m BENAUWD ABDIJSIROOP op de borst? een schitterende toekomst Uit Stad en Provincie rL„, Toile, JLeep RADIO-PROGRAMMA Donderdag 19 Maart HILVERSUM I. 415.6 M. 7.15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.; 8 Ochtendgymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 10.30 Zang met pianobegeleiding11 Voor de kleuters; 11.20 Viool met pianobegelei- ding; 12 Frans Wouters en zijn orkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 De vroege snijbloemen; 13.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 14 Zang met pianobege leiding; 14.30 Klarinet en piano; 15 Zang en piano; 16.30 Voor de zieken; 16,00 Zondag IV van den Heidelbergschen Catechismus; 16.20 Gram.; 16.30 Revi-da- sextet; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Gevarieerd pro gramma; 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding; 18.30 Gevarieerd programma; 18.50 BNO: Nieuwsberichten; 19 BNO: De wereldmeening uit vreemde kranten; 19.10 Gram.; 19.20 Concertgebouworkest 20.05 Gram.; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken20-15 Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars20.30 Concertgebouworkest en solist; 21.15 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.15 Zie Hilversum I. 8.45 Gr.; 10 Morgenwijding; 10.15 Orgelconcert (opn.); 10.40 De voorjaarskleeding van Vader en Zoon; 11 Gram.; 11.20 Ensem ble Francis Keth; 12 Orkest Malando; 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten; 13 Otto Hendriks en zijn orkest; 13.45 Voordracht; 14 Om- en Ompro- gramma; 15 Voor de vrouw; 15.30 Viool en piano; 16 Omroeporkest; 16.45 Voor de jeugd; 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten; 17.30 Piano- voordracht en gram.; 18.15 Gram.; 18.30 Verkeersfantasie; 18.45 Gerard van Kre velen en zijn orkest; 19.15 Brandende kwesties, causerie; 19.30 BNO: Nieuws berichten; 19.40 Spiegel van den dag; 19.50 BNO: Wat Nederland schrijft; 20 Gram.; Van 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, 'die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Orgel concert; 20.40 Radiotooneel21 De Speel lieden en Klaver Drie. 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO1: Toelichting op 'tweermachtsbericht; 22.10—22.15 Avond wijding. In het gebied van Milov, pl.m. 150 K.M. ten Zuiden van Smyrna hebben 3 vreemde vliegtuigen, naar officieel uit Ankara word medegedeeld, 15 bommen laten vallen, waardoor 2 menschen wer den gedood en verscheidene gewond. Eenige huizen stortten in. De Turksche regeering stelt een onderzoek in en zal de noodige diplomatieke stappen doen zoodra de identiteit der vliegtuigen is vastgesteld. De oorzaak is meestal dat veel verouderde slijm vast zit, welke moet loskomen. Neem dan direct de zacht slijmoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S M M M M M M <F> Om iemand 'goed ïe leeren kennen, moet men niet alleen zijn gezicht, maar ook zijn stem bestudeeren. Feuilleton 16 Zoodra zij hem igewaar werd onder de schare huldigenden, riep ze verrukt: Gotfried!.... dat is toch geen zins bedrog? Kom jij mij, zoowaar, nu ook al opzoeken? Ja, ik ben naar Den Haag, gegaan opzettelijk met de bedoeling, om je te zien en te hooren. Ik was ook onder de toeschouwers. En hoe denk je over mijn voor dracht? Mijn opinie is niet veel waard...