ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 14 MAART 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Pifl»: in Zierikzee J 1.80, eldei» Ï,W 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 1& cents. Losse nummers 5 cents, Verschijnt icucicu werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14884 ADVBRTENTIBS Bri|«: a eenf» per regel, minimaal 89 I cents. Bi) contract apeclale prijxen. Sao- ce»)ea op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens nor, li DE OORLOG IN DE STILLE ZUIDZEE Naders uiteenzettingen van Tojo De Japansche minister van oorlog*, Tojo, heeft in den Rijksdag1 een overzicht van den militairen toestand gegeven. en daar in medegedeeld, dat de Japansche troe pen sedert het uitbreken van den oorlog tot den lOen Maart meer dan 210.000 gevangenen hebben gemaakt. Bovendien heeft de Japansche weer macht 1600 vliegtuigen vernield en 2100 stukken geschut, 190.000 geweren, ma chinegeweren en revolvers en 28.000 pantserwagens, vruchtauto's en spoorweg- wagons buit gemaakt. Deze getallen zullen nog „aanzienlijk stijgen" wanneer de buit na de bezet ting van Rangoon bekend wordt. De verschillende industrieele installa ties en andere vitale inrichtingen in Ned.- Indië hebben naar verhouding weinig schade geleden en de Nederlandsche auto riteiten hebben zidh verplicht onvoor waardelijk met de Japanners samen te werken bij het werk van den opbouw. Nadat Tojo een gedetailleerde schilde ring had gegeven van de krijgsverrich tingen, die tot de capitulatie der Ned.- Indische en geallieerde troepen op Java hebben geleid, zeide hij, dat door de bezetting van Rangoon de belangrijkste ravitailleeringsweg van Tsjoenking door Birma definitief is afgesneden. Verder deelde hij mede, dat het her stel van rust en orde in de verschil lende deelen van China voortdurend vor dert en dat de strategische positie van Japan aan de noordgrens verzekerd is. Hij riep het volk op, zich nog nauwer aaneen te sluiten teneinde het doel van den Oost-Aziatischen oorlog te bereiken. PORT DARWIN, klein Singapore De veslingdriehoek Hongkong—Singa pore—Port Darwin werd door Engeland land beschouwd als de strategische stel ling, die een opdringen van Japansche strijdkrachten naar Australië en den In- dischen Oceaan zou beletten. Thans zijn Hongkong en Singapore gevallen en staan de Japansche strijdkrachten v(Oior Port Darwin. In dit verband rijst de vraag of Port Darwin zich -r in tegenstelling! tot deze vestingen met succes tegen den komenden aanval zal kunnen verde digen. Port Darwin wordt Klein-Singapore ge noemd, maar toch kan het niet als een vlootsteunpunt van formaat beschouwd worden. Groote droogdokken, onder- aardsche olie-opslagplaatsen en zware bunkers ontbreken. Bovendien heeft de val van Singapore geleerd, dat een vlootsteunpunt zonder een krachtige vloot slechts betrekkelijke waarde heeft. De Australische vloot, die slechts uit enkele kruisers waaronder twee zware en eenige kleinere eenheden bestaat, kan niet als een ernstige tegenstander voor de Japansche zeestrijdkrachten beschouwd worden. Te meer, daar hulp van Britsche of Amerikaansche zijde zeer problema tisch is. De vergelijking met Singapore kan ook met het oog op het achterland worden gemaakt. Terwijl Singapore een nauwe zeestraat en daarachter het oerwoud als achterland had, ligt ten Zuiden van Port Darwin de Australische woestijn van en kele duizenden km. diepte, waardoor geen goede strategische verbindingen met de dichtbevolkte, industrieele Zuidkust loopen. Weliswaar loopt een spoorweg van Port Darwin naar Birdum en van Alice Springs naar Port Augusta, maar de pas aangelegde, ruim 700 km. lange, autoweg van Birdum naar Alice Springs wordt naar van Australische zijde verluidt telkens door woestijnstormen wekenlang onderbreken. Voor verbinding met Port Darwin is men dus op den bedreigden zeeweg aangewezen, hetgeen de verdediging niet ten goede kan komen. Of de