ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 12 MAART 1942 OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURAHT ABONNEMENTi 1797 - 1889 Bril»: in Zierikzee rf 1.B0, elder» 'J\K per kwarieal. Weekabonnementen reap, 13 en 15 cent». Loasc nummers 5 cents, Vencbljnt lederen werkdag. Uitgave: N.Y. Zierikzeesohe Nieuwsbode,^Zierikzee, Sehuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Eosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14882 ADVERTENTIES I Brije: S3 cent» per regel, minimaal 88 cent». BIJ contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cent». Inzending tot '•morgens 9 uur. DE STRIJD OP JAVA GESTAAKT Bruggen en wegen worden'hersteld Uit Soerabaja wordt gemeld, dat Dins dagmorgen het verzet der Ned.-Indische troepen in Oost-Java, alsmede in het gebied ten Oosten van Tjilatjap geleide lijk werd gestaakt en dat de Ned.-Indi sche troepen zich in grooten getale over gaven, overeenkomstig het bevel tot capi tulatie, dat de gouverneur-generaal Maan- dag gegeven heeft. Inmiddels begint de toestand te Soera baja sinds de Japansche bezetting weer snel een normaal aanzien te ikrijgen. De binnentrekkende Japansche troepen za gen, dat in de stad vele branden woed den, die door de aftrekkende Ned|.-ImJi- sche troepen waren gesticht. De Japan sche opmarsch naar Soerabaja werd ver gemakkelijkt door Indonesische en Chi- neesehe bewoners, die meehielpen bij het herstel van bruggen en wegen. Naar berichten uit Batavia melden, zijn bij het uitbreken van den oorlog de meesten der in Ned.-Indië geïnterneerde Japanners naar Australië vervoerd. Slechts een kleine groep bleef in een kamp bij Soeka'boemi, ongeveer 90 K.M. ten Zuiden van Batavia, geïnterneerd. Eenheden van de Japansche weermacht hebben zich thans derwaarts begaven om deze geïnterneerden te bevrijden. Het totale aantal der in Ned-Indië geïnter neerde en naar Australië vervoerde Ja panners is wel nog niet bekend, doch zou eenige duizenden bedragen, daar de Ja pansche kolonie in Ned.-Indië betrekke lijk groot was. Uit krantenberichten blijkt, dat gene- raal-majoor Pesman, de bevelhebber der Nederlandsche troepen te Bandoeng, 8 Maart, om halfvier 's ochtends, het ver zoek der Nederlandsche troepen tot sta king van de vijandelijkheden heeft over gebracht. Pesman, die vergezeld was van verscheiden leden van zijn staf, toen hij het Japansche hoofdkwartier te velde naderde, onderhandelde met den bevel hebber der Japanners, die Bandoeng aan- viejen. De offieieele onderhandelingen over den wapenstilstand begonnen te middernacht en waren kort daarop ten einde. DE VAL VAN RANGOON De Birma-weg op twee plaatsen Met den val van Rangoon is het voor naamste doel der Japansche operaties aan het front van Birma bereikt. De Birma-weg, welke voor het bestaan van Tsjanking zoo belangrijk is, is door de snel oprukkende voorhoeden van het Ja pansche leger, welke opereeren in den Zuidelijken sector van dezen weg, in de buurt van Rangoon op twee plaatsen afgesneden. Majoor Takasji Hiragoesji van .de pers- afdeeling van het Japansche hoofdkwar tier heeft voor de „Birma-vereenigimg" een lezing gehouden over het onderwerp „De Groot-Oostaziatische oorlog en de militaire operaties in Birma". Majoor Hiragoesji zeide o.a.: Deze oor log begon op een voor Japan ongunstig tijdstip. Het heldendom en de strategie van de Japansche weermacht waren in staat den toestand geheel te veranderen. De Philippijnen en Malakka zijn reeds bezet, de veldtocht op Java is geëindigd De Japansche actie richt haar oogen zoodoende naar het front van Birma. Dit is zeer belangrijk. Met de bezetting van Birma zal de toevloed van olie en andere belangrijke producten voor Tsjoengking ophouden, zij zal het einde beteekenen voor alle illusies van Tsjiang Kai-sjek. Birma zal dan als schakel in het Groot-Oostaziatische economische ge bied zijn rijke