NIEUWSBODE MAANDAG 23 MAART 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE V ABONNEMENT Prijs: in Ziertkzee [£1.60, elders 'f l.W per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,^Zierikzee, Schnith. B 91, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 14891 ADVERTENTIES I Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijsen. Suc cesses op Maandag, Dinsdag, Woenadag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 'a morgens 9 uur. BLOEDIGE VERLIEZEN DER SOVJETS Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Op het schiereiland Kertsj zette de vijand zijn vruchtelooze aanvallen voort. Wederom werden 16 bolsje wistische pantserwagens vernietigd. In de haven van de vesting Se- b a s t o p o 1 brachten duikbommen werpers een koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken en beschadigden een groot tankschip zoo zwaór, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Bom-voltreffers richtten op een scheepswerf, in een electriciteitsbedrijf en in brandstof- depots groote verwoestingen aan. In het Donetsgebied alsmede in den centralen en den Noordelijken sector van het front werden nieuwe aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Bij geslaagde eigen aanvallen leed de vijand hooge bloedige verlie zen. Zware artillerie beschoot met goede uitwerking voor de oorlog voering belangrijke installaties te Leningrad. In het tijdvak van 13 tot 20 Maart; verloor de bolsjewistische lucht macht 386 vliegtuigen. Daarvan wer den er 298 in luchtgevechten en 14 doer het afweergeschut neergescho-i ten. De rest werd op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijk front 22 eigen vliegtuigen verloren. Op Malta werden het vliegveld La Venezia en de haven L. Valetta overdag door Duitsche gevechtsvlieg tuigen in voortdurende aanvallen met brisantbommen van zwaar en DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA extra-zwaar kaliber bestojokt. In luchtgevechten boven het eiland en in Noord-Afrika verloor de vijand 5 jachtvliegtuigen. Duitsche duikbooten hebben voor de Amerikaansche kust en voor West- Afrika zes vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 35.000 brt. als mede een kustwachtschip der Ame rikaansche marine tot zinken ge bracht- Bij den aanval op een konvooi op den Atlantischen Oceaan plaatste een duikbopt vier torpedo- treffers. De uitslag kan echter we gens sterken afweer niet waargeno men worden. In het zeegebied om 'Engeland bracht de luchtmacht een in konvooi varend vrachtschip van 4000 brt. tot zinken. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd doior bommen 'beschadigd. De bedieningsmanschappen van een pantser-afweerkanonmet onder officier -Schott als - stukseommandant en gefreiter Müller als richtsohutter heeft 15 en- 16 Maart aan het Oostelijke front 10 vijandelijke pant serwagens stukgeschoten. Bij de operaties van duikbooten, in het Amerikaansche gebied heeft, de duikboot onder bevel van ko-r- vettenkapitein Poske zich bijzonder onderscheiden. De Duitsche luchtmacht aan het Oostelijk front De Milïtarische Korrespondenz aus Deutschlan-d behandelt in een- artikel het Duitsche initiatief in de lucht aan het Oostelijke front. De berichten van het schiereiland.Kertsj hebben- aangetoond, aldus de Korrespon denz, dat de bolsjewieken hier niet alleen met sterken steun van pantserwagens, doch ook met formaties vliegtuigen heb ben aangevallen. Voor de beoordeeling van de militaire situatie aan het Ooste lijke front is het niet van belang ont bloot te weten, wie van beide tegenstan ders in het algemeen het initiatief in de lucht