ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 MAART 1942 OP6ENOI ZiERlKZEESCHE COURANT HELDENGEDENKDAG IN DUITSCHLAND ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, elders 'J 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 1B cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STH JAARGANG No. 14886 ADVBRTHNT1BSI PriJsT 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- ce8jes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. REDE VAN DEN FÜHRER OVER DE WORSTELING AAN HET OOSTELIJK FRONT Adolf Hitler heeft Zondag ter gelegen heid van den heldengedenkdag, in het Tuighuis te Berlijn een groote rede ge houden, waarbij o.a. aanwezig waren -de opperbevelhebber der oorlogsmarine, groot-admiraal Rader, de chef van het oppercommando der meermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, voorts als verte- genwoordiger van rijksmaarschalk tjö- ring, den opperbevelhebber van het lucht- wapen, generaal-veldmaarschalk Milch, j verder de Reichsführer der S.S. en chef i der Duitsche politie, Himmler, vele ge neraals van het leger, van het lucht- wapen en der Waffen-S.S., admiraals van de oorlogsmarine, rijksministers, rijksleiders en andere persoonlijkheden van weermacht, staat en partij. In zijn toespraak heeft Hitier als volgt gesproken „Toen wij in 1940 voor het eerst in deze zaal den heldengedenkdag hielden, stonden het Duitsche volk en zijn weer macht, na tientallen jaren van vernede rende slavernij, wederom in den strijd voor vrijheid en toekomst tegen de oude vijanden. De weerlooze onmacht van het Duitsche rijk kon hen evenmin ge ruststellen als hen de economische ver arming, welke ons was opgedrongen, be vredigde. In Frankrijk wordt op 't oogen- blik een proces gevoerd, dat wordt ge karakteriseerd door het feit, dat met geen woord wordt gesproken over de schuld dergenen, die voor dezen oorlog verantwoordelijk zijn, maar alleen over de te geringe voorbereiding tot den oor log. Wij zien hierin een mentaliteit, die ons onbegrijpelijk moet lijken, die ech ter beter wellicht dan iets anders de oorzaken van den nieuwen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de Engelsehe, Fransche en Amerikaansche staatslieden, die toen voor den oorlog verantwoordelijk waren, het onzinnige besluit genomen, het Duit sche rijk onder geen voorwaarde weder een economische of politieke factor met gelijke rechten te laten worden. Uit dit voornemen vloeiden alle andere maatre gelen en onrechtvaardigheden voort, waaraan Duitschland sedert den onzali- gen dag van den wapenstilstand fiad bloot gestaan. Het Duitsche volk, dat ten aanzien van zijn leiding en van zichzelf misleid werd, vond geen middel om ver andering te brengen in zijn lot, dat men niet door onderworpenheid kon ver zachten, maar slechts door eendrachtige wilskracht en dapperheid overwinnen. Dat men zich zonder energie in den ons opgelegden dwangtoestand schikte, had gevolgen, welke niet alleen in poli tiek en militair opzicht onteerend, maar ook in economisch opzicht letterlijk ver nietigend waren. Een der vlijtigste volken der wereld zag, hoe zijn economische grondslagen steeds verder gesloopt wer den qn zijn bestaan ineenstortte. Men kon voorzien, in welk een korte tijds ruimte ons volk door den stoffdijken nood in zielental steeds achteruit moest gaan en hoe bet Duitsche rijk daardoor niet meer zou kunnen optreden tegen de opgelegde vernietiging. Deze econo mische .ineenstorting van het Duitsche volk, het grootste van Midden-Europa, bracht echter ook den tegenstanders geen zegen. Dezen hadden in hun haat niet begrepen, dat de verarming van het Duitsche volk geenszins identiek kon zijn met den economischen opbloei der zoo genaamde overwinnaars. Verblinde haat Zoo begonnen de staten, die in hun leiding door en door joodsch-kapitalis- tisch besmet waren, de werkloozencijfers van hpt Duitsche rijk 'in te halen en soms jselfs