ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s VRIJDAG 10 APRIL 1942 OPOENOl ZÏERÏKZEESCHE COURAKT 1797 - 1889 Dd vrije tijd van de jeugd Werk. mede tot e en ABONNBIHBNT i P-rijs: in Zlerttiee CM.BO, slderi 'J1M per kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 15 cents. Losse nummers 6 cents, Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel.]82 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARQA8Q No. 14905 ADVERTENTIES I Prijs: SI ets. naar den millimeter per kolom gemeten, minimaal 1,24 cents Bij contract speciale prijzen. Succesje? op Maand., Dinsd., Woensd. en Donderd. 84 ets. Inzending tot 'a morgens 9 uur. Mislukte Sovjetaanval op Finsch eiland Het opperbevel van de-- weermacht deelde gisteren het volgende mede: In den Centralen en Noordelijken sec tor van het Oostelijke front werden en kele vrij krachtige aanvallenvan den vijand afgeslagen. In dèFinsche Golf stortten aanvallen der bolsjewisten op het door Duitsch-Finsche troepen bezette eiland T-ytaersaari ineen. De vijand ver loor hier 270 dooden. Aan de Kauka- sische kust hebben Duitsche gevechts vliegtuigen overdag en 's nachtshaven werken en een olieraffinaderij met suc ces aangevallen. In de periode van 31 Maart tojt 8 April werden aan het Ooste lijke front 133 vijandelijke pantserwagens kapot geschoten. In Noord-Afrika mislukte een aanval van vrij sterke Britsche verkenningstroe- pen op een Duitsch-Italiaansche steiling in de Cyrenaica. De luchtmacht heeft haar zware aanvallen op het eiland Malta met zeeer goede uitwerking voort- gezet. Vliegvelden en militaire instal laties, ravitailleeringsinstallaties, alsmede vijandelijke schepen 'werden door talrijke bonitreffers opnieuw zwaar beschadigd. Bij gewapende verkenningen boven het Kanaal hebben Duitsché jagers een Britsch patrouillevaartuig door bommen bescha digd. Aan de Engelsche Zuidkust werd een radiostation met goede uitwerking gebombardeerd. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht enkele steden in het Noord-Duitsche kustgebied aangevallen,. Vier vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. Enkele Britsche vliegtui gen hebben storingsvluehten ondernomen naar Oost- en Zuid-Duitschland. DE ONTMOETING [N HET SKAGERRAK Het DNB meldt uit Berlijn: Omtrent de in het weermachtsbericht van gisteren vermelde vernietiging van Noorsche schepen door Duitsche zeestrijd- krachten deelt het opperbevel van de weermacht nog eenige bijzonderheden mee, waaruit blijkt, dat de in de haven van Gotenburg liggende schepen pro beerden naar Engeland over te steken. Zij werden' buiten de Zweedsebe terri toriale wateren door Duitsche patrouille vaartuigen in het Skagerrak aangehouden Deze brachten de tankboot Storeten en het schip Gudvang in een artilleriegevecht tot zinken. De walvischvaarder Skytteren de tankboot Buccaneer en het schip Cha- rente onttrokken zich aan de aanhouding door zichzelf tot zinken te brengen. De schepen Dicto en Lionel trokken zich in de Zweedsche territoriale wateren te rug om weer Gotenburg binnen te loopen De tankboot Rigmor werd door de lucht macht tot zinken gébracht. De tankboot Newton ontkwam. Van de bemanningen der schepen, die overwegend uit Engel- schen bestonden, werden door de Duit sche zeestrijdkrachten 235 man gered en gevangen genomen. Het succes tegen de gewapende Noorsche schepen is te dan ken aan het optreden van de patrouille vaartuigen en aan de goede samenwer king met de luchtmacht. DE PLOEG ACHTER HET FRONT Se Oekraïne, Europa's korenschuur Een en twintig maal zoo groot als Nederland, een en een derde maal zoo groot als Frankrijk is de Oekraine. Het was haar noodlot dat zij zich nooit aan den greep van Moskou had kunnen ont worstelen. Van nature was dit land, met