ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 16 APRIL 1942 ÖPCENO! ZIERIKZEESCHE COURAHT 1797 - 1839 ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ190 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A.J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14910 ADVERTENTIES I Advertentiën 10 cent per millimeter-; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. AAN DEN VOORAVOND VAN DE BESLISSENDE OPERATIES t. „Onbekwame oorlogvoering" In het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" schrijft, naar' A.N.P. uit Berlijn meldt, dr. Rudolf Fischer een hoofdartikel, ge titeld Onbekwame oorlogvoering", waar aan het volgende ontleend wordt: Weldra zal het gordijn opgaan voor de acte. die het t hoogtepunt van het oorlogsdrama vormt. Bij vriend en vij- 4 and is" de spanning ontzaglijk. Beide partijen zijn er van overtuigd, dat dezen zomer de gevallen beslissingen onher roepelijk worden. Het initiatief is zeer beslist aan onze zijde^ bovendien ope reert zoowel de As als Japan betrek kelijk dicht bij huis, terwijl de anderen den aanval overal ter wereld kunnen verwachten. Verder zijn" de strategisch i oogmerken der staten van het pact van drie in groote lijnen volkomen duidelijk. Bij Du it sc hl and en Japan gaat het niet om het eventueel verlies van rijkdommen, maar louter om het be staan als volk. Wat de tegenpartij betreft, daar heerscht, aldus constateert dr. Fischer, luid gekrakeel omtrent de strategie en de oorlogsdoeleinden. Churchill beweerde te .Washington, dat men den 'Stillen Oceaan gerust kon laten schieten en dat alleen Duitschland belangrijk was; als Hitier viel, zou de rest ook wél vallen. De Japansche successen gaven aan deze opvatting van Churchill bijna het ka rakter van verraad. De Japansche successen leeren, dat het Empire ook verloren kan. gaan, al houdt het moederland het hoofd nog eenigen tijd boven water. De stra tegie van Engeland werd hier door fundamenteel geschokt. Bovendien bedreigt Japan de ravitailleeringswegen voor de fronten, die in Afrika en Voof- Azië tegen Europa waren opgesteld. - De kern der Britsche strategie was ook dit maal de hoop op de blokkade. Japan heeft deze verwachting den genadeslag gegeven, door inbreuk' te maken op de Angelsaksische monopolies. Thans moeten de Engelschen inzien, dat slechts de aanval kans op succes biedt, maar men kan slechts aanvallen, als men zijn machtsmiddelen op een beslissende plaats concentreert, terwijl men aan alle andere fronten in staat is, zich voldoende te verdedigen. Dat is den Anglo-Amerikanen tot dusver nog niet gelukt en voor de verdediging tegen Japan hebben zij de middelen noodig, die voor den aanval hadden moeten die nen. De zeemogendheden Engeland en Amerika hebben het grootste belang bij het front in de Sow jet-Unie tegen de landmogendheid Duitschland. Be zwijkt dit front, dan bezwijken ook En- gelands kansen. Dit besef .heeft nu lang zamerhand den Engelschen hoogmoed overspoeld. Moskou eischt een offensief, de Amerikanen steunen dezen eisch, want tot hèn kan hij niet gericht zijn, daar hun voorbereidselen immers nog zeer onvoldoende zijn. In Engeland is er eveneens een groote groep, die voor een aanval pleit, maar anderen bestem pelen een offensief in dit stadium als zelfmoord. De gebeurtenissen bij St. Na$ zaire hebben deze opvatting wel op sprekende wijze steun verleend. BOSE RICHT ZICH OPNIEUW TOT BRITSCH INDIË „Wereldconflict plaatst land op een twistpunt in zijn geschiedenis" Ter gelegenheid van den* herdenkings dag van het bloedbad van Amritsar, waarbij 400 Britsch-Indiërs door de En gelschen werden gedood, heeft de leider der Britsch-Indische