ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 27 FEBRUARI 1942 OPCEMO] ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'j 1.60, elders 'j 1.80 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en /15 cents. Losse nummers 8 .cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A, J. deLooze - Hoofdrad.: M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14871 ADVERTENTIES 1 Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot morgens 9 uur. DE OORLOG IN OOST-AZIË Benkoelen bezet Van Nederlandsch-Indische zijde wordt thans toegegeven, dat de Japansche troe pen vrijwel de geheele residentie Ben- koelen (Z.-W.-irust van Sumatra) hebben bezet. Luitenant-gouverneur-generaal van Mook heeft gisteren een radiorede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de ge allieerde krachtsontplooiing nog lang kan uitblijven. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben volgens een officieel bericht uit Batavia Japansche vliegtuigen op 25 Febr. behalve de vliegvelden in de nabijheid van Palembang ook een vliegveld op West-Java aangevallen. Zij lieten daar vele bommen vallen. Volgens hetze fde Nederlandsch-Indi sche communiqué is in twee petroleuk- tanks brand ontstaan bij een Japanschen aanval op de- petroleumhaven van Tand- joeng. Ook de haven van Soerabaja js opnieuw aangevallen. De Japanners hebben Sinkawang op West-Borneo bezet en men neemt aan, dat pok Banka, de residentie Benkoelen op West-Sumatra en Tandjoeng in Ja pansche handen zijn. De toestand op Bali Ook thans heeft men te Bativia nog geen berichten omtrent den toestand op Bali, meldt het DNB uit Sjanghai. Algemeen wordt echter aangenomen, dat de Japanners stevig in het bezit zijn van het Zuidelijk deel van het eiland, terwijl op het Noordelijk deel de Neder landsch-Indische troepen naar men ver onderstelt nog tegenstand bieden. De ANP-correspondent uit Berlijn schrijft Volgens de Londenschen radiodienst heeft minister Eden in het Lagerhuis" medegedeeld, dat de Britsche consul-ge neraal in Batavia reeds sinds December van het vorige jaar doende was, de vrou wen en kinderen voorzoover die niet bij de verdediging werden ingeschakeld naar Australië te evacueeren. Het aantal Britsche vrouwen en kinde ren in de Ned.-Indisehe hoofdstad met inbegrip van de Pamanoekan- en Tjiasem- landen bedraagt thans nog ten hoogste eenige honderden. Het aantal van alle Europeesehe en met deze gelijkgestelde vrouwen en 'kin deren in Batavia mog men zeker op 35.000 schatten. Terugtocht der Engelschen in Birma Volgens een bericht van United Press, aldus het DNB uit Stockholm, trekken de Britsche troepen, die na bloedige ba- jonetgevechten aan den Oostelijken oever van de Sittang teruggedrongen zijn, zich verder terug om nieuwe stellingen te betrekken, daar het gevaar bestaat, dait zij anders door den in aantal sterkeren vij and zouden kunnen worden omsingeld. De frontcorrespondenten uit Rangoon, wien men den raad heeft gegeven zich bij de evacuatie der bevolking aan te sluiten en naar het Noorden te vertrekken, hebben bijna volkomen het contact met 't eigen lijke front verloren en kunnen ook niet 1 bij benadering zeggen hoe de frontlijn^ thans verloopt. Zeker is echter, dat een algemeene terugtocht der Britten aan den gang is. j ASSAM-WEG MOET BIRMA-WEG VERVANGEN I j Do strijd in Birma Het verkeer over den Birmaweg :s jegens den Japanschen opmarsch in de dcbting van Rangoon en den spoorweg taar de Chineesche grens stop gezet. >)esondanks schijnt Tsjang Kai Sjek niet an zins te zijn het verzet op te geven. lijn reis naar Britsch-Indië had naast be- prekingen over een eventueel Chineesch- 1 udiséhe alliantie voornamelijk een onder- 2 oek naar toevoerswegen ten doel en i ieds is er