. Het spel verslapt dan eenigszins, daar de vermoeidheid bij sommige spelers zich doet gelden. Uit een goede Schouwen-aanval ontstaat een gevaarlijk moment voor het Zierik- zee-doel, waarbij de bal driemaal wordt ingeschoten, maar Hage, zij het met een beetje geluk, weet zijn doel voor door boring te behoeden. Als kort daarna het eindsignaal weerklinkt, heeft Zierikzee een .verdiende overwinning behaald, al had Schouwen zeker een doelpunt ver diend. .Bij Zierikzee waren allen goed met Catshoek eri de voorhoedespelers als. de v besten. Schouwen kan als geheel beter. De besten waren v. d. Werve, Beije en Kouwenberg. Scheidsrechter Cashoek hield de teugels strak en leidde góed. KORFBAL S.DJK.B. AFDEELING B. 3e iklasse. 18 April. Vitesse II-DES II 3-0 Propaganda-avond „De Sohouwsche Ruiters'' Voor de -Zaterdagavond in hotel „De Korenbeurs" gehouden propaganda-avond van de rijvereeniging „De Sohouwsche Ruiters" bestond - groote belangstelling.) De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer J. Th. Brouwer, die de aanwezigen, inzonderheid de do nateurs, een hartelijk welkom toeriep, en het doel van dezen avond uiteenzette. Hierna werd overgegaan tot de ver tooning van de film „Voorwaarts". Op pakkende wijze geeft deze rolprent een beeld van wat er in de verschillende tijden van het jaar op het gebied van de ruitersport gebeuren moet, hoe het in een rijvereeniging toegaat, enz. enz., een en ander afgewisseld met opnamen van mooie plekjes uit ons vaderland. Met groote aandacht werd de film, die evenwel niet altijd even duidelijk was. gevolgd. Hierna volgde nog een film van ruiterwedsfrijden en demonstraties, welke bok zeer interessant was. Na de pauze volgde opvoering van een tooneelstuk in drie bedrijven,' ge titeld „Het ruiteraanzoek", waaraan de geheele rijvereeniging, benevens enkele dames, medewerkten. Op vlotte wijze werd dit aardige tooneelspel, dat een goede" propaganda voor de ruitersport vormt, opgévoetd. Van plankenkoorts bleken de uitvoerenden geen last te heb ben en een hartelijk applaus viel hen dan ook na elk bedrijf ten deel. Vooral het optreden van boer Rijnsen had mede door zijn uiterlijk veel succès. Jo, de dochter, had wel wat duidelijker mogen spreken om voor een ieder ver staanbaar te zijn. De gezongen ruiter liederen en de hoornsignalen omlijstten het stukje op passende wijze. In zijn slotwoord, drukt^ de Vooirz, de hoop uit dat jle vereeniging door dezen avond veler sympathie gewonnen zal hebben en deelde hij mede dathet in de bedoeling ligt dit najaar te Zi,e- rikzee een soort concours te houden, waarvoor eenige ruitervereenigingen uit- genoodigd zullen worden. Met een op wekkend woord sloot hij vervolgens dezen welgeslaagden avond. - STANDEN VAN DE MAAN IN APRIL 20 April 9.33 0.36 21 10.18 1.29 22 11.08 2.16 23 12.04 2.58 (Eerste kwartier) 24 13.06 3.33 25 14.12 4.05 26 15.21 4.34 27 16.35 5.01 28 ,9 17.51 5.27 29 19.10 5.53 30 20.30 6.21 (Volle maan) BUSLICHTINGSTIJDEN ZIERIKZEE Nleuwitraat: Kraanplein: '1 Vriji: Op werkdagen 4.1G 4.20 4.26 11,16 11.20 11.26 16.06 16;i0 1616 19.16 12,49 19.46 Stoombootdlensl Zierikzee- Rotterdam APRIL 1942 Van Zierikaee: D. 21 D. 23 'm. 8 30 V. 24 M 27 10.- Vau Rotterdam D. 21 'ia. 12.- D. 23 V 24 12,- M 27 Hedeo werden wij verblijd met de geboorte *an onze Dochttx PIETERNELLA LENA A. 8. FLIK WEERT. T. FLIK WEERTJumelet. Nieuwerkerk, 18 -'»pril 1942. Jonkheer en Mevrouw VKR8PYCK- Bessem geven met blijdschap kennis van de geboorte van hunne dochter ELISABETH ELEONORE. Zierikzee, 19 April 1942, Getrouwd t D. BIJ DE VAATE tn A. MÜ8TE die, namens wederzijdaohe ouders, hartelfjk dank zeggen voor de zeer vele blijken van Belangstelling, voor en bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, April 1942. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig lijden, zaoht en kelm, onze lieve zorgzame vader, behuwd- en grootvader JAN VERTON Cz in den ouderdom van 68 jaar. Den Haag, M. J. OU oENAAR—Verton. F. OUDENAAR, Burgh, J. C. bJJKERKEVerton, ff...0. BIJKERKE. Haamstede, C. J. VERTON. A. VERTONAuperlé. D. J. VERTON. M. A. VERTON. P. VERTON—v. d. Berga. L. J. 3ERREV0ET8-Verton. D. W. BERREVOET8. P. O. QU18T—Verton. M. A. QUI8T. O. P. VERTON en verloofde. Den Haag J. HOFMANSteenpoorte. H. HOFMAN. Kinderen en Kleinkinderen. Haamstede, 19 April. Begrafenis zal plaats hebben Woensdag 22 April, n m. 3 uur. Hartelijk dank aen allen, die behaipz«am waren bij den brand op 16 dezer. JOH. DE GLOPPER. Wastensohouwen 1942. Consultatiebureau voor de Tuberculosebestrijding Zierikzee p/a. Groene Kruis •gebouw Op Woensdag 22 April begint bet spreekuur om 9.00 uur in plaats van 11.30 uur. Uitreiking van uien- en wijnpeeënteelt- vergunnlngen (tuinbouwteeltvergunningen) te Sint-Annaland, Woensdag 22 April in do veiling; te St.-Maartensdijk Donderdag 23 April,hotelv^.Iwaarden van li t uur Vrijdag 24 April op het districts kantoor en des avonds om 8 uur te Stavenisse in hotel Potappel te Tholen Zaterdag 25 April om 12 uur in de veiling. L.C.O. voor Zeeland voor de schoonmaak is er niet. Gebruik daarom Mazon Schuurpoeder Boekh.W. DE VRIES, Zzee Wy hebben nog steeds een zeer uitgebreide sorteering Kerkboeken Vfcnaf de goedkoopste tot oe m-cef luxe bindwijzen. Papier en bauddn le kwaliteit. Prijzen zoo goed als niet hooger dan voorhe«D. Psalmboekj«B 40 ot. Zakbijbels 75 ot. N. Test. 15 ot. Leesbijbels 175 ot. Leesbijbel met zeer groote letter in zware band 330 ot. Zetka bijbels met duimgreep 550 ot. Mioro Tesoh- bijbel voor dalhes, met doimgreep 675 ot. Psalmboeken met N. Test. 100 ot., met riem 225 ot,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3