Neen, „AKKERTJE Menschen V8n karakter Bijna niet in staat uw dagc- iijksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar De Neder/andsche Pijnstiller RADIO-PROGRAMMA Zntrrdaq 11 April HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 „Brandende kwesties" (opn.); 8.15 Ochtendgymnastiek; 8.25Gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 10 Ernstige Muziek (opn.)11 Voor de vrouw 11.20 Zang met pianobegeleiding; 12 Roe- meensch orkest Gregor Serban12.40 Almanak; 12.45 BN(?V Nieuws-, economi sche- en beursberichten; 13 De landstand aan het werk; 13.15 Amusementsorkest 14 Waarom leeren wij eigenlijk? 14.20 Na gedanen arbeid... Muziek en vroo- lijkheid; 15.45 Gram.; 16 Bijbellezing; 16.20 Pianovoordracht; 16.45 Gemengd koor „Pro Musica"^ 17.15 BNO: Nieuws- en economische berichten; 17.30 Gram.; 17.35 Duitsche taalcursus; 18 Gram.; 18.15 Het Kwartier van den Arbeid; 18.30 Gram.; 18.50 BNO:- Nieuwsberichten; 19 BNO: „De wereldmeening uit den aether ge plukt"; 19.10 Gram.; 19.15 Als ik 't voor 'tzeggen had; 19,30 Bonte avond; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken; 20.15 Zang met pianobegelei ding; ca. 21.30 Gr.; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8 Zie Hilversum I; 8 Gram.; 8.15 —8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; c.a. 9.15 Solisten, Oratoriumvereenigimg „Kerk gezang" en het Omroeporkest (opn.); 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.30 Ern stige Muziek (opn.); 12 Zang met piano begeleiding; 12.30 Gram.; 12.45 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 13 Ensemble Joan Lancé; 13.40 Voor de jeugd; 14 Stedelijk orkest van Maas tricht; 14.45 „De verbouw van boonen"; 15 Stedelijk orkest van Maastricht; 15.45 Lezing „Bij het eeuwfeest van de Wiener Philharmoni'ker"; 16 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 16.45 Van man tot man; 17 Voor de binnenschippers17.15 BNO: Nieuws- en economische berichten; 17.30 Orgelspel; 18 Programma-overzicht; 18.15 Gram.; 18.30 De NSB antwoordt; 18.45 Een strijkorkest; 19.30 BNO: Nieuwsbe richten; 19.40 Spiegel van den dag; 19.50 BNO: Praatje in Groningsch dialect; 20 Hier W.A.; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken; 20.15 (/ram.; 20.45 Bonte Avond; 21.30 Lezing „Het musisch element en zijn beteefcenis voor ons geestesleven"; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Gram.; 22.10—22.15 Avondwijding. United Press meldt uit New-Delhi, dat negentig pet. der oliebronnen, die den geallieerden in het gebied van O. Azië ter beschikking! staan, thans door de Japansche aanvallen in Birma ernstig, bedreigd worden. De Japanners staan nog slechts 80 k.m. van de petroleum-1 gebieden verwijderd. Alles duidt erop, dat de tactiek der verschroeide aarde zal worden uitgevoerd. M <x? w CQ «A» A w W Slechts dan spreke menals men niet het recht heeft te zwijgen. Feuilleton 14 DE PLICHTEN VAN ZIEKENFONDSLEDEN De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.: het blijkt, dat 2ïïch bij de uitvoering van het ziekenfondsenibesluit nog steeds gevallen voordoen, welke tot moeilijk heden aanleiding geven. Dikwijls komt het voor, dat kostbare behandelingen wonden aangevraagd of dure kunstmiddelen worden aangeschaft, zonder dat men zich tevoren met het fonds, dat de kosten zal moeten dragen, in verbinding beeft gesteld ten einde de vereisehte machtiging te verkrijgen. Wordt dan later door het fonds terecht bezwaar gemaakt, de