een schitterende toekomst Ulf Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 3 Maart- HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram-; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 Politiek weekpraatje (opn); 8.15 Gram.; 8.20 Ochtendgymnastiek; 8.80 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 9.16 Voor die hutsvrouw;- 9.20 Gram-; 10.00 Kamermuziek (gr.pl.); 11 Voor de vrouw; 11.20 Ensemble Francis Keth; 12 Ram blers; 12.40 Almanak; 12-45 BNQ:Nieuws- en economische berichten; 13 Voor de rijpere jeugd van het platteland; 13.15 Romancers; 14 De Groninger Orkest ver eeniging; 16 Ziekentroost; 16.20 Gram.; 16.45 Sport en spel voor de jeugd; 17 Gram.; 17-16 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Orgelconcert; 18 Land en Volk; 18.16 Roemeensch orkest Gregor Serban; 18.35 Berichten van Ne- derlandsche soldaten aan het Oostfront; 18.50 BNO: Nieuwsberichten; 19,00 BNO: Gesproken binnenlandsch overzicht; 19.10 Roemeensch orkest Gregor Serban; 19.30 Het ABC in de lichte muziek; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken; 20.15 Gram-; 20.30 Om- en Om- programma (opn.); 21-30 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22—24 Gram. iHILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8-00 Zie Hilversum I. 8.00 Gram.; 8.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.; 10 Morgenwijding; 10.15 Gram-; 10.40 Den Haag: Vroeger en nu; 11 Orgelcon cert; 11.30 Gram.; 12 Orkest Willy Eberle; 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten; 13 Zang met pianobege leiding; 14 „Roemenië in het lied"; 14.30 De Lichte Toets; 15.30 Voor de zieken; 16 „Muziek in den Atlantischen Oceaan"; 16.30 Gamba en clavecimbel; 17.15 BNO Nieuws-, economische- en beursberichten; 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 18.15 Boekbespreking; 18.30 Reportage; 19,00 Omroeporkest; 19.30 BNO: Nieuwsberich ten; 19.40 Spiegel van den dag; 19.50 BNO: Praatje in Zeeuwsch dialect; 20 BNO: Engelsche uitzending: Holland and the economie reorganisation (Voor de Radio-Centrales gram.); Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Omroep-Opera-Orkest21 Gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Toelichting op het weermachtsbericht 22.10—22.15 Avondwijding. VERSCHILLENDE BERICHTEN Echtpaar omgekomen Een alleenwonend echtpaar in de Abri- kozenstraat te Den Haag, waarvan de kinderen in Ned^Indië wonen, is door gasverstikking om het leven gekomen. Tijdens de afwezigheid van haar echt-, genoot heeft de 63-jarige mevrouw H. M.N. de kachel willen aanmaken met een zjg. gaspook. Mogelijk is zij daar bij onwel geworden. In elk geval is de slang van de fitting gegleden, zoo dat het gas de kamer binnenstroomde. De 51-jarige H. N- is vermoedelijk eeni- gen tijd later thuisgekomen, toen het vertrek reeds vol met gas stond. Hij werd met zijn overjas aan eveneens ont zield in de huiskamer aangetroffen. Volksgericht te Weenen Inhet dorp Witteveen, gemeente Wles»- terbórk, werd een dezer dagen een volksgericht gehouden, aldus lezen wij in het „Nbl. v. fa. Noorden". Een jongeman aldaar had verkeering met een meisje, maar wenschte niet de daaruit voortvloeiende consequenties te aanvaarden. Dit was aanleiding dat er zich een groote menigte verzamelde. De j o agel-ng werd op een boerenwagen ge zet met naast hem een „imitatie bruidje", bestaande uit een strooien pop. Een bruiloft in „optima forma" volgde. Cj£> M M M M M M M M Geeft kennis, naar het spreekwoord 1 macht, Karakter maakt den man geacht. Feuilleton Maar ik geloof ook niet. dat dit zoo is.... Tenminste, daar ben ik niet zeker van,... Misschien, dat het er nog wel van komt!.... Mogelijk eerst, als het te laat is; wanneer de deur van je hart, die zoo lang uitnoodigend voor mij heeft opengestaan, eindelijk gesloten is, zoo dat ik tevergeefs zou aankloppen.... Over het geheel ben je toch niet zoo onge duldig