GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN k* Uit Stad en Provincie Elk der volgende bonnen Geeft reoht op bet koopen van: 0 t/m. 3 jaar 5 April t/m. 11 April 1942 18 A brood 18 B brood 4 rants. V, rantsoen brood of gebak 9 18 22 18 rnnt.. 18 A vleesoh 18 B vleesoh 1 rantsoen j rantsoen vleesoh of vl.waren 2'/. 2 V. 2'/, rent. 18 A aardapp. l8/i aardappelen 3'/. 5'/. 3'/. kl 18 B aardapp. V. kg aardappelen V. V. k| 22 Maart t/m. 18 April 1942 in tiidrnk vnn ri.r weken 260 algemeen Ikg suiker 1 1 1 1 3-01 of 4 01 reserve 50 gram oeoao 50 50 gram 259 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram 263 algemeen 500 gram jam 500 500 500 500 gram 257, 261, 265, 269 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants. 4-02, 4 03 reserve 250 gram rijst 500 - gram 264 algemeen 250 grim peulvruohten 250 250 250 250 gram 268 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 267 algemeen 100 gram vermicelli of maixena 100 100 100 100 gram 258, 262, 266, 270, 274 algem. 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 16 A t/m 19 A melk 31/, liter melk 28 14 liter 16 B t/m 19 B melk l»/4 liter melk 7 7 liter 26 Mrt. t/m. 11 April 1942 16 boter-of yeti */i rents; 17 boter- of vet ljs rents, 26 Mrt. t/m. 18 April 1912 271 eigeineen 1250 gram 4-04 reserve 400 grem mergerine boter, margarine of vet peulvruchten sineeseppelen Beschik beer per persoon 4 t/m. 14 t/m. 20 laar Vol 18 was laar senen in tijdvek ven één week in tijdvek ven 17 degen 2 rents. 250 250 250 {jram gram uit van de z.g. „vervangingswaarde-theo rie", m.a.w. hij meende met het 007 op de verhoogde inkoopsprijs der nieuwe goederen de prijs van de voorradige oude goederen te moeten vèrhpogen. Dit standpunt wordt echter tegenwoordig door de prijsvoorschriften niet gedeeld zoodat de Inspecteur vo(or de Prijsbe heersching te 's Qravenhage hem dezer dagen veroordeelde tot een tyo$te van f 250 pe mbeslag genomen goederen ter waardevan pl.m. f 350 werden .ver beurd Verklaard Dezer dagen werd eveneens een aan tal kettinghandelaars in -clandestiene goe deren, t.w. koffie." thee,'slaolie,vet, do,or den Inspecteur voor de Pjijsbeheersching beboet. Het groóteaantal ".„bemiddelaars1' in deze zaak maakte de" "prijs voor de uiteindelijke verbruikers natuurlijk fan tastisch hoog. De volgende boeten wer den opgelegd T. K. de J., landarbeider, Zierikzee f 200; J. J. de V., chauffeur, Kerkwerve f 50; J. L. K., kl. landbouwer,- Eiker zee MOO; P. A. v. E., bloembollenkw., Haamstede f 30; A. J. H. H., chauffeur, Renesse f 30; W. Ch. T., schilder, Zie- rikzee f 50; 3. P. P., kruidenier en koop man. Brouwershaven f 100; J. G. L. de B., slager. Zierikzee f 150; J. W. v. W., j opzichter-uitvoerder, Zierikzee f 75; A. v. d. H„ broodbakker. Kerkwerve f 75. ELLEMEET'. Woensdag, 8 April werd in café van der Have een vergadering •gehouden, dié door den burgemeester, dhr. A. J. de Bruijn werd geleid. Hef hoofd van de luchtbescherming in onze gemeente, dhr. P. Gast, gaf aan wat de. taak is van de menschen, die voor de luchtbeschermingsdienst zijn aange wezen, terwijl dhr. D. Ornee, hoofd van de luchtbescherming te Eikerzee, enkele vragen beantwoordde, die door de aan wezigen werden gesteld. Daarna gaf de voorzitter gelegenheid zich op te geven als lid Van de NedJj Ver. voor Luchtbescherming. Daar een bevredigend aantal (25) zich aanmeldde, werd een afdeeÜngopgericht en beslo ten niet met een