GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN TELEGRAMMEN Elk der volgende bonneft Beaohikbaar par persoon Geeft reeht op het koopen ren: t/m. Jaar t/m. 18 jaar 14 t/m. 20 Jaar Vol was senen Een- beid 1 Maart t/m. 8 Maart 1942 in tijdvak van één week 11 A broed 11 B brood 4 rants. rantsoen brood ot gebak 9 18 22 18 rnnti. 11 A vleesoh 11 B vleeeoh 1 rantsoen 1 l/4 rantsoen rleesoh of rl.waren 17, 27. 27. 27. rente. 11 A aardapp. 17. kg aardappelen 17. 37. 57. 37. kg 11 B aardapp. 7. kg aardappelen - V. 7, 7. 22 Febr. t/m. 21 Mrt. 1942 in tijdrik Tik vior weken 213 algemeen 1 kg suiker i 1 1 1 kg 10C—1QD Reserve 50 gram oaoao 50 50 .gram 214 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 250 250 250 250 gram 215 alge meen 500 gram 500 500 500 500 gram 221 t/m. 224 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants 11D120 Reserve 250 gram rijst 500 - gram 225 algemeen 250 gram peulvruchten 250 250 250 250 gram 226 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 227 algemeen 100 gram vermicelli of maixena 100 100 100 100 gram 216 t/m. 220 algemeen 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 10 A t/m 13 A melk I 3V, liter melk 28 14 liter 10 B t/m 13 B melk I lg/4 liter melk 7 7 liter 28 Febr. t/m. 16 Maart 1942 ia tijdv.k ran 9 dagen 11 bol er en vet I 1/1 rants. boter,margarine ol rèt 12 boter en ret 1 !/i rants. margarine ol vet 7, 1. 1 1 rants. Overwint toch die sdtiroom Blijft niet langer dralen. Geeft U op als collectant En igaat een WHN-bus halen. De Chr. Meisjesvereeniging „Lydia" heeft uitgereikt 55 kleedingstukken aan 55 daarvoor in aanmerking komende ge zinnen. i POORTVLIET. Vrijdagavond had in het Hötel Kesteloo door de Kolenvereeniging W. A. alhier een buitengewone alg. Ver gadering plaats. Deze had ten doel het verkiezen van vier nieuwe bestuursleden, daar deze door oneenigheid op de jaar vergadering hun ontslag hadden geno men. Daar deze vereeniging zonder voor zitter zit, werd deze vergadering op verzoek door het nog aanwezig bestuur, geleid door het eere-lid, den heer W. Ca reis. Uit de presentielijst bleek, dat 174 leden aanwezig waren, waaronder 30 met volmacht. Aan de orde was verkiezing van 4 bestuursleden. Door den voorzitter werd medegedeeld', dat de afgetreden'bestuurs leden zich wederom herkiesbaar stelden en als blijk van genegenheid der verg., dezo hull benoeming wederom zullen aan nemen. De aftredende bestuursleden waren: D. Quist, vice-voorzitterC. N. Krijger, seer.; J. C. Vos en P.^ J. Vroegop, medebestuursleden. Ingeleverd werden 172 stembriefjes. Hiervan verkreeg D. Quist' 125 stC. N. Krijger 141 st.. J. C Vos 127 st. en P. J. Vroegop 126 st.; van onwaarde 6, blanco 2, ^terwijl op enkele personen 10 en meer stemmen waren uitgebracht. 164 geldige stemmen waren uitgebracht. De helfv 1b 82, de volstrekte meerderheid dus 83. Hierna werd door den eere-voorzitter aan ieder herkozen bestuurslid persoon lijk afgevraagd of ze hun benoeming wilden aannemen, waarop allen met een woord van dank tot de vergadering gesproken, hun benoeming aannamen, uit gezonderd de heer P. J. Vroegop, die niet aanwezig kon zijn. De voorzitter sprak tot de herkozen bestuursleden een woord van hulde, daar deze wederom in hun functie waren hersteld. Hierop volgde de rondvraag, waarin de heer C. N. Krijger de voorzitter een woord van dank toesprak