bezit en om in het offensief te zijn. Volgens een opsomming van het Duitsche opperbevel, heeft de Duitsche luchtmacht in den tijd van 2 Februari itot 6 Maart 1067 Sowjet-vliegtuigen ver nietigd en zelf 96 machines verloren. In dit verband is het van belang na te gaan, hoeveel vliegtuigen de bolsjewieken verloren tijdens luchtgevechten en hoe veel op den beganen grond vernietigd werden. Er werden n.l. 698 machines in luchtgevechten vernietigd, 349 echter op vliegvelden en - steunpunten achter het Sowjet-front. Een dergelijk verliescijfer achter het front zou echter niet mogelijk zijn, wanneer de Duitsche luchtmacht niet het initiatief bezat. Overigens kunnen de hooge Sow jet -verli ezen overwegend ver klaard worden door een overhaaste en onvoldoende opleiding van de jeugdige bemanningen. WASHINGTON EN VICHY De Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond Het D.N.B. verneemt uit Genève: Te Washington is officieel medege deeld, dat tusschen .de regeeringen te Vichy en te Washington een gedachten- wisseling is gevoerd over het vraagstuk van het gebruik van havens der Fran sche bezittingen in het Caraibische ge bied door de oorlogvoerende mogendhe den. Het staatsdepartement heeft over. deze aangelegenheid ernstige vertopgen gericht tot de regeering te Vichy. Het heeft categorisch verklaard, dat de Ver eenigde Staten niet konden toestaan, dat een Fransche haven op het Weste lijke halfrond door de spil zou worden gebruikt. Zulk een gebruik zou als een recht- streeksche slag tegen de veiligheid der Vereenigde Staten worden opgevat. Wan neer de regeering niet terstond de stel lige verzekering kreeg, dat de Fran sche regeering zulk een gebruik niet zou dulden, zouden de. Vereenigde Staten de maatregelen nemen, die zij noodig achten. Volgens de pan-Amerikaansdhe aceoorden zouden deze Fransche bezit tingen in zulk een geval bezet kunnen worden. De regeering te Washington kreeg daarop via haar ambassadeur Leahy ca tegorische verzekeringen, die van de zijde der Vereenigde Staten bevredigend wer den geacht. De regeering te Viclhy wees op haar strikt neutrale houding en ver klaarde, dat de oorlogvoerende mogend heden de Fransche havens cup het Wes telijk halfrond niet zouden kunnen ge bruiken en dat ook vaartuigen van de spil waren uitgesloten. Vichy verklaarde zich er mede aecoord, dat de Vereenigde Staten voor den duur van den oorlog waarnemers plaatsen te Martinique en elders en door schepen laten patrouil leeren. INDUSTRIALISATIE VAN HET VERRE OOSTEN Duitschland heeft zich sinds enkele tien tallen van jaren actief bezig gehouden met het ordenen van die productie van zijn electrische drijfkracht. Anderzijds heeft de Duitsche techniek den grooten naam van dezen bedrijfstak over heel den aardbol verspreid. Algemeen werd aangenomen dat Japan nooit het risico van een oorlog op zich kon nemen bij gebrek aan grondstoffen en aan transformatiemateriaal. Daarbij werd uit het oog verloren dat het Rijk van de Rijzende Zon kon beschikken over de onmetelijke natuurlijke schatten van Mand sjoekwo en dat de Duitsche ingenieurs, nadat zij de industrieele uitrusting van Japan zelf hadden ter hand! genomen, aan het werk gegaan waren voor het ordenen van de rationeele in cultuur- brengmg van den Mandsjoestaat. Het is vooral het Verre Oosten, dat een rijk arbeidsveld biedt voor de Duit sche industrie en haar in electriciteit ge specialiseerde firma's, Zooals de A.E.G. Duitsche turbines van 15.000 P.K. wor den aangetroffen in Japan, turbines van 53.000 P.K, te Shanghai en in Mandsjoek- wo. Vooral Mandsjoekwo, het ,,land van den