- Ik heb immers niets gleen ervaring op dat gebied!.... Maar het leek mij, dat je acteeren voortreffelijk was! Kom morgien hier dineeren, wil je? Dank je zeer, Ida. Dat is mij on mogelijk: ik vertrek morgenochtend vroeg Morgenochtend al? herhaalde zij innig teleurgesteld. Dus idan zal ik je niet meer ontmoeten?.... O, je weet niet, hoe heerlijk het mij1 aandoet, om weer eens zoo'n oud, bekend gezicht te zien... Als je eens wist. hoe dikwijls*ik terug denk aan de hoeve! VERSCHILLENDE BERICHTEN Veel waterwild Sedert menschenheugenis heeft men in de Zeeuwsch-Vlaamsche kreken niet zoo veel waterwild waargenomen als thans het geval is. Vooral de wilde eenden, die de laatste jaren wel uitgestorveii leken, bevolken in Igroote troepen de polderwateren. Bovendien worden op verschillende kreken ook tal van vreem de watervogels waargenomen. Sedert eenigen tijd worden in deze streek ook veel wilde Zwanen en ganzen waarge nomen. IJatoeslag op kolon ingetrokken Met ingang van Maandag 16 Maart is de ijstoeslag van tien cent per hl, .bij het aan huis bezorgen van kolen inge trokken. Van dien datum af zijn dus weer de officieel vastgestelde maximum huiis- brandprijzen van kracht. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat bij het afhalen van kolen door particulieren 'bij den brandstoffenhandel, volgens voorschrift een korting van min stens 10 cent per hl., moet worden ge geven'. Niet beschermde vogeis In de „Ned. Staatscourant" is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, waar bij wordt bepaald, dat in het geheele Rijk niet zullen behooren tot de be schermde vogels in den zin der Vogel- wet 1936: a. gedurende het tijdvak van 1 April 1942 tot en met 31 December 1942 de schollevaar, de houtduif, de ekster, idle Vlaamsche gaai en de bonte kraai; b. gedurende het tijdvak van 1 Augus tus 1942 tot en met 31 December. ,1942 de blauwe reiger, de sperwer, de zilver meeuw, de kokmeeuw en de mantel- meeuw c. gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot en met 31 December 1942 ,de sprèeuw. ZIERIKZEE. De Kapperspatroonsver. „Zikapo", alhier, belegde Maandag een algemeene vergadering voor haar leden in „Concordia", waarbij alle aangesloten dames- en heerenkappers aanwezig wa ren. Na afdoening van notulen, ingeko men stukken en eenige huishoudelijke zaken werd aan elk lid een sierlijk emaille gevelbordje uitgereikt, hetwelk bevestigd zal worden aan de gevel van elke „Zikapo" kapperszaak, waardoor het publiek direct kan zien dat zij bij een specialist en vakman op kappersgebied is aangekomen. Een goed opgestelde re clamecampagne in „De Zierikzeesche Nieuwsbode" zal binnenkort het publiek nog verder inlichten over de vakkundige behandeliuglen bij d'en „Zikapo"-kapper. Een bestuursvoorstel werd aangenomen, waarbij aan de damescliënten van de dameskapsalons wordt verzocht, gezien de huidige textiel-schaarsehte, zelf hun badhanddoek te willen medebrengen., eveneens aan de heerencliënten bij het scheren een eigen handdoek of servet. Gezien de igroote medewerking van het publiek werd besloten de sluiting der salon's op 's avonds 7 uur te handha ven. terwijl getracht zal worden deze sluiting gedurende de zomermaanden des avonds te 8 uur te doen plaats vinden. Een voorstel werd aangenomen om de tarieven, welke tot heden nog een klein verschil vertoonen, op elke salon ge lijk te doen zijn, zoodat overal dan de zelfde vastgestelde tarieven zullen gel den. Nadat nog een regeling was ge troffen omtrent de openstelling der sa lons gedurende de a.s. Paasehdagen en het punt „vaknieuws" uitvoerig was be handeld'. volgde sluiting. Heden wordt de heer C. J. van Kempen, ud-gouverneur van Sqma- Hartelijk drukte hij haar de hand. Kom ons dan zelf eens opzoeken, kindje.... Als je je in onze eenvoudige omgeving tenminste nog thuis zoudt ge