een aaneengesloten gebied van 70 millioen ha vette klei,, aangewezen om andere, dichter bevolkte gebieden van Europa te voorzien vhn graan, want de regenval is alleszins voldoende en 70 procent van de oppervlakte wordt ge bruikt voor akkerbouw. Nederlandsche kolonisten brachten dit land het eerst in cultuur en in dien tijd dat Rusland nog een vierde «van den werelduitvoer van granen verzorgde, kwam het Rus sische deel bijna geheel uit de Oekraine Onder het Sow jetbewind verdween die uitvoer geheel. De Sow jets mengden zich wel in binnenlandsche aangelegenheden van Europeesche landen en zetten daar aan tot burgeroorlog, doch zij sloten zich economisch geheel af en onttrokken zich grootendeels aan den Europeeschen goederenruil. De Nederlandsche SS-oorlogsbericht- gever W. Sassen vertelt hoe de thanö bezette Oekraine herleeft. De bodem bergt erts en kolen, doch de agrarische bedrijvigheid overweegt, omdat het ge bied daarvoor zoo bij uitstek geschikt is. Frankrijk en Italië weten slechts 41 tot 45 pet akkerland op te geven, tegen de 70 pet van dé Oekraine. Na de toe passing van de West-Europeesohë me thodes en hulpmiddelen kan de voort brenging nog sterk worden opgevoerd. Het gebied dat het zwaard veroverde wordt nu reeds onder den ploeg ge bracht. Wonderbaarlijk is wat er zoo, tot vlak achter het front, wordt ver richt, zoo schrijft hij. Die arbeid zal straks in oogsten, ten hate van Europa, tot uiting komen. Nu reeds herademt het land en straks wordt het weer Europa's korenschuur. Itallaansch weermachtsbericht Alexandria opnieuw gebombardeerd Het communiqué van het Italiaansche opperbevel luidt: Vijandelijke tegenaanvallen op stellin gen die kort geleden door ons bezet zijn aan het front van Cyrenaica, zijn afgeslagen. Tijdens een vijandelijke aan val óp het garnizoen van Dj aio is een- Engelseh vliegtuig neergeschoten. Alexan- drië is opnieuw^gebombardeérd door for maties van onze luchtmacht en de Duit sche, met resultaat van gecontroleerde doeltreffendheid. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben energieke aanvallen uitgevoerd op tal rijke doelen van het eiland Malta, in het bizonder op de vliegvelden van Luka en Venezia, benevens op de vloot- basis La Valetta. Een oorlogsschip werd getroffen. Een schip van klein tonnage werd onder mitrailleurvuur gehouden en vloog in brand. DE OORLOG IN DE STILLE ZUIDZEE Es strijd op het eiland Bataan geëindigd "Te Washington ontvangen berichten he- vestigen, naar de Britsche berichten dienst van daar meldt, dat de Ameri- kaansohe troepen op Bfftaan hun verzet hebben gestaakt. Na een nieuwen Japanschen aanval op de nieuwe verdedigingslinie der Ameri- kaansche troepen, heeft de opperbevel hebber op de Philippijnen, generaal-ma- joor Wainwright, een bericht naar Was hington gezonden, waarin gezegd wordt, dat „de tegenaanval wegens algeheele lichamelijke uitputting der troepen is mislukt". De Tairikoe Sjimpo meldt in een extra- bericht van het front op Bataan, dat de opperbevelhebber der Amerikaansche troepen op het sqhiereiland Bataan Don derdagochtend om wapenstilstand heeft verzocht. De Japansche opperbevelheb ber heeft den Amerikaanschen comman dant uitgenoodigd, zich voor een be spreking van de bijzonderheden van de capitulatie naar Ramao aan den Ooste lijken oever van het sehiereiland te be geven. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washington, dat Stimson, de minister van oorlog, op de persconferentie heeft bekend gemaakt, dat de troepen van Wainwright op het schiereiland Bataan 36.853 man hadden bedragen, van wie het grootste deel gesneuveld of gevan gen genomen is. Roosevelt heeft Wainwright gemach tigd. aldus Stimson alle noodige be sluiten te nemen. Naar S.P.T. uit Londen meldt, heerscht aldaar over den toestand op de Philip pijnen geen helder beeld. Naar het heet hebben de Japanners meer dan 100.000 man in den strijd geworpen, teneinde een beslissing voor den regentijd, die over 14 dagen aanbreekt, te forceereb. -Ali Maher Pasja, de voormalige Egyp tische minister-président is, naar volgens den Britsehen j>eriichten/dienst iin Kairo officieel is medegedeeld, gearresteerd. In een Woensdagavond door den Egypti- schen ministerraad uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat de arrestatie van Ali Maher Pasja is geschied „om re denen van staatsveiligheid". Het Grieksche schip Enderani is bij Kanliada door den storm op een rots geworpen, waar het in stukken brak. Het had Grieksche reizigers aan boord.' Van de 236 opvarenden konden er 29 worden gered. Het lot der overigen is nog niet bekend. DELHI, DE BRITSCH-INDISCHE HOOFDSTAD Stad mat eon roemrijk rorleden Door alle eeuwen heen heeft de hoofd stad van Britsch-Indië, Delhi, een be langrijke rol gespeeld in de geschiedenis Van het land. Haar muren zagen de horden van Timoerlemk, zevenmaal werd de stad vernield en weer opgebouwd. Naast de ruïnen uit de grijze oudheid! verheffen zich de onvergankelijke monu menten uit de regeeringsperiode van Shah Jehan, gebouwd in het midden van de zeventiende eeuw, maar nog zoo gaaf en schitterend, of de bouwmeesters er net de laatste hand aan hadden ge legd. Shahjahanabad heette de stad toen en zij werd tijdens de regeeringsperiode van de Groot-Moguls tot de indrukwek kendste stad van geheel Indië. Onvergetelijk blijft een bezoek aan de prachtige ontvangstzaal van deze heer schare in Fort Delhi. De zuilen van deze zaal zijn met edelsteenen ingelegd, de gewelfde plafonds met goud- en zilver- filigrainwerk versierd. De parketvloeren bestaan uit marmer en -kostbare half- edelsteenen. Hier stond ook eens die kost baarste troon ter wereld, de beroemde Pauwentroon, waarvan de waarde ge schat wordt op' honderd' vijftig millioen gulden. Toen in 1739 de Perzische veldi- heer Nadir Shah de stad veroverde, voer de hij deze troon als de kostbaarste trophee met zich naar Perzië mede. In Delhi bevindt zich ook de fraaiste moskee van Indië, op getrokken uit wit marmer en roode zandsteen. Twintig duin zend geloovigen vinden in deze moskee plaats, welke bekroond wordt door twee machtige minarettorens. Onvergetelijk blijft een bezoek aan déze stad. Tussehen de bouwvallen uit een grijze oudheid verheffenzich machtige torens en zui len. Hier staat ook de beroemde ijzeren zuil, gebouwd in de derde eeuw na Chr., een meesterwerk van siersmeedkunst. Dat is oud-Delhi, de stad, die alle schatten van het verleden binnen haar muren bewaard schijnt te hebben. Schril steekt hierbij Nieuw-Delhi af, de door de Engelschen gebouwde regeeringswijk Met den bouw hiervan werd in 1912 een begin gemaakt, voltooid is de stad in 1931. Het is hier, in^.deze nuchter^ omgeving, waar Sir Stafford Cripps zijn onderhandelingen voert met de Britsch- Indische afgevaardigden. Voor de zoo- veelste maal zal in de onmiddellijke 'om geving van het hart van Indië beslist worden over de toekomst van het rijk. LEVENSMIDDELEN OP UW BONNEN Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad heeft uitgerekend1 over welke hoeveelheden voedingsmiddelen men per dag of per week per persoon beschikt. Per dag 1257 g. brood, dat is 5 flinke boter hammen. 5oO g. aardappelen, dat zijn 5 gfroole aardappelen. "29 gr. boter of manglarine, b.v. 17 g. voor de boterham en 12 g. voor den warmen maaltijd. Pl.m. 18 g. suiker, dat is U/2 lepeL Pl.m. 18 g. kaas, dat is belegging Voor 2 boterhammen. Pl.m. 8 g. jam, dat is een belegiging voor 1 boterham. Per week Ruim 60 g. peulvruchten, geschikt voor één warmen maaltijd met groenten en aardappelen. 