ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 FEBRUARI 1942 OPOEHOI ZIERIKZEESCHE COURAKT ABONNEMENTi Prijs: in Zlerikzee J 1.60, elder* JIM 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag- Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode,"jZierikzee, Schnith. B 94, Tel. 82 Giro no. 187677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14870 ADVBBTBNTIBS Prijs: 21 cents per regel, minimpal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Sue- cesjes op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot '•morgens 9 uur. RADIOREDE VAN ROOSEVELT President Roosbvelt heeft Maandagavond in een radiorede, naar de Britsche nieuwsdienst uit Washington meldt, o.m. gezegd: „Voordat ons de voortdurende stroom van ons bewapeningsmateriaal een dui delijke superioriteit heeft gegeven, moe ten wij er aan vast houden onze vijan- anden te verslaan, waar wij ze aantref fen, ook al moeten wij wellicht een zekeren tijd terrein opgeven." Op het oogenblik, aldus Roosevelt, eischen wij een zware schatting van onze vijanden. De president zeide vervolgens: „Wij en niet onze vijand zullen het offensief in dezen oorlog uitvoeren. Wij zullen de laatste slagen winnen en definitief vrede maken." Ln zijn verdere rede zeide de president o.m. nog: „Wanneer wij, zooals gevraagd is, onze oorlogsschepen,"onze vliegtuigen en onze koopvaarders naar de vader- landsche wateren zouden brengen en ons uitsluitend zouden concentreeren op de laatste verdedigingsloopgraven, zouden onze groote krachtbronnen van elkander worden afgesneden." De Vereenigde Staten zouden dan gee nerlei hulp meer kunnen zenden naar China, Engeland, de Sowjet-Unie, naar de Middellandsche Zee en de Perzische Golf. Wanneer - de Vereenigde Staten mét een zoodanige eenvoudige politiek zou den ophouden, n.l. de Noordatlantische ravitailleeringslijnen naar Engeland en de Sow jet-Unie te beschermen, aldus Roosevelt, dan zouden zij er toe bij dragen „het schitterende Russische tegen offensief tegen de Duitschers kreupel te doen worden. Zij zouden Engeland be- rooven van een belangrijk deel van zijh aanvoer van levensmiddelen en oorlogs tuig. Ondanks den grooten afstand en de moeilijke transportomstandigheden staan reeds, aldus de president, een groot aan tal bommenwerpers en andere vliegtuigen der Vereenigde Staten met Amerikaan- sche bemanningen, in dagelijksch ge vechtscontact met den vijand in het Zuid westen van den Stillen Oceaan. Duizenden mannen Amerikaansche troe pen bevinden zich thans in dit gebied. De oorlog tegen Japan moet gewonnen worden door een slijtageproces. De twee laatste maanden is er niets gebeurd, dat den Vereenigde Staten aanleiding zou moeten geven om deze fundamenteele strategie aan eenherziening te onder werpen. Roosevelt beweerde vervolgens, dat de consequenties van den aanval op Pearl Harbour, al waren ze „ernstig genoeg", sterk overdreven zijn. Het aantal der in Pearl Harbour op 7 December gedoode officieren en manschappen bedroeg 2340 en het aantal gewonden 946. Van alle in Pearl Harbour gestatiön- neerde schepen zijn, volgens de gegevens van Roosevelt, slechts drie buiten dienst gesteld. Ten slotte verklaarde Roosevelt, „nooit tevoren hebben wij zoo weinig tijd ge had, waarin zooveel te doen is." AMERIKA EN FRANKRIJK Mislukte pogingen om' de Fransöhen te winnen Hel Amerikaansche tijdschrift „Satur day Evening Post" publiceert een zeer belangwekkend artikel over de betrek kingen van de Vereenigde Staten met Frankrijk, aldus het D.N.B. uit Bern. Daarin wordt beweerd, dat reeds voor het uitbreken van openlijke vijandelijk heden tusschen de Ver. Staten en Duitsch- land een onderaardsch.e oorlog tusschen beide landen op Franschen bodem is uitgevochten. De Amerikanen hadden daarbij twee-, doeleinden op het oog: le.. De Duitschers te verhinderen om het Fransche schip van staat in de ha ven eener nieuwe Europeesche ordening binnen te sleepen. 