ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE VRIJDAG 6 MAART 1942 OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT DE STRIJD OM EN OP JAVA toestand rondom batavia kritiek hevige gevechten in oost-java op parijs i het proces te riom voorrang voor brandstoffen ABONNEMENT t Rrlji: to Zierikze# 'J l.TO, eldert ^1.80 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 18 en 15 cent». Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag* 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwabode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Gtirono. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14877 ADVERTENTIES Prijs: 23 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suo- i cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tof 's morgens 9 uur* Gemechaniseerde eenheden van het Japansche leger hebben Dinsdagmorgen een punt bereikt ten Westen van Soera- baja, waar felle gevechten worden ge leverd met de Geallieerde strijdmacht, die wanhopige pogingen aanwendt om den> Japanschen opmarsch tegen te houden. Naar de Japansche bladen voorts mel den, heeft het Ned.-Indische militaire hoofdkwartier te Bandoeng op 3 Maart des avonds om 8 uur bekend gemaakt, dat in den sector ten Noordoosten van Bandoeng een felle strijd gaande is tusschen de Nederlandsche strijdmachten Japansche troepen, waarbij de Japanners krachtige pogingen in het werk stellen om tot Bandoeng door te dringen- Volgens een bericht van den Engel- schen berichtendienst zijn de verliezen der Geallieerden op Java „vrij groot". Naar verder wordt verklaard kunnen de verdedigers van het eiland geen hoop op nieuwe versterkingen koesteren. De toestand in de omgeving van Batavia ik kritiek, zoo meldt Uniited Press uit Londen. De Japansche troepen hebben reeds een afstand van 100 kilometer af gelegd van de plaats af waar zij zijn geland nabij Indramajoe. Zij staan thans op een kleine 70 kilometer van Batavia. Madoera door parachutisten bezot De strijd op Java strekt zich volgens een correspondent van de „Corriere della Sera" over een lengte van 1000 km uit, dus ongeveer over de geheele lengte van het eiland. Het terrein, waar geen Ja pansche troepen zijn geland, wordt vrij wel zonder onderbreking uit' de lucht met bommen bestookt. Overdag hebben de Japanners pantserauto's en batterijen veldgeschut aan land ggbracht, waarvan zij onmiddellijk gebruik hebben gemaakt om een weg te banen voor de infanterie- Parachutisten hebben het eiland Ma- doera bezet. Van hieruit kan de toe gang tot het vlootsteunpuint Sorabaja beheerscht worden. Op grond van te Tokio ontvangen niet- officieele berichten zijn de belangrijkste steunpunten en verkeersoentra aan de noordelijke kust van Java door de Ja pansche troepen bezet. Radio-Tokio meldt, volgens het DNB, dat de Japanners den spoorweg Bata via—Bandoeng geheel hebben bezet, waardoor de verbinding tusschen die- fronten bij die steden is verbroken. De Solo-rivier overschreden Volgens de laatste berichten uiit Java is de situatie op dit Nederlandsch-Iit- dische eiland veel slechter geworden. Aldus Radio Mundial uit Londen. Het is den Japenners gelukt een aanzienlijke strijdmacht in het gebied van Bantam op het Westelijk eind van het eiland te landen. Een Geallieerde tegenaanval in den middensector van het front heeft wel is waar het Japansche offensief opge houden, het is echter niet gelukt Soe- bang te heroveren, De Japansche strijd krachten, die bij Rembang zijn geland, zijn de Solo-rivier overgetrok ken en dringen Zuidwaarts. Tot dusverre is het niet mogelijk ge weest de Japansche berichten over de geallieerde verliezen bij den zeeslag van Java te controleeren. Men kan evenwel aannemen, dat de geaillieerde scheeps- verliezen ernstig moeten zijn. ANP ver neemt via Stockholm een aantal Reuter- beriehten uit Bandoeng, volgens welke- op West-Java hevige gevechten aan den gang zijn. De Nederlanders ondernamen 'krachtige tegenaanvallen. Zij zijn echter numeriek in de minderheid. Hot Jajansche hoofdkwartier meldt dat Japansche troepen Donderdagavond Batavia hehben bezet. Be algemeens bezetting geschiedde des avonds om half tien, hoewel de tegenstander op vele plaatsen den Japanschen opmarsch hardnekkigen tegenstand bood. DE BUIT BIJ SINGAPORE 9C0C0 gevangenen i Het Japansche opperbevel op Malakka heeft (het aantal gevangenen en dé oor- logsbuit opgegeven, welke bij de bezet- ting van het eiland Singapore zijn ge maakt. Het aantal gevangenen bedraagt 90.000, o.w. 48000 Britten en 42000 In diërs. Dagelijks worden 5000 gevangenen door den arbeidsdienst te werk gesteld. Aan oorlogsbuit werd behaald 300 stuk- i ken veld- en berggeschut, 98 stukken luchtdoelgeschut. 