ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 MAART 1942 zitSlKZEESCHE^SliRAHT ABONNBMBNT 1797 - 1389 PrijsIn Zierikzee 'J 1.60, elders [flVl per kwartaal. Weekabonnementen resp. Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Scbuith. B 94, Tel. 32 is en 16 cents. Losse nummers 5 cents. Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdrad.: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt iederen werkdag. 989TB JAARGANG No. 14873 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bi) contract speciale prijzen. Suo- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot "s morgens 9 uur. VERWOEDE STRIJD AAN HET OOSTELIJKE FRONT OP DE KRIM EN IN HET DONETSBEKKEN ZIJN DEN VIJAND ZWARE VERLIEZEN TOEGEBRACHT Het opperbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: Op de Krim heeft de vijand te- gelijkertijd voor Sebastopol en op het schiereiland Kerbs) met sterke, door pantserwagens en vliegtuigen ondersteunde strijdkrachten aange vallen; in verwoede gevechten wer den de aanvallen onder zware bloe dige verliezen voor den tégenstander afgeslagen; voor een deel zijn de gevechten nog aan den gang. Voor Sebastopol werden negen, op het schiereiland Kertsj 35 vijandelijke pantserwagens buiten gevecht gesteld Aan het Donets-front is even eens een met 9terke strijdkrachten en pantserwagens ondernomen vijan- delijke aanval mislukt; ook in de overige sectoren van het Oostelijke front herhaalde de vijand zijn vruch- telooze en met groote verliezen ge paard gaande aanvallen. Aanvals- acties van afdeelingen van het leger en de Waffen-SS hadden succes. In totaal werden alleen gisteren aan het. Oostelijke front 75 vijandelijke pant serwagens vernield. In. Noord-Afrika hebben Duit sche en Italiaansehe vliegtuigforma ties in seheervlucht Engelsche troe penconcentraties uiteengedreven en vliegvelden en haveninstallaties vah den vijand met bommen en met de boordwapens aangevallen. Vijf Engel sche vliegtuigen werden op den grond vernield, twee in luchtgevechten neer- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Op Malta werden bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven La Valetta bomtreffers van zwaar kaliber op magazijnen en op slagplaatsen geplaatst; een'"Engelsche duikboot werd door beschieting met de boordwapens beschadigd. Duitsche duikbooten ^hebben op den Atlantischen" Oceaan vijt schepen van 42.000 brt. in totaal tot zinken gebracht; bovendien zijn twee groote schepen door, torpedo treffers beschadigd. In< 'de zeeën rondom Engeland hebben bomtref- fers van Duitsche gevechtsvliegtui gen twee vrij groote koopvaardij schepen zwaar beschadigd. Aan de Noord-Fransche kust is in den afgeloopen nacht een aan tal Engelsche valschermjagers geland. Nadat zij een zwakken kustbewa- kingspost hadden overvallen, trokken zij zich twee uur later onder den druk der Duitsche tegenmaatregelen over zee terug. Bij vluchten, die Engelsche bom menwerpers vannacht boven 't Duit sche kustgebied ondernamen, werden drie der aanvallende vliegtuigen neer gehaald. BFITSCH-INDISCHE LEIDER EISCHT ONAFHANKELIJKHEID Radio-boodschap tot het Britsch-Indische volk De Britsch-Indische Nationalistenleider Soebhas Chandre Bose, heeft zich met een vrijheidsoproep tot het Britsch In dische volk gericht. Ongeveer een jaar geleden heb ik zwij gend en geduldig den loop der gebeur tenissen afgewacht. Aldus begint Bose. Thans, nu het uur daar is, treed ik naar voren en spreek. De val van Singapore beteekent het naderbij komen van een nieuw tijdperk in de Indische geschiedenis. Het Indische volk heeft lang geleden onder de ver nedering van een vreemd juk. Het is geestelijk, cultureel, politiek en econo misch geruïneerd. Thans moet