ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE IN HET DONETZGEBIED EN OP KERTSJ MISLUKTE SOVJET-AANVALLEN "abonnbmhstDAG 24 MAAKT !942 ZI^KZEESCH!HCOURAHT abonnement 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee 'j 1.60, elden y 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 is en ib' cents. Losse nummers b cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 98STB JAARGANG No. 14892 advertenties i Prijs: 71 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje# op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot '•morgens 9 uur. LEVENDIGE GEVECHTSACTIE IN NOORD-AFRIKA Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand afgeslagen. Ook in verscheiden an dere sectoren van de rest van het Oostelijk front levendige weder- zijdsche gevechtsactie. Offensieve ondernemingen van Duitsche troe pen hadden succes. De beschieting van voor den oorlog belangrijke installaties- te Leningrad werd met waargenomen uitwerking voortge zet. De luchtmacht bombardeerde de haveninstallaties van Kertsj en mengde zich vooral in het D o- netzgebied, in den oentralen sector van het Oosteijk front en ten Zuiden van Ilmen-meer doel treffend in den strijd op den grond Bij luchtaanvallen op spoorwegin stallaties werden 24 intendancetrei- nen der bolsjewisten zwaar getrof fen en vernielingen veroorzaakt op losstations. Gisteren verloor de vij and aan het Oostelijk front 51 vliegtuigen. Aan het Swir-front ver nielden Finsche luchtstrijdkrachten Vrijdag gemotoriseerde colonnes. In N o o r d-A frik a zijn Britsche strijdkrachten teruggeslagen bij een poging om de Diuitsch-Italiaanscha stellingen binnen te dringen. Door bommen en beschieting uit vlieg tuigen werd een vrij groot aantal gepantserde Britsche verkennings auto's vernield, twee batterijen bui ten gevecht gesteld en verscheidene vliegtuigen op den grond bescha digd. Op Malta hebben sterke for maties Duitsche duikbommenwer pers den geheelen dag militaire installaties aangevallen. Hierbij wer den de vliegveldinstallaties van La Venezia zwaar getroffen en zes Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vier andere vijandelijke toestellen werden in luchtgevech ten neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een krach tig beveiligd Britseh konvooi aan gevallen en voor Soll'oem een tor pedojager van de „Jervis"-klasse tot zinken gebracht. Bij de ondernemingen tegen vij andelijke oorlogs- en transportsche pen ter hoogte van Cyrenaica heeft DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA de onderzeeër onder bevel van liu- tenant-ter-zee le klasse Kraus zich bijzonder onderscheiden. Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt, In het Donetzgebied sloe gen Duitsch-Roemeensche troepen met vrij sterke strijdkrachten en pantserwagens ondernomen aanval len der bolsjewisten in verbitterde gevechten af. In den middensector van het front werden verscheidene van hun verbindingen afgesneden troependeelen van den vijand ver nietigd. Daarbij verloor de vijand in twee dagen, behalve talrijke ge vangenen. eenige duizenden d'ooden, .alsmede 15 pantserwagens, 31 ka nonnen en ander oorlogsmateriaal. Ook aan de overige deelen van het Oostfront hadden de Duitsche troepen bij het afweren van vij andelijke aanvallen en bij eigen aanvallen succes. Bij1 luchtaanvallen werden meer dan 300 voertuigen van allerhande soort en 25 treinen vernield. De bolsjewisten verloren gisteren 54 vliegtuigen. In het tijd vak van 16—22 Maart werden aan het Odstelijk front 137 vijandelijke pantserwagens vernield. In Noor d-A f r i k a zijn de Brit sche strijdkrachten, die den 21en Maart in het gebied ten Oosten van Martoeba waren teruggewor-' pen verder teruggetrokken. Voor de Noord-Afrikaansche kust brach ten Duitsche gevechtsvliegtuigen in een stoutmoedigen aanval een koop vaarder van 6000 brt., dat in een door Britsche zeestrijdkrachten be schermd konvooi voer, tot zinken. Twee andere koopvaardijschepen bleven na bomtreffers liggen. Op Malta plaatsten Duitsche jacht vliegtuigen en duikbommenwer pers voltreffers op vliegvelden. 