van aard, Gotfried, ging ze voort, op zachten en nederigen toon. Ik ben al dé liefde, jouwerzijds, niet waard.! Als ik er zóó over dacht, dan zou de liefde in mij al immers lang gestor ven zijn? Ik zou geen liefde kunnen voe len voor een vrouw, die ik wantrouwde, of verachtte! Niét?Ik geloof, dat dit tegen over mij niet veel verschil zou uitmaken. WeK hebben iemand niet lief om zijn deugden!Als dit zoo was, dan zou ik al heel weinig kans hebben tegenover Clementine! Want dat is waarlijk een goed tneisje, met een edelmoedig ka- Programma's Sn Volksohsn sin De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: De directeur-gleneraal van den Ned. Omroep, dr. ing. W. A. Herweijer, heeft met ingang van 1 Maart tot directeur van den programmadienst van den Ned. Omroep den heer J. C. Plate benoemd. In een vraaggesprek met den nieuw benoemden directeur van den progiram- madlenst. die een goede kenner is van de muziek, de letterkunde en kunstge schiedenis. wees de heer Plate er op, dat' het zijn grootste streven in de toe komst zal zijn om de programma's in gezonden volkschen zin te doen samen stellen. „Mijn grootste taak zal zijn", aldus de heer Plate, „om een gezonde ver houding te scheppen tusschen de ont spanning en de voorlichting, welke in de radio wordt geboden, zoowel op het gebied van de muziek als op dat van de letteren. Mijn bijzondere belangstel ling, bij al deze werkzaamheden gaat zoowel naar het land als de stad en ik hoop een zoo nauw mogelijk contact tusschen beide te bereiken. Een totale maansverduistering zal in den nacht van 2 op 3 Maart bij gun stige atmosptverisrihe verhoudingen in ons land zichtbaar zijn. De loop van het verschijnsel is als volgt: om 23 uur 28 treedt de maan' in de halfschaduw, waarbij de helder heid van het maanlicht begint af te nemen en om 31 minuten na midder nacht treedt de maan in de kernscha- duw, waarbij dus al het zonlicht, van de maan uit gezien, door de aarde wordt onderschept. Te 1 uur 33 is de geheele maan in de kernschaduw getre den en begint de totale verduistering die tot 3 uur 10 duuirt. Daarna ver^ laat de maan de kernschaduw weer;, waaruit zij te 4 uur 12 geheel is los gekomen. terwijl het verlaten van de halfschaduw te 5 uur 15 is voltooid, en het verschijnsel dus ten einde is. Fietsen op de bon De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat ter voorberei ding van de distributie van rijwielen het koopen, vertkoopen en afleveren van alle soorten toerrijwielen, sport- en racerij wielen, invalid ewagens, transportrijwie- len, carriers, onderstellen van carriers, alsmede van frames voor genoemde soor ten rijwielen, invalide wagens en car riers gedurende het tijdvak van Maandag 2 Maart tot en met Zondag 15 Maart verboden is. Verkoop draineerbuizen is niet meer vrij De directeur van het Rijksbureau voor bouwmaterialen imaakt bellend, dat de thans vón kracht zijnde ontheffing van het verbod, zonder een van hem verkre gen schriftelijke vergunning bouwmate rialen te verkoopen of af te leveren, met ingang van 1 Maart 1942 is ingetrokken ten aanzien van den verkoop en de af levering van draineerbuizen en daartoe behoorende hulpstukken. Derhalve zullen tot nader order de verkoop en de aflevering van draineer buizen en daartoe behoorende hulpstuk ken slechts zijn toegestaan met schrifte lijke vergunning van genoemden directeur Diefstallen in Brabant Onderscheidene dieven of dievenben den qpereeren thans op het Brabantsche platteland en ontvreemden alles wat vgn hun gading is. Niets is veilig. Brandstof fen en vooral levensmiddelen van aller lei soort zijn hun in handen gevallen. Veeelal ging het gepaard met inbraak. In Udenhout voelt men dit kwaad wel heel erg. In één nacht werd er n.l. bij vier landbouwers ingebroken, bij Van Lier, Van Piggen, EJrekelmans en Ver hoeven. Jn totaal werden er drie rij wielen, wat brandstof en een flinke par tij tarwe, rogge