overvloed", heeft aan de Duitsche industrie zijn snelle economische ontwik keling te danken. Wat hier werd ge wrocht. blijkt het duidelijkst uit den snellen bevolkingsgroei: 13 millien zie len in 1940, 45 millioen bij de laatste volkstelling. De onafhankelijke Mandsjoékwostaat, eerst tien jaren geleden tot stand ge komen, is tegelijk landbouw- en mijn- bouwland. Bekend is zijn hooge pro ductie aan sojaboonen (gemiddelde jaar- BEKENDMAKING Het rijkscommissariaat deelt mee: Een Nederlander heeft, opgehitst door het gestook van de Engelsehe radio in de maanden Maart 'en April 1941 verscheidene tegen de bezettingsoverheid gerichte daden van geweld gepleegd, die thans zijn opgehelderd. Hij heeft zich, gebruik makend van ide verduistering, schul dig gemaakt een aanslagen op trei nen en brandstichting. Hij werd door het Duitsche Obergericht we gens overtreding van paragraaf 2 van de „Vólksschadlingsverordnung" (misdrijven met gebruikmaking van de tot afweer van luchtgevaar ge troffen maatregelen), ter dood ver- oordeed. Het vonnis is door mid del van den kogel voltrokken. opbrengst 4 millioen ton), waarvan de teelt een oppervlakte van 4 millioen H.A. beslaat. Daarbij komt een productie van 2.5 millioen ton maïs, verder van ka toen, rogge, rijst, tabak. De meeste van deze producten worden uitgevoerd naar Japan. De ondergrond is zeer rijk en bevat steenkool, ertsen (onder meer het kost bare wolfram), petroleum en goud. De steenkoolproductie steeg tot 120 millioen 'ton per jaar, die van ijzererts tot 5 millioen ton. Duitschland en Japan heb ben in dit land cementfabrieken, spin nerijen, weverijen en fabrieken van che mische producten opgericht. Elk jaar groeit het spoorwegnet met 5oO K.M. aan. Draagt MandsjpekwO terecht den naam van „land van den overvloed", ook mag worden beweerd dat de Duitsche nijver heid in hooge mate haeft bijgedragen tot het rendeenend maken van de eertijds sluimerende schatten van dit landi (SM.) MISLUKTE AANSLAG OP NAHAS PASJA Het DNB meldt uit Rome: Op den Egyptisehen ministerpresident Nahas Pasja heeft, naar de Romeinsche ochtendbladen melden, Vrijdag een stu dent een revolveraanslag gepleegd. De kogel drong door in de kleeren van den premier, zonder hem te d'ooden. Zijn in den auto meerijdende begeleider, Amin Ousman, dien de Romeinsche pers ken schetst als Engelseh vertrouwensman in de Egyptische regeering, werd gewond. Nahas Pasja, die, in strijd met de traditie, niet naar dezelfde moskee als Koning Faroek gaat. had de bij de Ara bische universiteit Azhar gelegen mos kee bezocht. Na zijn vertrek betoogdeP de studenten onder heftige uitroepen als „verrader van het vaderland'', „weg met den verrader", „weg met Churchill", „weg met Cripps" en „leve de spil". Onder de betoogers bevonden zich ook bijna duizend Indiërs. De auto van den eersten minister kwam slechts langzaam door de betoogers. Terstond na den aanslag werden En gelsehe politieversterkingen ontboden, die de betoogers met de blanke sabel uiteen dreven. Drie studenten vonden daarbij den dood. Naar de bladen melden, werd de dader gearresteerd. Hij verklaarde bij zijn verhoor dat verraders als Nahas Pasja den doodi verdienden. Zoo hem den aanslag niet gelukt is, dan zal hij toch een ander gelukken. Itallaansch weermachtsbericht Luchtgevechten in LybiS In zijn w eermachtsberieht nr. 658 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Normale activiteit van vooruitgescho ven detachementen aan het front van de Cyrenaïca- Tijdens luchtgevechten in Libye en het centrale bekken van de Middellanidsche Zee verloor de vijand drie Curtiss