ABDIJSIROOP Nee„ AKKERTJE Die prikkel' een schitterende toekomst RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 17 Maart HILVERSUM I. 416.5 M. 7.15 "Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.35 Gram.; 8 Politiek weekpraatje(opn) 8.15 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek 8.80 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Gram.; 11 Voor de vrouw; 11.20 Ensemble Jack der Kinderen; 12 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13,00 Voor de Rijpere Jeugd van het platte land; 13.15 Salonorkest; 14 Arnhemsche Orkestvereeniging; 16 Ziekentroost; 16.20 Gram.; 16,45 Sport en spel voor de jeugd; 17 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.80 Mu sette Orkest; 18 Voor de jeugd; 18.15 Gram.; 18.85 Neer land's stem van het Oostfront; 18.50 BNO: Nieuwsberichten; 19 BNO: Gesproken binnenlandsch over zicht; 19.10 Gram.; 19.30 Cabaret-revue; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Omroeporkest; 21 Roe- meensch orkest Gregor Serban; 21.45 BNO; Nieuwsberichten; 22—24 Gram HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8 Zie Hilversum I; 8 Gram.; 8.15 —8-45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram.; 10.40 Sport en lichamelijke Opvoeding vroeger en nu; 11 Zang en piano; 11.30 Vier-Han- dige pianovoordracht; 12 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13,00 Zang met pianobegeleiding; 13.25 Gram-*, 14.30 De Lichte Toets; 15.3p Voor ide zieken; 16 Vraaggesprek met gram.; 16.25 Pianovoordracht; c.a. 16.55 Gram.; 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten; 17.30 Het groote Omroepor kest; 18-15 Boekbespreking; 18.30 Repor tage; 18-45 Amabile-sextet19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 Spiegel van den dag; 19.50 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect; 20 BNO: Engelsche uitzending: Holland and the economie reorganisa tion; Van 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Cello en piano; 21 Ensemble De Kwintslag; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22,00' BNO: Toelichting op het weermachtsbericht; 22.10—22.15 Avondwijding. RADIONIEUWS Dinsdag 22 Maart Ernstige Muziek. Albert de Klerk en Jan Mul houden om 11.30 uur over Hilversum II een vier handige pianovoordracht, met composi tion van Engjelbreeht Satie Koeehlin Ja cob, en een sonate van Mul zelf. Om 14 uur speelt de concertmeester der Arnhemsche Orkestvereen. H. Krab bers. over Hilversum' I Paigjanini's viool concert in id jgjr, t. Reportages. „Een nieuwe stad verrijst", is de titel <vordt veroorzaakt doordat de slijmvliezen ontstoken zijn. Neem dan Abdijsiroop, die de slijm doet loskomen, de hoestprikkel verwijdert. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S M M M M M M M M M M <7> <X> <X> Houd uw lióhaam orider lucht; het zal u des te beter dienen. Feuilleton 15 HOOFDSTUK VIII. De maanden, die op de hoeve zoo langzaam omkropen, waren Ida letterlijk omgevlogen, met al haar nieuwe bezig heden en met al de dingen, waar zij belang in stelde. Het was hard werken voor haar, har der dan zij het zelfs verwacht had, want de professor was een strenge leermees ter en hij eischte veel van zijn leerlingen- Van Ida, met haar schoonheid en haar talent, verwachtte hij grootsche dingen, vandaar dat zij zich dubbel moest in spannen. Twee jaar was ze intern bij den pro fessor geweest en gedurende die jaren had zij maar weinig van huis gehoord- Want de hoeve zou altijd haar „thuis" blijven, de veilige haven, waar haar ge dachten heenvlogem, als zij heimwee had. Hoe het haar nu in de