NIEUWSBODE ZATERDAG MAART 1942 OPCiENOl ZIER1KZEESCHE COURANT 1797 - 1889 DE STRIJD OM EN OP JAVA ABONNEMENTl Prijs: in Zierikzee rJ 1.60, elders y Ï.BO per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 16 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14878 ADVERTENTIES P-rtJ»: a cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot '•morgens 9 uur. OVERAL DRINGEN DE JAPANNERS VERDER OÊ JAVA VOORT De Japansche luchtmacht beheerscht de lucht De Daily Express meldt over den strijd op Java, dat deze een voor de gealli eerden ernstige wending heeft genomen. Ondanks allen tegenstand d-eir Nederland- sche en Britsche troepen ziet men geen kans de Japanners tegen te houden. De geaillieerden hebben het grootste deel hunner vliegtuigen al verloren. De Japanners beheerschen het luchtruim boven Java thans onbestreden. De laat ste dagen hebben zij zelfs kans gezien zware tanks aan land te brengen en in den strijd te werpen. Op Java herhaalt zich de tragedie van Singapore, waar de Japanners de verde diging eveneens met hun luchtstrijdkrach ten onverstoorbaar hebben verpletterd. - (DNB). Se bezetting van Soerakarta De Britsche nieuwsdienst bevestigt de bezetting van Soerakarta (Solo). De Ja panners trachten, aldus de nieuwsdienst door te stooten naar de Zuidelijke kust teneinde Soerabaja af te snijden en een tangbeweging uit te voeren om Batavia en Bandoeng af te scheiden. De toestand op Java wordt door den correspondent van den Britschen nieuwsdienst „zeer ernstig" genoemd, aangezien van -de Westkust van Java ondanks feilen tegen stand nieuwe Japansche troepenlandin gen gemeld worden. Bandoeng heeft 11 maal luchtalarm gehad, zoo meldt Lon den tenslotte. Soerabaja bedreigd Soerabaja, het voornaamste vlootsteun- punt van Nederlandsch-Indië, wordt in- tusschen bedreigd door een offensief van die Japansche strijdkrachten, die nog slechts 30 mijl van deze stad verwijderd zijn. De Japansche troepen treden krach tig op tegen de Nederlandsche troepen- De spoorwegverbinding tusschen Soera baja en het Westelijke gedeelte van het eiland is, door de verovering van Soera karta, een belangrijk spoorwegknoop punt op Midden-Java gelegen op veertig mijl ten Westen van Soerabaja, verbroken Ten minste elf steden op Midden-Java zijn door de Japansche troepen ver overd. Volgens de Australische radio rukken de Japansche eenheden' op sommige plaat sen op met een snelheid van ongeveer vijftien mijl per dag. De opmarsch ia Suid-Sumatra Uit Palembang meldt Domei: Bij de Japansche opmarsch om het bezette gebied op Zuid-Sumatra te ver- grooten, waarbij zij weinig of geen vij andelijk verzet ontmoeten, is volgens be richten van het front, zestig tot zeventig procent van de jijke petroleumvelden op Zuid-Sumatra onbeschadigd in Japansche handen gevallen, met inbegrip van de petroleumbronnen bij Palembang en La- hat, welke steden op 22 Januari werden veroverd en Benkoelen, aan de kust van den Indischen Oceaan, welke stad op 24 Februari werd bezet. BOMMEN OP PARIJS 7C0 dooden en 1400 gewonden De ANP-correspondent uit Berlijn meldt: Volgens de laatste opgave be draagt het aantal slachtoffers van den Britschen luchtaanval op Parijs 700 doo- den en meer dan 1400 gewonden. Dat is meer dan bij de bombardementen op Rotterdam en Belgrado, die gedu rende oorlogshandelingen bij vijandelij ken tegenstand werden uitgevoerd. Naar het DNB uit Vichy meldt, zal de begrafenis der slachtoffers van den Engelschen luchtaanval op de Parijsche voorsteden Zaterdag plaats vinden te Issy, Villejuif en Boulogne. Te Boulogne zijn nog dertig dooden onder de puinhoopen gevonden. De plaatsvervangend minister-president, admiraal Darlan, heeft Woensdagavond na zijn terugkeer uit Parijs in den Fran- schen ministerraad, die onder voorzitter schap van maarschalk Pétain werd gehou den, rapport uitgebracht over de ver woestingen in de getroffen deelen van Parijs. De minister van justitie, Barthelemy, zal aan de begrafenisplechtigheden te Parijs als vertegenwoordiger der regea- ring deelnemen. Scherpe reactie in Enitichland „Het toppunt van schaamteloosheid'', zoo werd in Duitsche politieke kringen de volgende Londensche uitzending in de Fransche taal genoemd: „De regeering van zijne majesteit