ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 14 APRIL 1942 Sih opgeno! zierikzeesche courant HERNIEUWDE SOVJETAANVALLEN OP KERTSJ STORTTEN INEEN ABONNEMENT in Zlerikxe» 5" 1.60, elden rJlM 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnement** reap* 13 en 16 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag* Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98ste JAARGANG No. 14908 ADVERTENTIES I Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80- cent. Bij contract belangrijke korting. in lapland leden de sovjets bloedige verliezen Bombardement der Èankasischo kust Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Op het schiereiland Kertsj stortten nieuwe, door pantserwagens en de lucht macht ondersteunde aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten ineen. Veertien pantserwagens werden vernie tigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ha veninstallaties aan de Kaukasische kust aangevallen en een groot bolsjewistisch passagiersschip door bomtreffers bescha digd. In den centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijke front herhaalde de vijand op enkele plaatsen zijn ver- geefsche aanvallen. In de Noordelijke IJszee hebben ge vechtsvliegtuigen een beschermd vijan delijk konvooi aangevallen en hiervan twee koopvaardijschepen in brand ge worpen. Een ander schip werd door bommen beschadigd. In Noord-Afrika levendige activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Zware en lichte 'gevechtsvliegtuigen hebben in de Marmarische woestijn de achterwaart- sche verbindingen van de Engelschen met succes aangevallen. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten in luchtgevech ten zes vijandelijke vliegtuigen neer. Bij luchtaanvallen op de militaire in stallaties op het eiland Malta kreeg een in het dok liggende Britsche totpedor jager verscheidene voltreffers van bom men. Duitsche jagers schoten in lucht gevechten boven het eiland 13 Britsche vliegtuigen neer.' De SS-Sturmmann Schulz van een for matie der Waffen-SS heeft op 5 April alleen een door den vijand bezette kaze mat veroverd en de bemanning vernie tigd en ondanks het hevige vuur een- vijandelijken, pantserwagen van 't nieuw ste type opgeblazen. Moermausk aangevallen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maak:e gistermiddag bekend: Op het schiereiland Kertsj viel de vij and na de zware verliezen van den vorigen dag slechts hier en daar met vrij zwakke strijdkrachten aan. AUe aanvallen werden afgeslagen. Aan het overige deel van het Ooste lijk front werden hier en daar aan vallen van vrij sterke strijdkrachten af geslagen. Bij een door troepen van een gemotoriseerde Duitsche divisie infan terie uitgevoerden verrassingsaanval ver loor de vijand 650 gevangenen, 1000 dooden. 3 pantserwagens en 40 mitrail leurs. In den centralen sector van het Oostelijk front ondersteunden formaties gevechts- en jachtvliegtuigen de operaties van het leger met 'bizondere uitwerking. In Lapland leed de vijand in de af- geloopen dagen bij succesvolle verken- ningsaanvallen hooge bloedige verliezen. Gevechtsvliegtuigen hebben de havenin stallaties van Moermansk met goede .uit werking aangevallen. In Noord-Afrika wederzijdsche verken ningsactiviteit van artillerie en verken- nings troepen. Britsche autokolonnes wer den met succes gebombardeerd. De, zoo wel overdag als 's nachts voortgezette, aanvallen op de militaire installaties en vliegvelden van het eiland Malta, ver oorzaakten nieuwe vernielingen in de doelen. Duitsche jagers en de luchtdoelartil lerie schoten overdag aan Het Kanaal, in het Noord-Duitsche kustgebied en voor de Noorsche kusi. 15 vijandelijke vlieg tuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht West- Duitschland aangevallen. De burgerbevol king leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. De