2e. De strategische posities van Frank rijk in Noord- en West-Afrika te be" zetten. Den Engelschen wordt daarbij verwe ten, dat zij militair niet sterk genoeg ge weest zijn om Fransgh-Noord-Afrika, Syrië en de Fransche havens aan de Westkust van Afrika met inbegrip van Dakar te bezetten. De Engelschen, zoo vervolgt het artikel, zijn, zooal^bekend, in dezen oorlog zoo goed als bij machte geweest het initiatief te nemen wanneer zij het gaar ne wilden. In dit geval ontbraken hun vliegtuigen, schepen en soldaten. De Vereenigde Staten aan den an deren kant bevonden zich tegenover Frankrijk in een onaangename positie. In de Ver. Staten heeft men nl. met alle slechts denkbare middelen geprobeerd de sympathie voor de Franschen aan te wakkeren. Deze propaganda is na de ineenstorting van Frankrijk een boeme rang voor de Ver. Staten gebleken. Na eerst iederen Amerikaan de deugden der Franschen voor oogen te hebben gevoerd, kan men thans niet plotseling tot het tegenovergestelde overgaan. De Ver. Staten- hebben nu een admiraal als ambassadeur naar Vichy gestuurd. Het eenige doeltreffende wapen, dat daar bij voor de Ver. Staten in Frankrijk is overgebleven, was het middel der om- kooping, nl. de belofte, den hongerlij denden Franschen levensmiddelen te ver schaffen, „niet uit overwegingen van vriendschap" maar om deze belofte als een „wapen der onderaardsche oor logvoering tegen Duitschland" te ge bruiken. De philantrepische Amerikaansche or ganisaties ails het Roode Kruis en de Quakers moesten bij' deze propaganda der Ver. Staten in Frankrijk de instru menten zijn. Dit geheele plan is echter in duigen gevallen door de starre opvatting der Engelschen van de blokkade. CHURCHILL VOOR HET LAGERHUIS over den stand van den oorlog Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis een overzicht (gegeven van faen stand van den oorlog. Hij sprak daarin van een „vrij lange periode van nederlagen!" waardoor Engeland zich „als gevolg van den plotselingen aanval van Japan" door heen heeft moeten worstelen. De pre mier gat' Uiting aan de hoop, dat da toekomst voor Engeland gunstiger zou worden en wel vooral op grond van de geweldige kracht en macht van de Sov jet-Unie, alsmede van de Amerikaansche deelneming aan den oorlog". Vervolgens sprak Churchill over de wijzigingen in het kabinet. Hij gaf te verstaan, dat in de functies van de on derstaatssecretarissen nog meer verschui vingen zullen plaats hebben. Daarna bracht hij de „zware belasting van de Engelsche scheepvaart" ter sprake, die ontstaan is uit de geweldige uitbreiding van den oorlog. Vooral de laatste twee maanden zijn „de scheepsverliezen op zeer ernstige wijze toegenomen", daar de Britsche flottielje duikbootjagers en de lichte marinesirijdkrachten tot het uiterste in beslag zijn genomen. Zinspe lend op de capitulatie van Singapore en de gebeurtenissen in den Stillen Oceaan merkte Churchill op, dat de vijand de superioriteit in de lucht bezit en dat de Engelschen derhalve op „nog Vele harde onaangename ervaringen" voorbereid moeten zijn. TSJANG KAI SJEK ALS BEMIDDELAAR Óndsrhandelingen met Pandit Nehroe Engelsch -Indie heeft, zooals bekend, geen eigen bewapeningsindustrie. Naden gewapenden opstand in het jaar 1857 bleven de Engelschen onverbiddelijk op het standpunt staan, dat in Indië onder geen omstandigheden kon worden ge duld, dat er oorlogsmateriaal werd ver vaardigd. Nog tijdens den wereldoorlog moest Indië alles, wat de Engelsch-Jndji- sche troepen voor bewapening en uit rusting noodlig hadden, uit Groot-Bfit- taimië laten komen. Na afloop van den wereldoorlog bleef deze kwestie hangende. Het is dierhalve gemakkelijk te begrijpen, dat de Indische bewapeningsiendustrie, die zoo lang was verwaarloosd, in geen enkel opzicht in staat was om te voldoen aan de zware eischen, welke haar plotseling werden gesteld. Daar' komt nog bij, dat men van het Indische volk in zijn geheel weinig geestdrift voor dit doel kan ver wachten. Men heeft van Engelsche zijde al het mogelijke gedaan om deze geestdrift aan te wakkeren, maar zonder resultaat. Men heeft belofte op belofte laten volgen, .doch daarvoor geen willig oor gevon den. Al deze beloften hadden betrekking op „na den oorlog"; kan men het den Indiërs kwalijk nemen, dat zij daarvoor moeilijk in geestdrift waren te brengen, na de ondervindingen welke zij reeds vroeger hebben opgedaan? DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Hel Opperbevel der weermacht maakte gisteren bekend In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front werden bols jewistische aanvallen door Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troe pen afgeslagen in den Centralen en den Noordelijken sector van het front duren de gevechten, beurte lings in den afweer en in den aanval, voort. Luchtaanvallen in snelle opeenvolging op Sebastopol veroorzaakten uitgebreide branden in het stads en het havengebied. In de wateren der vesting werd een bolsjewistische