GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN v. Uit Stad en Prsvlncie Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopea ven 0 t/m. jaar 22 Febr. t/m. 28 Febr. 1942 10 A brood 10 B brood 4 rants. I V, rantsoen brood ol gebak 9 18 22 18 rants. 10 A vlocBoh 10 B vleesoh 1 rantsoen Vi rantsoen rleesoh of vl.waren 1l/. 2V. 2'/. 2 Va rants. 10 A asrdtpp. 18/. kg aardappelen 1 su 3 V. 5'/. '3 V, kg 10 B aardapp. V, kg aardappelen V. V. V, V. kt 22 Febr. t/m. 21 Mrt. 1942 in tijdvak van vier weken 213 algemeen 1 kg suiker 1 1 1 1 kg IOC10D Reserve 50 gram oaoao 50 50 gram 2)4 algemeen 250 gram koffieeurrogaat 250 250 250 250 gr»»- 215 algemeen 500 gram j*« 500 500 500 500 gram 221 t/m. 224 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 rants 11D12D Reserve 250 gram rijst 500 gran 225 algemeen 250 gram peulvruchten 250 250 250 250 gram 226 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 227 algemeen 100 gram rermioelli of maizena 100 100 100 100 gram 2!6 t/m. 220 algemeen 100 gram kaas 500 500 500 500 gram 10 A t/m 13 A melk I 31/* liter melk 28 11 liter 10 B t/m 13 B melk I l8/i liter melk 7 7 liter 19 Febr. t/m. 27 Febr. 1942 in tijdvak van 9 dagen 09 09 boter vet rents. l/t rants. boter ot rnndret boter of margarine Beschikbaar per persoon 4 t/m. 13 14 t/m. Vol was Jaar Jaar senen in tijdvak van één week rants. ZIERIKZEE. De tweede uitvoering van de Gymnastiekvereenigmg „O 1 y m p i a" ging gisteravond weer voor een volledig bezette Concertzaal. Na den altijd fleu- rigen opmarsch der leden met trom en trompet en vaandelgroet, sprak de voor zitter, de heer J. L. Legemaate, een woord ter verwelkoming en een woord ten afscheid. Een welkom tot het in grooten getale opgekomen publiek en een afscheidswoord tot mevr. de Jonge, voor hetgeen zij als muzikaal .begeleidster van de rhythmische oefeningen steeds heeft gepresteerd en tot mej. N. de Jonge,, die een groole kracht in de vereeniging was. Beide dames werden vooir haar gewaardeerde werkzaamheden met bloe- men gehuldigd. Een apart woord richtte de voorzitter tot dhr. J. M. van Duin, die zich de vorige maal zooveel moeite getroostte om de costuumpjes tijdig hier te krijgen, wat toen niet mocht geluk ken. Thans waren zij tot aller genoegen gearriveerd. Als blijk van waardeering werd dhr. van Duin een blijvend souvenir aangeboden. Na deze inleiding begon de eigenlijke uitvoering. Van een gedrukte stemming, die de vorige omhulde, was nu geen sprake meer. Met groote vlot heid. en elan werden de oefeningen uit gevoerd. Al dadelijk deden de kleinsten het beter dan een maand geleden. In het tijdsverloop van 4 weken had de leiding kans gezien andere oefeningen in te studeeren en andere standen uit te den- ken. De rhythmische oefeningen kwamen nu, daar men de costuumpjes ter be schikking had, uitstekend tot haar recht. Met veel genoegen en groote aandacht heeft het talrijke publiek deze oefeningen gevolgd en aan 't slot toegejuicht. Onder goede belichting kwamen de velerlei fa cetten op hun voordeeligst uit en gaven aan de oefeningen die tendenz, welke men er van verwachtte. De echte gym- nastieknummers trokken de volle aan dacht. Vlot en vaardig werden de oefe ningen uitgevoerd aan rekstok, brug en op het lederen paard, terwijl ook de plaatsoefening der heeren uitstekend was. Een ruimere bespreking werd een maand geleden aan deze uitvoering gewijd. Vol staan we nu met de mededeeling, dat in „Olympia" het oude vuur brandende is, dat met lust en ijver goed wordt gewerkt door alle afdeelingen en 'de directeur, de heer Hage, een club onder zijn gewaardeerde leiding heeft die er mag zijn!