ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE S ZATERDAG APRIL 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENTi Brij»: in Zierlkxe* 1.B0, «]der» 'j 1.H per kw»rt«al. Weekabonnement»» rap, 13 en 13 cent», Lo»»e nummer» 5 cents, Venchljnl lederen werkdag. Uitgave: N.V. ZierikzeesoheJNieuwsbode^Zierikzee, Schoith. B 94, Tel. 33 Glirono. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14906 ADVBRTHNTIH81 Advertentlën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 80 cent. Bij contract belangrijke korting. Sovjetpantseraanvallen op Kertsj werden afgeslagen 16 pantserwagens werden vernietigd Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren bekend: Op het schiereiland Kertsj werd tegenover krachtige door pantserwagens en de luchtmacht gesteunde aanvallen een volledig afweersucces behaald. Naast hooge bloedige verliezen van den tegen stander zijn, volgens tot dusver binnen gekomen berichten, 46 vijandelijke pant serwagens vernietigd en nog 26 door beschieting onklaar gemaakt. In verschei dene andere sectoren van het Oostfront hadden eigen aanvalsacties succes. Aan de Wolchow werd een formatie van de bolsjewieken ingesloten en vernietigd. In Noor d-A f r i k a werden bij ge- vechter» tusschen verkenningsafdeelingen verscheidene Britsche verkenninggwagens en kanonnen vernietigd of buit gemaakt De a aanvallen op het eiland Malta wer den overdag en des nachts door Duit- sche gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en jagers voortgezet. Aan de scheepswerven en de haven- en dok installaties, alsmede aan de vliegjveld- installaties werden door bomtreffers op nieuw zware beschadigingen toegebracht. Aan de Engelsche Zuidkust plaatsten lichte gevechtsvliegtuigen voltreffers op een gasfabriek. Door de ontploffing van een gashouder ontstond zware bescha diging aan de omliggende fabrieksinstak laties. Boven de Duitsche bocht schoot ma rineartillerie 3 Britsche bommenwerpers nèer. De obergefreiter Feld van een af- deeling pantserjpgers heeft bij de ge vechten op het schiereiland Kertsj op 9 April, ondanks 'een verwondingj, 7 vij andelijke. pantserwagens stukgeschoten. HET KOMENDE DUITSCHE OFFENSIEF IN SOVJETRUSLAND Mot stooten en in Btormtempo De Duitsche these, dat de operatief in de Sowjetunie niet op het bezetten van zooveel mogelijk gebied gericht zijn, maar hoofdzakelijk de vernieling van het vijandelijke ^eger ten doel hebben, wordt in den laatsten tijd in Duitsche militaire kringen opnieuw zeer vaak geaccentu eerd. "Uit de gedane uitlatingen valt te concludeeren, dat het offensief niet al leen aanstaande is, maar ook dat de komende strijd vormen zal aannemen, welke geheel overeenkomstig zijn met de gevechten, die op 22 Juni van het vorig jaar begonnen. Ook toen was de bedoeling van de Duitsche strategie de vernieling van de Sowjet-Russische weer macht eh in zoo groot mogelijken om vang van de Sowjet-Russische weer kracht, hetgeen vooral de industrie en wapencentra en in het bijzonder' die in de Oekraïne betrof. Het moge bekend zijn, in hoeverre dit alles is gelukt. Met betrekking tot het komende of fensief moet naar de heerschende imee- ning im het oog worden gehouden, dat verreweg het grootste deel van het dicht bevolkte West-Russische territorium en daarmee van de Sowjet-Russische indu striegebieden zich reeds in Duitsche han den bevindt. De Duitsche operaties zul len, wanneer ze zich verder naar het Oosten uitstrekken, na verloop van zeke ren tijd gebieden naderen, die uit een oogpunt van wapeningspolitiek niet de zelfde beteeken is hebben als 'de industrie centra van de Oekraine en het erts- en kolengebied van het Donetsbekken. Gezien de bedoeling van de Duitsche militaire leiding, worden de voórspellin* gen, dat