en twee Spitfires, die door Duitsche jagers werden neergeschoten. De stellingen luchtdoelgeschut op het eiland Malta werden hevig gebombardeerd- Te Mersa Creek werd een munitiedepot ge troffen en explodeerde. In die haven van La Valetta werd een groote duikboot zwaar beschadigd. Een van onze duik booten is niet op haar basis teruggekeerd In het Oostelijke bekken van de Middeb landsche Zee hebben onze torpedovlieg- tuigm tijdens een actie tegen een vijan- lijike konvooi oorlogsbodems van middel matige tonnage midscheeps getroffen en tot zinken gebracht. OVERZICHT VAN DE ARBEIDSMARKT In het eerste nummer van „Arbeids bestel", het nieuwe orgaan van het Rijks arbeidsbureau, den Rijksdienst voor de werkverruiming en den Nederlandschen Werklopsheidsraad (voortzetting van het' Tijdschrift van laatstgenoemden raad, „De Arbeidsmarkt en Werk en Steun") wordt onder meer het volgende medegedeeld: Het aantal arbeiders, sedert 20 Juni 1940 in Duitschland geplaatst, bedroeg totaal 195.410 en wel 129 641 niet-grens arbeiders en 65.769 grensarbeiders. Tot en met 29 November 1941 keerden 44.767 Nederlandsche arbeiders uit Duitschland terug. Het ledental van de werkloozenkassen in Januari 1941 ongeveer 531.000 bedra gende, was op 13 September 1941 gedaald tot 265.000. Nadien vond wederom een stijging van het aantal verzekerden plaats Op 29 November 1941 was dat aantal 277.000 Op 23 December 1941, toen de werkverruiming voor de kamparbeiders en ingekwartierde)!, alsmede voor de peT trein heen en weer reizende arbei ders was stopgezet, bedroeg het aantal tewerkgestelden 37.332, van wie 28.222 bij cultuur-technische en 9116 bij andere werken. Over de verschillende provin ciën was het aantal tewerkgestelden als volgt verdeeld: Friesland 2192, Gro ningen 2800, Drente 1546, Overijssel 4329, Gelderland 5963, Utrecht 2891, Noord- Holland 5898, Zuid-Holland 5757, Zee land 612, Noord-Braband 5138 en Lim burg 206. WERKGEVERSB'JEENKOMST TE MIDDELBURG Toespraken van &r, W. Münzer en Ph. van Kampen Zaterdagmiddag werd voor de eerste maal in Zeeland, in het Schuttershof te Middelburg, een door het N.V.V geor ganiseerde bijeenkomst van werkgevers en bedrijfsleiders gehouden. Deze bijeen komst werd behalve door vele hoof den van bedrijven uit Zeeland, bijge woond door tal van burgemeesters, hoof den van gemeentediensten en functiona rissen der N.S.B.. Namens het N.V.V. ver welkomde de heer H. C. de Jonge Baas, provinciaal vertegenwoordiger, de vele aanwezigen, spéciaal de gevolmachtigde van den -Rijkscommissaris, dr. W. Münzer en de lieer Ph.'van Kampen, organisatie leider van het N.V.V., welke de heer Woudenberg verving. Voor de pauze sprak dr. Münzer over: Algemeene Sociale aangelegenheden in de Duitsche bedrijven, van welke rede het uitvoerig verslag volgt. Na de rustpoos werd aan den heer Ph. van Kampen het woord verleend, die aanving met de uiteenzetting van de gemeenschapsgedachte, die ook in het N.V.V. de leidende gedachte is. Dit zet een streep tusschen twee tijdperken, n.l. dat van individualisme en verdeeld heid, en, datgene wat in dezen tijd wordt opgebouwd, n.l. het tijdperk van de gemeenschap. De eerste vraag is wat de plaats van den arbeider in de ge- meeenschap zal zijn en wat de waardee ring zal zijn. }Nat de plaats zal zijn, is duidelijk geworden door de rede van dr. Münzer. In het tijdperk van het indi vidualisme, stelde de ondernemer zich tot doel zoo hoog mogelijke rentabiliteit te maken, wat tot degradatie van den arbeid leidde en als gevolg de drager van den arbeid zich organiseerde en toespitste op den klassenstrijd, die