ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE S DONDERDAG 19 MAART 1942 OPöENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT t Prijs: In Zierikzee 'j 1.60, elders y l.SQ per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers B cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.A. J. de Looze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG So. 14888 ADVERTENTIES I Prijs: 22 cents per regel, minimaal 8S cents. BIJ contract speciale prijeen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens uur. HET ZEEGEVECHT BIJ JAVA waar „do Java" on „do Ruyter" ondergingen De Frankfurter Ztg. bevat eenige bij zonderheden uit het communiqué van de Britschc admiraliteit over den strijd in de wateren van Java, waaruit blijkt dat de geallieerde verliezen geleden zijn tij dens een reeks van gevechten, geleverd niet alleen tegen een Japansche landings- vloot, doch bovendien later tegen Ja pansche oorlogsschepen, die er naar streefden zooveel mogelijk te voor komen, dat van de geallieerde schepen in de wateren van Java eenige naar den lndischen Oceaan of naar Australië ont snapten. De geallieerde vlootstrijdkrachten kwa men op 27 Februari, ongeveer om vier uur in den namiddag, halverwege het eiland Bawean en .Soerabaja in contact met een Japansche strijdmacht. Japan sche torpedobootjagers deden, in twee flottiljes gegroepeerd, aanvallen op de geallieerde schepen, waarbij de Neder- landsche torpedoboot jager Kortenaer tot zinken werd gebracht. De Britsehe krui ser Exeter kreeg, klaarblijkelijk van een van de Japansche zware kruisers, een treffer uit een 20.3 cm. kanon in het ketelruim en moest vaart verminderen, zoodat het schip bij de geallieerde vloot- formatie achterbleef. De drie Britsehe torpedobootjagers Electra, Jupiter en Encounter kregen be vel tot een tegenaanval op de Japansche torpedobootjagers; toen ze dezen aan val uitvoerden verdween de Electra in rook en blijkens het bericht van de Admiraliteit moet worden aangenomen, dat het schip is gezonken. De geallieerde kruisers, behalve de Exeter, kwamen op korter afstand opnieuw in gevecht met den tegenstander, die zich trok, nadat een van de beide kruisers was getroffen en in brand geraakt. Het gelukte eerst niet het contact te her stellen. Eerst 's nachts werden vier Ja pansche schepen waargenomen en het gevecht begon weer. SchoutJbij-nacht Doorman poogde ten Westen van de vijandelijke schepen langs te varen, om het daarachter vermoede konvooi aan té vallen. Voor deze ma noeuvre bleken de Japansche schepen te snel, zoodat de geallieerde vloot naar het Zuiden koers zette om den weg naar Java zoo mogelijk af te snijden-, Een half uur later werd de Engelsche torpedobootjager Jupiter door een ont ploffing onder water buiten gevecht ge steld r vier uur later zonk de Jupiter in de nabijheid van de kust, zoadat een deel van de bemanning kon wor den gere'd. Om 23 uur 30 stieten de geallieerde schepen twaalf mijl ten Noorden van Rembang op twee vijandelijke kruisers en het gevecht begon weer. De Ruyter werd getroffen, daarna zag men dit schip plotseling van koers veranderen, klaarblijkelijk omdat het torpedo's wilde ontwijken. Ook de andere geaillieerdiei schepen veranderden van koers toen te gelijkertijd ontploffingen onder water op de Nederlandische kruisers en Java volg den. De De Ruyter en de Java gingen direct onder. GROOT-OOST-AZIË wil economische samenwerking met de Europeesche ruimte De Japansche ambassadeur te Berlijn, generaal Osjima, heeft een onderhoud verleend aap een redacteur van de Deut sche Allg. Ztg., waqrin hij vooral op de ©economische beteekenis van de Ja pansche successen in het gebied van den Stillen Oceaan wees, alsmede op de daar uit voortspruitende groote aanvullings mogelijkheden tusschen de oeconomische ruimte van Groot Oost-Azië en de Euro peesche bondgenooten van het drie-mo- gendheden-pact. Zooals dit pact duidelijk heeft voor zien, aldus