het den Almachtige deemoedig danken voor de gelukkige gebeurtenis, die Indië leven en vrijheid belooft. Het Britsche impe rialisme is in de moderne geschiedenis de duivelachtigste vijand der vrijheid. In Indië alleen is ongeveer een vijfde deel van het menschdom zonder pardon onderdrukt en vervolgd. Voor andere volken moge het Britsche imperialisme de vijand van het heden zijn, voor Indië is het de eeuwige vijand. Zooals natuurlijk is in een land, dat onder vreemde heerschappij staat, hebben de Britsche onderdrukkers er naar ge streefd in het Indische volk tweedracht te veroorzaken. Dientengevolge zijn er menschen, die het Britsche imperialisme openlijk ondersteunen, en andere, die al dan niet opzettelijk de Britsche zaak helpen, doch vaak hun ware beweeg redenen verdoezelen door te spreken van samenwerking met Tsjoengking, de Sow- jet-LTnie en andere bondgenooten van Engeland. Tegenover hen staat efhter de enorme meerderheid van hetIndische volk, die geen compromis met het Brit sche i m p e r i a 1 i s m e wenscht, doch verder wil strijden tot de volkomen onaf hankelijkheid is bereikt. Door de oorlogsomstandigheden in In dië kan de stem dezer vrijheidslievende Indiërs niet buiten de landsgrenzendoor- dringen. Wij echter, die meer dan twintig jaren gestreden hebben voor onze nationale emancipatie, weten precies wat de enor me meerderheid van onze landslieden thans denkt en gevoelt. Öp dit kruispunt der wereld geschiedenis waar wij staan, ver klaar ik plechtig in naam van alle vrij heidslievende Indiërs in Indië zoowel als in het buitenland, dat Wij verder zullen' strijden tegen het Britsche imperi alisme Jot Indië weer meester is over eigen lot. In dezen strijd en in den strijd van herbouw, die daarop zal volgen, zullen wij van ganscher harte met al diegenen samenwerken, die ons helpen den ge- meenschappelijken vijand neer te slaan. Het uur der verlossing is voor Indië gekomen. Thans zal Indië opstaan en de ketenen der slavernij verbreken, die het zoo lang geboeid hielden. LEVENSLOOP VAN BOSE, BRITSCH-INDISCH LEIDER Soebhas Chandre Bose, die in 1897 in Bengalen is geboren, legde in 1920 in Engeland examen af v.oor den Indischen burgerlijken dienst. Korten tijd later zou hij een betrekking als inspecteur der belastingen aanvaar den, doch onder den indruk van een demonstratie, door de vereeniging van Britsch-Indische studenten te Londen ge houden, seinde hij naar Britsch-Indië, dat hij geen prijs stelde op een functie in een land, dat door Engeland werd beheerscht Het was toefi in Brjt9ch-Indië zeer op roerig, aangezien Engeland geen aanstal ten maakte om zijn gedurende den oor log gegeven belofte, meer vrijheid voor Britsch-Indië, na te komen. Na zijn terugkeer naar Britsch-Indië orgahiseerde Bose te Calcutta betoogin gen tegen den Prins van Wales, waarop hij tot acht maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Sedertdien wisselde Bose een drukke politieke activiteit tegen Engeland met gevangenisstraf af. Met een korte onder breking van 1924 tot 1927, gedurende welken tijd hij in Duitschland en Oosten rijk verbleef, zat hij in de gevangenis te. Calcutta. Na zijn ontslag kozen zijn aanhangers hem demonstratief tot 'voor zitter van het congresbestuur van Ben galen. In 1930 verhuisde hij weer naar de gevangenis. De gemeenteraad van Cal cutta, die toen een nationalistische meer derheid had, benoemde hem echter tot burgemeester, waarna hij uit de gevan genis werd ontslagen. In 1931 werd hij opnieuw gearresteerd Na een jaar werd hij op vrije voeten ge steld wegens zijn slechte gezondheid, en wel onder voorwaarde, dat hij Britsch- Indië zou verlaten. Hij begaf zich naar Duitschland en Oos tenrijk. Later kreeg hij