sprake van de mogelijkheden* tie de Assamweg zou bieden. Deze weg, begint in de stad Sadija, ge it gen in de nabijheid van het punt, v.aar Thibet. China en Assam aan elkan der grenzen. ~Sadija is door een spoor- liin verbonden met Tsjittatong, een ha- v >n aan de Golf van Bengalen. Van Sa- d ja loopt de weg langs de uitloopers v 'ti de Himalaya naar Tsjengtoe en ver- V' 'lgens naar Tsjoenking. De totale af- sl and bedraagt ruim 1500 K.M. De Assamweg bevindt zich nog in een ei rste stadium van ontwikkeling. Tiendui- 24 oden koelies zijn sinds het uitbreken VLB den strijd in Birma met den aanleg bezig, maar het terrein en kli maat bieden vele moeilijkheden. Op vele plaatsen loopt de weg over passen van meer dan 3000 meter hoogte en hon derden bruggen moeten gebouwd worden. Aan den Birma weg werd door 100.000 koelies gedurende een jaar gewerkt, zoo dat de Assamweg voorloopig niet voor transporten geschikt is. Bovendien moet rekening worden gehouden met Japan sche bombardementen op Tsjittagong en de vele kwetsbare punten in den weg. Tsjoenking-China heeft nog andere mo gelijkheden op het oog om de noodza kelijke wapens en munitie aan te voeren. Het opmerkelijke feit, dat Tsjang Kai- Sjek ook aan bezoek bracht aan den KhJJberpas. de verbinding tusschen Britsch Indië en de Sovjet-Unie, schijnt met even- tueele leveranties uit de Sovjet-Unie in verband te staan. De oude zijde weg", die door Turkestan voert, zal wederom in gebruik worden genomen. DE BETEEKENIS VAN RANGOON De grootste havea van Birma Rangoon, gelegen aan de Golf van Pegu, was de belangrijkste in- en uit- voerhaven van. Birma en Tsj oenking - China. Ruim 80 pet. van den Birmeeschen handel liep over Rangoon, dat over goede havenwerken en verbindingen met het achterland beschikt. Bovendien ikwam-tot voor korten tijd het voor China bestemde materiaal in Rangoon aan om per spoor naar Lashio aan de Chineesche grens gebracht te worden, waar de eigenlijke Birmaweg begint. De ertsen, die China in ruil voor de wapenleveranties aan En geland en de Ver. Staten leverde, wer den op dezelfde wijze vervoerd. Het voornaamste uitvoerproduet van Birma is rijst, waarvan jaarlijks meer dan 2 millisoen ton werd verscheept, voor namelijk naar Britsch-Indië. en Ceylon. Verder werden hout, plantenolie en tabak uitgevoerd. Door den mijnbouw in Birma, die wolfram, tin en lood oplevert, heeft Rangoon naast Tavoy en Moelmein ook eenige beteekenis gekregen als uit- voerhaven van ertsen. Het oliegebied, dat zich ten Noorden, van Rangoon aan weerszijden van de bevaarbareIrawadi uitstrekt, is door een pijpleiding met de haven verbonden. De j aarlijksche productie van 1.1, millioen ton wordt in de omgeving van Rangoon geraffineerd. De raffinaderijen van de Britsche Burmah. Petroleum Company hebben een capaciteit van 2500 vaten per dag en die van de Burmah Oil Compagny van 20.000 per dag. De smeer olie en benzine, die door een hoog oc taangehalte zeer geschikt is voor vlieg tuigen, ging grootendeels naar Britsch- Indië. Italisansch weermachtsbericht Het 635e weermachtsbericht van het Italiaansche opperbevel luidt als volgt: In Cyrenaica verkenningsaetiviteit van onze vooruitgeschoven posten. Tusschen Tobroek en Sidi-el-Barrani vielen lucht- formaties van de As verbindingseëntra van den vijand aan. Drie Wellington machines weiden door het luchtdoelge schut van Derna neergehaald. Talrijke andere vliegtuigen werden op den grond getroffen en onbruikbaar gemaakt of ern stig door de Duitsche jagers beschadigd. Golven bommenwerpers volgden elkaar op bij een aanval op Malta, waarbij de vlootbasis La Valetta en de vliegvelden Halfar en Lucca gebombardeerd werden. Een Hurricane werd in een luchtgevecht neergehaald. De vijand