ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 5 MAART 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COUHANT t?97 - 1689 DE STRIJD OM EN OP JAVA VERGEEFSCHE AANVALLEN DER BOLSJEWISTEN AAN HET DONETZ-FRONT EN DE KRIM ABONNEMENTi Prijs: In Zierikzee 71.60, elders 71.W per kwartaal. Weekabonnementen reap, 13 en 15 cents. Losse nummers 6 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,IZierikzee, Sohuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STESJAAROANO No. 14876 ADVERTENTIES Brijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje* op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9 uur. BANDOENG THANS DE ZETEL DER REGEERING HET OPPERBEVEL IS IN NEDERLANDSCHE HANDEN Naar uit' Batavia wordt' gemeld, heeft de Nederlandsch-Indische regeering be sloten haar zetel naar Bandoeng te verplaatsen. Het schijnt de politiek der Neder landsch-Indische regeering te zijn, aldus Radio Mundial, de vrouwen en kinderen uit de bedreigde gebieden niet te eva- cueeren. Er zijn enkele hooge ambtena ren, wier diensten tot het laatste oogen- blik niet gemist kunnen worden, naar een plaats in het binnenland van "Java overgeplaatst, doch ook deze hebben, naar verluidt, hun vrouwen en kinderen in Batavia achtergelaten. Ook de po litie, die in vele gevallen versterkt is, heeft, évenals de beambten der stede lijke regeeringen, opdracht gekregen in de steden te blijven, wat ef ook moge gebeuren. Naar verder uit Batavia wordt bericht schijnen de Japanners op Java" in de streek van Indramajoe en bij Rem bang het krachtigst aah te vallen. Ook Soebang werd van Indramajoe uit aan gevallen. Niet ver van Indramajoe loopt een weg, die door betrekkelijk goed ter rein dwars door Java naar de kust loopt Het schijnt de bedoeling der Japanners te zijn naar het Zuiden op te rukken om Java in tweeën te splitsen. 100,000 Japanners landden op Java Uit de berichten van de Londensche correspondenten van de Zweedschepers over den slag om Java blijkt, zoo ver neemt het DNB uit Stockholm, dat men te Londen de tot dusver verrichte Ja- pansche landingen als een voorspel be schouwt voor nog grootere landingsope- raties der Japanners. Geheel en al met elkaar in overeenstemming melden de Londensche correspondenten van Stock- holms Tidningen en Dagens Nyheter,dat men 't aantal tot dusver gelande Japan ners op ongeveer 100.000 man schat, doch dat dit getal door de voortdurend nieuwe landingen steeds toeneemt. Daarentegen zouden de Nederlandsch-Indische troe pen ongeveer 200.000 soldaten tellen. Uit Madrid meldt DNB, dat de gevech ten op Java het voornaamste onderwerp der New Yorksche pers vormen, naar van daar wordt gemeld. De bladen hou den zich vooral bezig met de vernielin gen, die de Nederlanders stelselmatig bij hun terugtochten op het eiland volbren- gen, daar zij de Japansche* successen niet kunnen beletten. Reusachtige bosschen, petroleumbron- nen, rijst-, koffie- en specerijenaaiiplan- tingen worden in brand gestoken, ""tin- en andere mijnen vernietigd, aldus de kranten. Java wordt voorgesteld als een reusachtige fakkel, die hemelhoog op laait. Desondanks verwachten de bladen het verlies van Java. Wavell vertrokken De Engelsche berichtendienst meldt uit New Delhi aldus D.N B. Stockholm, dat generaal Wavell in Britsch-Indië is aan gekomen en dat Oliver Lyttélton Dinsdag in 'de Engelsche hoofdstad is aangeko- komen, A.N.P. Berlijn noemtJiet aftreden van generaal Wavell als opperbevel hebber voor den Zuidwestelijken Pacific en de benoeming van generaal Ter Poor-: ten tot opperbevelhebber in Nederlandsch Indië het sensationeelste bericht. Men kan hierop in Berlijn verschillende com mentaren hooren. Allereerst wees men op het precedent met admiraal Hart, die door admiraal Helfrich werd vervan gen. Men meent, dat Wavell, evenals Hart, heeft gefaald, waarop men van Nederlandsche zijde de zaak beu werd en zelf weer de verantwoording op zich 1 nam. Van Engelsche zijde geeft men als reden voor de wisseling in opperbevel op, dat de verbindingen tusschen Java en Birma toch definitief verbroken zijn en dat Wavell zijn oorspronkelijke en gewichtigste taak weer op zich moest moest nemen, nl. het opperbevel over Indië en Birma in nauwe samenwerking met China. De toestand op Java is thans, naar