ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 8 APRIL 1942 OPOEHOl ZIERIKZEESCHE CQURAKT DE BOLSJEWISTEN VERLOREN 69 PLAATSEN IN DEN CENTRALEN SECTOR ABONNEMENT Prl)»: ln Zlerlknn ö'l.EO, ddeM rf IJl per kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V.' Zierikzeesohe Nieuwsbode,fZierikzee, Sohnith. Bi94,fTeI.]32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 983TB JAARGANG Ro. 14903 I ADVERTENTIES MJ«: 31 cta. naar den millimeter per kolom gemeten, minimaal 1,24 cents Bij contract speciale prijzen. Succesjes op Maand., Dinsd., Woeosd. en Donderd.: 84 ets. Inzending tot 's morgens 9 uur. OORLOGSSCHEPEN IN LENINGRAD EN KROONSTAD GEBOMBABDEERD Het Duitsche weermachitbericht van Zondag 5 April, luidt: In den Zuidelijken en den eentralen sec-, tor van het Oostelijik front werden op zichzelf staande aanvallen van den vij and afgeslagen. Bij de zuivering van het achterwaartsche gebied in den eentralen sector van het front werd een groep van 3000 franc-tireurs vernietigd. Sterke formaties duikbommenwerpers, gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteun den met succes de gevechten van het leger in den Noordelijken sector. De bols jewisten leden gevoelige verliezen aan ^menschen en materiaal. Tijdens luchtge vechten en door luchtafweergeschut wer den 47 vijandelijke vliegtuigen neerge- schoten en ging een eigen toestel ver loren. Formaties van dezelfde luchtvloot vielen de overblijfselen van de bolsjewis tische Oostzeevloot in de havens van Le ningrad en Kroonstad aan. Twee slagschepen en twee zware kruisers kre gen bomtreffers van zwaar en zwaarste kaliber. Waarschijnlijk is ook een mijn- kruiser beschadigd. Zeer zware artillerie van het leger on dersteunde »de aanvallen van de lucht macht door de beschieting van vijande lijke batterijen luchtafweergeschut. In het gebied van het Visscherssehiereiland en aan den Moermanskust brachten ge vechtsvliegtuigen door het werpen van bommen een koopvaardijschip van 1200 ton tot zinken en beschadigden vijf an dere schepen zwaar. In Noord-Afrika werd een. opmarsch van Bxitsche verkenningsstrijdkrachten af geslagen. Vliegvelden en autocolonnes in Marmarica werden met goede uitwerking gebombardeerd. De aanvallen op militaire doelen en haveninstallaties in La Valetta en op Britsche vliegvelden op het eiland Mal ta, werden overdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Een in het dok liggende kruiser werd door bommen getroffen. Aan de Engelsche Zuidwestkust bom bardeerden gevechtsvliegtuigen een fa briek van de Britsche vliegtuigindustrie. Van een formatie Britsche bommen werpers, die gistermiddag onder sterke bescherming van jachtvliegtuigen de be zette gebieden in het Westen trachtte binnen te vliegen, werden door Duitsche jagers en luchtafweergeschut veertien vliegtuigen neergeschoten, zonder dat eigen verliezen voorkwamen. Een jaebteskader onder aanvoering van zijn commodore, majoor Trautloft, be vocht gisteren zijn 2000stè overwinning in.de lucht. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Aan het Oostelijk front mislukten ver scheiden plaatselijke aanvallen der bolsje wisten. Bij een eigen aanval in den een tralen frontsector werd de *vij and in ge vechten van verscheidene dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hij verloor hierbij behalve honderden manschappen aan ge vangenen en dooden, 47 kanonnen, 27 granaatwerpers, 132 machinegeweren en talrijke handvuurwapenen. Gisteren werden aan het Oostelijk front 46 vijandelijke vliegtuigen in luichtgevecLi- ten neergeschoten of op den beganen grond vernield. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Succesvolle nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren ge richt op inrichtingen van de Sovjet-vlieg tuigindustrie te Rybinsk, alsmede op-mi litaire doelen van Moskou. In Noord- Afrik a werden her nieuwde aanvallen van sterke 'Britsche verkenningsafdeelingen op Mechili afge slagen. De spoorlijn Alexandrië—Mersa Matroe werd door bomtreffers gestag neerd. Onafgebroken aanvallen* van Duitsche gevechtsvliegtuigen en jagers waren ge richt op militaire inrichtingen van het eiland Malta. In de staatswerven, in ha vens, haveninstallaties, kazernes, opslag plaatsen van benzine en in