onderaam aanval len op Benghasi en Tripolis gedurende den nacht. Geen enkele schade van be- teekenis en geen slachtoffers. Een En- gelsch vliegtuig, dat door luchtdoelge schut van Benghasi in brand geschoten was, stortte in zee. j GUNSTIGE DUITSCHE POSITIE AAN HET OOSTELIJK FRONT Groote verspilling aan men chelijke kracht De door het opperbevel van de weer macht gepubliceerde cijfers over de bols- jewisfische verliezen in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari worden te Ber lijn. het beste bewijs geacht, voor wat men moet gelooven van de berichten! over z.g. Sowjet-successen der laatste weken. Volgens het eensluidende oordeel van deskundige waarnemers in de positie aan h*t Oostelijke front voor de Duitsche DE SLAG OM DEN ATLANT1SCHEN OCEAAN I DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht deelde gisteren het volgen de mede: Aan het Oostelijk front zijn tal rijke aanvallen van zwakke vijan delijke strijdkrachten afgeslagen. Door artillerie van het leger wer den voor den oorlog belangrijke installaties te Leningrad op doel matige wijze onder vuur genomen. In het hooge Noorden hebben af- deelingen gevechtsvliegers overdag en des nachts gedeelten van den Moermansk - spoorweg gebombar deerd en treffers geplaatst op de stations Landalaksja. en Loehi. Van 15—24 Febr. verloor de sovjet- luchtmacht 403 vliegtuigen. Daar van werden er 235 neergeschoten in luchtgevechten en 44 door lucht doelgeschut. De rest werd op den igrond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostfront 28 Duit sche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsch- Italiaansóhe verkennings-afdeelin- 'gen Britsche verkennihgsdetaebe- menten teruggeworpen. De achter- waartsche verbindingen van den vij-* and tusschen Tobroek en Sidi-el- Barrani werden gebombardeerd. Bij luchtgevechten werden 3 Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten. De luchtaanvallen op militaire doelen op Malta werden voortgezet, In een 'extra weermachtsbericht is bekend gemaakt, dat Duitsche duikbooten, midden in den Atlanti- schen Oceaan, in hardnekkige ge vechten, die dagen hebben geduurd, van ëen krachtig beschermd kon vooi 7 schepen, w.o. 2 tankscher pen, in totaal 52000 brt. tot zinken brachten. Voorts werden 6 groote schepen, w.o. een tankschip, zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat ook deze verloren zijn gegaan. Bij -dezen aanval heeft de duik boot onder bevel van kapt.-luit, Krech, zich bizonder onderscheiden. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht eenige plaatsen aan de Oostzeekust, onder meer de stad Kiel. aangevallen. Het aantal slachtoffers onder de burger bevolking is gering. De vijand ver loor 5 vliegtuigen. Doodstraf voor gewelddadig optreden tegen Duitschers Een Nederlander heeft op den ochtend van 25 dezer in Den Haag twee Duitsche ambtenaren bij de rechtmatige uitoefening van hun functie handtas.elijk aangevalenen door vuistslagen aanmerkelijk ge wond. De dader moest zich nog den zelfden dag voor het Duitsché ge rechtshof verantwoorden, dat hem wegens misdrijf volgens art. 1 der Verordening tot Bescherming van de Orde (gewelddadig optreden te gen Duitschers) ter dood veroor deelde. RECHTZAKEN Ontaarde moeder De vijfde kamer van de rechtbank te Amsterdam h eeft een 25-jarige vrouw uit Bussum een jaar gevangenisstraf opge legd wegens verwaarloozing van haar kind. De eisch van den officier luidde anderhalf jaar. De vrouw had in Juni van het vorige jaar toen haar man in Frankrijk werkte, haar woning te Bus sum verlaten. Haar zestien maanden oude kindje liet zij onverzorgd achter. Eerst bijna een volle week later keerde zij terug. De schoonmoeder, door buren gewaarschuwd, had toen het bijna dood