ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 DONDERDAG 26 MAART 1942 OPGENOL ZIERIKZEESCHE COURANT SOVJETAANVALLEN WERDEN MET KRACHT AFGEWEERD ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee [£1.60, elder* XlJB per kwartaal. Weekabonnementen reap. 18 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.VJ Zierikzeesche Nienwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 983TB JAARGANG So. 14894 ADVERTENTIES) Br!)*: B cents per regel, mftilmnri 88 cent*. Bi) contract epecdale prijaen. Sac ceeje* op Maendeg, Dinadag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9 uur. PANTSERSLAG KOSTTE DEN BOLSJEWIEKEN 65 WAGENS Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren het volgende hekend: Op het schiereiland Kertsj werden nieuwe aanvallen van vrij sterke vijan delijke strijdkrachten afgeslagen. In het Donetz-gebied strandden de voortdurend hevige aanvallen van den vijand op den afweer van Duitsche en Roemeensche troepen. Bij de succesvolle plaatselijke aanvallen van Duitsche troepen aan het front ten Oosten van Charkov leed de tegenstander groote verliezen aan men- schen en materiaal. In de N. frontsee- toren hébben formaties van het leger en de Waffen S.S. in aanvalsgevechten, die verscheidene dagen duurden, bij uiterst moeilijk terrein en weersgesteldheid den in de eigen stellingen doorgedrongen vij and teruggeworpen en tegenaanvallen van vrij sterke strijdkrachten met succes afgeslagen. Bij deze gevechten heeft de S.S.-politiedivisie zich bizonder onder scheiden. In alle sectoren grepen formaties der luchtmacht doeltreffend op den beganen grond in. In de haven van Moermansk gelukte het bij luchtaanvallen een vrij groot koopvaardijschip, alsmede kadewerken, aanzienlijk te beschadigen. Duitsche jagers schoten in het hooge Noorden 7 jachtvliegtuigen van het type Hurricane en een bolsjewistisch vliegtuig neer. Een esquadrille jachtvliegtuigen van het Italiaansche expeditiecorps heeft zich aan het Oostfront als escorte van Duit sche vliegtuigen, bijzonder onderscheiden De 20e pantserdivisie heeft in zware afw eergevechten van verscheidene we ken in het Oosten meer dan 140 ten deele door een overmacht ondernomen en door pantserwagens ondersteunden aanval van den vijand, onder hooge bloe dige verliezen voor den tegenstander af geslagen en hierbij in totaal 65 pant serwagens vernietigd. In Noord-Afrika geringe wederzijdsche activiteit van verkenningsafdeelingen. Söhieepsdoelen in de haven van La Va- L'etta op Malta werden overdag in ope'en- valgende golven met succes gebombar deerd. Hierbij kreeg een kruiser mid scheeps een bom treffer, terwijl andere bommen insloegen in de onmiddellijke nabijheid van 2 koopvaardijschepen, als mede in de dokinstallatie en in het arsenaal werden waargenomen. Andere luchtaanvallen waren op vliegvelden van het eiland gericht. De begeleidende ja gers haalden 2 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Zuidkust van Engeland be stookten gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht de haven van Portland en WeymouthJ met bommen. Verschei dene militaire doelen werden getroffen. Bij vruchtelooze pogingen van een ge mengde Britsche formatie jachtvliegtui gen en bommenwerpers overdag op het Fransch-BelgisChe kustgebied, verloor de vijand door afweer en jagers 8 vlieg tuigen. In den afgeloopen nacht sdhoten luchtdoel- en marine-artillerie 2 Brit sche bommenwerpers neer. DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN Grootscheepsche aanvallen van de Japans che luchtmacht Hét Japamsehe hoofdkwartier deelt mode, dat de luchtmacht van de Japam sehe marine in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en in de golf van Bengalen bij herhaling Port Darwin, Broome, Wyndham, Horneiland, Port Mo resby op Nieuw-Guimea, Toeiagi op de Salomons-eilanden en Port Blair op de Andamenen in de golf vain Bengalen heeft aangevallen. In1 al deze plaatsen werden de militaire installaties vernield. 