ravitaillee- ringsbedrijven werden voltreffers met ontploffingen en branden waargenomen. Een lichte Britsche kruiser in het dok, een koopvaardijschip en een haventank- boot werden door bommen beschadigd. Aan de Zuidkust van Engeland' bom bardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de verzorging belangrijke fa briek. Britsche bommenwerpers vielen van nacht woonwijken in verschillende plaat sen van West-Duitschland aan, vooral in de stad Bonii. De burgerbevolking, leed verliezen aan dooden en gewonden. Er werd geen schade aangericht aan mili taire of voor de oorlogvoering belang rijke inrichtingen. Daarentegen werd een aantal openbare gebouwen van ten deele hooge cultureete waarde door bommen beschadigd. Luchtdoelartillerie en nacht- jagers schoten vijf der aanvallende bom menwerpers omlaag. 60 SOVJETVLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dinsdagmiddag bekend: Aan het Oostelijke front leverden eigen aanvalsoperaties nieuwe successen op. In verscheidene sectoren van het front werden plaatselijke aanvallen vanden vijand afgeslagen. Het bestoken van voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad, door de zware artillerie van het leger, werd voortgezet. Gisteren werden aan het Oostelijke frötnt 29 vijandelijke pantserwagens ver nietigd en 60 bolsjewistische vliegtui gen neergeschoten of op den grond ver nield. In Noord-Afrika levendige wederzijd- sche verkenningsactiviteit. Formaties ge vechts- en jachtvliegtuigen hebben Brit sche vliegvelden in de Marmarica, als mede in liet Egyptische kustgebied, aangevallen en concentraties van auto's ten Zuid-Oosten van Mechili uiteenge dreven. ïn. luchtgevechten schoten Duit sche jagers zes Britsche vliegtuigen neer. Sterke formaties Duitsche gevechts-en jachtvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben de aanvallen op de militaire in stallaties op het eiland Malta overdag en 's "nachts voortgezet. Een in het dok liggende Britsche torpedojager werd in brand geworpen. Aan de Zuidkust van Engeland plaat sten Duitsche gevechtsvliegtuigen bom treffers op een radiostation. Britsche bommenwerpers hebben in den 1 afgeloopen nacht storingsaanvallen ondernomen op het West-Duitsche ge bied. De burgerbevolking leed geringe Verliezen, Nachtjagers en luchtdoelartil lerie schoten drie der aanvallende bom menwerpers neer. Het jachteskader Möl- ders heeftgisteren 'zijn 8000ste over winning in de lucht behaald. DE BALANS VAN DEN WINTERVELDSLAG Elastische verdediging aan het Oostfront In het legerbericht van Zaterdag j.l. heeft het Duitsche opperbevel cijfers ge publiceerd over de Sow jet-verliezen aan gevangenen, tanks, kanonnen en vlieg tuigen in de periode van 1 Januari tot 31 Maart. Behalve de bijzonder zware verliezen aan dooden, aldus het weermaehtsbericht van jl. Zaterdag, verloor de vijand in Se periode van 1 Januari tot 31 Maart 1942 104,238 gevangenen, 2167 pantser wagens en 2519 stukken geschut. De bols jewistische luchtstrijdkrachten verloren in dezelfde periode: 1765 vliegtuigen in luchtgevechten, 250 vliegtuigen door de luchtdoelartillerie, 695 vliegtuigen, diie op den grond vernield werden en 110 vliegtuigen, die door formaties van het leger werden neergeschoten. In Berlijnsehe militaire kringen wordt hieraan nog toegevoegd, seint de Berlijn sehe corr. van de N.R.C.,, dat het aantal gesneuvelde Sowjet-Russisfche soldaten in dien winterslag een veelvoud uitmaakt van het aantal gevangenen, zoodat het. totaal der aan Sowjet-zijde uitgevallen mannen naar Duitsche opyatting heel groot moet zijn. Het Duitsche succes in den verdedi gingsstrijd schrijft men toe aan de tac tiek, om door het opboüwen van een ingenieus systeem van steunpunten het front een elastische beweeglijkheid te geven. Hiermee is het gelukt de Sowjet- Russische doorbraakpogingen op te van gen en bijtijds vast te zetten^ tengevolge waarvan het den Duitschers mogelijk werd gemaakt de ter beschikking staande geweldige reserves niét aan te spreken zoodat die dus nu in hun geheel voor de komende aanvalsoperaties gereed staan Reeds eenige dagen te voren heeft men in het Duitsche. weermaehtsbericht kunnen lezen, dat thans een verminde ring van de kracht der vijandelijke aan vallen kah worden