van de Engelschem verlof naaT Britsch-Indië terug te kee- ren. Daar hervatte hij onmiddellijk zijn politieke bedrijvigheid. Twee maal ach tereen, in 1938 en 1939, werd hij tot; voorzitter van het congtfas gekozen. Ge- durende 2ijn tweede ambtsperiode dwon gen hem aanhangers van Nehroe door meerderheidsbesluit tot aftreden. Medio 1940 werd Bose opnieuw door de Engelschen gearresteerd, doch in Dec. om gezondheidsreden ontslagen. Op 20 Januari 1941 moest hij voor den straf rechter te Calcutta verschijnen. Een dag tevoren echter verliet hij zijn huis en was sindsdien onvindbaar. HET PROCES TE RIOM Uitvoerig verhoor van Daladier Op den vierden procesdag heeft pre sident Caous bekend gemaakt, dat het hof de formeele excepties der verdedi gers van Blum en Daladier heeft,.afge wezen. Tijdens het verdere verloop der zitting van heden begon het gerechtshof met een uitvoerig verhoor van Daladier. De president Caous liet bevestigen, dat Da ladier van 1932 tot 1934 en van 1938 tot 1940 minister van oorlog of minister van defensie was geweest, om vervol gens tot de kern van de beschuldiging, tegen Daladier te komen: le. Onvoldoende voorbereiding van den oorlog; 2e. De houding van Daladier in de bij eenkomst van den 23sten Augustus 1939 van den oppersten oorlogsraad. De ^president stelde Daladier de vraag „Hoe komt het, dat gij, die van 1936 tot 1939 voorzitter van den oppersten oor logsraad zijt geweest, in die drie jaren slechts één keer aan de bijeenkomsten van dien raad hebt deelgenomen, hoe wel deze toch valeer heeft vergaderd?" Daladier antwoordde daarop, dat de voorzitter slechts aan de bijeenkomsten behoefde deel te nemen indien er ver anderingen in de organisatie van het leger ter sprake kwamen. Verder schrijft de wet niet voor, dat de minister 'van "oorlog aan de bijeenkomsten deelneemt. Hij verklaarde voortdurend van de werk zaamheden o}p de hoogte te zijn ge houden. Daladier haalde ook nog een uiteen zetting aan van generaal Weygand van 1935, waarin deze de capaciteitenvan Daladier als minister van oorlog prees. Organisatie en instructie Ondervraagd over hét punt van de beschuldiging „gebrekkige organisatie en instructie van het leger" verstrekte Da- ladier eenige getallen. Onder andere zei- de hij, dat het aantal der actief die nende Fransche officieren in September i 1939 37-000 bedroeg, terwijl Duitschland er slechts over 27.000 beschikte. Een grappig incident vormde het ant woord van Daladier op een vraag van den president, hoe de beklaagde over. bepaalde bijzonderheden zoo goed inge licht was: „Mijnheer de president, de ge vangenis is goed op de hoogte". Tijdens het verdere verhoor gaf Da ladier talrijke cijfers over de tijdens zijn ambtsperiode op het gebied van organisatie van het leger en de bewa peningen bereikte reslutaten. De presi dent moest hem daarbij vaak een terecht wijzing toedienen "als hij zijn stem te veel verhief. Toen de „pantserdivisies" ter sprake kwamen betichtte Daladier degenen, die de inlichtingen hadden verstrekt ervan gelogen te hebben. De procureur-giene- raal, Cassagneau, noemde de namen van een aantal generaals als zegslieden, die later ook als getuigen gehoord zullen worden, waarop Daladier zeide: „Gij noemt me slechts overwonnen generaals" Aan het slot van het eerste deel der behandeling zeide Daladier dat ,men niet kan spreken van gebrek aan vooruitzien, indien men een crediet van 27 milliard francs besteedt. „27 milliard francs verraad. Fusilleert hem. Ik heb de maatregelen getroffen waarvoor anderen niet den moed hadden. Daar ben ik trotsch op". De Maginotlinie Zaterdag is het verhoor van Daladier voortgezet. Hij stélde er het Fransche opperbevel voor verantwoordelijk, dat van de