NIEUWSBODE a ZATERDAG 18 APRIL 1942 OPöEMOl ZiERlKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders rf 1.9Q per kwartaal. Weekabonnementen retp. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. 1797 - 1883 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Schuith. B;94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG Klo. 14912 ADVBRTHNTIB81 Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per •millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. SOUTHAMPTON UIT DE LUCHT BESTOOKT Vergeefsche aanvallen door de Sovjettroepen In den centralen sector van het Oos telijk front viel de vijand op een plaats met vrij sterke strijdkrachten aan. De aanval werd afgeslagen. Andere plaat selijke aanvallen van den vijand in den centralen en Noordelijke^ sector van het front bleven eveneens vergeefsch. Bij luchtaanvallen op achterwaartsche ver bindingen en vliegvelden van de bols jewisten lteed de vijand aanzienlijke ver liezen aan vliegtuigen en rollend ma terieel. Op het schièreiland Kertsj wer den haveninstallaties met goede uitwer king gebombardeerd. Boven het Kanaal en de Engelsche zuidkust schoten Duit- sche jagers gisteren overdag in luchtge vechten 11 Britsche vliegtuigen neer. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht ravitailleerings-in- stallaties in Southampton aan. Men nam branden en explosies waar. Luchtstrijd boven bet Kanaal Van militaire zijde verneemt het DNB, het volgende: Bij luchtgevechten boven het Kanaal en de Engelsche Zuidkust schoten Duit- .sche jagers op 16 April 11 Britschei vliegtuigen neer. De Duitsche vliegtuigen bonden den strijd aan met een vriji sterke formatie naderende Britsche ja- i glers. Zij dreven deze formatie uiteen en maakten een aanval onmogelijk. De Duitsche jagers achtervolgden afzonder lijke Britsche afdeelingen boven het Ka- naai tot aan de Engelsche kust en scho- j ten hierbij boven de Britsche Zuidkust twee Britsche vliegtuigen neer. Aange nomen kan worden, dat andere Britsche vliegtuigen in de luchtgevechten, welke boven het Kanaal en dicht aan de En- gelsche kust zijn gelevérd, zware be- 1 schadigingen hebben opgeloopen. De aanval op Sunderland j Omtrent den in het Duitsche weer- I machtsbéricht vermelden aanval op het Britsche scheepscentrum Sunderland deelt het opperbevel van de weermacht nog mede, dat Duitsche gevechtsvliegtuigen te middernacht naar de bevolen doelen vlogen en bij goed uitzicht op de aarde bommen van zwaar kaliber op dokken en havens lieten vallen. Bij het vertrek namen de bemanningen na de ontplof- fingen der goed gemikte bommen uit- 'gebreide branden in het havengebied waar. Door de goede tréfpositie der zware bommen kan verwacht worden, j dat groote verwoestingen in de installa- ties van Sunderland zijn aangericht. Sunderland is op een na het grootste I ste scheepsbouwcentrum voor kobpvaar- dijschepèn, waarin een tiende van den geheelen Britschen scheepsbouw gecon centreerd is. Ook als gebied voor. den bouw van scheepsmachines is Sunder land van jgroote bëteekenis. italiaansch w«ermachtsbericht Britsche duikboot vernietigd Hét communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Aan het front in Cyrenaica niets van belang te melden. 