ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 MAART 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNB1HBNT BrIJs: In Zierikzee 'f 1.60, elder* J 1.80 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag, 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14889 ADVBRTBNTIBSI Rrlja: 22 cents per regel, minimaal SS cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. HET PROCES VAN RIOM Uiteenzetting over het pantser en stnka-wapen De 15e dag van het proces te Riom bracht opnieuw een belangwekkende uit- -^gnzetting over t gebruik van het pant- seï^ en stuka-wapen, waarbij de beklaag de Daladier in zijn verdediging het ge brekkige inzicht laakte van den toenma- ligen Franschen generalen staf. De in deze zitting opgeroepen ge-' tuige Mittelhauser vestigde vervolgens de aandacht op de talrijke gebreken in de opleiding van de reserve en haar uitrusting, en noemde vooral de kaders der reserves volkomen onvoldoende wat hoeveelheid en hoedanigheid betreft Ge neraal Mittelhauer breidde zijn critiek ook uit tot de materiaalkwestie, waarbij hij wees op de z.g. afwezigheid van het lucht- en pantserwapen. Wat de luchtmacht betreft, zoo moest generaal Mittelhauser evenzeer toegeven, dat men de opvatting over en het ge brek van stuka's, in den generalen staf volkomen buiten beschouwing had ge laten. In dit verband maakte Mittel hauser belangwekkende opmerkingen over het gebruik der Duitsche stuka's in Vlaan deren en Noorwegen, waarover hij vol lof was. Enkel en alleen door het ingrijpen van de Duitsche stuka's moest b.v. de Engelsche expeditie naar Noorwegen we gens de enorme verliezen, die de Brit- sche vloot leed, den aftocht blazen. De technische verrassing, die de stuka-bom- menwerper heeft teweeggebracht, is de beslissende factor in dezen oorlog ge weest. In het verdere verloop zijner verkla ringen beschuldigde generaal Mittelhau ser ook den vroegeren opperbevelhebber Gamelin, dat hij geen nauwkeurige in structies had gegeven voor de opleiding van troepen ter verdediging tegen aan vallen van pantserdivisies. De gelegenheid, die de voorzitter daar na den beklaagde en zijn verdediging gaf, om aan de getuigen de gewenschte vragen te stellen, gebruikte Daladier om de bewering te uiten, dat de toestand i bij de onderscheidene wapens niet zoo somber is geweest als generaal Miitel- j hauser had geschilderd. Vervolgens deed beklaagde het ver wijt aan den vroegeren generalen staf, den bouw van stuka-bommenwerpers van de hand te hebben gewezen. Hetzelfde verwijt richtte Daladier tot den Franschen generalen staf met be trekking tot het gebruik van het tank wapen. Tenslotte liet hij door generaal Mittelhauser bevestigen, dat voor deze kwesties van gebruik en opstelling van pantserdivisies het Fransche opperbevel verantwoordelijk geweest is. ZELFBESTUUR IN LITAUEN, j LETLAND EN ESTLAND Belangrijk decreet van minister Rosenberg „De inheernsche bevolking van het be zette gebied in het Oosten heeft gedu rende den strijd en de bezetting van het land zooveel bewijzen van haar goe den wil tot samenwerking gegeven, dat het toestaan van een verstrekkend zelf bestuur mogelijk is", aldus wordt ge zegd in een decreet, door minister Ro senberg vaar het Rijkscommissariaat „Oostland" uitgevaardigd. Door dit de creet wordt in de districten Li- tauen', Letland en Estland een nieuwe regeling gegeven voor het bestuur met verantwoordelijke medewerking van de landelijke autoriteiten. De Duitsche lei ding in de drie districten vormt een con troleerend bestuur, terwijl de recht- streeksche bestuurswerkzaamheid door de autoriteiten van het land zelf moet wor den uitgeoefend. Het Duitsche gezag en de politieke leiding ressorteeren