7 Britsche vliegtuigen werden op den beganen grond vernieljd^ 2 in lucht gevechten neergeschoten. HET KOMENDE DUITSCHE OFFENSIEF In Berlijnsche politiek? en militaire kringen treedt in de gesprekken het kamende offensief steeds meer op den voorgrond, seint de correspondent van de N.R.C. aan zijn blad. In dit verband is het echter wel op merkelijk, dat men in gewoonlijk goed ingelichte kringen in den laatsten tijd dikwijls kan hooren zeggen, dat dit of fensief zich niet alleen zal richten tegen de Sowjetunie, maar ook tegen Engeland en vooral tegen het Engelsche wereld rijk en dat vermoedelijk wereld-politieke beslissingen van den allergrootsten om vang zullen vallen. Met betrekking hier toe wordt tevens in het licht gèsteld, dat generaal-veldmaarschalk von Run- stedt, na een korte rustperiode met een nieuwe en heel belangrijke taak is belast. Hetgeen zich in deze dagen in en om Zuidoost-Europa afspeelt,staat uiteraard in het centrum der politieke belangstelling. Aan de reis van von Papen naar Berlijn en de missie van den Turkschen ambassadeur te Berlijn, Gerede, naar zijn vaderland, moet van zelfsprekend groote beteekenis worden gehecht. Men neemt hier met stelligheid aan, dat Gerede de Turksche regeering tot in vele bijzonderheden zal kunnen inlichten over Duitschland's toekomstige plannen, waarvoor reeds, gezien het vriendschapsverdrag tusschen de beide landen, de Turksche instanties uiteraard zeer sterk geïnteresseerd zullen zijn. Te Berlijn meent men te weten, dat het Turksche wantrouwen ten opzichte van de Sowjetunie geleidelijk groeit en dat ook de handelingen van Engeland van wege het bondgenootschap van dit land met Moskou met een zekere achterdocht te Ankara worden gevolgd. I Over de houding van B u 1 g a r ij e doen de meest verschillende gerudhten de ron de, welke van hieruit op hun juistheid niet kunnen worden gecontroleerd. Ook de jongste berichten uit Sofia, of beter gezegd uit- Ankara, volgens welke het Bulgaarsche' parlement er van op de hoogte is gesteld, dat een belangrijk deel van de Bulgaarsche weermacht is ge mobiliseerd (men spreekt van tien di visies) worden hier niet bevestigd. Toch meent men te kunnen aannemen, dat in toonaangevende kringen te Sofia in principe reeds een beslissing is ge troffen. Hoe deze is, moet de naaste toekomst leeren. Men acht het hier ech ter onmiskenbaar, dat de komende strijd nog meer dan tot nu toe het karakter zal hebben van een coalitie-oorlog. Reeds van dit gezichtspunt uit wordt het als waarschijnlijk beschouwd, dat Bulgarije als met de spil nauw bevriende macht zich op den duur niet met de rol van een afzijdig staande tevreden zal stellen. Tenslotte zijn uit Boekarest en Boedapest berichten binnengekomen, waaruit een opleving van de spanning tusschen beide landen als gevolg van traditioneele contrasteerende belangen blijkt. Deze spanning is, sedert Roeme nië door de uitspraak van het scheids gerecht van Weenen in 1940 Zevenbur gen aan Hongarije moest afstaan, voor al aan Roemeensche zijde latent geble ven. In een een dezer dagen gehouden rede liet de Roemeensche minister-pre- sident Antonescu er geen twijfel over bestaan, dat Roemenië dit gebiedsverlies i nog niet heeft overwonnen. Een verras send sterken weerklank heeft deze uit lating van Antonescu in de Roemeensche pers en radio gevonden, hetgeen weer heeft geleid tot zeer