overschotten ook aan Duitschland en Indië leveren. Indië en Birma vullen elkaar als grondstofbronnen organisch aan. Birma moet als sleutelpositie voor de onafhankelijkskwestie en de binnenland- sche politiek van Indië niet worden on derschat. Na het verlies van Hongkong en Singapore doet Engeland op het oogenblik de grootste beloften om Birma en Indië voor zich te winnen. De treurige ervaringen, die deze landen tot dusver hebben opgedaan, doen vermoeden, dat zij niet meer geneigd zijn naar de En- gelsche pijpen te dansen. Birma weet reeds, zoo zeide majoor Hiragoesji ten slotte, dat het met de hulp van Japan een zelfstandige staat in Groot-Oostazië kan worden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht maakte gisteren het volgen de bekend: In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front werden vijandelijke massale aanvallen onder hooge bloedige verliezen van den vijand afgeslagen. Ook in het centrale en in het Noordelijke deel van het front ondernamen de bolsjewisten vergeefsche aanvallen. In voortdu rende zware afweergevechten heeft de Brandenburgsche 76e divisie in fanterie zich bijzonder onderschei den. In Noord-Afrika werden in het gebied van Mekili Britsche verken- ningstroepen teruggeworpen en ge motoriseerde vijandelijke colonnes gebombardeerd. Bij luchtaanvallen op vliegtuigsteunpunten op het eiland Malta werden bomtreffers geplaatst op hangars en op de startbanen. De vijand verloor in luchtgevechtejn, 5 en door vernieling op den beganen grond 6 vlieg- tui'glen. In de wateren der Shetlands brachten gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 2000 brt. tot zinken, terwijl zij vliegtuiginstal laties van deze eilandengroep met bommen van het zwaarste kaliber bestookten. In het tijdvak van 1—9 Maart verloor de Britsche luchtmacht 68 vliegtuigen, waarvan 48 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groiot-Brittannië 19 (éigen vliegtuigen verloren. De vijand vloog in den afgeloopen nacht boven West-Duitschland en wierp v.n.l. op woonwijken bom men. Eenige burgers werden ge dood of gewond. Nachtjagers en afweergeschut schoten 3 der aan vallende vliegtuigen neer. In de gevechten van 5 Maart onder scheidde luit. Cabanis, compagnies commandant van het infanteriere- giment Groot Duitschland zich door bijzondere dapperheid. Itallaansch weermachtsbericht Operaties voor de Amorikaansche kust Het 648e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: Vijandelijke verkenningsafdeelingen zijd na gevechten met onze patrouilles in het gebied van Mekili met verliezen op de vlucht 'gedreven. Onze ludhtformaties heb ben met succes gemechaniseerde strijd middelen aangevallen en hiervan een flink deel beschadigd. Bij een nachtelijfcen aanval van En'giel- sche vliegtuigen op Benghasi zijn geen slachtoffers 'gevallen, noch werd schade aangericht. Het bombardement van Mal ta werd dag en nacht voortgezet. Vlieg velden, depóts en pakhuizen werden ver scheidene malen door bommen van elk kaliber 'getroffen. In de doelen, die ver scheidene malen werd getroffen, braken omvangrijke en langdurige branden uit. De vijand werden 11 toestellen, waar van 6 op den grond vernield werden en 5 door Duitsche jagers bij luchtge vechten werden neergeschoten. Een onzer konvooien, dat onder be scherming van formaties vloot- en lucht strijdkrachten uit Lybië terugkeerde, werd door torpedovliegtuigen aangevallen De aanval werd, dank zij snelle ma noeuvres en doeltreffend afweervuur, af geslagen en het konvooi kwam op de plaats van bestemming zonder schade te hebben geleden. Bij het gevecht wer den twee Engelsche vliegtuigen getrof fen, die in zee stortten. Torpedojager^ hebben op verschillende dagen en op verschillende plaatsen een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. De laatste 4 weken hebben de Engelschen in de Middellandsche Zee met