gehongerde kindje' reeds bij zich geno men. Met veel moeite slaagde men er in het in leven te houden. Het kindje was geheel vervuild in de wieg gevonden; van honger had het stakkertdje op haar dekentjes liggen kauwen. De mond was geheel ingedroogd. Verboden zenders Het Duitsche Landesgëridht heeft den Nederlander I. B. P. uit Amsterdam, we gens het luisteren naar en het versprei den van radioberichten van den vijand tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hetzelfde Gerechtshof legde aan den Nederlander P. de Gr. uit den Haag, die herhaaldelijk, ondanks het verbod, geluisterd heeft naar het uitzenden van vijandelijke radioberichten en zich boven- Wanneer verduisteren? Heden (Vrij ie g): zon onder 19 14. Morgen (Saterdag) zon op 8.31; zon onder 19.16 Tnaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 7.05; op 16.36 Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. dien aan anti-Duitsehe uitlatingen heeft schuldig gemaakt, een gevangenisstraf op van vier-en-eea-half jaar. i WINTERHULP NEDERLAND Heden en morgen zullen de gevers en geefsters van het werk aan Winterhulp zich kunnen tooien met sierlijke spelden, waarop enkele figuren uit onze historie staan afgebeeld, mannen, die niet praat ten, maar zich gaven voor het doel dat hun voor oogen stond. Hun voorbeeld dient navolging. Wat deed de Winterhulp voor Zeeland? De provinciale directeur van Winter hulp Nederland, mr. W. K. H. Dieleman, heeft dezer dagen eenige interessante cijfers medegedeeld. 38.000 personen hadden in Zeeland hulp. noodig op een bevolking van 255.000. Een cijfer, dat feitelijk geen commen taar behoeft. In onze welvarende provincievalt he laas nog veel nood te lenigen. Daaraan kunt U medewerken door te offeren aan het doel dat WHN nastreeft en waarop de heer Piek dezer dagen nog eens met nadruk heeft gewezen! Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 1 Maart: Dr, van Hoorn en Dr. Verspyck. legerleiding zoo gunstig, dat zij in de ge geven omstandigheden nauwelijks beter had kunnen zijn. Tot dit oordeel is men in Duitsche kringen gekomen op grond van de volgende feiten: le. Rapporten der legerleiding aan 't front melden sinds geruimen tijd, dat de bolsjewistische af deelingen, die de Duit sche stellingen probeeren aan te vallen, vaak een samenraapsel van resten van vroegere regimenten, divisies, ja zelfs legers zijn, en dat de Sowj etafdeelingeni vaak ten hoogste uit 150 man bestaan1. Dezelfde ervaringen zijn neergelegd in vele andere verslagen, waarbij de Duit sche legerleiding in het geheel niet over het hoofd ziet, dat den bolsjewieken na tuurlijk ook nog intacte troepeneertheden ter beschikking staan. 2e. Hieruit vloeit voort, dat de 'door het opperbevel van de weermacht ver melde cijfers van 56.806 gevangenen, om niet te spreken van het aantal dooden, dat een veelvoud hiervan bedraagt, niet bij benadering in divisies kan worden uitgedrukt. Hieruit vloeit echter ook voort, dat de Sowj et verliezen inderdaad eiken maatstaf te boven gaan. 3e. Naast de verspilling aan mensche- lijke kracht aan bolsjewistische zijde staat in denzelfden omvang de verspil ling aan oorlogsmaterieel. Hoezeer de bolsjewistische legerleiding beducht is voor de uitwerking der superieure Duit sche productie 1 aan oorl ogsma terieel, bewijst het beste haar noodkreet tot de oorlogsindustrie van de Vereenigde Staten en Engeland. BOODSCHAP VAN HITLER Herdenkingsplechtigheid te München De oudste medestrijders van den Füh- rer hebben Dinsdag in de feestzaal van het Hofbrauhaus een plechtigheid gehou den ter gelegenheid van het feit, dat 22 jaar geleden de NSDAP werd opge richt. Op dezen gedenkwaardiger! dag had Adolf Hitler voor de eerste maal voor een duizendkoppige menigte