ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 27 MAART 1942 OPOEHO! ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prlji: in Zierikzee 1.60, elder* J? 1.H 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V* Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikssee, Schuiih. B 91, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. de Looze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAAR0A8O Ho. 14895 ADVERTENTIES I Prijs: Z2 cents per regel, minimaal BB oents. Bij contract speciale prijsen. Sue- ces)es op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 oeats. Inzending tot 's morgens 9 nar. Sovjetaanvallen werden op Kertsj en in het Donetzgebied gestuit Het Opperbevel van de weermacht deel de gisteren het volgende mede: Op het schiereiland Kertsj werden vrij zware vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het Donetzgebied strandden aanval- len van den vijand, die ten deele door j pantserwagens gesteund werden, in ver- bitterde gevechten van man tegen man, op den hardnekkigen tegenstand van Duitsche en Rumeensche troepen. In ver- scheidene sectoren van de overige deelen van het Oostelijk front werden, bij voortdurend dooiweer, vijandelijke aan- j vallen in, voor een deel, verbitterde ge vechten eveneens afgeslagen. Plaatselijke aanvalsacties verliepen succesvol. Den 24 Maart wierpen vliegtuigen in een haven aan de Kaukasische kust een koopvaarder van middelbare grootte in brand. Een Duit sche duikboot bracht ten Oosten van Solloem een torpedojager en een stoom schip van 5o00 brt., die van een krachtig beschermd konvooi deel uitmaakte, tot zinken. Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len met goede uitwerking de haven van La Valetta op Malta aan. Voor de baai van Scirocco kreeg een Britsch patrouilleschip een bomtreffer. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht met bommen van zwaar kaliber op het haven gebied van Dover en voor de oorlog voering belangrijke doelen in de stad veroorzaakten groote schade. Een ge vechtsvliegtuig, dat op verkenning was, heeft overdag boven de Zuidoostkust van Engeland een Britsch jachtvliegtuig neergehaald. De vijand wierp in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen in ver scheidene plaatsen in West-Duitschland. De burgebevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Storingsvluchten van enkele vijandelijke vliegtuigen voer den tot in het Zuiden van het Rijksge bied. Nachtjagers en afweergeschut scho ten 8 der aanvallende bommenwerpers neer. Hierbij behaalde de le luit. Decker zijn 15e en 16e nachtelijke overwinning. Kapitein Uhlefeld schoot op 24 Maart zijn 7oen tot 74en tegenstander in lucht gevechten neer. GEALLIEERDEN SCHERMEN MET VREDESGERUCHTEN Berlijn spreekt ze tegen De A.N.P .-correspondent te Berlijn meldt: Gelijk eenigen tijd geleden in Engeland zoo houdt men zich thans in de Ver. Staien druk bezig met de na-oorlogsche problemen. Men begrijpt, dat het volk wel eens wil weten, waarvoor het eigen lijk vecht en daarom formuleeren ver schillende min of meer verantwoorde lijke instanties allerlei beloften voor het leven, dat na den oorlog wacht. „Wij moeten niet den oorlog winnen doch, den vrede" is een der veelverbreide slag zinnen. Verschillende kleinere kerkgenootschap pen met, naar gezegd wordt, een totaal van 25 millioen aanhangers hebben hun eischen ten aanzien van den internatio nalen toestand na den oorlog onder woor den gebracht en aldus een soort na maak geproduceerd van de befaamde 14 puntert van Wilson. Een daarvan luidt: autonomie voor alle koloniale gebieden. Het officieele orgaan ((Board) voor de voedselvoorziening heeft insgelijks een programma voor den komenden vredes tijd opgesteld, dat echter uitsluitend is gericht op de persoonlijke levensomstan digheden van den enkeling, dus klaar blijkelijk tegen reeds bestaande ontevre denheid is gericht en ten doel heeft, de bereidheid der massa tot het dragen der oorlogsontberingen te stimuleeren. Er wordt daarin gesproken van het recht op arbeid, onderwijs enz., allemaal din gen, welke hier als vanzelfsprekend wor den beschouwd en die dan ook sinds tientallen jaren wettelijk zijn geregeld. Ten slotte is er een man opgestaan, die gaarne de voetstappen van den vroe- geren president Wilson drukken wil, nl. 