47 stukken vestingge- j schut, 108 kleine snelvuurkanonnen, 108 mijnenwerpers. 63 stukken pantserafweer- geschut, 2230 mitrailleurs, 773 automati sche igeweren en 56000 geweren. Vérder werden 15000 vrachtauto's, 135.000 ton smeerolie en 1050 locomotieven en spoor wegwagons van allerlei aard buit ge maakt. Het aantal gewonden in de stad Singapore bedraagt 11000, waarvan 7000 Engelscben. Dr. VAN MOOK's'IMEENING over de niet gekomenjversterkingen De luitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dr. Van Mook, heeft, naar het A.N.P. uit Lissabon verneemt, volgens een bericht uit Batavia, in een persconferentie te Bandoeng de volgen de letterlijke verklaring afgelegd: „Toen ik onlangs in de Vereenigde Staten was, trachtte ik duidelijk te ma ken, welke de gevolgen zouden zijn van nalatigheid in een onmiddellijk optre den tegen Japans eenige kwetsbare plek: zijn steeds langer wordende zeeverbin dingen, doch, om het maar ronduit te zeggen, men heeft den algemeenen toe stand slechter en slechter laten worden door een tekortschieden in het toepassen van aanvallende tactiek op het moment, dat dit het hardst noodig was. Indien de Japanners erin mochten sla gen, Java te bezetten, ten gevolge van het niet nakomen van vast beloofde Geallieerde versterkingen, dan zullen an deren dan Nederlanders wellicht minder goed in staat zijn, hun gevoel van spijt en bitterheid te verbergen". Daarna vervolgde dr. Van Mook: „Dit was een oorlog van verzuimde gelegen heden en de Amerikanen zijn in de hoog ste mate verantwoordelijk voor het feit, dat niets is gedaan, ondanks raadgevin gen. De Britten deelen eveneens in de ver antwoordelijkheid, omdat na den val van Singapore de klem alleen nog maar werd gelegd op Malakka of Birma". Italiaansch weermachtsbericht Het 642e communiqué van het Italir aansche opperbevel luidt: In de streek van Mekilli gevechten tusschen patrouil les, die voor ons een gunstig verloop hadden. Beperkte activiteit der wedie'r- zijdsche luchtmacht boven Cyrenaïca, Italiaansche en Duitsche vliegerafdeelih- gen, hebben opnieuw met succes vernie- lingsaanvallen ondernomen op de vloot- en luchtbases op Malta. Bij een Engel scben aanval op Tripolis is gisteravond eenige schade aangericht. Er zijn geen slachtoffers. Onder den titel „Leon Degrelle ge kwetst en tweemaal vermeld op de dag order aan het Oostelijk front", publiceert „Le Pays Reël" het volgende bericht: „Tijdens hevige gevechten gedurende Fe bruari. waarin 't „Waalsch Legioen" zich roemvol onderscheidde, werd de leider van Rex in zes dagen tijds tweemaal op de dagorder vermeld", m f: Naar het ANP, uit Stockholm verneemt is. volgens den Britschen berichtendienst, den druk der Japansche troepen op Java de laatste 24 uren zeer aanzienlijk toe genomen. Generaal Wavell heeft zich, volgens den Britschen nieuwsdienst, naar het bedreigde eiland Ceylon begeven, Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de opperbevelhebber van de Geallieerde vlootstrijdkrachten in het zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, viee-admiraal Helfrich, zijn post neergelegd. In het bericht wordt hier aan toegevoegd, dat Helfrich een „bdj zondove opdracht" heeft gekregen. Pantseraanvallen In Donetz- gebled afgeslagen DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht deelde gisteren mede; In het Donetzgebied werden nieuwe, met pantserwagens onder nomen aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten afgesla gen. Te zamen met Duitsche troe pen onderscheidden zich in de ge vechten der laatste dagen ook Waalsche vrijwilligers-regimenten. In de overige sectoren van het Oostelijk front leed de vijand bij talrijke vergeefsche aanvallen groote bloedige verliezen- Aan het omsingelingsfront van Leningrad beschoot zware artillerie van het leger militaire werken in Kroon stad met goede