ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE MAANDAG 9 MAART 1942 GPGENÖI ZIER1KZEESCHE COURANT DE STRIJD OM EN OP JAVA VERBITTERDE GEVECHTEN AAN HET OOSTELIJK FRONT AFGESLAGEN ABONNEMENT Rrljs: to ZJerikzee K1J30, eldeïi yiJB 1797 - 1889 per knartaai. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwabode, Zierikzee, Sohnith. B 91, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Koaten, Zierikzee 989TB JAARGANG No. 14879 ADVBRTBNTIBS Rrljs: D cents per regel, minimaal 38 cents. Bij contract speciale prijxen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 eents. Inzending tot 's morgens 9 nor. BANDOENG DOOR DE JAPANNERS OMSINGELD RADIO BANDOENG STAAKT HAAR UITZENDINGEN De haven van" Tjilatjap volkomen verwoest De Japansche troepen, die van het Noorden uit de omsingeling van Ban doeng uitvoeren, hebben op den ochtend van 6 Maart een nog niet genoemd punt in de buurt van Bandoeng bereikt, waar zij zich thans op den slotaanval op Bandoeng voorbereiden. De Japansche strijdkrachten die in den nacht van 5 op 6 Maart Buitenzorg hebben ingeno men, sluiten Bandoeng van het Westen af in. Naar uit Bandoeng gemeld wordt, be reidt men zich in deze stad, waar zich de laatste gxoote kern van het Neder- landsche leger bevindt, op het fatale uur voor. Den afgeloopen nacht was dc stad in duisternis gehuld, daar er per manent luchtalarm heerschte. De regee- ringtsbureaux en de handelshuizen, zoo wordt in dit bericht verder gezegd, ver branden hun documenten. De haven Ti j i- 1 a t j a p aar. de centrale Zuidkust van het eiland is volkomen verwoest, waardoor de laatste mogtelijkheid voor het wegvoeren van groote troepencon tingenten verdwenen is. Volgens mededeelingen van de New- Yorksche kabel- en radiomaatschappijen, zoo meldt Reuter in een extra-bericht uit New-York, hebben alle radio- en telefoonverbindingen met Java opgehou den. Val van Bandoeng verwacht Volgens een bericht van de Yomioeri Sjimboen uit Shangai zou het gros der Ned.-Indisehe troepen, dat Bandoeng ver dedigt. naar verluidt, begonnen zijn, in Zuidelijke richting terug te trekken en de stad te verlaten. Het bericht zegt verder, dat de val van Bandoeng aan staande wordt geacht, wegens de groote verwarring, ontstaan door den snellen Japanschen opmarsdh en de hevige bom bardementen. Radio Bandoeng, die tot dusver steeds de oorlogsberichten heeft uitge zonden, heeft Zaterdagmiddag plotseling de uitzendingen gestaakt. Volgens te Bandoeng ontvangen, berich ten zijn de Japansche troepen tot dicht bij Soerabaja genaderd. De resident van Timor gevangen genomen De Japansche troepen op! Timor heb ben, naar Domei meldt, den Nederland- schen resident van Timor gevangen ge nomen. Bovendien wordt gemeld, dat de assistent-resident van Timor den dood1 gevonden heeft, toen het vliegtuig, waar mee hij voor de landing der Japansche troepen te Koepang, wilde vluchten, door een Japansch vliegtuig werd neergescho ten. Op Timor, Sumatra, Borneo en Celebes vinden naar Radio Mundial meldt, nog guerilla-gevechten plaats. Olievelden op Java staangin brand De Amerikaansche radiozenders hebben 2ieh in hun uitzendingen van Zaterdag nacht in het bijzonder bezig gehouden met de offensieve plannen der geallieer den. Bij" (i,eze plannen speelt Noord- Europa een bijzondere rol en ook Zwe den wordt genoemd. Over de situatie op Java melden de Amerikaansche en Engelsche bladen, dat de tactiek der verbrande aarde ook te Batavia en Buitenzorg is toegepast en te Soerabaja toegepast zal worden. De Engielsche bladen melden uit New York, dat de directie van de Royal Dutch Shell Co, de waarde der op Java ver nielde industrie-inrichtingen en olievoor raden op 125 millioen pond geschat. De oliedistrieten van Java zijn op het oogen- blik een vlammenzee. Naar de New Yorksche bladen uit Washington melden, zouden thans, naden val van Batavia, de Nederlandsch-lndische saldi in de Ver. Staten geblokkeerd zijn. Java als olie-producent De Javaansehe olieproductie is in ver houding tot die op Sumatra en Bor neo van weinig belang. Van de totale productie in Ned.