175 g. vleesch zonder been, dat is b.v. 3 X per week 50 gr. vleesch bij den! warmen maaltijd en een belegging van worst voor 3 boterhammen. 25 g. maizena e.d., bindmiddel voor 2V? d.l. pudding of V2 liter vla, d.w.z. 2 maal pudding of vla per week. Ruim 60 gr. gort of gortproducten, bindmiddel voor ruim 1 liter pap, dat feijn 3 borden pap per week. 70 g. bloem, bindmiddel voor sausen of bindmiddel voor 1 liter pap, dat zijn pl.m. 3 borden pap per week. 70 g. bloem, bindmiddel voor sausen of bindmiddel voor 1 liter pap, dat ziin pl.m. 3 borden pap per week. Maak aan de hand van deze bere kening op over hoeveel gij voor uw gezin beschikt en verdeel het beschik bare gelijkmatig over de dagen of de weken. U zult ondervinden, dat het dan minder moeilijk is met de gerantsoe neerde levensmiddelen uit te komen. DE BEVOLKING VAN ONS LAND Het aantal inwoners onzer provincie De stijging van het aantal inwoners van Nederland in het verleden, gingi, schrijft Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, niet in de laatste plaats als gevolg van de verdere industrialiseering in ons land en de ontwikkeling van het verkeerswe zen, gepaard met een concentratie van de bevolking in bepaalde provincies of gedeelten daaryan. Zoo wonen op dit oogenblik alleen reeds in Noord- en Z.-Holland1 en Utrecht het centrum van ons land, naar de laatst bekende gegevens rond 4.365.000 inwo ners. Behalve Noord-Holland en Zuid- Holland, telt Noord-Brabant thans meer dan één millioen zielen, terwijl ook Gel-' derland dicht in de buurt van dit cijfer is. Met Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Tilburg en Groningen bezit ons land acht ge meenten elk met meer dan 100.000 in woners, terwijl de tijd, dat Enschede (93.779 inwoners in November 1941), Arn hem (94.583) en Nijmegen (98.241) tot deze klasse van gemeenten gaan behoo- ren, niet vér meer verwijderd is. Bij de economisch-geografische indee ling van Zeeland zijn de eilanden als geheel in één groep bijeengenomen en gesteld tegenover de béide gedeelten van Zeeuwsch-Vlaanderen tezamen. Houdt men aan dezen maatstaf vast, dan bedraagt het index-cijfer voor de eilandengroep 117 en voor Zeeuwsch-Vlaanderen 132. Voor de provincie als geheel vindt men als gemiddelde 118. Op deze wijze ko men echter de werkelijk bestaande ver schillen tussehen de samenstellende dee- len van Zeeland, welke zeer sterk uit elkaar loopen, in het geheel niet tot uitdrukking.Onderseheidt men nu de ge bieden, zooals deze aardrijkskundig en ook administratief zijn. te scheiden, dan verkrijgt men onderstaande opstelling: 1 Jan. 1900 1 Jan.,1941 Zeeland 216.295 254.487 Walcheren 44.037 67.257 Zuid-Beveland 36.168 56.416 Noord-Beveland 7.449 7.445 Schouwen-Duiveland 23.119 23.705 Tholen, St.-Filipsland 16.75o 17.695 O. Z.-Vlaanderen 38.357 55.111 W. Z.-Vlaanderen v 23.755 26.588 In 'het licht van deze cijfers ziet men, dat, dank zij de ontwikkeling van Vlisr singen, Oost- en West-Souburg, en en kele andere kleinte gemeenten, op Wal cheren relatief een sterke stijging. Zoo ook in Zuid-Beveland en gedeeltelijk ook in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Wordt in deze gebieden overweglendl landbouw, met daarnaast industrie, bedreven, de andere deelen van Zeeland! zijn uitslui tend landbouwgebieden, en de aanwas is hier, tengevolge van een grooter ver trek "dan vestiging, dan ook minimaal. De wijze waarop de vrije tijd wordt besteed is van groot belang voor het sociale leven. Het vormt dan ook het voorwerp van studie en zorg voor het dept. van volksvoorlichting en kunsten. Vooral voor de jeugd is bezigheid en goede ontspanning van essentieele betee- kenis. Naar de heer van Lokhorst, hoofd van de desbetreffende afdeeling van het departement, heeft medegedeeld bestaan ook te dien opzichte plannen. In de steden zullen speelparken en speelweiden de jeugd gelegenheid moe ten geven, onder behoorlijk toezicht op gepaste wijze zich uit te leven. In den winter zal de huisvlijt worden gestimu- j leerd. Dit jaar heeft het departement in samenwerking met Vreugde en Arbeid j in een tiental plaatsen reeds een huis- vlijtwedstrijd uitgeschreven. Verder streef t het departement er naar de oud-Holland!