ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 13 MAART 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT 4BONNE1HBNT Prl)i: in Zierikzee 71.60, elderi 'J 1.20 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents, Verschijnt iedcieu werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro 110. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14883 ADVBBTBNTiesi PriJ»: 22 cent» per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Snc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents, inzending tot 's morgens 9 uur. DE OORLOG IN DEN SULLEN OCEAAN Tojo over de politieke aspecten In den Japanschen Rijksdag heeft dè premier Tojo rapport uitgebracht over de militaire ontwikkeling in den Pacific na den val van Singapore. Tojo wees erop, dat het lot van ge heel Nederlandsch-Indië is bezegeld bij de algeheele onderwerping van Java op 9 dezer. In Birma is door de inneming van Rangoon, een der belangrijkste Brit- sche steunpunten in Oost-Azië, dat tot dusver diende als de eenige doorgang voor de Amerikaansche en Britsche hulp verleening aan Tsjoenking, de zoogen. weg door Birma, volkomen bezweken. Thans houdt de bevolking van Hong kong, Manilla, Singapore en tal van an dere plaatsen, die door de keizerlijke strijdkrachten bevrijd zijn van het juk van Amerika en Groot-Brittannië, zich reeds met den grootsten ijver bezig met het werk van den wederopbouw, waar bij zij volkomen vertrouwen in de kei zerlijke strijdkrachten stelt. De premier gaf uiting aan de sympa thie van Japan jegens het Indone sische en Birmeensche volk, die naar hij zeide, „beide tal van geslachten lang hebben gekrompen onder de tyran- nieke heerschappij van Groot-Brittannië en Nederland" en uitte de hoop, dat zij in het belang van hun eigen gezonden vooruitgang en welstand als nieuwe part ners zullen deelnemen aan den opbouw van Groot-Oost-Azië. Australië Als gevolg van den val van Neder landsch-Indië en Rangoon, aldus ver- ££lfVdS uTr°J?h de macht van de keizerlijke strijdkrach ten. De Australiërs moesten toch inzien dat het voor hun land met zijn uitermate geringe bevolking met het oog op den grooten afstand van Amerika en Groot- Britannië volkomen onmogelijk zal zijn zich te verdedigen tegen de macht van de Japansche strijdkrachten. Derhalve is duidelijk, welke houding Australië behoorde aan te nemen om het welzijn van het volk te verzekeren. Mocht Australië evenwel zijn huidige standpunt niet corrigeeren, dan zal het onvermijdelijk het lot van Nederlandsch- Indië deelen. Ik hoop, dat Australië, los van oude betrekkingen en andere over wegingen, rekening zal houden met den bestaanden toestand. Britsch-Indië Groot-Britannië heeft sedert lang zijn onrechtmatige heerschappij over Indië voortgezet en het Indische volk misleid. Thans staat Engeland weer op het punt Indië met allerhande vleierijen en kunst grepen te bedriegen. Indien de leiders van Indië, op een dwaalspoor gebracht door dergelijke Britsche vleierijen de lang gekoesterde wenschen van het Indische volk verra den en zoodoende deze door den hemel gezonden gelegenheid verwerpen, dan geloof ik, dat er geen kans meer zal zijn Indië ooit te redden en er zal voor de 400 millioen van het Indische volk geen grooter ongeluk denkbaar zijn Zal Indië zich ooit als een „Indië voor de Indiërs" verheffen om te kunnen meewerken aan het ontstaan van de Groot-Aziatische welvaartssfeer of zal het steeds versmachten in de kluisters der Engelsch-Amerikaansche mogendheden om zijn naam als slaaf aan het nageslacht na te laten? Indië staat thans voor de beslissing zijn verleden te liquideeren, de nieuwe situatie helder en duidelijk in te zien en een definitieve beslissing te nemen. DE VLOOTVERSTERKINGEN IN DEN STILLEN OCEAAN Engeland kan Australië biet "beschermen De woordvoerder der Japansche ma rine, Hixaide, heeft op de persconferentie verklaard De Engelsche vloot heeft geen veilige schuilplaats meer, zij is genoodzaakt zich naar Bombay terug te trekken. Vol gens de laatste inlichtingen heeft Enge land twee slagschepen en twee vliegtuig moederschepen naar den Indischen Oce aan gezonden, teneinde de volledige in eenstorting van de Engelsche heerschappij in het gebied ten Oosten van het Suez- kanaal te vertragen. Australië bevindt zich, aldus Hiradlcle, DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer- weermacht maakte gisteren het vol gende bekend: Ook gisteren bleven de in ver scheidene sectoren van het Oos telijk iront herhaalde aanvallen van den vijand zonder succes. Bij eigen aanvallen en acties van stoottroe pen werden verscheidene plaatsen veroverd. De vijand leed zware verliezen. Op 10 Maart versloeg het 17e Tegiment infanterie door een aanval de numeriek vele malen sterkere vijandelijke strijdkrachten die gereed stonden. De luchtmacht ondersteunde met succes de gevech ten te land, deed onvermoeide aan vallen op de ravitailleering van de bolsjewisten en bombardeerde de havenwerken van Sebastopol en Kertsj. In Noord-Afrika succesvolle ge vechten met Britsche verkennings troepen in het gebied ten Oosten van Mekili. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee leed een Britsche vlootformatie zware verliezen. Italiaansche torpedo- vliegtuigen plaatsten treffers op 3 Britsche kruisers. Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 1. Een andere kruiser werd door torpedotreffers van een Duitsche duikboot zwaar beschadigd. In het Kanaal hebben motortor- pedobpojten„c.en J^chti^^v/anfen- ert twee schepen met een totalen in houd van 5000 brt. tot zinken ge bracht. Voor de Scholsche Oostkust beschadigden gevechtsvliegtu gen 1 koopvaardijschip van middelbare grootte door bommen. Bij de actie in de Amerikaansche wateren heb ben de duikbooten onder bevel van de luitenants le en 2e klasse Achil les en Klausen zich bijzonder on derscheiden. in eeru nog slechter .positie, daar het) steeds duidelijker wordt, dat Engeland Australië niet beschermen kan. Als de Australische regeering ver vooruitziende staatslieden had, zou zij samenwerking met Japan zoeken, alvorens het te laat is. De Engeland en Amerika nog overge bleven zeestrijdikr achten in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan met Port Darwin als basis, zijn voor de sterke Ja pansche vloot geen tegenstander waar mede rekening moet worden gehouden. In de wateren van de V.S. en Enge land bevinden zich nog ongeveer negen tien slagschepen. Zelfs indien ook deze naar Oost-Azië zouden worden gezonden, zouden zij in geen geval sterk genoeg zijn om met de Japansche vloot met kans op succes strijd te leveren. Voor Amerika zal het drie of vier jaren duren alvorens zijn slagschepen weder tot het peil van voor het uitbreken van den oorlog zijn aangevuld. Dit bouw programma zal echter op groote moei lijkheden stuiten als gevolg "vam de Ja pansche tegenblokkade, die het den V.S. onmogelijk maakt belangrijke grondstof fen te verkrijgen uit de gebieden, die door Japan worden gecontroleerd. Itallaansch weerffiachtibericht Britsch vlooteskader door vliegtuigen aangevallen Het 649e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika succesvolle gevechten met Britsche verkenningsafdeelingen ten Oosten van Mekili. Vijandelijke tanks werden door artillerievuur deels tot den terugtocht gedwongen, deels vernietigd. Levendige bedrijvigheid der luchtmacht van de spilmogendheden boven Cyre- naïca en Malta, waarin 6 vliegtuigen bij luchtgevechten werden neergeschoten en 6 op den grond staande toestellen in brand geraakten. Belangrijke doelen werden herhaaldelijk getroffen. Een onzer duikbooten is niet op haar basis terug gekeerd. Een bijtijds ontdekt en voort durend door verkenningsvliegtuigen in 't oog gehouden sterk Engelsch vlooteska der is gistermiddag in het Oosten der Middellandsche Zee door onze torpedo vliegtuigen in opeenvolgende golven aan gevallen. De aanval werd met succes bekroond. 3 kruipers werden ernstig ge troffen. Een daarvan is waarschijnlijk gezonken. nter herhaalden Duitsche vliegtuigen en duikhoutt i den aanval en troffen met zekerheid twee vijandelijke schepen. BRITSCHE VERKLARING OVER BRITSCH-NDIË Mctiveering van Staff rd Cripp's rei3 Naar de Britsche berichtendienst meldt is te Londen een officieele verklaring over Britsch-Indië gepubliceerd, aldus een DNB-bericht uit Stockholm. Daarin wordt allereerst gezegd, dat „tengevolge van de crisis in de Indische aangelegenheden, welke werd veroor zaakt door den Japanschen opmarsch, in Engeland de wensch is ontstaan, alle krachten van het Indische leven te ver eenigen om het land voor een invasie te behoeden". De verklaring verwijst dan naar de Engelsche belofte van Augustus 1940, volgens welke Indië zoo spoedig moge lijk na den oorlog den status van Do minion zou krijgen, waarbij als voor waarde werd genoemd de nakoming der Engelsche verplichtingen ten aanzien van de bescherming der minderheden enz. Om deze algemeene verklaringen dui delijk te formuleeren, -heeft het oorlogs kabinet thans eenstemmig „voor