'de universiteitspresident Archibald Henderson ook zijn functie heeft hij dus met Wilson gemeen die twaalf pun ten heeft opgesteld als essentialia voor den komenden vrede. Hij kan het dus met twee punten minder af dan zijn befaam de voorganger. Tegelijk met deze moreele en morali- seerende campagne hield de Amerikaan- sche procureur-generaal Francis Biddle voor de radio een rede over den vrede, terwijl do Engelsche minister Eden ook al over den vrede sprak en wel in een speciaal to.t het Grieksche volk gerichte radiotoespraak. Bovendien heeft men weer een aantal geruchten de wereld ingestuurd omtrent contact en voorloopige besprekingen, die tot vredesonderhandelingen zouden kun nen leiden. Van bevoegde zijde legt men er den nadruk op, dat met zulke onjuiste be richten uitsluitend wordt beoogd den in druk te wekken, alsof men in het kamp der As-mogendheden en Japan behoefte heeft aan vrede, waaruit men dan weer propaganda hoopt te slaan ter verster king van het eigen binnenlandsche front. Naar wordt beweerd, zouden de vredes- polsingen ditmaal van en via Turkije uitgaan. Men steunt bij deze geruch ten op de huidige diplomatieke activiteit in Zuid-Oost-Europa en op de weder- zijdsche reizen der gezanten von Papen en Gerede. In Berlijn noemt men al die geruchten ongegrond. DE ZEESLAG IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Het D.N.B. meldt uit Rome: Bij den zeeslag in de golf van de groote Syrte werd "het gevechtscontact met herhaalde onderbrekingen bijna vijf j volle uren gehandhaafd. Dit is dus het langste gevecht geweest, dat tot dusver in de Middellandsche Zee is geleverd. Het vuur werd dqor het Italiaansche j admiraalschip om 14.36 geopend. Tijdens j den slag werden talrijke manoeuvres en tegenmanoeuvres uitgevoerd, waarbij de Engelsehen steeds weer gebruik maakten van zeer zwaren kunstmatigen nevel. De Italiaansche eskaders, die met groote snelheid den vijand hadden bereikt en toe den strijd dwongen, naderden her haaldelijk de steeds uitwijkende Engel- schen tot op 10.000 meter. Tijdens dezen strijd werden met stel ligheid zwaar beschadigd: een kruiser et. twee torpedojagers en waarschijnlijk een tweede kruiser. De operaties wer den buitengewoon gehinderd door de ongewoon ruwe zee en door de wind richting, waardoor de Italiaansche oor logsschepen dikwijls voeren in flarden van den kunstmatigen nevel van de Britsche oorlogsschepen, zoodat deze slechts zelden en maar voor een kort oogenblik duidelijk konden worden waar genomen. Onder deze omstandigheden konden de Engelsche torpedojagers betrekkelijk ge makkelijk tot storingsmanoeuvres over gaan. Tegen den avond ondernamen acht Engelsche torpedojagers onder bescher ming van een dikken kunstmatigen nevel een gemeenschappelijken torpedoaanval, waarbij 30 tot 40 torpedo's werden afge schoten. Geen enkele torpedo trof doel Daarentegen werden twee der aanval lende torpedojagers zwaar beschadigd. Niettegenstaande de Italiaansche een heden dikwijls binnen het bereik van de Britsche kanonnen van middelbaar kali ber opereerden, werd geen enkel Itali- aanscli oorlogsschip getrofefn. Italiaan ich weermachtsbericht Het 663e communiqué van Kat Itali aansche opperbevel luidt: Saharische afdeelingen, die haar ver kenning tot de woestijnzone in Zuid- Libye hebben uitgestrekt, hebben de totale afwezigheid van vijandelijke ele menten vastgesteld. Sterke Duitsche ludhtformaties hebben voltreffers geplaatst op een lichte krui ser en een vrachtschip in de haven van La Valetta en herhaaldelijk werven en installaties van de vliegvelden Halfar, Micaba en Gudia getroffen. Bij luohtge-' vechten werden 2 Spitfires neergehaald, terwijl dpi 'den grond twee toestellen werden vernield. Engelsche vliegtuigen hebben vannacht boven enkele plaatsen in Noord-Italië inzonderheid Milaan en Turijn, gevlo gen, zonder bommen te werpen. Lucht- afweerbatterijen zijn in actie gekomen CEYLON, EEN LUSTHOF Colombo is een vesting De Birmanen noemen Ceylon, in de bloemrijke taal van Azië, „land van wel behagen"- Tanirapannd wordt het eiland ook genoemd, eiland van ide schadxiw- rijke bladeren. Deze namen zijn welspre kend. Het geheele eiland is één luat* hof, een paradijs met den weelderigsten plantengroei van de grootst mogelijke verscheidenheid. Vruchtbare