ZIERIKZEESCHÈ NIEUWSBODE DINSDAG 31 MAART 1942 OPGENOI ZIER1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 bekendmaking ABONNBMHNT Brij»: in Zierlkxee K1.B0, elderf Vi.K per kwartaal. Weekabonnementen raap, 18 en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B|94, Tel. 32 öirono. 137677 - Dir.: A. J.deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98S7B JAARGANG No. 14898 ADVBBTBNTIBS1 Prijs: 31 ets. naar den millimeter per kolom gemeten, minimaal 1,24 cents Bij contract speciale prijzen. Suocesjes op Maand., Dinsd., Woensd. en Donderd. 84 ets. Inzending tot 's morgens 9 uur. SOVJET-AANVALLEN IN DONETZGEBIED AFGESLAGEN Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend Op het schiereiland Kertsj hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vijandelijke concentraties van pantserwagens uiteen gedreven. Bij luchtaanvallen op het he- vengebied van Novorossisk werden bom- treffers geplaatst op twee koopvaardij schepen, alsmede op spoorweginstallaties. In het Donetsgebied sloegen Duit sche en Roemeensdhe troepen op enkele plaatsen krachtige vijandelijke aanvallen af. Ook in verschillende sectoren aan het overige deel van het Oostelijk front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. In de hevige afweergevechten werden den vijand wederom zware, bloe dige verliezen toegebracht. In het zeegebied van de Noordkaap be schadigde de luchtmacht een torpedo- bootjager en vier koopvaardijschepen van een krachtig beschermd konvooi door bommen. De haven van Moermansk werd overdag en des nachts met bommen be stookt. In Noor d-A f r i k a wederzijdsche ac tiviteit van verkenningstroepen. Succes volle luchtaanvallen waren gericht op de vesting en de haven van Tobroeki, alsmede op Britsche aiftocolonnes en ten tenkampen. Op Malta werd vooral de (staatswerf van La Valetta gebombar deerd. Aan de Kanaalkust schoten Duit sche jagers uit een- vijandelijke formatie zeven jachtvliegtuigen neer. Ten Westen van St. Nazaire hebben gevechtsvlieg tuigen overdag in scheervlucht een Brit sche motortorpedoboot tot zinken ge bracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in het Noordduitsche kustgebied aangevallen, in zonderheid de stad.. "Lübeck. De bur gerbevolking leed eenige verliezen. Nacht jagers, luchtdoelartillerie en de artille rie van de marine schoten 12 'der aan vallende bommenwerpers neer. Naar de Britséhe berichtendienst, meldt, heeft het Britsche ministerie van Luchtvaart toe gegeven, dat van de vluchten der Brit sche bommenwerpers naar het Rijksge bied en de bezette gebieden in den afge loopen nacht 12 toestellen niet op hun bases zijn teruggekeerd. TEN OOSTEN VAN CHARKOV VERBITTERDE GEVECHTEN Het oppperbevel van de weermacht deelde gisteren mede: In het Donetzgebied werden ten Oosten van Charkov hevige aaftvallen van den vijand, in verbitterde gevechten, afge slagen, waarbij! 9 pantserwagens werden vernietigd. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front mislukten alle vijandelijke aanvallen, die plaats hadden bij opnieuw invallende vorst. De vijand leed in de felle gevechten, welke hierbij werden gevoerd, zware verliezen. Artil-, lerie van het lager beschoot belangrijke' militaire doelen te Leningrad en Kroon- stadt met goede uitwerking. Er werden ontploffingen en aanhoudende branden waargenomen. Finsche luchtstrijdkrachten vernietig den aan het Karelische front op 28 Maart verscheidene vijandelijke kolon- nes en schoten in luchtgevechten 27 sov jet vliegtuigen omlaag. In den afgeloopen nacht bestookten Duitsche gevechtsvlieg tuigen militaire doelen in het stadsgebied van Moskou, voorts aan de boven-Wolga en Oostelijk van Bologoje op doeltref fende wijze met bommen van het zwaar ste kaliber. Voltreffers veroorzaakten o.a. in wapenbedrijven groote branden. In een extra weermachtsbericht is be kend gemaakt, dat Duitsche duikbooten in het Noordelijk deel ,van dien Atlanti- schen