-Indië, die in 1939 ruim 8 millioen ton bedroeg, bracht Java 0.9 millioen ton, d.i. 11 pet. voort. De be langrijkste olievelden liggen in de re sidentie Rembang en zijn in handen der B.P.M. Het grootste raffinageeentrum op Java bevindt zich te T j e p o e, dat met het oog op den Japanschen opmarsdh ver-, woest is. Reeds in 1894 werd 'hier door' de Dordtsche Petroleum Maatschappij pio niersarbeid verricht en sindsdien heeft Tjepoe zich snel ontwikkeld. In 1938 bedroeg de capaciteit ruim 700.000 ton. Er werd zoowel zware als lichte olie verwerkt. De zware is zeer paTaffinehou- dend, zoodat jaarlijks 2000 ton paraffine gewonnen werd. De productie van pa raffine gaf aanleiding tot de oprichting van kaarsenfabrieken. Bovendien vestig de de B.P.M. te Tjepoe een petroleum- blikkenfabriek om de blikken, waarin de olie uitgevoerd wordt, te vervaardi gen. Een tweede raffinaderij, eveneens van de B.P.M., ligt te Wonokromo, enkele kilometers ten Z. van Soerabaja. Deze heeft een jaarlijksche capaciteit van 150.000 ton, aanzienlijk minder dus dan die te Tjepoe. JAPANSCHE AANVAL OP AUSTRALIË VERWACHT Verklaring van Bennett Een Japansche aanval op Australië zal beslist plaats vinden, zoo verklaarde, naar uit Sidney gemeld wordt, de uit Singa pore gevluchte opperbevelhebber der Australische troepen op Malakka, gen.- majoor Bennett, volgens een DNBrbericht uit Sjanghai. Voorts zei 'hij dat de aan staande Japansche aanval geen kwestie van maanden, doch van weken zou zijn. De Australische minister voor de vlieg tuigproductie, Cameron, heeft zich op even ernstige wijze uitgelaten. Hij zeide, dat Australië dringend vliegtuigen en oorlogsmateriaal noodig heeft. Woorde lijk verklaarde hij: „Tegen andere lan den is gezegd, dat hulp onderweg was, doch die is niet 'gekomen." Volgens een bericht uit Canberra over weegt de Australische regeering een bui tengewonen gezant naar de Ver. Staten te zenden. Zijn naam is niet bekend, doch hij zal reeds binnenkort vertrekken. Italiaansch weermachtsbericht Aanval op Malta en Manoel Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: In Cyrenaica beperkte activiteit te land en in de lucht als gevolg van slecht weer. E*r\ aanval van Engielsche vliegtuigen op Tripolis heeft igeen slachtoffers ge maakt of schade aangericht. De Italiaansch—Duitsche luchtmacht heeft haar offensief tegien Malta her nieuwd, waarbij de vliegvelden werden aangevallen. Boven de vlootbasis La Va- letta werden bommen van het zwaarste kaliber uitgeworpen, waardooronder- 1 zeeërs werden beschadigd, die zich daar j bevonden. Op het eiland Manoel, dat ook doeltreffend werd 'gebombardeerd, ontstond een ig'roote brand, die van aan- j zienlijken afstand kon worden waarge- 5 nomen. ROUWPLECHTIGHEDEN BIJ PARIJS i zoo Meldt D.N.B, uit Viohy, een boodsohep ren Maarschalk Pétain voorgelezen. Daarin wordt o.m. gezegd Ver ren u verwijderd, door diepe droefenis bevangen mijn tranen niet naast de uwe te kunnen vergieten, wensoh ik, dat gij tijdens deze afsoheidsMinuten gevoelen zult, dat Frankrijk, geheel