voelen! Maar zou ik er dan welkom zijn? Natuurlijk! Daar hoef je nooit aan te twijfelen.... Misschien, dat je ééns, als je genoeg hebt van al dat „geschitter" met verachtelijken blik, die Ida in haar trots raakte, keek hij het vertrek rond, graag nog wel eens terugkeert tot je ,oud tehuis en je oude vrienden!' Nu, ze zullen er je dan met genoegen wachten. Die woorden zal ik in mijn ge heugen prenten! Dus je gaat mórgen al terug naar de hoeve, Gotfried? I Neen, morgen ga ik eerst Clémen tine opzoeken. Die is immers weer bij i haar .vader thuis? O, juist! Och, die goede Clémen tine! Is ze nog hiet getrouwd? Het zou zoo'n zacht, gedwee vrouwtje wezen,! f Dat kan zijn, maar ze houdt er anders wel degelijk een eigen wil op naEn nu, Ida, zal ik je niet langer van je vrienden afhouden! Met een stevigen handdruk en een buiging verliet hij het vertrek. Het ^eed hem goed, toen hij weer buiten in de koude avondlucht was, na die benauwende, geparfumeerde atmos feer in de hotelkamers. Clémentine!Ja, een zacht lief tra's Oostkust en oud-lid van de Tweede Kamer. 70 jaar. Hij is in 1872 te Zie- rikzee geboren. Na de HBS te hebben doorloopen, heeft hij (gestudeerd aan de Indische instelling te Delft. In 1895 ging hij als ambtenaar naar Indië; in 1906 keerde hij terug als controleur bij het binnenlandsch bestuur. Hij bezocht de Indische bestuursacademie en vertrok in 1909 weer naar Indië, waar hij alle rangen in de buitengewesten doorliep, om tenslotte in 1924 gouverneur van de Oostkust van Sumatra te worden. In 1928 is hij gepensionneerd. KERKWERVE. Voor eenigen tijd heeft de Burgemeester bericht ontvangen dat de jaarlijksche begrooting voor 1942 door den Commissaris der Provincie is goed gekeurd tot de volgende bedragen: ink. gewone dienst f40.733.25; uitgaven id. met een post voor onvoorzien vanf8ê9,68 De kapitaalsdienst met een bedrag in ontv. en uitg. van f760.—. De Chr. Meisjesvereeni'ging „Kleine Kracht" en de Jeugdclub „Klimop'" heb ben Maandagavond haar jaarlijksche do nateursavond gehouden in de consisto rie. Als steeds bij dergelijke avonden was het lokaal geheel bezet. Ds. Veen sprak in het openingswoord met dankbaarheid over den bloei der beide. vereenigSn- 'gen. Er is thans een opgewekt en ge- zond vereenigingsleven in deze gemeen te, zoowel onder de jongens als onder de meisjes. Voor heel de gemeente kan hiervan een groote zegen uitgaan, voor nu en voor de toekomst. Jaarversla gen en voordrachten wisselden hierna voor de pauze af. Het meerendeel der voordrachten getuigde van een goede keus. 1 Na de pauze sprak mevrouw Valeton uit Zierikzee over de Federatie van Cnr. Vereeni'gjngen van en voor vrouwen en meisjes, haar doel en haar werk. Op •duidelijke wijze zette zlij ontstaan der Federatie uiteen en sprak zij overtui gend over het mooie werk dat vooral de Wereldbond van Chr. Jongevrouwen ten uitvoer brengit. hoe de leidsters der vereenigingen worden opgeleid en hoe door het uitgeven van boeken en bro chures gtetracht wordt de moeilijkheden der jeugd onder de oogen te zien en deze te overwinnen. Aan het slot bracht mej. Heines (de leidster der beidé clubs) mevrouw Va leton dank voor haar boeiend betoog en bood haar namens de clubs bloemen aan, waarna mevrouw Valeton deze goed geslaagde avond met dankgebed sloot. RENESSE. Naair wij vernemen zal de nieuwe predikant der kerkelijke dubbele gemeente Ren ésseNoordweïle in de oehitendikerkdienst (te N o o it d w ie 11 e bevestigd worden, terwijl hiij in 'de na- middagkerkdianst te Renesse zijn intrede hoopt te doen. Thans staat vast dat de voor ^Zon dag a.s. vastgestelde voetbalwedstrijden te Renesse niet zullen doorgaan'. Eyenwel bestaat de mogelijkheid, dat deze week reeds 'een gunstige oplossing inzake een nieuw terrein, kan verkregen worden. BROUWERSHAVEN. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk alhier kan weder om met dankbaarheid melding maken van het ontvangen van een gift van f20— in de collecte van Zondag j.l. Sinds Zondag 15 Maart j.l. worden de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk alhier weder in de kerk gehouden. Door een mankement aan het stoven- hok was het deze eerste maal helaas onmogelijk stoven verkrijgbaar te stellen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit ech ter a.s. Zondag weer verholpen zijn. Zaterdagmiddag heeft de heer A. C. Priem, benoemd hoofd der openbare lagere school te Zonnemaire, in de open bare lagere school alhier afscheid ge nomen als onderwijzer aan die school. Bij dit afscheid waren tegenwoordig de burgemeester en de wethouders, de ge meente-secretaris, de ouder-üommissie, de ouders, het .onderwijzend personeel en de leerlingen. vrouwtje-zou ze zeker zijn, als ze zag, hoe h;j waard was, dat ze haar èèns uitgesproken belofte nakwam! HOOFDSTUK IX. (Besluit). Zeg, Clé, wat eindigt dat feuille ton Jn de krant onbevredigend, hè? meende Lize, een van de jongere zus ter®. Onbevredigend?Waarom? Wel, ze krijgen elkaar niet! Nu, dat gebeurt in het werkelijke leven ook zoo dikwijls! lachte Clémen tine. Hoe zouden er anders zooveel ongetrouwde mannen en vrouwen zijn? Maar kijk eens even, wat zou ik hier in dezen hoek zetten? vroeg Clémentine, die aan bet schilderen was. Ik geloof, dat daar een paar blauwe bloemen moeten staan. Ja, daar zeg je zoo iets: een paar van die groote donkerblauwe vergeet- mij-nieten, zooals ze aan den rand van de beek groeien. Nu, dan moet ik er ook dadelijk heen, want later valt het licht weer anders. Ga je mee, Lize? Neen, 't is mij te warm! Nu, dan ga ik alleen. Het was een heerlijke wandeling, een eind het .bosch jn, .op zoo'n mooien Mei-avond. Clémentine voelde zich anders in het geheel niet in harmonie met dié vreed- Nadat de burgemeester, namens het gemeentebestuur, in besloten kring al- scheid had genomen, werd het woord gevoerd door den heer J. van der Weele, voorzitter der oudercommissie, en den heer W. L. Groet, hoofd der school. Beiden gewaagden van de verdiensten van den heer Priem en brachten hem dank voor den arbeid, die hij in deze bijna 6- jaren voor de school te Brou-' wershaven had gepresteerd. De ouder commissie deed haar dank vergezeld gaan van een schilderij. Daarna was het woord aan de kinderen, die hun schei denden onderwijzer voor de laatste maal toezongen en hem daarna een boek aan boden en mevrouw Priem een bouquet. De heer Priem dankte tenslotte allen voor de steun en medewerking hem in die jaren verleend en nam daarna af scheid van zijn leerlingen. De kinderen werden na dit officieele gedeelte ververschingen aangeboden. BRU1NISSE. Met inigang van 1 April is benoemd tot hoofdajgent van politie te Middelburg", de heer J. C. van den Berge Lz., geboortig van hier, thans agent van politie aldaar. SCHERPENISSE. In de gehouden verr. gadering van deCo'öp. Boerenleen bank werd tot secretaris dezer ver- eeniging benoemd de heer J. Verkerke De kassier las de rekening en balans oiver het boekjaar 1941 voor, welke na verslag van de commissie tot nazien er van, werd goedgekeurd. De voorzitter gaf een verslag over de belangrijkste feiten over 1941. De inkomsten en uit gaven bedroegen f947166.15, hetwelk ten opzichte van het vórig jaar een vooruit gang beteekent van f 158029.45. Voor uit betaling aan landbouwproducten enz. is uitgegeven f 414017.27, welk bedrag f 154057,44 hooger is dan vorig jaar, zoo dat de boerenleenbank een omzet had van f533148.88, hetgeen f3982 01 meer is dan vorig jaar. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht werd benoemd dé heer J. H. Hage. De afgetreden leden van bestuur en raad van töezicht, de h'eeren G. J. Quaak en C. v. Dalen, werden herkozen Tot plaats: vervangende bestuursleden werdén ge kozen ide heeren M. 'Andriesse en E. Slager. Tot het nazien der rekening over 1942 werden benoemd de hëeren M. Andriesse en P. v. d. Werf Jr. Besloten werd een drietal leden af te voeren we gens het wonen buiten het werkgebied der Bank. Daarna sluiting. ST.-ANNALAND. Vrijdag 13 Maart werd in de Openbare School de eind- les giegeven van den tweejarigen land- bouwcursus. De voorzitter van de com missie van Toezicht, de heer C. J. J. Kooijman, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den bur gemeester, weth. Goedegebuure en be langstellende ouders. Daarna gaf hij het woord aan den onderwijzer, dhr. A. P. Bil. dip den cursisten vragen stelde naar aanleiding van het onderwezene in de vakken scheikunde, bemestingsleer, plan tenziekten en veevoeding. Nadat dit on derzoek naar de kennis tot aller tevre denheid was verloopen, gaf dhr. Kooij man het woord aan den burgemeester, die begon met te verklaren, dat het gemeentebestuur dit landbouwonderwijs een warm hart toedraagt, zoodat het haar aangenaam is, mede te kunnen wer ken aan het tot stand brengen van deze cursussen. Iedereen zal er toch wel van overtuigd zijn, dat' dit onderwijs voor deze gemeente van het grootste belang is. Het verheugde spreker te kunnen meedeelen, dat aan alle cursisten een 'diploma kan worden uitgereikt. Hij fe liciteerde allen met dit succes, maar sprak de hoop uit. dat ze hiermee niet op hun lauweren zullen gaan rusten, doch dat ze het geleeëde zouden onder houden en repeteeren, vooral nu, nu niet alleen veel van de hand, maar ook van het verstand gteëischt wordt. Wan neer men voor oogen hóudt, dat prak tijk en theorie steeds moeten samen gaan, kan het genoten onderwijs voor het latere leven groot nut afwerpen. zame omgeving. Ze had dien ochtend een brief van mevrouw Booymans ge kregen, yvaarin die haar schreef over het schitterend succes van Ida in Den Haag en hoe Gotfried daar de opera was gaan bijwonen en haar naderhand gecomplimenteerd had, waardoor zij nu j bang was, dat Ida soms weer zoo'n nadeeligen invloed op haar zoon zo,u uitoefenen. Dit had Clé niet prettig gestemd. Ze had Gotfried alweer in een heelen tijd niet .gezien. In geen jaar was hij o,ver geweest. Hij had wel enkele keeren aan haar geschreven, korte, vriendelijke brie ven, waarin hij echter geen enkelen keer gezinspeeld had op de scène, die zich tusschen hen beiden had afgespeeld op dien avond, dat hij haar had terugge bracht naar de pastorie. Zou het altijd zoo blijven? dacht zij. Nèt zoo'n onbevredigende geschie denis worden als dat feuilleton, waar Lize van gesproken had? Juist toien zij het bosch weer uit kwam, met een paar takjes diep-blauwe vergeet-mij-nieten, zag ze Gotfried lang zaam komen aanwandelen. Jij daar? riep ze verrast. Ik had juist aan je gedacht! 