gemaakte kosten te vergoeden, dan blijkt dikwijls, dat door den verzekerde meer onkosten zijn ver oorzaakt, dan het geval ware geweest, indien hij slechts de eenvoudige voor schriften had opgevolgd. Voor zooveel noodig wordt hier nog maals de aandacht gevestigd op de ge dragslijn, welke verplicht-verzekerden, hebben te volgen. De opneming 'in een ziekenhuis kan alleen plaats vinden op medische aan wijzing en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den controleerend-geneesheer. Wanneer dus de huisarts de opneming noodig acht, moet het fonds hiervan in kennis worden VERKEER EN VERVOER Stalen muurbeugels tegen fietsendiefstallen Nu de fiets een bijna onvervangbaar en onbetaalbaar bezit is geworden, staat zij practisoh altijd en overal bloot aan een ongewenschte verwisseling van eige naar. De ANWB doet in verband daarmede de volgende suggestie aan de hand. In plaats van de bekende rijwieltegels zouden tegen de muren van openbare gebouwen segmentvormige stalen beu gels bevestigd kunnen worden, als voor- of achterwielhouders, voorzien van „over slagen", die de wielrijder met een hang slot kan sluiten. Fietsenrekken zouden, op. „gelijke wijze kunnen worden uitge rust. Een stevige ketting met slot kan dezelfde diensten bewijzen als da beugels VERSCHILLENDE BERICHTEN Inbrekersbende gearresteerd Het is de politie gelukt de hand te leggen op de daders van een reeks» diefstallen, die den laatsten tijd te Zwolle is gepleegd. De zaak kwam aan het rollen dóór de arrestatie van iemand, die bezig was een partij ijzen te vervoeren, die gestolen bleek te zijn uit een pakhuisAchter de Broeren. Met de arrestatie van hem kreeg de politie den sleutel in handen van tal van an dere inbraken; hij ontsloot het spoor, dat naar een geheele bende leidde, aan wie twaalf diefstallen of inbraken ten laste konden worden gelegd'. j Inbreker hielp de politie Een inbreker te Tilburg had zich toegang verschaft tot den winkel van den bakker Knaper aan de Bisschop Zuy- serstraat. Toen zijn poging, tot het for- ceeren van de geldlede eenig gerucht1 maakte, kwamen de bewoners toegesneld maar de dief nam een kort besluit en sprong door de spiegelruit in de duis ternis naar buiten. De onmiddellijk ge alarmeerde politie volgde het bloedspoor en belandde in een der zijstraten aan een woning, waar een zoo juist geslacht varken werd aangetroffen! Weliswaar bleef de ladelichter onvindbaar, maar de slager ging op de bon en raakte meteen zijn kostbaar beestje kwijt. Smokkelaar met hartkwaal De marechaussée te W i n s c h'O ten was ter oore gekomen, dat twee be ruchte smokkelaars per trein aldaar zou den aankomen. Daarom werd het station bewaakt. De mannen kwamen inderdaad het station uit, doch de bagage hadden zij in het depot gegeven. Zij werden,; nadat eenige schoten waren gelost, gè- gfrepen op één na, die naar huis was' ontsnapt, zich snel! had ontkleed en te bed was gegaan niét naar hij zeide een hartkwaal. Ondanks die kwaal vluchtte hij in nachtgewaad naar het [huis van zijn ouders. Daar werd hij weer gepakt. Hij bleek in het bezit van een groote som gelds en van drie bagagere?us. Officleele Landbouwmededeellngen voor de Provincie Zeeland Wien ik verdenk? herhaalde' Otto. Het was natuurlijk uw werk, mijnheer Gerard Moor! Ik heb u al eens den voet dwars gezet en dat heeft u zoo» min vergeten als ik! Ook heeft u het niet vergeven! U heeft een ouden wrok jegens mij afgedaan, op de manier, die u het béste