het offensief zal gaan tot de Wolga en zelfs tot de Oeral naar de meening in militaire kringen niet alleen voorbarig maar ook dilettantistisch ge noemd, meldt de Berlijnsche corr. van de N.R.C. Men acht het dan ook denkbaar ofschoon men er daarbij op wijst dat het gevaarlijk is zich met strategische speculaties in te laten, daar die meestal door de ontwikkeling ad absurdum worden gevoerd dat het komende of fensief zich met stooten en stormachtig tempo zal ontwikkelen, waardoor mili taire successen zouden kunnen worden bereikt, welke een bezetting van het ge weldige gebied van de Sowjet-unie on- noodig maken. Itallaansch weermachtsber jcht Succesrijke luchtactie in Noord-Afrika Hét communiqué van het Itaiiaansche opperbevel luidt: In Cyrenaïca zijn nieu we ontmoetingien tusschen vooruitgescho ven afdeelinlgen in ons voordeel geëin digd. In den loop van de zuiveringsacties in de Lybische Sahara werd de vernien tiging van nog meer vijandelijke pantser wagens geconstateerd. In een aantal schitterende Igevechts acties braöht ide luchtmacht aanzienlijke sóhade toe aan ravitailleeringscentra in het vijandelijke achterland. Duitsche jagjers schoten in een luchtgevecht met sterke formaties vijandelijke jagers 4 Curtis-toesteBen neer Een ander vliegtuig werd door het lucht doelgeschut van Dzjalo getroffen en stortte in de nabijheid van de oase neer. Ook tegen Malta waren opnieuw hevige aanvallen van de spil gericht. De haven- en dokinstallafcies van het eiland werden met goed gevolg getrof fen en militaire inrichtingen grondig vernield. Duitsche jagers vernietigden in luchtgevechten 5 vliegtuigen. ENGELSCH-INDISCH ACCOORD BEREIKT Een Indische minister van defensie Naar uit Delhi wordt gemeld, is tus schen Engeland en Indië een overeen komst bereikt, waardoor de eerste al-Indische regeering wordt gevormd. De overeenkomst bepaalt, dat een In dische minister belast wprdt niet de landsverdediging. Uitgezonderd zijn de strategie en de tactiek die in handen werd gelegd van den Brifcschen opper bevelhebber. Naar verluidt heeft de persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt in Delhi, kolonel Johnson, een belangrijke ról ge speeld: bij ide -totstandkoming van het aceoord. Volgens radio-Schenectaidy verluidt in welingelichte kringen te- New Delhi, dat Groot-Britanmië en Indië een overeen- - komst hebben gesloten, op grond waar van Indië een volkomen Indische regee- xing zal 'krijgen. Een officieel© verklaring wordt hetzij Zaterdag, hetzij Maandag verwacht In de overeenkomst zou be paald zijn; idat de Indische regeering niet door een kabinet, doch door een bestuursraad van vijftien leden onder lei ding van den EngeLschen onderkoning wordt gevormd. Een minister-president zou niet benoemd worden. De onderko ning zou de vijftien mannen uit de lei dende personen der partij kiezen. Tot opperbevelhebber der Indische strijd krachten zou generaal Wavell benoemd worden. SPT meldt als de meening van Indi sche leringen te Londen, dat de Britsche voorstellen het volgende zouden inhouden 1. Wavell wordt' opperbevelhebber van de geallieerden. 2. De Amerikaansche generaal Hart ley wordt opperbevelhebber in Indië. 3. De Indische minister vandefensie krijgt uitgebreide bevoegdheden en zal o.a. verantwoordelijk zijn voor de oprich ting van een nationale militie. DE GOLF VAN BENGALEN De Andamanen vormen een bedreiging voor Voor-Indië Als een breede wig steekt Voor-Indië ver vooruit in den indischen Oceaan, aan de Westelijke zijde bespoeld door de "golven van de Arabische Zee, aan, de Oostelijke zijde door de Golf van Bengalen. De provincie Bengialen, die haar naam aan dit [gedeelte van den Indischen Oceaan [gegeven heeft, is een der be langrijkste gebieden van het .Engelsche koloniale rijk. Niet alleen, dat het metl Birma de [grootste leverancier van rijst is, het levert bovendien 85 pet. vanj de uit Britsch-Inidië afkomstig^ jute. Groote jute-weverijen hebben de plaats ingenomen van de vroegere Bengaalsche moesseline-industrie. De theeplantages op de hellingen en aan den voet van het Himalajagebergte brachten in de laatste jaren gemiddeld 90 millioen pond thee op. Op de mijnbouw is zeer belangrijk, ongeveer het vierde gedeelte van de Britsch-Indische mijnbouwondernemirigen bevindt zich in Bengalen. De sociale toestanden echter van de inheemsche bevolking van 48 millioen zielen zijn ondanks deze bodemschatten niet bepaald [gunstig te noemen. De be langrijkste uitvoerhaven is Calcutta, ge legen aan den Noordwestelijken oever van de Golf van Bengalen. Aan de West kust bezit slechts Madras een behoon- lijke haven, al moet deze door regiel-) matig baggeren op diepte gehouden wor den. Aan de Oostkust was het aanleg gen van havenwerken slechts daar mot* gelijk, waar het hooggebergte door bree de rivierdalen doorbroken wordt-. Hier ontstonden ide handelscentra Bassein, Rangoon en Moelmein. De scheepvaart in de Golf van Ben galen heeft ernstig te kampen met de zeestroomihgen, die e.'k halfjaar met de passaatwinden van richting veranderen, terwijl in de kenteringstijden heftige cycloonstormen optreden, uie ook de kustvaart vaak groote schade toebren gen. De Golf van Bengalen wordt thans igrootendeels door de Japanners be- heerscht, nu de strategisch zoo belang rijke eilandengroep der Andamanen door de Japanners is bezet. De afstand tus schen Port Blair, de vliegjhaven op deze eilandengroep en de Britsch-Indische ha vensteden Calcutta en Madras bedraagt slechts drie vlieguren. Mededeelingen betreffende het Arbeidsdlenstplichtbesluit 1. Aanstaand personeel in openbaren dienst of btf het bijzonder onder.uiijs Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar 'hebben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 - Januari 1920, moeten bun arbeïdsdienstplicht hebben vervuld. 1 2. Aanstaande studenten. Mannelijke personen, die in eenig studiejaar als stu dent wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hoogescbool, moe ten, indien zij den leeftijd) ,van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 November voor-, afgaande aan dat studiejaar hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld. Een en ander is niet van toepassing op hen, geboren vóór 1 Januari 1920 of hen* die reeds vóór 1 Januari 1942 als stu dent waren ingeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kamperi en bestaat er voor beide bovengenoemde categorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s. in persoon of schriftelijk aan te melden bij één der aanmeldingsbureaux te: Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uitstel van personen behoorende tot één der bovenstaande dienen zoo spoedig moge lijk schriftelijk te worden ingediend bij den Commandant van den Nederland)" schen Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 59, Scheveningen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. Vrijwilligers kunnen zich als voorheen aanmelden. Voor nadere bijzonderheden omtrent de aanmelding verwijzen wij naar de annonce in- dit blad. RECHTZAKEN Janboel bij Kantongerecht De overtuigingsstukken in gerechtelijke strafzaken dienen zorgvuldig bewaard te worden. Bij het kantongerecht te Am sterdam was de laatste jaren de con trole echter minder streng. In den kel der van het gebouw aan het Kleine Gartmanplantsoen worden de stukken van overtuiging opgeborgen. Bij ruimtegebrek in het Paleis van Justitie aan de Prinsen gracht warden ook overtuigingsstukken van de. rechtbank ami het Kleine Gart