onder den Rijksminister voor het bezette ge bied in het Oosten. Het landelijke bestuur wordt uitge oefend door de eigen, dus de Litausche, Letlandsche en Estlandsche organen en autoriteiten, welke worden benoemd of rechtstreeks door de Duitsche burger lijke autoriteiten of met haar toestem ming. Door dAe reorganisatie hebben de drie Baltische volken gelegenheid gekregen, daadwerkelijk mede te werken aan het vormen van hun bestaan. Bovendien heb ben zij een verstrekkende verantwoorde lijkheid gekregen. Het tot het buitenland behoorende district Wit-Roethenië kon in deze regeling niet worden opgenomen, door DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht deelt mede: Op het schier eiland Kertsj mislukten nieuwe aan vallen van den vijand, welke met minder kracht dan de vorige da gen werden ondernomen. In het Donetzgebied sloegen Duitsch-Rumeensche troepen ver scheidene hevige tegenaanvallen met zware verliezen voor den vijand af. Eigen tegenaanvallen hadden succes. Ook op andere plaatsen van het Oostelijk front zijn nog hevige afweergevechten aan den gang. In Noord-Afrika waren doeltref fende aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen gericht op mili taire installaties van de vesting Töbroek. Het bombardeeren van vliegvelden op Malta, dat dag en nacht werd voortgezet, veroor zaakte hevige branden èn ontplof fingen. In het gebied van de Mid- dellandsche Zee werden in lucht gevechten 8 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten en 3 op den grond vernield'. Luit. Strelow. vlieg- tuigcommandant van een jachtes- kader, behaalde gisteren aan het Oostelijk front zijn 71e overwin ning in de lucht. dat hier, tengevolge van de lang durige bolsjewistische heerschappij de voorwaarden van organisatorischen en personeelen aard nog niet aanwezig zijn Na de agrarische ordening beteekent dit decreet een nieuwen belangrijken stap, op den weg naar de definitieve anulee- ring der bolsjewistische nalatenschap en de ontplooiing der krachten, die tot op bouw in het Oosten bereid zijn. Italiaansch weermachtsbericht Het 655e weermachtb'ericht luidt: Vij andelijke elementen hebben een stelling ten Oosten van Timini aangevallen. Na tegenaanvallen werden zij teruggedreven met achterlating van enkele gevangenen, onder wie een officier. Het 656e communiqué van het Italiaan- sehe hoofdkwartier luidt: Aan het front van Cyrenaïca niets van belang. De luchtmacht was wederom bo ven Malta in actie. 3 vliegtuigen wer den op den beganen grond vernield. I Duitsche jagers schoten in luchtgevech ten 8 vijandelijke vliegtuigen neer. GEALLIEERDEN KOESTEREN OFFENSIEF-PLANNEN Washington verleent leveranties voor Sovjet-Unie voorrang In Engeland zijn de laatste jaren de leidende generalen en admiralen, zoo schrijft de „Frankf. Ztg.", zeer vaak openlijk gehekeld; aan critiek ontbreekt het in Groot-Brittannië niet. Hiernaast wordt de strooming steeds sterker, dia twijfel koestert jegens het strategische systeem van Engeland. De zorg hier over en de roep om een aanvalstactiek komen tot uiting in de pers. Als voor beeld noemt het blad de „Daity Mail", die een groot leger voor den oorlog op het Continent eischt. De „Daily Ma/il" schrijft, dat de hoop op een overwinning door de overwinning van de Sowjets even onjuist als beschamend is. Er be staat niet de minste twijfel aan, dat Duitschland slechts te slaan ds door een grootsch opgezet offensief van Enge land en de Vereenigde Staten. Dit be teekent derhalve het scheppen van een front in het Westen. Engeland en Ame rika moeten, zoo schrijft het Londen- sche blad, tezamen met de Sowjet-Unie een geweldige, militaire „tang" op het Continent vormen. Naast deze Britsche