nationalisten, Soeb- has Chandra Bose, een oproep gericht tot het Britsch-Indische volk^vaarin hij o.a. het volgende zegt: Het bloedbad van Amritsar, in April 19i9. was de dank voor het feit, dat Britsch-Indië in den vorigen "Wereld oorlog zijn bloed en zijn goed heeft geofferd voor de ondersteuning van En geland. Het buitengewone feit van het ont waken, dat in het geheele land op deze gebeurtenis volgde, stelde Bpitsch-Indië in staat met groote stappen zijn doel der vrijheid tegemoet te treden. De po litieke ontwikkeling van het moderne Britsch-Indië is thans op haar hoogte punt gekomen en Britsch-Indië is thans in staat om zonder groote vertragingen zijn vrijheid te verkrijgen. Het tegenwoordige wereldconflict plaatst Britsch-Indië op een kruispunt in zijn DE AANVALSACTIES DER SOVJETS VERMINDEREN Zware Duitsche artillerie beschiet Leningrad Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: lm het Oosten blijft de aanvalsaetivi- teit van den vijand verminderen. Slechts op enkele plaatsen viel de vijand met vrij sterke strijdkrachten aan, doch hij werd afgeslagen. Eigen aanvalsoperaUes leverden plaatselijke successen op. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad, waaronder een munitie fabriek. Aanhoudende branden en ont ploffingen werden waargenomen. Succesrijke aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegers waren gericht op haven werken en een vliegveld in Sebastopol. In Noord-Afrika levendige wederzijd- sche Verkenningsactiviteit. Concentratiejs van auto's en vliegvelden der.Engelschen werden met goede uitwerking gebom bardeerd. De aanvallen op militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta wer den overdag en 's nachts voortgezet. Hierbij stortte een radiotoren van^het radiostation Rinella door volle treffers van bommen in. Duitsche jagers schoten boven Malta en voor. de Noord-Afri- kaansche kust negen Britsche vliegtuigen neer. In luchtgevechten boven het Kanaal pn aan de Noorsohe kust werden ^gisteren overdag negen Britsche vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers vielen iin den afgeloopen nacht West-Duitschlamd aan. De burgerbevolking leed eenige verlie zen ,aan dooden en gewonden. Lucht doelartillerie en nachtjagers schoten tien dér aanvallende bommenwerpers neer. geschiedenis. Aan den eenen kant ziet het de wanhopige pogingen van het oude wereldrijk om vast te houden wat het heeft binnengehaald. Aan den anderen kant staat een nieuwe wereld, die Britsch- Indië eindelijk de kans biedt' op ver vulling van zijti vurige wenschen. De botsing tussehen het oude en het nieuwe maak;t de oude ordening kapot en waan neer Britsch-Indië zich in deze crisis aan de zijde van Engeland zou plaatsen, zou het ook stellig met Engeland ten onder gaan. Het Engelsehe wereldrijk valt ziender- oogen uit elkaar. Het is een vierkante leugen te beweren, dat de vijanden van het Brioche imperialisme Britsch-Indië wilden aanvallen. Deze mogendheden Duitschland en Japan zijn vrienden van de Indische vrijheid, doch vijanden van de in Britsch-Indië gevestigde mi litaire basis. Ik zou derhalve aan mijn Engelschgezinde landgenooten den raad willen geven, niet op valschen grond slag den haat tegen de landen van bet Driemogendhedenpact -te prediken, doch liever de Britsche militaire basis uit ons land .te verwijderen. Ten slotte verklaart Bose met nadruk, dat al zijn gedachten en streven er thans enkel en uitsluitend op zijn ge richt, zijn moederland zoo spoedig mo gelijk te leiden naar vrijheid en vrede. Itallaansch weermachtsbericht Luchtgeveoht boven de Cyrenaica Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: Levendige activiteit in de lucht