Oceaan, voor de Amerikaansche kust, 16 vijandelijke koopvaardijschepen van te zamen 110-600 brt. tot zinken hebben gebracht, w.o. 8 tankbooten met een gezamenlijken inhoud van 73.700 ton. Bij het aanbreken van den dag ont stond er een zeegevecht met sterke su perieure vijandelijke beschermingsstrijd krachten, die uit kruisefs en torpedo jagers bestonden. Op een Britschen krui ser van de Stedenklasse werd een tor pedotreffer geplaatst, welke uitwerking in den sneeuwstorm niet kon worden waargenomen. In den zwaren strijd ging! een Duitsche torpedojager verloren. Een groot deel van de bemanning werd' door andere Duitsche torpedojagers gered, na dat deze in een artilleriegevecht een vij andelijke groep torpedojagers hadden verdreven. In Noord-Afrika aan beide zijden ac tiviteit ven verkenners. Voor de Westkust van. Frankrijk bracht een gevechtsvliegtuig op 28 Maart nog een Britsche motortorpedoboot tot zin ken. Bij de in het weermachtsbericht van Zondag gemelden aanval van Lubeck wer den in de eerste plaats woonwijken der stad getroffen. De burgerbevolking leed vrij zware verliezen. In den afgeloopen nacht zijn enkele Britsche bommenwer pers boven het Nederlandsch kustgebied gevlogen, waarbij twee vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Bij de suc cessen tegen de Brifcsch-Amerikaansche koopvaardijscheepvaart in het- N, deel van den Atlantischen Oceaan heeft zich de duikboot onder bevel van den le luit. ter zee Itis bijzond» onderscheiden. Duitsche torpedojagers deden een aan val op een voor Moermansk besterad vijandelijk konvooi, dat volgens bericht van het opperbevel van de weermacht van !29 Maart reeds het doel van Duit sche luchtaanvallen was geweest. Zij brachten door artillerie- en torpedo tref fers een groot transportschip van 10.000 ton tot zinken, dat met een lading pant serwagens en munitie van New York on derweg' was. De geredden van dit schip, alsmede die van een door de lu'chtmacht tot zinken gebracht vaartuig, werden aan boord genomen. WEER 16 SCHEPEN VERNIETIGD Duitscbland strijdt voor Europa Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag in een extra bericht het volgende bekend In den strijd xtegen de Britsche en Amerikaansche ravftailleeringsscheepvaart hebben Duitsche duikbooten opnieuw groote successen behaald. Zij hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 110.600 brt., waaronlder 8 groote tankschepen met een inhoud van 73.900 brt. tot zinken gebracht. Ter aanvulling op het extra-bericht deelt het opperbevel van de weermacht nog mede, dat in het bijzonder gewezen moet worden op het groote aantal tot zinken gebrachte tankschepen, die bijna alle voor de Amerikaansche kust vernie tigd werden. Sedert liet eerste optreden van de Duitsche duikbooen voor de kus ten van Noord-Amerika is daarmede het totaalcijfer van de bij de bestrijding van de Amerikaansche en Britsche ra- vitailleeringsscheepvaart in de verschil lende gebieden van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte tonnage ge stegen tot bijna 1.3 millioen brt. Het aantal in den grond geboorde tanksche pen is gestegen tot 73. MISLUKTE LANDINGSPOGING TE ST.-NAZAlRE Motortorpedobooten en stormbooten werden vernield Aangaande het afslaan van de Brit sche landingspoging te St. Nazaire deelt het opperbevel, der weermacht de vol gende bijzonderheden mede: Den 28sten Maart kort na middernacht vlogen vijandelijke vliegtuigen in ver scheidene golven pver het gebied van St. Nazaire en wierpen eenige bommen neer, die geen schade aanrichtten. Deze vluchten moesten klaarblijkelijk de aan dacht van de kustverdediging afleiden. Nog terwijl het afweergeschut de vliegers beschoot, poogden lichte Britsche zee strijdkrachten de monding van de Loire binnen te dringen. Zij werden echter doior de marine-batterijen ontdekt en on der vuur genomen. De vijand had zijn plan opgesteld naar het voorbeeld van de expeditie naar