te overtreffen, in weerwil van hun onmetelijken rijkdom aan alle producten en schatten der aarde. Maar ook deze ontwikkeling kon den verblin den hqat der regeeringen onzer oude vijanden, welke in hoofdzaak door jood- sche elementen geleid werden, geen hel derder inzicht geven in de ware nood zakelijkheid van het toekomstige leven van alle volken. Onmiddellijk nadat het nationaal-socialisme aan de macht ge komen was, begonnen zij, in plaats van te leeren van de voorbeeldige, economische en sociale maatregelen van DuitsChland, de oude ophitsingsleuzen weer aan te heffen, om hun volken rijp te maken voor de nieuwe oorlogsverklaring. WIJ weten thans, dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Ver. Staten het besluit tot een nieu wen oorlog was genomen door de inder daad alleen toonaangevende joodsche kringen, en de leidende groep, die daar aan onderhoorig was. Daardoor zien wij thans het verbazing wekkende schouwspel, dat de aanklacht der bedrogen en zoo zwaar getroffen volken zich niet richt tegen het onzin nige voornemen, een nieuwen oorlog te ontketenen, maar alleen tegen de ver waarloosde en in hun oogen onvoldoen de .bewapeningsvoorbereiding. Juist deze vreemde, ja, onbegrijpelijke mentaliteit moet ons leeren, hoe noodzakelijk na de afwijzing van alle Duitsche omtwape- nings- en toenaderingsvoorstellen, de mi litaire voorbereiding van het Duitsche volk was, opdat het den tweeden aan val op zijn vrijheid met meer succes zou kunnen beantwoorden dan in den wereldoorlog het geval was. Toen jwij dan ook in 1940 voor het eerst weer den heldengedenkdag in oorlogs tijd moesten houden, deden wij dat in het trotsche bewustzijn, dat wij de eer ste phase hadden gewonnen van een conflict, dat ons tegen onzen wil was opgedrongen. Met het grootste vertrou wen mochten wij hopen, ook de tweede phase met succes te doorstaan. En in derdaad lagen reeds in Maart 1941 ach- ter ons de resultaten van een oorlogs jaar van \vaarlijk unieke beteekenis. In een zegetocht ponder weerga werden het Noorden en het Westen van Europa gezuiverd van de het continent vijandi ge krachten. Italië was als trouwe bond genoot in dezen strijd der „Habenichtse" om het zijn of niet-zijn aan onze zijde gekomen. Strijd in Rusland Maar wat ook de Duitsche legers in deze veldtochten tot stand hebben ge bracht, het verbleekt naast datgene, wat het lot. onze weermacht en den verbonden legers .in het afgeloopen jaar te ver richten heeft gegeven. En nu pas heb ben .wij een voorstelling van den om vang der voorbereidingen van onze vij anden. Nu zien wij het complot der jood sche elementen achter de coulissen, ver deeld over de geheele wereld, een oom- plot, dat democratie en bolsjewisme in een J>elangengemeenschap vereenigde en geheel Europa hoopte te kunnen vernie tigen. Dat de Voorzienigheid ons og> alle slagvelden zegevierend heeft doen stand houden tegen deze coalitie van joodsch- marxisme en kapitalisme danken wij aan Hem, zonder wiens bescherming alle moed vergeefsch zouden zijn. Want achter ons ligt een jaar van de groot ste gevechten uit de wereldgeschiedenis, maar ook van de felste vuurproef voor ons eigen volk. Een vuurproef, welke het front ^zoowel als het binnenland door staan heeft. Dat de Duitscher niet bang is voor menschelijke dreigementen, heeft hij in zijn geschiedenis vaak genoeg be wezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen de vijandelijke wapenen en een onuitputtelijk schijnend mensbhenmateri- aal ,van de primitiefste volken, maar ook jiog de wreedste gestrengheid der natuur hun kracht opt den Duitscher. Want nu kan medegedeeld worden, dat achter ons een winter ligt, zooals mid den- en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben beleefd. Waarlijk, onze soldaten en die onzer bondgenooten zijn de laatste vier maan den door* de Voorzienigheid op vreese- lijfee wijze getoetst op hun innerlijke