en meel ontvreemd. Voorts maakte men hier eenige zijden rakter, die alles doet om het lot van haar medemenschen te verzachten O, als ik denk, wat een nuttig leven zij leidt, en ik vergelijk het dan bij mijn bestaan, dan schaam ik mij! Maar, zeg, Gotfried, heb je al gemerkt, dat Tante je zeker al een paar minuten in de deur staat toe te wenken? Ja?... Toch maakte hij zich niet gereed, om gevolg te geven aan dien oproep en vroeg: Dus we moeten maar weer op de gewone manier door gaan, Ida? Je kunt mij nog geen defi nitief antwoord geven? Ze bleef zwijgen en eenigszins geïrri teerd ^ei hij toen: Maar nu moet iK gaan; dat zie ik ook. Het jonge meisje bleef tegen het hek geleund staan en keek met pein- zenden blik voor zich uit. Ze wist in waarheid zelve niet, of ze haar neef nu oprecht liefhad, of niet. Toch 'kon ze aan den anderen kant moeilijk afstand doen van hem en zou ze het verschrik kelijk vinden, als haar plaats in ztfjn hart werd ingenomen door een ander! Terwijl ze daar zoo stond, kwam er een dame jn een artistiek goudbruin toilet den weg af en hield stil voor het hek. Mag ik binnenkomen? vroeg baro nesse Harting. Verbaasd en verlegen deed Ida het kostbaar spek en ham buit. Ook in Loon- opzand had men last van 4eze onge- vvenschte gasten, evenals trouwens in Tilburg, Vlijmen, Drunen, Giersbesl-gen en Sprang. Ook hier werden tarwe, rogge, rogge, spek, rijwielen, hout en vleesch ontvreemd. In de Houtschestraat te Til burg moest de 'landbouwer van O. het ontgelden. Door het uitnemen van een ruit verschafte men zich toegang tot de woning. Een flinke lap spek en twee schouderhammen, werden meegenomen. In Sambeek werd bij een landbouwer een partij rogge ontvreemd, die gereed stond voor levering aan de regeering. Het nauwkeurige onderzoek dat onmid dellijk door rijks- en gemeentepolitie werd ingesteld had resultaat. De daders zijn reeds gearresteerd. ZIERIKZEE. De Algemeene Ledenver gadering van de Coöperatieve Kolen- vereeniging „Zierikzee" G.Ahad j.l. Vrijdag plaats in het „Huis van Nassau" waarbij 39 leden aanwezig waren. Na opening door den voorzitter, de heer C. O. J. Hendrikse, werd het jaarverslag over 1941 voorgelezen. Aan het jaar verslag oüitleenen we,1 dat de ver., door de verkeersbelemmerïngen met veel moei lijkheden en kosten tc kampen heeft gehad. Het bonnenstelsel gaf tal van beslommeringen, vooral voor den heer S. van den Houten, die met de afgifte van de brandstoffen en de regeling der bonnen is belast. Het bestuur doet zoo veel mogelijk om den goeden gang er in te houden, doch is ook gebonden aan de veelvuldige voorschriften. De Rekening en verantwoording over 1941 gaf een verlies aan van f 298,381/2. terwijl het zuiver kapitaal op 31 December 1941 bedroeg fl239,40V2- Een en ander was te voren met de kwitanties en bescheiden nagezien en aceoord bevonden door de Commissie van Toezicht, die, bij monde van. den heer R. Bienefelt, tot goedkeu ring en décharge adviseerde, en waartoe conform werd besloten. Dividend kan alzoo. over 194L niet worden uitgekeerd. Besloten werd de contributie over 1942 te heffen, bedragende f 0,25 per lid, en het entréegeld voor de niéuwe leden te bepalen op fl.— per lid. Zes nieuwe leden werden voorgesteld en aangeno men. De aftredende voorzitter werd mef algemeene stemmen herkozen en in plaats van het aftredend niet herkiesbaar lid van de Commissie van Toezicht, de heer W. J. van Tiggelhoven, werd dhr. Joh. Sehouls gekozen. De herkozene en benoemde namen, onder dank voor het in hnu gestelde vertrouwen, hunne func ties aan. Het bestuursvoorstel, de heer S. van den Houten een gratificatie van f50 te geven voor zijn vele werkzaam heden in 1941, werdi met algemeene stem men aangenomen. De voorzitter sloot daarop de vergadering, met erkentelijk heid voor- de prettige, zakelijke bespre kingen. I Bij het Vrijdajgi te Breda gehouden examen voor vakbekwaamheid als