men van Engelsche zijde toegeeft, ernstig. Een groote Japansche vloot i moet weer in aantocht zijn met nieuwe j versterkingen. Te Batavia heeft men, ge- i zien het oprukken der Japanners, eener- zijds door Indramajoe en anderzijds door het Batamsche naar de hoofdstad, die jaldus in een tangbeweging wordt ge- nomen, verschillende installaties vernield DE SLAG IN DE JAVAZEE Do Java en de De Ruyter gezonken Domei meldt uit Tokio: Volgens mededeeling van het Japan sche hoofdkwartier is de geallieerde vloot in de zeeslagen bij Soerabaja en Batavia vrijwel vernietigd. Het communiqué van het hoofdkwartier zegt, dat 6 kruisers, 8 torpedojagers, 7 duikbooten, een kanonneerboot en een mijnveger van den tegenstander tot zin ken zijn gebracht. De» 6 tot zinken gebrachte kruisers zijn de zware Amerikaansche kruiser Houston (9050 ton), de zware Britsche kruiser Exeter (8390 ton), de lichte Australische kruisers Perth (6830 ton) en Hobart (6980 ton) en de lichte Nederlandsche kruisers De Ruyter (6450 ton) en Java (6670 ton) Van de 8 torpedojagers zijn er twee gestrand. De zware Amerikaansche kruiser, die bij den zeeslag van eenigen tijd gele den vernietigd werd gemeld, blijkt de Augusta (9050 ton) te zijn geweest en de Nederlandsche kruiser De Ruyter, welks ondergang werd gemeld, was de Tromp ((3350 ton). Het communiqué zegt: „Hoewel gemeld werd, dat vier kruisers zwaar beschadigd waren in den slag bij Soerabaja, werd later medegedeeld, dat twee kruisers bij Batavia tot zinken waren gebracht, terwijl de beide andere een torpedojager en een kanonneerboot waren, die men in de duisternis voor kruisers had aangezien". Een Japansche mijnveger is tot zinken gebracht, een "Japansche torpedojager licht beschadigd. Van 4 Februari—1 Maart hebben Ja pansche zeestrijdkrachten volgens de Tokio Nitsji Nitsji in "totaal 44 vijande lijke oorlogsschepen tot zinken gebracht Bij deze gevechten zijn de resultaten van de zeeslagen voor Java op -4 Febr. en van de zeegevechten ter hoogte van Batavia en Soerabaja inbegrepen. HET PROCES TÉ RIOM Verhoor van Daladier verder voortgezet De zesde zittingsdag was wederom ge wijd aan het verhoor van Daladier in zake de hém ten laste gelegde gebrek kige mobilisatie van de Fransche oorlogs industrie. Daladier poogde opnieuw zich van de verantwoordelijkheid vrij te pleiten. Inzake de nationalisatie van een deel der bewapeningsindustrie in het gebied van Parijs werd naar voren gebracht, dat Daladier niet de noodige maatregelen had getroffen om deze industrie te de centraliseer en. Daladier verklaarde, dat dit met het oog op den internationalen toestand foutief zou zijn geweest, aangezien de bouw van nieuwe fabrieken in de pro vincie te veel tijd zou hebben gekoste Overigens is na de mobilisatie de decen tralisatie in grooten omvang ten uitvoer gelegd. De president bracht in dit verband ook de nationalisatie der fabrieken van Schneider en Greuzot ter sprake, waarbij Daladier werd verweten, dat deze uit politieke oogmerken zou zijn geschied. Daladier bestreed dit en las een rapport voor van de commissie van het ministerie van oorlog, waarin in 1937 de gedeelte lijke nationalisatie dezer fabrieken werd bepleit. Opnieuw verklaa/rde Daladier dat het door hem doorgevoerde vierjarenplan en de industrieele mobilisatie van het land „belangrijke resultaten" had gehad. De president richtte vervolgens tot Daladier de vraag, waarom de wet tot mobilisatie der industrie niet reeds voor Juni 1938 was afgekondigd. Daladier stelde daarvoor zijn voorgangers ver antwoordelijk. De zitting werd daarop geschorst. (cliché archief Z.N.B.) De hertog van Aosta t Naar het D.N.B. uit Stockholm verneemt deelt Reuter uit f Nairobi (Kenya) mede, dat de hertog van Aosta, vice-koning van Ethiopië, daar op 43-jarigen leeftijd is overleden. Amedeo, hertog van Aosta, werd den 2isten October 1898 te Turijn geboren. Zijn familie is nauw verwant met die des konings van Italië, zijn grootvader Amedeus van Aosta, van 1870 tot ,73 koning van Spanje, was een broeder van koning Umberto van Italië. Hij waS ge huwd met Anna van Frankrijk, een doch ter, van den hertog de Guise, den in 1940 overleden Bourbonschen troonpretendent. Amedeo nam aan talrijke expedities in Afrika deel en vormde zichzelf aldus als