fei telijk een strijd om bestaanszekerheid is. Deze opvatting sloeg een breede kloof in de gemeenschap. Diametraal tegen over deze opvatting staat die van dezen tijd: arbeid is geen koopwaar, maar de grondslag waarop de volksche ge meenschap kan worden opgebouwd. Van uit de .gemeenschapsgedachte kan een volk tot zijn hoogste prestaties worden gebracht; het socialisme van bloed en arbeid is ihiet fundament waarop een volk kan worden opgebouwd. De eerste lotsgemeenschap van de werkers wordt gevonden in het bedrijf, een kleine pilaar waarop de volksche gemeenschap rust. Ondernemer en arbeider hebben beide belang bij een gezond bedrijf. En een bedrijf is gezond, wanneer daar gewerkt wordt op volkomen kameraadschappelijke basis. Arbeid en arbeid alleen kan ons volk uit zijn verval opheffen, de kame raadschap van de daad moet daarvoor aanwezig zijn. De werker moet eerst zijn eigen waarde terugvinden; die ont moet hij op de manier hoe hij be handeld wordt. Zij zullen zich moeten herzien, want het gaat er niet om wat Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 19.57. Morgen (Dinsdag) zon op 7.36; zon onder 19.59. TuBschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2:44, op 11.39 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woensdag 15 April. hij doet, maar hoe hij arbeidt. Deze tijd verlangt van den bedrijfsleider, dat hij de beste arbeider is; hij heeft te zijn de schakel in den keten van het volkshuis- houden. Ons volk zal een plaats krijgen in Europa als onder ons de gedachte van dit werkelijk socialisme tot werke lijkheid wordt. Werkgever en werknemer zijn foutieve begrippen. De werkgever is de volksgemeenschap. Socialisme is een streven oim gemeenschapsmensch te zijn! Socialisme is het innerlijke geluksver langen yan den mensch. Wat schoon en grootsch is worde overgeleverd aan de komende geslachten. Maar dat kan niet gebeuren in een volk dat verdeeld is, maar dat zich zijn gezamenlijke roeping bewust wordt, als toestanden worden ge-i schapen, die den werker bestaanszeker heid geeft. De taak van het N.V.V is alle werkers te apelleeren aan de plichten tegenover de gemeenschap en hen tot eenheid te brengen. Deze tijd legt ons klemmend de vraag voor: wat zijt gij materialist of socialist De revolutie van dezen tijd is dat de scheidsmuren in el kaar gedragen worden. Door den arbeid van allen zullen Europa en Nederland bestaan en ons land een plaats innemen die het verdient. Deze eenheid is de voorwaarde voor een toekomst van ons volk zijn afkomst waardig. Uit onze ar beidskracht zal het nieuwe leven op bloeien. De heer de Jonge Baas dankte hierop de beide spiekers voor hunne uiteenzet- tingen en sloot de bijeenkomst. LAND- EN TUINBOUW Nederlandsche Boeren naar Rusland Zaetrdag is van het station Oldenzaal het derde transport boeren, bestaande uit honderd man, aangeworven door de Ostdeutsche Landbewirtschaftungsgesell- schaft (Den Haag), om in bezet Rusland als bedrijfsleideren assistent op de boe- renbedrijven aldaar te worden ingezet, vertrokken. Te Riga zullen zij worden ingeënt, om daarna naar de voormalige Baltische staten en Wit-Roethenië tewor- den gebracht. Ir\ de lente zal nog een vierde trans- port volgen, zoodat dan in totaal onge veer 4oO Nederlandsche boeren als kolo nisators naar het Oosten zullen zijn ver trokken. Bij het vertrek was aanwezig de waar nemend burgemeester van Oldenzaal, de heer A. H. G. Wuestink, die de Oost- landboeren heeft toegesproken. JAN^E. SPEELT WEU BCtAAF- E.N iOET"( BONNEN WORDEN I NIET VEfJSOEolj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1