uitlatingen staan die van de andere zijde van den Oceaan. Het boek dat op het oogenblik in de Vereenigde Staten het meest 'gekocht wordt, draagt den titel: „De verdediging zal den oorlog niet winnen". De schrij ver is overste W. F. Kernan. Ook hij; eischt een leger en waarschuwt voor, een overschatting van de vloot. Als eenige belangrijke taak van de vloot ziet hij bescherming van troepentrans porten. De Vereenigde Staten moeten een groot leger vormen en daarmede nog in het voorjaar van 1942 Italië slaan) en. dan Duitschland vernietigen. Generaal Gamelin heeft, aldus deze schijver, den oorlog, dien hij in een maand had kun nen winnen, verloren, omdat hij in Sept. 1939 van den aanval heeft afgezien. Het offensief moet dn de plaats van de te genwoordige strategie treden. Hij wenscht overgang tot het Duitsche systeem, een eisch, welke naar de „Frankf. Ztg." op merkt, wel het grootste compliment voor de Duitsche militaire leiding is- Maar met het copieeren alleen is het niet gedaan. Wat realistischer dan gewoonlijk schrijft de „New York Times" over die aankon diging van een offensief, waarvoor het blad waarschuwt: „Toen vice-gouvemeur- generaai Van Mook Washington een maand geleden verliet, was hij wellicht wat teleurgesteld, doch nog vol goede hoop. Hij had van ons gehoord, dat wij duizenden vliegtuigen zouden zenden en, als alle buitenlanders, die op onze hulp rekenen, had hij aangenomen dat deze vliegtuigen reeds klaar stonden. Te velen, ook onder ons, verwisselen onze poten tieel© met de werkelijk voorhanden kracht Daar wij niet in een oogwenk wonderen kunnen verrichten, is het niet verstandig onzen vijanden te zeggen, wat wij doen ftillen en de hoop van onze vrienden, op overdreven wijze te bevorderen. Het woord: aanval is beter dan verdediging, I geldt slechts dan, wanneer ook de mo- gelijkheid van actie er is",. Thans, zoo. meldt de „Frankf. Ztg.", wordt te Was hington verklaard, dat de regeering de leveranties voor de Sowjet-Unie den voorrang voor alle andere gegeven heeft. Zij is over het tegenwoordige tempo van de zendingen niiét tevreden en daarom zouden Amerikaansche legervoorraden voor onmiddellijk vervoer beschikbaar worden gesteld. Maar zooveel prioriteiten als de Vereenigde Staten moeten verlee- nen zijn er niet. Zij moeten, als Enge land, inzien, dat zij „niet overal sterk" kunnen zijn, ja, dat zij voor afzienbaren tijd vrijwel overal zwak zijn. NEDERLAND GAAT WEER KERMIS VIEREN Peest van rijk en arm De kermis met haar tentjes en stal letjes, haar roezemoezige vermaaksétabli- sementen, haar knallende „hoofden van Jut", haar onontwarbaren stroom van dra ai orgelmuziek, de kermis met al haar luidruchtige feestvreugde keert langzaam weer terug in den lande, om overal haar oude plaats te heroveren, die zij na de oorlogsdagen had verloren. Ook hier geeft de overheid zich de groot ste moeite om dezen vorm van volksont spanning in goede banen te leiden. Het A.N.P. heeft zich gewond tot den leider van het bureau voor volksfeesten en herdenkingen, den heer G. G. A. M. Wilde om eenige bekendheid te geven aan de bedoelingen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten te de zen aanzien. Dit departement is er reeds na .den oorlogswinter in geslaagd een 90-tal kermissen op de been te helpen. Wat dit beteekent, beseft men terstond, wanneer men weet, dat ongeveer 1200 groote en kleine werkgevers hun bestaan en dat van hun arbeiders (er zijn be drijven, waaraan 200 man verbonden zijn) vinden in het kermisbedrijf. In de eerste plaats zijn wij er op uit van de kermis weer het oude volksfeest te maken, zooals het sinds eeuwen werd gevierd, vertelde de heer Wilde. De sfeer van ruwheid en