ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 7 APRIL 1942 ZIERIKZEESCHE COURAMT 1797 - 1889 ABONNEMENT PrlJ»: ln Zlerltaré« Cf 1.60, ejdeii 7,1,11 per kwartaal. Weekabonnement»! raap, IS en 15 eenta. Losse nummers 5 cents, Verschijnt lederen werkdag. OP&EW Uitgave: N.V, Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Sohuith. BJW,3Tel,532 Giro no. 137677 - Dir.: A«J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14902 ADVERTENTIES Prijs: 51 ets. naar den millimeter per kolom gemeten, minimaal 1,24 cents Bij contract speciale prijzen. Succesje» op' Maand., Dlnsd., Woensd. en Donderd.: 84cta. Inzending tot 's morgens 9 uur. DE IRAWADIDELTA Een der levensbronnen van Birma De delta van de Irawadirlvier, welke in verband met de verovering van Ran goon door de Japansche troepen in den laatsten tijd herhaaldelijk is genoemd; begint bij Prane, waar de Irawadi zich met den machtigen S i 11 a n gi vereenigt. De bedding der rivier vertakt zich in de vlakte van Zujjd-Birma tot ontelbare armen, die een oppervlakte van 46.000 vierk. k.m. bevloeien. Daardoor is deze delta tot een van de vruchtbaarste rijst- streken der aarde geworden en dat Ran goon de grootste rijstexporthaven der wereld werd, dankt het uitsluitend aan de enorme productiecapaciteit van het achterland. Onafgebroken waren de rijst- schepen uit het Irawadigebied op weg naar Rangoon. De inheemsche bevolking werkt op gemeenschappelijke akkerseen deel van de mannelijke bevolking van ieder dorp vaart het gansche jaar door op de rijstschepen. De Irawadi is een niet te onderschatten helper bij de rijst cultuur; in den regentijd, in Augustus* overstroomt hij uitgestrekte gebieden en maakt daardoor den grond geschikt voor de jonge rijstplantjes. Hoezeer het eco nomische leven in de Irawadidelta van den waterstand afhankelijk is, blijkt hier uit, dat de hoofdarm van de rivier on geveer 300 K.M. voor de monding in den droogsten tijd van het jaar, in Fe bruari, ongeveer 2 K.M. breed is, doch in den regentijd wel tot 12 K.M. kan aanzwellen. Van de vele honderden armen van de Irawadi is het meerendeel slechts voor heel kleine schepen bevaarbaar; alleen de Westelijkste arm, de Basseinri- vier en de Oostelijkste, de Rangoon- arm, zijn bevaarbaar voor grootere sche pen. In den regentijd kunnen zelfs Oceaanschepen meer dan loO Kilometer stroomopwaarts komen; in het droge jaargetijde moeten zij al in de buurt) van Rangoon stoppen. Ofschoon de Irawadispoorlijn diep het achterland invoert, blijven de rivierarf- men van (d e Irawadi de voornaamste verkeerswegen. De geheele Irawadidelta werd door Engeland tot een zelfstandig deel van de provincie Birma gemaakt. Het bewoonde deel van 35.000 vierkante K.M. telt een bevolking van meer dan 2 millioen inwoners; de bevolkingsdicht heid is dus tamelijk groot. Voor de be zetting van Rangoon heeft een belang rijk deel van het garnizoen de wijk ge nomen naar de Irawadidelta en de Japanners hebben alle maatregelen ge nomen, om dezen troepen den weg naar Britsch-Indië af te snijden. Zelfs de Ja panners verwachten, dat het wel eenigen tijd zal duren, eer de uitgestrekte delta met haar tallooze stroomen en stroompjes geheel van vijandelijke elementen ge zuiverd zal zijn. Volksfeest ra eero hersteld Lentetijd is kermistijd. Zoio is het van oudsher geweest en zoo is het'ook thans Kramen tvorden opgeschilderd, wagens in orde gebracht, de bolwangige engel tjes op het groote orgel krijgen nieuw verguldsel en een nieuw kleurtje. Op vele plaatsen is de traditioneele