ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 1 APRIL 1942 OPGENO] ZIERIKZEESCHE COURAMT MISLUKTE SOVJETAANVALLEN AAN HET CENTRALE OOSTELIJKE FRONT ABONNB1HBNT i PriJ»: In Zierlkiee yi.60, elderf rJ 1M per kwartaal. Weekabonnementen raap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14899 ADVBRTBNTIB81 PrijS: 01 ets. naar den millimeter per kolom gemeten, minimaal 1,24 cents Bi] contract speciale prijzen. Succes]es op Maand., Dlnsd., Woensd. en Donderd. 84cta. Inzending tot 's piorgens 9 uur. GESLAAGDE DUIKBOOT ACTIE VOOR DE MOERMANKSKUST Het opperbevel van de weermacht deel de gisteren mede: In het Donetzgebied mislukten nieuwe aanvallen van den vijand. Bij een zuive ringsactie in een sector ten Oosten van Charkov werd een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buit gemaakt. In den middensector van het front viel de vij and op verschillende plaatsen met sterke strijdkrachten aan. De aanvallen misluk ten na verwoede gevechten onder zeer zware bloedige verliezen voor den vij and. "Daarbij werden 24 pantserwagens vernietigd. In verscheidene sectoren van het Oostelijk front leverden eigen aan- valsacties nieuwe successen op. De luchtmacht bombardeerde een vlieg tuigfabriek in Sebastopol en haven werken aan de straat van Kertsj met goede uitwerking. Bij luchtaanvallen op vliegvelden en spoorwegverbindingen der bolsjewisten, leed de vijand gevoeligé verliezen aan vliegtuigen en rollend ma teriaal. Gevechtsvliegtuigen bombardeer den de haven van Moermansk. In het tijdvak van 28—30 Maart werden aan het Oostelijk front 183 ^pantserwagens stuk geschóten. Het in de weermachtsberichten van 29 en 30 Maart genoemde vijandelijke kon vooi in het zeegebied van Moer mansk, werd opnieuw,, door Duitsche duikbooten aangevallen. Zij brachten aan den i ngang van de baai van Kola twee zwaar beladen transportschepen van 11000 brt. In totaal tot zinken. Een derde»trans portschip werd getorpedeerd1. In verband met den zwaren zeegang kan worden aangenomen, dat bok dit schip ten on der is gegaan. Door luchtaanvallen werd nog een vrij groot koopvaardijschip be schadigd. In N.-Afrika tengevolge van zware zandstormen slechts geringe gevechtsacti viteit. In de Marmaiïca werd een'vlieg veld en de havenwerkenr van Tobroek met succes gebombardeerd. Een Rritsch vrachtschip kreeg bomtreffers. Aan de Engelsche, .Oostkust beschadigr den gevechtsvliegtuigen een Britsch koop vaardijschip van gemiddelde grootte. Aan de Kanaalkust schoot de marine- artillerie 4 Britsche jachtvliegtuigen neer." Storingsvluchten van enkele Britsche gevechtsvliegtuigen voerden tot in het Oostelijk rijksgebied. Bij nachtelijke po gingen van Britsche bommenwerpers het bezette Noorsche gebied binnen te vlie gen werden 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Ihlefeldt behaal de met 7 neergeschoten vliegtuigen zijn 82e overwinning in de lucht. De duikboot onder bevel van den le luit. ter zee Endrass, drager van het eikenloof behoorend bif het ridderkruis van het IJzeren Kruis is van een actie niet teruggekeerd. De duikbootcomman dant is met zijn-'dappere bemanning in den strijd tegen den vijand gevallen. Itallaansch wearmaehtsbericht Het 668e' Ital. weermachtsbericht luidt: 1 De in Cyrenaïca woedende ghibli heeft de operaties ernstig ^belemmerd. Bij een stoutmoedigen nachtelijken aanval heeft een onzer luchtformaties van het derde regiment jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein Giuseppe Tovazzi de haven van Tobroek gebombardeerd en in scheer- vlucht met bijzondere doeltreffendheid het verkeer op den kustweg en vijande lijke kampementen aangevallen. Tien voertuigen werden vernield en meer dan honderd beschadigd. Op verscheidene plaatsen braken talrijke branden uit. En gelsche jachtvliegtuigen, die opstegen, werden teruggedreven. Al onze vlieg tuigen zijn op hun basis teruggekeerd. RADIOREDE VAN ERNST VOORHOEVE Naar eenheid tusschen de Nat. Soo. pioniers De heer Ernst Voorhoeve, propaganda leider der N.S.B., heeft