wangedrag moet worden uitgebannen. Het is een ont- spanDingsfeest, waar de vroolijkheid den toon aangeeft. Zooals vroeger de stad houderlijke familie tezamen met arme visschers kermis vierde, zoo moet ook in de toekomst de kermis een feest zijn, waar geen rang of stand geldt, maar waar allen zich in opricht© vroo lijkheid vermaken. Wij willen voorts, zij het na zorgvuldige schifting, oude ker- misgebruiken weer tot leven brengen. Er was in de laatste jaren een streven, de kermis geheel af te schaffen. Hoe Ülenkt u deze gedachte te overwinnen? Inderdaad werden, antwoordde de heer Wilde, hoe langer hoe meer kermissen verboden uit preujsche overwegingen. Maar men bereikte slechts het tegendeel van wat men beoogde. Immers, hoe meer het algemeen pu bliek wegbleef, hoe meer de kermis ©en terrein werd, waar juist die gewraakte ruwheid de overhand nam. Daarom heb ben wij, besloot de zegsman van 'het A.N.P., den leden van den Kermisbond ook een .schrijven meegegeven, waar mede zij zich tegenover burgemeesters kunnen aantoonen dat van staatswege wel degelijk prijs wordt gesteld op het I houden van een kermis. Natuurlijk blij- j ven er, zooimig de oorlogstoestand be staat, zekere voorwaarden gelden. Maai- afgezien hiervan zullen overal kermis- j sen worden gehouden, waar daar maar eenigszins mogelijkheid toe bestaat. Met deze vergrooting van het aantal mbgelijk- heden zullen, meende de heer Wilde, ook de bezwaren vervallen van hen, j die van een kermis slechts zedenverwil dering verwachten. VISSCHERIJBERICHTEN Visscherij maakt eon moeilijken tijd door De prijzen van versche zeevisch zijn hoog. Minder gegoeden kunnen deze haast niet betalen. Dit geeft aanleiding tot klachten. De reeders zouden fantas tische winsten maken. Er werd gepleit voor maximumprijzen. Ook vakbladen schonken aandacht aan dit probleem. Naar aanleiding hiervan heeft het ANP personen uit de kringen van reeders en vischhandel eens naar hun meening gevraagd. Hoewel overtuigd van de goede bedoe lingen van hen, (die voor maximumprijzen pleitten, waren deze kringen wel eenigs zins ontstemd over de wijze, waarop hier een oordeel wordt uitgesproken over een zoo moeilijke aangelegenheid. Aan de prijzen van zeevisch zit namelijk heel wat vast. Er zijn schepen gevorderd. Een deel der vloot zit aan de overzijde en het is de vraag, wat er van over is. Voorts gingen schepen door oorlogsgeweld ver loren. Reeders, die vroeger over vier of vijf schepen beschikten, kunnen er nu nog slechts een of twee laten uit varen en zijn bovendien afhankelijk van het toegewezen kwantum olie of kolen. Het spreekt dus van zelf, dat een vaart heel veel goed moet maken. Wel vijftig procent van de opbrengst kan worden afgeschreven; o.m. moeten verzekering en loonen van het varend personeel daar af en verder moet de reeder, ook wan neer er niet gevaren wordt, zijn bedrijf in stand kunnen houden. Maar boven dien, en dat wordt vaak vergeten, legt een verstandig reeder een deel der winst opzij om daarvan na den oorlog een nieuwe vloot op te kunnen bouwen. Toegegeven zij echter, dat er zelfs zeer behoorlijke winsten bij besommingen zijn gemaakt. Deze te hoog© winst zou men kunnen tegengaan door het stellen van maximumprijzen. Ongetwijfeld zuUen deze over eenigen tijd ook wel worden op gelegd. De aanvoer van zeevissch is na melijk veel te gering om al onzen Ne- derlandschen arbeiders geregeld ook maar een schamel beetje te kunnen doen toekomen. Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag)zon onder 19.52. Morgen (Zaterdag) zon op 7.42; zon onder 19.54. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 19.54; onder 24.00 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8. April. Nieuwe maan Woensdag 15 April. Al kunt U wou zoo soeo fietsen TOCH MAG U NIET ONDER MET R|j QBfM het stuuiï. met sense hamqen los LATEN OF OE VOETEN VAN DE TS^ppeRS NEMENAQJ2 2 WEGEN verkeersregel-ING.-^- Polygoon-* «ra» TOONEEL EN FILM „Het kan verkeeren Maandagavond 23 Maart gaat in den Stadsschouwburg te Den Haag de pre mière van het tooneelspel „Het kan ver keeren...." van Frans de Prez, dat door de acteurs en actrices van het Nederland - sche .Omroep Tooneelgezelschap, onder regie van Jan C. de Vos voor het voet licht wordt gebracht. Dit is het begin van een tournee, die het Omroep-Tooneel door bijna alle pro- Eieren zonder bon tegen normalen prijs- Dezer dagen is in de bladen een be- j richt gepubliceerd, waarin werd mede- gedeeld, dat o.a. kippen- en eenden- j eieren, afkomstig van producenten, die i geen krachtvoer krijgen toegewezen, bui- ten de distributie vallen en dus zonder bon verkrijgbaar zijn. De Gemachtigde voor de Prijzen ves tigt er de aandacht op, dat dit geens zins beteekent, dat deze eieren vrij in prijs zullen zijn. Ook deze eieren zijn gebonden aan (de maximumprijzen en zoo wel het verkoopen als het koopen tegen hoogere prijzen is strafbaar. De politio neel© instanties en het opsporingscorps van de prijsbeheersching hebben op dracht gekregen een nauwgezette con trole toe te passen en tegen overtre dingen zoowel van verkoopers als koo- pers ten strengste op te treden. Noderlancler zwaar gewond Een afdeeling vrijwilligers heeft zoo juist stormenderhand een Sovjet-dorp be zet. Reeds hebben zij de bolsjewisten eruit verdreven en jagen zij hen voort, terug, verder naar het Oosten. Een felle strijd wordt hier gevoerd en het valt dan ook niet te verwonderen, dat nie mand bemerkt .heeft, dat ginds een blon de Höllandsche jongen zwaar gewond tusschen de puinhoopen ligt. Ja, toch heeft men het gemerkt. Daar komen reeds hospitaalsoldaten met een draagbaar..... Weinige uren later ligt de gewonde verbonden en goed verzorgd in het veld lazaret..... Het is arbeid voor de Ned. ambulance. U kent toch het gironummer? 8-7-6-0-0 Ned. ambulance, Koninginnegracht 22, is-Gravenhage. vinciale hoofdsteden van NederTand gaat maken. Het publiek, dat het talentvolle spel van de bekende acteurs eenigen tijd heeft moeten ontberen, zal met vreugde de kennismaking weer hernieuwen en tevens genieten van een door en door Hollandsch stuk mét forsche en scherp geteekende figuren. Ook voor de acteurs heeft dit tour nee een meer dan gewone beteekenis, daar zij door hun langdurig contract met den Omroep anders niet in staat zijn om op de planken te komen, daar zij verscholen blijven achter het onbeweeg lijk en schijnbaar doode ding, dat mic rofoon heet. Het was goed gezien van den heer F. Primo, hoofd van de afd. Theater en Dans van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, die de vader van dit tournee-idee is, toen hij zeide, dat het niet goed was voor deze vooraanstaande kunstenaars om een jaar lang onttrokken te zijn aan de aandacht van het Nederlandsche pu bliek. Dit beteekent immers zoowel voor de acteurs als voor de schouwburgbe zoekers „een groote schade. Het contact, dat tot heden toe alleen nog maar via den aether bestond, wordt nu verwisseld door een kennismaking „in matura".v Het tooneel spel van Frans de Prez is na rijp beraad gekozen, omdat het alle goede eigenschappen bezit voor de acteurs van het Nederlandsche Omroep Tooneel gezelschap Daar de repetitie ruim twee maanden gevorderd hebben, belooft de opvoering van „Het kan verkeerenwaarvoor Cees de Visser* de décors ontwierp, een succes te worden, dat heel Nederland zal begroeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1