voorkwam. Volgens mij was dit een armzalige methode, maar daar zullen wij niet over redekavelen. In de stemming, waarin ik pp het oogenblik verkeer, ben ik geneigd het u te ver geven. Maar een gunst wilde ik u wel vragen: Wees zoo goed mij te verzekeren, dat uw dochter niet de hand had in deze zaak? Dat zou mij een verlichting -wezen. Aletta heeft het de oude dame verteld dat kan iedereen toch wel be grijpen, zonder het te vragen! Ik heb er haar toevallig van gesproken, dat ik u in Parijs ontmoet had. Dat zal ik niet ontkennen. Hoe zij wist dat dit in een speelzaal was, weet ik zoo waar niet. Misschien hebt u haar zelf zoo Doode visch Reeds eenigen tijd geleden hebben Lem- ster visschers het vermoeden uitgespro ken, dat de in den N.O.-polder aanwe zige visch zou zijn doodgevroren. Dit vermoeden is thans waarheid geworden. Er drijven groote hoeveelheden doode visch als aal, snoekbaars, voorn en pos in den polder rond, waardoor een on aangename 'lucht uit het polderwater op stijgt. Vele duizenden kilo's visch zijn verloren gegaan. Niet goed verdui'terd Daar in Den Haag nog altijd overtre dingen van het verduisteringsvoorschrift plaats „vinden, ziet de politie zich ge noodzaakt met de uiterste gestrengheid op te treden. Zoo zijn Dinsdagavond in tien gevallen de hoofdbewoners vanper- ceelen, waar licht uitstraalde, meege nomen naar het dichstbij gelegen politie bureau, waar procesverbaal tegen hen werd opgemaakt. Bovendien is bij' al deze bewoners het electrisch licht voor acht dagen afgesloten. wijs gemaakt? Ongetwijfeld verkeerde u in den waan, dat u bij deze gelegen heid een bijzonder goed figuur sloèg?! Ik" heb hier geen melding van gemaakt; nu, enfin, misschien omdat het beter is dat men z'n dochter niet al te veel bijzonderheden meedeelt. In ieder geval heeft zij de verworven kennis in haar eigen voordeel aangewend. Dat heeft ze zeker naar niemand vreemd. Ik zou trotsch op haar zijn als zij dit verkoos. Maar daar is zij niet eens van gediend! Dus u wilt daarmee zeggen, dat uw dochter de leugen aan mijn tante vertelde, met de bedoeling om zelve het geld te krijgen? Juist. Nu. dat kpn ik toch niet gelooveni. U doet haar daarmee grof onrecht aan. Vat het op, zooals u wilt! Waar om houdt u mij hier zoo aan den praat? U doet mij vragen, die beantwoord ik en dan heet u mij 'liegen! Ik ben de heele zaak moe De vloed kwam op, zoodat ze wel genoodzaakt waren zich terug te trek ken. Gerard lachte in z'n vuistje: op deze wijze zou hij ze nu beiden straffen'; den man, die hem in den weg stondj en zijn dochter, die hem nog te slim was afgeweest! Ja ik kan het niet gelooven, her nam Otto. Uw dochter zou dus me vrouw Klein ingelicht hebben? Dit kan Van de 101 gemeenten, die Zeeland telt, zijn er niel minder dan 28 met een inwonertal beneden 1000, zoodat is aan te nemen, dat nog wel eenige samen voegingen zullen volgen. In een ver ge vorderd stadium verkeert het plan be treffende den zgn. „zak" van Züid-Be- veland, waartoe te rekenen valt het deel van Zuid-Beveland. gelegen ten Zuiden dan den rijksweg Goes—Middelburg en ten Westen van de gemeente Kapelle. De volgende elf gemeenten zijn daarbij betrokken: Baarland (770 inw., 1126 ha.), Borssele (1523 inw., 1640 ha.), Driewegén (636 inw., 598 ha.), Eliewoutsdijk ((509 inw., 892 ha.), Hoedekenskerke (1517 inw., 1047 ha.), Ni§se (626 inw., 965 ha.), Oudelande (769 inw., 497, ha.). Ovezande (1354 inw., 1074 ha.), 's-Gravenpolder (1241 