brood bakker slaagde o.a. de heer M. C. v.. d. Houten alhier. RENESSE. Onze dorpsgenoot dhr. R. Bienefelt. slaagde dezer dagen voor Ket gehouden examen Bakkersvakdiploma. Bij de Vrijdag j.l. gehouden 10- iaarlijksche stemming voor de Ned. Herv. Kerk, heeft het Kiescollege 29 stemmen behaald, tegen de Kerkeraad 1 stem, zoodat voor een tijdvak van 10 jaar. alles bij het oude blijft, betreffende de functies dié het kiescollege uitoefent. BURGH. In Café Bakker, hield Don derdagavond die Ver. van Varkenhouders „De opgaande Zon", haar jaarvergadering Voorzitter, die heer Joh. Bevelander. De rekening over het boekjaar 1941 wees aan in ontvangsten f206,62, uitg. f 144,70, zooda ter een goed slot wa9 van f61,92, hetgeen aan de reserve zal worden toegevoegd. Na een gunstig rap port van de finantieele commissie bij monde van den heer M. Visser, werd de rekening goedgekeurd. Daar- ide con- hek open. De baronesse stak haar de hand toe en sprak met een spotlachje: We hoeven niet aan elkaar voorge steld te worden, hè, juffrouw van Wave- ren. Ik heb niet vergeten, hoe knap u uw rol hebt gespeeld! Ida lachte en bloosde. Heeft juffrouw Eggers het u ver teld? Ja, en ik kom u een gunst vragen, juffrouw van Waveren. Wij hebben bin nenkort op het Huis een tooneelvoor- stelüng en nu zou ik zoo graag zien, dat u ons daarbij helpen kwam. Eén jongedame heeft ons teleurgesteld en nu is mijn voorstel, of u haar plaats wilt innemen j Ik?..;. O, maar dat kan immers niet! Waarom niet? U heeft een natuur lijken aanleg voor acteeren. Dat heeft een ieder kunnen waarnemen, die u de rol van tweede meisje zag spelen.... En het is ook volstrekt geen moeilijke tol,» die u zoudt te vervullen krijgen; binnen een paar uur zoudt u ze kennen. Mor genavond hebben we dan repetitie. Ida schudde het hoofd: Ik zou 't o zoo graag doen, me vrouw! Maar Tante en Gotfried zullen het niet willen hebben, ziet u. Gotfried? Is dat uw neef?.... Ik ge loof wel, dat ik er hem voor zou weten te winnen, zei de barones, zich ten volle bewust van haar overredingskracht. troleur niet ter vergadering aanwezig was, las de secretaris zijn verslag voor, waaruil bleek, dat er .in het begin van 1941, 87 leden waren die 57 varkens hadden, waarvan er 44 zijn inge-ënt tegen tegen vlekziekte. Het salaris van den secretaris-penning meester werd op hetzelfde bedrag van het vorig jaar vastgesteld. De contributie voor drachtige zeugen werd bepaald op 50 cent per maand en voor biggen 30 cent per maand. De uitkeering voor var kens zal bedragen vopr de geënte var kens 90 pet. en voor- de nlet-geënte 70 pet., terwijl de uitkeeringsprijs op 75 ct- per kg werd gesteld. De uitkeering voor biggen zal f20 bedragen, terwijl het bestuur gemachtigd werd bij groote af wijking van de tegenwoordige prijs, de uitkeering daarmee in overeenstemming te brengen. j -; Als bestuursleden werden herkozen dé heeren S. de Feiter, A- Zijta en J. West- orp. Tot controleur werd weer benoemd de heer C. A. Overbeke, terwijl als leden van de kascommissie door den voorzitter werden aangewezen de heeren C. Bak ker, N. Slager en J- v. «d. .Weele). Bij1 de rondvraag vroeg een der aanwezigen naar een reglement. Medegedeeld werd, dat deze verbruikt zijn en dat zoo dra dit mogelijk is er nieuwe besteld zullen worden, waarna elk lid er een kan be komen. Hierna sluiting. BROUWERSHAVEN. Donderdag 26 Febr heeft onze Openbare School haar jaar- lijksche feestelijke Ouderavond gehou den. ,]Qe voorzitter heette allen en dit waren inderdaad op eenigen na alle ouders hartelijk welkom, in het bij zonder den burgemeester en de donateurs en donatrices van het Ouderfonds. Daar na was het woord aan de jeugd. Zij zongen de ouders" een aardig welkomst lied toe en het pittige „Wij zijn jong". Ook de declamatie van eenige gedichten ging bijzonder vlot. Het was een ge noegen om naar de jeugdige artisten te luisteren; intonatie, interpunctie, tempo