NIEUWSBODE WOENSDAG 15 APRIL 1942 OPCENOl ZIERSKZEESCHE COURAMT 1797 - 1889 ABONNEMENT Prl]»: In Zierlkien [ƒ1.60, elder* 'J l.H per kwartaal. Weekabonnemeutan reap, 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents, Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14909 ADVERTENTIES I Advertentlën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 gent. Bij contract belangrijke korting. GESLAAGDE .DUITSCHE AANVALLEN IN DEN CENTRALEN SECTOR ENGELSCHE AANVALLEN IN N.-AFRIKA AFGEWEERD Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Op hetschiereiland Kertsj en in het Donetzgebied vonden, behalve plaatselijke aanvallen van vrij zwakke 'vijandelijke strijdkrachten, geen belangrijke gevechts handelingen plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen beschadig den in een haven aan de Kaukasische kust een groot bolsjewistisch tankschip door bomtreffers. In den centralen sector van het Oostelijk front werden bij succes volle eigen aanvalsoperaties een vrij igroot aantal plaatsen veroverd. Hiér en daar werden vrij sterke, door pantserwagens ondersteunde aanvallenvan den vijand afgeslagen. In een N.-sector van het front werd een gevechtsgroep van den vijand ingesloten en vernietigd. In "den tijd van 9—13 April werden aan het Oostelijk; front 175 vijandelijke pantserwagens ka potgeschoten. In Neord-Afrika werden aanvallen van Britsche gevechtsgroepen afgeslagen. Bij de achtervolging werd den vij'and zware verliezen toegebracht. 7 pantser wagens en ander oorlogstuig werd' ver nietigd of buitgemaakt. In de Marmari- sche woestijn werden Britsche autokolon- nes en een vliegtuig gebombardeerd. De aanval op militaire installaties op het eiland Malta werden overdag en des nachts voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen vielen over dag havenwerken en ravitailleering&mstal- laties aan de Engelsche Zuidkust met bommen aan en vernielden een fabrieks gebouw. In den afgeloopen nacht hebben A formaties zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen een voor de ravitailleering belang rijke haven aan de mond van de Humber met goede uitwerking gebombardeerd. Een gering aantal Britsche bommenwer pers trachtte in den nacht van 13 op 14 ApTil het N.W.-Duitsche kustgebied aan te vallen. Één vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Bi; de successen op den Atlantischen Öeeaan hebben de duikbooten van den luit. ter zee le klasse Hardegen en van dien luit. teir zee 2e klasse Lassen, zich bizondef onderscheiden. Dé bemanning van' een Duitsch vliegtuig, bestaande uit de oberfeldwëbel Nitscli, de feldwebel Schaefer, feldwebel Richter en obergefrei- ter Hartmann heeft, ongeacht zeer krachtig, vuur van het vijandelijke luchtdoelgeschut en jagers, een belangrijke opdracht over het Kanaal van Suez met groot elan uitgevoerd. DE JAPANSCHE ACTIE IN DEN INDISCHEN OCEAAN Britten verloren vele schepen en vliegtuigen Het keizerlijke hoofdkwartier heeft een samenvatting gegeven van de Japansche,, operaties ~ïer\"zee én in de lucht opi den Indischen Oceaan tot 9 April. Deze samenvatting luidt als volgt: 1. Colombo: Japansche marinevliegtui- igen hebben op 5 April bij een raidi op Colombo 67 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, o.a. „Spitfires", „Hurrica nes", „Swordfish" en „Defiants". Voorts werden zestien schepen tot zinken ge bracht of beschadigd, drie hangars, een herstelwerkplaats en andere militaire doelen werden zwaar beschadigd of in brand geworpen. In de naburige wa teren werden twee groote „Phy"-patrouil- le-bommenwerpers en een „Albocore"- torpedovtiegtuig eveneens vernield. 2. Wateren van Colombo: Twee krui- seirs van het „London-Cornwall"-type zijn op 5 April snel tot zinken gebracht, toen Japansche vliegtuigen de schepen ontdekten ongeveer 560 k.m. ten Zuiden van het eiland Ceylon. 