ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 18 MAART 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENTi Prlj^ in Zierikzee [f 1.60, elders 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp, IS en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag, Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14887 ADVERTENTIES I RrlJsT 22 cents per regel, minimaal 88 cents. BIJ contract speciale prljien. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. ZWAARD EN PLOEG „Thans weten wij echter reeds één ding: de bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbanden soldaten in dezen winter niet vermochten te overwinnen, zullen door ons in den komenden zomer tot de vernietiging verslagen zijn". Aldus de Führer in zijn rede ter herdenking van de gesneuvelden van 1914—'18 en van dezen oorlog op 15 Maart j.l. Nu de grimmigste winter, welke de wereld in 140 jaar heeft gekend, in West- Europa zijn matten oprolt, en, al rol lende, binnenkort ook zijn sneeuwtapijt zal lichten van de kazematten en onder komens aan het Oostfront, is de her vatting van het Duitsche offensief elk ©ogenblik te verwachten. Wat daarvan de resultaten zullen zijn, is niet twijfelachtig, doch velen vragen zich ernstig af, wat de Duitsche legers wel zullen doen, wan neer de Bolsjewistische geweldheerschap pij definitief terneer geslagen zal zijn door de zegevierende legers van het Derde Rijk en zijn Europeesche bondge- nooten. In stilte hopen sommigen op iets ro mantisch, iets avontuurlijks, zooals een inval in Britsch-Indië, of een doormarsch naar Afrika, althans op iets, waarbij de millioenenlegers van den Führer ail zege vierende verder en verder weg mar- cheeren van Europa. Die hoop zal niet in vervulling gaan. In Hitler's werk „Mijn Kampf", waarin gewag gemaakt wordt van de ineenstor ting van het reuzenrijk in het Oosten, dat daarvoor rijp is, staat het -einde der jodenh eerschappij in Rusland zal ook het einde van Rusland beteekenen als staat. Wij zijn door het Lot aangewezen, getuigen te worden van een catastrophe, die de geweldigste bevestiging zal geven van de juistheid der volksche rassen theorie". Maar dan? Wat zal er dan gebeuren? De volgende aanhaling uit het werk van den Führer geeft daarop een duide lijk antwoord: „Onze taak de zending van de nat.-soc. beweging evenwel is ons eigen volk tot dat politieke inzicht te brengen, dat het zijn toekomstig doel niet vervuld ziet met de bedweknendfe gedachte aan een nieuwen tocht van Alexander den Groote, doch veeleer in den' waardigen arbeid van den Duitsche® ploeg, dien het zwaard slechts den bo dem heeft te geven". Dat is, in weinig woorden, het ant woord op de vraag, wat er verder zal gebeuren in Rusland, wanneer de sovjet heerschappij zal zijn geliquideerd. Hier aan te herinneren is niet ondienstig daar ook ons eigen land ten nauwste met deze problemen is verbonden. Mac Arthur, opperbevelhebber in Australië Se slag om Australië wordt spoedig verwacht Volgens een bericht van Associated Press is generaal Mac Arthur benoemd tot opperbevelhebber in Australië. Naar Associated Press verder meldt, aldus D.N.B. uit Stockholm, heeft het ministerie van oorlog der Vereenigde Staten medegedeeld, dat generaal Mac- Arthur, die tot nu toe het bevel over de Amerikaansche strijdkrachten op Lu- zon voerde, in Australië is aangekomen, om aldaar het opperbevel over de Ame- rikaansche strijdkrachten over te nemen. Het ministerie verklaarde verder, dat om deze benoeming door de Australische regeering was verzocht en dat Roose velt den 22sten Februari Mac Arthur het bevel had gegeven zijn hoofdkwar tier van de Philippijnen naar Australië te verplaatsen. In een communiqué van het Amerikaan- sche ministerie van oorlog werd, aldus meldt Radio Mundial uit New York, over de landing van Amerikaansche troepen in Australië