voor al hetgeen hij voor de vereeniging, tijdens zijn voorzitters-" ambt, maar ook als eere-lid, tot bloei en welvaart heeft gedaan en voor de leiding, die hij dezen avond op zich had .genomen. Hierna'werd het woord gevoerd door den_ boekhouder, den heer Herm.s Uijl, die voor zijn functie als boekhouder bedankte. Spr. zeide, dat hij 21 jaar als boekhouder deze vereeniging had ge diend, maar wegens de onaangename woorden, die hij op de alg. verg. van j.l. door een onkundig persoon werd toegevoegd en dit niet van zich af kon zetten, deze vereeniging als boekhouder moest vaarwel zeggen. Nooit had hij zich iets wederrechtelijk toegeëigend, maar altijd tot welvaart der vereeniging gearbeid. Het deed hem leed, zoo van de vereeniging te moeten scheiden. Hij wenschte de -ver. 'het beste toe. De voorz. sprak namens de vereeniging den boek houder een woord van hulde toe, voor hetgeen hij als een accuraat boekhou der voor de Kolenvereeniging heeft ge daan. Hierop volgde sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdag 26 Februari werd in de Ned. Herv. kerk alhier, de jaarlijksche stemming gehou den voor Kiescollege of Kerkeraad. Uitgebracht werden 392 stemmen, Waarvan 246 voor den Kerkeraad en 146 voor het Kiescollege. Evenals de vorige 10-jaarlijksche peri ode is ook nu weer het recht vap. be noemen van kerkeraadsleden en van beroeping van predikanten toevertrouwd aan den Kerkeraad. STAVENISSE. Aan de cursus.in Motor- kennis te Middelburg is met succes deel genomen door den heer J. Stoutjesdijk alhier, aan wien dezer dagen het gropte diploma hiervan is uitgereikt. Vrijdagavond j.l. werd een zeer goed bezochte ouderavond gehouden in de openbare lagere school. De avond stond onder leiding van het hoofd der school, dhr. W, G. van Dissel. In zijn openingswoord, waarin hij in 't bizonder de burgemeester en wethouder Potappel een welkom toeriep, sprak hij de hoop uit, dat de avond aan de gestelde ver wachtingen zou mogen beantwoorden. Zonder vooruit, te loopen op den inhoud van dit uiteraard beknopt verslag, kan gezegd worden, dat het inderdaad een zeer geslaagde avond 'is geweest! Voor al mej. Sakko, die zich zooveel moeite heeft getroost bij het instudeeren der versjes, komt een woord van hulde toe. Het hoold der school hield een in leiding over": „Een en ander over 't gymnastiekonderwijs". Hij wees o.m. op de groote waarde voor het kind van de lichamelijke oefeningen. Door de leer lingen uit alle klassen werden op beurt aardige versjes opgezegd, waarbij de ouders telkens met een hartelijk applaus antwoiordden. Ook het zingen van een drietal mooie liedjes door de leerlingen der hoogste klassen viel zeer in den smaak.' In de pauze, waarin een verversching werd geserveerd, was gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen, waar van door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. De burgemeester uitte zijn dank voor de invitatie, sprak zijn tevredenheid uit over het gebodene en hoopte, dat deze avond door meerdere gevolgd zal wor den. Inplaats van de heeren A. G. van IJs- Jseldijk, J. W. v. d, Slikke en H. W, Zachariasse, die niet meer herkiesbaar waren als lid .der Öudercommissiê, wer den gekozen de heeren J. A. Nortier, W. Priem en M. J. Leune. Dhr. A. G. van IJsseldijk, afgetreden voorzitter, sprak namers de Commissie voor het gebodene "en dankte, mede na mens zijn