andere gemeente te combineeren. De minimum-contributie werd bepaald op fo.50 per jaar, waari voor men dan gratis het maandblad; der Vereen, ontvangt. Daar dit bladi 40 cent kost en aan de Alg. Vereeniging 10 cent moet worden afgedragen, is het zeer wenscheïijk dat men meer betaalt dan het minimum. Als bestuursleden werden gekozen de heeren A. Boot, penningm., C. D. Gast, lid, en A. C. de Jonge, voorzitter, ter wijl dhr. J. de Jonge werd toegevoegd als secretaris. De voorzitter uitte zijn tevredenheid over de oprichting van deze nieuwe af deeling, dankte voor de vlotte besprekingen en sloot de vér-, gadéring. 1 SEROOSKERKE. Maandag j.l. tweede Paaschdag gaf de mondharmonicavereeni- ging „O.B.K." haar 2e uitvoering in dit seizoen. De zaal van denheer Boot was geheel gevuld, toen de voorzitter der vereeniging, dhr. C. C. Boot, de uit voering met een hartelijk welkomstwoord opende en daarna de leiding overdroeg aan den directeur, dhr. W. Hart. O.B.K. bracht vooreerst op 'zeer vlotte wijze enkele muzieknummers ten gehoore, waarbij wederom viel op te merken, hpe vlijtig er gestudeerd wordt 'en wat op de kleine instrumenten is te berei ken. Het nu volgende tooneelstuk „Hotel- ratten", van dhr. A. J. Zoetmulder, bracht na veel spannende scenes een nog on verwachte ontknooping, zooals dat trou wens in een detectivespel -jiast. Vlot gespeeld door alle speelsters en spelers was het stuk dan ook een succes en dankte het publiek de tooneelisten aan het eind met hartelijk applaus. Tot slot kwamen nog eens de muzikanten op het podium, om met enkele pittige nummers deze goed geslaagde uitvoering te be sluiten. THOLEN. Benoemd tot ouderling bij de Herv. Kerk alhier, de heer B. Gr v. Oost, welke deze benoeming heeft aangenomen. RECHTZAKEN Overtredingen Prijsbeheersching Voor het eerst werd Woensdagmiddag j.l. in de raadzaal te Tholen, zitting gehouden door den inspecteur van d:e prijsbeheersching te 's-Gravenh^ge, die ten gerieve .van verdachten en getuigen, zelf daarheen -was gekomen, om hen te hooiren, inzake een1 aantal gevallen van overtreding der prijs-voorsehriften. Mr. R. A. Rueb leidde de verhooren. Als eerste werd de mosselhandelaar J. P. D. uit Tholen gehoord, die ten onrechte verpakkingskosten zou hebben berekend, bij levering aan den verwer ker. Hij werd in zijn verweer door een accountant bijgestaan. In verband met zijn verweer, n.l. dat de verwerker (be wuste) geen officieel© erkenning had en dus als detaillist beschouwd moest wor den, werd door den Inspecteur een nader onderzoek gelast. De voornaamste zaak van deze middag was het verhoor van mej. E. v. R., eigenares van een drankzaak te Tholen ent van een tiental getuigen, deels con troleurs, deels inwoners van Tholen, die tegen te hooge prijzen drank bij haar hadden gekocht. Déze werden' alle onder eede gehoord. Op verzoek van verdachte's raadsman werd- vooraf een medicus als deskundige géhoord. De inbeslagname van een 1200 tal fles- scben en een aantal vaten en manden' door ambtenaren van het Rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, heeft destijds nogal opzien gebaard1 in Tholen Een groot deel van deze flesschen wias achtergehouden in het tuinhuisje en op andere verborgen plaatsen, doch mej. v. R. zéide,. dat dit er reeds lag sinds de Meidagen, van 1940 toen de drank weg geborgen moest worden. De controleur, die haar zaak behandelde, ontkende dit echter stellig. Mej. v. R. bleek het