en uitspraak, alles was even keurig. Bij zonder succes oogstte A. Clarisse met het opzeggen van „De Wilgen". Het hoofd der school onderbrak de declamatie voor het houden van een kort speech je over Lichamelijke Opvoe ding. Spreker wees er de ouders op, dat de gymnastiek niet alleen beschouwd mocht worden als een middel tegen schoolschadelijkheden, of als een middel om goede soldaten te kweeken, maar dat de gymnastiek gezien moest wor den als een stuk opvoeding, even noodig als rekenen, taal en lezen. Voor de pauze heeft de heer Priem de - leerlingen der hoogste klassen- de zoo moeilijke kindercantate „De Wilgen" la ten zinken, terwijl mevrouw Groet op de piano begeleidde. Hoewel vol voetangels en klemmen werd Tiet uitstekend %n bijna foutloos ten gehoóre gebracht. Het was een waar succes voor zangers en dirigent. I-Jet hoofd der school compli menteerde den heer Priem en in een heel onofficieel praatje feliciteerde hij hem met zijn welverdiende benoeming tot hoofd der school in Zonnemaire. Hierna zongen de kinderen hem een afscheids lied toe. Na de pauze speelden de kinderen het bijzonder aardige tooneelstukje „Dok ter Alwetend", dat groot succes oogstte. Tot slot heeft een sprekend popje, Pie- ter Praats, de zaal doen schateren van het laéhen. Bij de in de pauze gehouden stemming werden de heeren Const an dse en Leen- dertse gekozen, respectievelijk tot voor zitter en penningmeester van de Ouder commissie. OOSTERLAND. Vrijdagavond had in café „De Blauwe Keet" de Algemeene Ledenvergadering plaats van de Tuin bouw vereeniging „Oosterland en Om streken", de onderafdeeling der Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden". Voorzitter dhr. A. Steen- poorte Mz. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr. H. J. Huge, bleek, dat het aantal leden thans was gestegen tot 101. Ver der werd in het verslag een woord van ZU NIG MET ELECTRICITEIT 1 Kook alle gerechten met zoo weinig mogelijk water en met gesloten dek sel. 2 Schakel direct op „O" wanneer de gerechten zijn doorgekookt. 3 Vermijd gebruik van lichtkronen, schroef in elk geval een aantal lam pen los. 4 Gebruik geen sterkere lampen dan noodzakelijk is en laat vooral geen licht onnoodig branden. 5 Gebruik zooveel mogelijk alleen bu reau-, lees- of schemerlampen. 6 Zet de radio af, als U niet luistert. 7 Strijk alles in één keer. 8 Schakel het heetwater-reservoir uit, als U den volgenden dag weinig of geen heet water noodig heeft. Be perk zooveel mogelijk het gebruik van warm water. 9 Gebruik uw stofzuiger goed, dan kunt U een keer overslaan. warmen dank gebracht aan allen, die hebben medegewerkt om in het jaar 1941 de verschillende werkzaamheden een vlot verloop te doen hebben, ondanks de vele moeilijkheden. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in 1941 wer den aangevoerd door de leden het res pectabele aantal van 40009 veiligskisten, bovendien werden op het nummer 1805 nog aangevoerd 8333 kisten, zoodat er bij elkaar 48.333 kisten werden verzonden. De geveilde producten over no. 1805 be droegen 88867 kg. wijnpeeën, 44.038 kg. uien A, 60.241 kg. uien (stek), 1.154 kg. pickuien, 12368 kg. princesseboonen, 1154 kg. koolrapen, 280 kg. aardappelen, 75 kg. poters, 31 kg. rabarber, 53 kg. prui men en 110 kg. zwarte bessen. De bruto opbrengst van den veilingsprijs bedroeg ever bovenbedoelde producten in totaal 7125,90. In mindering wegens vracht, kisthuur en provisie f 1353,83, zoodat aan de aanvoerders werd uitbetaald een be drag van f 5772,07. Dhr Hage werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor zijn uiteenzetting. De leden van het bestuur, de heeren H. L. Kleppe, M. L. v. d. Bos en A. de Aruine Jac.z. wer den jnet elgemeene stemmen herkozen. Na een korte pauze was het woord aan den heer A. Hogeweg, directeur der veiling te Rotterdam. Deze gaf 'de leden tal van nuttige adviezen en raadgevingen. Hij gaf