1 vliegtuig is neer geschoten dodr Duitsche jagers. Een over val die door den vijand werd onder nomen op een van de eilandjes ten Zuiden van Kreta, is mislukt. Een van onze torpedobootjagers, onder bevel van den korvettenkapitein Henke, heeft een vijandelijke duikboot in het midden van de Middellandsche Zee tot zinken ge bracht. DE FRANSCHE REGEERING AFGETREDEN Pétain da^kt de afgetreden ministers Het DNB meldt uit Viichy: De minister raad is gisterenochtend om half elf, onder voorzitterschap van maarschalk Pétain, in het paviljoen Sévigné bijeen gekomen. De vergadering uurde een halt uur. Na de gehouden ministerraadszitting is het volgende communiqué uitgegeven: „De ministers en staatssecretarisen zijn op 17 April bijeengekomen in het paviljoen Sévigné, onder voorzitterschap van den chef van idem staat, maarschalk Pétain. De plaatsvervangende minister-presi dent, admiraal Darlam, heeft den chef van den staat de portefeuilles vanstaats-» secretaris, waarmede hij tot dusver be last was, overhandigd. De aangewezen opvolger van den chef van den staat, admiraal Darlam, verklaarde zich op ver langen van den maarschalk bereid, om onder diens reehtstreeksche gezag het opperbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op zich te nemen. Tegen het einde van de gehouden mi nisterraad hebben alle ministers van het tegenwoordige kabinet maarschalk Pé tain hun ontslag aangeboden. Maarschalk Pétain zeide admiraal Dar lam, den ministers en staatssecrataris- sen dank voor de toegewijde medewer king, die zij hem hebben verleend in de moeilijke omstandigheden, die 'tlanid thans doormaakt". Uit Vichy wordt verder gemeld, dat de nieuwe ministerlijst van de regee- -rimg-Laval naar alle waarschijnlijkheid vandaag zal worden bekend gemaakt. De lijst is reeds goédgekeurd door maar schalk Pétain. VLUCHT IN GOEDEREN Een bedenkelijk verschijnsel „Particulier vraagt Perzisch tapijt. „Ge vraagd van particulier door particulier gouden en zilveren sieraden". „Diaman ten gevraagd, huisraad, Indische kunst voorwerpen....Iederen dag treft men tientallen van dergelijke advertenties in de bladen aan en zij zijn even zoo velq symptomen van de- geestesgesteldheid, welke zich van een giroot deel van onze bevolking heeft meester gemaakt. Over al ziet men dat een bepaalde categorie van ons volk tot eiken prijs geld wijf omzetten in goederen. Leeg zijn de win kels, steeds hooger de prijzen, die voor de goederen,, welke nog vrij gekocht kunnen worden, worden gevraagd en betaald. Men moet maar eens een kijkje' nemen op een openbare verkooping of een veiling. Fantastische prijzen worden b taald voor artikelen, die blijvende belegggins- waarde behouden. Fantastische prijzen worden door bepaalde personen ver diend, die als tusschenpersbon bij dezen ongezonden handel optreden. Een han del, die min of meer verwant is aan jden zwarten handel en uiteindelijk even verderfelijk is en even catastrophaal. als deze. De gevolgen immers zijn vele. In de eerste plaats getuigt deze vlucht in goe deren van een duidelijk uitgesproken wantrouwen in de koopkracht van den gulden en evenzeer van een wantrouf wen in de toekomst van ons land. Dat men door een dergelijke handel wijze zelf een eventueele devaluatie in de hand werkt, schijnt men niet te wil len beseffen. Want wie vlucht in goe deren en voor deze goederen die immers door de groote vraag steeds schaarscher geworden prijzen betaalt die abnormaal hoog zijn en logischer wijze nog steeds hooger zullen wor den, begeeft zich in een noodlottigen vicieuzen cirkel en het einde zal zijn, dat hij eerst het geld en later toch} de goederen kwijt zal raken. Bovendien wordt door dergelijke han delingen het gezonde economische even wicht in het land verstoord, hetgeen op den duur tot een economische cri sis moet leiden. Verder zullen zich de handeldrijvende middenstanders op .den duur niet aan den besmettelijken in vloed van deze abnormale vlucht in de goederen kunnen onttrekken, met het gevolg, dat de winkels spoedig leeg zijn en bovendien de verbruiksartikelen in handen komen van diegenen die hier aan geen behoefte