bekend gemaakt, dat eenhe den .van het Amerikaansche leger, w.o. land- en luchtmachttroepen, zich op het oogenblik in aanzienlijke sterkte in Australië bevinden. „Exchange Telegraph" meldt uit Mel bourne, dat naar Britsche meening de „slag om A u s t r a 1 i thans spoedig kan worden verwacht. De groote Ja- pansche transport vloot, die de operaties tegen Java heeft volbracht, is, naar het Engelsche agentschap beweert, Maandag avond waargenomen ten westen van de Australische kust. De Australische lucht macht levert sindsdien ononderbroken (strijd. De Japansche vlootformatie be staat uit verscheidene kruisers en vlieg- SOVJET-AANVALLEN OP KERTSJ MISLUKTEN Het opperbevel van de weer macht maakte Maandag bekend: Op het schiereiland K e r t s j her haalde de vijand ook gisteren zijn massale aanvallen, die door pant serwagens werden ondersteund. Zij mislukten door den dapperen afweer van de Duitsch-Roemeen- sche troepen. De bolsjewisten le den zware, bloedige verliezen en verloren 48 pantserwagens. Zoo doende werden in de laatste drie dagen jn dezen sector van het front in totaal 136 vijandelijke pant serwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oos telijke front werden vijandelijke aanvallen tijdens 'n hevigen sneeuw storm, na zware gevechten, afge slagen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteunden in voortdurende aanvallen de ge vechten te land en vernietigden 45 vijandelijke vliegtuigen. Een eigen vliegtuig ging verloren. Bij den afweer van sterke, wekenlang her haalde aanvallen van den vijand, heeft de 184ste Saksische divisie infanterie zich bijzonder onder scheiden. Aan de Moermankust werden een groot transportschip in brand geschoten en de haven- en spoor- wegwerken in Moermansk met succes gebombardeerd. In Noot d-A f r i k a werden vij andelijke verkenningsstrijdkrachten teruggeworpen. Een Britsch vlieg veld in het Egyptische kustgebied, alsmede militaire installaties in Tobroek werden succesvol gebom bardeerd. Bij luchtaanvallen op vijandelijke autoeolonnes in het Oostelijke gebied van de Cyrenaica werden verscheiden voertuigen in brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche ge- vechts- en jachtvliegtuigen over dag en 's nachts Britsche vlieg velden en luchtafweerstellingen, alsmede de militaire installaties van La Valetta aan. Motortorpedobopten vielen i n Het Kanaal een Britsche for matie torpedojagers aan en torpe deerden een torpedojager, die na twee hevige ontploffingen in de golven verdween. In een ander ge vecht werd een Britsche kanon neerboot zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren is gegaan. Een eigen DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA motortorpedoboot werd zwaar be schadigd en ging, nadat de ge vechten waren afgeloopen, bij het wegsleep en ten onder. In het centrale gedeelte van 'den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 2000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechten van 13 Maart heeft opperwachtmeester Sohroe- dei, stukscommandant van een af- deeling stormgeschut, acht vijande lijke pantserwagens, waaronder drie zware, stukgeschoten. Het opperbevel van de weer macht maakte Dinsdag bekend: Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand te pletter geloopen op de Duitsch- Rumeensehe stellingen. Nog 33 vij andelijke tanks werden stukgescho ten. Op sommige plaatsen kwam 't tot verbitterend handgemeen'. Aan de nest van het Oostfront leed de tegenstander bij de herhaling van zijn aanvallen, zonder succes, zwa re bloedige verliezen. Concentraties en bewegingen van vijandelijke strijdkrachten wer den doeltreffend onder vuur ge nomen. Batterijen verdragend gu- schut beschoten de voor den oor log belangrijke doelen te Lenin grad met succes. Aan het front in Lapland verliepen stormaanval len van Duitsche bergjagers suc cesvol. De