het he den en de toekomst" besloten tot een actie, die „indien zij door Indië in haar geheel aanvaard wordt", het gevaar zou vermijden van het verzet eener minder heid of van een meerderheidsbesluit dat „zoozeer op verzet stuit, dat het fatale gevolgen voor de binnenlandsche een dracht heeft en het tot stand komen vano"." De Engielsche regeering heeft er eerst over gedacht, terstond de voorwaarde voor een dergelijke poging om Britsch- Indië bij de verwezenlijking van een vol ledig zelfbestuur door een constructieve bijdrage te steunen, bekend te maken. Meu vreest echter, dat een openlijke aankondiging op dit oogenblik eerder ongunstig dan gunstig zou werken en men moet zich er zelf van overtuigen, dat het Britsche plan voldoende weer klank vindt en dat alle gedachten en krachten der Indiërs op de verdediging van den Britschen bodem geconcentreerd worden. Dientengevolge zal een lid van het oorlogskabinet naar Britsch-Indië ge zonden worden om zich door persoon lijke besprekingen ervan te overtuigen, dat de Britsche besluipen, waarover men het eens geworden is, hun doel vervul len. Sir Stafford Cripps heeft zich vrij willig bereid verklaard, deze taak op zich te nemen. Hij zal tevens besprekin gen voeren met den onderkoning en den opperbevelhebber over den militairen toestand, waarbij hij steeds in de aller eerste plaats de verantwoordelijkheid van de Britsche reeering in het oog zal hou den om de volkeren van Indië met alle mogelijke middelen te behoeden voor de gevaren, welke hun thans bedreigen. Indië moet thans zijn helpende hand in trouwe kameraadschap naar het Chinee- sche volk uitstrekken. Cripps zal zijn reis aanvaarden, zoodra een geschikte reisgelegenheid gevonden is. In dien tus- schentijd zullen noch in Engeland noch in Indië debatten over de Indische kwes tie gehouden worden. Tijdens de afwe zigheid van Sir Stafford Cripps zal zijn taak als leider van het Lagerhuis door den minister van buitenlandsche zaken, Eden, worden overgenomen. V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel van de weer macht deelde gisteren in een extra bericht het volgende mede: De operaties van Duitsche duik booten in de wateren van Noord en Midden Amerika hebben op- nieuvy tot groote successen geleid. 17 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 109000 brt., alsmede een groot be- wakimgsvaartuig en een du.kboot- jager zijn tot zinken gebracht. Een duikboot is doorgedrongen tot in de haven van Port Castrieo op het Bri.sche eiland Santa Lucia en heeft twee groote aan de kade liggende schepen tot zinken gebracht. Een derde schip werd voor het eiland tot zinker, gebracht. zij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2e. zich reeds vóór het in kracht tre den van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijf plaats bevoegde arbeidsbureau als werk zoekende heeft aangemeld; 3e. wegens wetenschappelijke of vak studie niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voor zien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4er wegens ^geestelijke of lichamelijke is in zijïi ^iiaai f - in-staat voorzien. - De aanmelding moet voor degenen, op 1 Maart j.l. aanmeldingsplichtig wa ren, uiterlijk op 14 Maart zijn geschied; voor de toekomst moet aanmelding ge schieden wanneer iemands dienstbetrek king, een einde neemt, zonder dat daar bij onmiddellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aanmelding geschieden binnen 48 uur na het einde der dienstbetrekking. Wanneer verduisteren? Heien (Vrgla*): zon onder 19 o9 Morgen (Zateriacr) zoo op 7,59; zon onder 19 41 Tu8schen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 6.50, onder 16 54 Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woens dag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 Ap-il. Laatste kwartier Woensdag 8 April. Na een kort ziekbed is gisterenochtend te Stuttgart de wereldberoemde indu strieel en stichter van de maatschappij Bosch, dr. ir. R. Bosch, in den leeftijd van 80 jaar overleden. Als ge zit te 1 j (Polywon-Leemltetl WERKLOOZEN MOETEN ZICH AANMELDEN Uiterlijk op 14 Maart In verband met het kortelings afge kondigde uitvoeringsbesluit van de secre tarissen-generaal van Justide en Sociale Zaken betreffende den aanmeldingsplicht van werkloozen, zij er aan herinnerd, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationali eit, of zonder na tionaliteit. in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Neder land hebben en die niet of niet volledig in staat zijn, uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, verplicht zijn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijfplaats bevoegde gewestelijke arbeidsbureau ter inschrij ving als werkzoekende aan te melden. Niet tot aanmelding verplicht is hij (zij), die: le, in een dienstbetrekking staat, ten- DE NEDERL. AMBULANCE Plechtige beëediging van de leden De leden van de- Nederlandsche am bulance voor het Oostfront, die in de afgeloopen maanden te 's-Gravenhage hun militaire opleiding hebben genoten en die binnenkort naar hun bestemming zul len vertrekken, hebben in handen vain den bevelhebber van het Nederlandscne Vrijwilligerslegioen, luit.