een radio-rede gehouden, waarin hij het zeide te betreu ren, dat de pioniers van de nieuwe orde een tijd lang verschillende groepen heb ben gevormd, hoewel hun beginselen overeenstemden. Toen Nederland in Mei 1940 door Duitschland werd bezet en daarmee het natlonaal-socialisme in een stadium van geforceerde ontwikkeling kwam, aldus de heer Voorhoeve, was dat het oogenblik, waarop alle nationaal-^o- cialisten en fascisten zich hadden moeten vereenigen. Mussert en zijn nationaal-socialistische beweging in Nederland waren het, die in de jaren voor den lOden Mei 1940 het breedst en het diepst wortel hadden, geschoten in het Nederlandsche volk. Zoo zag ik het, aldus de heer Voorhoeve, toen ik met mijn naaste medewerkers op 9 November 1940 het 'Verdinaso in Nederland met de N.S.B. vereenigde. Daar waren uitvoerige besprekingen aan voor af gegaan. Hoewel de leider van de N.S.B. het onmenschelijk druk had, heeft hij mij vele malen langdurig de gelegen heid geboden met hem van gedachten te wisselen, en toen heb ik drie dingen gezien: 1. dat er geen trouwer en kun diger Nederlandsch staatsman te vinden is dan Mussert; 2. dat hij en zijne be weging, voor wat de groote lijn betreft, in al de 10 jaren van strijd van 1931 af een strakke en juiste lijn hebben gevolgd; 3. dat Mussert in het geheel niet de dictator is, die het alleen maar weet, zooals men hem altijd voorstelt maar een eepvoudig en eerlijk man, die gaarne zijn inzicht en zijn kraCht in verstandig overleg en. trouwe samenwer king wil aanvullen met het inzicht en de kracht van anderen, dat hij eiken eerlijken medestrijder een royale kans wil bieden zijn diensten aan volk en vaderland te bewijzen. Nadat de heer Voorhoeve verklaarde nqoit spijt te hebben gehad van deze vereeniging-van het Verdinaso in Neder land met de N.S..B. en het te betreuren, dat er nog steeds oude strijders voor de nieuwe orde afwachtend buiten de gelederen staan, ging hij nader in op doel en streven van de N.S.B., die wil bouwen aan een door eendracht sterke natie in een -door gezag^en orcle, door gerechtigheid sterken socialen staat der Nederlanden onder Musserts leiding^ en medeb ouwen met het Nederlandsche volk in dien Nederlandschen staat aan den bond van Germaansche volkeren en- aan een vereenigd Europa onder Hitiers lei ding. CONTROLE OP TABAK EN TABAKSPRODUCTEN Naar een rechtmatige verdeeling Datomze tabakspositie langzamerhand moeilijk geworden is, is aan rookend Nederland wel duidelijkgewórden, maar eveneens, dat de voorschriften om een rechtmatige verdeeling van de beschik bare hoeveelheden te verkrijgen, niet zelden worden overtreden, niet alleen' door fabrikanten en grossiers, doch ook door de winkeliers. Het rijksbureau voor tabak heeft ge tracht 'dopr een steeds intensiever toe zicht en controle overtredingen te voor komen en te achterhalen. Bij zijn stre ven heeft het tegenwoordig een krach- tigen steun in het Economisch Sanctie- besluit 1841 met zijn zware straffen. Doch ook toen dit besluit er nog niet was, werden langs administratieven weg vaak gevoelige strafmaatregelen genomen. Fabrikanten, die voor him toewijzing aan grondstoffen onjuiste opgaven had den gedaan, zagen hun vergunning voor korter of langer termijn ingetrokken meer dan 165 fabrieken werden zelfs gesloten en ook onder de grossiers kwamen vele zondaars voor. Niet zel den werd dan de' maatregel toegepast, dat de grossier van aflevering aan een bepaalden afnemer werd uitgeschakeld en deze rechtstreeks aan een fabrikant, werd opgedragen. Nauwkeurige voor schriften inzake de door grossiers te voeren administratie zijn in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Het rijksbureau wenscht, dat de pro ducten via den winkelier bij den consu ment komen. Winkeliers zijn er tien duizenden in den lande en hier ligt een uitgestrekt terrein vol moeilijkheden, waar de vrijheid met haar ongewenschté nevenverschijnselen van willekeur, prijs- verhoogingen en allerlei meer nog hoog tij viert Het middel om