toekomst ook ver gaan mocht, of zij succes zou hebbben ot niet, daar zou zij altijd welkom worden geheeten; ze zou er een hart van een reportage over de Rotterdam- sohe noodwinkels welke wierd samen gesteld door K. Hazelzet en welke wordt uitgezonden om 18.30 uur over Hilver sum II. Land en Volk. „Een klaank uut Gruunegferiaand" is een programma, waarin het bekende ver haal van den rattevanger van Hameln, in een Groninger streekspraak bewerkt, om 13 uur over Hilversum I wordt voorgedragen. Voor de zieke. Om 15.30 uur brengt Frans Verlaan over Hilversum II gedurende een half uur „Zonnestralen in ziekezalen". Gesproken woord. Dr. Fr. Vermeulen houdt om 21 uur over Hilversum I een lezing over „De Europeesche Kunst in Barok'.' Godsdienstige uitzendingen in de week 15 van t/m. 21 Maatt Dinsdag 17 Maart: 1010.15 uur Hilversum II Morgen wijding!. 16—16.20 uur Hilversum I „Zieken troost", door ds. A. C. Diederiks te Hilversum. 22.10—22.15 uur Hilversum II Avond wijding. Woensdag 18 Maart: 1010.15 uur 'Hilversum II Morgen wijding,. 16—16.20 uur Hilversum; I Cyolufc „Ver schuivingen in de Oud-Christelijke Kerk" III. „Het Christendom wordt een bij zonder werk", door dr. M. Hanson te Kats (Z.) 22.10—22.15 uur Hilversum II Avond- wijdfng. Donderdag 19 Maart: 10—10.15 uur Hilversum II Morgen wijding. 16—16.20 uur Hilversum' I Zondag IV van den Heidelbergschen Catechismus, door ds. S. P. de Roos te Hellevoet- sluis. 22.10—22.15 uur Hilversum II Avond wijding. Vrijdag 20 Maart: 10—10.15 uur Hilversum II Morgen wijding. i 16—16.20 uur Hilversum) I 'Cyclus „De zeven kruiswoorden", „Het vijfde kruis woord", door ds. P. de Haas te Utrecht. 22.10—22.15 uur Hilversum II Avond wijding. Zaterdag 21 Maart: 10—10.15 uur Hilversum II Morgen wijding. 16—16.20 uur Hilversum I Bijbellezing door ds. H. Stolk te Scheveningen. 22.10—22.15 uur Hilversum II Avond- wijding. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN Alison een nieuwe fiets, wanneer men oek de kanden er voor heeft De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart inaaikt bekend, dat op Maandag 16 Maart as. zal worden begonnen met de distributie van rijwiiielen. Dort houdt der halve in, dat van dezen datum af rijwie len uitsluitend mogen worden verkocht of afgeleverd, indien hierbij een geldige bon wordt ingeleverd. Op die horanen zal men het complete rijwiel, echter zonder banden, kunnen aanschaffen. Het tijde lijk verhuren van rijwielen blijft toegestaan. Onder- de distributie vallen tóurrijwae- len, sport- en race-rijwielen, invalddewa- gens, transportrijwielen, carriers en on derstellen van carriers, alsmede frames voor genoemde rijwielen, diwa,lidewagens en carriers. Onder tourrijwielen worden in dat verband verstaan alle soorten dames-, heeren- en kindertourrijwieleö, voor zoover de framehoogte 16 of meer bedraagt. Onder invalidewagens worden de z.g. invalide-driewielers verstaan, welke door invaliden worden gebruikt vinden, dat haar met onveranderde tee- derheid trouw bleef, naar zij meende- Er bestond nog wel eenige briefwisse ling tusschen haar en Gotfried; met groote tusschenpoozen schreven ze el kaar. Zijn brieven waren in het eerst wat hard en stroef geweest, zoodat zij1 dui delijk den indruk had gekregen, dat hij haar ondernemen nog niet vergeven had maar nu, gedurende de laatste paar maan den, sprak er een vriendelijke, hartelijke toon uit zijn epistels. Met 'grootmoedigen glimlach dacht zij nu, als zij hem eerst maar eens (gfetoond had, tot welke igtrootsdhe dingen ze in staat was, dan zou ze zijn trouw mis schien beloonen. Ze