-generaai H. A. Seyffardt, den eed van trouw aan den oppersten bevelhebber der Duitsche weer macht afgelegd. Hiertoe werd de uit ongeveer 160 per sonen (artsen-officieren, onderofficiren, verplegers enz.) bestaande ambulance Woensdag op het met Nederlandsche en Duitsche vlaggen getooide Binnenhof op gesteld met een Duitsch militair muziek korps aan den rechtervleugel. Generaal Seyffardt en Generalleutnant Rauter, SS- Obergruppenführer, inspecteerden den troep, waarna generaal Seyffardt een toe spraak hield. Spr. wees erop, dat de wapenen van de vrijwilligers van de Nederlandsche Am bulance in de eerste plaats het genees kundig instrument, de verbandtrommel en de brancard en een hart vol mensche- i lijkheid zouden zijn. i Gij zult, naar ik hoop, oveTtuigd zijn, aldus spr., dat uw taak wel een andere maar toch ook zeker niet veel lichter zal zijn dan die van uw vechtende makkers- Want gij weet het: gij zult dikwijls de helpende hand moeten toereiken, daar waar de kogels fluiten, de granaten sprin gen en bommen barsten. Buitendien zult ge toch ook de oorlogswapenen moeten voeren. Want zelfs ook achter het front zullen gevaren u en uw gewonde en zieke kameraden bedreigen. Daar in Oost- land, waar uw kameraden aan het front strijden tegen een niets-menschelijks hebbenden vijand, komen diezelfde vij anden telkens ook weer achter het front opduiken, om als zij de kans daarvoor krijgen sluipmoord te bedrijven op alles, wat daar niet op zijn hoede en dus weerloos zou zijn. Om daartegen niet onvoorbe reid te komen staan, hebt gij een uit stekende militaire opleiding gekregen, zoo goed, als slechts officieren en onder officieren van de Duitsche weermacht, die zelf de harde leerschool van den oorlog tegen dien vijand hebben door- loopen, ze u konden geven. Gij zult nu nog met de wapenen moe ten worden geoefend, ge zult u daarbij op dezelfde manier moeien inspannen als ge tot nu toe gedaan hebt. Dan ben ik overtuigd, dat gij daarginder den Ne- derlandschen naam hoog zult houden. Dat zult ge moeten doen, zoowel waar ge uw zware taak in het versterkte veld lazaret vervult als in het geval dat ge als vechtsoldaat zoo noodig het hoogste offer, het offer van uw leven, zoudt moeten brengen, om het leven van de door u verpleegde weerloozê kamera den te beschermen. Officieren-artsen en gij allen, onder officieren en manschappen van de Ned. ambulance, wij, van het thuisfront, roe pen u toe tot weerziens. Gij weet: De kwade kans is er ook, dat het niet voor u allen een weerzien zal worden. Maakt dan, dat voor hen, die vielen, de woorden van het Oost landlied, dat gij reeds zooveel gezongen hebt en nog zingen zult, van toepas sing zullen zijn met den schoonsten lof voor den soldaat: „Hij deed zijn plicht". Vervolgens geschiedde de eedsa legging door het gezamenlijk uitspreken van deze formule: „Ik zweer bij God den heili gen eed, dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den opperbevelhebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, onbe perkt zal gehoorzamen en dat ik als dapper soldaat bereid ben te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten". Generaal Rauter sprak hierna de man nen nog met een enkel woord toe, waar in hij herinnerde aan de beëediging, nog niet lang geleden, van hel Nederlandsche nat.-socia.islLche vrijwil.igerbbaialjon op ditzelfde plein, waar toen ir. Mussert afscheid van hen nam. Spreker deelde mede, dat blijkens binnengekomen be richten, dat bataljon sedert zes weken aan den strijd deelneemt, tezamen met de andere kameraden van het Nederland sche vrijwilligerslegioen en hij eindigde met de leden der ambulance op te wek ken goede kameraden te zijn, gelijk men van ciappere Germanen mag verwachten. Het muziekkorps deed hierop de volks liederen weerklinken,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1