boven de Cyrenaica. Onze jagers hebben den strijd aangebonden met een sterke vij andelijke formatie in de omgeving van Ainz el Gazala en twee toestellen neer geschoten, terwijl zij 10 andere vlieg tuigen doeltreffend met mitrailleurvuur bestookten. Tijdens een aanval op Bengazi, welke geen slachtoffers heeft geëischt, is een Britsch toestel door afweervuur getrof fen en' neergestort. Twee van onze toe-' stellen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Tijdens een luchtgevecht werd een Engelsch verkenningstoestel door onze jagers bóven het midden van de Middellandsche Zee vernield. Op het oogenblik verblijven in Duitsch land een millioen binnen- en buiten- landsche arbeiders, die in werkkam pen zijn ingedeeld,zoo wordt van de zijdo van het Deutsche Arbeitsfront meegedeeld. Het aantal dezer kampen bedraagt 5406. (S.B.T.) DE DOOD VAN - OVERSTE MUSSERT Be doodstraf geëisoht tegen den officier die de schoten lostte In een zitting, die ruim zeven uur heeft geduurd, heeft het Vredesgereéhts- hof in Den Haag Dinsdag de zaak be handeld tegen iden reserve-kapitein A. J. C. Bom en den luitenant-adjudant A. J. Kruithof, wien ten laste was gelegd feitelijke insurbordinatie in tijd van oor log, den dood van den kantonnementsh commandant van Dordrecht, overste Mus- sert, tengevolge hebbend. Het hof stond onder leiding van mr, dr. Carp, prof. mr. dr. van Genechten trad als procureur-generaal op. Nadat niet minder dan 32 igétuigen waren gehoord, heeft de procureur-gene raal tegen den reserve-luitenant Kruit hof de doodstraf en tegen den reserve- kapitein Bom 20 jaren gevangenisstraf 'geëischt. In den ochtend van den 13en Mei kreeg de reserve-majoor Den Boer van overste Mussert' telefonisch bevel naar de pont te gaan en te zorgen, dat er niemandi overheen kwam. Overste Mussert wilde Dordrecht tot het uiterste verdedigen. Daarop is getuige naar het kwartier ge gaan van den overste om hem dringend aan te raden terug 'te trekken. Bij dit onderhoud waren pog twee officieren aanwezig. Om 14 uur werd plotseling de deur geopend en stormde verdachte Bom met een revolver in de vuist de kamer binnen. Na „handen omhoog" te hebben gesommeerd vroeg hij: „Wie is overste Mussert?" „Ik", antwoordde de overste, waarop Bom zeide: „Ik arres teer u". Daarop volgde een hevige woorden wisseling, waarbij de overste zich op de borst slaande den kapitein toeriep: „Ik laat mij niet arresteeren door een min dere, schiet me maar kapot, als je een kerel bent". Ook tussehen Kruithof en overste Mussert zijn nog enkele woorden gewisseld. Plotseling hoorde getuige scho ten knallen, die uit de revolver vai\ Kruithof afkomstig waren. De overste zeeg ineen en bleef doodelijk gewond liggen. Niets hééft getuige kunnen ontdekken, dat in strijd zou zijn met de krijgsmansh eer van den verslagene. Integendeel was hij geïmporteerd door de kordate hou ding, dieoverste Mussert tegen zijn be lagers aannam. Hij werd echter door velen als een verrader gebrandmerkt. De leiding van de lichte divisie, sprak de verdachtmakingen tegen overste Mus sert niet tegen. Integendeel, zij sprak ze zelf uit. Uitlatingen als „het ismaar) goed, dat hij dood is, anders moesten wij hem nog van kant maken" kenschetst voldoende de stemming onder officieren en manschappen jegens overste Mussert. De fatale berichtgeving van het alge meen hoofdkwartier, gebrek aan mili taire opvoeding, de geruchtenstroom en het ontbreken van voldoende - wapenen hebben er daarenboven in niet geringe mate toe bijgedragen den toestand uiterst gespannen te maken. Het verhoor van de verdachten Stap voor stap gaat de president daar na eerst met verdachte Bom, dan met verdachte