ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 APRIL 1942 OPOENO! ZIERIKZEESCHE COURAHT DUITSCH-FINSCH SUCCES IN LAPLAND I ABONNEMENT t PrIJ»: to Zierlkxe» K1.60, rfderi l.W 1797 - 1839' per kwartaal. Weekabonnementaa reap, 18 en 15 cent». Lone nummer» 5 cents, Ver»chl]nl lederen werkdag, UitgaveN.V. Zierikzeesohe~jNieuwsbode,|Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAAROANO No. 14907 ADVERTENTIES1 AdvertentlSn 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiên 80 cent. Bij contract belangrijke korting. «DE SYNTHESE IN DEN OORLOG» Na dezen oorlog zullen de volken in grooter verband leven Van de hand van jhr. mr. D. .J. de Geer is bij D: van Sijn Zonen, Rot terdam, een brochure verschenen, welke den titel draagt: „De synthese in den oorlog". Het eigenlijke betoog van den schrijver wordt ingeleid door „Een woord vooraf". Daarin schrijft hij ter rechtzetting! van enkele der verhalen die hier te lande) hebben geloopen het volgende: dat ik op 3 September 1940 ben af treden als minister; op 5 November 1940 naar Portugal ben igevlogen; daar drie maanden heb vertoefd in de kustplaats Estoril en op 4 Februari 1941 per' vliegtuig naar Barcelona ben ge gaan, op 5 Februari per vliegtuig naar Berlijn, en op 6 Februari per D-trein naar Den Haag. Deze route van Portu gal naar Holland was de éénig-mogelijke wilde men vlug en zonder veel omslag de reis volbrengen en werd dan ook door tal van „gestrande" Hollanders ge kozen; anderen, die per spoortrein naar Frankrijk gingen, deden daar een kleine 14 dagen over". Tot zijn eigenlijke thema: „De syn these in den oorlog" komend, bespreekt de heer De Geer het vernietigende ka rakter van dezen oorloig1, waarin alle vijf werelddeelen betrokken zijn, en wel op een totale manier. Omvang en wa pentuig zijn zonder voorbeeld en nie mand weet hoe lang het duren kan. Volgens schrijver is de kans niet ge ring, dat het nog jaren kan duren. Dan zal de vijand mogelijk verpletterd zijn, maar de ander gaat er bij ten onder. - Daarom, aldus de schrijver1, is het de hoogste tijd tot bezinning te komen^ „Iedere dag uitstel van een overleg, dat tenslotte tóch zal moeten komen, verkleint de kans uit de rookende puin- hoopen iets te redden, waarop een nieu we toekomst kan worden opgebouwd. Maar is overleg, met eenige kans van slagen, dan mogelijk?" De schrijver be antwoordt deze vraag bevestigend, mits het oog gericht wordt op hetgeen na den oorlog zal zijn ontstaan. „Er is", zegt hij, „bij alles wat onzeker is, één verandering, en juist ééne die de interr nationale politiek raakt waaraan nau welijks getwijfeld wordt: Na den huidi- ;gen oorlog zullen de volken in grooter verband leven -dan tot dusver. De toe stand van volstrekte souvereiniteit van een onbepaald naast elkaar en geheel! los van elkaar levende staten, zooaJs wij dien tot nu toe hebben gekend, zal zich niet handhaven. De .voornaams ste tegenvoeters in dezen oorlog zijn op dit punteenstemmig". De schrijver citeert in dit verband zoo wel Engelsche als Duitsche uitlatingen, beide uitloopend op de conclusie: na den oorlog, onverschillig hoe hij afloopt, „saambinding der staten, inschakeling in een grooter geheel, zonder dat dit aan hun vrijheid en gelijkberechtigdheid bin nen dat geheel zal behoevente kort te doen". Een lichtpunt in dezen donkeren tijd noemt hij verder, dat de beide strijdend- de grootmachten op een zeer voornaam punt in gelijke richting denken. „Het vormt de synthese onder de bestaande tegenstellingen". De schrijver betreurt het dat men op grond van deze gemeen schappelijke visie niet reeds veel eerder tot saamspreking] is gekomen: de rede van Hitier op 19 Juli noemt hij als een daarvoor geschikt moment. Bedoelde gemeenschappelijke gedachte noemt de heer De Geer vervolgens een goede gedachte en hij zet uitvoerig uit een waarom. De vrede is in het ver leden altijd gediend, als kleinere een heden kwamen te leven in een grooter verband, onverschillig of - het stammen, families, gewesten of staten waren, en onverschillig hoe de naam