hoefde dan slechts de hand naar hem uit te steken en hij zou, als van ,ouds, haar gehoorzame die naar zijn. Maar ze had er niet bij bedacht, dat de tijd, die rust en vergetelheid brengt voor ieder leed, ook Gotfried de kalme tevredenheid had (geschonken, die het hem mog<elijk deed zijh, vriendelijk en hartelijk voor haar te wezen, juist nu hij had geleerd haar te vergeten. De twee jaren van harde studie waren tenslotte om. Ida had haar diploma ge haald en was met veel succes als opera zangeres opgetreden in Weenen en Mi laan. En "haar vader en de professor keken vol verlangen uit naar het voor- om zich langs den openbaren weg te verplaatsen. Ziekenwagens, rolstoelen e.d. zijn hier onder niet begrepen en mogen dus, even ais rijwielen, waarvan de framehoogte minder dan 16 bedraagt, zonder bon ge kocht, verkocht of afgeleverd woprden. Onder transportrijwielén an den zin van de distrlbutieregeling worden-"verstaan rijwielen, welke voorzien zijn van twee wielen en al dan niet van transportdra gers en welke speciaal gebouwd zijn voor het vervoer van goederen, terwijl onder carriers alle rijwielen, welke voorzien zijn van meer dan twee wielen en welke speciaal gebouwd zijn voor het vervoer van goederen, worden begrepen. Zöoals hierboven reeds werd medege deeld, vallen ook frames voor de ge noemde soorten rijwielen onder de dis tributie-bepalingen. De aandacht wordt er echter op gevestigd dat diit alleen geldt voor frames voor reparatie- d o el ein d en. Frames voor montage- doeleinden zullen uitsluitend kunnen wor- den betrokken op een koopvergunning van het bureau voor de metalen verwer kende industrie. Deze vergunning zal echter niet aan het publiek, doch slechts aan grossiers, die rijwielen samenstel- len uit onderdeelen, welke rij van idierden betrokken, worden gegeven. Als algemeene norm geldt voorts, dat bij aankoop van een rijwiel, carrier of in validewagen, het oude rijwiel of de te vervangen carrier of linvalidewiagen uiteraard zonder banden bij den leve rancier van het. nieuwe moeten worden ingeleverd. In verband hiermede kunnen ook personen, die over een on bruikbaar geworden rijwiel beschikken, waarvan de banden nog bruikbaar zijn, een rijwielbon ontvangen, mits zij het oude rijwiel bij den leverancier van het nieuwe inleveren. Als algemeene eiseh om voor een rij wielbon in aanmerking te komen, geldt in de eerste plaats dat de aanvragen niet over een bruikbaar rijwiel mag be schikken. Voorts is "kis algemeene eisch gesteld', dat de aanvrager in het bezit moet zijn van de benoodigde buiten- en binnenbanden of van de bonnen om deze banden te kunnen aanschaffen. In ver band hiermede zijn dam voor het ver krijgen van rijwielen dezelfde voor waarden gesteld, als voor banden gelden HÉT P.T.T. BEDRIJF Nieuwe sociale voorzieningen De directeur-generaal der P/P.T. heeft zooals dezer dagen werd bekend ge maakt, aan den heer J. de Kloet, inspec teur .in algemeenen dienst bij het hoofd bestuur, hoofd van de af deeling Alge meene Zaken van het staatsbedrijf, de opdracht verleend ,om dit op te bouwen in nationaal-soeialistischen zin. Een redacteur vap het A.NP. heeft den heer De Kloet gevraagd op welke wijze deze zich voorstelt het beoogde doel te benaderen. De heer De Kloet antwoordde, dat in de eerste plaats sociale voorzieningen en maatregelen zullen worden voorbereid, zij het ook, dat de tijdsomstandigheden tot yekere matiging dwingen. Daardoor kan niet al hetgeen de heer De Kloet gaarne zou willen, worden verwezenlijkt. Onze voornemens omvatten zoowel het personeel als de inrichting van het be drijf en de kantoren, zoo zeide de heer De Kloet, die er aan herinnerde, dat bij het P.T.T.