inw., 677 ha.)L 's-Heer Abtskerke (442 inw., 1565 ha.) en 's-Heerenhoek (1419 inw., 669 ha.). Ook Heinkenszand en een gedeelte van 's-Heer Arendskerke zijn tot dezen „zak" te rekenen, doch het schijnt, dat de aanhangige wijzigings plannen zich althans voorloopig niet ver der uitstrekken dan de genoemde elf gemeenten. Ér zijn twee plannen, t.w. vorming van één, groote gemeente, waar in de elf genoemde gemeenten worden opgenomen (10.806 inw. en 10.750 ha.) en vorming van viergemeenten. Engelsch vliegtuig afgeschoten .Een Engelsch vliegtuig is tijdens zijn vlucht boven het Kanaal afgeschoten, en de inzittenden hebben zich voorloopig in veiligheid weten te stellen met behulp van een rubberbootje. Lang zal dit ech ter niet kunnen duren, want na eenigen tijd zullen ze uitgeput raken en niet meer in staat zijn, zich aan het wankele vaar tuigje vast te klemmen. Doch reeds cir kelt een Duitsch roode-kruis-vliegtuig boven hen en na eenigen tijd strijkt het tpestel op de golven neer. Het duurt niet lang of de zoo goed als uitgeputte be manning is in veiligheid gebracht. Zoo werkt het Roode "Kruis in oorlogs tijd. Het ziet niet naar vriend of vijand, doch het ziet slechts naar den mensch in doodsnood. Zoo zal ook straks de Nederlariidsche ambulance aan het Oostfront haar taak opvatten. Wat kan u dan nog weerhouden deze hulpexpeditie te steunen? Niets zal u daartoe in den weg staan. Hier is het gironummer 87600, Nederlandsche ambu lance, 's-Gravemhage, Koninginnegracht 22 ik kan niet van haar aannemen. Ik heb den indruk van "haar gekregen, dat zij juist zeer waarheidlievend is. Daarom kan ik ér .geep geloof aan slaan; tot ik het van haar eigen lippen gehoord heb! Vraag het haar dan! Dit zeggende keerde Gerard Mooi zich op de hielen om: Juist, dat is een goed idén, dacht Otto. Ik zal het haar vragen. HOOFDSTUK XII. Ik ben niet ziek, betuigde Aleltai. -— Ik voel mij alleen maar verdrietig. Het heeft u een heelen schok be zorgd zei dokter van Winsum. Is er ook iemand, dien u verlangt te zien? Uw vader bij voorbeeld? De dokter wist zeer goed, dat Moor nu niet zulk aangenaam gezelschap was maar het leek hem zoo, treurig dat het jonge ding daar zoo alleen lag. Neen, toch niet. dokter. Dezen brief heb ik van hem gehad. U kunt 'm lezen als u wilt. Het epistel luidde: Beste kind, Je bent nu een rijke erfgename en ik maar een arme bedelaar, die niet anders dan jaarlijks een aalmoes krijgt! Je hebt er je voordeel in gezien, Om Elizabeth Klein tegen mij te keeren TOEWIJZING FOXZEUGEN Alle georganiseerden die in aanmer king komen voor een toewijzing van één of meer fokzeugen voor 1942, hebben i thans hun icaart thuis gekregen. Perso- nen die ook in 1941 fokker waren», het bedrijf nog exploiteeren en niet te ken- nen hebben gegeven dat ze geen prijs meer stellen op een toewijzing, doch geen kaart hebben ontvangen, moeten zich tot de L.C.O. te Goes wenden. Er wordt verder de óandaoht op ge vestigd dat houders van een 'of meer fokzeugen onverwijld de vergunning 1941 (groote gele) moeten omwisselen voor een vergunning 1942 en wel .bij den P.B.H. Fokkers die thans nog geen zeug hebben moeten, zoodra men een zeug) heeft aangeschaft, een vergunning aan- j vragien. Het aanhouden van varkens boven 40 kg levend zonder een contract of ver- gunningis strafbaar. TEELT VAN BLAUWMAANZAAD I Zooals bekend hiag worden geacht, .is er voor de teelt van blauwmaanzaad geèn vergunning noodig. W.el echter moet men vóór 