onderzoek op allerlei wijzen te hebben bemoei/lijkt, o.m. verzocht zij haar afnemers valsche verklaringen te willen afleggen. Door de ambtenaren echter tijdig van het gevaar lijke hiervan overtuigd, verklaarden deze getuigen zonder uitzondering ite idiuur te hebben moeten koopen. Mej. v. R. wist zich een en ander niet te herinneren en ontkende anderzijds weer andere ten lasteleggingen. Haar raadsman pleitte tenslotte een clemente boete, mede in verband met haar psychische toestand en teruggave der inbeslag genomen goede ren. De Inspecteur achtte hier echter wel sprake van ernstige overtreding tier prijsvoorschriften en zal eind volgende week vonnis wijzen. Opsporingsambtenaren van de Prijsbe heersching op Schouwen constateerden tijdens een onderzoek bij A. L. B. te Burgh, dat zijn prijsaanduiding niet in orde was en wal erger was, dat hij de prijs van voorradige costuums, man tels enz. had verhoogd. Hierbij ging hij HET ZEEUWSCHE BOERENERF In' het tijdschrift van de Ned. Heide Maatschappij komt een artikel voor, dat bovenstaanden titel draagt en waaruit het ^volgende is overgenomen. Het tweede boerenerf in onze serie is wel een geheel ander type dan het kleine gemengde bedrijfje van den lagen zandgrond. Wij zijn thans in de rijke kleigronden van Zeeland, ergens op Z- Beveland, Schouwen of in Zeeuwsch Vlaanderen. Breed liggen om het erf de velden met tarwe, suikerpeeën en „juun". Ergens midden in den polder, waar langs de voormalige kreek het land veel lager ligt, bevindt zich een kleine strook gras land, waar de paarden kunnen grazen. Typisch voor het bouwbedrijf is de scheiding tusschen woonhuis en bedrijfs gebouwen. die we eveneens aantreffen in de rijke Groninger bouwpoldérs. De veeboer beluistert gaarne van huis uit, wat er op. stal gebeurt; hij moet- bij' nacht en ontij' uit zijn bed, om te mel ken of wacht te houden bij het kalven. Vcor den bouwboer zijn de schuren en stallen van veel minder dagelijksche be- teekenis; hij; ziet graag uit over zijn velden, maar heeft geen behoefte aan huis en schuur onder "één dak. Het erf bestaat dan ook duidelijk uit twee deelen: de werkruimte, met den inrit vóór en het landhek achter, de groote Zeeuwsch© schuur met ho,oge deuren aan den- zijkant zwart geteerd met witte lijsten aan de hoeken, rond de- deuren en vensters en met witte goten en boeiboprden. Achter bevindt zich 'nog een wagen- en machineloods, want de verzameling landbouwwerktuigen neemt bijna elk jaar toe. Typisch Zeeuwsch is ook de groote paarderibóx, met een zwaar hek om geven. In de middagpauze worden de paarden niet naar 't ver afgelegen gras land gebracht of op stal gezet, maar na hei uitspannen vlak bij de hand ge houden op het erf. De werkruimte ron dom lijkt weer qvermatig gro,ot, maar in herfsten winter wordt een belang rijk oppervlak ingenomen door kuil- hoopen. En .ook hier moet op toename - van het aantal gebouwen worden gerekend: een moderne aardappelbewaairplaats is al beraamd; dikwijls zij'n de open lat werk schuurtjes voor het drogen en be waren van de uien noodig, ep wanneer de maisbouw toeneemt zooals wij ver wachten, komt er ongetwijfeld een flinke open schuur bij met schotten van gaas en een ver overstekend dak, waar de kolven awinddfoog kunnen worden. Geheel vrij staat het woonhuis op de bijbehoorende helft van het terrein,, en dat is maar gelukkig &ok. Wij hebben hier namelijk „toevallig" een ligging, waarbij de weg langs