waargenomen. Dit beteekent natuurlijk niet, dat Sowjet-aan- valien in het geheel niet meer worden ondernomen. Integendeel, ook nu nog is er sprake van hevige gevechten aan het Oostelijke front, doch deze zouden meer van 'locaal karakter zijn en niet opera tieve ondernemingen met geconcentreer de kracht op doelen van strategisch be lang betreffen. Wat de thans door het Duitsche op perbevel bekend gemaakte cijfers aan gaat, wordt hier in militaire kringen op gemerkt, dat dit waarschijnlijk de laat-, ste terugblik is op de z.g. afweerphase in den oorlog tegen de Sowjet-unie. Als het volgende overzicht verschijnt, zal het vermoedelijk een geheel andere situatie betreffen, n.l. niet meer een suc cesrijke afweer, doch het beloop van het offensief. Italiaansch weermaehtsbericht Spoorlijn "naar Alesanclrië In zijn weermaehtsbericht ha 674 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Vijandelijke verkenningsafdeelinjgjen, die gesteund werden door artillerie, zijn in de zone tén Zuidoosten van Mechilli afgeslagen. In hetzelfde gebied hebben onze gevechtsvliegtuigen op doeltreffen de wijze een concentratie gemachaniseer- de strijdmiddelen aangevalten, waarbij een aanzienlijke hoeveelheid ernstig bescha digd werd. Een onzer machnines is niet teruggekeerd. De spoorlijn van Mersa-Matroe naar Alexandrië is opnieuw door onze vlieg tuigen gebombardeerd en op verschil lende plaatsen gestagneerd. Machtige formaties van de Dpitsche luchtmacht hebben overdag en 's nachts herhaalde aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Het arsenaal, fabrieken en opslagplaatsen van brandstoffen te La Valetta werden hevig bestookt en in de haven van deze stad werd' een kruiser getroffen. De vliegvelden van het eiland leden aanzienlijke schade. In een lucht gevecht werd een Hurricane neergjescho- ten. Het Italiaansche weermaehtsbericht van Zondag 5 April luidde: Aan het front van Cyrenaica activiteit van artillerie en patrouilles. Devijand ondernam luchtaanvallen op Benghazi en #Derna. Er werd geen enkel doel van militair belang getroffen. Van de in- heemsche bevolking werden enkele per sonen gewond. Een vijandelijk toestel werd door het afweergeschut van Beng- hazi neergeschoten. Drie andere werden bij luchtgevechten door Duitsche jagjeTs neergehaald. Overdag en des nachts werden eenigie aanvallen op Malta ondernomen door groote Duitsche formaties, die de vliegl- veldinstaliaties van La Venezia, Halfar en Luka krachtig bombardeerden, waar bij zij talrijke toestellen op den beganen grond beschadigden en batterijen en zoek lichten vernielden. DE BEVOLKING VAN ONS LAND Nederland telde in December 9 millioen menschen Toen in ons land in 1795 een alge- meene volkstelling werd gehouden, bleek, dat dit 1.880.463 zielen telde. Deze tel ling 'had in hoofdzaak ten doel het aantal grondvergaderingen voor de Nationale Vergadering vast te stellen. De met in gang van 1829 te houden tellingen zou den daarentegen een meer algemeené strekking hebben, schrijft Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye in Econom sta tistische Berichten. In 1829 telde onze bevolking 2.613.487 zielen, in -18 3 9 2.860.559, in 18 4 9 3.056.879, in 18 59 3.309.128, in 18 6 9 3.579.529, in 18 79 4.012.693, in 188 9 4.511.415, in 1899 5.104.137, in 1909 5.858.175, in 1920 6.865.314, in 19 30 7.935.565 en in 19 41 8.923.245. Blijkens de meest., recente voor- io,opige opgaven was inmiddels het aantal inwoners van Nederland - weer verder gestegen en wel tot 8.993.562 zielen op 1 November 1941, terwijl in December daaropvolgende de 9 millioen bereikt moet zijn. Bepaalt men zich voorloopig tot de hierboven weergegeven getallen dan blijkt, ook zonder verdere toelichting, dat het aantal inwoners van Nederland zich nog steeds in een stijgende lijn voortbeweegt. Alleen het tempo van de eene op de- andere periode was aan, soms sterke, wisseling ^onderhevig. Zoo kon het gemiddeld accres van de jaren 1830—1839 gedurende de beide daarop volgende decennia niet gehandhaafd blij ven. Na de- sterke inzinking tot 0.67 pet in 1840—1849 treedt echter wel een ver betering in, maar eerst in 1870—1879 begint de groei, als gevolg van de ge stegen geboorte- en de gunstiger sterfte cijfers, weer krachtig door. te