Zee- brugge tijdens den wereldoorlog, die eveneens was gericht tegen een Duitsche duikbootbasis. De ontwikkeling deT ge beurtenissen vond met groote snelheid plaats. Terwijl motortorpedobooten en stormbooten met groote snelheid op ver schillende punten der kust aanvoeren, zette een torpedojager koers naar de sluisdeur. De marinebatterijen, verdeelden het vuur. Na forten tijd vloog de torpedo jager onder een encirme ontploffing in de lucht, alvorens hij de sluis had be reikt. Uit de overblijfselen kon worden vastgesteld, dat het een van de oude Amerikaansche torpedojagers was, die destijds in ruil voor steunpunten aan de Britsche marine waren afgestaan. Het schip was met ontplofbare stoffen ge laden, thans In -den strijd gebracht. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland1 maakt /bekend: Vjjf nederlanders zijn bij een po ging! om naar Nederlandsch-Indlë te komen, teneinde daar oorlogs- dienst te doen tegen de landen van het Driemogendhedenpact, gevangen genomen op (giebied buiten Nèder- land. Zij zijn door een Duitschen krijgsraad in Frankrijk wegens bé- gunstjging van den vijand ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn vol trokken. In het vuur der kustbatterijen gingen bijna gelijktijdig op verscheidene plaat sen van de baai, torpedobooten, motor torpedobooten en stormbooten ten onder. Tijdens den massalen aanval gelukte het eenigen vijandelijken schepen troepen aan land te zetten. Deze werden echter door onmiddellijk volgende aanvallen, waaraan werd deel genomen door afdeelingen van alle drie de onderdeden van de weermacht, uit eengeslagen en vluchtten, afgesneden van den terugweg, in kleine groepen de om liggende huizen binnen, waar zij zich ten, deele gezamenlijk overgaven. In korten tijd was dé rust in de stad en in het gebied van de haven weer hersteld. I Itallaansch weermachtsbericht Britsche verkenning hij Mechili verijdeld Het Italiaansehe weermachtsbericht no. 666 luidt als volgt: Ten Zuidoosten van Mechili werden vijandelijke pantserwagens, die op ver kenning waren, door het welgerichte vuur van onze artillerie op de vlucht ge dreven. Onze vliegtuigformaties hebben met buitengewone' uitwerking de militaire installatiesen de haven van Tobroek gebombardeerd en rijdende en stilstaan de aptocolonnes van den vijand met mitrailleurvuur bestookt, waardoor hier aan zware schade werd toegebracht. Tij dens luchtgevechten werden vier vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Eén jachtvliegtuig is niet -op zijn basis te ruggekeerd. In de nabijheid van de Amerikaansche kust heeft een duikboot onder bevel van korvettenkapitein Garlo. Fecia di Cos- sato nog vier koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor is de door deze duikboot op haar huidigen tocht naar den vijand tot zinken gebrachte tonnage tot 32.000 brt. gestegen. De beide tankschepen, waarvan mel ding is gemaakt in het weermachtbe- richt van Vrijdag, werden door de op den Atlantischen Oceaan opereerende duikboot 9nder bevel van korvetten- kapitein Athos Fraternale tot zinken ge bracht. De totale tonnage, die van einde Januari tot en met vandaag langs de Amerikaansche l^ust tot 2inken is ge "bracht, is zoodoende gestegen tot 114.000 brt. Het 667e communiqué ^an het Italiaan sehe opperbevel luidt: Aan het front in Cyrenaica levendige activiteit van verkenningstroepen. Tijdens luchtgevechten tusschen groote formaties vliegtuigen hebben Duitsche jagers, zon der eigen verliezen, 4 vliegtuigen van het type Curtiss omlaag geschoten. De haveninstallaties in Tobroek en die aan de baai op Malta werden wederom door' formatie van de Duitsche luchtmacht he vig gebombardeerd. Aanzienlijke vernie lingen en uitgestrekte branden waren het gevolg van deze hevige aanvallen. BRITSCHE VOORSTELLEN AAN INDIË Indische Unie met Btatns van een vrü dominion Het A.N.P. meldt uit Stockholm: De Britsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat Cripps de Britsche voor stellen aan Indië heeft gepubliceerd. In deze voorstellen staat, dat onmiddellijk „na het staken der vijandelijkheden" door een gekozen lichaam een grondwet zal worden uitgewerkt om een nieuwe Iüdische unie met den status van een vrij dominion te verkrijgen. Het doel der voorstellen is, dat de nieuwe Indische unie een dominion aal vormen, dat met het Vereenigde Konink rijk en de andere dominions, door den gemeenschappelijken plicht der onderda nen jegens de kroon verbonden, in ieder opzicht gelijkwaardig is en op geen en kele wijze met betrekking tot de binnen- en bjuitenlandsche politiek ondergeschikt is. Engeland zal onmiddellijk een grondwet aannemen, die dusdanig is opgesteld, dat iedere provincie van Britsch-Indië, welke niet beyeid is de nieuwe grondwet te aanvaarden, haar tegenwoordigen grond- wettigen toestand behoudt. Deze grond wet is afhankelijk van de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en het wetgevende lichaam ter bescherming van de minderheden naar ras of gods dienst. Het wetgevende lichaam zal na de nieuwe verkiezingen „na den oorlog" volgens Jiet stelsel van -het evenredige kiesrecht door een kiescollege, dat be staat uit alle leden van het lagerhuis der provinciale parlementen worden ge kozen. De Indische staten worden aan gespoord, hun vertegenwoordigers over eenkomstig de totale bevolking van de afzonderlijke staten te benoemen. Enge land jioodigt de Indiërs tot een on middellijke deelneming uit aan de advi- seerende lichamen van Jndië, van de commonwealth en van de vereenigde naties.. Cripps heeft Zaterdag op de 'perscon ferentie aan de journalisten een copie van de besluiten van het Engelsche oor logskabinet overhandigd en verklaard, dat het document den vorm van een verklaring van de regeering van zijn majesteit heeft over de toekomst van Indië. Men kan zich moeilijk voorstellen, zoo zeide Cripps, dat er een belangrijker kwestie zou kunnen bestaan dan deze, een kwestie waarvan de toekomst, het geluk en <je vrijheid van 350 millioen menschen kunnen afhangen. DE R.T.M. ALS STREEK- VERVOERBEDRIJF Wij zagen reeds, toe de R.T.M. zich bezig was te ontwikkelen tot een belang- rijk streekvervoerbedrijf, dat een com- i plex stoomtramwegen exploiteerde op de Zuid-Hollandsche en enkele Zeeuwsdhe eilanden. Door eigen stoombootveren i werden deze tramwegen aan elkaar ver- bonden. Het vervoer over deze aanslui- tende tramweg- en veerdiensten geschiedt I in (Ongebroken lading. Over het veer Middelharnis—Hellevoelsluis, dat de tram wegen op Goeree—Overflakkee met VoornePutten- en Rotterdam verbindt, worden de goederenwagens op sleep- schepen in hun geheel overgezet. Een ander systeem worc^t sedert 1915 toege past op den veerdienst Z ij 'p e—N u - mansdop, de schakel tusschen Schou- wen—Duiveland en den tramweg Rot- i terdam—Hoeksche Waard. Hier wordt op aansluitende lijnen n.1. gebruik gemaakt van speciale wagens, bestaande uit een onderstel met lossen wagenbak, welke laatste met een stoomkraan aan boord geheschen wordt en omgekeerd. Spoedig bleek het tramwegnet der R.TM. voor de ontsluiting van het eilandengebied van groote beteekenis te1 zijn, vervolgt mr. D. van Setten zijn j artikelen ijc tfe JI.R.C. j Met een enkel voorbeeld zij dit aange- toond. Reeeds in 1899 werd een con tract gesloten voor het vervoer van 2i/2 millioen kg. bieten naar de suiker fabriek te Oud-Beijerland. Op de Zeeuw- sche eilanden werd in de campagne 1901 27 millioen kg. vervoerd, terwijl de R.T.M. in 1907 aan beetwortelen 8593 tientonswagens vervoerde. In hetzelfde jaar werd voor v. d. Rergh's Ltd, 16 millioen liter melk vervoerd. In 1913 waren voor het melkvervoer van 4 fa brieken 50 wagens per dag noodig. I Tot op het eind van de vorige eeuw waren de eilanden langs den waterweg in hoofdzaak op Dordrecht geörienteerd. Het ontstaan der snellere en meer fre quente stoomtramverbindingen