zekerheid 6 duikbooten verloren. Onze duikbooten, die langs de kusten der Ver. Staten ope reeren, hebben vijandelijke schepen met een totalen inhoud van pl.rn. 26500 ton tot zinker, gebracht. DE STRIJD OM DE PETROLEUM Dreigend tekort aan geallieerde tankschepen Amerika bouwt een pijpleiding van 2200 km. Van Clemenceau zijn de woorden af komstig, dat in den om enden strijd olie even noodzakelijk is als bloed. Deze woor den bleken profetisch. Petroleum immers speelt in den huldigen oorlog een nog grootere rol dan in den wereldoorlog* De voornaamste productielanden van pe troleum in EuropaRoemenië en Rusland, in Azië: Ned.-Indië, Britsch Indië en Iran, in Amerika: de Vereenigde Staten, Vene zuela, Mexico en Columbia. De productie van Roemenië en Ned.-Indië is thans in handen van den Driebond, de productie van de overige landen in die van de geallieerden. Desondanks is de petro- leumpositie der geallieerden niet zoo rooskleurig als deze op het eerste oogen blik lijkt. De Vereenigde Staten producee- ren 62 pet. van de totale wereldproduc tie. Het verbruik is echter belangrijk grooter, zoodat groote hoeveelheden uit Venezuela, Mexico en Columbia moeten worden ingevoerd. De grootste verbrudks- gebieden van petroleum liggen in het N.O. van de Ver. Staten, terwijl de groote olievelden in het Zuiden, in Texas en Oklahoma, op een afstand van 2000 km van deze verbruiksgebieden liggen. Hier door speelt het vervoer een belangrijke rol. Door pijpleidingen wordt ide petro leum naar de havens aan de Golf van Mexico gepompt om vervolgens met tank schepen naar de havens aan de Oostkust gebracht te worden, waar het door mid del van pijpleidingen of per spoor naar de verbruiksplaatsen vervoerd wordt. Door deze omstandigheden moet de pe troleum der Ver. Staten over ongeveer 1000 km landweg 'm 3000 km zeeweg vervoerd worden. Van de productie van Venezuela, ongeveer 28 millioen ton, wordt ongeveer 25 millioen ton naar de raffinaderijen op Aruba en Curasao uitgevoerd, waar het dan na bewerking naar de Ver. Sta ten, Canada en Engeland wordt ver voerd. Door de bodemgesteldheid van de baai van Maracaibo zijn voor het ver voer van Venezuela naar Aruba en Cu rasao speciale tankschepen noodig, waar door het verlies van enkele schepen hier zeer voelbaar wordt, daar zij niet door andere te vervangen zijn. Door het uitvallen van Ned.-Indië als petroleumleverancier voor de gealli eerden moeten Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika door Iran en Amerika met petroleum verzorgd worden. De aan- voerwegen zijn hierdoor aanmerkelijk verlengd, terwijl zij bovendien voor een gedeelte door de oorlogszone loopen. Rusland kan zijn bomdgenooten niet met petroleum helpen, daar het zijn product zelf dringend noodig heeft. Resumeerend kan gezegd worden, dat het verhoogde gebruik ten gevolge van den oorlog, de lange aanvoerswegen en het verlies van tankschepen ten gevolge van de oorlogshandelingen de geallieer den voor een zware taak geplaatst heb ben. Om de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden zijn de geallieerde petroleumconcerns samenge smolten. Verder hoopt men de behoefte aan tankschepen voor eigen igebruik der Ver. Staten te beperken door het aanleggen van een groote pijpleiding van .Shreve- port over St. Louis en Cincinnati1 naar Philadelphia en New-Yonk. De bouw van deze pijpleiding, die ongeveer 2200 km lang moet worden, zal echter geruimen tijd in beslag nemen. EEN TRANSSAHARA- SPOORWEG Economische ontsluiting van Midden-Afrika Het woord Sahara toovert ons een uitgebreide zandzee voor oogen, waar de zon met haar verschroeiende stralen elk leven tracht te dooden. Moeizaam trekken karavanen van oase naai* oase door het mulle zand. De weg, waar de karavaan langs trekt, is reeds eeuwen oud, maar een goede gids is op de woestijntocht onontbeerlijk, want zand stormen vervagen