3. Bengaalsch gebied: Japansche vloot- eenheden, die opereerden in de Golf van Bengalen hebben op 5 April 21 Brit sche schepen, totaal ongeveer 40.000 ton, 1 tot zinken gebracht. 4. Oostkust van Voor-Indië: Zware schade aan vijandelijke schepen en mi litaire inrichtingen veroorzaakt te Viza- gapatum en Cocanada, sleutelpunten op de Oostkust van Voor-Indië, toen op 5 April Japansche marinevliegtuigen een reeks verrassende aanvallen ten uitvoer legden. 5. Tricomali: 41 vijandelijke vliegtui gen, o.m. Hurricanes, Blenheims en Su permarines, zijn op 9 April boven Trin- comali neergeschoten. Bij deze aanvallen beschadigden Japansc£s vliegtuigen een kruisej>-van het Leander-type zwaar, échten twee (groote en éen klein schip 'tot zinken en vernielden een marine arsenaal, twee igroote hangars, een ma gazijn, legerbarakken, olietanks en an dere militaire inrichtingen, o.m. lucht vaartinrichtingen. 6. Wateren van Trincomali: Na de ontdekking op 9 April van het vliegtuig moederschip „Hermes" en een torpedo jager in de wateren ten Zuidwesten van Trincomali lieten de Japansche marine vliegtuigen geen' tijd verloren gaan en brachten ze tot zinken. Eenig'e Japan sche bommenwerpers boorden vier vij andelijke schepen, die in de wateren in s de nabijheid voeren, in den grond.Bo vendien werden 15 vijandelijke „Spit fires" en „Blenheims" door de Japan sche luchtmacht neergeschoten. 7. Andere gebieden: Bij operaties van Japansche duikbooten zijn zeven vijan delijke schepen in den grond geboord en een achtste zwaar beschadigd. 8. Bij de aanvallen op Colombo en het (gebied van Trincomali hebben cte Japanners 17 vliegtuigen verloren: geen schade is geleden, door de Japansche oorlogsbodems. Een nauwkeurig, onderzoek heeft aan getoond, dat de vorige mededeeling van het' tot zinken brengen van twee krui sers van het type „Birmingham" en „Emerald" onjuist was. CHURCHILL OVER DEK STRIJD BIJ CEYLON en de missie-van Cripps Naar de Londensche nieuwsdienst meldt heeft Churchill in het Lagerhuis eeniiige verklaringen afgelegd over den oorlog in Oost-Azië. Hij zeide o.a., dat Bnfctsehe formaties vliegtuigen herhaaldelijk heb ben getracht weeTstand te bieden aan de aanvallen van de Japanners op Ceylon vooral bij Colombo en Trincomali. De meeste Britsche machines werden even wel neergeschoten of buiten gevecht ge steld. Aangaande de missie van Cripps, zeide hij, dat het beter zou zijn den terugkeer van Cripps af te - wachten, die dan in staat zou zijn het Huis persoonlijk rap port uit te brengen. Churchill was van meening, dat Cripps „zich zeker buiten gewóón teleurgesteld zou voelen", om dat hij geen succes heeft kunnen- berei ken. „Dit vermindert echter op geen enkele wijze het feit", zoo zeide de Brit sche premier, ,ydat wij zijn missie en de leiding van deze onderhandelingen vol komen goedkeuren". Vervolgens kwam Churchill te spreken over het jongste verlies van twee Brit sche -kruisers en een vliegtuigmoeder schip bij Ceylon, voor welk feit hij als reden opgaf, dat het volkomen onmoge lijk is allen- Britsche schepen, die zich op zee bevinden voortdurend bescherming door luchtstrijdkrachten te geven. Zeer veel oorlogsschepen bevinden zich dag en nacht op zee zonder dergelijke be scherming, verklaarde Churchill, en in dien men dit risico niet op zich Wil nemen, dan is het niet mogelijk de enorme taak ten uitvoer te brengen, die voor de marine voortvloeit uit konvooi- bescherming en zee-oorlog. Hij deelde mee, in- een geheime zitting het Lager huis Tapport uit te zullen brengen over het huidige verloop van den oorlog. Tijdens het verdere verloop der debat ten kwam Churchill nog eens te spreken, over de jongste militaire gebeurtenissen bij Ceylon. Hij gaf een bevestigend ant woord op de vraag van een afgevaardig de, of practisch alle Britsche vliegtuigen, die aan den tegenaanval der Britsche strijdkrachten tegen de Japanners haddfen