der R.TM. bracht hierin echter verandering. Meer en meer begon het verkeer zich op Rot terdam te concentreeren.N Dit is begrijpe lijk de eilanden met hun landbouw en veeteelt kunnen de behoeften van de stad aan de producten daarvan voor een 'groot deel dekken. Anderzijds bie den de Rotterdainsche handel en in dustrie tal van producten, die de eiland bewoners behoeven. De stad verschaft voorts werk- en studiegelegenheid, ter wijl de mooie duinstreek der eilanden in den zomer tal van Rotterdammers naar buiten lokt. Naast het goederen vervoer nam daardoor ook het reizigers- Wa sn? Heden (Dinsdag): zon onder 20 11. Morgen (Woensdag) zon op 7.17zon onder 20.12. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver-, duisterd. Maan onder 7.28; op 19.01 Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Ëerste kwartier Donderdag 23 April-. I Be zeeptonnen verlengd I De secretaris-generaal va» handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de ter ver krijging van zeep aangewezen bonnen, t.w. 211 algemeen, 228 algemeen, g-zeep, h-zeep, g-toiletzeep en h-toeiletzeep, Is verlengd tot 30 April a.s. vervoer op de lijnen der R.TM. spoedig een grooten omvang aan, culmineerend op de Rotterdamsche marktdagen. Zoo maakte de R.TM. vele jaren een goeden tijd door; het bedrijf werkte tot volle tevredenheid van de gebruikers en leverde een behoorlijk rendement op. Na den wereldoorlog kwam hierin echter verandering. Het motorverkeer be gon zich snel te ontwikkelen, het publiek ging hooger eischen stellen tav. snel heid en frequentie, waardoor de stoom tram in discrediet geraakte. Het bestuur der R.TM. verzuimde niet hiertegen maat regelen te nemen. Reeds in 1923 opende de R.TM. haar eerste busdiensten, terwijl in 1924 ter verbetering van de reisgele genheid op de tramwegen vier benzine motorrijtuigen werden besteld. Toch bleef een algeheele aanpassing van het bedrijf aan de gewijzigde om standigheden achterwege. Aan verschil lende particuliere autobus- dienst-ondernemers in het -ver voergebied der R.TM. werd, na de in" voering van het concessiestelsel in 1£26, door Gedeputeerde Staten vergunning verleend, zoodat een concurrentie bleef bestaan, welke, tezamen met de In 1980 ingetreden oeconomische inzinking, het bedrijf dér R.TM. ondermijnde. Omzet ting van daarvoor in aanmerking ko mende Tram- in busdiensten werd daar door lang tegengehouden', terwijl voor een moderniseering van dén tramdienst op de overige lijnen de noodige mid delen ontbraken. Evenals hetreizigersvervoer per tram te lijden had van autobussen en snorders, leed ook het goederenver voer onder de concurrentie van, den auto, terwijl in dit eilandengebied uiter aard ook de binnenscheepvaart een ge ducht mededinger was en bleef. Het voor de R.T.M. zoo belangrijke melkvervoer b.v.'ging nagenoegvgeheel verloren aan den auto. Werden in 1916 nog in totaal 1.412.000 melkbussen per tram vervoerd, in 1989 bedroég dit aantal nog slechts 58.000. Het beetwortelenvervoer, dat in hét topjaar 1921 212.000 ton bedroeg, daalde onder den invloed der oecono mische crisis tot 99.000 ton in 19381 KERKNIEUWS ST.-PHILIPSLAND. Ger. Gem. Woens dagavond 1 April 's avonds 8.30 uur, ds. van den Berg van Krabbendijke; In het gebied van Chubut, in Argen tinië, heeft oen groote adelaar een rij denden auto aangevallen. Het dier ver nielde de kap, drong in den wagen en bracht twee vrouwelijke inzittenden met zijn iklauwen levensgevaarlijke wonden toe. De autobestuurder schoot den vogel met zijn revolver dood. Het vroegere staatshoofd van Iran, Riza sjah Pahlevi, zou, naar de Engelsche be richtendienst, volgens het DNB uit Stock holm meldt, ziek zijn. De gezondheids toestand van den sjah, die zich op-Mau ritius bevindt en binnenkort naar Canada zou doorreizen, is verontrustend en de sjah zal zijn reisplannen waarschijnlijk moeten verschuiven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1