en prachtige dalen tusschen indrukwekkende bergke tens, weelderige laagvlakten, sprookjes achtige tuinen en droomerige vijvers met lotusbloemen, dat is Ceylon. Aan den glorietijd van het Boedilisme herinneren de grootsche bouwvallen van Anoerad- hapoera en Candy en de talrijke reli kwieën van Boeddha, waarvan de tand van Boeddha zeker wel de voornaamste uitmaakt. Geen wonder dan ook, dat Cey lon, waar het Boedhisme in zijn zuiver- sten vorm bewaard bleef, het voornaam ste bedevaartoord van 'dezen godsdienst is geworden. Doch ook over dit sprookjeseilapd zijn de schaduwen van den oorlog gevallen. In koortsachtige haast wordt het eiland versterkt. Loopgraven slingeren ziicih: dwars door ide tuinen, batterijopsteliingen worden overal ingericht. Ook de lucht verdediging wordt niet verwaarloosd. Boven het eiland dreunen onophoudelijk de vliegtuigmotoren, geheele eskaders en kleinere patrouiiUagroepen cirkelen boven Ceylon. Bijna eiken dag komen berichten binnen over die koortsachtige verdedigingsmaat regelen, welke de Engelscben treffen op dit eiland, dat de parel in 'de kroon vap de Britsche bezittingen wordt ge noemd. Colombo, de hoofdstad, is in een vesting herschapen, de burgerbevolking voor een gedeelte reeds geëvacueerd. Alles wijst er op, dat met een Japan- sehen aanval rekening moet worden ge houden. Ceylon, dat reeds in de grijze oud heid een opmerkelijken trap van ont wikkeling 'had bereikt, m geruimen tijd Nederlandsch bezit geweest. In 1602 landde Joris van Spilbergen op het eiland Tot 1795 bleef Ceylon M onze handen, toen werd het door ide itagelschea bezet en 'bij den vrede vap Amiens in 1802 defi nitief aan Engeland afgestaan, Ben bewogen tijdperk volgde toep. Herhaalde opstanden en verbitterde gue- rilla-oorlogen teisterden het land en eerst in 1850 verzoenden zich de bewoners met de Britsche heerschappij. VERORDENING VOOR TANDARTSEN Be voornaamste bepalingen In het Verordeningenblad zijn opgeno men verordeningen van den Rijkscom missaris vciibr het tandartsenber.oep en voor het apothekersberoep. Hieronder volgt een vap officieele zijde gegeven toelichting op beide verorde ningen: D.por de verordeningen van den Rijks commissaris van 25 Maart 1942 nr. 23/42 is de verordening van het tandarts- en die van. het apothekersberoep in Neder land afgekondigd. Beide verordeningen staan in nauw verband met de op 20 December 1941 gepubliceerde verordening het artsenberoep. Door de reorganisatie van het zieken fondssysteem is het noodig gebleken, dat ook voor de beroepen van tandarts en apotheker standsverordeningen werden afgekondigd. Beide kamers worden ge leid door voorzitters, die him functie uitoefenen onder toezicht, van den secre taris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Alle Nederlandsche landartsen en apor thekers worden vereenigd in de tand artsen- resp. apothekerskamer. De ver ordeningen regelen de plichten en de taak der tandartsen en apothekers en leggen de rechten van toezicht voor de leiders der kaniers vast. De voorschriften en beschikkingen der voorzitters zijn bin dend voor de leden der kamers. Het zal de taak der tandartsen- en apothekers kamers zijn, de bepalingen harer beroeps groepen te beveiligen. In aanvulling op deze verordening zullen een beroeps reglement en andere verordeningen moe ten worden uitgevaardigd. De tot dusverre bestaande organisaties der tandartsen en apothekers, die op grondslag van vrijwilligheid geregeld worden door de bepalingen der statuten van de „Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde" en van de „Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Pharmacie", worden ont bonden. De tandartsen- en apothekers- kamers treden in de rechten, plichten en verbintenissen der maatschappijen. Voor de tandartsen wordt ter rege ling van de kwesties, welke met de zie kenfondsverzekering samenhangen, de de Nederlandsche vrijwilligere der Waffen SS in het Oosten. Aandacht tydens het onderricht. SS P.K. Fritz-Stapf-Pax-Holland-s „Nederlandsche Vereeniging van Zieken fondstandartsen" opgericht. Het ligt in het voornemen, dat voor de apothekers een beroepsstandsreeht- spraak wordt ingevoerd. De tot dusverre door het statuut der „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Phar macie" geregelde, beroepsreehtspraak