Paasdh- kermis gehouden. Kermis in Oranjewoud, kermis in De venter, kermis in Hoogezand, Halfweg, ja, waar niet al? Oude herinneringen worden wakker. In vele jaren is de Paaschkermis niet meer gehouden, 'thans is dit oud-Vader- landsche volksfeest bijna overal weer in eere hersteld. Wel zullen de zware, typische geuren van poffertjes- en wafel kramen misschien piet meer overheer- sehen in de straten en op de pleinen van steden en dorpen. Wel is de kermis pret met het invallen van de duisternis afgeloopen, maar toch zal het orchestrion weer daveren naast het ouderwetsche pierenftnt en zullen de draaimolens wen telen. Het ziet er naar uit, oi de kermis dit jaar Nederland zal heroveren. Was er het vorigejaar in vele gemeenten nog groote tegenwerking; dit jaar zullen, dank zij de medewerking van de auto riteiten, in vele plaatsen de kermissen doorgang vinden. Tweehonderd dorpen en steden vieren dit jaar kermis en het aantal zou nog grooter geweest zijn, wanneer de z.g. verboden zones er niet waren, waar de kermisexploitanten geen toegang kunnen krijgen. Maar in het overige gedeelte van ons land zal dit jaar practiaph overal kermis worden ge vierd. De prijsbeheereching De activiteit der Prijsbeheerschingsor- ganen neemt nog steeds toe,. Een scherpe controle op de naleving der prijs voor schriften, uitgeoefend door een groeiend opsporingsapparaat, verschaft de Inspec ties voor de Prijsbeheersching steeds meer werk. In het eerste kwartaal van dit jaar werden dan ook niet minder dan 8632 personen en ondernemingen wegens prijs- delicten veroordeeld en wel tot betaling van boeten tot een totaal-bedrag van f 2.245.068.88. Hierbij waren 31 boeten van f 10.000 en hooger, de zwaarste "op gelegde boete bedroeg f 250.000. In die gevallen, waarin een zeer lichte overtreding werd begaan, 2893 in getal, werd volstaan met schikking van de zaak voordat de berechtings-procedure was begonnen. Bij 2o5 overtredingen stel de de Inspecteur voor de Prijsbeheer sching eerst (gedurende de behandeling een berustingsovereenkomst voor. Hier bij werd de betaling van in totaal f 437.920— bedongen. In deze 3 maanden werden verder 1317 partijen inbeslaggenomen goederen met een normale handelswaarde van f 293.332.49 verbeurdverklaard. Als bijkomende straf is nog iri 60 gevallen de sluiting en stillegging van het bedrijf van den veroordeelde gedu rende korteren of langeren tijd gelast, terwijl aan 61 personen dé uitoefening van eèn bepaald beroep 'wérd verb'oden In het West-Servische dorp Kezjak heeft de boerin Petrija het leven- geschon ken aan een kind van het mannelijk) geslacht met twee hoofden. Het kind was normaal groot, had ook twee halzen met alle organen, die samengegroeid wa rén, terwijl de hoofden volledig van elkaar gescheiden waren. Beide hoofden vertoonden mond, ooren, oogen en neus en waren volkomen aan elkaar gelijk. De overige lichaamsdeelen van het 'kind wa ren normaal. Het 'kind zou zelfs levens-" vatbaar zijn geweest, wanneer het niet bij de geboorte was gestikt. De boerin is 38 jaar oud en heeft reeds acht kinde ren ter wereld gebracht. Naar Reuter in een extra-bericht uit Tsjoengking meldt, heeft de woordvoer der der Tsjoenking-regéering medege deeld, dat de Japanners bij Akyab, on der bescherming van kruisers en torpe dojagers zijn géland. Volgens een later ontvangen Domei-bericht uit Sjanghai, wordt de bezetting van Akyah door be richten uit Britsche zoowel als Ameri- kaansche bron bevestigd. Domei deelt méde, dat de groote olie raffinaderijen te Palembang