experimenten metverschillende modellen van zwaar geschut niets terecht kwam, zoodat de productie in serie pas bij het uitbreken van den oorlog werd aangevangen. Toen Daladier in dit verband herin nerde aan een gemeenschappelijke zitting der generale staven van Frankrijk en Polen op 16 Mei 1939, waarop bepaalde Fransche offensiefplannen voorbereid werden, kwam de president tusschenbejde en verzocht hij Daladier, verklaringen hierover te reserveeren voor de behan deling met gesloten 'deuren. Daladier trachtte voorts te bewijzen, dat op het gebied van de productie van zware granaten eenzelfde toestand be stond als op dat der geschutsproductie De president vroeg, waarom de Maginot- linie, die bij Longuyon eindigt, niet was doorgetrokken in het Noorden van Frank rijk. Daladier ontkende ook olp dit punt persoonlijk verantwoordelijk te zijn en beweerde, dat de hooge raad van oor log de uitbreiding der linie tot aan de zee herhaaldelijk van de hand had ge wezen. In een breedvoerig betoog somde hij daarna op, wat er op het gebied der versterkingen was gedaan op zijn initiatief Ik heb, aldus zeide hij, voor en achter de Maginotlinie een reeks versterkingen laten aanleggen, die van een versterkte linie een diep net van versterkingen maakten. Ik heb het betreurd, dat bij het ontwerpen der linie geen rekening js ge houden met het ongedekte Noordelijke front. Tenslotte beweerde Daladier opnieuw, dat het Fransche opperbevel voor de nederlaag verantwoordelijk is door het toepassen van een .verkeerde oorlogs doctrine. De zitting werd toen onderbro ken. It all aansch weermachtsber IcM Engeische duikboot bij Malta getroff n Het 637e weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica hebben Italiaansehe en Duitsche" vliegtuigformaties colonnes op marsch en in rust, troepenconcentra ties en vloot- en vliegtuigbases krachtig met bommen en mitrailleurvuur bestookt Talrijke gemotoriseerde strijdmiddelen on enkele op den grond staande vliegtui gen werden vernield of zj^aar bescha digd. De vijand verloor twee toestellen in luchtgevechten. Duitsche vliegtuigen hebben overdag en des nachts het eiland Malta aange vallen. Er werden voltreffers waarge nomen op depots en opslagplaatsen. In de buurt van de haven La Valetta werd zichtbaar een Engelsche duikboot ge troffen. DE OORLOG IN OOST-AZIË De Japanners landden op het eiland Java Japansche troepen zijn op drie plaat* sen van Java geland, n.l. bij Bantam; ten Westen van Batavia, aan de Noord kust en in Rembang tusschen Semarang en Soerabaja; De Japanners slaagden er in met 50 transportschepen voor de kiist van Java te komen. De strijd woedt te land, ter zee en in de lucht. In| een zeeslag in de Javazee heeft een geallieerde strijdmacht, getracht de Japansche transport vloot af te weren. Hierbij werden 3 kruisers en 6 torpedo jagers tot zinken gebracht, terwijl 4 i kruisers zwaar werden beschadigd. Bij j Batavia werd een Amerikaansche zware kruiser tot zinken gebracht. Het resul- taat van dezen zeeslag is. dat de hoofd groep van de geallieerde zeemacht in de Ned.-Indische wateren is vernietigd. Het j Ned.-Indische legerbericht maakt mel- 1 ding van het feit, dat Japansche afdee lingen bij Batavia te Indramajoe aan land zijn gegaan. Bij Tajoe heeft men de petreoleumvelden vernietigd. Zeeslag bij Wake Blijkens een mededeeling van het Ja pansche Keizerlijke hoofdkwartier is het ook bij het eiland Wake (door de Ja-/ panners thans Otori genoemd), tot een gevecht met zeestrijdkrachten gekomen. 