luchtdoel artillerie - en nachtjagers schoten 9 der aanvallende vliegtuigen neer. Majoor Haaze, commandant van een battal jon pioniers, heeft zich met een onder hem geplaatste gevechtsgroep, tij- j dens wekenlange succesvolle verdediging vari een hevig omstreden steunpunt, bi zonder onderscheiden. Een in het Wes ten gestationneerd jachteskader heeft gisteren overdag zijn 1000e overwinning in de lucht behaald. LUCHTSLAG BOVEN HET KANAAL Veertien BrLtecho vliegtuigen neergeschoten Naar het opperbevel van de weer- mach: mededeelt, hebben de Britten Zon dagmiddag aan de kust van Het Kanaal een nieuwe zware nederlaag geleden. Een formatie van ongeveer een dozijn bommenwerpers, die geëscorteerd door ongeveer 50 Spitfires, de Belgisch-Fran- sche kust naderend, werd reeds* boven Het Kanaal door Duitsche Foekè-Wulff- jagers tot den strijd gedwongen. In een uiterst verbitterden luchtslag sloegen onze jagers de formatie Britsche bom menwerpers uiteen en verwikkelden de Spitfires in harde gevechten. Volgens tot dusver beschikbare berichten werden daarbij in totaal twaalf Spitfires neer geschoten. Het gelukte den' Britschen jagers niet voor hun bommenwerpers den weg naar het aangegeven doel, tegenover den krachtig optredenden Duitschen jachtaf- weer vrij te houden, zoodat er slechts enkele bommen werden afgeworpen, die geen militaire of voor de oorlogvoering belangrijke schade aanrichtten Een bom menwerper van het type Boston werd eveneens neergeschoten, zoodat deze on derneming den Britten in totaal dertien vliegtuigen heeft gekost. Ongeveer ter? zelfder tijd werd verder Noordelijk nog een Spitfire door Duitsche jagers neer geschoten. De Britsche luchtmacht heeft, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, bij haar laatste vluchten bovên Duitsch gebied en -de bezette gebieden in het tijdvak van Vrijdag tot Zaterdagmorgen aanzienlijke verliezen geleden. Bij vluch ten overdag boven de kustgebieden in het Westen schoten Duitsche jagers in luchtgevechten 7 Spitfires neer. In den nacht van 10 op 11 April verloren de Britten "door het optreden van Duitsche jagers en de luchtdoelartillerie, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 15 bommenwerpers. I Bij deze cijfers komen nog de reeds j door het 'opperbevel van de weermacht j 11 Hurricanes in het gebied van de i Middellandsche Zee, zoodat de totale 1 verliezen binnen een tijdsbestek van 24 uur, 33 vijandelijke vliegtuigen bedragen In hetzelfde "tijdvak' zijn van Duitsche zijde drie vliegtuigen niet teruggekeerd. Met deze 33 vliegtuigen hebben de Brit ten meer dan 100 man personeel ver loren. Deze offers staan in geen ver houding tot de voorgenomen vernielings- j pogingen der Engelschen. daar militaire noch voor de oorlogsindustrie belang rijke schade werd aangericht. BULGARIJE'S KOERS' Regeerïn gBverklaring van den minister president Het D.N.B. meldt uit Sofia: Minister-president Filoff heeft Zondag avond in ei en radiorede het program van zijn regeering ontvouwd. In ieder opzicht, zoo zeide hij, zal de nieuwe regeering den totdusver gevolg den koers voortzetten. De buitenland- sche politiek van Bulgarije komt over een met die van de mogendheden van de spil. Bulgarije zal de verplichtingen voortspruitende uit het pact van drie vervullen. Bulgarije wenscht de be staande vriendschappelijke betrekkingen met Turkije te handhaven en te ver diepen. Over de binnenlandsche politiek zeide Filoff, dat Bulgarije op den grondslag van de nieuwe orde een sterke, na tionale staat met sociale rechtvaardigheid wil worden, die het geheele Bulgaarsche volk veiligheid verschaft. Hiërarchie, dis cipline en plichtsbewustzijn vormen de höeksteenen van dezen staat. Het weer één geworden Bulgarije stelt iederen Bulgaar tot plicht voor zijn deel den toekomstigen vrede van rechtvaardigheid te dienen. De oeconomische moeilijkheden van