onophoudelijk het pad. Men heeft getracht de uitgestrektheid van de woestijn door auto's te bedwin gen, maar ook deze konden geen zekere verbinding waarborgen. Een spoorweg zou alle moeilijkheden oplossen. Frankrijk is thans bezig met het aan leggen van een spoorweg dwars door de Sahara, van Colomb Bachar naar Tim- boektoe, een afstand van 2000 km. Vijf milliard franc heeft de Fransche regee ring voor dit gigantische project uitge trokken en waar vroeger een uitgebleekt bot de eenige wegwijzer was, glinste ren thans reeds de rails in het felle zonlicht en dreunen de speciaal voor de woestijn geconstrueerde electrische treinen. De Transsaharabaan waarvan reeds 150 kilometer klaar is zal Fransch Eqatoriaal Afrika tot grooten bloei kun nen brengen. De producten van de Ivoor kust, katoen, palmolie, cacao en aard- noten, behoeven niet meer via de lange zeeweg, die bovendien thans bedreigd wordt, naar het moederland vervoerd te worden. In twee dagen zal de spoorweg de producten van de Nigeroevers naar de kust van de Middellandsche Zee ver voeren. Reeds bouwt men stuwdammen in den Niger om den vruchtbaren bodem te bevloeien. Een oppervlakte van een mil lioen hectare wordt hierdoor geschikt gemaakt voor katoenteelt en rijstverbouw De uitgaven, die Frankrijk zich thans ge troost om de geprojecteerde spoorweg ten uitvoer te brengen, zijn dus zeker gerechtvaardigd. Australië gewaarschuwd [Een mogelijkheid voor een vergelijk Indien Australië blijft volharden bij zijn tegenwoordige houding, dan staat hem hetzelfde lot te wachten, dat Neder- landsch-Indië getroffen heeft, zoo zeide de Japansche woordvoerder, die Tomo- kazoe Hori verving. Er is een voorbeeld gesteld. Volharden in verzet zal niets dan rampspoed brengen en leed voor het Australische volk, zooals in Ned.-Indië het geval is geweest. De woordvoerder voegde hieraan toe: De beste en eenige weg, dien Australië bewandelen kan, werd door premier Tojo gewezen op 21 Januari in den Landdag, toen hij ver klaarde, dat wanneer het Australische volk vast zou houden aan zijn huidige houding van verzet tegen Japan, de Ja panners het genadeloos zouden verplet teren, doch zoo het begrip zou toonen voor Japans ware bedoelingen en bereid zou blijken om met Japan samen te wer ken, wij niet zouden aarzelen onze hulp uit te breiden met waarlijk begrip voor welvaart en vooruitgang. D.N.B. meldt o.a. nog omtrent de uit latingen van den woordvoerder, dat deze op vTagen of Japan het met Australië eens zou kunnen worden over een afzon derlijken vrede, antwoordde, dat vaneen afzonderlijken vrede geen sprake kan zijn, omdat Japan, Duitschland en Italië overeengekomen zijn, geen afzonderlijke vrede te sluiten. Het is echter mogelijk, zoo verklaarde hij, dat Japan en Austra lië een „modus" zouden vinden. Op een vraag, of Australië dezelfde positie zou innemen als de Philippijnen en Malakka verklaarde de woordvoerder, dat dit van de toekomstige gebeurtenissen afhangt. De woordvoerder besloot met te zeggen dat jndien Australië met zijn voordeel zou weten te doen met deze raadge ving, hetzelfde lot, dat Singapore en Java heeft getroffen, dit werelddeel wacht. HET PROCES TE RIOM Verhoor van Blum Het DNB meldt uit Riom: De tiende zittingsdag van het gerechts hof was uitsluitend gewijd aan het ver hoor van Léon Blum. Het openbaar mini sterie legt in de beschuldiging verzaking van ambtsplichten op de volgende pun ten ten laste. Blum was in de periode aan den oorlog voorafgaande tot twee maal minister-president. Zijn ambt legde hem de plicht op Frankrijk de noodzake lijke wapens te geven ten einde het zijn veiligheid te verzekeren. Hij heeft na gelaten de bewapeningsindustrie de aan sporing te geven, die de toestand' gebie dend eischte. Hij heeft integendeel de productie door de nationalisatie der be- wapeningsfabrieken gedesorganiseerd en met zijn autoriteit