NIEUWSBODE DONDERDAG APRIL 1942 OPGEHO! ZIERIKZEESCHE COURANT DE SOVJETS TEN N.O. VAN OREL TERUGGEWORPEN ABONNEMENTs Rrll«: In Zleröaee y 1.60, «Idem 'j 1.M per kwnrtael. Weekabonnementen reap, 13 en 16 cents. Losse nummers 5 cents, Verschijnt lederen werkdag, 1797 - 1889 Uitgave: N.V^ Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94,{]Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred,: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14900 ADVBRTBNTIBSI Prijs:31 ets. uaar den millimeter par kolom gemeten, minimaal 1,24 cents Bi] contract speciale prijzen. Suocesjes op Maand., Dinsd., Woensd. en Donderd.: 84 ets. Inzending tot 's morgens 9 uur. BRITSCHE STORINGSVLUCHTEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakte gisteren bekend-. In het Donetsgebied werden nieuwe aanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten afgeslagen. Ook in den centralen krachten afgeslagen. Ook in den centra front werden vijandelijke aanvallen in verwoede gevechten afgeweerd. Bij een eigen aanval in het gebied ten -N.O. van Orel wierpen troepen van een gemotoriseerde infanterie-divisie den vijand uit zijn stellingen, brachten hon derden gevangenen binnen en maakten 7 kanonnen, alsmede 65 granaatwerpers en machinegeweren buit. Italiaansche jachtvliegtuigen vielen in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front een numeriek sterkere vijandelijke formatie jagers aan en schoten zonder eigen verliezen -van .12 bolsjewistische- vliegtuigen er vier met zekerheid neer en 2 waarschijnlijk. In wekenlange uiterst hardnekkige af- \veergevechten hebben de opper-Beier- sche 97e lichte infanteriedivisie en de Brandenburgsche 257e infanteriedivisie talrijke door pantserwagens ondersteun de aanvallen van in de meerderheid zijn de vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en <Jen bolsjewisten hooge verliezen aan merschen en materiaal toegebracht. In Noord-Afrika werd een aanval van Britsche verkenningstroepen afgeslagen. Succesrijke luchtaanvaliep richtten zich j tegen vliegvelden in de Marmariea en I in het Egyptische kustgebied. D.e woes- j tijnspoorweg werd met,goed gevolg ge- J bombardeerd. I Op het eiland Malta werden de staats- j werven en duikbootligplaatsen te La Valetta alsmede de Britsche vliegvelden j overdag en des nachts met bommen be- j stookt. In luchtgevechten schoten Duit sche jagers 2 vijandelijke vliegtuigen neer Aan de Engelsche Zuidkust bescha digden Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip door verschei dene homtrèffers. Gisteren en in den afgeloopen nacht ondernamen enkele Britsche vliegtuigen storingsvluchten in het Westelijke rijks gebied. Enkele uitgeworpen kommen ver oorzaakten geringe materieele en per soonlijke schade. Itallaansch weermachtsbericht J Het 669e communiqué van het Italiaan- schee opperbevel luidt Een onzer afdeelingen, die op verken- ping was ontmoette ten Oosten van Me- kili pantserafdeelingen, die door artil- lerie gesteund werden en bonden met succes den strijd aan. De vijand verloop 2 pantserwagens. De bemanning van een dezer wagens, onder wie een officier, werd gevangen genomen., Duitsche ja gers schoten boven Martoeba 2 Curtiss- toestellen neer. Bij een geslaagden aanval op een kon vooi in het Oostelijk deel van de Midf- dellandsche Zee, hebben onze torpedo- vliegtuigen een groot stoomschip tot zin ken gebracht. Een onzer duikbooten, die op haar basis is teruggekeerd, heeft be vestigd, dat zij' op 23 Maart in het) Oostelijk deel van de Middellandsche Zee een vijandelijken kruiseT getorpe deerd en stellig beschadigd heeft, van welke actie in het weermachtsbericht 667 melding is gemaakt. DE sfEDEN VAN LIBYE in de oudheid en thans De eindelooze zandvlakten van Libye, waar hitte en zandstormen het verblijf bijna ondragelijk "maken, zijn wederom het tooneel van hevigen 'strijd. Waar nu het geratel der pantserdivisies de stilte verbreekt, vestigden zich reeds eeuwén voor het begin der jaartelling Grieksche kolomsten en strekten later Romeinsche legioenen hun veroverings tochten uit. .Maar iri die tijden waren de streek rond Tripolis en de Cyrenaïca welvarende gebieden met groote steden. Thans heeft het woestijnzand het eens zoo vruchtbare land overstoven; vele res ten uit den vroegeren bloeitijd