hevige en nog steeds toenemende reacties in de Hon- gaarsche publiciteit. Zelfs zijn er berichten, dat de Hom- gaarsche xegeering heeft besloten als voorzorgsmaatregel tot versterking van de troepen aan de Hongaarsch-Roemeem- sche grens over te gaan. In Berlijnsche politieke kringen wil men de politieke draagwijdte van dit conflict echter niet overschatten. Indien het ge val zich zou voordoen, dat de latent^ spanning tusschen Hongarije en Roemenië zich tot een crisis kan ontwikkelen, is het aan te nemen, dat er stappen zullen worden gedaan tot bijlegging van het geschil. Het wordt ondenkbaar beschouwd dat Roemenië en Hongarije kort voor het begin van den beslissenden strijd tegen de Sowjetunie hun krachten zullen willen verspillen in een onderling conflict Itallaansch weermachtsbericht Britsche aanval in Cyrenaica verijdeld Het 659e weermachtsbericht luidt als volgt: In Cyrenaica zijn vijandelijke strijd krachten, die poogden onze stellingen) binnen te dringen, met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stout moedige, dm duikvlucht uitgevoerde, bom aanvallen en mitrailieuraanvaiHen in scheervlucht terstond afgeslagen. Tal van tanks werden vernield, vele andere on bruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie Curtiss- toestellem neergeschoten' Onze vliegtuig-en vielen- tijdens een verkenningstocht in het -Westen der Middellandsche Zee twee Engelsche -eenheden van geringe tonnage aan-. Een -dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat eveneens getroffen werd, scheen zwaar beschadigd te zijn. Onze duikboot jagers he ibben in de Middellandsche Zee nog vier Engelsche duikbooten in den grond geboord. Konvooi uit de lucht" bestookt Het 66oe communiqué van de Italiaan- sehe weermacht luidt: De vijand die met weinig talrijke strijdi- krachten ten Oosten van Martoeba een uitval had ondernomen, verloor pl.m. 40 vrachtauto's en twee batterijen. Onze vliegtuigformaties vielen de vijandelijke af deelingen, die zich terugtrokken on verpoosd met bommen en machinege weervuur aan. Vier vliegtuigen werden door onze jagers neergeschoten. Een an der Engelsch vliegtuig, -dat gedwongen was te landen, Werd buitgemaakt. In het Oostelijk deel der Midideliandsche Zee nam een onzer duikbooten, ondanks be paald ongunstige weersomstandigheden, laat in den namiddag van 21 Maart, een vrij groot en krachtig beschermd kon vooi waar, dat in de richting vah Malta voer. Onze verkenningsvliegtuigen volg den dit konvooi den geheelen dag tot den 22 Maart. Talrijke eskaders torpedo- vliegtuigen vertrokken van verschillende luchtsteunpunten in opeenvolgende gol ven in de richting van de vijandelijke vlootstrijdkrachten. Onze vliegers, die met prachtig élan door het krachtige sper vuur en de nevelschermen van de be geleidende schepen drongen, vielen van zeer korte afstand aan en troffen her haaldelijk oorlogs- en transportschepen. Een onzer vlootformaties slaagde er gistermiddag in, in de golf van Cyrte, de Engelsche formatie te bereiken, die trachtte, door het leggen van een rook gordijn, zich aan den strijd te onttrek ken en bracht het opnieuw schade toe, waaromtrent nog bijzonderheden zullen worden medegedeeld. Belangrijke forma ties Duitsche vliegtuigen hebben hevige aanvallen ondernomen op de vliegvelden La Venezia en Luca, waarbij installaties werden vernield. Twee vliegtuigen wer den in luchtgevechten vernield en 7 op den grond. DE TOESTAND DER HAVENS IN WEST-EUROPA Samenwerking ter bestrijding der concurrentie Omtrent de toekomstige ontwikkeling der havens is door dr. Aug. A. Bolle, gevolmachtigde voor de waterwegen, bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een interessant re feraat samengesteld, waaraan de „Deut sche