binnenkort hun bedrijf weer zullen voortzetten,'. Se dert de bezetting van.bijna 7 wéken ge leden, is er onafgebroken aan het her stel gewerkt. Op de eerstvolgende zittingvaa het proces inzake den bomaanslag op Van Papen, welke zitting 8 April zal worden gehouden, zullen, naar men verneemt, tien getuigen uit Ankara en 15 uit Stamboel, verhoord worden. Onder hen bevindt zich een taxi-chauffeur, genaamd Fahri Oets- jar, die den pleger van den aanslag Oemar Tokat met het pakket, waarin de bom verpakt was, heeft zien loopen en hem gevraagd heeft of hij een taxi noodig had. RECHTZAKEN^ Politierechter te Middelburg Zitting van Donderdag 2 April. 1. S. B., 18 jaar, vischkoopman te Tholen; 2. J. S., 24 jaar, grondwerker te St.- Annaland; - 3. W. L. L\, 19 jaar, timmerman te Tholen; 4. E. G., 22 jaar, los werkman te St.- Annaland; 5. G. van V., 27 jaar, landarbeider te St.-Annaland, wegens het feit, dat zij tezamen en in vereeniging op 1 Jan. 1942 .te Stavenisse, toen de gemeenté- veldwachter D. de Jonge, S. B., ter-i wijl deze instaat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoorde, had vastgegrepen en aangehouden, teneinde dezen als verdacht van dit strafbaar feit voor den Burgemeester der gtemeente Stavenisse te geleiden, zich met géweld tegen dezen ambtenaar hebben verzet. door aan genoemden Bout te rukken en te trekken in tegenovergestelde rich ting als- waarin de veldwachter hem' wilde voeren, door den veldwachter vast te grijpen en aan zijn kleeren te trekken en door voor hem te göan staan, ten einde hem het overbrengen van den arrestant onmogelijk te maken. Eisch: ieder f 2d b. s. 10 d. h.' Uitspraak ieder f'20 b. s. 10 d. h, C. van der M., 38 jaar, en J. van der Z., 89 jaar, landarbeiders te Oosterland; wegens diefstal van 2 rechters, 2 bal ken, een dampaal en een brugkruis, toe- behoorende aan F. A. L. C. baron Schim- melpenninck van der Oije, gepleegd te' Oosterland op 6 November 1941. Eisch: ieder f25 b. s. 10 d. h. I Uitspraak conform eisch. J. O. Bi., 31 jaar, koopman te Zie rikzee, wegens diefstal van een zak meeli toebehoorende aan L. J. van Gas tel, gepleegd in Febr. 1941 te Noords gouwe. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak conform eisch. M. K., 23 jaar, koopman te Zierik zee, wegens het feit dat hij in Febr. 1941 te Noordgouwe een zak voeder- meel uit winstbejag heeft vérvoerd, ter wijl het aan zijn grove schuld te wijten is geweest, dat hij. niet heeft geweten), dat deze handeling een door misdrijf verkregen voorwerp betrof (heling). Eisch 2 weken- gevangenisstraf. Uitspraak conform eisch. Dood van overste J, A. Mussert In den namiddag van den 14en Mei 194o werd de commandant van het korps pontonniers en torpedisten, luitenant-ko lonel J. A. Mussért, -die belast was met het commando in het 'kantonnemént Dor drecht, terwijl hij zich iriet enkele of ficieren van zijn staf bevond op zijn bureau in een gemeentegebouw te Slie- drecht, gedood door revolverschoten van eenige niet tot zijn korps, doch tot dat der wielrijders behoorende subalterne of ficieren, die plotseling waren binnenge komen en den overste, een broeder van den leider der NSB hadden wil len arresteeren, omdat zij in de waan verkeerden met een „verrader"te ,doen te hebben. De reserve-kapitein A. J. C. Bom en 1 de heserve-luitenant A. J. Kruithof zul len zich op Dinsdag 14 April te tien uur voor het Vredesgerectshof hebben te verantwoorden. Hun is ten laste ge legd, dat zij hun meerdere, den luite nant-kolonel J. 