afgetreden collega's voor de aangename samenwerking. Na rondvraag werd de zeer geslaagde avond gesloten. ARRESTATIE VAN JAPANNERS IN BRAZILIË. Naar de Braziliaansche pers meldt, heeft de politie van den Braziliaanschen staat Minas Geraes tal van Japanners gearresteerd, wier woningen lagen aan allerlei wegen die militaire doeleinden dienden. Voorts hebben de Braziliaansche autoriteiten de publicatie van weerbe richten en weervoorspellingen in het geheele land -verboden, hetgeen per radio is bekend gemaakt. BOMMEN OP BRITSCH NIEUW GUINEA. De Britsehe Nieuwsdienst meldt uit Sydney, dat volgens de „Sydney Herald" Dinsdagmiddag Japansche vliegtuigen van groote hoogte Port Moresby (Britsch Guinea) hebben gebombardeerd. Het blad schrijft, dat de aangerichte schade niet ernstig is. LUCHTALARM IN PALESTINA. Naar de Britsehe Nieuwsdienst meldt, is Dinsdag te Gaza in Zuid-Ralestina en te Jaffa luchtalarm gemaakt. NIEUWE BRITSCHE BEVELHEBBER IN NED.-INDIË. Naar de Londensehe berichtendienst meldt, is majoor Sitwell benoemd tot commandant van de londer bevel van den Nederlandsch-Indischen opperbevel hebber staande BritscHe troepen. IRAN VERBREEKT BETREKKINGEN MET VICHY. Radio Teheran heeft Dinsdagavond ge meld, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Iran en Viöhy zijn afgebroken. FRANSCH SCHIP GETORPEDEERD. Volgens Radio Lyon heeft de Fransche admiraliteit het vólgende bekend ge maakt: Een Fransche boot is op weg van Sfax naar Tunis op 1 Maart ;om 6 uur getorpedeerd door een onbekénde duik boot, vermoedelijk van Britsehe nationa liteit, Het schip voet onder escorte van lichte Fransche strijdkrachten ter zee. i Het werd door twee torpedo's getroffen. j BELICHTINGSTIJDEN ZIERIKZEE 1 Nieuwstraat: Kraanplein: 't Vriji: i Op werkdagen: 4.15 4.20 4.26 11,16 11.20 11.25 16.05 15.10 1515 19J5 18.40 19.45 vlo-ot kan worden gebouwd, hetgeen uit eindelijk niet alleen de visschejdj, niet alleen dé vele nevenbedrijven, niet al leen de belangstellenden in het bedrijf van hoog tot laag, maar ook ons eigen volk ten goede zal komen en een bron van gezondheid en welvaart is voor ons eigen land. Tenslotte werd in het afgeloopen jaar groote aandacht besteed aan de visch- bereiding in dezen tijd, onder het motto „Eet jde visch, die er is"! Aan de hand *van speciaal daarvoior vervaardigde recepten werden bereidings wijzen onderwezen, die rekening houden inet de gedistribueerde ingrediënten. De ze recepten betroffen zoowel de berei ding van de aanwezige zeevischsoorten, als van de zoetwatervisch, mosselen én garnalen. DAMRUBRIEK Correspondentie iaan het Bureau van dit blad onder motto: „Damrubriek". Vraagstuk 10 was ontleend aan de partij Polman—Raman om het kampioen schap van Nederland 1931. Wit speelde 22—17, 28—22, 32x21, 33— 28, 43—39 en 40x7» Goede oplossingen ontvingen we van: W. v. d. Veer, A. J. v. <1. Velde en L., Beijc te Oosterland, W. Heuseveldt en D. Kardol te Zierikzee, L. J. Sehults te Laren en F. Brandenburg te IJmuiden, Correspondentie: L. J. S. De oplossing van no{. 7 kwam inderdaad niet in mijn bezit. L. B. No. 9 niet ontvangen. No. 11 bevat een mooiere en diepere oplossing. Vraagstuk 13. 