wordt onder rijkstoezieht overgedragen aan een apothekersgereeht en in hooge ren aenleg aan een apothekersgfcrechts- baf. Tandartsen en apothekers zullen on der rijkstoezieht de volksgezondheid die nen en tot heil van de gezondheid van het Nederlandsche volk de taak vervul len, welke de tijd oplegt. BURGERLIJKE ARBEIDSPLICHT UITGEBREID Thans ook tewerkstelling buiten Nederland mogelijk Het gisteren verschenen Verordeningen blad' bevat een verordening van den. Rijks commissaris voor het 'bezette Nederland sche gebied, waarbij de Verordening no* 42/1941 betreffende de verplichting tot het verrichten van diensten en betref fende de beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking als volgt wordt gewijzigd: Artikel I, eerste lid, wordt gelezen als volgt: „(x) Ingezetenen vaji het bezette Ne derlandsche gebied kunnen 'door het gewestelijk arbeidsbureau (hierna „ar beidsbureau" te noemen) worden ver plicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaat® diensten te ver richten". Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Uit het bovenstaande blijkt dat de woorden „binnen het bezette Nederland sche gebied" welke in' het oude artikel 1 van de desbetreffende verordening volgen achter de woorden „op een hun aangewezen plaats" thans zijn komen te vervallen, zoodat ingezetenen thans ver plicht kunnen worden gesteld ook buiten Nederland diensten te verrichten. VERKEER EN VERVOER Niouws rijvergunningen voor auto's De secretaris-generaal van waterstaat deelt mede, dat met ingang van! 1 April 1942 nieuwe rijvergunningen en herken ningsteekenen voor het autoverkeer in Nederland van kracht zullen worden. De thans bestaande vergunningen en herkenningsteekenen zullen daarmede hun geldigheid verliezen. In verband met den voor de admini stratieve werkzaamheden benoodigden tijdsduur blijven echter de thans bestaan de vergunningen en herkenningsteekenen naast de nieuw ingevoerde, alsnog geldig tot en met Zaterdag J25 ApriJ 1942, Na dezen datum zal het rijden met bestaande vergunningen en/of herken ningsteekenen niet meer toegestaan zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat door de politie hierop scherp toegezien aal worden. Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 20 04. Morgen (Zaterdag) zon op 7.26; zon onder 20.05. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.35, op 15.42 Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Eerste kwartier Donderdag 23 April. FEEST IN BE BUNKEES Niettegenstaande ijzige koude en sneeuw- stormen, stormloopen van den vijand en gevaarlijke verkenningsacties, is het vin tijd tot tijd feest in de bunkers aan het Oostelijk front. Want feestdagen zijn het als de post uit het vaderland aankomt), als honderden pakketten, waaronder vele verj aarspakketten, bestemd voor onze vrij willigers. worden uitgeladen. Landgenooten, zorgt er voor, dat er vele van zulke feestdagen zijn, dat er vele pakketten kunnen worden verzonden Stort een flink bedrag in het verzor gingsfonds Vrijwilligerslegioen „Neder land" te 's-Gravenhagp. Het gironummer is 432100. Engelsche luchtaanvallen In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben Engelsche bommenwer pers verscheidene malen boven Neder landsch grondgebied gevlogen- Zij heb- - ben, meerendeels in het wilde weg een aantal brisant- en brandbommen omlaag geworpen, die deels zonder uitwerking ih het open veld terechtgekomen, deels echter aanzienlijke schade aan woonhui zen en boerderijen hebben toegebracht. In een stad in het Oosten des lands; werden eenige woonhuizen verwoest. Hierbij werden twee burgers gedood, twee ernstig en vijf licht gewond. Twee personen worden nog vermist. De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber van de marine, Groot- Admiraal Raeder, het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan vice-ad- miraal Otto Ciliax, commandant van de slagschepen, en aan kapitein-ter-zee Kurt Hoffman, commandant van het slagschip „Schamhorst". Naar men uit over het algemeen be trouwbare bron te Rome verneemt, zal het proces van Riom de volgende week Donderdag voor veerden dagen worden onderbroken, aangezien met ingang van 2 April a,s. in Frankrijk de rechtspraak algemeen 14 dagen lang stil staat,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1