zijn ech ter door de archaeologen weer aan het licht gebracht. Tripolis, Bengasi, Tobroek en zoovele andere, in dezen oorlog vaak genoemde steden langs de Libysche kust, liggen op voor vestiging gunstige plaatsen, die reeds vroeg de aandacht van koene zee vaarders trokken. Op zoek naar nieuwe handelswegen stichtten Phoenioiers aan een yrij goede reede een stad, die later Tripolis .genoemd, werd. Met twee andere steden vormde Tripolis een „drie- stad", zooals de naam reeds aanduidt. Als een der beide natuurlijke havens in Libye behield Tripolis in den'loop der eeuwen eenige bet eekenis, totdat het in 1912 door de Italianen tot hoofdstad der kolonie werd gemaakt. Enkele honderdep kilometers ten Oos ten van Tripolis begint de Libysche woestijn, die zich tusschen de vrucht bare streek rond Tripolis en het regen- rijke gebergte Dzjebel Achdar in de Cyrenaïca uitstrekt. Eeuwenlang vormde de woestijn een bijna onover- komenlijke hindernis, totdat de moderne techniek ook deze barre streek begaan baar maakte. De zandzee, waarvoor in de Oudheid vele dagmarschen goodig waren, kan nu langs de Via Balboi in nauwelijks één dag per auto worden doorkruist, f|( ïflj De Dzjebel Achdar, die zich meerdere b,onderden meters boven den zeespiegel verheft, vangt de regenrijke zeewinden op, zoodat hier jaarlijks ruim 600 mm regenwater valt. De Noordhellingen zijn waterrijk en bedekt met ptjnboomen, cy- pressen en steeneiken. Zelfs in het bin nenland, waar de rivieren ondergrond- sche beddingen hebben, is door middel van jrrigatie nog landbouw mogelijk. In dit vruchtbare gebied vestigden Grieksche kolonisten zich reeds in de zevende eeuw voor onze jaartelling. Zij kwamen uit de Peloponnesus en Kreta en stichtten een vijftal steden, waarvan Cyrene de belangrijkste was. Thans is Cy ren e tót een armzalig dorp ver vallen, maar een stad als Bengasi her innert door haar naam nog aan de Grieksche kolonie Berenice. Deze steden werden door Egypte veroverd en met dit land in het Romeinsche Rijk opge nomen. Tobroek is naast Tripolis de eenige natuurlijke haven in Libye. In de Oud heid lag hier de stad Antipyros, die na een kortstondigen bloeitijd geheel ver viel. Totdat maarschalk Balbo het oude Antipyros tot een vloot- en luchtsteun- punt maakte en tevens den landbouw in de omgeving krachtig bevorderde. De oorlog heeft de werken des vredes in dit gebied tijdelijk stilgelegd, maar deze zullen na den vrede energiek worden voortgezet. DE AANVAL OP ST.-NAZAIRE Vermoeden omtrent politieke nevenbedoelingen Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Naar in buiitenlandsche kringen alhier vermoed wordt, hadden de Engelschen met hun raid op St. Nazaire ook een politiek doel, n-1. druk te oefenen op de te dien tijd in gang zijnde besprekin gen tusschen Laval*en de regeering te Vichy. Van Amerikaansche zijde heeft men misbaar over [deze ontmoeting ge maakt. In Washington werd" beweerd, dat Lavail ver-gaande eischen aan Pétain had gesteld en wel in naam van Hitier. Hij zou het ontslag van verschillende minis ters gevraagd hebben en eigenlijk-* alle macht aan zich hebben willen trekken, zoo heette het. Ook deed weer opgeld het verhaal over den eisch tot het ter beschikking van Duitschland stellen van de Fransche vloot en de Fransche koloniën. Tot dusver evenwel zou Pétain aan allen druk weer stand hebben geboden'. In Londen zwijgt men. geheel over dezen vermoedelijken samenhang der gebeurtenissen, gelijk men ook hier in. Berlijn het stilzwijgen be waart over Lavai's besprekingen. Men beschouwt ze als een volkomen interne Fransche aangelegenheid. Des te meer ophef maakt men in Lon den over de beweerde resultaten van den aanval op den Loire-mond. In te genspraak met de aanvankelijke berich ten, als zou het doel geweest zijn, St« Nazaire als duikbootbasis dicht te stop pen, verklaart men thans, dat de aanval het groote dok godd, hetwelk buiten Duitschland het eenige dok in Europa was, dat een oorlogsschip als de Tirpitz kon bevatten. Ongeacht de Duitsche bouwprestaties ook op dit gebied, waar bij de heele Europeesche Westkust in korten tijd in staat van verdediging werd gebracht, beweren re Engelschen, dat de haven van St. Nazaire voor ten minste een jaar buiten gebruik is gesteld door hun aanval. Hierbij