10 April a.s. aan hét kantoor van den Provincialen Voedselcommissa-^ ris opgave doen van de met blauwmaan zaad te betelen oppervlakte. Ook de benoodigde hoeveelheid zaad moet men daarbij opgeven. Dit laatste wil niet zeg gen dat de P.V.C. voor het zaad zorgt. Dit moet men op de gewone wijze bij den handel bestellen. HERZIENING KUNSTMESTSTOFFEN Belanghebbenden wordt er nog eens aan herinnerd, dat er voor blauwmaan zaad extra stikstof wordt toegewezen. De telers, die besloten hebben blauw maanzaad te verbouwen, kunnen vóór 2 5 April a. s. een aanvraag om her ziening van hun kunstmesttoewijzing in dienen. Formulieren hiervoor zijn ver krijgbaar bij den Plaatselijken Bureau houder. Op deze formulieren moet het geheele bouwplan 1942 worden op gegeven. Zij, die uit anderen hoofde nog recht hebben op herziening van hun kunst mesttoewijzing, (b.v. scheuren van wei land of 10 pet. meer aardappelen of suikerbieten dan in 1941) krijgen ook nog tot 2 5 April a.s. de gelegenheid om een aanvraagformulier als boven bedoeld bij hun P.B.H. in te vullen. De Provinciale Voedselcommiocaris voor Zeeland. RADIONIEUWS Zaterdag 11 April Ernstige muziek. Het Stedelijk Orkest van Maastricht dat om 14 uur voor den zender Hilver sum II concerteert, zal o.l.v. Henri Her mans o.a. de Sympohie Espagnole van E. Lalo uitvoeren. Lichte muziek.4 Onder den titel „Na gedanen arbeid... muziek en vroolijkheid" brengt Hilver sum! I om 14.20 uur een amusements programma. Om 19.30 uur begint pver Hilversum I een bont programma, waaraan o.m. de bekende Duitsche tenor Herbert Ernst Groh zijn medewerking verleent. Land en Volk. Om 13 uur' hoort u over Hilversum I de eerste uitzending in de serie „Dé Landstand aan het werk". G esp roll en woord. Van 18.30—18.45 uur behandelt Ernst Voorhoeve, propagandaleider van de NSB over Hilversum II- vragen over het na- tionaal-socialisme en de NSB,, die hem gesteld zijn uit alle lagen der bevol-f king. - Om 20- uur houdt onderbanleider J. W. van Hengel een toespraak. G. de Josselin de Jong brenigtt om 18 uur over Hilversum II een overzicht iff vogel vlucht van het komende weekprogramma. „Tot Looringh eafio Vermaak". De Persdienst van den Ned. Omroep meldt: Naar aanleiding van de laatste uit zending van de Nederlandsche taalclub voor de microfoon van den Ned. Om roep hadden wij een onderhoud met de familie Schrijver, die door haar populaire lessen in onze taal reeds de harten van duizenden landgenootën binnen en bui ten onze grenzen heeft veroverd. De grootste belangstelling heeft men onder vonden uit onderwijskringen, x van de jeugd, zieken en blinden; kortomuit alle rangen en standen. Daaromis besloten de practische taal lessen binnenkort in boekvorm uit te geven onder den titel „De schriften van Marie". Deze boekjes worden voor de leden van de taalclub en ook voor hen die zich voor 15 April als zoodanig* opgeven gratis beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling dat er voor d'e blinde luiseraars een verkorte uitgave in brailleschrift verschijnt. Wegens het en daar ben je wonder wel in ge slaagd! Ik moet je gelukwenschen, ook al gaat ,dit nu niet zoo geheel van har té. Als er zoo iets bestaat van eén geweten, waar brave menschen wel van spreken, dan zal je toch niet veel plezier hebben van je geld. Maak je maar niet ongerust dat ik je zal lastig vallen! Je zult genieten van het vette der aarde, terwijl ik half verhonger. Jij zult gekleed gaan in zijde en