de 25 punten van het partijprogram afgekon digd. j De Führer, die dit jaar^door de voor-i bereidingen voor de definitieve afreke ning diet het bolsjewisme was verhin derd, dezen dag in den kring van zijn düdste medestrijders door te brengen, had groeten gezonden, welke door gouw leider Wagner werden voorgelezen. Hit- Ier zegt in deze begroetingswoorden o.a.: Voor de' eerste maal sedert vele jaren is het mij niet mogelijk aan den herden kingsdag van mijn oudste medestrijders deel te nemen» Ik kan echter het hoofd kwartier juist in den tijd, waarin een winter zijn einde nadert, waarvan onze tegenstanders alles hebben gehoopt, niet verlaten. Deze winter zooals er se dert honderd jaar geen is voorgekomen heeft ons reeds eind November 19*1 overvallen. Sneeuw en vorst brachten daarmede den in de historie unieken zegevierenden opmarsch der Duitsche weermacht tijdelijk tot staan. Nu hoop ten onze tegenstanders het Duitsche le ger het lot van den Napoleontischen te rugtocht te kunnen doen ondergaan. Deze poging is jammerlijk mislukt. Mis lukt vooral door de dapperheid en de offervaardigheid van onze weergalooze mannen, die zij aan zij met onze bond- genooten in de ijzige stormen van De: cember. Januari en Februari even hard standgehouden hebben als zij te voren in de gloeiende hitte van Juni, Juli, - Augustus en September hun onvergan kelijke overwinningen bevochten. Thans, nu de zwaarste koude voorbij is, op de Krim en in het Zuiden van Rusland de sneeuw reeds begint te smelten, is het mij niet mogelijk mijn plaats te verlaten, waar de voorbereidingen wor den getroffen voor de definitieve afre kening met de samenzwering, die van de bankiershuizen der plutocratische we reld tot het gewelven van het Kremlin hetzelfde doel nastreeft: uitroeiing der Arische volken en menschen. Ons. ouden nationaal-socialisten, is deze gemeenschap van joodseh-kapitalisme en communisme niets vreemd. Zooais in het binnenland van ons land vóór en na de eersten wereldoorlog, zijn het ook thans alleen joden en steeds weer joden, die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de volkerenvervreemdingi Er be staat echter één onderscheid, wanneer wij den wereldstrijd van thans vergelij ken met het einde van den oorlog der jaren 1914-1918. In 1919 waren wij, na tionaal-socialisten. een klein groepje over tuigden, die de internationalen vijand der menschheid niet slechts zagen, doch ook bestreden. Thans hebben de gedachten van onze nationaal-socialistische en die der fascis tische revolutie groote en geweldige sta ten veroverd en mijn voorspelling zal worden vervuld, dat door dezen oorlog niet de arische menschheid vernield, maai de jood uitgeroeid zal worden. Wat ook de strijd met zich mede zal brengen, hoe lang hij ook duren mag, dit zal zijn uiteindelijke resultaat zijn. En dan eerst, na. het uit den weg ruimen van - deze parasieten, zal voor de lijdende wereld een lange tijd van volkerenverzoening en daarmede van waren vrede komen. Ik ben derhalve thans meer dan ooit "m den geest bij u, mijn oude nationaal- socialisten. Ik ben echter op dezen dag ook persoonlijk nog meer doordrongen van onwankelbaar vertrouwen en het heilige8* geloof, dat de geweldige strijd, waarin wij ons thans bevinden en die op 24 Februari 1920 begonnen is in deze zaal, waarin gij thans bijeen zijt, niet anders kan eindigen en niet anders zal eindigen dan onze eigen wonderbaarlijke worsteling om de macht in het Duitsche rijk. Zooals in de lange jaren van toen de voorzienigheid onzen strijd gezegend heeft, zal zij hém ons thans laten win nen. Wat toen een partijprogram was, zijn thans reeds de thesen van een nie- we en beter wordende wereld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1