zij nog aangetee&end, dat, zooals bekend, Brest de groote Fran sche oorlogshaven in het Westen is, en dat de Engelschen ook daar jde Duitsche linieslagsehepen opzochten, voor deze hun schitterenden tocht door het Kanaal en het Nauw van Galais ondernamen* BEVOLKING DER AARDE TELT 2,216 MILL. MENSCHEN Hqt Duitsche bureau voor de statistiek publiceert een rapport over den stand van de bevolking der aarde. Volgens de jongste volkstellingen in de verschillen de landen telt de aarde een bevolking van 2.216 rfiillioen raenschen. Sedert het jaar I80O is de bevolking tot het j2i/2-voudige gestegen. Wat de werelddeelen afzonderlijk betreft, heeft Amerika een buitengewone ontwikkeling doorgemaakt. De bevolking steeg daar sedert I80O tot het elfvoudige, in Europa daarentegen niet eens tot het drievou dige, en in de overige Werelddeelen tot maar ongeveer het dubbele. Van dé bevolking der aarde leeft thans meer dan de" helft in Azië en een vierde in Europa. In deze twee werelddeelen is de bevolking ook het dichtst, n.l. metj 46.8 inwoners per vierkante ^kilometer in Europa en 29.9 in Azië. Tenslotte vermeldt het rapport, dat alle staten, Duitschland uitgezonderd, over een grondgebied beschikken,' dat in verhouding tot hun t.sütaiNinwoners bij zonder uitgestrekt mag worden genoemd. Alleen de bevolking van Duitschland leef t met 133.5 inwoners op den vierk. k.m. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN Uitreiking van nieuwe bonkaarten De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, datop nader door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen aanvragen op de formulieren md 106 voor nieuwe kaarten voor vaste brandstoffen of pe troleum voor kookdoeleinden kunnen wor den ingediend. Bij het indienen van de aanvrage moet de distributiestamkaart, gemerkt „hoofd" worden medegebracht De termijn, gedurende welken deze kaarten bij de distributiediensten kunnen worden afgehaald, zal eveneens nog na der door de plaatselijke distributiedien sten wordein bekend gemaakt. Voor de verstrekking van deze kook- kaarten komen uitsluitend de personen in aanmerking, die de aanduiding „hoofd" op hun distributiestamkaart bezitten en in wier gezin zelfstandig voor de berei ding van warme maaltijden wordt zorg gedragen, mits voor het perceel of per ceelsgedeelte, dat zij bewqnen geengas- rantsoen ,of rantsoen voor ele.ctrisCh ko ken is vastgesteld. Alleenwonende per sonen, ook zij, die de aanduiding hoofd" op hun stamkaart hebben, komen niet voor een kookkaart in aanmerking. In afwijking van de voor het vorige seizoen getroffen regeling zullen thans kookkaatten voor uitsluitend vaste brand stoffen (zoogenaamde dz-kaarten) of voor uitsluitend petroleum ((zoogenaamde ea- kaarten) worden uitgereikt, derhalve niet meer d'e kaarten, waarop zoowel bonnen voor vaste brandstoffen als voor petro leum voorkomen ((de zoogenaamde m- kaarten). De ea-kaarten voor petroleum zullen alleen worden uitgereikt aan de perso nen, die in het vorige stookseizöen uit- tend op petroleum kookten en dus in het bezit waren van een 01-kaart, in be perkte mate zullen echter ook ea-kaarten nog voor gevallen van nieuwe vestiging hunnen, worden beschikbaar gesteld. In verband met het ^bovenstaande zul: len dan ook personen, die het vorige stoiokseizoen in het bézit waren van een m-kaart (eombipatie brandstoffen-petro- leum) niet voor een ea-kaart in aanmer king komen, doch alleen voor een dz- kaart voor uitsluitend vaste brandstoffen. Naar de Britsche berichtendienst, vol gens het DNB uit Stockholm meldt, wordt de commandant van den ouden Amerik. torpedobootjager „Campletown", Beaty, vermist. De Campletown" deed, zooals gemeld, dienst bij de Britsche landings poging) bij St-Nazaire. Ten bate van het derde Winterhulpwerk van het Duitsche volk is in den Dierentuin te e-Qravenhage in hetkader van den Dag der Weermacht een éénpansmaalt^d gehouden. Een Scheveningsche vrouw offert voor het goede doel. Polygoon-Meyer-PaX'Holland't DE GASLOOZE UREN VOORLOOPIG AFGESCHAFT De directeur van het rijkskolenbureau maakt bekend, dat met ingang van Vrij dag 3 April a.s. out 15 uur de gaslooze uren zoowel des middags als des nachts voorfoopig zullen warden opgeheven. Dit beteekent echter niet, dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De