ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 25 MAART 1942 OPOENOl ZIER1KZEESCHE COURANT ABONNBMBNT Bri)a: ta Zierikzee 'J 1.60, elder* J 1.9D 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14893 ADVERTENTIES I Prijs: 23 cents per regel, minimaal BS cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- ceajes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 8 uur. Bedrijfslelderssamenkomst In Middelburg Rede van dr. Münzer II. De omwenteling van het economische leven v#n de menschen verlangde een andere handelwijze. De belangrijkste men schen in het economische leven zijn: de rbedrijfsleider en de leden van zijn ge volgschap, dus de bedienden en arbei ders. De "bedrijfsleider In de eerste plaats een fundamenteel© uitspraak van Robert Ley: „Het bedrijf is een eenheid, wij laten deze eenheid niet aantasten. Dit leidende beginsel is ons heilig. Het bedrijf moet een eenheid blij ven. Bedrijfsleider en gevolgschap moeten de zaken in het bedrijf zooveel mogelijk zelf regelen, ze moeten zorgen, dat ze het met elkaar eens worden, moeten als goede volksgenooten een volksge meenschap vormen en zullen ka meraden zijn bij tegenslag". Vroeger zag men een gevolg van een verkeerde zienswijze van marxisti sche zijde in den ondernemer een raensch, die, zooals werd beweerd, te gen alle rechten in de werkkracht van zijn arbeider uitbuitte om hieruit zijn winst te trekken. Heden ziet men in den ondernemer in de eerste plaats den bedrijfsleider, die temidden van zijn ge volgschap dienaar aan het gemeenschap pelijke werk is, waaraan allen hun krach ten wijden. Wij spreken daarom niet meer van arbeidgever en arbeidnemer, want het werk is afhankelijk van het volk en wordt door het volk verricht. Vroeger vormde de verworven rijk dom voor den werkgever den grondslag van de sociale plaats in de gemeen schap. Dit is voorbij. Rijkdom is geen middel om tot aanzien te geraken; door slag geeft alleen de prestatie in dienst van de gemeenschap, hei karaktervolle gedrag en gezindheid. Rijkdom zonder zedelijke band met het volk is joodsch en behoort tot de voorbije liberalistische episode. De taak van de volkseconomie is niet slechts een economische, doch ook een volksche. De bedrijfsleider moet een persoon lijkheid zijn. Een persoonlijkheid is niet degene, die op O.W.-'ers manier rijk geworden is. Persoonlijkheid is in het geheel geen individueel begrip, doch volgens zijn geheele hoedanigheid een gemeenschapsidee, want een persoonlijk heid kan slechts op den bodem van de gemeenschap groeien. Zoo kan b.v. een flinke generaal zijn kundigheden pas met goede troepen ten toon spreiden. In zekere mate wordt hij' door die troepen gedragen. En zoo kan slechts de ge meenschap de titel van persoonlijkheid verleenen. Ook u hebt hiervoor in de Nederlandsche geschiedenis voorbeelden te over. Een persoonlijkheid is ook die be- i drijfsleider. die niet slechts in goede, doch ook in kwade tijden één is met zijn gevolgschap. Een persoonlijkheid is men niet, doordat men zich inbeeldt dat men het is. Een persoonlijkheid moe- men wij1 slechts degene, die zich voor de gemeenschap bijzonder verdienstelijk gemaakt heeft en zich nog voortdurend verdienstelijk maakt. Een prestatie, die iemand voor zich zelf volbrengt, ook al is die nog zoo groot, stempelt iemand niet tot een persoonlijkheid. Maar de bedrijfsleider moet ook on dernemer zijn. De ondernemer moet on dernemen en wagen, juist dan, wanneer het er naar uitziet, als ware dit tijde lijk overbodig. „Wat zou er van ons socialistisch streven terecht komen", riep Dr. Ley eens uit „wanneer er geen