landstrijdkrachten het tegen Ja pansche landingstroepen met kans van slagen kunnen opnemen, moet in ver band met de recente gebeurtenissen, twijfelachtig worden genoemd. Welis waar is door de inVoering van den alge- meenen dienstplicht in 1939 het vierde deel van de mannelijke bevolking onder de wapenen, maar ten eerste zijn sterke Australische troepen op andere fronten ingezet en ten tweede telt de totale I bevolking van Australië slechts ruim 7 millioen zielen. AFWEERGEVECHTEN IN HET DONETZGEBIED DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren bekend: Bij de afweergevechten in het Donetzgebied werden vrij sterke vijande.ijKe strijdkrachten door een tegenaanval afgeslagen. In den N.-sector van het Oostelijk front vernietigden formaties van het le gér en de Waffen S.S. in gevechten die verscheidene dagen duurden vap haar verbindingen afgesneden vijan delijke strijdkrachten. Formaties ge- vechts- en jaehtvliegers vielen vij andelijke stellingen, bezette plaat sen en ravitailleeringswegen der bolsjewisten met succes aan. In de periode van 9—12 Ma,art verloor de vijand aan het Oost front 55 pantserwagens. Tijdens de gevechten van de afgeloopen week heeft de 33e Wurtembergsehe en Badensche divisie infanterie zich bij den afweer van talrijke aanval len van numeriek veel sterkere strijdkrachten van den vijand bij zonder onderscheiden. In Noord-Afrika waren succes volle aanvallen gericht ,op een Britsch vliegveld aap de Egyptische kust, alsmede op ontschepingen van troepen en tentenkampen in het gebied van Tobroek. Bij bomaanvallen op de luchtba- bases van Malta werden, talrijke treffers geplaatst o.a. op den grond staande vliegtuigen. De Britsche kruiser, die volgens het weer- machtsbericht van gisteren in de Middellandsche Zee door een Duit sche duikboot werd getorpedeerd, is, naar uit een nader ingesteld onderzoek is gebleken, gezonken. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 12 op 13 Maart Kiel aangevallen. De burgerbevojl- king leed verliezen aan do,oden en gewonden. Drie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Oberfeldwebel Gildner behaalde zijn 25e nachtelijke overwinning in de lucht. KENNISGEVING VOOR DUITSCHERS De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de re gistratie van Duitschers waren alle in Nederland woonachtige Duitschers ver plicht, zidh bij de voor hun woonplaats bevoegde registratie-bureaux aan te mel den. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door onwe tendheid niet aan deze verplichting hesft voldaan. Degenen, die in dezen in ver zuim zijn, worden hiermede onder ver wijzing, naar de bij de verordening be dreigde straffen, uitgenoodigd, zich schrif telijk of mondeling bij de bureaux van de politieofficieren bij de gevolmachtig den van den Rijkscommissaris voor de provincies aan te melden. In het bij zonder wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle gevallen waarin personen, die tot het Duitsohe volk be- hooren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel verkeeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zon der nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen bericht van een officeele instantie, volgens hetwelk men de Duitsche nationaliteit heeft ver loren, bevrijdt, niet van den plicht tot. aanmelding. Deze verplichting geldt even eens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten-Duitschers en voor volks-Duitschers uit de Oostzee gebieden. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minderjarigen is de opvoeder, ook wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de inachtneming van dezen tweeden aan meldingstermijn verantwoordelijk. Gez. Rauter, SS-Gruppenführeï* und Generajleutnant der Polizei OPROEP »TOT,BRITSCH-INDË [door Chandra Bose Het DNB meldt uiit Berlijn: De Indische nationalisten-leader, Chan dra Bose, die onlangs een vrijheids-mani fest gericht heeft tot het Indische volk, heeft gisteren voor de microfoon een nieuwen oproep tot Indië gericht. Hij zeide o.m.: 1 I i De Engelsche premier Churchill heeft in zijn jongste uiteenzettingen voor het parlement beloofd Indië zoo spoedig mo gelijk na den oorlog den status van do minion te geven. Op zijn bevel moet thans Sir Stafford Cripps naar Indië gaan om met de stroomingen des vol'ks een overeenstemming tot stand te brengen en te beslissen welke politieke concessies thans gedaan kunnen worden. Alleen iemand op de maan kan aannemen, dat Indië thans nog den status van do minion binnen het empire wenschit, of dat er ook nog maar een enkele Indiër is, die nog de geringste mate van geloof ingelost zullen worden. Het zal Churchill en zijn kabinet spoedig duidelijk worden, dat politieke kruimels, die men het In dische volk uit Westminster toewerpt, niet in.staait zijn het aan den kant van Engeland te brengen. Het Britsche empire gaat thans den weg, dien zoo vele wereldrijken voor dien gegaan zijn en uit zijn asch zal een vrij en vereenigd Indië oprijzen. Daarom heeft ook het bezoek van Cripps, of van welken anderen politi cus ook in dit late oogenblik voor Indië geenerlei beteekenis en zal ook in het land geen belangstelling meer wekken. De huidige oorlog zal eindigen met de versplintering van het Britsche Rijk. De mogendheden van het drie-mogendheden- pact, Duitschlamd, Italië en Japan zijn daarom onze natuurlijke vrienden en bondgenooten. Het is een ongehoorde leugen te be weren, dat deze mogendheden Indië zou den bedreigen. Integendeel, ik kan op grond van mijn nauwkeurige kennis van deze drie naties de verzekering geven, dat zij Indië en de Indische onafhan kelijkheid uitsluitend met sympathie en goeden wil zien. Wanneer daaromtrent ooit twijfel mocht hebben bestaan, zal de historische verklaring die de Japan sche premier, generaal Tojo, onlangs heeft afgelegd mijn landslieden wel eens en voor al geruststellen en geen Indiër ma® in het vervolg meer zich laten bedriegen door de Britsche propaganda. Laten wij ons verheugen over het rij zende morenrood, dat Indië vrijheid en rechtvaardigheid, geluk en welstand zal brengen. Itallaansch waermachtsberieht Malta, voortdurend/met ;bommen bestookt Het 650e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben gisteren, in weerwil van het ongunstige weer, een aanzienlijke bedrijvigheid ontplooid. In Cyrenaïca wer den centra achter de vijandelijke linies, op Malta de vliegvelden Micabba en Haifar gebombardeerd. Bij een luchtge vecht werd een vliegtuig neergeschoten. Verscheidene andere machines werden op den grond vernield. Branden en ontplof fingen die in groot aantal werden waar genomen, legden getuigenis af van de doelmatigheid der Duitsch-Iteliaansche luchtaanvallen. De vijand ondernam een nachtelijke luchtaanval op Benghazi. Op 'het Binnenhof te t Graven ha ge heeft de beëediging plaats gehad van de Nederlandsche Ambulance voor haar vertrek naar het Oostfront. De beëedtgtng der manschappen op dtn sabel. Rechts onderscheidt men gen eraal H. A. beyffardt Foto Polygoon-MeyerPax Holland-s Sprekende daden'j; Medegedeeld wordt, dat de soldafen van het Nederlandsche legioen aan het Oostelijke front, ten behoeve van de Winterhulp Nederland, een bedrag bij eengebracht hebben van r.m. 5051, welke som, herleid tot f 3806,30, inmiddels op de girorekening van Winterhulp ont vangen is. Uit bovenstaande simpele mededeeling, die tot zeer groote voldoening stemt, blijkt wel zeer duidelijk de groote op offeringsgezindheid van de kerels, die met inzet van hun eigen leven, ver van huis, zich geven voor de grootheid van Nederland in de toekomst. Te midden van een feilen strijd, in de ijzige koude der Russische sneeuw velden, nog te denken aan de arme land- genooten hier te lande, spreekt diep tot ons hart. Het is een voorbeeld voor de velen, die thuis bleven. Moge ook hun geweten ontwaken. Gruwelen van Lemberg De wereld vergeet zoo snel. Zelfs de gruwelen