be treurt den dood van diegenen, die het slachtoffer geworden zijn van het bom bardement van Villancourt en betuigt den gezinnen haar diepste medelijden, die zoo wreed getroffen zijn. Evenals hen, welke gemeenschappelijk met onze soldaten op het veld van eer zijn gevallen, groeten wij de dooden in de gebieden van Parijs met ontbloot hoofd". De wereld weet thans, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse, volkomen dui delijk, wat de bomaanval op Parijs be- teekent. Niet vliegtuigen van den voor- maligen Duitschen vijand, doch die van den vroegeren bondgenoot, hebben Pa rijs aangevallen en onschuldige mannen, vrouwen en kinderen vermoord. Men staat, zoo wordt verklaard, vol - ontzetting voor het feit, dat Engelsche politici thans zonder eenig militair doel bommenwerpers naar de hoofdstad van hun vroegeren bondgenoot zenden, die daar een bloedbad aanrichten, vervol gens nog pafletten neerwerpen, waarin den Franschen arbeiders verzekerd wordt dat men niet komt om te dooden, doch om hen te bevrijden. De Engelsche luchtmacht vergrijpt zich zoo werd in de Wilhelstrasse verder ver klaard, aan de weerlooze Fransche be volking, terwijl zij geen neiging vertoont zich in den strijd te werpen aan de wer kelijke fronten. Deze actie tegen Parijs zal in de geschiedenis als een bijzonder groote misdaad worden opgeteekend. De sympathie van het Duitsche volk gaat, zoo verklaarde men in de Wilhel strasse geheel uit naar het Fransche volk, ge.heel onafhankelijk van alle politieke, juridische of andere vraagstukken, die de Duitsch-Fransche betrekkingen betreffen. Itaileanseh weermachtibericht Do strijd in Lybië Het 643ste communiqué van 'tltaliaan- sehe*> pperbevel luidt als volgt: Sterke vijandelijke patrouilles die in het gebied van Tmimi waren doorge drongen, werden na tegenaanvallen door onze strijdkrachten teruggedrongen. In Zuid-Lybië hebben Sahara-afdeelingen door krachtig optreden vijandelijke gemo toriseerde af deelingen teruggeworpen. De steunverleenende luchlformalies be schoten en bombardeerden den vijand die zich in allerijl terugtrok, met ach terlating van eenige gevangenen en pant serwagens. Een Engelsch vliegtuig werd op den grond vernield. Engelsche vlieg tuigen IWombardeerden Benghazi, waar door eenige gebouwen ernstig werden beschadigd. Naar men meldt zijn er geen slachtoffers. De operaties der luchtmacht tegen het eiland Malta zijn met kracht voortgezet. Duitsche jachtvliegtuigen heb ben hierbij een Wellington en een Hurri cane neergeschoten. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kelder als slachtplaats In een onooglijk keldertje in een per- ceel van den Goudschen Rijweg te Rot- 1 terdam heeft de politie een clandes- j tiene slachterij op groote schaal ont- j dekt. Sedert Augustus vorig jaar zijn in dit keldertje vijftig runderen geslacht Het vleesch is aan verschillende klanten voor goede prijzen verkocht. Het is gebleken, dat de eigenaar van een delicatessenhandel, Dungelman, aan den Coolsingel, de grootste afnemer was, want hij heeft 12 geslachte runderen be trokken. Op hem volgde de eigenaar van het café-restaurant Becude aan den Noordsingel, die acht runderen heeft ge kocht. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. 4 slachters zijn gearresteerd en voor den officier van van Justitie geleid. Ook de veehandelaar P. Maat uit Langerak, die ongeveer 30 koeien, veelal TWAALF VIJANDELIJKE 23 SCHEPEN GETORPEDEERD V Victorie -Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren in een extra-bericht het volgende bekend: Duitsche duikbooten hebben in de wateren van Noord- en Midden- Amerika wederom 12 vijandelijke schepen met een gezameiüijken in houd van 82500 brt., w.o. 7 groote tankschepen tot zinken gebracht. Bij idiezen aanval werd bovendien een grooten Amerikaanschen tor pedojager tot zinken gebracht. 