4 De positie van Mac Arthur De corr. van het DNB te Genève maakt melding van een bericht van de Boston Herald. Het blad schrijft, dat de onder handelingen tusschen Washington en Lon den over de positie- van MacArthur nog steeds voortduren. Het gaat om de vraag, of het Zuid-Westen van den Stillen Oce aan werkelijk een eenhoofdig opperbevel zal hebben. MacArthur heeft zijn staf meegebracht. Se toestand op de Philippijnen stationnair De opperbevelhebber der Japamsehe troepen op de Philippijnen heeft den Amerikanen gevraagd zich over te geven. Blijkens een bericht van SPT uit Newj York hebben generaal MacArtfturs troe pen hem een telegram gezonden, waarin zij zeggen tot het einde stand te zullen houden. Het Amerikaamsehe communiqué van de Philippijnen meldt, d'at het op het eiland Luzon op het oogenblik vrij rustig is. Dat de Japanners evenwel iets voor hebben, bewijst de uitbreiding hun ner patrouilles en de versterkte activiteit van de artillerie. Hier en daar zijn ook weer troepen geland. Port Moresby uit de lucht bestookt SPT meldt uit Canberra: De Australische premier Curtim, heeft medegedeeld, dat Port Moresby een zeer hevigen Japamschen luchtaanval te ver duren heeft gehad. De aanvallende vlieg tuigen kwamen in twee golven opzetten. Bijzonderheden maakte Curtim niet be kend. Ook hebben volgens de Times de Ja panners luchtaanvallen verricht op Wynd ham in Noord-West Australië. Generaal MacArthur heeft Dinsdag een bespreking met den Australischen minis ter van oorlog, Forde, gevoerd. Over den inhoud dezer bespreking is niet» medegedeeld, aldus meldt SPT. OVERWINNING TOT ELKEN PRIJS is het parool verklaarde dr. Goebkels Minister Goebbels heeft een rede ge houden voor de functionarissen van de gouw Berlijn dér N.S.D.A.P. Hij gaf in de eerste plaats een uitvoerig overzicht van den militairen en politieken toestand. De winter 1941—'42, zoo zeide hij, is abnormaal hard geweest. De vijanden van Duitschland zagen daarin hun laatste kans om de militaire kracht van het Duitsche Rijk te breken. De plutocratisch- bolsjewistische coalitie had zich een zeer vérgaand doel gesteld, maar allen ver wachtingen van den vijand is smadelijk de bodem ingeslagen. Goebbels wees op de overweldigende successen van Japan in de eerste maan den van den oorlog; thans staan de sol daten van den Japanschen keizer drei gend voor Australië en Britsch-Indië. Bij een nauwkeurig afwegen van de door den vijand aangekondigde plannen en de door hem bereikte resultaten kan men zeggen, dat deze winter, in weerwil van de .zware eischen, welke hij heeft gesteld, een voor de As-mogendheden ver blijdend gunstig verloop heeft gehad. De zware verliezen, die de vijand heeft ge leden, zullen natuurlijk niet zonder ge volgen voor den binnenlandschen toe stand der vijandelijke landen zijn ge bleven. Het is duidelijk, dat Engeland een sluipende crisis doormaakt. De minister vergeleek het Britsche Rijk met een doodzieke, wiens organen zoo aangetast zijn, dat hij nog slechts op kunstmatige wijze in het leven kan wor den gehouden. Voor een dergelijk lang zaam afbrokkellngsproces is Churchill de geschikte man. Bij het begin van zijn loopbaan als premier heeft hij een leuze voor zijn oorlogvoering afgekondigd: bloed, zweet-en tranen. In dezen geest zet hij den oorlog tot de zelfvernietiging voort. Indien de As-mogendheden de overwinning op geen andere wijze kun nen behalen dan door de ineenstorting van het Britsche Rijk, aldus dr. Goeb bels, komt Churchill ons daarbij goed van pas. Wij kunnen ons met hem slechts gelukwenschjen. De minister sprak vervolgens over den binnenlandschen toestand. Hij zette uiteen welk een eenige kans het Duitsche volk thans heeft en welk een geweldige ver antwoordelijkheid op de generatie van nu rust. Het Duitsche