- RENESSE. Door de gladheid kwam een jongetje zoodanig te vallen, dat een lich te hersenschudding' geconstateerd moest worden. Dezer dagen vond de 57e agemeene jaarvergadering van het plaatselijke Toe- slag'fonds voor werklieden ,,De Eerste ling" ten huize van den heer Telle plaats Aanwezig waren 36 leden, terwijl de vereeniging momenteel 71 leden telt. In zijn welkomstwoord kon de voorzitten dhr. J. M. de Nooijer, mededeelen, dat het jaar 1941 voor het fonds een gunstig jaar is geweest. Sterfte onder de leden kwam niet voor; door vertrek vermin derde het ledenaantal met 3. Verder werden behandeld eenigje stuk ken van het Sanatoriumfonds en een schrijven van den Commissaris voor niet- commërcieele vereenigingen. waaruit bleek dat verordening1 no. 145 niet van toe passing ,op ideze vereeniging is. Uit het jaarverslag] van den kassier, dhr. A. v. d. Hoek, kwam naar voren, dat aan contributie's en inleggelden van leden ontvangen was f582.72, terwijl van ziekengeld in totaal f441.30 werd uit gekeerd. Het totaal-bezit op 1 Jan, 1942 bedraagt f3270.415. Het aftredende bestuurslid dhr. G. Horst wordt m.a.st, herkozen. Eenige opgege ven personen werden als lid toegelaten. Na de pauze kwamen twee bestuurs voorstellen aan de orde, naar aanleiding van de gestegen levensstandaard. Het eerste voorstel, de uitkeering te brengen van f8 op f9 bij gelijke con tributie' wordt verworpen. Het tweede voorstel, n.l. artikel 20 te wijzigen als volgt wordt aangenomen: De wekelijksche contributie bedraagt: a. voor hen, die niet vallen onder de bepalingen der ziektewet (voortaan aan te duiden met de naam zelfstandigen) 25 cent; b. voor hen, die wel vallen onder de bepalingen der ziektewet (voortaan aan te duiden met de naam werknemers): 1 cent voor elke 36 cent uitkeering, met dien verstande, dat de minimumcontribu tie 121/2 cent per week moet bedragen,. Verder .artikel 31 betreffende uitkeering te wijzigen als volgt: a. voor de zelfstandigen 26 weken ïll.—ide volgende 26 weken f 5.50; b. voor ide, werknemers 26 weken 36 cent voor elke cent betaalde wekelijksche contributie; de volgende 26 weken 18 cent voor elke cent betaalde wekelijksche contributie. Hierna sluiting. OUWERKERK. In de Godsdienstoefe ning van Zondag 22 dezer is voor de Kerkvoiogdij een bankbiljet van f10 ge collecteerd. Hartelijk dank aan de(n) milde(n) gever(geefster). SCHERPENISSE. Hoe sterk de var kensstapel is ingekrompen blijkt wel hier uit dat in de V a rken h ouders ver eeniging „Draagt Elkanders Lasten", slechits 5 dieren zijn ingeschreven. In normale jaren was dit ongeveer een 100-tal. Bij den kolenhandelaar C. G. H., zijn deze week een pairtij sloffen ge stolen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vrijdagavond 8 uur, hoopt in de Geref. Gem. voor te gatan Ds. van Woestijne. THOLEN. De MULO-school alhier .is van vorige week wegens de koude en de geringe verwarming, lijdelijk gesloten VERSCHILLENDE BERICHTEN Gerookte haring voor onhemidflelden In de maand November van het vorige jaar werd in de nabijheid van onze kust, aanvankelijk niet zonder succes, de ha ring visscherij uitgeoefend. Telken jare om dien tijd trekken groote scholen ha ring snel Zuidwaarts. Daar de scholen betrekkelijk spoedig voorbijgetrokken zijn, duurt het „seizoen" slechts zeer BONNEN US EEN OPEN TA5CH bonnen in eeis overjas BOOZ.C. DIEVEN AAN UW ZM BR.OOD EN VLEESCH NE.Ü5 VOOt(BIJ (Polygoon-SayjnJ kort, terwijl in dezen tijd voor de vis- schers niet weinig gevaar aan de. uitoe fening van hun beroep is verbonden. Ten einde de reeders en visschers toch aan te moqdigen zooveel mogelijk van deze kostbare visch te bemachtigen, werd de haringprijs vrijgelaten, doch de Neder- iandsche 'Jtisscherij Centrale legde op een kwart van de vangst beslag en kocht deze tegen den prijs van f 50 per vat, met de. bedoeling deze visch later tegen lagen prijs te kunnen dis- tribueeren. Evenwel moest ten gevolge van plot seling optredend slecht weer deze vis- scherij vroegtijdig word'en beëindigd, zoo- dat de Nederlandsche Visscherij Centrale bij het - staken van de vangst slechts beschikte over 1000 tonnen, inhoudende 800.000 stuks haringen. De z.g. vrije haring werd spoedig ge ruimd en voor den na 15 Februari mo gelijk nog aanwezigen voorraad mochten de .volgende prijzen gevraagd worden^ Pekel- of steurharing f 0,15, gerookte of gestoomde bokking f 0,17, gemarineerde haring f 0,18, rolmops uit één geheelen haring bestaande f 0,19 per stuk. Men mag aannemen, dat de z.g. vrije haring thans wel geheel geruimd zal zijn. De Nederlandsche Visscherij