hebben. Welke gevolgen dit alles heeft voor het minst koopkrachtige gedeelte van onze bevolking, kan men zich indent- ken. Een toenemende verarming, een gebrek aan alles en nog wat, zal hier-\ van het igevolg moeten zijn. 250 GRAM PEULVRUCHTEN EXTRA Voor de volgende week zijn aange wezen de bonnen nr. 21 voor brood, vleesoh en aardappelen. Verder, zijn voor het tijdvak van Zondag 19 April tot Zaterdag 16 Mei verkrijgbaar de gewone rantsoenen sui ker op bon 279, jam op bon 280, bloem op de bonnen 277, 281, 285 en 289, peul vruchten op bon 283, een bijzonder rantsoen van 250 gram peulvruchten op bon 291, gort op bon 284, vermicelli op bon 287, kaas op de bonnen 278, 282, 286, 290 en 294, en jnelk op de bonnen, 21. Ten slotte is op bon 288 koffiesurro- gaat verkrijgbaar, voor het tijdvak van 18 April t/m. 13 Juni 1942, d.i. dus een tijdvak van 8 weken. Reeds thans kan echter worden medegedeeld, dat voor het tijdvak van 18 Juni t/m. 11 Juli weer een bon met een geldigheidsduur van 4 weken zal yvorden aangewezen. Voorts zal voorshands geen bon meer voor cacao worden aangewezen. OOK SUIKER OP DEN JAMBON Ten einde tegemoet te komen aan dikwijls geuite wenschen vpn het pu bliek, zal voortaan op den ter verkrij ging van jam aangewezen bon. naar keuze 500 gram jam of 250 gram suiker beschikbaar worden gesteld. Bon 280 algemeen geeft derhalve gedurende het tijdvak van 19 April tot en met 16 Mei a;s. recht op het koopen van hetzij 500 •gram jam, hetzij 250 gram suiker. In verband met het bovenstaande zul len detaillisten in den vervolge op toe wijzingen voor jam per rantsoen hetzij 500 gram jam, hetzij1 250 gram suiker kunnen betrekken. SLAOLIE EN BOTEROLIE OP BON 24 Op b.on [24 van de boter- en vetkaart welke voor het tijdvak van 9 tot en met 16 Mei a.s. zal worden geldig ver klaard, zal desgewenscht slaolie of bo- terolie verkrijgbaar zijn. Zij, die slaolie of boterolie wenschen te betrekken, moeten genoemden bon van Zaterdaigl 18 tot en met Woensdag 22 April a.s. bij hun winkelier inleve ren, waarvoor deze desgewenscht een ontvangstbewijs moet geven. Worden de bonnen niet op een van deze data in geleverd, dan zal men geen slaolie of boterolie kunnen verkrijgen, doch uitslui tend die artikelen, ter verkrijging waar van deze bonnen nader geldig zullen worden verklaard. Per 6 bonnen van de boter- en vet kaart zal men een heele flesch, inhou dende 720 gram, pefr 3 bonnen een halve flesch, inhoudende 360 "gr. kunnen ver krijgen. Per 2 bonnen zal men dus 240 gram slaolie of boterolie kunnen be trekken. De aflevering van de spijsolie mag eerst plaats hebben in het tijdvak van 9 tot en met 16 Mei a.s. TOEWIJZINGEN OP BON P Billijker grondslag voor toewijzing Bon P en T mogen zich sedert hun korte loopbaan in groote populariteit verheugen. Het zijn bonnen, waar hier en daar voorschot op gegeven wordt» Wie zijn bon inleverde werd hier en daar gelókt met de aankondiging, dat er nu reeds snoep of sigaretten gegeven, werden zonder bon. Heel handig van de verkoopers, zal misschien iemand zeggen, waar wie even nadenkt zal begrijpen, dat degeen, die nu kunnen verkoopen, zulks doen uit achtergehouden voorraden, die al lang aan hun klanten afgeleverd hadden moe ten zijn en dat, wie nu niet kunnen} leveren, indertijd hun klanten getrouw hebben bediend. Het Front voor Nering en Ambacht, vakgroep Kruideniers, wees op het ver schijnsel, dat in warenhuizen, waar. al lang geen snoep meer werd verkocht, plotseling doozen bonbons en reepen chocolade voor den dag kwamen, die tegen inruiling van bon P werden ver kocht. Zij heeft zich terzake tot den A'damschen Dis tribu tied lenst gewend, die heeft