manplantsoen geborgen. Deze goederen: drank, thee, koffie, zeep, banden die gedeeltelijk bestemd warpn voor ver nietiging, wekten de begeerte op van eenige ambtenaren, werkzaam op het kantongerecht Er werden fuifjes ge-" geven ten huize van den concierge. De drankvoorraad werd bij' zoo'n gelegen heid aangevuld uit den kelder van het kantongerecht. Maar ook andere goede ren verdwenen uit den kelder. Het complot van vier ambtenaren en een heler stond Donderdagmiddag terecht voor de vijfde kamer van de rechtbank te Amsterdam. Allereerst moest zich de hoofddader, een 52-jarige schrijver 1ste klas op het parket van het kantonge recht. verantwoorden. Hij had tal van gestolen goederen verhandeld. De pre sident vond het een heele janboel bij het kantongerecht. Ten huize van den concierge werden ware bacchanalen ge organiseerd. De verdachte gaf de feiten toe. ,,'t Is walgelijk, wat daar is ge beurd", zeide de officier van justitie, een jaar gevangenisstraf requireerend. De concierge had wel eens tegenge stribbeld, maar bij andere gelegenheden ging hij toeft ook den kelder in om zijn dorst te lesschen. Ten slotte had hij zelf de zaak aangegeven. Eisch: negen maanden. Een *87-jarige klerk 2de klasse deed mee ter wille van een pakje vet, wat thee en koffie, die hij voor zichzelf ge bruikte. Tegen dezen verdachte eischte de officier vier maanden, tegen een anderen klerk, die band had verkocht, zes maanden. Het cafétje aan den overkant van het kantongerecht genoot een druk bezoek van de schrijvers en klerken. Zoo was de caféhouder er toe gekomen verschil lende goederen te helen. De man legde een ruiterlijke bekentenis af. De offi cier waardeerde dit. Hij eischte negen maanden gevangenisstraf. Liefdadadigheid of eereplicht In het Nederland van vóór 10 Mei werd veel gedoodverfd als liefdadigheids dat dus als geheel onverplicht bedreven werd, terwijl het in werkelijkheid niet anders was, als hpt vervullen van een eeréplicht. In dezen tijd zijtn wij gewend het kind bij den naam te noemen. Het steunen van ons verzorgingsfonds is niet anders dan het doen van Qnzen plicht ten op zichte van onze strijders in het Oosten. Ons verzorgingsfonds zorgt voor het samenstellen en verzenden van pakketten met boeken, tijdschriften, kranten, siga ren, sigaretten, tabak en versnaperingen naar onze vrijwilligers aan het Oost front. Landgenoot, steunt dit fonds door het overschrijven van uw bijdrage op giro rekening: 43 2 100 t.n, verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen "Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Qravenhage. KERKNIEUWS - s Ned. Herv. J^erk. NOORDGOUWE: Zondag 12 April, 3.30 uur, ds Siezen van Dreischor. STAVENISSE. Zondag! 12 April. Ned. Herv. kerk. 11.10 ds,. De Haan; 3.40 u., leeskerk. Oud-Geref. kerk. 11.10, 3.40 en 7.10 ure, leeskerk. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag)zon onder 20 80. Morgen (Zondag) zon ojr 6.51; zon onder 20.32. Maandagzon op 6.49 zon onder 20.34. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 5.52, onder 17 06 Maan op 6.18 onder 18.15 Nieuwe maan Woensdag 15 April. Eerste kwartier Donder dag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag'7 Mei. ONDERWIJS Tuinbouwschool Haamstede Zooals blijkt uit een in dit nummer voorkomende advertentie bestaat weer de gelegenheid tot aangifte van leerlin gen voor bovengenoemde school. Tot de school kunnen toegelaten "worden leer lingen der lagere school, die de 7de klasse volledig hebben doorloopen, zoo wel jongens als meisjes, ongeacht hun leeftijd. Het onderwijs wordt voor de eerste klasse gegeven op Maandag en Donder dag) en omvat naast enkele vakken der lagere school, scheikunde, natuurkunde, plantkunde, dierkunde. Wij wekken-ouders en verzorgers van kinderen, die voor dit onderwijs in aan merking komen, op, deze naar de Tuin bouwschool te sturen. In de toekomst' zal steeds meer van een ieder verlangd' worden en zal naast practische bekwaam heid ook een theoretische ontwikkeling als eisch gesteld worden. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 12 April: Dr. van Hoorn en Dr. Verspyck. Distributie van rookartikelen en versnaperingen gaat met 17 Mei a.s. in De secretarissen-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij maken bekend, dat in verband met de invoering van een distributie van tabak, sigaren, cigarillos en sigaretten en van versnaperingen (voornamelijk chocoladeartikelen en sui kerwerk) de distributiediensten gedu rende het tijdvak van 26 April a.s. tot en met 16 Mei a.s. op nader door de distributiediensten bekend te maken tijd stippen, tabakskaarten (voor mannen van 18 jaar en ouder), sigareftenkaarten (voor vrouwen van '25 jaar en ouder) of versnaperingemkaarten zullen uitreiken Het ligt in de bedoeling van 17 Mei a.s. af beschikbaar te stellen: op de tabakskaart (voor mannen) per week hetzij 40 sigaretten, hetzij tien sigaren, hetzij 20 cigarillos, hetzij! vijftig gram tabak; op de sigarettenkaart (voor vrou wen) per' vier weken: veertig sigaretten; op de versnaperingenkaart per vier we ken i' 300 gram versnaperingen. Mannelijke personen van achttien jaar en ouder en vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder hebben de keus tus schen tabak (resp. sigaretten) of ver snaperingen. Zij moeten van tevoren goed nagaan, wélke van deze kaarten zij wenschen te ontvangen, daar één per soon slechts hetzij een tabakskaart (resp. sigarettenkaart), hetzij een ver snaperingenkaart zal ontvangen. In te leveren bonnen Degenen, die de keus tusschen "een tabakskaart (resp. sigarettenkaart) en een versnaperingenkaart hebben gedaan en degenen, die slechts voor een versnape rinigenkaart In aanmerking komen (dit zijn dus de mannen beneden 18 jaar en vrouwen geneden 25 jaar) moeten de hieronder vermelde bonnen bij den handelaar, resp. bij den distributiedienst bij de uitreiking der kaarten in de even eens hieronder igenoemde termijnen af- Igeven. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder móeten ter verkrijging van een tabakskaart de volgende bonnen inle- veren: 1. bon T van textielkaart DA bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942; '2. bon P van textielkaart DA bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942; of ter verkrijging van een versnape ringenkaart 1. bon P van textielkaart DA bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942; 2. bon T van textielkaart DA bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een sigarettenkaart de volgende bonnen in- leveren: 1. bon T van textielkaart DB bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942. 2. bon P van textielkaart DB bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Of ter verkrijging van een vensmaipe- Tingenkaart: 1. bom P van textielkaart DB bij den handelaar m chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942. 2. bon T van textielkaart DB bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Mannelijke personen beneden 18 jaar en vrouwelijke personen beneden 25 jaar moeten ter verkrijging van een versna- peringenkaart de volgende bonnen in leveren 1. Bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tót en met 18 April 1942 bon P van textielkaart DA, DB, DC of DD of bon AA van textielkaart DE of bon HH van textielkaart DF. 2. Bij den distributiedienst van 26 April t.m. 16 Mei 1942 bon T van textielkaart DA, DB. DC óf DD of BB van textielkaart DE of bon JJ van textielkaaTt DF,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1