uitwerking. De luchtvloten aan het Oostelijk front ondersteunden met sterke strijd krachten de gevechten van het leger en zetten de vernieling van de bolsjewistische spoorwegverbindin gen voort. Gevechtsvliegtuigen, die voor gewapende zeeverkenningen rondom Engeland waren opgeste gen, bombardeerden havenwerken aan de Zuid-Oostkust en de West kust van het eiland. Vliegvelden en vlootsteunpunten op het eiland Malta werden opnieuw overdag en des nachts met bommen bestookt. DE BRiTSCHE LUCHTAANVAL kostte ongeveer 500 dooden Het persbureau Afip heeft naar aan leiding, van den luchtaanval op enkele wijken van Parijs 'door de Engelschen ondernomen, het volgende bericht uit gegeven: De laffe aanval, dien de Engelsche luchtmacht gisternacht op enkele Parij- sche wijken heeft gedaan, heeft van de bewoners van Parijs zware offers ge- eis eht. Bij het bombardement werden onge veer vijfhonderd menschen gedoog, on der wie talrijke vrouwen en kinderen'. Twaalfhonderd personen werden ten deele zwaar gewond. Een grootaantal menschen is dakloos geworden, daar bij den laffen aanval der Engelschen onge veer 200 huizen zijn vernield. Onder de geheele Parijsche bevolking heer&cht groote verbittering over dit- bombardement, dat zware offers van de burgerlijke bevolking heeft gevergd. De plaatsvervangende minister-presi dent, admiraal Darlan, heeft zich naar officieel wordt inedegedeeld, naar een der Parijsche voorsteden begeven, die door het bombardement van den afge- loopen nacht ernstig heeft geleden. Hij bracht een ibezoek aan den burge meester en eerde de dooden. Vervolgens overtuigde hij zich .persoonlijk van de aangerichte schade. Met betrekking tot den Britschen lucht aanval op Parijs wordt van militaire zijde nog gemeld, dat de wereldberoemde por- selijnfabriek van Sèvres bij Parijs ver nield zijn. Deoud-minister .van luchtvaart verhoord Op den 7en dag van het proces werd een aanvang gemaakt met het verhoor van Guy la Chambre, die van Januari 1938 tot Maart 1940 minister van lucht vaart is (geweest en die beschuldigd wordt van gebrek aan energie en vast beradenheid bij de tenuitvoerlegging van het plan tot bewapening in de lucht, alsmede van onware mededeelingen in het parlement ter verdoezeling van den feitelijken toestand op het gebied der vliegtuigproductie. Verder heeft Guy de Chambre in de historische bijeenkomst van den opper sten defensieraad van den 23en Augus tus 1939 verzekerd, dat de stand van de Fransche luchtmacht niet, zooals in het jaar 1938 bij de bijeenkomst te Mün- chen, de beslissingen der regeering be hoefde te beïnvloeden. Guy la Chambre begon *een schildering te geven van den catastrofalen toestand, waarin zich de Fransche luchtmacht en 23. Roskam, boefenleider foto J. P. R. 8. Landstandpersdienst) vliegtuigindustrie bevonden, toen hij het ministerie van luchtvaart overnam en poogde vervolgens aan te toonen, wat hij had gedaan om dezen toestand te verbeteren. Hier interrumpeerde de president hem en zeide: Ieder erkent dat gij u sterk hebt ingespannen. De vraag is echter of deze inspanningen voldoende zijn ge weest", Voor kraamvrouwen en zieken De secretaris-generaal van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat personen, die blijkens een door den vertrouwenarts gefiatteerd formulier MD 29 op medi sche gronden voor een extra rantsoen vaste brandstoffen in aanmerking komen van den distributiedienst een verklaring kunnen verkrijgen, dat aan hen bij voor rang brandstoffen moeten worden afge leverd. Op vertoon van deze verklaring is iedere leverancier verplicht bij voorrang, na in ontvangstneming van de geldige bonnen gedurende het op de verklaring vermelde tijdvak per twee weken een eenheid vaste brandstoffen af te leveren. Derhalve dient dus ook een leverancier, bij wien degene, te wiensname de ver klaring gesteld is, niet als verbruiker is ingeschreven, op vertoon van de ver klaring bij voorrang af te léveren. De leverancier dient op de verklaring een aanteekening betreffende de afgeleverde hoeveelheid en den dag van aflevering te stellen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de aanvrage voor het verkrijgen van een extra rantsoen vaste brandstoffen, we gens een bevalling in het vervolg veer tien dagen voor den vermoedelijken