deelgenomen „of neergeschoten of zwaar beschadigd of onbruikbaar gemaakt" waren. De Labour-afgevaardigde Amman wees erop, dat de verklaring van de Britsche regeering over het verlies van de Dor setshire en de Cornwall zich slechts wei nig onderscheidde J van andere verklarin gen over -andere ongelukken en dat zij daarom er niet toe zou bijidragen het ver trouwen te vergrpoten, echter veeleer een bewijs vormde, dat men uit het voor gevallene nog niet had geleerd. Er schijnt, zooals de afgevaardigde zeide, in het geheel geen dekking in de lucht te zijn geweest. Churchill antwoordde op deze opmerking slechts, dat hij aan zijn ver klaring niets had toe te voegen. 8 GROOTE TANKSCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD Luitschland strijdt voor Europa Het opperbevel van de weermacht deelde gisteren in ten extra-bericht het volgende mede: Duitsche duikbooten en gevechtsvlieg tuigen hebben de vijandelijke ravitaii- leeringsscheepvaart wederom zware sla gen toegebracht. Op de Noordelijke IJs zee hebben duikbboten een uit Moerf- mansk ultgeloopen konvooi aangevallen (en 2 Amerikaansche transportschepen van te zamen 12200 brt. waarvan een reeds dcxor bommen van een Duitsch vliegtuig beschadigd was, in -den grond geboord'. Gevechtsvliegtuigen hebben van hetzelf de konvooi een tankschip van 4000 brt. in den. grond geboord en een groot) koopvaardijschip zoo zwaar beschadigd, -dat het verloren geacht moet worden. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten 12 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 104.000 brt. tot zinken gebracht. Bijna al deze schepen, waaronder zich 7 groote tankbooten bevonden, werden vlak onder de -Amerikaansche Oostkust getorpedeerd. De vijand beeft hiermede wederom 15 koopvaarders met een in houd van 120.000 brt. verloren. Itallaansqji weermachtsbericht Pantseraanvallen in Cyrenaïoa Het commüniqu'é van het Italiaansche opperbevel maakte gisteren bekend: j In Cyrenaïea zijn sterke vijandelijke kolonnes, die door pantserverkennings- wagens en artillerie gesteund werden, na levendigen strijd teruggeworpen. Ze- ven pantserwagens en talrijke auto's werden vernield. Twee officieren en een aantal manschappen werden gevangen ge nomen. De vijand, die ook merkbare ver liezen aan dooden en gewonden had geleden, trok zich in wanorde terug. De luchtaanvallen op oorlogsdoelen op Malta, dat herhaaldelijk hevig werd ge bombardeerd, werden voortezet. Italiaansche vliegtuigformaties vielen met succes de vliegvelden van MaCaba, Halfar, Luce en Gudia aan en beseha- j digiden tal van op den grond staande; vliegtuigen zwaar. Een duikboot, die on- j der bevel van korvettenkapitein Emilio Olivieri op den Atlantischen Oceaan ope- reert, heeft gemeld, dat zij twee sche^ pen en drie tankbooten, met een gie- 1 zamenlijken inhoud vari 48000 brt. tot zinken heeft gebracht. FRANKRIJK'S KOERS dient nu bepaald, betoogt Marcel Déat Naar Afip uit Parijs meldt heeft de Rassemblement National Populaire een vergadering gehouden waarop werd be handeld „De Fransche crisis. Hoe men een land desorganiseert. Hoe men den Wrede verbeurt". v i Marcel Déat voerde het woord en zeide, na de afwachtende politiek van Vichy, waarbij #de Engelsch-Amerikaan- sche intrigues een groote rol spelen^ aan de kaak te hebben gesteld, ami. het volgende: Wij bevinden ons dus aan den uiter sten rand van de catastrophe, want wan neer de strijd geëindigd zal zijn, is er geen hoop meer op een waardige en eervolle Europeesche reïntegratie. Dit alles heeft Pierre Laval, net als wijl, geweten, en hij heeft hierover met den maarschalk gesproken. Het schijnt dat de maarschalk ontroerd was, doch on middellijk daarop heeft men den tegen aanval zien losbreken. I Admiraal Leahy kwam tusschenbeide, uit Washington werd een echt ultima tum gezonden en men ging over tot symbolische benoeming van een