generaal Osjima, is het ge meenschappelijke doel van deze staten daarin gelegen, dat Duitschland en Italië in Europa, en Japan in Groot-Oost-Azië de leiding nemen. Wij willen daarmede niet alleen in de beide ruimten van het Westen en het Oosten de nieuwe orde ning vestigen, doch in nauwe wisselwer king tusschen deze staten bovendien aan de geheele wereld een nieuwe ordening geven. Dit streven moet op elk gebied, militair, politiek en oeconomisch, niet alleen tijdens dezen oorlog, doch ook wanneer de overwinning is behaald, van kracht blijven. Wat de oeconomie in het bijzonder betreft, zoo zal ons ge- DuKtsche duikbootactie In de Amerikaansche wateren DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het oppeAevel van de weer macht deelde Woensdag het vol gende mede: Op het schiereiland Kertsj wer den vijandelijke aanvallen deels af geslagen, deels bij de voorbereiding door artillerievuur en strijd uit Üe lucht verijdeld. Aan het overige deel van het Oostelijk front viel de vijand ook gisteren op enkele plaatsen met vrij sterke strijdkrach ten aan. In de periode van 15—1? Maart verloor de vijand aan het Oostelijk front in totaal 13 pant serauto's. De bolsjewistische strijd krachten verloren gisteren 89 vlieg tuigen, waarvan 56 in luchtgevech ten. i eigen toestel wordt vermist. Aanvallen overdag en 's nachts op Malta van Duitsche gevechts vliegtuigen veroorzaakten groote branden en hevige ontploffingen in vliegveldinstallaties en haven werken. In de Middellandsche zee viel een Duitsche duikboot ten Oosten van Tobroek een krachtig be schermd konvooi aan en bracht een tankschip van 80QD ton tot zinken. Aan de Amerikaansche kust brachten Duitsche duikbooten 5 vijH andelijke koopvaardijschepen met een gezameiüijken inhoud van 24000 ton en een kustwachtschip van de Hierbij heeft de duikboot onder be vel van den luit. ter zee le klasse Rostin zich bijzonder onderschei den. Een enkel Britsch vliegtuig heeft overdag onder bescherming van de laag hangende bewolking een militair nutteloozen aanval op West-Duitsch gebied gedaan. meenschappelijk bestaan en onze gemeen schappelijke groei verwezenlijkt worden in de nauwste aanvulling tusschen Euro pa en Azië. Hierbij spreekt het van zelf, dat de grondstoffen uit de Groot-Oost- Aziatische ruimte aan de verbonden mo gendheden ter beschikking staan, even als het van beteekenis is, dat wij het daartoe dienende materiaal uit Duitsch land verkrijgen. Wij weten zeer wel, dat indien Japan de deur van Azië om redenen van eigen be lang zou sluiten en eén grondstoffen- monopolie zou willen vestigen, het slechts de fouten zou herhalen van de vroegere machthebbers. Dat zou niet alleen de ves tiging van de nieuwe ordening in Groot- Oost-Azië onmogelijk maken, neen, een dergelijke houding zou ook geen stand kunnen houden. Het geschiedt in de we reldgeschiedenis inderdaad voor de eer ste maal, zoo besloot de ambassadeur, dat de machtigste volkeren van Euro.- pa en Azië, 10.000 km. van elkaar ver wijderd, een gemeenschappelijken strijd voeren. Daarbij hebben zonder twijfel de wapensuccessen van Japan veel te dan ken aan den zegevierenden strijd van Duitschland en Italië. (A.N.P.) PADANG BEREIKT Operaties op Timor geëindigd De Japansche strijdkrachten, die 12 .Maart waren geland aan de Noordoost kust van Sumatra, hebben in zes dagen tijds 5oO k.m. afgelegd en op 18 Maart de belangrijke stad Padang bereikt. De op de Philippijnen opereerende Ja pansche troepen, die 27 Februari op het eiland Mindoro zijn geland, hebben het steunpunt San José in het Zuiden van Mindoro bezet en het aldaar gelegen vlieg\»eld veroverd. In frofitberichten wordt gemeld, daf de Japansdie strijdkrachten op het eiland Timor op 12 Maart haar operaties heb ben voltooid met beëindiging van de aatte tegen de resten der geallieerde troépoa, dia in den Westelijken sector der hoofdstad van Portugeesch Timor, Dilli. bescherming hadden gezocht. Met