ingegrepen. Sinsdien zijn de bon bons en de chocolade verdwenen. In middels zal men gelezen hebben, dat de Prijsbeheersching met strenge straf fen dreigt tegen hen, die de bonnen P en T als lokaas willen gebruiken, om) toekomstige klanten te vangen met goe deren, die zij vroeger hebben achterge houden in 'plaats van ze aan de klan-> ten te leveren. Intusschen zijn er op deze wij"ze heel wat bonnen P ingeleverd. Wie zijn waar achterhied, heeft zich daardoor bovendien voor de toekomst nieuwen afzet ver zekerd, want de ingeleverde bonnen vor- ftiei^ den grondslag voor de leveringen aan kruideniers en andere verkoopers van snoep. Te dezer zake heeft de Vak groep Kruideniers zich reeds tot de lei ding van den Algemeenen Distributie- dienst gewend, om zoo mogelijk een billijker grondslag voor de toewijzingen te verkrijgen. Wie regelmatig verkocht heeft, mag niet de dupe van zijn eerlijkheid wor den. De verkooper heeft den plicht in dezen tijd die goederen, waarvah hij weinig ter beschikking krijgt, eerlijk on der zijn klanten te verdeelen, zoodat ieder wat krijgt. DE RANTSOENEN VOOR ZIEKEN Overbodige aanvragen vertragen de afwikkeling Het aantal aanvragen om ziekenrant soenen neemt in den laatsten tijd on rustbarend toe en wel op zoodanige wijze dat in de afwikkeling van deze aan vragen vertraging ontstaat, welke ten nadeele-komt van diegenen, voor wie toe wijzing werkelijk dringend noodzakelijk is, aldus verneemt het ANP van bevoegde 'zijde. Het is daarom niet overbodig een beroep te doen op de medewerking van het publiek en op de artsen om alle aanvragen, waarvan met eenige zeker heid kan worden verwachtdat zij niet zullen worden ingewilligd, achterwege te laten. Hoe toch is de gang van zaken? Wan neer een arts meent, dat een patiënt in aanmerking komt voor extra toewijzing, schrijft hij een formulier MD 29 uit, waarop de diagnose wordt vermeld, het aantal en de soort rantsoenen, die hij wenschelijk acht en de duur van de periode, waarover deze dienen te wor den verstrekt. Daarna- levert hij dit for mulier in bij de controleerende instantie (vertrouwensarts) die aan de hand van de ingezonden, gegevens nagaat of aan de aanvraag kan worden voldaan. Is diens besluit genomen, dan zendt de vertrouwensarts zijn beslissing naar den distrib utiedienst, idie aan de hand1 daarvan ide noodige bescheiden per post aan den belanghebbenden patiënt doet toekomen, dan wel dezen oproept om de toegewezen bonnen in. ontvangst te komen nemen tegen afgifte van bonnen, die de patiënt niet voor eigen gebruik behoeft. Een lijder aan suikerziekte b.v. moet zijn suikerbonnen inleveren. Hieruit blijkt, dat er met het verzenden van de diverse papieren, op de aanvraag betrekking hebbende, eenige tijd is ge moeid, zoodat men onmogelijk op den- zelfden dag, waarop de arts de aanvraag indient, ide extra rantsoenen toegewezen zen kan krijgen. Alleen in uitzonderings gevallen kan het onderzoek worden be spoedigd. Dit staat ter beoordeelihg van den arts, idle in zulk een geval gebruik maakt van zijn bevoegdheid om een spoedbehamdeling te verzoeken. Deze betrekkelijk omslachtige methode is noodzakelijk. Immers, wanneer de art sen zooals in den mobilisatietijd 1914- 1918 het geval is geweest naar eigen inzicht de extra bonnen aan hun patiën ten zouden kunnen toewijzen, zou de weg naar willekeur zijn geopend. Bovendien moet spaarzaam met de levensmiddelen warden omgegaan, hetgeen alleen te be reiken is, indien, daartoe de noodüge waar- j borgen worden geschapen. Deze kunnen zooals de praktijk uitwijst alleen j gevonden worden in het instituut van j den vertrouwensarts, die elke aanvraag, elke diagnose van den behandelendsn