-bedrijf reeds vroeger op so ciaal gebied, gezien de toenmalige moge lijkheden opmerkelijke dingen tot stand zijn gebracht, doch dat de beperkte mid delen en de toen nog heersohende regee- ringsopvattingen die maatregelen sterk hebben geremd. Thans zal binnen het raam van de ter beschikking staande- middelen, in de eerste plaats worden ge zien, wat kan worden gedaan voor de meest misdeelde personeels groepen; dat zijn inzonderheid de la gere beambten, de arbeidscontraotanten en het verdere losse personeel, die te zamen een groot percentage van de on geveer veertig duizend man sterke per soneelsbezetting in dit staatsbedrijf vor men. jaar, wanneer ze zich ook in Amsterdam en iden Haag zou laten hooren. Van tijd tot tijd had ze Gotfried de bladen gestuurd, vól lof van haar kunst iglewaagden en hij had die vleien de woorden igjelezen, in het eerst on willig) en langzamerhand met een kalme onverschilligheid, waar hij zelf versteld van stond. Maar tusschen de Ida, de veelbeloven de opera-zangeres en de Ida, die hij vanouds had liefgehad, lag een hemels breed onderscheid. Zoodra Clémentine zich weer op de hoeve had vertoond, waren de vreed zame dagen er weergekeerd, en die en kele maanden, dat Gotfried zoo roeke loos had (geleefd, leken mevrouw Booy- mans nu niet anders dan een booze droom! Gaandeweg was hij ook weer geheel de achting van zijn oude vrien den igaan winnen. In die dagen van wederkeerend geluk voelde Gotfried's moeder zich ook gun stiger gestemd jegens Ida. Ze schreef zelfs een brief, waarin ze haar felici teerde met haar succes. Op een ochtend in April maakte Got fried zijn moeder attent op een adver tentie in de krant over het optreden van de jonge actrice in een opera in den Haag. Ik denk, dat ik een paar dagen daarheen ga, moeder, om haar eens te zien en te hooren, zei hij zoo ka]m Men moet de sociale maalrege- 1 e n, welke moeten worden getroffen, splitsen in twee groepen. De eene groep omvat die maatregelen, welke in groot, landelijk verband tot stand moeten ko men en op welker uitvoering dient te worden gewacht, totdat zij mogelijk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P.T.T. betreft eh waaraan dus de invoering in dit kleinere doch altijd nog zeer belangrijke verband tot stand kan worden gebracht; Eenige de zer „kleinere" maatregelen verkeeren reeds in staat van voorbereiding. Spoe dige invoering daarvan is zeer wel mo gelijk. Behalve de sociale zijde van het vraag stuk zal de nieuwe afdeel ing „algemeene zaken" ook de politieke kanten daarvan bekijken en ervoor zorgen, dat aandacht wordt geschonken aap de nieuwe toe standen in Europa. Het is. niet uitgeslo ten, dat ook voordrachten en cur sussen zullen worden gehouden, waar op de vragen van den nieuwen tijd worden behandeld en waaruit het per soneel de in dezen tijd zoo noodige leering zal kunnen trekken. Het organiseeren van bedrijfsmiddagen en kameraadschapsavonden zal terhand. worden, genomen, evenals een krachtiger bevordering van de sport èh lichamelijke oefening onder het personeel, kortom alles zal worden gedaan wat mogelijk, is om ontspanning te bieden en ontwikke ling te kweeken. Alle hier genoemde maatregelen zullen getroffen worden zonder dat da.araan kosten voor "het personeel zijn ver bonden. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 16-22 Maart 1892. Voor de akte-examens Iagfer onderwijs in Zee land meldden zich 42 adspiranten aan, o.w. 15 'voor onderwijzeres. Ds. J. W. Gunst, predikant bij de Chr. Ger. Gem. te Brouwershaven nam afscheid wegjens vertrek naar Roon. Te Zierikzee werd ds. P. F. v. d. Berg) uit Stadskanaal door zijn vader ds. v. d. Berg, van Nieuwkoop be vestigd. Tot leden van den gemeenteraad te Zierikzee werden in de vacatures Zuurdeeg1 en Six, gekozen mr. D. v. d. Vliet en J. Franse. Ds. A. Lagierweg te Scherpe- nisse nam afscheid van zijn gemeente. Tot lid van den raad ider gemeente Bur/gh werd de heer W. Heule ge kozen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Een moord in donker Amsterdam In een perceel aan de Koestraat te Amsterdam is een moord gepleegd op een 44-jarigle vrouw, die daar samen woonde met een souteneur. De moord is omstreeks half 12 ontdekt, toen ide man thuis kwam en de vrouw Idood in de achterkamer vond liggen met mes steken in den rug. De deur van hét huis stond open. Vermist wordt éen be drag van f30 en eenige levensmidde- lenbonnèn. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Inbreker neergeschoten Een chauffeur van een expeditie-on- iderneming! aan den VleutensCheweg te Utrecht ontdekte, toen hij 's avonds zijn auto het pakhuis der onderneming binnenreed, eenige personen die zich bij zijn komst schielijk verborgen. Daar hij het niet raadzaam achtte alleen op on derzoek uit te igiaan, sloot hij het pak huis af en waarschuwde de politie. Eenige rechercheurs en agenten stelden een on derzoek in, dat aanvankelijk geen re sultaat opleverde. Tenslotte wilde men nog een stapel hout inspecteeren, waar door een rechercheur op den stapel klom en in de zich daarachter bevindende mogelijk. Toch was het mevrouw Böoy- mans niet ontgaan, dat de hand, waar mee hij het blad van haar overnam', trilde. Op zachten toon vroeg zij Gotfried, zou dat wel verstandig zijn? Waarom niet? Ben je idan zeker van jezelven, dat je niet weer onder haar invloed zult komen, juist nu je haar zoo leerde vergeten?.... Ik weet hoe zelfzuchtig en ijdel ze is; hoe ze je bijna ten on dergang had gebracht; en daarom kan ik niet helpen, dat ik wat bezorgd over je ben! Geen nood, moeder! U hoeft zich in het minst niet ongerust over mij te maken! Dus begaf Gotfried zich in Den Haag naar het Gebouw van Kunsten en We-, tenschappen, om er de opera-voorstelling bij te wonen, waarin Ida prima-donna was; en hij spaarde geen kosten om een mooie plaats te bemachtigen, van waar hij haar goed zou kunnen zien. Toen hij eens om zich heenkeek in het (groote gebouw, kon hij zich haast niet voorstellen, dat heel die menigte daar bijeengekomen was, hoofdzakelijk om Ida te zien en te hooren! Zijn Ida van weleer! Zou zij ook misschien zóó veranderd zijn, dat hij' haar nauwelijks herkennen zou? Het was of hem eon nevel voor de T Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bö de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp hö onverhoedsche pijnen en ook bjj 'n opkomende verkoudheid, De Neder/andsche Pijnstiller kleine ruimte sprong. Wat toen gebeur de speelde zich in een enkel oogenblk af. Op het moment, dat de politieman gehurkt neerkwam, ontdekte hij twee personen, van wie één zich op hem wilde werpen. Uit noodweer schoot de rechercheur zijn revolver af en raakte den aanvaller in den buik. Deze, een 23-jarige jongeman, zonk in elkaar en bleek doodelijk te zijn getroffen. Tij dens rijn overbrenging naar het stedelijk en academisch ziekenhuis gaf hij den geest. Zijn metgezel* die in het huis van bewaring is opgesloten, legde een volledige bekentenis af, waaruit bleek dat men levensmiddelen, welke in het pakhuis waren opgeslagen, had willen stelen. Omvangrijks