12 3 4 MARKTBERICHTEN SINT-MAARTENSDIJK. Aangevoerd op de veiling alhier, gedurende de week van 23 tot 28 Februari: Uien 85000 kg. Prijsklasse A f 6.10; afwijkende f4.88. VISSCHERIJBERICHTEN Het vischgebruik in Nederland Verschenen is het jaarverslag over 1941 van de Commissie ter Bevordering van het Vischgebruik 'in Nederland. Daaraan omtleenen wij o.m. het volgende: „Ondanks een zwaar bemoeilijkte zee- .visseherij, die zoo zeer de gevolgen van den oorlog ondervindt, ondanks vele hin dernissen op het gebied van vervoer- enz., heeft de Commissie ter Bevordering van het Vischgebruik in Nederland een activiteit ontplooid, die al haar verrich tingen in voorgaande en gunstiger jaren verre overtreft. Uitgaande van het standpunt, dat oiok op gebied van propaganda stilstand ach teruitgang beteekent, ging de Commissie voort met haar werkzaamheden, die reeds in 1940, onmiddellijk na het beëindigen van den oorlog in ons land, werden be gonnen. Dit doet op het eerste gezicht bevreem dend aan, vooral waanneer men zou ver onderstellen, dat deze werkzaamheden een nórmale propagandavoering betrof fen. Immers, het zou geen zin hebben reclame te maken voor een product, dat op de eerste plaats in geringe mate aanwezig is, op de tweede plaats een te hooge prijs moet opbrengen om volks- voedsel" te worden genoemd en op de derde plaats ook zonder kostbare pro paganda zijn weg wel zal vinden, gezien de schaarschte op ander voedselgebied De Commissie besloot reeds aan het eind van 1940 het zwaartepunt van haar verrichtingen te gaan leggen op het op voedende element der propaganda, dus voorlichtend op te treden. Men stelde zich toil doel het visscherijbedrijf in al zijn geledingen meer bekend te maken bij het Nederlandsche publiek, te wijzen op de belangrijke invloed, die van dit bedrijf uitgaat, op onze volkswelvaart, teneinde zoo via deze kennis waardee ring te verwerven voor het zware werk van onze Nederlandsche visschers en an dere belangstellenden in de Visscherij en in de nevenbedrijven. Langs deze lijn hoople men tevens kennis en waardeering voor het vischproduct bij te brengen, zoodat de visch in de toekomst op den Nederlandschen disch zal verschijnen en wel op ben regelmatiger en algemeener wijze, dan in het nabije verleden het ge- va) is geweest. Een en ander eischte bestrijding van vele vooroordeelen, die er tegen visch- etcn in het algemeen nog bestaan. Het publiek moest duidelijk gemaakt worden, dat vooral zijn medewerking noodzake lijk is om in dezen tijd van betrekkelijken istilstand een basis te leggen, waarop in de toekomst een nieuwe visschers- dammer F. Brandenburg en diens spe Daar Laros een alleszins bevoegd beoo; deelaar is, nemen we met genoegen Of wat hij schrijft. Inleiding. Zooals velen nog niet bekend is, heel de jeugdige Zierikzeeër Brandenburg zij werkkring thans sinds enkele maande te IJmuiden. Van de damclub IJmuiden", die zoo veel successen heeft [geboekt, en reed vele prominente spelers naar vorei bracht, is "hij nu sinds eenige maandei lid. Als leerling van ondergeteekende doei de resultaten, die hij tot dusver heef geboekt, het beste voor de toekoms verdachten. In korte tijd tot dé eerste klas opge werkt, heeft hij nu de leiding in dezt klasse weten te veroveren. Hoewel zijn spel nog niet het- hoofd klassepeil heeft bereikt, kan hier toch var een behoorlijken eerste-klasser gesproker worden. (Wordt ueruolgd). 