fluweel-, terwijl ik in lompen ben gehuld. Dit zij zoo Je gaat immers naar de kerk, Let? Misschien zal je daar nog wfêl voor mij bidden, terwijl je toch al je best hebt gedaan om mij zoo arm mogelijk te maken! Slaap wel en wees gelukkig; ais je. kunt!" j Adieu' Toen de dókter ophield met lezen, be- greep hij wel, dat die beide wenschen niet voor Aletta in vervulling zouden komen. Slapen zou ze althans niet, én, van gelukkig zijn was ze nog verre af! Ze lag daar op de sola met wasbleek gezichtje en met onbeschrijflijk droeve uitdrukking- in de oog-en. Waarom trek je je dat zoo aan, kind? Dus u gelooft dit dan toch niet vam mij, dokter? U denkt niet, dat ik het oyergroote succes van de taalclub-uitzen ding is* besloten, dat deze in het najaar zal worden voortgezet. KUNST EN CULTUUR Eoorgaaisatis van bibliotheken enz. De secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en kultuiurbescherming heeft ingesteld een commissie, welke op korten termijn voorstellen zal hebben in te die nen aangaande de organisatie van het. 'boekerijwezen, onder welk begrip dient te worden verstaan het gezamenlijke openbare leeszaal- en openbare biblio theekwezen, met inbegrip van de rei zende bibliotheken, volksbibliotheken, werkersbibliotheken vaji bedrijven en soortgelijke instellingen, doch met uit zondering van de wetenschappelijke bi bliotheken. KERKNIEUWS Eyang. Luthersche Kerk KERKDIENST Zondag 12 April, 10 uur v.m., door Ds J. G. DE JONGH (•dv.) vin Amersfoort. FINANTIEEL NIEUWS Rotterdamsche Bankvereeniging-n v. Maandstaat per 31 Maart. Debet: Kas, kassier en daggeldleenin- gien f 11.726.o43.23; Ned. Schatkistpapier f 286.216.895.83; Ander overheids-papier f 878.284,.46; Wissels f 728.599.97; Ban kiers in bihnen- en buit. f 23.051.758.03; Effecten en syndicaten f7.246.284.83; Pro longatie en voorschotten tegen effecten f 9.755.220.80; Debiteuren f 37.834.044.14; Deelnemingen (incl. voorsch.) f 1.620.918.56 Gebouwen f2.637.198 53. Totaal f 381.695.248.38. Credit: Kapitaal f 45.op0.000; Reserve f 17.000.000; Bouwfonds f2.000.000; Depo sito's op term. f 13.871.298.64; Crediteuren f 294.893.44o.50; Ceaccepteerde wissels f 143.964.17; Diverse rekeningen en over- loopende saldi f8.786.545.o7. Totaal f381.695.248.38. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 9 April. f 15q0: 3776. f400: 13271. f200: 15433, 17274. flOO: 2024, 9279, 19330. geld voor mijzelve heb trachten te krij gen? Maar, beste kind! Geen mensch, lie je waarlijk kent, zal dit van je denken', Zelfs je vader niet! I En de heer Torn, zou die het ge looven Geen kwestie van! Je was immers goede vrienden? Ja; maar toen hij zei, dat hij het nooit vergeven zou aan dengeen, diiehem belasterd had, keek hij toch veel'betee- kenend naar mij. Heb je hem niet meer gezien, sinds de begrafenis? Neenmaar bij is nog wel naar mij komen vragen. Als hij nu weer eens komt, zeg dan dat je hem verlangt te zien. Dan kan; je eens vrij uitkomen, voor wat je op het hart hebt! Dat durf ik niet. j Omdat jij het geld hebt beste kind en hij' niet? Dat is je schuld niet eni dat weet hij ook heel goed. Volg mijn raad en tracht hem zoo gauw mogelijk te spreken te krijgen! Ik heb het geld niet verlangd dat hij had behooren te hebben! Hjet is mij tot last! Je kunt heel wat góed doen niet je geld, kindje! Maar nu moet ik gaan, anders zouden mijn andere patiënten den ken, dat ik ze vergeten haid. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2