ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 10 MAART 1942 m opgenoi ZIERIKZEESCHE COURANT DE STRIJD OM EN OP JAVA GEËINDIGD AFWEERGEVECHTEN AAN HET OOSTFRONT ABONNEMENTi firlj»: ta ZIerlkzee K1.B0, eldeM JIK 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen raap. 13 en 15 centi. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag, Uitgave: N.V. ZierikzeescheJNieuwsbode, Zierikzee, Sohnith. B 94, Tel. 32 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14880 ADVBRTBNT1BS f Brtjs: B cents per regel, minimaal SS cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tof morgens 9 nor. HET NEDERLANDSCHE LEGER HEEFT GECAPITULEERD Alle Ned.-Indische strijdkrachten heb ben gisteren het verzet kort na 9 uur gestaakt, nadat de Japansche eisch in zake onvoorwaardelijke overgave was aanvaard. De ineenstorting van de Nederlandsche verdediging op Oost-Java was reeds sinds verscheidene dagen te voorzien, toen de Japansche troepen op 6 Maart des avonds tot in de nabijheid van Lamongan, een sleutelpositie ten westen van Soerabaja oprukten, nadat zij op 3 Maart Bodjo,- negoro, ten noordwesten van Soerabaja, en op 5 Maart Bahad hadden ingeno men. Op 5 Maart des middags werd Djombang, ten zuidwesten van Soerabaja ingenomen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Adelaide (Australië), is dr. Van M b o k, luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië, en veertien leden van het bestuur, per vliegtuig uit Bandoeng aldaar aangekomen. De Japanners in Batavia De correspondent van de Asahi Sjim- boen geeft zijn eerste bericht uit Bata via na den intocht van de Japanners op 3 Maart. Volgens dit bericht werd de hoofdstad van Nederlandseh-Indië be zet door de Japanners, zonder dat er een schot werd gelost, daar de Neder landsche stedelijke ambtenaren, nadat de Nederlandsche strijdkrachten zich hadden teruggetrokken, waren achtergebleven om het bestuur over de stad aan de Japan ners over te dragen. De Japansche strijd krachten rukten om 20.30 uur, precies een uur en twintig minuten nadat de Japan sche voorhoede in de Noordelijke buiten wijken van de stad was aangekomenBa tavia binnen, nadat de Nederlandsche ambtenaren hadden medegedeeld, dat Ba tavia tot open stad was verklaard. Vervolgens geeft de correspondent een beschrijving van den intocht van de Japansche troepen. Hierin zegt hij o,a. het volgende: Toen wij aan het kleine riviertje, ongjeveer 7 kilometer ten Noorden van Batavia waren aangeko men, ontmoetten wij een klein troepje menschen, die plotseling aan gene zijde van den oever bij een opgeblazen brug verscheen en met witte vlaggen zwaai den. De Japansche commandant liet hen bij zich brengfen, waarop zij mededeel den, dat zij vertegenwoordigers van den provincialen gouverneur van Batavia' als mede van "de bevolking waren. Zij zelden gekomen te zijn om den Japanschen troe pen persoonlijk de mededeeling! van over gave te overhandigen. Toen de Japan sche commandant vernam, dat Batavia tot open stad was verklaard en dat alle geallieerde troepen waren terugge trokken, gaf hij bevel de 'stad binnen te rukken. Japansoh militair bestuur op Java De Japansche legerautoriteiten te Ba tavia hebben de Nederiandsch-fecliscbe autoriteiten formeel in kennis gesteld van de instelling van een militair bestuur in Nederlandseh-Indië. Een proclamatie, bestaande uit zes punten, is aan den burgemeester van Batavia en andere Ne- derlandsch-Indische autoriteiten.' ter hand gesteld en in de Nederlandsche, Maleii- sche en Japansche taal, overal in de stad1 aangeplakt. Als eerste punt van de proclamatie wordt de nadruk er op gelegd, dat het militaire bestuur streeft naar een snel herstel van rust, orde en normale toe standen in Nederlandseh-Indië, gebaseerd op de beginselen van de samenleving en de gemeenschappelijke welvaart voor een ieder. De andere punten van de proclamatie luiden als volgt: 2. De commandant van de Japansche strijdkrachten neemt de taak van den gouverneur-generaal over. 3. De plaatselijke wetten en bestuurs organen blijven in werking, voor zoo-, ver zij 't militaire bestuur niet hinderen. 