luidde. „Wan neer, als uitvloeisel van dezen oorlog, de bedoelde eenheden zich vormen, dan zal binnen die eenheden de vrede ver zekerd zijn", aldus schrijver. Omstreeiks anderhalf millioen Indiërs op Malaikka en in Thailand hebben zich, volgens een bericht van Domei uit Sjo- nan (Singapore) vereenigd in een on- afhamkelijksbond en onder leiding van bekende vrijheidsstrijders mee te wer ken aan de bevrijding van Indië van' het Britsche juk. TALRIJKE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Op het schiereiland Kertsj hebben na -het met groote verliezen gepaard gaande mislukken der vijandelijke aanvallen van 9 April geen gevechten van beteekenis meer plaats gehad. Het aantal vernietigde pantserwagens is toit 72, die der onbruik baar geraakte tot 29 gestegen. Aan de kust van de Zwarte Zee bombar deerden Duitsche gevechtsvliegtuigen ha- f ven werken der bolsjewieken en bescha digden twee vrij groote. koopvaardijsche pen door volle treffers. In den centralen sector van het Oos telijke front werden verscheidene inge sloten groepen van den vijand- vernietigd. Bij succesrijke aanvallen van Duitsche troepen leed de vijand zware, bloedige verliezen. i In den Noordelijken sector van het front mislukten vrij sterke, door -pant serwagen^ gesteunde aanvallen van de bolsjewieken. 'In Lapland veroverden Duitsche bergjagers in samenwerking met Finsche afdeelingen in een dapperen aanval een zwaar versterkt vijandelijk steunpunt en vernietigden 40 stellingen met haar bezettingen. Voor de kust van Noord-Noorwegen liep een Sow jet-duikboot op een Duit sche mijn versperring. In Noor d-A f r i k a werden ten Zui den van Tmimi vrij zwakke Britsche strijdkrachten afgeslagen. De vijand ver loor een aantal manschappen, die ge vangen werden genomen. Formaties ge vechtsvliegtuigen en jagers vielen met goed .succes de Britsche veldstellingen en concentraties voertuigen in de Mar- marische woestijn aan en bestookten de spoorlijn door de woestijh alsmede an dere achterwaartsche verbindingen van den vijand met bommen. De luchtmacht zette haar groeten aan val op het eiland Malta voort. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers elf Britsche vliegtuigen omlaag. Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt, hebben Duitsche duik- booten vlak voor de Oostkust van Ame rika 12 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 94.000 brt., waaronder 4 groote tankbooten; tot zinken gebracht. In het Kanaal en voor de Noorsche kust schoten Duitsche jagers gisteren 7 Britsche vliegtuigen in luchtgevechten omlaag. Uit Britsche formaties bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht s'torings- aanvallen op West- en Noord-West- Duitschland uitvoerden, schoten nacht- jagers en luchtdoelartillerie *12 vlieg tuigen omlaag. Kapitein-luitenant Topp, die bij de operaties van Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust zich weer bij zonder onderscheidde, heeft tot dusver 31 schepen van tezamen 208.000 brt. alsmede een torpedobootjager en een patrouilleschip tot zinken gebracht. De Obergefreite Cernec en de Gefreite Recksiegel van een regiment jagers scho ten op 9 April met hun lichte pantser- afweerwapens van vlakbij elf Sowjet- pantserwagens kapot. Opnieuw 12 koopvaarders tot zinken gebracht .Het opperbevel van de Duitscbe weer macht maakt in een extra-hericht bekend Nadat nog pas op 8 April was mee gedeeld, dat 16 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 brt. tot zinken waren ge bracht, hebben onze duikbooten intus- schen nieuwe groote successen gemeld, Zij brachten vlak voor de Oostkust van Amerika 12 koopvaardijschepen, tezamen 94.000 brt., waaronder vier groote tank schepen, tot zinken. HET INDISCHE CONGRES VERWERPT CRIPP'S VOORSTEL Cripp's uit Delhi naar Londen vertrokken Het ANP meldt uit {Stockholm: In de Zaterdag gepubliceerde hoofd- koofdresolutie vaji den uitvoerenden raad van bet Nationaal-Indische Congres wordt verklaard, zoo meldt de Britsche berich tendienst uiit New Delhi, dat de raad niet im staat is, de