menschen waren, die rekenen, organiseê- ren en handelen kunnen!" Bedrijfsleider en ondernemer zijn één Het is mogelijk, dat in enkele groote bedrijven naast de leidende ondernemer nog een speciale bedrijfsleider staat; dit is echter een uitzondering. Regel is het dat de ondernemer tegelijkertijd ook de leider van zijn gevolgschap is. De on dernemer moet trotsch zijn op de pres taties van zijn gevolgschap en omgekeerd moet de gevolgschap trotsch zijn op de prestaties van den bedrijfsleider van i haar gemeenschap. j In het gestook tegen Duitschland hoort men vaaik die bewering: i „Door het nationaal-socialisme is het initiatief aan dien ondernemers ontnomen" Niets is echter minder waar. Als bewijs behoef ik slechts aan te voeren: Gelooft U, dat in de luttele jaren se dert de overname van de macht door den Fiihrer de buitengewone uitbreiding van het economische leven en een der gelijke bewapening bereikt zouden zijn, wanneer wij den bedrijfsleiders het ini tiatief ontnomen hadden? Neen, het scheppende element heeft zich iin de bedrijven voor dien nooit kunnen ontwikkelen, als onder het natio- naal-socialisme. De arbeiders Herman Göring zei op den rijkspartij dag van de arbeid: „Wij hebben in de eerste plaats om jullie, Duii/tsche arbeiders, als het meest waardevolle goed van Duitschland, gestreden. Wij wilden jullie zielen hebben, opdat zij weer Duitsch zouden worden. Wij wil den het im jullie hoofden prenten, dat jullie niet een klasse apart bent, niet een stand op zich zelf. Wij wilden het in jullie hameren, dat jullie het fundament van het Duitsche volk vertegenwoordigde; daarop alleen kon Duitschland weer opgebouwd worden". Als het nationaalnsocdalisme de macht overnam, had het woord arbeider een onaangenaamde klank. Handwerk gold meestal als iets minderwaardigs of iets, wat minder voornaam was. Met deze onzinnige opvatting heeft het nationaal- socialisme grondig gebroken, doordat het de eerbied voor de arbeid weer in eere herstelde. Op dezen grondslag konden de meeste maatregelenzooals: de wet ter ordening van de nationale arbeid; de schepping idler werkgemeen schappen en niet in de laatste plaatsf de verschillende groepeeringen der D.A.F. (Duitsche Arbeidsfront), hun activiteit ontplooien. De Duitsche arbeider voelt zich op het ©ogenblik niet meer als den vierden stand, doch als belangrijk lid der Duitsche volksgemeenschap. Iedere Duitscber voelt zich op 'toogen- blifc arbeider, onverschillig in welk be roep hij werkzaam is of op welke plaats hij staat. Het was ons streven de waarde van hand- en hoofdarbeid op één lijn te stellen. Werk is discipline en harmo nie. Het werk werd weer geadeld. Om U een volledig beeld van de eco- masche en sociale omwenteling in Duitsch land te kunnen geven, moet ik op de afzonderlijke maatregelen van deze om wenteling dieper ingaan-, n-1. ide w-et ter ordening van de national^, arbeid en de verschillende groepearingen van het Duitsche Arbeidsfront. De wet ter ordening van de nationale arbeid werd -op 20 Jan. 1934 afgekondigd. Ik stel hierbij voorop, dat: De uit de liberalistische periode van ontbinding ont stane opvatting, dat arbeid en kapitaal onoverkomelijke tegenstellingen vormden, kon in den nationaal-socialistischen staat geen ingang meer vinden. Zoowél het kapitalisme als het marxisme, beide pro ducten van den ontbindenden joodschen -geest, huldigden d'e opvatting van de onbeperkte eigenbaat, waarvan de ge volgen tallooze uitsluitingen en stakingen waren. Hierdoor werden -niet alleen de elkaar verbitterd bestrijdende partijen geschaad, doch ook het economische leven van