de noordzijde van het erf loopt. Hadden wij hier te doen met een boerderijtype, waar woonhuis en bedrijfsruimte aanéén zijn gebouwd, dan waren er vele moeilijkheden. De natuurlijke neiging is om den voorgevel van het huis. naar den weg toe te kee- ren, waardoor alle woonvertrekken op het noorden zouden komen te liggen en er nooit een straaltje zon in door zou kunnen dringen. De laatste jaren wqrdt dit euvel ge lukkig veelal ondervangen door de boer derij dan evenwijdig aan den weg te plaatsen en het woonhuis te versmallen, als uitbouw van het bedrijfsgebouw. De groote kamer kan dan aan den korten gevel liggen, met licht aan drie zijden, het meest gebruikte woonvertrek aan den zuidkant. Bij een vrijstaand huis is de oriën teering ten opzichte van de windstreken minder belangrijk, er zijn aan alle kan ten ramen en wanneer het een ondiep huis is zullen vele vertrekken doorloo- pen van noordmuur naar zuid. De hof rondom het woonhuis vertopnt een mengsel van oude ^ebruiken en nieuwe invloeden. Oud en eerbiedwaardig is de wijze waarop het voorhek wordt geflankeerd door twee bolletjes, die uit de heg zijn opgekweekt. Geheel volgens de traditie ook is het bloementuintje naast het huis, met zijn indeeling in kleine bloembedden. Maar nieuw is de voortuin een grasvlak omlijst door ran den van bloemheesters en door rozen bedden; ouderwetsch zijn de halfstam vruehtboomen in den voortuin maar modern is de struikvormboomgaard ach ter, tegen westen- en oostenwind "be schermd door rijen Italiaansche popu lieren. Waaruit bestaat de verdere begroei ing var. het erf? De heg mrildom het voorerf zal waarschijnlijk wel de ge bruikelijke meidoorn zijn. De heester- randen langs den voorhofbevatten de geliefde bloemheesters sering, jasmijn en: gouden regen, misschien met. de meer modèrhe Chineesche klokjes op den voor grond en de hoogere dónkerroode siér- appels. Eënige althaea-boompjes (Hibis cus) ontbreken' zelden, evenmin als de lakroode Japansche Pirus. 's Winters geeft alleen de beshulst wat groen en kleur, wanneer tenminste de" rand al niet verlevendigd is door de roode takken van de Siberische Kor noelje of de roode bessen van de hooge heester-Cotoneaster, Cotoneaster bullata. Bij vele boerderijen op de klei heeft Boskoop de laatste jaren geleurd met rhododendrons en fijne gele en blauwe conifeertjes. Dergelijke aanplahtingen kunnen feitelijk, alleen slagen, wanneer de grond véél schraler en zuurder wordt gemaakt door er zand en eenige balen turfmolm mee te mengen. Dan is 't wel veel eenvoudiger om de beplanting) naar de grondsoort te kiezen! Prachtige snel groeiende heesters en kleine boomen voor dezen grond hebben wij bijvoorbeeld1 on der de olijfwilgen (Eleag)nus), de -Vibur nums, de sierkersen en de Rhus-soorten, zoowel den flüweelboom (Rhus typhina) als fcien pruikeboom (Rhus Cotinus). Keeren wij terug tot de'houtgewassen, dan valt nog dp omplairting van 't tweede deel van het erf te bespreken. De op gaande boomen zouden in Zeeland tot voor kort ongetwijfeld iepen zijn ge weest, Maar thans durven wij die nau welijks meer aan te planten. In plaats daarvan komen de populieren', liefst de goede soorten Canada, Blauwe Canada of robusta, die onder N.A.K. keur zijn te krijgen. Gaat het alleen om de besehut ting, dan kunnen wij de gewone wilgen gebruiken; bij het voorhek planten wij in elk geval een wilg of een noot. De heesterrand zal. wel het beste kunnen bestaan