waarde. Zij hebben deze proef echter zoo doorstaan, dat wel niemand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan wat achter ons ligt. In nauwelijks vier zomermaanden is de Duitsche weermacht, nadat de veldtocht op den Balkan zegevierend was gevoerd, in het jaar 1941 haar opmarsch in de uitgestrektheid van het Russische gebied begonnen. Er werden veldslagen gevoerd en overwinningen bevochten, die nog in de verste tijden als unieke, roemrijke daden zullen gelden. Te zamen met haar dappere bondgenooten heeft zij de steeds weer nieuwe bolsjewistische troepen aan gevallen, verslagen, vernietigd om tegen over nieuwe menschenmassa's geplaatst te worden. In vier maanden is een ein- delooze weg afgelegd in een offensief, dat in zijn diepte en breedte zijn even knie in de geschiedenis niet bezit. Vele weken eerder echter dan iedere ervaren of wetenschappelijke 'voorspelling dit kon doen verwachten, werden onze legers door een winter overvallen, waardoor thans de vijand vier maanden tijd kreeg om mijnerzijds de krijgskansen in deze noodlottige worsteling te doen keeren. En dit was dan ook de eenige hoop van de machthebbers in het Kremlin, om in dezen ^élfs door hen nog nooit beleef den opstand der natuurelementen aan de Duitsche weermacht het lot van Napo leon in 1812 te kunnen bereiden. In een bovenmenschelijke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den strijd wierpen, heb ben de Duitsche en de met ons. verbon den soldaten, deze beproeving door staan en zoodoende overwonnen. De geschiedenis zal nu reeds over enkele maanden in staat zijn vast te stellen, of het werpen van hectaikomben Russische levens in dezen strijd een mi litair juiste of onjuiste handeling is ge weest. Jhans weten wij echter reeds één ding: de bolsjewistische horden, die de Duitsche en verbonden soldaten in dezen winter niet vermochten te over winnen, zullen door ons in den komen den zomer tot de vernietiging verslagen worden. De bolsjewistische kolos, dien wij eerst thans in zijn geheele wreede gevaarlijkheid kennen, mag dit is ons onwrikbaar besluit de gezegende landouwen van Europa nooit meer be treden, doch moet ver verwijderd hier van zijn definitieve grens vinden. Japan's strijd Wij allen ondergaan op dit oogenblik de grootheid van den tijd, \yaarin wij leven. Een wereld wordt opnieuw ge vormd. Terwijl in het Verre Oosten het Japansche heldenvolk precies zoo ge provoceerd, belasterd en economisch gehinderd als het Duitsche en Italiaan- sche in geweldige slagen ter zee, in de lucht en te land de democratiseh- kapitalistische bastions verplettert, wor den in Europa de voorwaarden geschapen om dit continent zijn ware onafhanke lijkheid te geven. Want het is onver draaglijk, dat het leven van honder den millioenen menschen met de hoogste cultureele waarde en noeste vlijt voor altijd afhankelijk zou zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige ge meenschap van joodsch-kapitalistische wereldsamenzweerders en van de door hen verkrachte openbare meening van enkele, alleen hierdoor tegen Europa vijandige volken en staten. Er kan derhalve slechts een enkele oplossing bestaan, namelijk den strijd zoolang te voeren, tot de veiligheid van een permanenten vrede verkregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. Door dit besluit als een plechtige bekentenis te proclameeren, laten wij het meest wedervaren aan de slachtoffers, die den oorlog van 1914—1918, den strijd van de nationaal-socialistische beweging en de wederopstanding van ons volk in het land zelf en eindelijk den tegenwoordi- gen strijd van ons geëischt hebben en nog zullen eischen. Wat voor een vorm de overigle we reld aan haar leven -geeft is ons Duit sche volk onverschillig!. De poging ech ter van de zijde van mogendheden bul ten het Europeesdhe vasteland, om voortdurend in te grijpen in interne Europeesche aangelegenbeden, in het bij zonder in de