daaraan paal en perk te stellen en de billijkheid ten opzichte van de consumenten te verzekeren, was niet gemakkelijk te vinden, doch1 thans staat vast, dat maatregelen op korten termijn zullen worden genomen om de gewenschte orde ook op dit gebied te verkrijgen en er zorg voor te dragenj, dat .de in ons land beschikbare hoeveel heid tabaksartikelen rechtmatig onder de bevolking wordt verdeeld. DISTRIBUTIE VAN SCHOENER Schoeisel, 'dat zonder bon kan worden gekocht De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 April 1942 de na volgende soorten schoenen zonder bon mogen worden [gekocht, verkocht en af geleverd 1. Schoenen, welke door of namens den directeur van het rijksbureau voor huiden en leder zijn gestempeld met de woorden, afgekeurd schoeisel" r.hj." voor zoover hieraan geen leder is verwerkt. 2. Zoogenaamd slap babyschoeisel, waaraan geen leder of rubber is ver werkt t.m. maat 23. 3. Rubber overschoenen. 4. Straatschoieisel en strandsandalen met èen houten zool en een boventuig van vijf lederen riempjes (niet breeder dan H/2 cm. elk), mits de verkoopprijs in den kleinhandel van bovengenoemde soor ten schoenen niet meer bedraagt dan: f 3.50 per paar t.m. maat 30 f 3.75 per paar maat 31 t.m.v 35, f4 per paajr maat 36 en hooger. 5. "Alle soorten werkschoenen7 met een houten zool, waarvan het bovenwerk overwegend uit een 'ander materiaal dan leder bestaat. 6. Pantoffels, voor zoover het boven- en onderwerk uitsluitend bestaat uit oude materialen of afvalstofefn, welke geen leder of^rubber bevatten eh voor zoo ver de verkoopprijs in den kleinhandel per paar niet meer bedraagt dan f 1.50 in de maten 20 t.m. 24, f 1.90 in de maten 25 t.m. 30, f2 in de maten 31 t.m. 35, 12.50 in de maten 40 en hooger voor dames en f U in de maten 40 en hooger voor heeren. Schoenen, vervaardigd uit stroo,, biezen of dergelijk vlechtmateriaal, ook, indien met een bovenwerk of voering van textiel, mits de verkoopprijs in dén kleinhandel per paar niet meer bedraagt dan f 4.25 t.m. maat 30, f 4.90 in de maten 31 t.m. 35, f6 in de maten 36 t.m. 89, f 6.50 in de maten 40 en hooger. 3. Babyschoenen t.m. maat 22, waarvan het bovenwerk vervaardigd is uit afval van gekleurd overleder en met een on derwerk van cosy, split- of overleder- afval. 9. Niet lederen gymnastiekschoenen, 10. Lederen klompsokken, alsmede klompsokken uit textielafval. Indien de verkoopprijs van de hier boven onder 4e. 6e en 7e genoemde schoenen meer bedraagt, mogen deze schoenen niet zonder bon worden ge kocht, doch moet hiervoor bon 2 worden ingeleverd. Aanval afgeslagen Bijna dagelijks kan men het in de dag bladen lezen: onder hooge en bloedige verliezen werden de Sowjet-aamvallen afgeslagen Men realiseert het zich nauwelijks onder welke omstandigheden en met welke offeris dit gepaard gaat» Honderden dappere soldaten van de ver bonden legers staan dag en nacht klaar om de herhaalde uitvallen der Sowjets af te slaan. Zorgt u er voor dat, wanneer deze helden het slachtoffer worden van hun plicht, het hun aan niets ontbreekt. De beste verpleging is nog maar net goed genoeg. Zorgt u er voor dat de Nederlandsche ambulance haar taak aan de fronten in het Oosten zoo goed mogelijk kan vol brengen. Steunt daarom deze hulpexpe ditie en stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 Ned. ambulance, Koninginnegracht 82, 's-Gravenhage. ALLE HENS AAN DEE^ Het woord Zegt het reeds: dienst aan het volk. De Nederlandsche Volksdienst richt Zijn arbeid op de kern van het Nederland sche Volk, moeder en kind. Immers daar ligigien de mogelijkheden „van ons volk. Daar ligt onze toekomst. In eigen handen Hoe vaak heeft men dat vergeten. Hoe roekeloos is men omgesprongen met al de mogelijkheden, die daar in de gezin nen, waaruit ons volk is opgebouwd, lig gen te wachten op de „volksdienst" die hun gestalte ©even zal'. Ontelbaar zijn de voorbeelden van huis gezinnen, die door onvoldoende leiding, onvoldoende zorg van Staatswege aan „lager wal" geraakten. Waaruit alle ar