voorstellen van het Britsche oorlogskabiinet aan te nemen. Naair de Engelsche berichtendienst ver der meldt, heeft Cripps verklaard, (dat hij New Dehli Zondag zal verlaten om de terugreis te aanvaarden. De hoofdresolutie van het Indische congres over de voorstellen van Cripps betoogt onder meer volgens den Engel- schen nieuwsdienst, dat het zelfbeschik kingsrecht van het Indische volk in deze voorstellen beperkt en verknipt is, en dat de voorstellen, zekere bepalingen bevatten, die de ontwikkeling van een vrije, eensgezinde nationale regeering ern stig in gevaar brengen. Het volk van Indië, aldus de resolutie, heeft als geheel volledige onafhankelijk heid geëischt. Intusschen zijn de neven- bepalingen en beperkingen van dien aari dat werkelijke vrijheid waarschijnlijk illu soir zou worden. De omstandigheid, dat negentig millioen menschen dn de door vorsten geregeerde. Indische staten vol komen buiten beschouwing worden gela- en dat zij worden behandeld als koop waar ter beschikking van hun heerschers, wordt in de resolutie gequalificeerd als negatie van het zelfbeschikkingsrécht. Bovendien zijn de voorstellen van het Britsche oorlogskabinet vaag en volstrekt onvolledig en beoogen geen vitale wijzi ging in de huidige structuur van Indië. Duidelijk wordt slechts er in uitgedrukt, dat de verdediging van Indië in ajlle ge vallen onder Britsch toezicht zal blijven. De resolutie verklaart, dat deze ont trekking van de verdediging aan de sfeer der verantwoordelijkheid deze verant woordelijkheid van Indië tot een fare; en nulliteit maakt en duidelijk uitdrukt, dat Indië in het geheel niet vrij zal zijn en zijn regeering niet als vrije Indische regeering kan optreden. De last der verdediging van Indië kan slechts hat Indische volk alleen waardig op zich nemen en dit kan slechts geH schieden, als men het vrijheid en volle verantwoordelijkheid geeft. Derhalve ver klaart de commissie, "dat zij niet in staat is ,om het haar door het Britscheoorr logskabinet voorgelegde voorstel, aan te nemen. Itallaansch weermachtsbericht Onafgebroken aanvallen op Malta Het Italiaansche weermachtsbericht van Zaterdag luidde als volgt: Ten Zuiden van Tmimi hebben door pantserwagens gesteunde verkennings troepen vooruitgeschoven vijandelijke af- deelingén afgeslagen, waarbij vijf pant serwagens vernietigd werden, eenige stukken pantserafweergieschut buit ge maakt en talrijke igevangenen gemaakt werden, onder wie zeven officieren. De luchtmacht ondernam krachtige en doel treffende aanvallen op de vijandelijke aapvoerlinies en schoot een Curüss om laag. Engelsche vliegtuigen ondernamen een nachtelijken aanval op Benghazi, waarbij eenige gebouwen werden be schadigd. Sterke formaties van de luchtmacht van de spil vielen onafgebroken Malta aan. De militaire installaties van het eiland werden met een aantal bommen bestookt. Een bom van het zwaarste ka liber trof een torpedobootjager. In een luchtgevecht werden twee Spitfires door Duitsche jagers neergeschoten, BULGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN Filoff krijgt buitenlandsche zaken Het D.N.B. meldt uit Sofia: De Bulgaarsche minister-president, Fi loff, heeft Zaterdag den koning het ont slag der regeering aangeboden. De ko ning aanvaardde dit en belastte pro fessor Filoff met de vorming van een nieuwe regeering. Naar men verneemt, zullen vooral de oeconomische ministeries door nieuwe personen worden overgenomen, daar de oeconomische politiek van den minister van handel, Sagoroff, den laatsten tijd sterk is gecritlaeerd, De andere ministeries zullen waar schijnlijk geen andere functionarissen krijgen. ,De nieuwe regeering-Filoff is Zater dagmiddag gevormd. Premier Filoff heeft de portefeuille van onderwijs afgestaan en in plaats daarvan die van buiten landsche zaken op zich genomen. BUITENLANDERS IN NED.