den raad om, ondanks de vele moeilijkheden, niet te versagen, maar te doen wat hun hand vindt te doen, om te trachten zooveel uit den grond te halen als maar mogelijk is, wijzende op het belang in dezen voor de voed^ selvoorziening van ons land. Met aan dacht werd dezen vakkundigen spreker gehoord. De voorzitter dankte denspreker voor zijn voordracht. Hierna werd den leden de 'gelegenheid gegeven tot het bestellen van bessenchips. In de rondvraag werd medegedeeld, dat de vereeniging uit de afdeeling „Tuinbouw" der voormalige ZLM zal treden. Daarna sloot de voorzitter deze gezellige bijeenkomst. SIRJANSLAND. Toen Zaterdag de land bouwer v. P. met zijn dorschkas een erf wilde verlaten, waar hij werkzaam was geweest, om verder huiswaarts te rij den, had hij het ongeluk dat de dorselif kas met één paard in de sloot terecht kwam. Het paard kwam ongedeerd op den weg, maar aan de kas he^ft men geruimen tijd gesjouwd om het vehikel weer op de baan te krijgen. Gelukkig is vrijwel alles zonder schade afgeloopen. De (gladheid van den weg was wel v.n.l. de oorzaak van het ongeval. lp een beschouwing over den oorlog ter zee spreekt de „Tokio Nitsji Nitsji" de verwachting uit, dat de Vereenigde Stalen in het voorjaar een aanval op •Japan zullen trachten te ondernemen via de Al eo et en. Het blad grondt deze veronderstelling op de kort geleden ge dane poging tot een Amerikaansche aan val uit Zuidelijke richting, die mislukte door de waakzaamheid van Japansche marlnevliegtuigen. - Zal ik 't hem nu dadelijk vragen? Als u wilt....? Ida ging vóór en hel volgend oogen- blik stond de barones in den kleinen, vierkanten hall, waar Gotfried in gesprek was met een van zijn arbeiders. Ze ke ken beiden op, toen de dames binnen kwamen en Gotfried trad de barones tegemoet met een buiging, terwijl hij zei 'Barones Harting, wat een onver wacht genoegen1 5 Of Jiij hield zich. maar zoo, óf hij' zag in waarheid niet het keurig-ge- handschoende handje, dat barones Har ting hem toestak. En Ida merkte ook wél, dat de beschermende toon, dien de barones tegenover hóór had aangeslagen, nu niet langer viel waat te nemen- Ik kom u om een gunst verzoeken, zei ze met een overredend lachje. Wij geven eerstdaags op het Huis een tooneeluitvoering en nu wilde ik zoo graag, dat uw nichtje er ons bij hielp. Ze jneende, dat u er misschien wat te gen zotidt hebben; maar dat is toch niet zoo?.... Gotfried's gelaat veranderde van uit drukking; zijn oogen leken onheilspellend donker, maair beleefd antwoordde hij: Het doet mij leed, mevrouw de barones, dat ik u dit verzoek weigeren moet; maar ik weet, dat mijn moeder er zeer tegen zou zijn, dat juffrouw van i Waveren deel nam aan eenige tooneel uitvoering. We koesteren nu eenmaal sterke vooroordeelen tegen het tooneel! Maar, al is men ook nog zoo streng in zijn opvattingen, dan kan men toch niets tegen zoo'n liefhebberij-uitvoe ring hebben, die plaats zal vinden in mijn eigen huis, met onze éigen vrienden, die spelen en toekijken? Toch moet ik bij mijn weigering blijven, mevrouw, antwoordde Gotfried, zeer beleefd, maar zéér beslist. Zijn stem klonk echter al iets minder streng, toen hij de teleurgestelde uitdruk king waarnam op Ida's mooi gezichtje en onmiddellijk maakte de barones ge bruik van diit gunstig moment, legde het jonge ding de handen op de schouders eh wendde haar betraand gelaat naar Gotfried toe, met een half-overredend, half-verwijtend Kunt u dit nu weerstaan?.... Me dunkt, dit is een levend pleidooi! Gotfried beet zich ongeduldig op de lip. Het was hem altijd een groote kwel ling, om Ida iets te weigeren. Tactvol sprak de barones: Laat ons nu nog geen beslissing nemen. Overlegt eens onder elkaar en laat het mij dan morgen weten. Maar be denk wel, juffrouw van Waveren, dat u het welslagen van de uitvoering in handen heeft! ...^1 t (Wördt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2