belangen van ons eigen volk, zal thans eens en voor altijd af geslagen en verhinderd worden. Of en in welke wereld de Amerikaansche pre sident wil leven is ons Duitschers to taal onverschillig; zijn meening echter de Duitsche of zelfs de Europeesche wereld naar zijn behoeften te kunnen vormen, d.w.z. de wereld, die wij lief gekregen hebben, ineen te doen stor ten, en een door ons gehate vreemd® wereld op te richten, zal niet alleen mislukken, doch ook zal bij deze po ging ziin eigen wereld ten gronde gaan. Wat echter bet voornemen betreft om Europa door het bolsjewisme te be straffen, zoo heb ik reeds op een an dere plaats gezegd, dat de staat, die zichzelf het meeste aan het bolsjewisme heeft verkocht, waarschijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. Het Duitsche volk is thans voorgelicht, wat betreft de zegeningen van deze beest achtige leer en vooral voldoende eterk om zich met succes te kunnen verzetten tegen dit doodelijkste gevaar voor zijn bestaan. De gevallenen In verband met het groote, achter ons liggende jaar en met het naar wij er van overtuigd zijn niet minder groote komende jaar, gedenken wij der halve onze helden en diegenen van onze dappere bondgenooten in het ver leden en in de toekomst, met den vas ten wil er voor te zorgen, dat al deze offers niet tevergeefs zijn geweest of zullen worden. Wij kunnen deze plech tigheid niet opréchter vieren dan in het bewustzijn, dat de tegenwoordige gene ratie weer gelijkwaardig is aan de groo te tijden van het verleden. En wel ge lijkwaardig in haar soldaten aan het front evenals in haar mannen en vrote wen in het vaderland. Wat ook het lot van ons kan eischen, deze jaren van strijd zullen ondanks alles korter zijn dan de tijden van dien langen en ge- zegenden vrede, die het resultaat zal zijn van de tegenwoordige worsteling. Dezen vrede echter een vorm te geven, zoodat hij recht laat wedervaren aan de offers van deze soldaten uit alle lagen van ons volk, is de toekomstige taak van den nationaal-socialistischen staat, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwige Duitsche volk, voor ons gemeenschappelijk groot-Dultsche rijk en voor een betere gemeenschap tusschen de volkeren van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen, wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons in diepen eerbied voor de doode helden, voor de familieleden, die om hen treuren en voor alle andere offers van dezen oorlog". Na afloop der rede legde de Führer een krans neer bij het gedenkteeken Un- ter der Linden, waarna het eerebataljon voorbijmarcheerde. Duizenden en nog eens duizenden waren getuigen van deze waardige plechtigheid. Itallaansch weermachtsbericht Levendige luchtactie in Noord Afrika Het 652e communiqué van het Ita liaansche hoofdkwartier luidt: Gevechten tusschen patrouilles in de Streek van Mechili. Bij een aanval op onze linies stortte een vijandelijk vlieg tuig, door het afweergeschut getroffen, neer. Wannaar verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 19.47 Morgen (Woensdag) zon op 7.49; zon onder 19.48. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.30; onder 21.86 Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Nieuwe maan Woensdag 15 April. Onder begunstiging van beter weer ontplooide de luchtmacht der as-mo- gendheden een levendige en succesvolle activiteit. Bij bomaanvallen op Tobroek werd een koopvaardijschip van middel bare tonnage ernstig beschadigd; een vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche jagers vernietigd. Een escadrille Italiaan sche jachtvliegtuigen, die een sterke vij andelijke afdeeling achtervolgde, bond bo ven Tobroek den strijd aan en schoot acht Curtiss-toestellen neer zonder ver liezen te lijden. Andere afdeelingen Italiaansche vlieg tuigen vielen ten Zuiden van Ain-el-Ga- zala een concentraties van gepantserde strijdmiddelen aan. Eenige tientallen daarvan werden vernield, geraakten in brand of werden buiten gevecht ge steld. Een onzer vliegtuigen is van deze operaties niet teruggekeerd. Ook bepaalde speciale doelen op Mal ta werden hevig bestookt, vooral de vliegvelden Tavenezia en Half ar, waar talrijke branden uitbraken. Een Spitfire werd door Duitsche vliegtuigen neerge schoten. De vijand heeft Bengihazi gebombar deerd en aan eenigie woonhuizen aan zienlijke schade toegebracht. Een doode en drie gewonden onder de bevolking. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Onze duikbooten, welke in het Westen van den Atlantischen Oceaan opereeren, hebben wederom 21.000 ton vijandelijke scheepsruimte, waarbij het petroleum- tankschip „Racine" (10.000 ton), tot zin ken gebracht. Sovjet-aanvallen bij Kertsj werden afgeslagen Zeegevecht in het Kanaal Het opperbevel der weermacht macht deelde Zondag mede: Op het schiereiland Kertsj heeft de vijand met sterke strijdkrachten en talrijke tanks zijn aanvallen voortge zet. Zij werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Op nieuw werden 42 tanks vernietigd. Ten Noordoosten van Taganrog en in het Donetzgebied hebben Duitsche, Slowaaksche en Kroatische afdeelin gen vrij krachtige vijandelijke aanval len afgeslagen. In de midden-zóne werd een afdeeling vijandelijke strijdkrachten, die reeds dagenlang was ingesloten, vernietigd. Aan het omsingelingsfront voor Leningrad Werden militaire installaties in de stad en vijandelijke aanvoer niet succes door zware artillerie bestookt. Op 13 en 14 Maart verloren de bolsjewisten 138 tanks. In N o o r d - A f r i k a is bij lucht aanvallen op Tobroek een vijandelijk koopvaardijschip ernstig beschadigd- Italiaansche jagers schoten zonder eigen verliezen in een luchtgevecht 8 Britsche toestellen neer. In Oost- Cyrenaïca werden concentraties van pantserwagens en tentenkampen der Engelschen gebombardeerd. Ten N. van Solloem heeft een Duitsche duik boot een vijandelijk schip getorpe deerd. Wegens den afweer kon dé ondergang van het schip niet wor den waargenomen. De luchtaanvallen op Britsche vlieg velden op Malta werden voortge zet:. Door bomtreffers ontstonden branden in loodsen en schuilplaatsen Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duik booten in de West-Indische wateren 12 koopvaardijschepen met een geza- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA melijken inhoud van 70.000 ton, waar onder 3 tankschepen, tot zinken ge bracht. Een dertiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Daarmede hebben de Duitsche duikbooten sedert haar eerste opera ties aan de Oostkust van het Ameri kaansche vasteland op den Atlanti schen Oceaan in totaal 151 vijande lijke koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 1.029.000 ton waaronder 58 tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 442,000 ton vernietigd. In het Kanaal stieten Duitsche torpedobooten, mijnenvegers en mo- tortorpedobooten op sterkere Britsche strijdkrachten. In succesvolle samen werking vielen zij de uit torpedo jagers en motortorpedobooten be staande vijandelijke formatie aan; zij beschadigden een Britschen torpedo jager zoo ernstig dat deze verloren geacht kan worden. Voorts werd een Britsche motortorpedoboot waar schijnlijk vernietigd en drie andere in brand geschoten of beschadigd. De vijand staakte daarop het gevecht Onze lichte vlootstrijdikrachten voer den haar taak volgens het plan en zonder verliezen of schade uit. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft een detachement van een afdeeling stormartillerie onder bevel van luitenant Spielmann op 13 en 14 Maart 14 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij de operaties van Duitsche duikbooten in de West-Indi sche wateren heeft de duikboot on der bevel van luitenant-ter-zee eer ste klasse Sauer zich bijzonder onder scheiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1