Rergw. Ztg." een en ander ontleent Volgens dezen deskundige zullen niet alleen vele zeehavens zich op een nieuwe taak moeten voorbereiden maar vooral zal aandacht moeten worden geschonken aan een veel verder gaande samenwer king met naburige havens teneinde on» economische concurrentie uit te schakelen en aan het bereiken van de zoo groot mogelijke gezamenlijke prestatie, op grond van de zoo gunstig mogelijke werk- verdeeling. Desbetreffende voornemens bestaan niet alleen reeds voor de Duit sche havengroepen, doch -dit geldt ook voor de groep der met elkaar concur- reerende West-Europeesche havens. Op dit gebied willen wij nog wijzen op de tusschen Rotterdam en Antwerpen vóór den oorlog tot stand gekomen overeen komst, in zake wederzijdsche havenbe- langen. Als voorbeeld hoe groote zeehavens haar karakter kunnen of moeten verande ren, noemt dr. Ing. Bolle Rotterdam en Amsterdam. Rotterdam was steeds het type van een overlaadhaven voor massa goederen, doch had reeds in 1938 een omzet aan stukgoederen van 6 mill, -ton en zal in deze richting in de nieuwe installaties zeer aanzienlijk uitgebreide mogelijkheden bezitten, terwijl Amster dam, dat vrijwel geheel en al op den invoer van stukgoederen uit de koloniale en andere gebieden was ingesteld, zich met zijn nieuwe plannen richt op het deelnemen aan het overladen van massa producten, in welk licht men ook den aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal moet zien. DE WINTER VAN 1941/42 Strenger dan die van 1940 Nu de afgelOiOpen winter, evenals de vorige, strenger is geweest dan wij de laatste jaren gewend waren en zelfs tot de allerstrengste van de laatste eeuwen behoort, is het interessant nog eens kennis te nemen van het werk van wijlen dr. C. Easton, getiteld „Les Hivers dans l'Europe occidentale", in 1928 uitgegeven bij de firma Ei. J. Brill te Leiden. De schrijver geeft daarin oia. een beschrijving van alle belangrijke win ters van 396 v. C. tot 1916 en heeft een schat van gegevens verzameld uit een zeer groot aantal bronnen. Hij onderscheidt tien klassen van win ters al naar hun -aard, n.l. 1 harde, uiterst Strenge, 2 zeer strenge, 3. strenge, 4. koude, 5. normale naar den kouden kant, 6. normale, 7. normale naar den zachten kant, 8. slappe, 9. zachte en 10. zeer zachte winters. Van de beide eer ste groepen komen er resp. 9 en 22 per duizend jaar voor. Zoo waren er harde, uiterst strenge winters in 554, 764, 1077 en 1150 na Chr. waarbij de schrijver een vraagteeken plaatst in verband met te onvolledige gegevens. De „Grands Hivers", welke later worden vermeld, zijn die van 1408, 1435, 1608, 1709 en 1830. Hoewel over het verloop van den afgeloojDen winter geen meteorologische gegevens .Jjekend /ijn, achten wij het waarschijnlijk, dat ook de winter 1941-'42, kortweg genoemd de winter 1942, tot de groep der „Grand Hivers" zal blij ven te behooren. De allerstrengste win ters na 1830 waren die van 1940, 1929, 1391 en 1855, waarvan de eerstgenoemde de grootste afwijking beneden de nor male wintertemperaturen vertoonde. Naar eigen waarnemingen, welke ech ter tot de maanden Januari, Februari en Maart beperkt zijn, was de afgeloopen winter nog veel strenger dan die van 1940, zoowel wat het aantal vorst- cn ijsdagen, als wat de gemiddelde en mi nimum-temperaturen betreft. Uitermate koud waren de dagen van 19 tot 22 Januari, toen het gemiddelde beneden 10° C.