4. De Japansche autoriteiten zullen leven, godsdienst en het rechtmatige be zit van het volk respecteeren, dat op zijn beurt de bevelen van het Japan sche leger en de Japansche autoriteiten in acht moet nemen. Moedwillige over treding van de bevelen van het Japan sche leger, verbinding met den vijand, vernietiging van eigendommen of hulp bronnen, alsmede iedere daad, welke be oogt de financieele en oeconomische ver houdingen te verstoren, zal streng wor den gestraft. [|f|[ 5. De gulden en het militaire geld zijn wettig betaalmiddel in de oorlogs zone. 6. Deze proclamatie treedt met haar afkondiging in werking. DE TOEKOMST VAN HET BRITSCHE GEMEENEBEST Amery verwerpt een unie met Amerika Het ANP verneemt uit Stockholm: De staatssecretaris voor Indië, Amery, heeft volgens den Britschen nieuws- i dienst in een rede voor de Oxford Union verklaard: „Ons gemeenebest is door de methode van het „laisser faiire" en door den indiviueelen ondernemingsgeest, idie door onze bij Trafalgar gewonnen zee macht werd beschermd, gegroeid). Het heeft er nooit over gedacht, dat onze zeemacht verzwakt zou worden of dat de verschillende landen van het gemeene best in staat zouden zijn zich zelf tegen een machtigen aanvaller" te verdedigen". Aangaande Singapore, Hongkong en Malakka zeide Amery: „Het eenige, wat wij verzuimd hebben te doen, was ze op den oorlog voor te bereiden". Amery gaf uitdrukking aan de opvatting dat het Britsche gemeentebest den oorlog zou overleven. Groot-Britannië moet echter, zoo, voegde hij hieraan toe, zijn sociale en oeconomische leven m vele opzichten wijzigen. Hetzelfde geldt in aanzienlijke mate voor Indlë. Wij staan, aldus Amery verder, tegen over een weraldrevulutie, die zich haar weg baant door bijzondere centra van onrust en met een eigenaardige explo sive kracht en het nationale streven ver sterkt, doch op zich zelf een verschij- sei is, dat de geheele wereld omvat. Wij staan inderdaad voor een politieke en technische revolutie. Ten aanzien van de Britsoh-Indieohe kwestie zeide Amery, dat het de trots van Groot- Britannië uitmaakte, dat Indië nooit op zettelijk door Britsche troepen was ver overd en dat het imperium zonder steun slechts door een klein aantal in hoofd zaak plaatselijke troepen, is ontstaan, daar dit voor het Britsch-Indische volk aannemelijk was. In dit verband keerde Amery zich tegen den in Engeland uit gesproken wensch tot (bewapening van de Indische menschenmassa's. Niets is meer vol tegenspraak dan dat een volk, dat enkele jaren geleden het militarisme der regeering van Indië en de ruïneerende lasten die een arm lancl werden opgelegd, openlijk laakte, geoe- meent, dat millioenen bewapende, geoe fende soldaten door een of andere poli tieke verklaring uit den grond gestampt kunnen worden. Tenslotte behandelde Amery de vraag, of een unie met de Vereenigde Staten en eventueel met zekere andere democratische gemeenschappen in de plaats moest treden van het Britsche gemeentebest. Ik geloof niet, zoo zeide hij, dat een dergelijke unie zelfs tus- schen Angelsaksische gemeenschappen uit voerbaar is, daar onze tradities, hoewel gelijksoortig, de laatste 160 jaar te ver schillend zijn geworden. bi1 elk geval zou in een dergelijke unie, voor het geval daartoe Groot Briitannië en de dominions van Europeeschen oor sprong zouden behooren. Britsch-Indië moeilijk begrepen kunnen zijn- Dat zou het einde van het imperium beteefcenen, dat iniet gebouwd is op rassenprincipes doch op instellingen en idealen en aldus een gevaarlijke mogelijkheid voor toe komstige rassenconflicten openen. Itallaansch weermachtsbericht Tobroek uit de lucht bestookt Het 646e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: Aan