betrekking tot den toestand op Java zijn te Tokio berichten ontvangen, waaruit blijkt, dat door de Japansche militaire autoriteiten alles wordt gedaan om het leven aldaar weer in normale banen te leiden. Overal ie da bevolking, voor zoover zij tijdens de krijgsopera ties de steden en dorpen had verlaten, 1 aangespoord om terug te keeren. De winkels zijn voor het grootste deel her opend. Ook het verkeer is hervat. Naar verder wordt gemeld, zijn in- lusschen de Engelsche, Amerikaansche, Chineesche en Nederlandsche banken door de Japansche autoriteiten overge nomen. De Chineezen op Java zijn door het Japansche militaire bestuur gewaar schuwd voor anti-Japansche activiteit. Te Batavia is voor de Chineezen 'een massa-bijeenkomst gehouden, waarin tot samenwerking met Japan voor den op bouw van Groot Oost-Azië werd beslo ten. Tevens hebben de Japansche mili taire autoriteiten den Chineezen, die zoo als bekend, een aanzienlijk deel uitma ken van de Nedérlandsch-Indische be volking, bescherming toegezegd evenals het recht- om verder in den handel werkzaam te blijven. In de omgeving van Soerabaja zijn de Japansche troepen evenals in dè ove rige petroleumgebieden, ijverig bezig met het blussohen van petroleumbranden en met het weer in bedrijf stellen van vernielde installaties. Voor de gebieden in Oost-Java heb ben de Japansche autoriteiten een plan uitgewerkt voor een snellen wederop bouw. Opheffing der vak- en stands organisaties van den middenstand De orgamisatie-commissde voor het be- 'drijfsleven, gelet op ajrtiikel 2 sub lb van het Eerste uitvoeringsbesluit orga nisatie bedrijfsleven 1940, heeft in over eenstemming met den secretaris-genei- raai van handel, nijverheid en scheep- vaart bjBlaögi ovg; te van ondernemers in detailhandel, am bacht en kleine nijverheid, daaronder be grepen vereenigingen, federaties en or ganen van samenwerking van deze stands- en vakorganisaties, alsmede hare afdeelingen en instellingen van nilet- commercieelen aard. Bovenstaand besluit omvat alle mid denstandsbonden en vakvereenigingen van j ondernemers, welke op ditzelfde ter- rein of een deel daarvan werken, ook al voeren zij den naam middenstand niet. De organisatie-commissie, welke thans binnen zeer afziehbaren tijd over zal gaan tot het oprichten van de vakgroe pen op het" gebied van kleinhandel en ambacht, heeft dit besluit genomen ten-' einde de liquidatie der bestaande bonden te doen geschieden gelijkloopend met den opbouw der nieuwe organisatie en om op die wijze er voor te kunnen zorgen, dat de taken, die door 'de midden standsbonden worden waargenomen, op de naar haar oordeel juiste wijze geleide lijk door de nieuwe organisaties kunnen worden overgenomen. Bfj het Nederlandsch Vrijwilligerslegioen aan het Oostfront. De vijandelijke stellin gen worden opgerold. Ofschoon de sovjets zich taai verdedigen, blfjkt tegen den aanvalsgeest der Waffen SS. niets opge wassen te z^n. SS -P.K. Klerk-Vrgw-Leg. Ned,- Fellin ga-Pax-HolUnd-t Ter gelegenheid van den Heldengedenkdag werd Zondag op het Binnenhof te 's Gravenhage een groote plechtigheid gehouden, waarbij ook de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart tegenwoordig was en dè generaal der vliegers Christiansen het woord voerde. Een overzicht van het Binnenhof tijdens de plechtigheid. Stapf-Mol-Pax-Holland-a DUI1SCHERS GELIEVEN HIERVAN KENNIS TE NEMEN De commissaris-generaal voor deopen- haÖj> maakt bekend rijkscommissaris voor' °fiêFd^ezeftev landsche gebied betreffende ide registra tie van Duitschers waren alle in Neder land woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde registratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken dat een aantal rijks- duitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan- Degenen, die dn dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, uitgenoodigd, zich schriftelijk of monde ling bij de bureaux van de politie-offi'- cieren bij de