sluikhandel ontmaskerd Dezer dagen stelden eenige recher cheurs van de Prijsbeheersching in Noord- Holland in samenwerking met de plaat selijke politie een onderzoek in naar de naleving der prijsvoorschriften te Zand- voort. Bij den fruithandelaar Kemp consta teerden zij diverse prijsopdrijvingen met het gevolg, dat de totale winkelvoorraad in beslag werd genomen en openbaar verkocht. Het onderzoek bij Kemp was hiermede echter niet afgeloopen, want voorts werd nauwkeurig nagegaan van wie hij de verschillende artikelen, "welke hij te duur verkocht, had ingekocht. Dit bracht de rechercheurs op het spoor van een uitgebreid net van sluikhandelaren in de omgeving van Haarlem. Omstreeks dertig personen bleken direct of inidii'rect betrokken te zijn ibij dezen zwarten han del in levensmiddelen. Voor de eieren was 30 cent per stuk betaald, voor suiker f75 per baal van 50 kg, voor tarwe f77,50 per mud, voor. vet f 16 per kg, voor koffie f46 per kg, voor thee f 50 per kg, voor kaas f4 per kg, voor reepen chocolade f O,25, voor tabletten chocolade f 1,20, voor cacao f8 per kg, voor boter f10 per kg, voor rijst f 3,60 per kg, en voor pepersurrö- gaait f 5,25 per kg. En dit alles in flinke hoeveelheden. De rechercheurs wisten de goederen voor een belangrijk deel te achterhalen en in beslag te nemen, zoodat zij weer in den bonafiden handel kunnen wonden gebracht. O.a. zijn 'de inbeslaggenomen eieren over de ziekenhuizen te Haarlem verdeeld. Roofoverval in filmstijl Een roofoverval in een stijl, welke wij hier te lande gelukkig tot heden toe vrijwel uitsluitend kenden van de film, geschiedde Vrijdagavond in de hal van de Handelsblad-Cineacaan den Nieuwen- dijk te Amsterdam. En hij mislukte daar deerlijk! Want toen de cassière omstreeks tien uur, zooals gewoonlijk na het begin van de laatste voorstelling, het geldkistje naar het kantoor wilde brengen en daartoe de kassa verliet, stond er plotseling in het halfduister een man voor haar, die commandeerde: „Je geld of je leven". De klassieke zin van alle roovers deed de bioscoop-Cassière zoo wel vertrouwd met de romantiek van de film in een lach uitbarsten. Maar het was geen grap doch bittere ernst en de ropver deed een greep naar het kistje. De cassière was echter niet uit het veld geslagen en schopte den man. De ropver schopte terug en oogen trok, toen zij op het podium verscheen, buigend en glimlachend, te midden van een storm van toejuichingen! Zoodra ze begon té zingen, herkende hij haar stem nu natuurlijk zoo veel krachtiger geworden; zoo goed ge schoold en ontwikkeld. Ja, zij was, zoo mogtelijk, nog schoo ner (géworden; méér tot vrouw gerijpt; maar ze miste het onschuldige in den blik. wat juist haar grootste bekoring was geweest in zijn oog. Zij speelde de rol van coquette vrouw; uiterst (geschikt voor baar, dacht hij, en, terwijl hij' baar acteeren zorgvuldig waarnam en zag1, boe zij baar tooneel- gteliefde steeds meer onder baar be koring bracht, herkende hij daarin dui delijk de maniertjes, waarmee ze hem altijd voor zich bad weten te winnen, als zij iets van hem gedaan wilde krij gen. Dit had nu de uitwerking, dat het hem hoe langfer hoe cynischer jegens haar stemde en dat tenslotte ieder sprankje lief de, dat in zijn hart nog voor haar restte, voor goed uitgedoofd werd. Met een flinke fooi wist hij den too- neelknecht om te koopen, hem het adres van mejuffrouw van Waveren mede te deelen. En zoo begaf hij zich dan ook naar de kamers in het hötel, waar Ida het souper zou gebruiken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2