* bleef. De laagste temperaturen werden waar genomen in den nacht van 26 op 27 -Jan. toen de thermometer tot beneden —20° C. daalde en elders nog veel lagere temperaturen zijn geregistreerd. Hier mede is het laagterecord sedert waar nemingen in ons land zijn verricht waar schijnlijk zeer belangrijk overtroffen. VERSGHILLENDE BERIGHTEN Bedolven en gedood Zaterdagavond waren in een weiland van den pachter H- te Oirsbeek 4 jonge lui', twee zoons van -den pachter en J. S. en H. R., resp. 28 en 19 jaar oud, bezig met het graven van een schuilkelder. Om voor de versterking daarvan hout te halen, verlieten die gebroeders H. -de kuil* Nauwelijks waren zij boven of de bovengrond stortte in en J. S. en H. R. werden bedolven. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 19 59 Morgen (Woensdag) zon op 7.33; zon onder 20.01. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.44, op 12.29 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woensdag 15 April. Be opleiding van de medewerkers van den Volksdienst Na den organisatorischen opbouw van de Winterhulp, begint thans die van den Nederlandschen Volksdienst, die zich in den korten tijd van zijn bestaan reeds verdienstelijk heeft gemaakt door maat regel-en ten bate der gezondheid door jeugdtandverzorging, uitzending van kin deren en moeders, gezinshulp, enz. Daardoor is voor de eerste maal in Nederland -een vereenigd streven op het gebied van de sociale verzorging geko men. Voor de organisatie zijn velen noo- dig als blok-, wijk- of buurtschapshoofden Om een overeenstemmende beschou wingswijs en besluiten van duidelijke strekking, benevens uniformiteit en be sluiten van duidelijke strekking, bene vens uniformiteit bij de werkzaamheden te waarborgen, is de Volksdienst begon nen met de uitvoering van het groote opleidingsprogramma. In vijf opleidings inrichtingen as tegelijkertijd de vorming van de medewerkers in den geest van het werk van den Volksdienst als inlei ding tot een stelsel van sociale voorzie ning, dat het volk beschouwt als lastgever en uitvoerder, begonnen. Extra rantsoenen voor aanstaande en jonge moeders De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het extra rantsoen grutterswaren, hetwelk ten be hoeve van aanstaande en jonge moeders per week beschikbaar wordt gesteld, gebracht is op 500 gram havermout, aan gevuld met' 500 gram gort- Aanstaande en jonge moeders komen dus voortaan 26 weken, n.l. 20 weken voor en 6 weken na de bevalling, in aanmerking voor 31/2 L. melk per week, benevens naar keuze a.) 500 gram haver mout plus 500 gram gort per week of b.) 1000 gram brood per week of c.) 750 gram brood plus 125 gram boter per week- I191:0 Gasverstikking Zondagmorgen ontdekten bewoners uit de Buurtstraat te Tilburg, dat uit het pand No. 33 een sterke gaslucht naar, buiten stroomde. Men stelde -de politie op de hoogte; die onmiddellijk een on derzoek instelde. Een der gaskraantjes bleek open te stam Het gas stroomde n-aar een zolder, waar naast elkaar twee ledikanten standen- De agenten vonden hier de bewoners, den 79-jarigen H. van Esch en zijn 47-j. ongehuwden zoon, F. van Esch. Beiden waren ten gevolge van gasverstikkimg om het leven gekomen. Domei meldt, dat de voormalige pre sident der Philippijnen, Manuel Quezon, is overleden. Uit betrouwbare bron verneemt het Japansche agentschap, dat Quezon qp bevel van generaal Mac Arthur op hel eiland Ho is vermoord, toen hij weigerde met den generaal naar Australië te gaan j j Officieel is in Washington bekend g"e- maekt, zoo wordt gemeld, dat tusschen 30 April en 7 Mei 180 millioen rant-i soeneeringskaarden in de Ver. Staten worden uitgereikt, welke dienen voor de distributie van suiker. Het rantsoen sui ker is nog niet bekend gemaakt. De politie van Belgrado is er in ge slaagd de leden der illegale hoofdor ganisatie der communistische terreur- benden te arresteeren. In totaal werden tachtig personen gearresteerd, over het algemeen leidende leden der communis tische organisatie,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1