Ameri- kaanschen consul te Brazzaville. De toe stand wordt duidelijk. Men kan zich geen tusschenpositie meer indenken. Men moet met de Angels aksers ófwel met Europa meegaan. Welke politiek zal er dan gevoerd moeten worden? Op binnenlandsch ge- bied moeten de (geschillen bijgelegd wor den, de handen in elkaar geslagen, op gebouwd, het fanatisme beteugeld; de onbillijkheden hersteld worden, en een t nieuw beroep gedaan worden op het (gezond verstand Wat de productie ten de ravitailleering betreft. Op het gebied der buitenlandsche po litiek zullen Wij niet alleen den will om ons imperium te verdedigen moeten verkondigen, doch hem ook laten blij- j ken. Binnen enkele weken zal men onze j vloot de Middellandsche Zee moeten zien doorkruisen, onze konvooien begeleidend, terwij onze vliegtuigen het luchtruim1 doorklieven en onze troepen hun pa- I rades staken om handelend op te treden LAVAL, LEIDER DER t FRANSCHE REGEERING Darlan, leider van leger, marine en luchtmacht Het ANP, melcjt uit Berlijn: Alhier is een Dericht uit Vichy bin nengekomen, volgens hetwelk maarschalk Pétain, admiraal Darlan en Pierre La- val besloten hebben, een -nieuwe Fran sche regeering te vormen. Ambassadeur de Brinon heeft na zijn terugkeer uit Vichy aan de pers een uiteenzetting gegeven over de regeerings- vorming in" Frankrijk. Hij1 deelde mede, dat Pierre Laval leider van de Fransche regeering zal zijn. Admiraal Darlan zal lieider van de militaire strijdkrachten (leger, marinte en luchtmacht) zijn, doch geen minister. Hij' kan echter den ministerraad steeds bij wonen. Admiraal Darlan blijft overigens opvolger van het staatshoofd, maarschalk Pétain. In de toekomst zal er geen mi nisterie van oorlog meer zijn. Ten aan zien van de nieuwe ministers is nog niets beslist. Pierre Laval zal de nieuwe ministers voorstellen aan 't staatshoofd. De zetel van de Fransche regeering zal te Vichy gevestigd blijven. Maarschalk Pétain is met de gevonden oplossing zeer tevreden geweest. De atmosfeer te Vichy is optimistisch. De executieve commissie van het In dische nationale Congres heeft, naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, besloten het Congres tegen 29 en 3o April te Allahabad bijeen te roei pen. In een verklaring aan de pers, al dus meldt SPT uit fielhi, heeft Pandit Nehru gézegd, dat het Congres maatre gelen zal bespreken en nemen voor een verdediging, die zich tot het Indische gebied beperkt. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag)zon onder 20.37. Morgen (Donderdag) zon op 6.42; zon onder 20.39. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.28; onder 21.36 Eerste kwartier Donderdag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Nieuwe maan Vrijdag 16 Mei. Arbeidsdienstplicht voor aanstaande studenten Zooals reeds bekend gemaakt is, moe ten mannelijke personen, die in eenig studiejaar ais student wenschen te wor den ingeschreven of eenig examen bij een Hoogescbool of Universiteit wen schen af te leggen, hun arbeidsdienst-, plicht hebben vervuld, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan daf stu diejaar. Bovenstaande is niet van toe passing op hen, geboren vóór -1 Jan. 1920 en op hen, die reeds vóór 1 Jan. 1942 als student waren ingeschreven of al dan niet met goed gevolg een exa men aflegden bij een Universiteit of Hoogeschool. Aanmelding moet geschieden voor 25- April a.s. bij de aanmeldingsbureaux, ook van hen, -die nog nniet bekend zijn met den uitslag van hun eindexamen. Blijkt naderhand dat een zich reeds aangemeld hebbende gezakt is voor zijn eindexa men en dus geen student wordt, dan vervalt zijn aanmelding op verzoek. De stad Acajutla, de eerste transito haven van Salvador (Midden-Amerika) is door een grooten brand nagenoeg ver woest. De brand heeft ongeveervier uur geduurd. Vele openbare gebouwen en woonhuizen zijn door het vuur ver