1 - En ik aan jou, zei Hij, haar han den teeder in de zijne sluitend. Ze zeiden bij je thuis, dat je hierheen was. Je hebt je ouden vriend tóch niet ver geten, Clé? TEGEN VERMOEIDE HUID! De heilzame werking van Lux Toilet Zeep was een gevolg van de bijzonder fijne grondstoffen, die hierin verwerkt waren. Deze zijn helaas niet meer te krijgen, zoodat^jfe fabricage is stopgezet. Maar niemand zal Lux Toilet Zeep kunnen verge ten, de zachte, blanke, delicaat geurende zeep, die zoo ver- frisschend was voor een ver moeide huid. DEZE BEROEMDE ARTIKELEN BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN LEVE R'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V. Met de wensch, dat in het aanstaande najaar weer een voldoend aantal leer lingen gevonden kan worden om een nieuwen cursus te "beginnen, eindigde hij zijn toespraak en reikte de diploma's uit. Hierna wenschte de heer Kooijman mede namens zijn commissieleden, allen geluk met het behaalde diploma en voeg de er tevens een woord van lof aan toe voor de buitengewoon trouwe opkomst van de leerlingen, een extra pluim toe voegende aan een leerling uit Oud-Vos- semeer, die, ondanks den strengten win ter, haast nooit verzuimde. Spr. dankte onderwijzer Bil voor zijn gewilde ma nier van lesgeven en zegt, ervan over tuigd te zijn, dat elke cursist steeds bij den heer Bil een welwillend oor zal vinden, indien hij ook in de toe komst met vragen ofmoeilijkheden üij hem mocht willen komen. Hij dankte het •gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking en feliciteerde de aanwe- zigte ouders met het succes van hun zoons. Nu verkreeg de heer Bil het woord en begint met lof te brengen aan den goeden geest, die al gauw in 't begin onder zijn leerlingen heeft geheerscht. Hij wees er op, dat het doel van deze cursussen ook is. te leeren denken en de stof zelf te verwerken. Hij verklaar de zich gaarne bereid steeds met raad en daad allen terzijde te zullen blijven staan. Ook wees hij. op hier en daar bestaande vervolgcursussen voor allerlei onderdeelen, b.v. aardappelseleetie, wat toch zeker voor St.-Annaland van veel belang is. Mocht iemand inlich tingen te dezen opzichte wenschen, wil hij die altijd gaarne verstrekken. Ten slotte bracht hij dank aan het muziek gezelschap voor het gebruik van het verduisteringsmateriaal. Een der leerlingen, Th. Overbeeke, dankte nog uit naam van alle cursisten den heer Bil voor 't genoten onderwijs, het gemeentebestuur en de Commissie van Toezicht voor de medewerking en belangstelling en overhandigde den heer Bil als herinnering een mooien rook- standaard. Natuurlijk niet! Ik was .verbaasd, toen ik vanmorgen een brief kreeg van je moeder, waarin zij schreef, dat je in den Haag was geweest. Heb je ge noten van dat bezoek? Heb je Ida ge zien en gehoord? Ja, dit was juist de reden, dat ik er heenging; ik wilde mijzelven over tuigen, of ik nu genezen was van mijn gevoelens jegens haar. Nu, zoodra ik haar zag, wist ik dit.... Wist je wat? Kan je niet raden, wat het was, kindje? Je hebt ééns gezegd» dat, als ooit de dag aanbrak, dat ik tot je kwam en getuigen kon, dat ik genezen was van de dwaasheden, die ik uit haalde, nadat Ida pas weg was en dat ik je een hart kon aanbieden, dat jou alleen zou toebehooren, je dan.... Nu, die dag is aangebroken. Wil je je ge lofte inlossen?.... Och, mijn proeftijd heeft mij zoo eindeloos lang geleken! Wantrouw je mij nóg? Neen, Gotfried, ik wantrouw je niet, maar je weet wel, dat ik je bij die gelegenheid ook zei, dat ik veel- eischend was en alles of niéts ver langde? Neen, het is alles, kind! Dan kom ik tot je, zoodra je het verlangt! En zoo kwam deze geschiedenis tot een einde, dat wèl bevredigend was. (Wsordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2