de geheele natie werd aan den rand van den afgrond gebracht. Organisaties van „werkgevers en werk nemers" (woorden, die in de nieuwe wet van 20-T-1934 niet meer te vinden zijn) voerden een verbitterden strijd ten koste ook van1 de werkende menschen, die zij vertegenwoordigden, ten koste ook van het geheele volk. De toenmalige staat vergenoegde zich er mee van tijd tot tijd als bemiddelaar op te treden. De wet ter ordening van de nationale arbeid gaat van de „werkgemeenschap", dus van de grondgedachte der lotsver bondenheid ider ondernemers met al zijn medewerkers uit en zegt in 1: „In de bedrijven werken de onderne mers als leiders van het bedrijf tezamen met- de bedienden en de arbeiders als de gevolgschap ter bevordering van ide bedrijfsdoeleinden en (tot gemeenschap pelijk welzijn voor het volk en dien staat" Ondernemer <&n gevolgschap zullen in een trouwe verstandhouding tot elkaar staan, welke verstandhouding in ide be- drijfsgemeenschap gevestigd is. Een ver- trouwensTaad uit het gevolgschap staat den bedrijfsleider terzijde. Deze raad heeft slechts een adviseerende functie en verschaft den bedrijfsleider inlichtin gen over factoren, die remmend op de prestaties van de menschen in het bedrijf werken; verder verschaft deze raad ge- ACHT TANKERS IN DEN GROND GEBOORD V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Ben extra-bericht van het Duit- sche opperbevel deelde gisteren het volgende mede: Duitsche duikbooten hebben voor voor de Amerikaansche kust 13 vij andelijke koopvaardijschepen met een gezamelijke inhoud van 80.300 brt. tot zinken gebracht. De vijan delijke tankscheepsruimte werd daarbij op bizonder gevoelige wijze getroffen. Tot de tot zinken ge brachte schepen behooiren 7 groote tankschepen, een 8e tankschip van 11000 brt. werd door torpedo's zoo ernstig beschadigd, dat ihet even eens verloren geacht kan worden- Ook in de Middellandsche Zee werd den vijand zware verliezen toegebracht. In samenwerking niet de Italiaansche lucht- en vlootstrijd- fcrachten, slaagde de Duitsche lucht macht er in, eenkonvooi, dat koers zette naar Malta, uiteen te drijven. Daarbij hebben Duitsche vliegtuigen alleen reeds 3 koopvaardijschepen met een gezamelijken inhoud van 18000 ton. tot zinken gebracht. Zij brachten voorts zware schade toe aan 3 koopvaardijschepen, een krui ser^ en een torpedoboot jager. gebracht, een goede medische behande ling genieten, terwijl het den Britschen ziekenverpleegsters geoorloofd is in de hospitalen te blijven werken en haar pa tiënten zonder eenigen dwang te ver plegen. Tenslotte verklaarde Kimoera: „Wan neer men in aanmerking neemt, wat Hongkong twee maanden geleden heeft medegemaakt, dan kan men niet ver wachten, dat het het Hongkong van voor den oorlog is. Voor zoover het de huidige toestand veroorlooft, genieten de menschen vreedzame toestanden. Aanvallen op Kertsj en In het Donetzgebied afgeslagen DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA gevens bij -de technische inrichtingen. Als de staait den ondernemer tot leider van het bedrijf maakt en hem hierbij ver strekkende rechten geeft, zoo. neemt deze tegelijkertijd de verantwoording, dat deze niet willekeurig worden misbruikt- en dat rechtvaardigheid en beroepseer, de hoofdfactoren van de werkgemeen schap vormen. Staatsorganen, die voor de naleving van deze beginselen te zorgen hebben, zijn de vertrouwensmannen van de ar beid en ide eere-xechtbaniken. Deze beide instellingen controleeren de salarieering, geven richtlijnen voor' ar beidsovereenkomsten en zorgen er voor, dat eenerzijds ondernemers of leidende