volk weet, dat het in Adolf Hitler een leider heeft gevon den, die zijn lot bestuurt met realisti sche dapperheid en een ongeëvenaard politiek genie. In het besef, dat deze oorlog tot geen prijs mag en kan worden verloren, heeft het volk de moeilijkheden en ontberingen, welke uit het slechte weer en de ongunstige transportomstan- digheden voortvloeiden, op bewonderens waardige wijze gedragen. In den volsten zin van het woord is het volk daarbij gehard. Overwinning tot eiken prijs is het parool, dat geboren, is uit de zorgen van den afgeloopen winter. HET PROCES VAN RIOM trekt weinig belangstelling Na den ministerraad van Zaterdag is te Vichy, aldus D.N.B., het gerucht op gedoken, dat het proces te Riom na de vacantie van hef gerecht, dievan 2 tot 14 April zal duren, of wel geheel zal worden gestaakt of wel voor geruimen tijd onderbroken. Volgens het gerucht zal het besluit te zijner tijd door minis ter van justitie Barthelemy, die van den ministerraad in dit opzicht oen uitdruk kelijke volmacht heeft gekregen, met een memorie van toelichting worden gepu bliceerd. In welingelichte kringen te Vichy acht men de mogelijkheid van stil zetting van het proces niet uitgesloten. De bevoegde instanties te Vichy weige ren echter een standpunt te bepalen ten aanzien van dit gerucht. Den achttienden dag van het proces te Riom bestond ,er op de perstribune en pok van de zijde van het publiek weinig belangstelling. In het eerste deel der zitting werden verboord de leider van den Franschen arbeidsdienst, gene raal de la Parte du Theil, die van 3 September 1939 af het bevel voerde over een legercorps, generaal Trolly de Priaux en generaal Touch(on. Generaal de la Porte weidde breed uit over de döor hem geconstateerde gebreken in uitrusting en opleiding en verklaarde, dat de uitbreiding der ver dedigingswerken aan het Fransche Oos telijke front in den winter van 1939-'40 in zijn Sector met groote moeilijkheden gepaard ging, aangezien niet voldoende cement en prikkeldraad beschikbaar wa ren. Hij vestigde verder de aandacht op misstanden bij de opleiding reserve-onder officieren. Daladier trachtte na de ver klaringen van generaal de la Porte te bewijzen, dat voor de opleiding der troe pen voldoende materieel aanwezig was en stelde in het bijzonder den oppersten generalen ,staf er verantwoordelijk voor, dat in het Fransche leger eerst mijnen tegen infanterie werden gebruikt, nadat in den sector Saar brücken de uitwer king van dergelijke mijnen was geconsta teerd. (D.N.B.) Italiaansch weermaehtsbericht Britsche kruiser getroffen Het Italiaansche opperbevel maakte gisteren bekend: Aan het front in Cy- renaica geen operatieve bedrijvigheid van beteekenis. De vrijand heeft een lucht aanval op Bengazi gedaan. Ook in de omgeving van Athene lieten Engelsche vliegtuigen bommen vallen. Enkele hui zen in de voorsteden werden bescha digd en een Griek gedood. In het Oos telijk deel der Mididellandsche Zee is een smaldeel gistermorgen aangevallen door Italiaansche torpedovliegtuien, die met stelligheid een middelmatigen kruiser trof. DE LANDSTAND IN ZEELAND Bede van de heeren Eorte en van Gorsel Na heropening van de bijeenkomst be trad Referent Korte, vertegenwoordiger van den Beauftragte voor Zeeland, het spreekgestoelte. Deze deelde mede dat de Beauftragte zelf in Den Haag moest zijn voor een bespreking, doch hem ver zocht had zijn hartelijke groeten aan de vergadering over te brengen. Spr. trok vervolgens een parallel tusschen het Duitschland van 19o3, waar ook de nieuwe orde moest komen, en het Ne derland van nu. Ook in Duitschland was men vergeten welke beteekenis de boer voor zijn volk heeft en dat in feite het geheele volk van de boeren afstamt. Het was de Führer die hier op wees en ook pp de taak die een ieder, en speciaal de boer, in de Volksgemeenschap te vervullen heeft. Niet alleen voor het