luchtmacht heeft met sterke formaties gevechtsvliegtui gen en jagers in voortdurenden aanval geconcentreerde en aanval lende Sowjet-troepen uiteengedre ven, schoot bezette plaatsen in brand en stremde ravitailleerings- wegen van den vijand. Tegen 4 eigen verliezen werden 70 vijan delijke vliegtuigen in luchtgevech ten en op den grond vernield'. In Noord-Afrika sloegen Duit sche en Italiaansche verteenniings- formaties vijandelijke strijdkrachten terug, namen een aantal soldaten gevangen en maakten buit of ver nielden 11 stukken gesehuit Tij dens gevechten op 14 Ma,art heeft onderofficier Gauger van een re giment lucbtdoelartillerie 9 aan vallende tanks van uiterst geringen afstand kapotgeschoten. tuigmoederschepen, alsmede uit veertig tot vijftig torpedojagers. Op de Japansche steunpunten op Nieuw- Guinea zijn bovendien zeer aanzienlijke versterkingen voor de luchtmacht aange komen. Dit is ongetwijfeld een teeken voor aanstaande groote vliegtuigopera ties, die steeds vooraf zijn gegaan aan Japansche vlootacties. De Australische luchtmacht heeft vooral zeer snel vol doende versterkingen noodig. INTERVIEW MET G.-G. VAN NED.-INDIË Jhr. Tjarda van Starkentoorgh- Stachouwer geïnterneerd Jhr. mr. dr. Tjarda van Stankenborgh Stachouwer, de gewezen G.G. van Ned. Indië heeft zijn eerste intervieuw sinds zijn intemeering toegestaan aan ide „Nitsjii Nitsji Sjimboen", meldt Domei Jhr. Tjarda leidt thans een eenvoudig bestaan in een kleine villa op vijf tkm van Bandoeng, die voor hem is ingericht door de Japansche autoriteiten. In zijn omgeving bevinden zich twaalf hooge ambtenaren. De gewezen G.G. spreekt zelden en brengt zijn tijd in hoofdzaak door met het lezen' van detective-ven halen en met wandelen in zijn kleinen rozentuin. Tijdens het persgesprek gaf Jhr. Tjarda uiting aan zijn verontwaardiging over het verzuim van Engeland en Amerika om hulp naar Ned- Indië te zenden.. Tevens prees hij de vechtcapaciteiten van den Japanschen soldaat, die hem ten zeerste hadden verbaasd. Hij ver klaarde, de omstandigheden in aanmer king genomen, voldaan te zijn over zijn behandeling door de Japansche leger- autoriteiten. Op de vraag van den correspondent waarom Jhr. Tjarda Java niet vóór den Inval van de Japanners had verlaten, antwoordde ideze: ik achtte het 't beste te blijven, en voorts kooi ik toch1 -ook niet weggaan, nadat ik aan de ambte naren had medegedeeld, dat zij ook, al zou Java in handen der Japanners vallen, gelegenheid zouden krijgen onder dte Ja- pansche autoriteiten het plaatselijk be- stuur voort te zetten. I De gewezen G.G. verklaarde in ant- 1 woord op een' vraag, dat de Japansche geïnterneerden met uitzondering van den f consul-generaal Isjizawa naar Australië waren overgebracht ter beveiliging van hun leven, omdat het zeker was, idat Ned. Indië in den maalstroom van den oorlog zou worden meegesleept. BIRMA, DE POORT NAAR BRITSCH-iNDIË Rijk aan bodemschatten Met den val van Rangjoon is het lot van Birma practisch bezegeld. Birma, een van de rijkste provincies van Indië, kan beschouwd worden als de poort naar Britsch-Indië. Van Rangoon strekt het land zich uit tot de bijna ontoe gankelijke grens met Tibet. Om dit be langrijke bezit voerden dé Engelschen drie oorlogten, de laatste in het jaar 1886. welke het land definitief in En gelsche handen bracht. Het motief luid de, dat de bevolking politiek onmon dig'was, een argument, dat steeds door de Britten is gebruikt, wanneer het er om ging een waardevol gebied te be zetten. In werkelijkheid behooren dte Birmeezen tot een van de intelligtenste volkeren van Oost-Azië en het aantal analphabeten is geringer dan in Britsch- Indië. Sociale wrijvingen komen zelden voor. omdat het land geen kastenver- verschillen kent en ook religieuze mee- ningsverachillen zijn hier een weinig voor komend verschijnsel. Bij ©en oppervlakte van 250 vierkant» mijlen telt Birma slechts ruim 14 mil- lioen inwoners. De grootste rijstoogsten en de enorme rijkdommen aan hout ma ken het echter noodig, dat vreemde ar beidskrachten noodig zijn. Daarom kwa men tot dusverre elk jaar ongeveer 300 duizend Indische arbeiders het land bin nen. Ook de olierijkdom van Birma is 'groot, de Birma Oil-Company behoorde tot een van de belangrijkste Engelsche petroleumondernemingen. In geheel Bir ma hadden de Engelschen ongeveer 60 millioen pond sterling geïnvesteerd. Birma is rijk aan bodemschatten. Het is in de eerste plaats het rijkste hout- land van het Britsche imperium. Het is ook het eenige Indische land, waar houtvesterijen bestaan. In 1860 organi seerde een Duitscher. Dietrich Brandls uit Bonn. volgens het Duitsche hout vesterijsysteem deze dienst, waardoor j Birma tot het rijkste houtland van In- j dië is geworden. De grond $.n bijna geheel Birma is zeer vruchtbaar, alleen de ontoeganke- lijke gebieden aan dte grens met Tibet maken een uitzondering. j Toch is nog slechts een vierde van den bebouwbaren bodem gecultiveerd. De rubber- en theeplantages kunnen dus nög sterk uitgebreid! worden en ook de rijst-, oliezaad1-, mais- en tarwe-oojgl- i sten .kunnen, wanneer meer grond in cultuur gebracht wordt, aanzienlijk groo- ter worden. In 1930 werd de helft van ide rijst- oqgst naar Europa uitgevoerd. Het grootste gedeelte werd echter op grond van het verdrag van Ottawa, te gen lage prijzen aan Engeland verkocht en slechts een zeer klein gledeelte Werd naar Europa verzonden. Ook aan mi- neralen is Birma rijk. Tin en zink, zil- ver. koper, nikkel, cobalt en wolfram komen in groote hoeveelheden voor. Italiaansch weermachtsberichl Britsche colonnes teruggeworpen Het 653e weermaehtbericht luidt: Aan het front van Cyrenaica zijn vij andelijke afdeelingten, die door artille rie en pantserwagens werden gesteund, met gevoelige verliezen door onze ver- kenningsafdeelingen teruggeworpen. Bij een verwoed gevecht boven El Adem tegen strijdkrachten, die in aan tal aanzienlijk sterker waren, hebben Italiaansche jagers een nieuw succes be haald door vier Engelsche vliegtuigen neer te halen en verscheiden andere te beschadigen. Op den terugweg viel onze formatie met succes een vijandelijke auto colonne aan en schoot een tiental auto's in brand. Een onzer toestellen is niet teruggekeerd. In het centrale bekken der Middel- 1 landsche Zee hebben Duitsche jagers bij herhaalde aanvallen drie Spitfires ver- nield. i De vijand heeft een lucht- en vloot- bombardement op Rhodos uitgevoerd. Er werd geen enkel militair doel getrof fen. Enkele gebouwen, waaronder de or thodoxe kathedraal, kregen lichte schade. Zeven burgers werden gedood en tien anderen gewond. Het communiqué van het hoofdkwartier van Dinsdag luidt: Ten Z.O. van Mechili hebben Italiaansche en Duitsche pantser- auto's vijandelijke af deelingen verrast en 'versla,gen!. 4 kanonnen met bijbehoorende munitie werden veroverd en tientallen 1 soldaten gevangen genomen en 2 batte- rijen en 2 pantseratuo's vernield. Vij andelijke kolonnes in beweging in de omgeving van El Gazala en de haven installaties te Tobroek zijn door Duitsche vliegtuigformaties aangevallen en aaneen nauwkeurig bombardement onderworpen. Tijdens luchtgevechten vielen 3 getroffen Curtiss-toestellen op den grond te. plet ter. Tijdens een luchtaanval op Bengazi is een bommenwerper neergeschoten. Brifsëhe vliegers lieten bommen vallen op de Streek van Augusta en Syracuse. REGELS VOOR HET VERKEER De Duitsche politie deelt mede: Bij de controle van het verkeer is vastgesteld, dat de bestuurders van auto's in de bezette Nederlandsche ge bieden zich niet houden aan de hoogst toelaatbare rijsnelheid. De desbetreffende 1 bepalingen zijn vervat in de verordening j van den secretaris-generaal van het mini- bterie van waterstaat no. 193 van 8 j October 1941. Volgens deze bepalingen j mogen automobielen, geheel onverschil lig! van welke soort, binnen de beb'ouw- |de kom niet sneller rijden dan 40 km. per Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag)zon onder 19.48 Morgen (Donderdag) zon op 7.47; zon onder 19.50. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 9.02; onder 22.43 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woensdag 15 April. uur. Dit wil niet zeggen, dat deze snel heid voortdurend gehandhaafd moet worden, doch deze snelheid is het maxi mum, dat bij een gunstigen toestand van het verkeer bereikt mag worden. Hieruit volgt, dat werkelijk aanzienlijk langzamer gereden moet worden. Daar naast bestaat de verplichting, dat de rij snelheid telkens moet worden aangepast aan den bestaanden verkeerstoestand, d.w.z. dat bij druk verkeer de hoogst toelaatbare snelheid van 40 kilometer per uur niet mag worden bereikt. Buiten de bebouwde kom mogen per sonenauto's tot en met 8 zitplaatsen en motorrijwielen de maximum snelheids- grens van x80 kilometer per uur niet overschrijden. Alle overige auto's, dus vrachtauto's, omnibussen en andere speci ale voertuigen mogen buiten de be bouwde kom niet sneller rijden dan 60 kilometer per uur. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze maxi mum snelheid ook op autowegen in geen geval mag worden overschreden. De be palingen van artikel 41 van de genoemde verordening worden hierdoor niet getrof fen. De Duitsche politie zal er voor zor gen, dat aan deze zoo belangrijke bepa lingen, die zoowel in het belang van de veiligheid van allen als ook in het belang van een zuinig verbruik zijn, nauwgezet de hand wordt gehouden. Een ieder dient zich duidelijk te realiseeren, dat hem bij een overtreding van deze bepaling niet alleen een strenge straf, doch ook een intrekking van het rijbewijs te wachten staat. In cUt verband wordt er nogmaals aan herinnerd, dat overeenkomstig arti kel 8 van de genoemde verefdeningf iedere bestuurder van een voertuig, hier toe behooren ook in het bijzonder de wielrijders, de uiterste rechterzijde van den rijweg moet gebruiken. Wielrijders, die door gemakzucht of door andere niet steekhoudende redenen midden op den rijweg met autoi's in botsing komen, kunnen geen schadevergoeding verwach ten. Wil een bestuurder van een voer tuig zijn voertuig ergens neerzetten om te parkeeren, dan is hij verplicht zijn voertuig aan de uiterste rechterzijde van den riijweg, wanneer daarnaast ruimte is op die plaats neer te zetten, opdat het overige rijverkeer zoo min mogelijk wordt gehinderd. Geconstateerd is, dat de bestuurders van bakfietsen (melkboeren, groentehan delaren, bloemenkooplieden enz.) hun voertuigen uit gemakzucht midden op den rijweg neerzetten. Tegen deze verkeers- zondaars zal met alle scherpte worden opgetreden. De uitvlucht, dat de boven genoemde bepalingen iemand onbekend zijn, wordt niet aanvaard. Iedereen heeft de gelegenheid zich met de desbetref fende geldende verkeersmaatregelen ver trouwd te maken en wie dit nalaat, loopt gevaar gestraft te worden. Een schoenmaker op Capri, Lorenzo Petralia, is erfgenaam geworden van honderd millioen lire en daardoor een der rijikste mannen van Italië. Petralia kreeg een telegram uit Buenos Aires, waarin hem werd medegedeeld, dat een broer van hem van wien hij in geen jaren iets had vernomen in Argentinië was overleden en hem al zijn goederen, ter waarde van honderd millioen lire, had nagelaten. Gisteren heeft de heer Cor van der Lugt Meisert in alle stiilte zijn 25-jarig jubileum als tooneel-directeur herdacht. Op 17 Maart 1917 richtte de heer Van der Lugt Meisert „Het Hofstad-tooneel" op. De jubilaris heeft zich aan elke huid® en feestbetoon onttrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1