geneesheer te ibeooxdeelen krijgt. I --u i VERSCHILLENDE BERICHTEN S Verkoop hout op stam Blijkens een publicatie in de „Staats courant" zijn door den verkoop van hout op stam voorschriften gegeven ten aanzien van de bepaling van de koop som. Bij veilingen of verkoopingen van hout op stam, dat bestemd is te worden ge rooid, is het thans verboden de koop som te bepalen op grond van een voor de veiling gemaakte taxatie. De biedingen zullen slechts in een bedrag per m3 mogen geschieden, en wel binnen de grenzen der voor de betreffende hout soort geldende voorschriften. Het uit eindelijke koopbedrag voor het geheele perceel hout mag eerst worden vast gesteld, wanneer het hout is geveld en naar den inhoud opgemeten. Voor de behandeling der koopbriefjes zijn dien overeenkomstig nadere aanwijzingen ge geven. De bedoeling van deze bepalin gen is de naleving der prijsvoorschriften zooveel mogelijk te waarborgen. Over treding is strafbaar volgens het Eco nomisch sanctiebesluit 1941. Wann««r verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 20.42. Morgen (Zondag) zon op 6.35; zon onder 20.44. Maandag zon op 6.33zon onder 20.46. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.56; onder 0.36 Maan op 9 35, onder 1.29 perste kwartier Donderdag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrijdag 15 Mei. DISTR1BUTIENIEUWS He volgende bonnen zjjn na Zaterdag 18 April niet meer geldig: 19 Brood, Vleesoh, Aardapp. 257 t/m. 271 en 274 Alge meen. 16 t/m. 19 Melk. 3-01, 4-01 t/m. 4-03 Reserve. Na Dinsdag 20 April 19 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: tot en met Donderdag 30 April 211 en 228 Algemeen (Zeep), G Zeep, Toiletzeep, H Zeep Toiletzeep tot en met Zaterdag 26 April 3-04, 4-04 Reserve (Sinaas appel). ARBEIDSDIENSTPLICHT 1. Mannelijke,personen, die in het na jaar wenschen te studeeren of eenigi examen wenschen af te leggen aan een Universiteit of Hoogeschool en die vóór 1 Juni 1942 den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en jgieboren zijn na 1 Januari 1920 moeten hun arbeidsdienst plicht hebben vervuld. Vrijgesteld zijn alleen zij, die reeds vóór» 1 Januari 1942 waren ingeschreven of al dan niet met goed gevolg vóór dien datum eenig exa men aan een Hoogeschool of Universi teit hebben afgelegd. 2. Mannelijke personen, die nó 1 Ja nuari 1943 in aanmerking! wenschen te komen voor een betrekking in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en op 1 Januari 1943 den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, moeten hun arbeids dienstplicht vervuld hebben. Uitgezon derd zijn zijv geboren vóór 1 Januari, 1920. Bovenstaande categorieën van personen moeten dus opt 1 Juni. a.s. in de kampen opkomen. Om hun dit mogelijk te ma ken hebben zij zich vóór 25 April a.s. schriftelijkof mondeling bij één der, aanmeldingsbureau op te geven voor in schrijving, keuring enz. Verdere bijzon" derheden worden hun op deze aanmel- dingsbureaux medegedeeld. Hij, die onder bovenstaande bepalingen, valt en verzuimt zich aan te melden, kan zijn arbeidsdienstplicht dit jaar niet meer vervullen. De kampen eindigen op' 14 November 1942; voor studenten en ia.8. studenten op 24 October 1942. Voor de aanmeldingsadressen zie de adver tentie in deze courant. Gewone vrijwil ligers kunnen zich ook nog tot eer* beperkt aantal opgeven. KERKNIEUWS STAVENISSE. Zondag 19 April. Ned. Herv. Kerk. 11.10 uur leeskerk, 3.40 uur ds Damsté. Oud-Geref. Kerk: 11.10, 3.40 en 7.10 uur leeskerk. ELKERZEE. Zondag 19 April. Ned. Herv. Kerk. 11 ure ds. Boschlóo; 3.30 idem (doopsbediening). Ger. Kerk. 11 en 3.30 ure, ids. van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1