brood, doch ook voor de toekomst van het Volk zorgt de boer, daar mem juist op het platteland de grootste gezinnen heeft. Bovendien zal een boer, die zijn hoeve zijn eigendom mag noemen, steeds een goed vaderlander rijn, daar hij er alles op zal zetten om deze voor zich zelf en rijn nageslacht te bewaren. Gegrondvest op deze punten kwamen in Duitschland verschillende wetten en ver ordeningen tot stand, o.m. ten opzichte van het boerenerf recht en de prijsrege ling. De voedselvoorziening van het ge heele volk werd in handen van de boe ren gelegd en deze werd onafhankelijk gemaakt van het buitenland. Spr. wéés er met nadruk op, hoeveel de laatste jaren door de Duitsche boeren en boerenvrouwen gepresteerd is. Door de laatste vooral, daar thans ook vele boeren in Oost-Europa strij den, voor de cultuur van geheel Euro pa en het Europeesche hoerendom. Zich richtende tot den Zeeuwschen boe renleider, legde spr. er den nadruk op, Idat hij de menschen hier heeft leeren kennen en waardeeren. Spr. weet dat hij hen wil dienen en niet over hen wil heerschen. Hij wenseht hem dan ook van harte het besje toe (applaus). Hierna voerde de provinciale boeren leider zelf het woord. Bede W. van Gorsel De Boerenleider der provincie Zeeland, Boer W. F. van Gorsel, uit: Rilland-Bath hoopte van rijn kant het vertrouwen waardig te zullen zijn, dat de landelijke Boerenleider in hem gesteld heeft en binnen afzienbaren tijd de harten der Zeeuwsehe boeren te winnen, doordat zij zullen inzien, dat de Landstand de ware vrijmaking is en een rechtmatige be looning voor noesten arbeid van onze plattelandsbevolking voorstaat. Spr. is ervan overtuigd, dat zijn taak zWaar is, daar vele leiding gevende per sonen op landbouwgebied gemeend heb ben hun medewerking aan den Landstand te moeten weigeren, ook in dit gewest, waar j:ij verschillende malen gevraagd zijn de leiding op zich te nemen. Per soonlijk heeft spr. zich, om de éénwor ding van de boeren niet in den weg te staan, toentertijd geheel op den achter grond gehouden en belangstellend toe gekeken, maar spr. was ook toen reeds vast overtuigd, dat het op een mislukking zou uitloopen, daar men om in dezen tijd iets groots tot stand te brengen in de eerste plaats de {feestelijke revolutie in nerlijk moet beleven. Gelukkig kunnen deze lieden in dit ge west op de vingers afgeteld worden. Tot hen, die het verzet organiseeren, richtte .spr. nog de ernstige waarschu wing zich terug te trekken uit alle land bouwinstellingen, ook als deze op het oogenblik nog niet onder den Landstand vallen, b.v. pachtkamers en polderbestu ren. Verdere sabotage zou voor hen min der prettig kunnen worden. Gelukkig staat het grootste deel der Zeeuwsehe boeren niet afwijzend tegen over het nieuwe. Maar een Zeeuwsehe boer beslist pas na lang wikken en we gen of iets goed voor hem is en of het past bij zijn Zeeuwsehe geaardheid, 'doch dan geeft hij zich ook ten volle en is geen offer hem te zwaar. Daarom kan spr. zeggen, dat zij, die zich bereid verklaard hebben mede te bouwen aan ,den Landstand zich voor de volle 100 pet. zullen geven. En het zijn waarlijk de slechtsten der Zeeuwsehe boeren niet, 'die gekomen zijn om mee te bauwen. Qe grondslag voor de or ganisatie over de geheele provincie is dan ook reeds gelegd. Vervolgens ging spr. over tot het schetsen van de taak van de Dorps- boe t e n r a d e n, erop wijzend, dat wanneer hij hier over boeren spreekt, hij hieronder nok onze landarbeiders be grijpt. Het zal in de allereerste plaats de taak van den toekomstigen Dorpsboerenleider zijn om op zijn dorp een ware sociale dorpsgemeenschap tot stand te brengen. Dan zal naar de vaste overtuiging van Boer Van Gorsel de Landstand in de naaste toekomst een zegen zijn voor onze plattelandsbevolking, (applaus). De voorzitter dankte hierop allen voor hun aanwezigheid en sprak de hoop uit dat ooit