46 47 48 49 50 Zwart speelde in deze stand 18—22 in de meening, dat wit door 39—34 of 49— 44 geen voordeel zou behalen. Oplossingen uiterlijk 14 dagen na plaat sing. Van den bekenden IJmuider Laros ont vingen we een bijdrage voor onze ru briek. Daarin [geeft hij een beschouwing over den in onze omgeving bekenden BOEKEN EN BROCHURES „DE SCHOUW". In het 4e nummer van dit orgaan var de Nederl. Kultuurkamer, gewijd aan he kultureele leven in Nederland, schrijf- A. J. M. Sassen over strijd, en vrede dier kamer. Zij verdedigt d,e cultuur dooi de kunstenaars en alle individuen, die op meerdere of mindere wijze cultuui uitdragen, te beschermen. Zij houdt daar bij aan de beste tradities uit het ver leden vast: de gilde-organisatie. „Stijl is collectieve kracht" schrijft Gijsb. J Bertels. In den gothischen stijl verant woordde zich een christelijke collectivi teit, welke van de statische, op de eeuwigheid wachtende bestaanswijze in de dynamische overging. Stijl is collec tieve kracht, kracht óók uit een levens kring) met een langzaam rhythme, van daar dat stijl geen snelvlietend verschijn sel is, maar soms eeuwen stand houdt, invloeden'verwerkend en zichzelf blijvend Van „Chaos tot Cultuur" is een bij drage van H. Buijs. Een nieuwe, archi tectonische cultuurphase ligt reeds em bryonaal in ons bewustzijn. Zal het mo gelijk zijn, de menschen zonder vernie tiging van de civilisatie van de eene phase in de andere over te brengen? Het gaat om -de conceptie van zeer te genstrijdige elementen. Max Blokzijl wijdt een artikel aan hét persgilde, een organisatie welke dient tot overkoepeling van allen, die werk zaam zijn op het gebied van het pers wezen. Tusschen de bijdragen foto's en teekeningen ter illustreering. Financiëel Weekoverzicht Een nauwkeurige beschouwing van het koenspeil doet zien, dat de onderlinge verhouding in de noteeringen van ver schillende aandeelen onevenwichtig is geworden, naar' aan te nemen is als ge volg van toevallig ruimer of geringer aanbod gedurende de laatste maanden in.,een bepaald fonds, terwijl de nivel- leerende werking, welke de beurs in nor male tijden uitoefent, thans nog niet tot uitdrukking is kunnen komen. Hoe zou men anders moeten verklaren, dat een koersverschil van bijna- 60 pet. op 4 Dec. jk tusschen aandeelen Amsterdam Rubber (3331/2 pet.) en. *aand. Bandar Rubber (275 pet.) gereduceerd is tot ruim 10 pet. en dat ongeveer hetzelfde verschijnsel valt te constateeren bij aarnd. Deli-Batavia Rubber tegenover aand. VICO? Deze voorbeelden zouden met vele an dere soortgelijke gevallen zijn uft te breiden. Indien men afziet van- de p e t r 0 - 1 eu.m- en scheepswaarden, blijkt geen enkel fonds zich te hebben kunnen handhaven op een peil van meer dan de helft der toenmalige noteering;- zelfs is het aantal aandeelen, dat meer dan twee vijfde van toen waard 'is (tusschen 41 en 50 pet.) slechts gering. Verreweg de meeste bewegen zich op een niveau tusschen 31 en 40 pet., terwijl een enkel als hekkesluiter zelfs beneden 30 pet. ligt. Door het herstel van Donderdag zijn overigens de verhoudingen over de geheele linie iets gunstiger geworden. Men kan van meening verschillen om trent de waarde, die van beurss landpunt aan het feit eener al - dan niiet ruime liquiditeit bij een Indische maatschappij onder de tegenwoordige verhoudingen is toe te kennen. Stellig is deze slechtsi een van de vele factoren, welke uitein delijk een rol zullen spelen ten opzichte van de ontwikkeling der betreffende maatschappij in -de toekomst, die thans nog