dezen tijd vereischen de medewer king van het geheele volk. De nieuw- verworven gebieden moeten aan den stand van oud-Bulgarije worden aange past. Bulgarije kan niet door het parle- üldoodstraf voor saboieurs Het Rijkscommissariaat maakt be kend: Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een. in den zomer van 1940 verboden politieke partij, van ^TQSterdam uit, weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlugsehriftenpropa- ganda te voeren. In een te Amsterdam voor het Deutsche Obergericht gevoerd pro ces hebben zich de oprichter en - voorzitter dezer illegale partij, Hen- dricus Sneevliet, en zeven leidende functionarissen en medewerkers, de Jood Abraham Menist. Wilhelm Dolleman, Jan Sehriefer, Jan Koe slag, Cornelius Hermann* Gerritsen, Jan Edel en Rein Witteveen, moe ten verantwoorden. Ongeacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch gewróet tót Februari 1942 voortgezet. Zij werden we gens overtreding van par. 1 van de sabotageverordening als sabo teurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. mentarisme uit het verleden sterk wor den, doch zijn staatsorde moet boven de partijen gesteld zijn. Vervolgens gaf minister-president Filoff een -nauwkeurige uiteenzetting van de volgende punten: Samenbundeling vari alle nationale krachten om den koning, een. sterk, goed uitgerust leger, dat de veiligheid, en onafhankelijkheid van Bulgarije waar borgt. De belangen 2der -gemeenschap gaan boven die van den enkeling. Iedere poging van bepaalde groepen ,of klassen om haar peroonlijke belangen op den voorgrond te plaatsen zal verijdeld- wórden. Sociale maatregelen' voor de oeconomisch-zwakkeren. Het op het per soonlijk initiatief berustende oeconomi sche leven moet volgens een algemeen plan aangepast worden aan de behoeften van den oorlog. Bevordering van den landbouw, verhooging van de productie, krachtige kolonisatie. Arbeid is een na tionale plicht, ook vóór het kapitaal. De speculatie zal worden uitgeroeid. Ver grooting van het spoorwegnet en uitbrei ding van de scheepvaart. Opheffing van de werkloosheid. Sociale maatregelen voor de arbeiders, uitschakeling van de bureau cratie, die vervangen moet worden door persoonlijke verantwoordelijkheid. De re geering is gekant tegen alle interna tionale krachten en organisaties, reden waarom de wét tot bescherming van aen staat is afgekondigd. Uitroeiing vancom- riiunisme en plutocratie. Nationale op voeding door de staatsjeugd ,,Brannik" en andere organisaties, zooals de bond van feserve-officiereff. De minister-president sloot met een oproep tot het Bulgaarsche volk om zich om den koning te scharen, die de ga rantie biedt voor de grootheid van Bulgarije. Uallaansch weermachtsberlcht Luchtgevechten heven Malta 'Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: Aan het front in Cyrenaica levendige activiteit van verkenningstroepen ende artillerie. Legerafdeelingen hebben tij dens gevechten in de afgeloopen dagen twee vliegtuigen vernield. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartil lerie in Benghazi getroffen, waarop het neerstortte. De geheele bemanning, be staande uit een officier en vijf onder officieren. werd gevangen genomen. Tijdens succesvolle hevige bomaanval len op Malta hebben Duitsche jagers in schitterende luchtgevechten 13 Engel- sche vliegtuigen neergeschoten. Aan de Zuidwestelijke kust van Sicilië werd een vijandelijk vliegtuig gedwon gen op het water neer te strijken. De bemanning, bestaande uit vijf man, werd gevangen genomen. Een van onze vliegtuigen nam in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee een koopvaardijschip van 10.000 brt. waar. Het vliegtuig viel het schip aan en bracht het, ondanks het optre den van vijandelijke jagers, tot zinken. Malta' fel aangevallen Het Italiaansche weermachtsbericht van gistereh luidt als volgt: Teri Zuid-Oosten van Mekili is een vij andelijke colonne door Duitsch-Italiaan- sche luchtformaties fel aangevallen en tot, den terugtocht gedwongen. In den loop der actie schoten Duitsche jagers zander zelf verliezen te lijden zes Curtiss- vliegtuigen neej^ Luchtformaties van de mogendheden van de spil hebben fel ha veninstallaties en vliegvelden van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten werden twee vliegtuigen vernield, terwijl talrijke andere vliegtuigen op den grond in brand werden geschoten. Britsche vliegtuigen hebben im. den af geloopen nacht, een vlucht gemaakt naar Noord-Italië. Zij wierpen eenige bommen neer, die echter noch slachtoffers maak ten, noch schade veroorzaakten.- Op de Middellandsche Zee heeft een duikbootjager, onder bevel van lt. ter zee Antonio Scialdone een vijandelijke duikboot vernield. de beteekenis van britsch-indië Het hart van het Engelsche Imperium De belangstelling gaat de laatste da- igien vooral uit naar het land tusschen de bergreuzen van de Himalaya en den Indischen Oceaan, naar Britsch-Indië, het hart van het Britsche rijk, waar meer dan een vijfde gedeelte van de bevol king der aarde leeft. Twintig jaar geleden telde Britsch-In dië 3oO millioen inwoners, tien jaar la ter waren het er 330 millioen en thans bedraagt het inwonertal bijna 400 mil lioen. Een bevolkingsaanwas diis van bijna 100 millioen in twintig jaren tijds. De volkstelling van 1941 bracht nog an dere belangwekkende cijfers aan het licht. Britsch-Indië telt thans ruim 290 millioen Hindoes, terwijl er 90 millioen Mohammedanen wonen, zoodat dit land het grootste aantal aanhangers van den Islam ter wereld telt. Verder zijn er 4 milioen Sikhs en vele kleine groepen van andere godsdiensten. En tenslotte bleek 90 pet. der bevolking tot de anal- phabeten te behooren. Belangrijke problemen spreken uit deze cijfers, maar behalve godsdienstige en so ciale tegenstellingen kent Britsch-Indië ook in bestuursrechtelijk opzicht groote verscheidenheid. Als vertegenwoordiger van den Engelschen koning, die tevens keizer van Indië #is, resideert te New-!. Delhi een vice-koning, bijgestaan door een wetgevénden raad en een uitvoeren den raad. De leiding in Engeland berust bij den staatssecretaris voor Indië. De groote tegenstelling op godsdien stig gebied onder de Britsch-Indische be volking is die tusschen Hindoes en Mohammedanen. De haat tusschen hen is zeer groot en berust gedeeltelijk nog op de Mohammedaansche over- heersching van vele eeuwen geleden. .De aanhangers van den Islam wonen echter niet over het geheele land verspreid, maar bezitten in het stroomgebied van de Indus en aan de monding van de Ganges een vrij groote meerderheid. Tegenover deze groote godsdiensten met hun tientallen mlllioenen aanhan gers zijn de ovei^ge van weinig belang. Ruim 6 millioen Sikhs met een eenigs- zins van het Hindoeïsme afwijkende leer wonen in de Pendsjaab en zelfs telt het Christendom nog een iets grooter aantal belijders. Het Boeddhisme is uit Britsch-Indië, eens zijn bakermat, geheel verdwenen, maar is de voornaamste godsdienst in omringende staten als de zelfstandige vorstendommen Nepal en Bhoetan aan den voet van de Himalaja, Thibet en Birma. Uiteraard is in een land, waar de gods dienst een zoo belangrijke rol speelt op alle gebieden des levens, deze ook bij de politieke wilsvorming beslissend. De Congrespart ij vertegenwoordigt de Hindoes, terwijl de Moslimliga als de voornaamste partij der Mohammedanen beschouwd kan worden. Van beide par tijen is de Congrespartij verreweg de grootste en ook de toonaangevendste, daar behalve Hindoes tevens vele Mo hammedanen en onderdanen van Indi sche vorsten lid zijn. Onder hen zijn, alle sociale groepen aanwezig, maar alle aanhangers zijn vereenigd door hun stre ven naar onafhankelijkheid. De afkeer van de Engelsche