van Lemberg vergeet de groote massa- Zoo licht denkt men, dat zoo iets hier in ons land tot de onmogelijk heden zou behooren. En toch, wanneer de Sowjets de kans zouden hebben ge kregen Gelui, itig dat ook in ons land dui zenden moedige mannen zich beschik baar .gesteld hebben om Nederland te bewaren voor deze verschrikkingen. Zorgt u er voor, dat het dezen man nen aan niets ontbreekt. Steunt de Ne derlandsche ambulance en stort uw bij drage op girorekening 87600, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het aantal paarden in de Oekraïne is door den oorlog aanzienlijk verminderd. Het Duitsche Rijkscommissariaat voor de Oekraine heeft in verband daarmede in Duitschland en in Nederland hengsten aangekocht, die reeds in het voorjaar, als dekhengsten zullen worden gebruikt. Tot dusver werden reeds 364 hengsten voor de Oekraine aangekocht. In den Britsch-Indischen centralen raad is medegedeeld, dat in Jan. en Febr< i 514.000 personen per spoor uit Calcutta i zijn geëvacueerd. Het aantal inwoners van Calcutta bedraagt 2.1 millioen per sonen. Die geen belangrijk werk hebben j zijn nogmaals aangespoord Karatsji te j verlaten. j i Naar „Aftonbladet" uit New York meldt, is de stad Cork in Zuid-Ierland door een ernstigen brand getroffen. Het grootste gedeelte van de zakenwijk der stad is aan den brand ten offer ge vallen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. (D.N.B.) 4 DE MELKPRIJZEN In de tot nu toe geldende prijsregeling voor consumptiemelk en melkproducten zijn, naar de Gemachtigde voor de Prij zen mededeelt, eenige aanvullingen en wijzigingen aangebracht, die in hoofd zaak neerkomen op een prijsverlaging voor een aantal plattelandsgemeenten, een prijsregeling voor room en gesteriliseerde melk- en een wijziging van de indeeling in prijsgebieden. In de groote steden! en de gebieden met de dichtste bevol king zijn de prijzen onveranderd ge bleven en hebben zij het karakter van vaste prijzen behouden- Voor het platte land zijn opnieuw maximumprijzen vast gesteld met minimumprijzen, die 1 oent per liter lager liggen. Voor melkproducten (vla, pap, yoghurt) zijn de consumentenprijzen in de platte landsstreken met 1 cent per liter ver laagd. Voor den- lossen verkoop van deze producten zijn nu eveneens prijzen vast gesteld, terwijl t.a.v. den opslag voor den verkoop in flesschen en de bereke ning van statiegeld dezelfde regeling is getroffen als die welke voor consumptie- melk gebruikelijk is. Nieuw in deze prijzenbeschikking is Wanneer verduisteren? Heien (Zaterdag): zon onder 19.41. Morgen (Zondag) zon op 7.56; zon onder 19.43. Maandagzon op 7.54 zon onder 19.45. TuBsehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.20, onder 18 07 Maan op 7.47onder 19.17 Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woens dag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 14 Maart niet meer geldig: 12 Brood, 12 Vleesch en 12 Aardappelen. 08 en 09 Boter en Vet. Na Maandag 16 Maart: 11 en 12 Boter en Vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verleDgd: tot en met Zaterdag 21 Maart: 204 t/m. 208 Algemeen (Kaas), 06 t/m 09 Melk, 211 Algemeen (Zeep), G Zeep, G Toiletzeep. bovendien de prijsregeling voor gesteri liseerde melk en room (de laatste voor zieken bestemd). Westerschouwen, 't tal je rouwen De zestienjarige Zeeuw P. Minderhout heeft het aangedurfd om de sage van de gevangen zeemeermin en de wraak van den meerman tot een luisterspel te verwerken. Met jeugdig enthousiasme heeft de jonge schrijver zich op deze interessante stof geworpen en wij twijfelen er niet aan, of de Schouwenaars zullen Maan dag 16 Maart in de uitzending „Lan,dL mans Lust" om 18 uur met belangstelling luisteren naar 't werk van hun provincie- genoot, dat onder den titel „Westerschou- wen 'tsal je rouwen", door den Neder- landschen Omroep, over den zender Hil versum I ten gehoor® wordt gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1