2 andere schepen werden door tor pedotreffers beschadigd. op crediet, aan de slachters leverde, is aangehouden. De slagers kochten de runderen op de Veemarkt op en brachten ze daarna in een naast de woning van een hunner gelegen stal. In het donker loodsten ze de dieren daarna den stal uit en den vroegeren siervisschenwinkel binnen. Vervolgens werden ze het trapje afge duwd en in den kelder geslacht. Sigaretten van 1914—1918 Wegiens het koopen en verkoopen van sigaretten in strijd met de prijzenbeschik king heeft de politie 14 Gouwenaars, aangehouden em geverbaliseerd. Het be trof hier een partij van ongeveer 10.000 sigaretten, dateerende uit den vorigen wereldoorlog, dus nog ongebanderolleerd De rookwaar verkeerde in een zeer slech ten staat, maar desondanks werden de sigaretten voor zes cent per stuk ver kocht. Het bleek, dat een koopman uit Gouda dezen rommel weer in' den han del had gebracht. De sigaretten zijn in beslag genomen. Jeugd achter tralies De jeugdgevangenis te Zutfen bestaat thans bijna vijf jaar. Honderden gestrui kelde jongemannen hebben hier de kans gekregen zich geestelijk en moreel weer te verheffen. De harde levensschool, die zij hier moesten doorlooepn, bleek in vele gevallen uiterst heilzaam. De resultaten van het opvoedingswerk aldaar zijn daarom van zoogroot belang, omdat het aan de hand hiervan mogelijk zal zijn bijzondere preventiemaatregelen te nemen ter bestrijding van de nog steeds toenemende jeugdcriminaliteit. De ge wone .algemeene of bijzondere provetie- middelen immers als gezinsvoogdij, op voedingsgestichten e.d. zijn niet. meer voldoende of kunnen niet op voldoend ruime schaal worden toegepast. Bijzon dere preventie voor dezen bijzonderen tijd of algemeene preventie, op bijzon der ruime schaal toegepast, is dan ook dringend noodzakelijk. LANDBOUW EN VEETEELT Veemarktnieuws Hoewel dé toestand voornamelijk wat het weerft betreft de vorige week nog geen verbetering gaf was het toch over het geheel wat drukker op onze ge- j bruiksveemarkten. Zoo had b.v. Rotter dam Dinsdag al een wat ruimer aanbod, j terwijl ook Den Bosch, Leeuwarden, j Utrecht en meer markten Nvan verder in de week heel wat meer aanbod hadden. Merkbaar is wel dat vele veehouders hun minder bruikbare vee vanwege den J geringen hooivoorraad maar vast verkoo pen, maar daar staat tegenover, dat het toch ook weer geplaatst moet worden- 1 Heel wat van dit onbruikbare vee wordt 1 nu opgenomen door de Bedrijfsorgani- j satie. Hoewel dan ook een directe leve ring voor den leverancier, gezien den marktprijs, schade geeft, wordt er uit eindelijk toch den algeheelen prijs door j opgevoerd. j Het verloop viel de vorige week trots het ruimere aanbod niet tegen, reeds Dinsdag te Rotterdam was er een meer dere vraag naar vare vee, vooral naar de zwaardere soorten. Merkbaar was, dat er voor de nieuwe levering vee werd. aangekocht, hetgeen doordat deze léve- ring in kg moet geschieden, vanzelf aan- leiding geeft een zoo'n zwaar mogelijke koe aan te schaffen. Hoe zwaarder koe hoe hooger de prijs voor de leveringsbon berekend kan worden, de vraag naar leveringsbonnen is weer toenemende. Dat de vraag naar leveringsvee weer gaat toenemen was wel te verwachten, er is nu (hoewel dan nog niet geheel precies) door de veehouders een meer dere bekendheid aan hetgeen door hun in 1942 geleverd zal moeten worden. Bij aanvraag wordt daarbij toegestaan vast vee te leveren voor hun aanslag in 1942. Hiervan wordt dan ook meer en meer gebruik gemaakt. De leveringsplicht opschorten, zooals vorig jaar vaak ge daan werd, in de hoop er geheel af te komen, daar hoort men nu minder van, hetgeen ook ons insziens zeer verstandig is. Eerst nu zien vele veehouders in, dat door zoo te handelen, hen dat juist schade heeft gegeven, waarbij nog komt dat er ook over het geheel te veel vee is aangehouden. Men hield nog te wei nig rekening met het feit, dat er alleen op een van eigen bodem gegroeide voed selvoorziening te rekenen viel. Ook de bemesting wordt geringer, vandaar dat er zooals men ook vroeger jaren rekende, maar op ongeveer één koe per bunder gerekend mag worden. (P.D.L.S.) KERKNIEUWS ST.