gevolmachtigden van den rijkscommissaris voor de provincie aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aan melding eveneens moet geschieden in alle gevallen waarin personen, die tot het Duitsche volk behooren of van Duit sche afstamming zijn, in twijfel verfcee- ren met betrekking tot hun nationali teit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroe ger ontvangen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men de Duit sche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van de plicht tót aanmelding- Deze verplichting geldt eveneens voor Duit schers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten-Duitschers en voor volksduit- schers uit de Oostgebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden- Bij minderjarigen is de opvoeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aan meldingstermijn verantwoordelijk. BEKENDMAKING De hoogere S.S. und Polizeiführer maakt bekend: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle personenauto's, die een Rijks-Duitsch kenteeken dragen en alle personen auto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dragen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van rijkls- Duitschers bevinden, aangegeven worden. De aangifte dient vóór den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederland sche gebieden) van den tot aangifte ver plichten persoon bevoegden politie-offi- cier bjj den gevolmachtigde van den rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formulier te worden ingevuld dat. tegelijkertijd "het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het veraoek tot verder gebruik bevet. Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 19.50. Morgen (Vrjjdag) zon op 7.45; zón onder 19.52. l usscneii zuiisunuergaug vu zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 9.25onder 23.47 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nienwe maan Woensdag 15 April. DE ALEOETEN EN ALASKA Terwijl de vroegere Australische mi nister-president Menzies Vrijdag in een radiorede verklaarde, dat hij weigerde te jgelooven, dat Japan een land als Australië met 7 millioen inwoners kan veroveren, geeft denzelfden dag Knicker bocker in de „Daily Mail" deze mogelijk heid openlijk toe en voorspelt zelfs hot verlies van de Aleoeten en Alaska. Aldus het A.N.P. uit Lissabon. Australië, zoo schrijft hij, is niet slechts het Jaatste bolwerk van onze wereld, neen, voor het leger van den Japanschen keizer beteekent het tevens de vooruit geschoven vesting waaruit het waar schijnlijk nooit verdreven kan worden. Als de Japanners Australië en Nieuw Zeeland hebben veroverd, zooals zij zulks met Singapore en Malakka hebben gedaan, hebben zij voldoende krachten vrij voor nieuwe ondernemingen en dal zijn de AJeoeten en Alaska. Een blik op de kaart toont aan, dat na dsn val van Australië en Nieuw-Zeeland de rechtervleugel van de Japanners volko men gedekt is en dat zij nog slechts bedreigd kunnen worden op hun linker vleugel of Noordelijken vleugel, van de Aleoeten of Alaska uit. Een hooge Japansche autoriteit heeft verklaard: „De Japanners moeten pro- beeren Alaska te veroveren, om zichzelf te beschermen en een steunpunt te win nen, vanwaar zij kunnen aanvallen". Van Alaska uit, zoo vervolgt Knickerbocker, zouden de Japanners luchtaanvallen op de Ver. Stalen kunnen ondernemen. En dat is niet een6 zoo fantastisch als vier maanden gstsden de voorspelling gt- klonken zou hebben, dat de Japanners in elf weiten Singapore en in zes dagen Java zouden veroveren. De thans op Nieuw-Guinea gebruikte aanvalsmethode, nl. eerst met bommen werpers van vliegkampschepen af, de ver dedigingsmiddelen der vliegvelden ver nielen en dan die vliegvelden met lan dingstroepen uit de lucht veroveren, kan overal worden toegepast. En ongetwij feld zullen de Japanners probeeren, ook Australië op dit wijst tt vsrovsrtn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1