Centrale zal nu de door haar opgekochte steur haring. tot bokking laten rooken en in Amsterdam, Rotterdam, 's Gravehhage, Utrecht en de mijnstreken tegen den prijs van circa f 0,09 a f0,10 laten ver- koopen aan werkloozen én armlastigen. Dubbsle moord In een perceel aan de Haarlemmer straat 106 te Amsterdam is waar schijnlijk Dinsdagochtend ongeveer; 9 uur een dubbele moord giepleegd, waarvan de 63-jarigë wed. G. en haar 38-jarige zoon, die samen een zaak in schoenma- kersfournituren dreven het slachtoffer zijn |geworden. Het onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat de dubbele moord Dinsdagochtend is gepleegd. Vermoedelijk is roof de drijf veer van den misdadiger geweest. Men heeft althans een leeg geldkistje in de woning gevonden, alsmede sporen dat de Rasten en laden zijn doorzocht. LANDBOUW EN YEETEELT Ruilverkaveling In een vergadering van landbouwers, die georganiseerd was door het Gewes telijk Arbeidsbureau, sprak te Göes de heer Ir. A. H. Smale, cultuurconsulent van Westelijk Noord-Brabant en. Zeeland, over: „Ruilverkaveling". Ruilverkaveling is volgens spr. ook in Zeeland op haar plaats. In Zeeland is van a 11e,zeekleigebieden de slechtste ver kaveling. Ruilverkaveling is b.v. noodza kelijk in de Poel bij Goes, de Yerseksche Moer en in Zeeuwsch Vlaanderen. In verschillende streken is een grondige ver betering door ruilverkaveling mogelijk. Niet alleen de belangen van de boeren, maar ook die van de landarbeiders zijn er mede gediend. Spr. wekte 'de land bouwers op krachtig mede te werken aan de totstandkoming van de ruilverkaveling Hierna werd de film over jeugdhulp in den landbouw vertoond. De heer Alberts die met dezen dienst" is belast, zette uit een, dat men de stadsjeugd na'der tot het land wil brengen. Spr. hoopt, dat in het a.s. seizoen vele jongelui in Zeeland geplaatst kunnen worden. Ten slotte heeft de fyeer Koert een uiteenzetting gegeven van de arbeidsbe middeling in den landbouw en de land bouwers gewezen op het belang dat zij bij dezen dienst hebben. Rij kslandbouwwinterschool De vereeniging van oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes hield in de aula der school haar alg. vergadering. De voorzitter, de heer A. C. Zandee te Woensdrecht constateerde dat het platte land zijn taak goed volbrengt en zich in dienst van het gansche volk stelt. In dat besef gaan we het a.s. seizoen tegemoet. De secretaris, de heer C. O. J. Hen- drikse te Zierikzee kon in zijn jaarver slag melding maken ven een stijging in het ledental. Het bedraagt thans 225. De praatmiddagen, waar belangrijke on derwerpen werden behandeld, zijn een succes gebleken. Men zal daarmede voortgaan. - De vergadering sprak zich uit voor een eventueel derae cursusjaar. Men zal voor deze gedachte propaganda voeren. De heer S. K. Phaff, ambtenaar van den Plantenziektenkundigen dienst, sprak daarna over „Iets over ziekten in. aard appels jen andere landbouwgewassen". ZUNIG MET ELECTRICITEIT Kook alle gerechten met zoo weinig mogelijk water en met gesloten dek sel. T Schakel direct op „O" wanneer de gerechten zijn doorgekookt. Vermijd gebruik van lichtkronen, schroef in elk geval een aantal lam pen los. Gebruik geen sterkere lampen dan noodzakelijk is en laat vooral geen licht onnoodig branden. Gebruik zooveel mogelijk alleen bu reau-, lees- of schemerlampen. Zet de radio af, als U niet luistert. Strijk alles in één keer. Schakel het heetwater-reservoir uit, als U den volgenden dag weinig "of geen heet water noodig heeft. Be perk zooveel mogelijk het gebruik van warm water. Gebruik uw stofzuiger goed, dan kunt U een keer overslaan. VOORKOM LEKKAGES! Als groote hoeveelheden sneeuw qpgehoopt liggen in goten, opi bal- cons, daken en platten, waar het dooiwater niet kan wegloopen, om dat de afvoerpijpen en vergaar bakken nog bevroren zijn, 'zal het gevolg zijn, dat die goten, bal- oens. daken en platten gaan over- loopen en lekkage kan ontstaan. Het herstel van de daardoor ont stane schade aan plafonds, behang, meubelen, enz., brengt hooge kos ten met zich mede. Bovendien zijn_ de meeste materialen