-ANNALAND Donderdag 12 Maart, nam. 7.40 uur, ds. W. C. Lamain van Rotterdam. WAAJWU.U Cau>< njkJuwtfTM, CH OUA r*rie* XHM Wu, NUT V»A OJif FwtaiNh/iTiva! J Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag)z01; onder 19.29 Morgen (Zondag) zon op 8.12; zon onder 19 31. Maandagzon op 8.10 zon onder 19.32. Tnsschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 1.13; op 11.03 Maan onder 2.35, op 11.42 Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 7 Maart niet meer geldig: 11 Brood, 11 Vleesch, 10 en 11 Aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: tot en met Zaterdag 14 Maart: 204 t/m 208 Algemeen (Kaas), 08 en 09 Boter en Vet, 06 t/m 09 Melk, 211 Algemeen (Zeep), G Zeep, G Toiletzeep. "JOMMeU,1 &AA* WC Weet^ NlEuW (Polr(MB.Uemkei) Het D.N.B. meldt uit Athene Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld zijn in Griekenland met Itali- aaische vrachtschepen groote hoeveel heden Italiaansch meel en broodgraan voor de Grieksche bevolking aangeko men. Daardoor is van 6 Maart de sedert ongeveer een .week gestaakte brooddis tributie voor de bevolking van Athene en omstreken, dank zij het hulpvaardige ingrijpen van de bezettingsmogendheden, hervat kunnen worden. INDUSTRIALISATIE OF EMIGRATIE Nederland op een keerpunt Over dit onderwerp schreef Prof. van Loon. president van den Hoogen Raad, in de 'National Zeitung een artikel. Na opgemerkt te hebben, dat onze industrieele veeteelt tengevolge van- den oorlog tot een eind gekomen is en ook de scheepvaart haar beteekenis verloren heeft, constateert hij, dat de eenige wel vaartsbronnen, die zich vrij goed onder de oorlogsomstandigheden hebben kun nen handhaven, slechts de zuivere land bouw, de tuinbouw en de indus trie zijn, waarbij dan de industrie slechts in zooverre, als zij haar grond stoffen van het Europeesche contingent kan betrekken. Al moge het dan niet uitgesloten zijn, dat de land- en tuinbouw nog iets ge ïntensiveerd worden, aldus de schrijver, zeker is, dat de verst doorgevoerde in- tensiveering nog niet in staat zal zijn te zorgen voor de volledige voedselvoor ziening der Nederlandsche bevolking". Daar komt echter nog bij, dat ook de sterkste intensiveering van den landbouw het aantal personen, dat in dezen be drijfstak te werk komt, slechts betrek kelijk weinig laat stijgen. Het alternatief is: verdere in dustrialisatie of emigratie. Van blijveu- de emigratie is prof. van Loon echter g<een voorstander, omdat daardoor de volkskracht te zeer zou worden verzwakt Wel schijnt het mogelijk de agrarische krachten, die in het Nederlandsche volk aanwezig zijn, dienstbaar te maken aan de intensiveering van den land- en tuin bouw in geheel Europa, met name in Frankrijk en zeer zeker ook in Oost- Europa, zonder dat dit met blijvende emigratie gepaard zou behoeven te gaan. Rest de industrialisatie. Onge twijfeld, schrijft prof. van Loon, schui len in het Nederlandsche volk krachten, die in het komende Europa van groot nut kunnen zijn. Men kan zich nauwe lijks voorstellen, dat b.v. de zoo hoog ontwikkelde scheepsbouw der Nederlan den ten gronde zal gaan. Men zal zich dan ook voor de toekomst over dezen tak van nijverheid geen groote zorgen behoeven te maken. Stel nu daartegen over de textielindustrie, die grootende9ls opgebouwd is op grondstoffen van over zee. Indien deze uitsluitend is aangewe zen op de Europeesche grondstoffen, zal zij zeker een belangrijke reorganisatie moeten ondergaan. En hoe moet het met de cacaofabrie ken, de oliefabrieken, de rijstpellerijen en andere veelsoortige fabrieken, die uit tropische producten allerlei gebruiksgoe deren vervaardigen? Eenerzijds moet erkend worden, dat, (veel minder dan de boer), bankier, koop man en industrieel nog geneigd zijn den blik naar het Europeeesche continent te richten. Maar evenmin mag worden voor bijgezien, hoe weinig nog met zeker heid valt te zeggen over de richting, waarin de Nederlandsche industrie zich na den oorlog zal kunnen ontwikkelen. Worden handel en verkeer in de Europeesche levensruimte geheel vrij of zal het oude stelsel van invoerrechten in meerdere of mindere mate worden gehandhaafd? Zal het Nederlandsche in dustrie-kapitaal gelegenheid krijgen ook buiten zijn eigen land werkzaam te zijn? In dit problemen-complex speelt ook de toekomstige ontwikkeling van de door Duitschland in het Oosten nieuw verwor ven gebieden een groote rol. Ondanks dat alles twijfelt prof. van Loon er niet aan, dat Nederland in het gereorganiseerde Europa zijn weg zal vinden. Waarom hij vraagt, is positieve voorlichting, omtrent de wijze, waarop Europa na den oorlog sociaal-economisch zsl worden georganiseerd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1