personen niet door misbruik van hun machtspositie moedwillig de werkkracht van het personeel uitbuiten of hun rech- ten aantasten, en I anderzijds leden van het gevolg- j schap de arbeidsvrede niet in gevaar brengen, of zich opzettelijk ontoelaat bare handelingen in de bedrijfsleiding aanmatigen, enz. j Andere paragrafen van de wet ter or- dening van de nationale arbeid behan- 1 (delen: de lOntsIagbeperking en ide ar- i beid iin openbaren dienst, b.v. bij de j spoorwegen, post, enz. HONKONG WERD ZWAAR GE1EISTERD De voormalige Japansche consul te Hongkong, Sjirosjitsji Kimoera, die tot secretaris van de Japansche ambassade te Peking is benoemd, heeft volgens Do mei verklaard, dat men met betrekking tot den toestand te Hongkong drie din gen voor oogen dient te houden, n.1.: Ie. De stad is in den strijd zwaai} beschadigd en vele plaatsen moeten ge heel nieuw opgebouwd worden; i 2e. De stad is practisch geïsoleerd en bezit geen verbinding met het binnen- land van China of anderzins; 3e. Op het oogenblik ressorteerd Üe stad onder het Japansche oorlogsrecht. De voormalige consul deelde voorts mede, dat thans ongeveer 8000 vijan delijke staatsburgers in Hongkong wo nen waarvan 2500 Engelschen en de rest Amerikanen en andere staatsburgers. Hij verklaarde, dat de burgers van ieder land verlof hebben een zelfstandig co mité te vormen, dat de betreffende be langen behartigt. De Japansche autori teiten stellen hun uiterste pogingen in het werk om de belangen der neutrale staten te beschermen door het uitreiken van bewijzen, waardoor de bewegings vrijheid van deze menschen wordt ge waarborgd. Kimoera deelde verder nog mede, dat in Hongkong ongeveer 10.000 burgers van neutrale landen wonen. Ten aanzien van de Britsche gevan genen zeide hij, dat de gewonde Brit- •che sojdatdn, die ia hospitalen rijn pn- Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren bekend: Op het schiereiland Kertsj wer den vrij zwakke, in het Donetz gebied vrij' krachtige aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front leverden aanvals- en afweer- gevechten wederom succes op. In het zeegebied ten Zuiden van Se- bastopol brachten gevechtsvliegtui gen door luchttorpedotreffers een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken en vernietigden in een ha ven aan de Kaukasische kust een duikboot. Twee andere duikbooten kregen bomtreffers. In Noord-Afrika verloor de vij and bij een aanvalspoging op een vliegveld in Cyrenaïca door af weer van jachtvliegtuigen ien lucht doelgeschut 5 vliegtuigen. In den strijd tegen het Brit sche eiland heeft de luchtmacht overdag in de haven van Newha- ven een koopvaarder van 3000 brt. vernietigd en munitie zoowel als brandstoffen van dit steunpunt voor motortorpedobooten met goed gevolg met bommen bestookt. Doel treffende nachtelijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen waren gericht tegen militaire doelen in de haven steden Dover en Portland. In de successen voor de Amerikaansche kust heeft de duikboot van den luit. ter zee le klasse Möhr een belangrijk aandeel gehad. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 20 00. Morgen (Donderdag) zon op 7.31zon onder 20.02. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.20, op 13.20 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woensdag 15 April. GIFTEN VOOR WINTERHULP De laatste weken is vanwege het Prov. Bureau van Winterhulp een speciaal be roep gedaan op de Leiders der groot© ondernemingen in onze provincie. Dit had tot resultaat, dat verschillende belangrijke geldsbedragen inkwamen. De N.V. Ned. Mij. tot vervaardiging van spiegelglas te Sas van Gent schonk f 3000de N.V. Zaadhandel en boom» kweekerij Wed. J. de Jongh te Goes f1000; H- Metsers Heijndrickx te Hulst f2500; Firma M. H. Boasson en Zn. te Middelburg f 1000De Bank van Zeeland te Goes f 1000; N.N. te Middelburg f1500; Gebrs. Verwijs te Yerseke f255; L. v. d. Broeck Tieleman te Nieuw Namen f500; De N.V. Conservenfabriek Zuïd-BeveLami te Krabbendijke f1250; De N.V. Molusken te Krabbendijke f 1000Gebrs. Padmos te Yerseke f200; The vitrite Works te Middelburg f 1000Lompenhandel M. L. Polak en Zn. te Middelburg f250; de N.V. Stijfsel- en glucosefabriek te Sas van Gent f5000; de N.VBank voor Schouwen en Duivelaifd te Zierikzee f752; de N.V. Scheldebank: te Zierikzee f550; de N.V. Zeeuwsche Oestermaatschappij Bonafides te Tholen f250- Van verschillende andere instellingen worden deze dagen nog bij'dragen ver wacht. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier deelt mede, dat de luchtmacht van de Japansche marine, tijdens aanvallen in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan en in de Golf van Bengalen her haalde malen verscheidene plaatsen heeft aangevallen. De militaire installaties wer den vernield. INSTALLATIE VAN DEN LANDSTAND IN ZEELAND Redevoeringen van de heeren Roskam en van Gorsel Dinsdagmiddag vond in het raadhuis te Goes de plechtige installatie plaats van dien Nederlaridschen Landstand in Zeeland. De raadszaal, fraai met vlaggen en bloemen versierd, was geheel gevuld toen de plaatsvervangende Provinciale Boeren leider, de heer J. C. Droogendijk de bij eenkomst opende. Onder de ©eregasten merkten we op de vertegenwoordiger van 'den Beau- fragte van den Rijkscommissaris in Zee land, Referent Korte,, den Boerenleider der provincie Limburg, den heer W. F. J. QuaedvÜeg, den Provincialen Voedsel- commissaris Ir. J. Di. Dorst en den ge machtigde van den Leider van den NSB, den heer J. Dekker, De Kommiissar von*Justiz und Verwal- tung, Dr. Rabl, en de vertegenwoordiger v.an het bureau Graf Grothe, Dr. Grün- wald, zoomede de wnd. Commissaris der Provincie, mr. P. Dieleman en de Rijks- landbouwconsuilent Ir. C. J. Droogendijk, waren verhinderd aanwezig te zijn- Tot de verdere aanwezigen behoorden •de heer Aalbregtse, provinciaal secretaris van den Landstand, de burgemeester van Goes, de heer C. E. P. Lenshoek, streek- en dorpsboerenleideTS, de Provinciale Directeur van Winterhulp mr. W. K. H. Dieleman, diverse NSB-functionatritssen en landbouwers uiit alle deelen der provin cie, benevens eenige dames- De heer Droogendijk opende de bijeenr komst met een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den' Boerenleider, iden heer E- J. Roskam, Referent Korte, den heer Dek ker, burgemeester Lenshoek, wien hij dankte voor het beschikbaar stellen van de raadszaal, de pers, Ir. Dorst en den E, J. ROSKAM (cliché L S.P.D.) heer en mevrouw van Gorsel uit Rilland Bath. In zijn openingswoord deelde de plaats vervangende provinciale Boerenleider, J. C. Droogendijk mede, dat van den waar nemend commissaris der provincie Zee land, Mr. P. Dieleman, een brief is ontvangen, waarin hij meedeelt de in stallatie van den Zeeuwschen Landstand niet te kunnen bijwonen wegens onge steldheid. Ik verklaar mij als provinciaal bestuur, aldus mr. Dieleman, volledig bereid tot samenwerking en steun, waar mij" dat mogelijk zal zijn. Dit des te meer, om dat gelijk ik immers reeds eerder schreef ik om velerlei reden de Instelling toe juich, hoe smartvol het afscheid van onze oude organisatie ook moge zijn, (Zie vervolg pag 91

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1