schaarse'h, soms zelfs heelemaal niet meer verkrijgbaar. Voorkomen is beter dan genezen De eenvoudigste manier om zich tegen alle kwade gevolgen te vrij waren is de volgende: schep tij dig de sneeuw van dak, plat of balkon af, maak de goten vrij en ontdooi de afvoerpijpen en vergaar bakken door het ingieten van heet water of pekelwater. Door het op volgen van dezen raad zal men zich veel last en ongemak kunnen besparen. Kustbewakingjvaartu'g Unceert een torpedo (S K.) Het it een nïoeïlflke tank, de lange kutten, met hun vele, diepe inhammen, tegen vflandelfy'kc luchtaanvallen te bewaken. Deze taak komt voor een f,root gedeelte neer op de kustbewaking6vaartuigen, die af en toe kort in de weer- machtberichten genoemd worden. Men vermoedt echter niet, hoeveel werk, moeitetlrfjd en inspanning aan deze enkele woorden vast zit. nood, mannie, je vrouw- zal je daar gauw genoeg van afhelpen, want ik heb natuurlijk AKKERTJES in huis. Mijn moeder zei al: „wie AKKERTJES heeft, rustig leeft."Begin er nu dadelijk een paar te nemen en je zult on dervinden, wat AKKERTJES waard zijn. Je pijnen kunnen al veel minder zijn, nog voor je op je kantoor bent gekomen. AKKERTJES brengep die ver lichting heel spoedig tot stand. Ncem„ AKKERTJE De Nederlandsche P/jnsf slier GEmAKKEUjK. VOOI3_&E. ZVJIJNTJK.JASSES /AAAPV SLECHT VOOf3_LC FIETS (Polj'uoon-Seym) VOLKSVERHUIZINGEN IN ZUID-OOST-EUROPA Magyaren terug naar Hongarije, Bulgaren naar Thracië, efcz" De nieuwe orde in Zuidoost-Europa wordt zooveel mogelijk reeds tijdens den oorlog verwezenlijkt en heeft een ware volksverhuizing veroorzaakt, die ten doel heeft de nationale grenzen tevens tot volksgrenzen te maken. Zoo heeft Hon garije ongeveer 13.OQ0 Magyaren uit den Boekowina overgebracht naar de Batsjka en Baranja, welke gebieden na de ineen storting van Joegoslavië door Hongarije werden geannexeerd. De daar wonende Serven, vrijwilligers uit den eersten We reldoorlog, die door den Joegoslavisehen staat in den Batsjka en Baranja met z.g. vrijwilligerslandgoederen waren beloond, hebben de Hongaren teruggestuurd naar Servië. Onlangs werd tusschen Hongarije en Roemenië een verdrag gesloten over de emigratie van Magyaren uit Bessarabië, die zich eveneens 111 de Batsjka en Ba ranja zullen vestigen. Voorts bestaat er zoowel van Hongaarsche als Kroatische zijde een neiging om ook de Magyaren in Kroatië naar Hongarije te doen emi- greeren. De schatting omtrent het aantal Magyaren in Kroatië loopt uiteen van 40.000 tot 85.000. Een overeenkomst dien aangaande is overigens pas te verwacn- ten; zoodra een definitieve regeling tot stand komt inzake verschillende Hon- "gaarsch-Kroatische grenskwesties. Bulgarije heeft alle Serven, die' zich sedert 1918 in Macedonië hebben geves tigd. uit dit gebied weggezonden en over weegt th'ans de mogelijkheid om op groote schaal Bulgaren naar Macedonië te zenden. De circa honderdduizend Bul garen, die de Grieken indertijd uit Thra cië hebben verdreven, keeren thans naar dit gebied terug. Ofschoon Bulgarije tot nu toe niet van plan lijkt te zijn alle. Grieken uit Thracië tc verdrijven, zal het toch wel noodzakelijk zijn meer dan 100.000 Grieken naar 't verkleinde Griek- sche grondgebied terug te zenden. Op grond eener overeenkomst tusschen Duitschland en Italië zullen circa 15.000 volksduitschers uit dat deel der vroe gere Joegoslavische provincie Laibach, dat thans onder Italiaansche souvëreini- teit is gekomen, naar Duitschland emi- greeren. Echter zullen de Slowenen in Beneden-Stiermarken ten deele naar Kro atië, ten deele naar Servië worden over gebracht. Uit Kroatië is een onbekend aantal Serven, meestal elementen, die zich hier eerst na 1918 hebben gevess tigd. naar Servië teruggekeerd. Ook hier 2ijn de z.g. vrijwilligerslandgoederen over gedragen aan de nationale bevolking. Kroatië heeft omvangrijke maatregelen van binnenlandsche kolonisatie genomen in de weinige maanden, dat dit land weer eeii zelfstandige staat is. In dit kader zijn uit de overbevolkte deelen van het land ongeveer 60.000 menschen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3