het front van Cyrenaïca zijn Engel sche verkenningsafdeelingen, die door ar tillerie gesteund werden, door het snel en doeltreffend ingrijpen onzer afdee- lingen, tergugedreven. Vliegtuigen van de spil hebben overdag en des nachts de haveninstallaties van Tobroek aangeval len, waarbijji zij groote verwoestingen aanrichtten en met goede uitwerking voor anker liggende schepen troffen. Tij dens de actie overdag werd door bege leidende Italiaansche jagers den strijd aangebonden met veel sterkere Britsche strijdkrachten: Wij zorgden er voor, dat de bommenwerpers volledig konden te- rugkeeren. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. Zes van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De vliegvelden op Malta werden eveneens met zeer goede resultaten aan herhaalde aanvallen der Italiaangch-Dultscho vliegtuigformaties on derworpen. Bij vijandelijke luchtaanvallen op eilanden in de Egeïsche Zee werd een Wellington getroffen, die in zee stortte. De bemanning, die uit een ka pitein en 7 soldaten van de luchtmacht bestond, werd gevangen genomen. GEALLIEERDE VERLIEZEN TER ZEE 600.000 br.t. ging verloren Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar- tier heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat sinds het begin van den oorlog in Oost- Azië in totaal 219 vijandelijke oorlogg en koopvaardijschepen tot zinken zijn ge bracht. 114 vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht, 58 zwaar beschadigd en vier buitgemaakt, 105 vijandelijke koopvaarders van 600.000 ton inhoud zijn tot zinken gebracht en 91 van in totaal 302.000 ton zwaar beschadigd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de luchtmacht der marine in totaal 1537 vijandelijke vliegtuigen heeft vernietigd, waarvan 461 in luchtgevechten en 1076 op den began en grond. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de luchtmacht der marine in totaal 1537 vijandelijke vliegtuigen heeft vernietigd, waarvan 461 in luchtgevechten en 1076 op den began en grond. Op de verlieslijst der Geallieerden staan zeven slagschepen, waarbij de Ver- Staten een slagschip verloren van de Arizana-klasse, een van de Maryland-, de California- en de Utahklasse en een van een niet bekende klasse, terwijl voor de Engelsehen de „Prince of Wales" en de „Repulse" verloren gingen. De verliezen van den vijand aan lichte en zware kruisers zijn als volgt: De Ver. Staten verloren de „Augusta", de „Houston" en twee andere eener niet nader bekende klasse bij Pearl Harbour. De Engelschen verloren de „Exeter", de „Perth" en de „Hobart" en de Neder landers de „Java", de „De Ruyter", de „Sumatra" en de „Tromp". De drie ver nietigde vliegkampschepen waren alle Amerikaansch, n.l. de „Lexington" de „Lsngley" en een niet geïdentificeerd vliegkampschip van middelbare grootte. Er werden tien Britsche, vier Neder landsche en acht Amerikaansehe torpedo jagers tot zinken gebracht, terwijl de Amerikanen en Engelschen. elk vier duik- booten verloren. De beschadigde en waar- Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 19.34 Morgen (Woensdag) zon op 8.06; zon onder 19.36. Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.36, op 1S;19 Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woens dag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. Laatste kwartier Woensdag 8 April. schijnlijk niet meer voor den strijd bruik bare schepen zijn de Volgende: Vier slagschepen der Ver. Staten, waar onder twee van de Nevada-klasse, een van de Markland-klasse en een van de California-klasse. Voorts acht Amerikaan sehe lichte en zware kruisers en lichte kruisers zoowel bij de Nederlanders als bij de Britten. Van de beschadigde duikbooten be hoort er een aan de Amerikaansehe ma rine, terwijl de vijf andere Britsch zijn. Naai' het A.N.P. uit Stockholm ver neemt, is de oud-wereldkampioen C a p a- b aiica op 53-jarigen leeftijd te New York in het Sinai-ziekenhuis