uitstekend officier ^ian het Italiaan- sche koloniale leger. Als zoodanig nam hij deel aan den oorlog in Abessinië en toen maarschalk Graziani- in Nov. 1937 aftrad als gouverneur-generaal van Itali- aansch-Oost-Afrika en onderkoning van Ethiopië werd de hertog van Aosta als zijn opvolger in deze functies benoemd, waarin hij ook zijn gebied tegen de Engelsehen verdedigde. In Mei 1941 wa ren de Italianen onder den hertog vaii Aosta genoodzaakt zich te Amba Aladsji over te geven. De Engelschen brachten hem over naar Nairobi in Kenya, waar hij thans is overleden. Itallaansch weermachtsbericht De strijd in Lybië Het 641e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt als volgt: Vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen die in Zuid-Lybië binnendrongen, werden onverwijld door onze Sahara-troepen aan gevallen en gedwongen zich met Ver liezen terug te trekken. De luchtmacht, die in weerwil van het ongunstige weer vastberaden ingreep, achtervolgde en ver strooide de vijandelijke formaties. Duitsche- en Italiaansche vliegerafdee- lingen hebben in het gebied van Tobroek in golven vernielingsacties ondernomen. Drie Curtis-toestellen werden in lucht gevechten neergeschoten; een vierde wefd door het afweergeschut van een onzer woestijnstellingen neergehaald. Malta werd herhaaldelijk aangevallen. In de haven van La Valetta plaatsten Duitsche vliegtuigen treffers op een krui ser, waarvan onmiddellijk hooge vlam men opstegen. Engelsche vliegtuigen heb ben Benghasi gebombardeerd. Er is geen aanzienlijke schade gemeld. 3 inheems schen werden gewond. Het aantal dooden onder de burgerbevolking tengevolge van de -.gisteren gemelde aanval op Palermo is gestegen tot 6; het aantal gewonden tot 98. De verwondingen zijn meest van lichten aard. Duikbooten, die langs de kust van de •Ver. Staten opereerden, hebben in totaal 72224 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht, DE STRIJD IN BIRMA Rangoon eon vlammenzee Het A.N.P. verneemt uit Stockholm: Uit Mandalay wordt dóór den Britschen berichtendienst gemeld, dat tengevolge van den Japanschen druk op den be nedenloop van de Sittang de weg door Birma naar China thans feitelijk geslo ten is. Een Britsche correspondent is vele mijlen langs deze route gereden zon der een enkelen keer vrachtauto's met oorlogstuig voor Tsjoengking te ontmoe ten. Vele vernielde vrachtwagens liggen aan den kant van den weg, zoo meldt hij, terwijl andere, die waarschijnlijk een pan ne hadden, in den steek gelaten en in brand gestoken werden. Naar de correspondent van de Asahi Sjimboen van het Birmeensche front meldt, is Rangoon op het oogenblik een vlammenzee, aangezien de Engelschen met het oog op den op handen zijnden Japanschen aanval de politiek der „ver schroeide aarde" hebben toegepast:- De uit de stad vluchtende Birmeezen maken ieder geregeld verkeer op de wegen naar de voorsteden onmogelijk. Voorts meldt de correspondent, dat de onafhankelijk heidsbeweging steeds meer in het land om zich heen grijpt, aangezien de Bir meezen hun toorn over en afschuw van de Britsche tactiek der „verschroeide aarde" uitspreken. Leden van de Bir- meesche onafhankelijkheidspartij en van het vrijwilligerscorps hebben op schitte rende wijze deelgenomen aan de gevech ten tegen de Engelschen. ONZE VRIJWILLIGERS AAK HET OOSTFRONT leverden "bizondere prestaties Volgens mededeeling van het opper bevel der weermacht hebben vrijwilligers van het „Legion Niederlande" tijdens de wekenlange gevechten aan het front ten Noorden van het Ilmenmeer zich op bijzondere wijze onderscheiden. Tezamen met andere troepen van het Duitsche leger hebben zij alle op hun stellingen ondernomen bolsjewistische aanvallen af geweerd. Onwrikbaar en taai hebben zij het door hen verdedigde gedeelte van het front behouden. Tijdens talrijke tegen aanvallen hebben de Nederlanders den tegenstander zware verliezen toegebracht Gedurende eeri op omzichtige doch kra nige wijze ten uitvoer gelegden aanval van een stoottroep hebben zij eind Febr. ver voor de eigen voorste linie een sterk bezette stelling in een bosch opgerold. De bolsjewistische bezetting werd tij dens een- zwaren strijd van man tegen man vernietigd en er werden meer dan 100 dooden geteld. Een aantal zware granaatwerpers en machinegeweren brachten de vrijwilligers als buit in hun stellingen terug. In het procestegen 33 ambtenaren en employé's van de posterijen te Sofia, die wegens communistische agitatie en hoogverraad voor het gerecht waren ge daagd, heeft de krijgsraad Maandag von nis geveld. Negen beklaagden werden ter dood, veertien tot tuchthuisstraffen van 12 jaar veroordeeld. Tien beklaagden werden vrijgesproken. (DNB) Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 19 25 Morgen (Vrjjdag) zon op 8.17; zon onder 19.27. Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 9.57op 23 54 Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. Volle maan Woensdag 1 April. THEE IN ZICHT Er is een verheugende mededeeling voor tde theeliefheb)>ers, die hunkerden naar hun laatste rantsoen. Het staat thans -te gebeuren: dp administratieve moei lijkheden, die een snelle distributie In den weg stonden, zijn thans overwonnen en met twee of drie weken kan de be volking het in uitzicht gestelde rantsoen tegemoet zien. (Tel.) BEKENDMAKING Zondagavond werd in de gemeente Rotterdam op een Rijksduitscher, gekleed in de uniform der NSDAP, een aanslag gepleegdj De dader, die te voren meer malen werd veroordeeld, zal streng ge straft worden. Dit voorval geeft mij aanleiding, deelt de burgemeester van Rotterdam mede, tegen dergelijke onverantwoordelijke han delingen ten ernstigste te waarschuwen. Mochten dergelijke handelingen zich her halen, dan zal dit voor de gezamenlijke bevolking van Rotterdam de ernstigste gevolgen hebben. Staf de Clercq, de leider van het- Vlaamsche Nationaal Verbond, heeft een „Dr. Reimond Tollenaere-Stichting" opgericht, welke tot taak heeft de stof felijke zorg op zich te nemen voor de opleiding der kinderen van Dr. Reimond Tollenaere ipn van alle andere aan het Oostfront gesneuvelde Vlaamsche strij- ders. alsmede ^en heldendood en de na gedachtenis dezer gevallenen blijvend te eeren en in bet Vlaamsche volk te doen voortleven. VLIEGVELD AAN HET SUEZKANAAL UIT DE LUCHT AANGEVALLEN Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren het volgende bekend: Aan het omsingeiingsfront van Se- bastopol werden bolsjewistische strijdkrachten bij een poging door de Duitsche stellingen heen te breken ingesloten en vernietigd. Bij bloedige verliezen van den vij and werden 940 gevangenen binnen gebracht en '16 pantserwagens, als mede talrijke machinegeweren en granaatwerpers buit gemaakt. In het Donetzgebied herhaalde de vij and zijn vergeefsche aanvallen. In een tegenaanval verloor de vij and door bergjagers en pantserstrijd krachten in voorbeeldige samenwer king een vijandelijk cavaleriecorps. Onze pantserwagens drongen door tot in de gelederen van den terug wijkenden vijand en berokkenden hem zware verliezen. Op verschei den plaatsen in de centralen en Noor delijken frontsector ondernomen vij andelijke aanvallen hadden gieen suc ces. Bij eigien plaatselijke aanvals- acties werd de vijand-uit zijn stel lingen verdreven. Het SS-legioen Vlaanderen veroverde hierbij in ver bitterde gevechten van man tegen man 25 vijandelijke bunkers. Op 2 en 3 Maart verloor de vijand aan het Oostelijk front in totaal 75 pant- serwagens. Bij een gevecht tusschen Duitsche mijnenvegers en Britsche DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA motortorpedobooten in het Kanaal werd een vijandelijke motorboot door verscheidene trefefrs beschadigd. In Noor d-A f r i k a werden de in stallaties van het in de woestijn ge legen vliegveld El Karib aan het Suezkanaal, ten Zuiden van het groo- te Bittermeer in den nacht van 2 op 3 Maart door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. Er ontston den groote branden en hevige ont ploffingen in vliegtuigloodsen, brand- stoffendepöts en andere inrichtingen van het vliegveld. Vijandelijke vlieg tuigen werden op den grond ver nield. 'Militaire doelen in de haven van Alexandrië werden in den afgeloopen nacht met bommen be stookt. De vijand droifg in den afgeloo pen nacht tot in de Duitsche bocht door en verloor een bombardements vliegtuig. Voorts ondernamen Brit sche bommenwerpers nachtelijke aan vallen op het gebied van Groot Pa rijs. De Fransche burgerbevolking leed zware verliezen aan dooden en gewonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1