handhaving van de rants oeneering zal absoluut zijn. vereisoht, zoodat overschrijdingen van de toegestane rantsoenen onverbiddelijk zul len worden gestraft met boeteoplegging of afsluiting. Bonkaarten, die vernietigd mogen worden Alle niet aangewezen bonnen van alle levensmiddelenkaarten, die op het oogen- blik niet meer in gebruik zijn, kunnen worden vernietigd. Dit zijn dus de bon nen van alle kaarten, die uitgereikt zijn vóór de uitreiking, welke is geschied in het tijdvak van 2 tQt en met 21 Maart. Verder kunnen de met „21 C.V." en „22 C.V." gemerkte bonnen van debrand- stoffenkaart L (voor centrale verwar ming) eveneens worden vernietigd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de textielkaarten en de brandstoffen- kaarten zorgvuldig moeten worden be waard en dus met uitzondering van de beide bovengenoemde bonnen derbrand- stoffenkaart L in geen geval vernietigd magen worden. Te allen overvloede wordt er voorts nog de aandacht op gevestigd,, dat ook de distributiestamkaart en het daarbij be- hoorende inlegvel niet mogen worden vernietigd. Zondagartsendienst Zierikzee ZONDAG 5 A^RIL (le Paaschdag): Dr. Boogerd en Dr. van Hoorn. 8-7-6-0-0 STEUN Zou er'een meer gehaat woord in de Nederlandsche taal bestaan dam bet woord steun? HoeveLen hebben niet jarenlang gebukt gegaan onder het juk van den steun? Hoe dikwijls en hoelang hebben onze steuntrekkers er niet naar gesnakt eens eindelijk bevrijd te zijn van het minderwaardigheidscomplex dat door den steun loodzwaar op hen drukte? Maar er is ook een ander soort steun'. Mede te helpen 'om deze steun te verleenen is 'n verheffende en eer volle taak. Eervol, inderdaad, dat is het wanneer men steun verleend aan een menschlievenden arbeid. Eervol is het, steun te verleenen aan de hulpexpeditie, die binnen afzienbaren tijd aan het Oost front ingezet wordt: de Nederlandsche ambulance. Steunt daarom zooveel u kan, stort uw bijdrage, iets meer dan u leunt missen, op girorekening 8-7.6-0-0 Nederlamdsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 20.14. Morgen (Vrjjdag) zon op 7.12; zon onder "20.16 Zaterdag bomt zjj op om 7.10 en gaat zij onder om 20.17 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.26op 22.55 Maan onder 8.59, op 24 00 Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Eerste kwartier Donderdag 23 April. Volle maan Donderdag 30_ April. Earner vail Koophandel voor Westelijk Noordbrabant De secretaris, de heer Mr. Jos. Maeijer, gaf een overzicht van het werk der Kamer gedurende de 20 jaar van haar bestaan van 1 April 1922 af. Zij stond achtereenvolgens onder leiding van de heerem R. Smagghe, P. van den Bigge- laar én Ir. A. F-. J. Beukers. Spr. memo reerde hoe de werkzaamheden zijn toe genomen, welke belangrijke werken in het gebied der Kamer, mede door den steun der Kamer, zijn tot stand gekomen en wees op de aangename samenwerking die er steeds is geweest. De voorzitter, de heer Ir. A. F. J. Beukers, wees ook op dé onafgebroken en bewonderenswaardige harmonie tus schen de leden. Spr. herdacht met sym pathie "zijn onmiddellijken voorganger als als voorzitter en-'dankte ondervoorzitters, secretaris en personeel voor den onder vonden steun. De heer A. J. M. van lersel, onder voorzitter en voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf, wierp ook een terugblik op het werk der Kamer en huldigde voorzit ter en secretaris. Namens de Kamer bood hij den voorzitter den verguld zilveren legpenning der Kamer aan en daarbij namens ide leden persoonlijk een schilderij van den Noordbrabantschen schilder Jan Strube. De secretaris sprak woorden van dank tot den voorzitter en tot het personeel en bood namens dit personeel den voor zitter een geschenk aan voor zijn bureau, De voorzitter dankte ontroerd voor de huldebetuiging en aangeboden geschen ken en deelde mede, dat het Bueram der Kamer besloten heeft aan alle leden, den secretaris en de twee leden van het personeel, die gedurende 20 jaren aan de Kamer verbonden zijn, den legpenning dér Kamer aan te bieden. Nadat een foto was gemaakt van be stuur en leden, werd deze laatste bij« eenkomst van de Kamér van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbra- bant gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1