zetten. sterker 'dan in de periode 1830—1839 het geval was. Geleidelijk neemt dit tempo toe tot het hoogtepunt in de jaren 1921—1930. Dit gemiddelde kon echter niet behouden blijven en de jaren 1931 e.v. vertoonen eenige inzinking. Men kan ditzelfde nog anders zeggen. In het jaar 1844 wordt het cijfer 3 millioen overschreden en eerst in 1879, dus 35 jaren later, bereikte men de 4 millioen. Het volgende millioen ver- eischte weer korter en tijd, namelijk slechts 18 jarèn, en in 1911, dus na 14 jaren, kwam men op 6 millioen. De beide volgende mijlpalen, t.wf. 7 en 8 millioen inwoners, werden bereikt in een spanne tijds, resp. van slechts 11 jaren en 9 jaren en vier maanden. De laatste sprong 'van 8 idp! 9 millioen inwoners nam echter 10 jaren en ongeveer vier maanden, dus weer langer, in beslag. Er is dus een vertraging gaande. Het sterke accres in het verleden is mogelijk geweest doordat tüsschen ge boorte en sterfte steeds een belangrijKe marge in den vorm van een geboorte overschot heeft bestaan, dat, ondanks het feit, dat bet geboortecijfer onher roepelijk daalde, toeh in beteekenis toe nam, doordat het sterftecijfer eveneens, doch veel eerder en krachtiger, kon Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 20.00. Morgen (Donderdag)zon op 6.59; zon onder 20.27. Tusechen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 413, onder 13.33 Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Eerste kwartier Donderdag 23 April. Volle maan Donderdag 30 April. dalen. Het vertrek-saldo, dat onze be volkingsstatistieken en de correcties daar op bij gelegenheid van een volkstelling aanwijzen, was echter nimmer bij machte veel afbreuk aan de beteekenis van den natuurlijken aanwas van onze bevolking te doen. Met een gemiddelde van 15,8 p. m. per jaar in het tijdvak 1920— 1923 heeft het geboorte-overschot als gevolg van het zeer hooge aantal ge boorten in de jaren 1920 en 1921 een hoogtepunt bereikt, waarop een re actie volgde. DE DISTRIBUTIE VAN ROOEWAREN Naar aanleiding van de geruchten, welke de ronde doen inzake de distri butieregeling voor tabak, sigaren, enz. deelt het departement van handel, nij verheid en scheepvaart mede, dat de bijzonderheden betreffende deze distri butie binnenkort bekend zullen worden gemaakt. Het departement wijst er echter op, dat geruchten als zou reeds thans een bon van de textielkaart bij den* sigarenwinkelier moeten worden inge- leverd, volkómen ongegrond zijn. Van 'officieele zijde is nog geen enkele bon aangewezen. Hieruit moge men .op nieuw de conclusie trekken, dat het in alle omstandigheden noodzakelijk is bij distributiezaken de officieele berichten af te wachten en niet te handelen op geruchten. Het Japansche hoofdkwartier heeft me degedeeld1, dat luchtstrijdkrachten van de Japansche marine sinds den 5en April krachtige aanvallen hebben ondernomen op Colombo, waarbij zware schade is aangericht. De aanvallen waren gericht op oorlogs- en koopvaardijschepen, in stallaties van de luchtmacht, alsmede op de voornaamste werken in het gebied van Colombo. De stad Tutrakan aan den Donau heeft door een aardbeving zware schade ge- leSen. Een honderdtal huizen werd ver woest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Op den buitengewoon hoogjen leeftijd van 101 jaar is de negerin Exequiela in een Noord-Argentijnsch dorp overleden. De vrouw was tot op het laatste oogen- J>lik in het volle bezit van haar geest vermogens en kon over allerlei bijzon derheden uit haar leven vertellen, zoo bijvoorbeeld dat zij als dienstbode bij1 generaal Urquizas gediend heeft, die ais rivaal van den dictator Rosa, een his torische rol speelde. De Britsche nieuwsdienst meldt, naar het DNB) uit Stockholm verneemt, in een extra-bericht van het fropt in Birma, dat de aftocht der Britsche en Chinee- sche troepen aan het front van de Irra- wadi en de Sittang in Noordelijke rich ting voortduurt. De vernietigende Japan sche aanvallen op de vliegvelden in Bir ma hebben de geallieerden beroofd' van een doeltreffende ondersteuning door de luchtmacht. By de Nederlandeche Vr§ willig er» der W a ff en SS. Tydens de dagel$keche]QM oefeningen. SS P.K, Fritz Stapf-PaxHolland-8

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1