overheersching is even eens groot in de Moslimliga, die echter ook voor een Hindoe-overheersching in een onafhankelijk Indië bevreesd is. In den boezem der Congrespartij be staan^ aanmerkelijke geschillen. Over het uiteindelijk doel is men eensgezind, even als nog altijd een meerderheid de zelf standigheid van Indië in een nauwe, Wanneer verduisteren? Heden (Diosdafr): zon onder 20 35. Murgen (Woensdag) zon op 6 44; zon onder 20.3.7, Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd Maan op 7.04onder 20 29 Nieuwe maan Woensdag 15 April. Eerste kwartier Donder dag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. maar vrije verhouding tot het Britsche Rijk schijnt te wenschen. Over den te volgen koers bestaat echter verschil van opvatting tusschen Gandhi en den za- kelijken Nehroe. De radicale Bose tenslotte acht de onafhankelijkheid van zijn land slechts te verwezenlijken door den ondergang van het Britsche Rijk. Bijrontjerheelen 'n verband met Arbeidsdienst plicht beslull Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die ongehuwd zijn, en den leeftijd van 18 jaar, doch niet den leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden uitsluitend bij den Burgemeester van hun woonplaats Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs en degenen, die als student bij een Universiteit of Hoogeschool of de vóór of op 1 April 1942 aarigestelden in open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs, ongehuwd zijnde en dén leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar be reikt hébben, alsmede zij die meeneni, dat het „arbëidsdienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij ten minste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht medegerekend, werkelijken dienst als militair hebben vervuld, of lid van den Nederlandscheri Ophouw- dienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche Weermacht, de Waffen S.S. of het Vrijwilligerslegioen Neder land hebben gediend, kunnen hun aan spraken doen gelden door zich zoo spoe dig mogelijk schriftelijk te wenden tot den Secretaris-Generaal van -Algemeene Zaken, Laan Copes van Cattenburch' 28, 's-Gravenhage, onder vermelding vanéén redenen, hierboven genoemd. HET 'DOORBEREKENEN VAN MOLESTPREM ËN De mededeeling vau den gemachtigde voor de prijzen van 13 Maart 1942 inzake het wederom toestaan van de doorbe rekening van de premie van een molest- verzekering bij transport in den vracht prijs, blijkt eenig misverstand te hebben verwekt ten aanzien van de vastgestelde maximumprijzen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze mededeeling slechts een intrekking is van het verbod van 23 September 1941, om de premie van een molest verzekering in den vrachtprijs door te berekenen. Noch in de bestaande prijsvoorschriften, noch in de goedgekeurde prijzen is daar door eenige wijziging gebracht. Betle •mededeelingen van den gemachtigde voor de prijzen hebben slechts betrekking op gevallen, dat in of behalve de prijzen, vrachten aan afnemers üi rekening mo gen worden gebracht. De premie van een molestverzeJtering mag nu dan ook weer, alsof het vracht was, doch atzon- derlijk vermeld, in rekening worden ge bracht. Tevens kan bij aanvrag®I1rii_pn goedkeuring of verhooging van P")"" de factor molestpremie, v00r.z0OTer„o. vervoer betreft, weer mede m aanroer- king worden genomen. De 'krijgsraad te Abbeville heeft 'den 45-jarigen luitenant René Caron en den 37-jarigen adjudant-onderofficier hnui Mollet wegens het doodschieten van den leider van het „Verdinaso", Joris van Severen en 20 andere civiele gevangenen op 20 Mei 1940, ter dood veroordeeld. De gefusiileerden behoorden, zooals ma» weet, tot een groep »an 78 P0"™? die bij het begin van den Duitschen ve - tocht in het Westen door de Belgische xegeering - word gearresteerd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1