1 In het desbetreffende Japansche com- muniqué wordt gezegd, dat Japansche vlootstrijdkrachten in den ochten^ van Dinsdag 24 Februari ter hoogte van het eiland Otori (Wake) een Geallieerde vlootformatie waarnamen, welke bestond uit een vliegkampschip, twee kruisers en zes torpedojagers. Het geschut van de vestingwerken op het eiland opende terstond het vuur en schoot een krui ser in brand. Een torpedojager werd door bommen getroffen. Voorts plaats ten vliegtuigen der Japansche marine bomtreffers op een grooten kruiser. De Japansche marinetoestellen schoten ook nog zes vliegtuigen der Geallieerden neer. Een Japansch bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Wanneer verduisteren? Heden (Maandag); zon onder 19-20. Morgen (Dinsdag) zon op 8.23; zon onder 19.22. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8 35op 20.09 Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. EEN EENHEID BRANDSTOFFEN voor gezinnen met een baby van zes maanden of jonger De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Om de meest ernstigegevolgen van den huidigen brandstoffennood te voor komen, is. in overleg met den genees kundig hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, besloten, ten behoeve van huisgezinnen met een zuigeling van zes maanden of jonger één eenheid brand stoffen extra ter beschikking te stellen De zeer zorgelijke kolenpositie maakt het helaas onmogelijk, ook voor andere groepen der bevolking extra bonnen ter beschikking te stellen of thans bonnen geldig te verklaren, daar de daarvoor benoodigde kolen niet aanwezig zijn. De bovengenoemde leeftijdsgrens van zes maanden is dan ook mede met het oog op de beschikbare hoeveelheden be paald. Om de in aanmerking komende ge zinnen zoo spoedig mogelijk in het be zit van kolen te stellen, kan op 2 enl 3 Maart a.s. op vertoon van de dis tributiestamkaart hoofd" en de stam kaart van den zuigeling, die na 31 Aug: 1941 geboren is, een bon voor één een heid vaste brandstoffen bij den plaati selijken distributiedienst worden afge haald. Tevens zal die dienst dan een* bewijs van voorrangslevering afgeven. Iedere handelaar is, indien hij over voorraad beschikt, verplicht om, tegen inneming van den bon en dit bewijs, bh voorrang te leveren, ook al is de klant niet bij hem ingeschreven. Geldigheid bon 211 De geldigheidsduur van bon 211 van de bonkaart algemeen en van den met „zeep G" gemerkten bon, beide recht gevende op het koopen van een rant soen zeep, is verlengd tot en met 31 Maart. Nieuwe levensmiddelenbonnen De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landb. en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 2 Maart toL-en met Zaterdag 21 Maart de nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen zullen worden uitgereikt. Deze zijn bestemd om te worden ge bruikt in de periode van 22 Maart tot en met 18 April a.s., derhalve gedurende vier weken. Met nadruk wordt er op gewezen, dat een ieder, behalve de distributiestam kaart van dengene, wiens bonkaart hij komt afhalen, het daarbij behoorende inlegvel moet medebrengen. Zonder deze bescheiden zal men de nieuwe bonkaart niet in ontvangst kunnen nemen. Bij de uitreiking zal de ambtenaar van den dis tributiedienst een der bonnen van het inlegvel verwijderen en behouden. In een jaar tijd® Februari 1941 t.m- Januari 1942 zijn bijna 22.000 gevallen van prijsovertreding berecht (met nage noeg altijd veroordeelend vonnis). Re kent men de maand Januari 1942 niet mee, dan werden er in dien tijd ongev. f 4.500-000 aan boeten opgelegd. Omtrent den strijd op het Nederland- sche gedeelte van Timor meldt het Japansche persagentschap Domei, dat de parachutisten die op 20 en 21 Februari in nauwe samenwerking met mariniers en land- en luchtstrijdkrachten bij ver rassing op enkele kilometers ten Oosten van Koepang landden, deze stad geheel hebben bezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1