da tum van de bevalling moet .worden in gediend. Evenals voor zieken op door den vertrouwensarts gecontroleerd me disch attest is voorgeschreven, kan bij een bevalling een verklaring door den distributiedienst worden af gegeven, krach tens welke iedere leverancier, aan wien deze verklaring wordt overgelegd, ver plicht is. na in-ontvangst-neming van den geldigen bon, een eenheid vaste brand stoffen bij voorrang af te leveren aan dengene, te. wiens name de verklaring is gesteld, ook al behoort deze niet tot zijn geregelde afnemers. Bij een beval ling is echter niet het door den ver trouwensarts gefiatteerde formulier MD 29 vereischt. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op igevestigd. dat de handel wel is waar verplicht is bij voorrang te leveren op de bovenbedoelde verklaringen, doch dat niet geëischt kan worden, dat de brand stoffen worden thuisbezorgd. BESCHERMHEERSCHAP dat niet met den tijd in overeenstemming ie Op grond van een onlangs uitgevaar digde beschikking van den commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie dra gen, naar men weet. de Nederlandsche straten, bruggen enz. geen namen meer van levende leden van het Huis van Orauje-Nassau. Van bevoegde zijde worden wij er op opmerkzaam gemaakt, dat het In over- Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 19.27. Morgen (Zaterdag) zon op 8.14; zon onder 19.29. Tnsachen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 10.26; op 0.28 Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. eenstemming daarmede ook niet in den tijd past, wanneer vereenigingen op het •gebied van het openbare leven, Inrich tingen .op het gebied van wetenschap en kunst enz. zich thans nog op het be schermheerschap van leden van het Huis van Oranje beroepen en dit in het open baar vermelden. De verwachting wordt uitgesproken, dat de vermelding van dergelijke ban den, die met de feiten in generlei op zicht meer in overeenstemming is, in den loop van het jaar ook uit de jaar boeken en andere publicaties verdwijnt. REORGANISATIE DER STAATSLOTERIJ En het particulier bedrijf Op het departement van Financiën is men bezig met een reorganisatie van de Staatsloterij. Men weet. dat in ons land de eenigszins eigenaardige toestand be staat, dat de Staafeloterij wel is waar het monopolie bezit, maar dat in de I?ractijk daarnaast toch ook een aantal particuliere ondernemingen konden flo- reeren. Daar deze in staat waren zich meer aan te passen aan de wisselende eisehen en de varieerende beurzen van het publiek, konden zij de Staatsloterij nogal wat concurrentie aandoen. Het verlangen dat de Staatsloterij in de ge legenheid zou worden gesteld zich op moderner, leest te sehoeien, is steeds duidelijker aan den dag getreden. On derhandelingen over de reorganisatie van de Staatsloterij zijn sedert eenigen tijd gaande. Het particuliere bedrijf zou dan met de Staatsloterij nauwer gaan sa menwerken én het verkoopsapparaat aan zienlijk vergroot worden. Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier deelt mede: „Japansche marine-eenheden, die bij de Philippijnen opereerden, zijn op 2 Maart met goed gevolg geland bij Zamboanga, een belangrijk strate gisch punt in het Westen van 't eiland Mindanao (Philippijnen). Zij hebben dit punt geheel bezet. Aan de Paketvaart Maatschappij aldus ANP uit Bandoeng is toestem ming verleend tot overbrenging van haar; zetel buiten Nederlandsch-Indië. De KPM is voornemens haar bedrijf van Sydney uit voort te zetten. Ook aan de Java—China—Japan Lijn is een der gelijke machtiging verleend. PREDIKBEURTEN Zondag 8 Maart. Ned, Berr. Kerk, Zierikzee. Kleine kerk, 9.30 are, ds. Veleton, 11 ure, ds. Pijneoker Hordijk eu 5 ure, ds. Beteletn ren Tholen. Luth. kerk. 10 ure, ds. de Jongh ren Amersfoort. Gerei. Kerk. 10 30 en 3.30 ure, ds. Leene. Woensdeg 11 Meert (Biddeg). 10 30 en 5 ure, idem. Ohr. Geref. Kerk, 10.30 en 3.30 ure, ds. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-Domusstreet) 10.30, 3 en 7 nre, Leeskerk. Oud-Gerei, Gem 10.30, 3 en 7 ure, Leeskerk. Leger des Heils. Luth. kerk (Get ven Westen) 10 geen dienst, 3.30 Wijdingsdienst en 7 ure, Verlo8«ing«8emen komst, leidsters mej. O. Res en mej. M, Torenbeek,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1