op dit gebiled het noodlottige optreden van zijn ministers Daladier en Pierre Cot gedekt. Hervor ming der arbeidswetgeving (40 urenweek) waaromtrent overeenstemming in 'tland had kunnen worden bereikt heeft hij van haar waren zin vervreemd, van het normale doel afgeleid en veeleer gemaakt tot een werktuig in den klassenstrijd. Blum wees tijdens zijn pleidooi alle punten van de beschuldiging van de hand, die hij voor een deel op den generalen staf, voor een ander deel op den voor- maligen minister-president Chautemps trachtte at te wentelen. Hij maakte zich Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag)zon onder 19.38. Morgen (Vrjjdag) zon op 8.01zon onder 19.39. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 6.09, onder 15.43 Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woens dag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. verder schuldig aan critiek op het ge rechtshof, hetgeen hem eenige malen een terechtwijzing van den president be zorgde. NIEUWE KLEEDING VOOR OUDE Regeling voor inruil In Januari j.l. werd medegedeeld, dat het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel een regeling voorbereidde, welke de mogelijk heid beoogde tegen inlevering van een der hierna te noemen, in goeden staat verkeerende gedragen kleed.ngs lukken, t.w. een heeren- of jongens-, winter- of tweedjas, demi-saison of -costuum, of1 een dames- of meisjes-winter- of tweedmantel, nieuwe bovenkleeding in een bepaalde hoogere prijsklasse aan te schaffen, zonder dat doorvoor, zooals ander-s wel wordt vereischt, een speci ale vergunning benoodigd is. Thans kan worden medegedeeld, dat reeds séderl eenige dagen deze regeling is ingegaan. Het is den belanghebbenden daardoor mogelijk geworden, van de ge troffen regeling te profiteeren, dóór bij de voor deze inruüactie ingeschakelde kleermakerijen in goeden staat verkee rende, gedragen kleeding in te leveren. Voor het nieuwe kleedingstuk, dat door deze inlevering bij dezelfde firma zonder speciale vergunning kan worden aange schaft, is men dan slechts de punten waarde verschuldigd, welke men ver krijgt door' op de werkelijke punten- waarde van het nieuw aan te schaffen kleedingstuk het aantal punten in min dering te brengen, dat aan het ingele verde kleedingstuk is toegestaan. Voor nadere informatie omtrent het bovenomschreven kleedingruilplan, als mede de prijsklassen, waarin de aan fe schaffen kleedingstukken dienen te liggen kan men zich thans wenden tot de aange wezen kleedingzaken, die zulks per ad vertentie bekend maken. Als hij jarig was Dan was het altijd groot feest. Voor dag en dauw reeds 'kwamen de kinderen de slaapkamer inrennen. Zij klauterden op vaders bed en overhandigden de ca- deaux die zij kochten van eigen gespaard geld. Maar nu is vader ver weg, ver, van vrouw en kinderen doet hij zijn plicht voor land en volk, aan 't Oostfront. Over enkele weken zal hij weer jarig zijn en dan... ja landgenoot, dan krijgt hij toch zijn verjaardagscadeau in den vorm van een pakket dat hem wordt toegezonden door ons verzorgingsfonds- Behalve voor verjaardagspaketten zorgt het fonds ook voor gereide toezending van paketten met sigaretten, versnape ringen, boeken en tijdschriften, enz. enz. Zoo, zorgt het fonds voor de leden van het vrijwilligerslegioen Nederland, 't N-S.K.K. en de Luftnachrichtentroepen. Landgenoot zorgt er voor dat wij veel pakketten kunnen samenstellen en ver zenden. Steunt het verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland met een bijdrage. Stort een flink bedrag op girorekening 8-7—6—0—0 Als opvolger van Bardossy, de Hon- gaarsche minister-president welke om gezondheidsredenen ontslag heeft geno men, is de vroegere minister van land bouw Nikolaus von Kallay benoemd, die ook het ministerie van buitenlamdsche zaken beheert»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1