- sche kermis, die in ons volksleven zulk 'n groote plaats innam, van misbruiken te zuiveren en tot nieuw leven te wekken. Wat de lichamelijke opvoeding betreft, sinds 1 Januairi 1941 is de lichamelijke oefening bij het lager onderwijs verplicht gesteld, doch door de ongunstige omstan digheden komt van deze verplichting nog weinig terecht. Ook het zwemonderrichtis nu einde lijk verplicht gesteld, maar het kan even eens thans reeds niet overal worden doorgevoerd. Wanneer nu de lichamelijke oefening en vooral ook het zwemmen eindelijk door de jeugd geregeld zullen worden beoefend, zal vanzelfsprekend ook de vrije tijd van jeugdigen en vol wassenen, meer dan tot dusverre het ge- Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 20 29. Morgen (Zaterdag) zon op 6.54; zon onder 20,30. TiiBschen zoiftondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 5.22, onder 15 53 Nieuwe maan Woensdag 15 April. Eerste kwartiet Donder dag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. Laatste kwartier Donderdag 7 Mei. val was, met deze nuttige lichaamsoefe ningen worden gevuld. Ook de behoefte aan het nemen van lucht- en zonnebaden wordt nog steeds te laag aangeslagen. Bezwaren tegen zoogenaamde Zondags- ontheiliging en vermeende onzedelijkheid zijn typeerend voor gemis" aan' inzicht in de problemen- van dezen tijd. AFLOSSING VOO»""" Daar gaat de aflossing. Zij vertrekt naar de voorste linies om de wachtpost ten, die daar wekenlang hun plicht de den, af te lossen en deze strijders in de gelegenheid te stellen enkele tien tallen kilometers achter het front van een betrekkelijke, maar zeer zekér wel verdiende rust te genieten. Afgelost. Dat wil zeggen, weer water en zeep, weer "nachtrust, enmisschien ligt er wel post te wachten uit het vaderland of zelfs..... een pakket van het verzorgings)- fonds. Landglenoot, als de wacht- wordt af gelost, dan moeten er pakketten zijn. Pakketten met kranten, tijdschriften, boe ken, tabak, sigaren, sigaretten en ver snaperingen. Aflossing voor. Komaan landgenoot, steunt het verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen, Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage met een flink bedrag. Het gironummer is 432100. In de Woensdag te Ankara voortgezette behandeling van het proces in verband met den aanslag op den Duitschen am bassadeur van Papen is het tot vele woordenwisselingen gekomen tussehen de beide Sovjet-Russische beklaagden Paw- lof en Komilof eenerzijds en den presi dent en procureur-generaal anderzijds. Na een korte beraadslaging besloot het ge rechtshof het proces te verdagen tot 15 April. Het 'Japansche hoofdkwartier heeft Donderdagmiddag om 5 uur bekend ge maakt, dat Japansche strijdkrachten in den 'loop van de vlootoperaties op den. Indischen Oceaan tot den 7den April een Britschen kruiser van de Londen-klasse (9850 brt.) en een van de Cornwall- klasse (10.000) tot zinken hebben ge- bnacht. Voorts hebben zij 44 koopvaardij1- schepen, hetzij beschadigd, hetzij tot zin ken gebracht, alsmede 60 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. JUISTE VERDEELING EN GOEDE ORDE GOOI DEN MAN,DIE U CLANDESTIENE WAAR Wil verkoopen de DEUR, UIT'.! foVtoo.J.7«.Pu m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1