geheel in nevelen is gehuld. Niet te ontkennen valt echter, dat onder be paalde omstandigheden het bezit van ruime kasmiddelen voor een onderne ming van groot belang kan worden, waarbij thans niet is uit te maken, of het alsdan voordeeliger zal zijn, of deze in Nederland dan wel in Indië of elders (Amerika) berusten. Over het algemeen is niet bekend, welk deel van de vlot tende middelen der meeste vennoot schappen op de resp. versl-agdata zich in Nederland of daarbuiten bevond; wel is het waarschijnlijk, dat de goederen voorraden grootendeels in Indiië waren, hoewel ook hieromtrent geen absolute lijn kan worden aangegeven. Merkwaar dig is in dit verband, dat uit het verslag van de Oost-Java Rubber Mij. blijkt, dat meer dan de helft van de rübbervoor- raden in eerstgenoemde balans wordt verantwoord. Moge de waardeeTing van den factor liquiditeit subjectief zijn, bij verschil lende fondsen zou men ongetwijfeld aan een juiste beoordeeling van de mérites te kort doen, wanneer men deze geheel buiten beschouwing liet. Dit moge blij ken uit de omstandigheid, dat verschil lende aandeelen worden verhandeld op lager niveau dan dit saldo (in procenten van het kapitaal) beloopt, in het bijzon der zouden wij te dien aanzien aand. NISU willen noemen, die 144 pet. (na 135 pet.) noteeren, terwijl de vlottende middelen per 31 December 1939 niet min der dan 200 pet. bedroegen. In vele kringen meent men wel, dat in tijden van hevige koersdalingen in courante aandeel-en een veel sterker verlies zouden toonen dan de zg. hoof J- fond'sen. Met één oogopslag kan men constateeren, dat van oen beter handha ven' van het koersniveau door de cou rante aandeel-en in vergelijking met de andere niets is te bemerken. Aldus biedt het tegenwoordige koers- pei-1, zooals dikwijls in tijden van hevige bewegingen, een beeld van verwarring, waarbij o.a. voor hem, die bij een be paalde groep aandeelen belang wenscht te behouden, zonder dat hij er waarde aan hecht, een bepaald fonds uit deze groep te behouden, wel aanleiding tot ruiloperatiies kan bestaan. Kan men zeggen, dat bij de daling der Indische f 011 d s e n uitsluitend .de politieke factoren en de daaruit voort spruitende angst de koersvorming be- hèerschten, bij de 'binnenlandsche indu- strie-aandeelen schijnt het wel zeker, dat behalve de zich verder verspreidende bezorgdheid over de marktontwikkeling en de terugslag der gebeurtenissen in de Oost op het Nederlandsche economisch leven, nog factoren van binnenlandsclt economischen aard, zooals de moeilijk heden die in oorlogstijd welhaast elke industrie-onderneming in een of ander opzicht ondervindt, in het spel waren. Hoe hard hier de klappen aankwamen leert het voorbeeld van aand. Philips, die van 284 pet. op 20 Februari tot 490 pct> op "25 Februari vielen, doch den volgenden dag tot 225—238 pet. her stelden; aand. Unilevér kwamen van 159 pet. op 116 pot., doch verlieten de over- zichtsweek op 129135 pet. Ook tal van andere aandeelen moesten zich flinke, zij het ook niet zoo ernstige verliezen getroosten. Zelfs de preferente Unilever- waarden moesten een geduchte veer laten; de 6 pet. pref. aandeelen daalden op één dag niet minder dan 10 pet. tot 1251/2 pet., doch konden in overeenstem ming met de algemeen tendens ook we der tot 124 pet. herstellen. (Robavsr)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3