Frankrijk, op de kerkhoven der martelaarsvoorsteden aan uwe zijde staat. Mij ontbreken de woorden, datgene tot uitdrukking te brengen, wat wij gevoelen, zoo zeer zijn onze gedaohten onder den indruk van de schilderingen van den naoht van verschrikking Weggevaagde straten, met den grond gelijkgemaakte wijken, ge decimeerde gezinnen, kinderen, die uit hun wiegen in het graf werden gestort, schamele resten, die onder vers tik ken den rook van onder de puinhoopen te voorschijn werden gebracht, dooden en gewonden, wij heb ben minuut voor minuut uw verschrikke lijke kwellingen meegeleefd. De Britten hebben Frankrijk in het diepst van zija ziel getroffen. Woorden van haat kunnen zioh op dit uur niet mengen onder die van bet medelijden. De gesohiedenis zal reoht spreken over de nüiisdadige handelingen van den vrorgeren bondgenoot, die de Fransohe 'soldaten slechts in den dood liet trekken om twee jaar later met de meest koelbloedige vast beradenheid op te treden. D, arbeider®, die op het veld van eer van uw Parijs gevallen zijt, moet ik zeggen dat gij den dubbelen dank van Frankrijk verdient. De boodschap sluit met de woorden „En thans, gij dooden van onze hoofd stad, gij dooden, die beweend wordt door het van droefenis vervulde Frankrijk, gaat in, onder den klank van onze klokken, ia den eeuwigen slaap Gods" EEN NIEUWE KOLENBON Achterstallige hennep hebben voorrang Het heeft steeds in de bedoeling ge legen, aldus woirdt van officieele zijde medegedeeld, nog in den loop van dit sto.okseizoen gnkele kolenbonnen geldig te verklaren. Thans kan worden bericht, dat in den loop van de volgende week een bonaanwijzing kan worden verwacht. t>it beteekent echter niet, dat in al le plaatsen een ieder direct kolen op dezen bon zal kunnén krijgen. Het tem po, waarin inwisseling van deze bannen mogelijk zal zijn, hangt af van plaatse lijke omstandigheden. Daarbij moet niet uit het oog worden verloren, dat kolen voor babi.es en zieken en de brandstof- op de tot dusver reeds geldige bonnen bij 'de aflevering voorrang blijven ge nieten. Tot zoover de officieele mededeeling, Is het eigenlijk wel noodig, hieraan nog veel toe te voegen? In September is reeds verklaard, dat de kolenpositie van dien aard was, dat er slechts een geringe mate van tegenslag noodig was om stagnatie in den aanvoer te doen op treden. Men kan niet bepaald zeggen, dat de ondervonden tegenslag van gerin gen aard is geweest. Van begin Januari af tot nu toe is vervoer per water onmo gelijk geweest. Het treinverkeer heeft dus alle transport van water en weg moeten verwerken. Dit heeft in de groo te steden een kolentekcxrt doen ontstaan. Thans is dan een urgentieprogramma samengesteld, volgens hetwelk de brand stof zal worden afgeleverd. Voedselvoor- zienkigsbedrijven, ziekenhuizen, enz. heb ben voorrang. Indien de dooi invalt en doorzet, za'l er met alle middelen naar worden gestreefd, het tekort in de kolen- voorziening tot staan te brengen en den achterstand geleidelijk in te halen. Voor ihet telen van landbouwzaden, d.wjz, van zaden van ruwvoedergewas- sen, suikerbieten, cichorei en gele en bruine mosterd en voor het telen van steklingen van suikerbieten, voederbieten en mangelwortelen is nJ. een vergunning van den Productiecommissaris vereischt, met dien verstande, dat iedere landbou wer in totaal 6 are zonder vergunning voor den teelt van deze landbouwzaden mag bestemmen. Op de kiel- en zavelgronden mag per bedrijf niet meer dan 10 pet. van het aan wezige bouwland met inbegrip van het gescheurde grasland met haver