Kruithof het verloop van het drama na. Bom ze,gt slechts zorg te heb ben gekend voor de menschen die aan zijn hoede waren toevertrouwd en voorts gekweld te zijn geworden door de vraag, of zijn eigen vrouw en moeder, niet zou den worden weggevoerd, zooals hij in zijn omgevirig vele nationaal-socialisten reeds weg had zien voeren. Zijn daad was een gevolg van een impuls, mede bepaald door de vele geruchten, die over overste Mussert de ronde deden, bevelen, die hem onbegrijpelijk voorkwa men en tenslotte de mededeeling van luitenant Kruithof: „Overste Mussert, die in Dordrecht den boel in de war heeft gestuurd, verblijft in uw vak". Daarop reageerde hij met een „dap. arresteeren". De bedoeling om overste Mussert neer te schieten, heeft hij niet gehad. Verdachte Kruithof verklaart eveneens geen enkele persoonlijke ervaring te heb ben ten aanzien van het „verraad" van overste Mussert. Nochtans was hij van oordeel, dat diens arrestatie een gebie dende eisch was, eenerzijds op grond van de geruchten, anderzijds op grond van de door overste Mussert gegeven bevelen. Hij heeft de doodelijke schoten gelost, omdat anders overste Mussert zijn revolver zou hebben getrokken en op hem zou hebben geschoten. Het requisitoir Prof. dr. Van Genechten vangt zijn requisitoir aan met een uitvoerig histo risch overzicht van het ontstaan, de ver breiding en gevolgen van de kunstma tig in het leven geroepen „verraad"- legende. Want de roode draad van het drama dat het hof heeft te berechten, begint maanden voor het -drama zelf en is gesponnen door hen, die ook nu nog, van hun schuilplaatsen uit, tot nieuwe moorden ophitsen. Overste Mussert was een ^officier van denouden stempel, met zorg het wan- bel^er van het parlementaire stelsel aan schouwend. In hart en nieren militair, weigerde hij een politieke positie in te nemen, en waakte er zelfs angstvallig voor, zijn broeder, die leider is van de NSBi, zelfs maar bij familie te ont moeten. Het oude regime eischte echter juist verpolitiekte officieren, bereid het systeem in zijn anti-Duitsche gezindheid te schragen. Eenmaal komt de dag dat ook zij voor het hof terecht zullen staan, om ge straft te worden voor hetgeen zij aan ons volk hebben bedreven. De beide verdachten zijn de voltrekkers geworden van een. noodlot, dat anderen in hun bekrompen haatgevoelens en on verstand ontketend hebben. Nochtans moeten er voorbeelden worden gesteld, wil men hel: kwaad jden kop' indrukken. Ten aanzien van de verdachten kan worden vastgesteld, dat er verschil is tussehen Bom en Kruithof. Van Bom is niet bewezen, dat hij heeft willen doo- den, al heeft hij zich opk aan feitelijke insurbordinatie schuldig gemaakt. Tegen hem meent spr. te kunnen volstaan met een gevangenisstraf te eischen van 20 jaar. Voor Kruithof spreekt niets, alles pleit tegen hem. Wanneer hij niet de Zwaarste straf krijgt, is idit een vrijbrief voor alle ver dere moordenaars, die speculeeren op een overwinning van Engeland en het bolsjewisme. Indien het Hof bereid is, dit hoogste vonnis te vellen, beteekent dit nog niet, dat het in zijn volle zwaarte voltrokken behoeft te worden. Immers, wanneer zou blijken aan den vijand van het Nederlandsche volk, dat de natio- naal-socialistische staat met hen die de gemeenschap bedreigen en den weder opbouw van ons volk willen beletten, afdoende weet te handelen, dan is het misschien niet noodig, dé doodstraf te voltrekken, die wij voor verdachte Kruit hof moeten eischen. Deze man heeft zich aan het ernstigste schuldig gemaakt waaraan een soldaat zich schuldig kan maken. Wanneer wij een fatsoenlijk legler hadden gehad, zou hij geen vijf minuten na zijn misdaad