overle den. Met Capablsnca is één van de grootste schakers, die de wereld gehad heeft, De Britsche generaal Campbell is tengevolge van een auto-ongeluk om het leven gekomen, aldus een be richt uit Kaïro. De verongelukte generaal heeft een groot aandeel gehad bij de vorming van de Britsche legers tegen Libye. Vooral op het gebied van pant serwagengevechten heeft hij naam ge maakt. (S.P.T.) VERKENNINGSACTIES IN NOORD-AFRIKA [Op begaande kaart zyn de voornaamste plaatsen en havens van Java te vinden, alsmede de 18 afdedivgen, waaruit het groote eiland met zffn 42 millioen inwoners bestaat. De provincies eyn op de kaart genummerd. Java, dat viermaal zoo groot is als Nederland, was het laatste bolwerk, dat poogde stand te hcuden, totn na den val van Singapore, de Japanners hun strijdmacht tegen Ntder landt ch-Indü inzetten. Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: In het Donetzgebied en aan het front ten Oosten van Charkof zijn talrijke door sterke vijandelijke afdeelingen ondernomen aanvallen mislukt. Op andere plaatsen wordt nog gevochten. In de centrale en de Noordelijke zone van het Oos telijke front duren de afweerge- vechten voort. Bij eigen aanvals- operaties hebben afdeelingen van het leger en de Waffen-SS den vijand uit verscheidene steunpunten verdreven en, in weerwil van den hardnekkigen tegenstand, terrein gewonnen. De vijand verloor daar bij talrijke gevangenen, onder wie 'een divisiecommandant en meer dan 3000 man aan dooden. In lucht gevechten hebben Duitsche jagers 22 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen op vliegvelden wer- Iden 9 vliegtuigen op den grond vernield. In Noor d-A f r i k a ie vendige verkenningsbedrijvigheid aan weers kanten. Duitsche stuka's hebben in de haven van Tobroek een vracht schip van 3000 ton en drie lich ters door treffers tot zinken ge bracht. Door aanvallen in scheer- vlucht door Duitsche gevechtsvlieg tuigen werd de West-Egyptische spoorweg op verschillende plaatsen vernield. Overdag en des nachts zijn ge slaagde bomaanvallen gedaan op de militaire installaties van Malta. Het opperbevel van de weer macht deelde Maandag mede: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front zijn nieuwe zwa re afweergevechten aan den gang. Ook in de overige sectoren van het front zette de vijand zijn ver- geefsche aanvallen voort. Tegen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. Bij luchtaanvallen op, vijandelijke ravitailleerings - linies DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA werden alleen in het Waldaïgebied 36 transporttreinen zwaar getroffen Gevechtsvliegtuigen plaatsten, tij dens nachtelijke aanvallen op Ry binsk bomtreffers van 't zwaarste kaliber op de vliegtuigfabriek al daar. In de periode van 6—8 Maart verloren de bolsjewisten 62 pant serwagens. In N.-Afrika werden Britsche verkenningstroepen teruggeslagen. Doeltreffende aanvallen waren vooral gericht op de havenwerken van Tobroek. Op het vliegveld Gamboet werden 4 Britsche vlieg tuigen op den grond vernield. Vijandelijke vliegvelden op Malta werden overdag en 's nachts ge bombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië werden in den afgeloopen nacht havengebieden aan de Hum- ber en de Tyne met brand- en brisantbommen bestookt. Duitsche jaigers vernietigden aan de Engelsche Zuidkust 6 versper ringsballons en schoten met de boordw.apens een vijandelijk koop vaardijschip in brand. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebied in het Westen, o.a. op Parijs, wer den gisteren overdag in luchtge vechten en door de luchtdoelartil lerie 8 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8—9 Maart enkele plaatsen in West-Duitsch- land aan. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Verscheidene openbare gebouwen werden bescha digd. Zes der aanvallende vlieg tuigen werden neergeschoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1