worden bebouwd. Tot nu toe was de teelt van peul vruchten uitsluitend beperkt indien het telen op gescheurd grasland plaats vond. Het is thans echter noodzakelijk geble ken deze teelt ook, indien zij op het oude bouwland geschiedt, te beperken. Daarom is bepaald, dat per bedrijf niet meer peulvruchten mogen worden ge teeld, dan er gemiddeld in de jaren 1940 en 1941 zijn verbouwd. Het betelen van een grootere oppervlakte is slechts toegestaan met een door den Productie- commissaris bij uitzondering te verlee- nen vergunning. Bovendien moet dan de meerdere oppervlakte op gescheurd gras land met peulvruchten worden beteeld en is de teler verplicht zijn koolzaad teelt voor oogst 1943 met deze meerdere oppervlakte uit te breiden. Voor het telen van gele en bruine mos terd, karwij, hennep, spelt en evene is in iéder geval een vergunning van den ProductiecommissaTis vereischt. VERSCHILLENDE BERICHTEN SpirituB gemorst Zaterdagmiddag half drie was het 17-j. meisje P. van As, wonende aan den Westvarkenoordsche weg te Rotter dam ten huize van haar ouders bezig1 de kachel aan te maken, waarbij zij gebruik maakte van spiritus. Zij morste daarbij spiritus over haar kleeding. Toen zij de kachel aanstak, vatten haar klee- ren vlam. Aangezien zij alleen thuis was, liep zij de trap af naar den overloop! van de eerste verdieping!, waar een buur- Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 19.32. Morgen (Dinsdag) zon op 8.08; zon onder 19.84. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 3.34, op 12.32 Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25. Maart. Volle maan Woensdag 1 April. vrouw het vuur met behulp van wollen dekens heeft gedoofd. Het meisje is met brandwonden over het 'geheele lichaam per auto van den G.G.D. naar het Zui derziekenhuis te Rotterdam gebracht en aldaar in ernstigien toestand ter verple ging opgenomen. De nikkelen stuiver verdwijnt Bij besluit van den secretaris -gene r a al van het departement van Financiën is met ingang van heden de nikkelen stui ver als betaalmiddel ingetrokken en bui ten omloop 'gesteld. Zij kunnen tot en met 14 Maart nog worden ingewisseld bij de kantoren der Nederlandsche Bank en bij de postkan toren, de bijkantoren en hulpkantoren der posterijen en de poststations in Ne derland. Van bevoeglde zijde wordt medege deeld, dat de Hongaarsche minister-pre sident en minister van Buitenlandscne Zaken, von Bardossy, met het oog op zijn 'gezondheidstoestand op advies van zijn dokters voorloopigl zijn functie niet zal uitoefenen. Von Bardossy heeft zich in een sanatorium te Boedapest laten opnemen. DE SOVJET LUCHTMACHT LEED ZWARE VERLIEZEN Boodschap van Pétain voorgelezen TEELTPLAN 1942 In dc voorsteden van Parijs, welker bevolking door den Britsohen bomaanval van 3 Maart was geteisterd, lijn Zaterdag de offioieele ronwpleohtigheden gehouden. Bij alle waren een vertegenwoordiger der Fransohe regeering en een aantal autori teiten aanwezig om uiting te geven aan hun verbondenheid met de nabestaanden, die zioh langs de lijkkisten hadden opge steld. Bij de rouwpleohtigheid in de by zonder ernstig geteisterde gemeente Boulogne, riohtte de minister van Justitie, Bartheiémy, uit naam van het staatshoofd, maarschalk Pétain, woorden van deelneming tot de nabestaanden. Deze toespraak werd, evenalg de doodenmis, door luidsprekers verspreid. De plechtigheid te Boulogne werd ook bijgewoond door ambassadeur de Brinon. Naar aanleiding van de begrafenis is, De Regleeringscommissaris voor de Bodemproductie maaikt bekend, dat het akkerbouwteeltplan