in Zeeland de Landstand moge groeien en bloeien. De aanwezigen begaven rich hierop naar Hotel „De Korenbeurs", waar een maaltijd werd gebruikt, waarbij nog ver schillende sprekers het woord voerden. De vergaderingbezoekers uit Schouwen- Duiveland zagen zich hierna nog voor het probleem gesteld hoe zij de thuisreis aanvaarden zouden, daar de Provinciale Bootdienst tijdelijk was gestaakt. Na veel moeite slaagden rij er in dit probleem op te lossen en na om 4 uur uit Goes vertrokken te zijn, zetten zij, na een reis via Noord-Beveland, te ongeveer half negen, voet op den Schouwschen bodem, Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 2002. Morgen (Vrijdag) zon op 7.28; zon onder 20.04. TuBBchen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.59op 14.19 Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woens dag 15 April. Eerste kwartier Donderdag 23 April. Boerenleider W. F. van Gorsel Naar aanleiding van de benoeming v«n boer W. F. van Gorsel te Rilland-Bath tot Boerenleider van den Nederlandschen Landstand in de provincie Zeeland geven wij hieronder een korte overzicht van zijn levensloop: Boerenleider van Gorsel stamt uit een oud Zeeuwsch boerengeslacht Hij werd in 19o6 te Krabbendijke geboren en bracht daar zijn eerste levensjaren door op de hofstede van zijn vader. Nadat het gezin van Gorsel zijn eigen hofstede in Ril land had betrokken, is de thans benoem de Boerenleider daar in 1932 zijn vader opgevolgd. Na een voorbereidende studie op de RHRS te Bergen op Zoom doorliep hij de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Door het feit, dat hij reeds op 8 September 1932' lid der NSB werd; mocht het den toen 126-jarigen boer niet ge lukken daadwerkelijk aan het agrarisch vereenigingsleven in de provincie deel te nemen. Zijn activiteit en organisatie talent stelde hij geheel in dienst der NSB. Hij heeft daarin verschillende functies vervuld. Reeds van den aanvang af heeft hij Zeeland vertegenwoordigd in de Agra rische Afdeeling van den NSB, eerst on der de toenmalige leiding van Ir. van Houten en daarna onder die van den tegenwoordigen Landelijken Boerenleider E. J. Roskam Hz. Voorts werd hij Ge machtigde in den Gouw Zeeland van h»t Ned. Boerenfront en daarna van het Ned. Agrarisch Front. Gedurende de periode 1935—1939 had hij voor de NSB zitting in de Prov. Staten van Zeeland. Distributie van Boter, Margarine en Vit De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maaikt bekend, dat gedurende het tijdvak van 26 Maart tot en met 11 April a£. bon 16, zooweL van de boterkaart al» van de vetkaart, uitsluitend recht geaft op het koopen van margarine. Voorts geeft gedurende genoemd tijd vak bon 17, zooweL van de boterkaart als van de vetkaart, naar keuze recht op het koopen van boter, margarine of vet, zulks met dien verstande, dat men niet steeds het artikel zal kunnen ver krijgen, waaraan men de voorkeur geeft, doch genoegen zal moeten nemen met bat artikel of de artikelen, waarover de win kelier beschikt. Sinaasappelen voer kinderen beneden 4 jaar De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat een be perkte hoeveelheid sinaasappelen voor gebruik in Nederland beschikbaar zal kunnen worden gesteld. Deze hoeveel heid zal voorshands worden gedistribu eerd voor kinderen beneden den leeftijd van vier jaar. De te distribueeren hoe veelheid bedraagt 400 gram per kind. In verband hiermede is bepaald, dat bon 4—04 reserve gedurende het tijdvak van 26 Maart tot én met 18 April as., recht geeft op het koopen van 400 gram sinaas appelen. Peulvruchten op bon 271 De secretaris-generaal van landbouw %n visscherij maaikt bekend, dat de met 171 algemeen gemerkte bon gedurende het tijdvak van Donderdag 26 Maart tot en met Zaterdag 18 April as., recht zal geven op het koopen vap 250 gram peul vruchten. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1