nietigd. Duizenden gezinnen 'zijn dak loos. De schade wordt geschat op twee millioen dollar. (S.P.T.) DE N.S.D.A.P. IN NEDERLAND Rijkscommissaris spreekt voor functionarissen Zondag heeft het korps functionarissen van het Arbeitsberelch der NSDAP in Nederland te 's-Graveiïhage een bijeen komst gehouden om rekenschap af te leggen van zijn arbeid en tevens om van -den Rijkscommissaris de richtlijnen te hooren voor zijn werk in de toekomst. Nadat Hauptdienstleiter Schmidt een overzicht had gegeven van hetgeen door de pairtij in het afgeloopen jaar tot stand is gebracht, voerde de Rijkscommissaris Seyss-Inquart het woord. Hij gaf een overzicht van de geestelijke stroomingen van onzen tijd en wees hierbij op de groote moeilijkheden, welke het Arbeits- bereich der NSDAP in Nederland heeft op te lossen. Niet alleen moet de achter stand worden ingehaald,' welke is ont staan door de (moeilijkheden, welke de vroegere Nederlandsche regeering aan de buitenlandsche organisatie der Duiitschers in Nederland in-den weg heeft gelegd, doch ook moet het tempo van het steeds krachtiger leven der Duitsche natie wor den bijgehouden. Spr. dankte allen die hun werkkracht, hieraan hebben gegeven en sprak de verwachting uit, ook in de» toekomst op alle partijgenooten te kun nen rekenen. In groote trekken schetste spr. de politieke stroomingen welke thans door de wereld g!aan, ten einde het politieke leiderskorps de richt lijnen te toonen, volgens welke het moet handelen. Beginnend met het geestelijke leven der Nederlanders toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontwikkeling hebben geleid en die ook thans nogl aan het werk zijn. Deze krachten hebben één ding ge meen enwel, dat zij d® bloedsgebon- denheid van het volk loochenen. Voor een deel waren deze krachten van inter nationalen aard, zooals liberalisme, joden dom, vrijmetselarij en marxisme. Het is het noodlot geweest van het Duitsche volk, dat het in 'dén wereldoorlog het werken van deze machten niet heeft ge zien. De Führer heeft ons getoond, waar om het ging en het Duitsche volk weet thans, dat het onj zijn bestaan strijdt tegen deze internationale krachten. Nu door het uitbreken van den strijd in het Oosten de vraag om het bestaan van Europa is gerezen moet ook het Nederlandsche volk een strijdvaardige houding aannemen, wanneer het tenmin ste niet wil, dat zijn rol is uitgespeeld. Daartoe moeten de volksche krachten in den Nederlandschen mensch tót nieuw leven worden gebracht, omdat hij anders niet in staat is, de taak te vervullen, waarvoor hij is gesteld. Nader ingaande op de taak, voor welke de NSB, nadat zij is verklaard tot de eeriige partij, waarin de politieke wilsvorming tot uiting kan komen, is gesteld; wees de Rijkscommissaris op de gemeen schappelijke idee, welke verplicht tot sa mengaan. De weg in de Germaamsche gemeenschappelijke levensruimte welke door den Führur ten doel is gesteld;, maakt het noodzakelijk, dat de Germaan- sche volken en dus ook het Nederland sche volk, zich hun gemeenschappelijk lot.bewust worden. Dit is niet te bereiken dooT commandeeren, doch alleen door overtuigen. Spr. hecht zeer veel waarde aan de opvoedende taak van de NSB| en hij waarschuwde ervoor, alles van staatsstandpunt te bezien. Zooals de Ne derlander zijn Nederlandsche belangen .- achter moet stellen, zoo moet de Duit- soher leeren, in het Germaamsche levens ruimte te schrijden. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Neder landers mogen geen separatisten zijn", aldus zeide de Rijkscommissaris, diie zijn rede besloot met een overzicht van den militairen toestand, waarbij hij hulde 'bracht aan de militaire prestaties in den Wtnterveldtocht, welke een schitterende getuigenis vormen voor het militaire genie van den Führer en de dapperheid van dein Duitschen soldaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1