voor den oogst 1942 thans is vastgesteld. In de beschikking zijn bovendien bepalingen omtrent het aanleggen en scheuren van grasland en het afmaaien van onrijpe granen en on rijp koolzaad opgenomen. Het telen van tarwe, rogge, gerst kor- relmais, boekweit, aardappelen, kanarie zaad, koolzaad, blauwmaanzaad en vlas is zonder eenage beperking toegestaan, evenals het telen van suikerbieten voor het winnen van de biet en van cichorei voor het winnen van den wortel. Dit geldt echter niet ten aanzien van het telen van deze beide laatste gewas sen voor het winnen van zaaizaad of steklingen. Het opperbevel der Weermacht maakte Vrijdag bekend: In verscheidene sectoren van het Oostelijke front zijn bij toenemende koude plaatselijke vijandelijke aan vallen in verbitterde gevechten afge weerd. De tegenstander bad hierbij zware verliezen. Verscheidene hon derden gevangenen werden binnenge bracht. De beschieting van stretegi- sche doelen in Leningrad door zware artillerie van het leger werd voortgezet. Op 4 en 5 Maart verloor de vij and aan het Oostelijke front in to taal 61 pantserwagens. Doeltreffend© nachtelijke aanvallen van gevechts vliegtuigen waren gericht tegen de vesting Sebastopol als mede tegen voor de oorlogvoering belangrijke ge bouwen in het centrum der stad Moskou. In het zeegebied rond Enge land bracht de luchtmacht een koop vaardijschip van 3.000 brt. tot zinken Voorts werden overdag barakkenkam pen1 aan de Zuidkust van het eiland verwoest en in den afgeloopen nacht ravitaiUeeringsbedrijven van de ha ven van Portland bestookt. In Noord- Afrika vielen forma ties der luchtmacht Britsche vlieg tuigsteunpunten, alsmede spoorweg- doelen op Egyptisch grondgebied in de streek van Foeka-el-Daba aan. Bij den aanval op Malta troffen bommen van zwaar kabiler vliegveldinstalla ties en duikbootligplaatsen van den vijand. Onder leiding van wacht meester Balzer stelden luchtdoelar tilleristen aan het Oostelijk front op 4 Maart acht vijandelijke pantserwa gens buiten gevecht. Het opperbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: In het Oosten zijn verscheidene DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA aanvallen van den vijand afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde eigen aanvalsoperaties door vernietigende slagen toe te brengen aan vijande lijke stellingen en troepenconcentra ties aan de boven Wolga zoowel als in den sector van de Lowat. Finsche luchtstrijdkrachten dreven aan het Karelische front met forma ties gevechtsvliegtuigen >en jagers colonnes en troepenconcentraties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari tot 5 Maart heeft de Sovjet-luchtmacht 197 vliegtuigen verloren, waarvan 165 in luchtgevechten en 16 door lucht doelartillerie, de rest op den grond. Li dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 31 eigen toestellen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen een succesvollen verkennings tocht ondernomen. Stuka's en for maties lichte gevechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestreden in Oost Cyrenaïea tentenkampen, autoparken en benzine-opslagplaatsen van den vijand Bij de aanvallen op Britsche lucht- bases ien spoorwegdoelen in Noord- Egypte werd 5 Maart ook een groote vrachtboot ten Oosten van Mersa Matroeh door bommen beschadigd. Op Malta hebben Duitsche gevechts vliegtuigen met bommen van het zwaarste kaliber de citadel en an kerplaatsen van de haven La Valeria getroffen. Ten minste twee onder zeeërs werden zwaar beschadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1