'A. Mussert, van diens vrijheid van handelen hebben beroofd; hem hebben gedwongen de handen om hoog te steken en vervolgens met eenige revolverschoten zoodanig hebben ge- wond, dat hij denzelfden avond is over- leden. j De behandeling dezer rechtszaak zal geschieden onder leiding van dr. J. H. Carp, president van het Vredesgerechts- hof, terwijl prof. dr. R. van Genechten procureur-generaal, het openbaar minis- tgrie zal vertegenwoordigen. AÏb verde- diger zal optreden mr. W. F; H. Zegers. Een groot aantal getuigen is gedag vaard. (ANP) Drama bij transport van geïnterneerden i In den avond van 12 Mei 1940 werd; een duizendtal geïnterneerde nationaal- j socialisten van „Filmstad" bij Den Haag per trein naar Amsterdam gebracht. On- derweg, even vporbij Haarlem, speelde zich een drama ijl een treingedeelte af, dat aan vier geïnterneerden het leven kostte. Een geïnterneerde had aan den bewaker gevraagd zich naar den anderen coupé te mogen bewegén, waar zijn vrouw en kinderen zich bevonden. De bewaker, hield zich aan de strenge or ders, dat niemand mocht opstaan enz., waardoor de geïnterneerde zenuwachtig werd én naar den bewaker opliep, met wien hij in de duisternis in een handj gemeen raakte. De bewaker heeft daar op eenige schoten uit zijn karabijn ge lost, een collega deed insgelijks en het resultaat was, dat vier menschen het leven lieten, n.l. Chr. W. van Lützowj, Arie A. Hoek, Petrus J. Wolters en Jan N. Roest. De thans 47-jarige inspecteur van po litie, A. M. van Gellicum, indertijd dienst doende als reserve-kapiein, had1 zich des wege onlangs voor het Vredesgerechts- hof te 's-Gravenhage te verantwoorden, omdat hij de strengste orders voor het transport zou hébben uitgevaardigd. Overeenkomstig de conclusie van den fg. procureur-generaal, mr. p. R. Blok, heeft het Vredesgerechtshof den kapi tein Van Gellicum vrijgesproken, i (ANP). NIJVERHEID EN TECHNIEK ONZE FIETS Zonder ons rijwiel kunnen we de sa menleving van thans niet meer voor stellen, al moeten er dan ook opgelegd worden wegens bandennood en vragen sommige „karretjes" dringend om ver nieuwing. De fiets is het vervoermiddel voor iedereen geworden en met recht mag gesprotten worden over fietsend Nederland. Toch is ons rijwiel en haar voorlooper nog niét zoo heel oud. De voorlóóper werd 125 jaar geleden uit gevonden .door de Badensche Freiherr Drais von Sauerbronh en naar hem een „Draisine" genoemd. In het jaar 1817 zag de tweewielige loopmachine het levenslicht en werd, als vele nieuwe uitvindingen, met hoonge lach ontmoet en ontmoette weinig waar deering. Hij verzette zich er tegen, maar zonder succes. De evolutie van de fiets is een zeer moeilijke geweest en men kan zeggen, dat ze een eeuw heeft ge duurd. De uitvinding' van de pedalen door den Fransehman Pierre Michaux in 1867, vormt de tweede etappe naar de vervolmaking van het rijwiel. Maar als Freiherr von Drais verging het Michaux al zeer slecht. Eerst na hun dood heeft men het lot van vele uitvinders hun verdiensten erkend. In .1893 werd in een park te Karlsruhe een borstbeeld voor Drais onthuld, terwijl in 1892 v,oor Michaux te Bar-Ie-Duc een gedenkteeken werd opgericht. Bekijken we op oude afbeeldingen, schrijft G. "Hogenkamp in het Hbl., de lompe loopmachine van vroeger, dan kunnen velen een glimlach niet onder drukken. maar denken we dan even dóór. hoa eenvoudig en geniaal het ding is ontworpen, dan stemt ons dat toch tot nadenken. En hoe er ten slotte ons rij wiel uit ontstond, ja dat is een heele geschiedenis! Maar we wilden nu slechts herinneren aan hel feit, dat 11/4 eeuw geleden de loopmachine werd uitgevon den door Freiherr Drais von Sauerbronn en 3/4 eeuw, dat Michaux er de pedalen aan bedacht. Het Japansche eskader, dat einde Febr. slag leverde in-de Zee van Java is op zijn basis in Japan weergekeerd. Het- ■eskader bracht een aantal gevangenen mee, waaronder de kapitein en de be manning van den Britschen kruiser „Exeter". Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): 'zon onder 20,23. Morgen (Woensdag) .zon op 7.01zon onder 20.25. Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 3.27, onder 12.26 Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Eerste kwartier Donderdag 23 Apr.il. Volle maan Donderdag 30 April. OVERSCHRIJVERS VOOR Met een variatie op het bekende „af schrijvers voor" geven wij heden het commando: „Overschrijvers voor". Overschrijvers moeten zich melden. Overschrijvers moeten zich van hun plicht kwijten. Overschrijvers voor. - Wat er met deze overschrijvers be doeld wordt? Wel dat zijn de houders van postgirorekeningen, die zich vandaag vrijwillig melden om een bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Overschrijvers voor. Het gironummer van de Nederlandsche ambulance is: 8-7-6-0-0 Nederlandsche - ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Het lot van Bulgarije, zoo verklaarde minister-president Filof in een rede, waarmede de zittingsperiode van de So- branje werd gesloten, is niet denkbaar buiten de Eüropeesche gemeenschap, die met zooveel moeite wordt opgebouwd. Eerste voorwaarde voor de -totstandko ming der Eüropeesche gemeenschap noemde de Bulgaarsche premier de ver nietiging van het bolsjewisme, dat steeds gevaarlijk voor Europa is geweest. #„Wi} Bulgaren", zoo verklaarde Filof vérder, „zijn bij' dezen strijd geen toeschouwers, daar wij weten, 'dat onze vrijheid af hankelijk is van den uitslag van den strijd." foto Wij meldden reeds eerder over de werkzaamheden, die deGrüne Polizei in haar vrijen tijd uitoefent en thans is het zoover, dat de gemaakte werkt stukken aan het publiek in een tentoon stelling vertoond kunnen worden. Naar aanleiding van de opening dezer expo sitie in het nieuwe Tilburgsche raadhuis, had een kleine plechtigheid plaats, waar bij de commandant van het Tilburgsche politie-bataljon, majoor Martin, het woord voerde. In overtuigende 'woorden ver klaarde hij voor de aanwezige eeregas- ten van weermacht, politie, leiders der N.S.D.A.P., leiders van den Nederland- schen Arbeidsdienst en N.S.B. en lei dende personèn van het stadsbestuur, hoe dit werk van waarachtig sociale ge voelens tot stand kwam. Hij schilderde de moeitevolle arbeid van zijn manschap- Reservejjol.'bataljon 112 Fax-Holland's pen en de moeilijkheden in de materiaal voorziening. Doch de ijzeren wil en de liefde voor het werk losten alle pro blemen op en langzamerhand ontstonden meer dan 1250 stuks speelgoed, die voor het grootste deel te mooi zijn, om het ruwe kinderhanden toe te vertrouwen. Deze waardevolle stukken wordèn daar om aan kindertehuizen geschonken, op dat het velen ten goede komt. De ten toonstelling zal tot 8 April dagelijks [van 9 tot 18 uur geopend zijn en ieder een kan de tentoongestelde werken gratis bezichtigen. Na de «sluiting der expositie wQrdt het speelgoed in de steden. Til burg, Middelburg en Maastricht ondef de kinderen verdeeld en de stralende glans in de kinderoogen zal dan einde lijk het welverdiende loon voor de man nen der Duitsche veiligheidspolitie zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1