beidsvreugde verdween. Die voortleefden zonder doel, zonder hoop op de toekomst Tot schade van land en volk. Hiertegen richt zich de Nederlandsche Volksdienst (NVD). Steunend den strijd van het huisgezin, moeder en kind, be doelt de NVD leiding te geven in den opgang van ons volk naar een nieuwe en betere toekomst. In dezen tijd van ineenziriking, passi viteit, vanr afwachten en aan den kant staan, dienen alle krachten opgeroepen, gebundeld en tot arbeid! in staat ge steld te' worden om ons land1 opnieuw omhoog te stuwen. De NVD roept alle Nederlanders, die het ernstig meenen met de toekomst van land en volk. De NVD geeft het parool. Op voor een sterk volk. Een volk van arbeid! Een volk van vreugd! Steunt daarom den NVD! „VOOR HET. VOLK, DOOR HET VOLK". Zeep op bon 272 Gedurende hét tijdvak: van 1 April tot en met 30 Apri'l a.s. geven de met 272 algemeen en mejt 1 zeep gemerkte bon-' nen, waarvan de laatste zijn uitgereikt aan kinderen tot den leeftijd van acnt jaar, recht op hét koopen van het ge bruikelijke rantsoen zeep. Verder geeft de met toiletzeep ge merkte bon, uitgereikt aan kinderen be neden den leeftijd' van twee jaar, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. Ook voor kinderen van 4—13 jaar OP GOEDEN VRIJDAG EN PAASCH - MAANDAG VER- SCHIJNT ONS BLAD NIET. ONZE BUREAUX Z'JN OP DIE DAGEN GESLOTEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat alsnog een hoeveelheid sinaasappelen yoor ver bruik in Nederland beschikbaar is gesteld, welke het mogelijk maakt pok kinderen van den leeftijd van vier tot en met dertien jaar in de distributie van sinaas appelen te betrekken. In verband hier mee is bepaald, dat de met „3—04 re serve" gemerkte bon gedurende hettijd- j vak Van 31 Maart tot en met 18 April a.s, recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. 1 Evenals reeds eerder bekend is ge maakt met betrekking tot deze distributie Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 20 12. Morgen (Donderdag) zon op 7.15;. zon onder 20.14. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 7.56; op 21.87 Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Eerste kwartier Donderdag 23 April. 'zullen met het oog op de bederfelijkheid de sinaasappelen voorshands uitsluitend, in bepaalde streken verkrijgbaar zijn. Het publiek zal zich tot het verkrijgen van inlichtingen hieromtrent in verbinding dienen te stellen met den fruithandel. Zoo uoodig zal de geldigheidsduur van bon „3-04r eserve" t.z.t. worden verlengd Generator-brandstoffen Gedurende het tijdvak van Woensdag 1 April 1942 tot en met Donderdag 30 April 1942 geven de met de woorden „generator anthraciet 4e periode" ge merkte bonnen, elk recht op het koopen van 1 |h.l.-(max. 75 kg) anthracietnootjes of 5 of 50 kg turfcokes- Gedurende ge noemd tijdvak geeft elk der met „gene rator turf 4e periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. f POST-TELEGRAAF-TELEFOON De dienst met Paschen De post-, telegraaf- en telefoondienst zal op Tweeden Paaschdag Maandag 6 April, worden uitgevoerd als op Zon dagen. Nadere inlichtingen verstrekken de postinrichtingen., Paaschtelegrammen te gen verlaagd tarief zijn dit jaar niet toegelaten. De directie van de rijkspostspaarbank te Amsterdam zal op Goeden Vrijdag en Zaterdag (3 en 4 April a.s.) zijn gesloten. De dienst van de rijkspostspaarbank op de postinrichtingen zal gewoon voort gang vinden. Petroleum voor kookdoeleinden Gedurende toet tijdvak van 1 April tot en met 13 Juni a.s, geven de met 16 ge nummerde bonnen van de bonkaart O voor kookdoeleindeun, eik recht op het j koopen van 2 liter petroleum. speélgoedtentoonstelling van het Reservepol.-bataljon 112 in het nieuwe, raad shui» te Tilburg wordt 1 April a.8 geopend en is dagelyks tot 8 April van 9 tot fg 18 uur te beetchOgen. Op den eersten April is de tentoonstelling niet eerder dan 12 uur voor het publiek toegankelijk. foto Reservepol.-bataljon 112-Pax-Holland-e

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1