-INDIË moeten zich laten inschrijven Domei meldt uit Batavia: Het Japan sdie militaire bestuur heeft bekend ge maakt. dat alle buitenlanders boven de zeventien jaar, met uitzondering van personen van Japansche nationaliteit, hun verblijfplaats zuilen moeten laten in schrijven en tevens onder eede moeten verklaren, dat zij zullen gehoorzamen aan de bepalingen?uitgevaardigd door de Japansche autoriteiten volgens het stelsel tot registratie van de verblijf plaatsen, dat in geheel Nederlandsch- Indië zal worden ingevoerd. Buitenlanders, die zich niet laten in schrijven of bovenbedoelden eed niet af leggen, zullen als vijandelijk worden be schouwd en niet de Japansche bescher- ming genieten. S De inschrijvingsrechten bedragen voor Europeanen en Amerikanen f 150 voor mannen en f 80 voor vrouwen en voor Chineezen en andere Aziaten met inbe grip van Arabieren en Britsch-Indiërs f 100 voor mannen en f 50 voor vrouwen. Het hoofd tfan het militaire bestuur in ieder district zal bijzonderheden be kend maken omtrent plaats en tijd van inschrijving. (Volgens de letter van bovenstaand be richt vallen de Nederlanders niet onder de bedoelde bepalingen, doch aangeno men mag worden, dat dit volgensde bedoeling der Japanners wel het geval is. Redactie A.N.P.) ARBEIDSDIENSTPLICHT De Nederlandsche Arbeidsdienst bestaat thans ruim éen jaar. Opgebouwd uit on- derdeelen van den voormaligen Opbouw- dienst, aanvankelijk bestaande uit vrij willigers, heeft deze organisatie nu het stadium bereikt, waarin de kampen van den N.A.D. opengesteld konden worden voor diegenen, die onder het nieuwe ar- beidsdienstpliehtbesluit vallen. De arbeidsdienst in ons land ds tot een instelling geworden, die een belang rijke taak heeft bij den opbouw van ons land, zoowel in geestelijken alts materi- eelen zin. Aan exitiek en tegenstand heeft het in dien tijd niet ontbroken. Een instelling echter, die levensvatbaarheid heeft en van fundamenteel belang is voor den op bouw van een nieuwe samenleving, kan door tegenwerking en critiek slechts sterker worden. Vooral, wanneer, zooals het met den Nederlandschen Arbeids dienst geweest is, met open vizier wordt gestreden en aantijgingen door daden en feiten kunnen worden weerlegd. Vandaar ook, dat het publiek, dat aan vankelijk afwijzend en wantrouwend te genover deze nieuwe instelling stond, hoe langef hoe meer deze houding heeft laten varen en h*et aantal Nederlanders, dat thans den Arbeidsdienst met ver- Wann«er verduisteren? -Heden (Maandag): zon onder 20 34. Morgen (Dinsdag) zon op 6.46; zon onder 20.35. TasBchen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 6.41 ónder 19.23 Nieuwe maan Woensdag 15 April. Eerste kwartier Donder dag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. Japansche marinetroepen zijn naar offi cieus verluidt, op een strategisch belang rijke plaats op het eiland Cebu (Phillip- pijnen) geland en rukken thans landin waarts op. De gevechten om de nog over gebleven Amerikaansche stellingen aan het front van Balanga gaan onverbiddelijk voort. Bjj ieder landdienstkamp behoort een tuin, diende meisjes self bewerken, foto Fellinga-Pax-Holland-m. trouwen begroet, groeit met den dag. De arbeidsdienstplicht is door de ver ordening van- 23 Mei 1941 afgekondigd. Op, 1 April 1942 heeft de secretaris-gene raal een nadere bepaling uitgevaardigd, waarbij zij, die een staatsbetrekking wen- schen te verkrijgen, o.a. studenten en degenen tusschen 18 en 24 jaar, die niet in geregelde dienstbetrekking zijn, ar- beidsdienstplichtig .zijn. Dit wil niet zeg gen, dat de arbeidsdienstplicht gebrek heeft aain vrijwillige aanmelding, idochhel is noodzakelijk, dat zij, die in het volk in de toekomst een leidende functie wil len innemen, zooals rijksambtenaren of gestudeerden, de opvoedende school van den arbeidsdienst hebben doorloopen. De arbeidsdienst is geen werkgelegenheid voor jonge werkloozen, doch is een op voedingsinstituut voor het geheele volk Het staat den arbeidsman geheel vrij, zijn godsdienstige plichten te vervullen Hiervoor wordt hun ook steeds de ge legenheid geboden. Het hoogtepunt voor de vrijwilligers is het binnenhalen van den oogst. foto Ftllinga'Pax-Holland m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1