uit zwarten els of doom, met enkele vlieren. Op een hoekje kan de mispel over die „dulve" hangen. VOOR KLEINE TUINEN Uitpoten met de aardappelboor Met het uitpoten der vroege aard appels kan meestal in Maart al worden begonnen. Dit-jaar zijn we belangrijk later. Met het voorkiemen van vroege •poters moet dus haast gemaakt worden. Hebben de spruiten zich voldoende ont wikkeld. dan poten we zoo gauw moge lijk uit: de vroege aardappelen op af standen van 30 tot 40 ctm., de late soor ten op Ca. 40 cm. afstand. De rijen zelf houden we dus met tusschenruimten van 40 tot 50 cm. De beste methode van uitpoten is die met de aardappelboor, omdat hierbij de poter geheel in losse aarde komt te liggen, zoodat de stengels zich onbe lemmerd kunnen ontwikkelen. Zoo'n aard- appelboor is een metalen kokertje ter lengte van ca. 15 cm. (ongeveer de diepté van uitpoten), van boven 7 cm. wijd en van onderen ca. 5 a 5V2 cm. Elke smid kan zoo'n aardappelboer maken. De boor wordt met een stevige beugel aan een steel bevestigd. Bij het boren der pootgaten wordt de boor met een draaibeweging in den grond gedrukt en weer omhooggehaald, waardjoor de losse grond meegenomen wordt. Deze blijft in de boor zitten wanneer we het vol gende gat boren, want de losse aarde "Valt er telkens naast. Na het poten har ken we de gaten dicht. Op lichtere 'gronden kunnen we ook uitpoten achter de spade of graaf. 'We steken de spade rechtstandig in den grond duwen haar naar voren en krij gen achter de spade een gat,waarin we de poter zetten. Bij het terughalen van de spade is de poter gelijktijdig door aarde omsloten. Met een poothout werken, we het ge makkelijkst. maar het is niet de beste methode! Óp de plaats, waar de poter komt, is de grond door het poothout vastgedrukt, terwijl de kans bestaat dat een poter halverwege het gat blijft hangen. Bij het uitpoten van gekiemde poters (dus de vroege) wijzen de spruiten wel aan, hoe de poter in den grond moet komen. Bij late aardappelen behoeven we de poters niet voor te kiemen, doch hier zorgen- we er voor, dat de poter met het navelmerk naar beneden in den grond komt. Bij den verbouw van aard appelen in het groot kan >op deze bij komstigheden niet worden gelet, doch op kleine perceelen nemen we alles te baat wat den oogst kan bevorderen. Op lage, natte gronden zal wat minder diep moeten worden uitgepoot. Willen we hier met de aardappelboor werken, dan maken we deze niet langer dan 10 of 12 c.m. Na half April kunnen de Dahliaknollen in den vollen grond worden uiitgeplant. Omdat we aan elke plant toch niet meer dan 3 tot 5 van de sterkste stengels laten groeien, kunnen we idie knollen „scheuren" (deelen), hetwelk met een scherp ,mes of zaagje gebeuren kan. Vóór we uitplanten moeten de snijwonden eerst drogen, hetgeen we kunnen bevorderen door er houtskoolpoeder over te strooien. De mooiste snijbloemen leveren de vol gende Dahliasoorten: „Mis Belgium" (oranje-roode cactus); „Goldene Sonne" (cactus)„Ballego's Glorie" (decoratief) en „Volkskanzler". We noemen enkele van de meest bekende- (Nadruk verboden). In de Duitsche hoofdstad zijn berich ten binnengekomen» volgens welke Bra zilië, aan den oorlog zou gaan deeL- ïiemén. Deze berichten schijnen in de eerste plaats uit Washington afkomstig te zijn. Tót op dit oogenblik kón" nogl igeen bevestiging van deze meldingen wonden verkregen, te meer daar. het door de omstandigheid, dat tusschen Duitsehland en Brazilië geen betrekkin gen meer bestaan moeilijk is derg^Jijke berichten naar hun juistheid te onder zoeken. SPORT VOETBAL. Vriendschappelijk RODA I-DES I 41 PREDIKBEURTEN Zondag 12 April. Nadf. Herv. Kerk. Zierikzee. Nieuwe kerk. 10.30 ure, ds. V, d. Poel. Kleine kerk. 10 ure, ds. Veleton en 7 ure, ds. Veen ven Kerkwerve. Luth. Kerk. 10i ure, ds. de Jongh ven Amersfoort Gerei. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Leene. Ghr. Geref. Kerk. 10.30 en 3.30 ure, ds. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (Bt.-Domusstraat) 10.30*3 en 7 ure, Leeskerk. Oud-Gerei. Gem 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heils. Luth. kerk (Get ven Westen) 10 geen dienst, 3.30 Heiligingssamen- komit en 7.30 ure, Verlossingssemenkomst. Donderdeg 8 ure, HeiligingsBemenkomst, leidster mej. O. Rea. Olfldeele Mededeelingen Geen motorbrandstof voor graanmaaisrs Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd meakt bekeod, det er niet op mag worden gerekend, det aan de landbouwers voor de kleine motoren, welke gebruikt worden voor het eendiij- ven ven het loopende werk ven een graenmeeier, in het komende seizoen motorbrandstof xel kanneu worden toe- gewexen. Landbouwers, die dergelijke graan maaiers hebbes, wordt dus dringend aan gereden tijdig maatregelen te nemen om deze streks te kunqen gebruiken zonder gebruik ven motorbrandstof. Verbod van nieuw inzaaien met "gras van boomgaarden. De Productie-Commissaris voor den Tuin bouw te 's-Gravenhage, maakt een de telers ven iruit bekend, dat het verboden is den ondergrond in boomgaarden met gras nieuw in te zaaien, alsmede dat xij verplicht xijn dezen grond met land- en/of tuinbouwgewassen te blijven betelen, of indien dit laatste tot heden om welke, reden ook niet geeohiedde, terwijl de mogelijkheid wel aanwezig is alsnog voor de teelt van voedingsgewassen zorg te dragen. Ontheffing van bet bovengenoemde ver bod, alsmede van de verplichting tot het telen van land- en/of tuinbouwproducten kan, indien de teler van oordeel is, dat dexe vooreohriften door cultuurtechnische omstandigheden in zijn boomgaard niet uitvoerbaar zijn, worden aangevraagd bij denRijketuinbouwoonsulent in wiens ambts gebied het fruitteeltbedrijf gelegen is. Voor het telen van warmoexerijgewsssen en vroege aardappelen anders dan voor eigen- en/oi gexinsverbruik dient een bij zondere tuinbouwteeltvergunning voor 1942 te worden aangevraagd bij de afdeeliog tuinbouw van de provinoiale Landbouw crisis Organisatie. De op deze vergunning getrelde produoten moeten overeenkomstig de voorschriften van de Nederlandsohe Groenten- en Fruitoentrale ter veiliog worden aangevoerd en aldaar worden verkooht. De geteelde landbouwproducten moeien te zijner tijd worden ingeleverd, overeen komstig de aanwijzingen van de provinoiale Inkoopoentrale voor Akkerbouwproducten. Vervoer oude rubber In verband met het feit, dat nog her haaldelijk vervoerders weigeren partijen oude rubber, bijvoorbeeld oude rijwiel- of autobanden e.d,, ten y«r*oer a«q te nemen, omdat daarbij geen geleidehiljetkan worden overgelegd, vestigt de Directeur ren het Rijksbureau voor Oude Metalen en Afval stoffen er nogmaals de aandaoht van belang hebbenden op, dat voor het vervoer van oude rubber geen gcleidebiljet meer noodig is, sedert het in werking treden der Oude Materialen- en Afvalstoftenbeeohikking no. 5/41.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3