meer hebben geleefd. Wij begrijpen nu waarom dit is geschied: Degenen die hem hadden moeten' straffen, waren geestelijk medeplichtig; tegen hem kan slechts één straf worden uitgesproken en die is het, die wij van het Ho? eischen. VERANDERING VAN ZIEKENFONDS VERBODEN v Enkele uitzonderingen lil afwachting van de -totstandkoming van een definitieve regeling inzake de ziekenfondsketize heeft de secretaris generaal van sociale zjjken bepaald, dat voorloopig de verplicht- cn vrijwillig verzekerden diè bij een algemeen zie kenfonds zijn verzekerd, niet van zie kenfonds mogen veranderen. Uitzonderingen hierop zijn slechts toe gestaan: a. Bij verhuizing naar een gemeente, gelegen buiten het gebied, waarover het algemeen ziekenfonds, waarbij zij zijn verzekerd, zijn werkzaamheden uit strekt b. bij indiensttreding bij een onder neming, waaraan een ondernemingszie— kenfonds is verbonden, mits dat onder nemingsziekenfonds wordt gekozen c. bij het verlaten van den dienst van een onderneming, bij welker onder- neminjgsziekenfonds zij op dat tijdstip zijn verzekerd. Overigens mogen nieuwe Jeden alleen dan tot algemeene ziekenfondsen wor den toegelaten, indien zij een schrifte lijke verklaring afgeven waaruit blijkt dat zij gedurende het aan hun verzoek voorafgaande halfjaar niet bij een al gemeen ziekenfonds waren verzekerd. Deze regeling wordt geacht met in gang van 1 Maart j.L in werking te zijn getreden, Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 20.3J), Morgen (Vrjjdag) zon op 6.40; zon onder 20.41. Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.54; onder 22.38 Eerste kwartier Donderdag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrijdag 15 Mei. DE OORLOGSSLACHTOFFERS IN 1940 Het centraal bureau voor de statistiek heeft bij de n.v. Albani te 's-Gravenhage, een boekje 'uitgegeven, waarin de ge gevens zijn opgenomen betreffende de bevolking van de Nederlandsche gemeen ten op 1 Januari 1940. Hierin lezen we, dat in 1940 tengevolge van oorlogshande lingen zijn overleden 2109 militairen, als mede 1683 mannen en 876 vr., behoo- rende tot de burgerbevolking. In dit to taal van 4668 personen zijn niet bepre- pen 22 militairen en 96 burgers, wieït overlijden in 1940 als gevolg van oorlogs handelingen, in 1941 met vertraging ter kennis van de gemeentebesturen werd gebracht. In Rhenen overleden 367 militairen, in den Haag, Wassenaar, Voorburg en Rijs wijk 257, in Rotterdam 157, in Dordrecht en Dubbeldam 191 en in Delft 58. In Rot terdam vonden 916 burgers den dood, in Amsterdam 96, in Den 'Heider 86, to Den Haag 71 en in Dordrecht 6. 'Be lentois gekomen De eindafrekening met het bqlsjewisme staat voor de deur. Eindelijk zullen de Duitsche legers, tezamen met de verbon den legers en de vrijwilligerslegioenen weer kunnen oprukken en de horden van Stalin vernietigen. Eindelijk zal Europa geheel bevrijd wordqn van het dreigende bolsjewisme. Maar een harde strijd moet nog ge streden worden en daaraan deel te nemen, landgenoot, dat is ook uw plicht. Vele duizenden Nederlandsche mannen strijden seeds in het Oosten. Volgt het voorbeeld dat zij u gaven. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's Gravenhage. Kamer van Koophandel voor Zeeland Naar „De Zeeuw", verneemt, is tot voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland benoemd dhr, G. F. P. van der Peijl te Terneuzem. Tot onder-voor zitters zijn benoemd de heeren G. Al berts Jr. te Middelburg en M. Doeleman H.Jz. te Zierikzee. X/oETTboeten IM BEGINSEL- VAN DE VOET PADEN GEBRUIK, A\AKEN! ae£T.v32, i VVEGENVERKe.E.C^,p^e.Gebil NG Polyaoon-Seym-Pex Holland m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1