kruiser door bommen ernstig getroffen. In Noord-Afrika wederzijdsche verkenningsactiviteit. Duitsche ja gers schoten vier Britsche vliegtui gen neer. Op Malta troffen bommen van zwaar kaliber duikbootligplaatsen in de haven van La Valetta. In het zeegebied ten Noorden van Cromer dreef de luchtmacht in den afgeloopen nacht een Britsch konvooi uiteen. Twee vrij groote koopvaardijschepen werden zoo zwaar getroffen, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. Bij aanvallen van Britsche bom menwerpers op de Duitsche bocht verloor de vijand in den afgeloopen Feldwebel Koerpel, vliegtuigbe nacht 3 vliegtuigen, stuurder in een jachteskader heeft gisteren 4 tegenstanders neerge schoten en daarmede zijn 72ste overwinning in de lucht behaald. BEKENDMAKING Door het bureau van den weer machtsbevelhebber in Nederland wordt medegedeeld: Vier Nederlanders zijn bij de po ging om zich aan te sluiten bij het Nederlandsdhe koloniale leger om daar oorlogsdiensten te ver richten tegen de spilmogendfaeden, buiten Nederland, gearresteerd. Zij werden door een Duitschen krijgs raad wegens begunstigen van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. Thans doet Groot-Brittannië zijn best om tot een overeenkomst te geraken met Pandit Nehroe, den opvolger van Gandhi1. Aanvankelijk zouden de onderhandelin gen worden gevoerd door Amerika, doch dit voornemen mislukte om bepaalde re denen. Nu verscheen plotseling Tsjang Kai Sjek in Indië. Hij voerde besprekin gen met Lord Linlithgow, den onder koning van Indië en bracht kort daarna een bezoek aan -Nehroe. Er kan geen twijfel aan bestaan, of hij is bezig te trachten, de tusschen sbeide partijen bestaande kloof te overbruggen. Naar verluidt is hij bereid, zijn Chinee- sche troepen ter beschikking te stellen van de Engelschen, ter verdediging van den Indischen bodem. Veel hangt even wel af van de houding van'Pandit Nehroe en van de houding van het Indische volk zelf DE BIRMAROUTE dat de Japanners Indo-China waren bin nengerukt. Doch' bij nadere beschouwing is gebleken, dat hier enorme technische moeilijkheden rijzen; en, indien deze niet onoverwinnelijk zijn, zou het toch nog zeer lang duren, voordat men van deze route gebruik kon maken. y Kortom: de Birmaroute is en blijft wat men haar wel eens heeft genoemd: de levenslijn van China". Wanneer zij werd geblokkeerd, zou dit op het oogen blik nog catastrophaler zijn, omdat de magazijnen te Rangoon volgepropt zijn met Amerikaanseh materiaal voor China. Men moet derhalve wel tot de siotsom komen: wanneer de Birmaroute geblok keerd wordt, moet China alle gedachten aan een grootsch opgezet offensief la ten varen. AANSLAG OP VON PAPEN? Op de boulevard Ataturk te Ankara is Dinsdag een bom ontploft. Een man werd hierdoor in stukken gereten. Twee voorbijgaande jongemeisjes liepen ver schillende verwondingen op. De Duitsche ambassadeur von Papen met echtgenoote, die uit tegenpvergestelde richting kwam en die zich op weg naar de ambassade^ op 17 meter afstand van de plaats be-' vond waar de bom ontplofte, werd door den luchtdruk op den grond geworpen. De ambassadeur en zijn echtgenoote ston- den ongedeerd op en zetten hun wan- delnig naar de ambassade voort. I Het feit dat de bom tijdens het pas- seeren van den ambassadeur en diens echtgenoote tot ontploffing kwam, geeft het parket ernstig aanleiding te denken aan de. waarschijnijkheid dat deze kwaad1- Wanneer verduister* n? Heden (Donderdag)zon onder 19 12. Morgen (Vrijdig) zon op 8.83; zon onder 19.14 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 6.24; op 15.35 Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. zoo bericht DNB uit Sjanghai, verwacht men te Batavia een Japanschen aanval op Java, waarvan de val zou beteeke- nen, dat het geallieerde Zuidzeefront naar 1 Australië moet worden teruggetrokken. Ondanks het ernstige gebrek aan vlieg tuigen, zoo wordt uit Batavia gemeld, heeft men de~boop nog niet opgegeven, dat op Java tot het uiterste tegenstand zal worden geboden. Men wijst er te Batavia verder op, dat er in Nederl- Indië practisch geen linie meer is, waar- op men zich kan terugtrekken. llalisaRich wssrmachlsbsricht Luchtaanval op Mschili afgeelagen Het Italiaansche weermachtsbericht no. 634 luidt als volgt: Een formatie vijandelijke verkennings- vliegtuigen heeft een van onze versterkte stellingen ten Oosten van Mechili aan- gevallen. De aanval werd afgeslagen en de formatie werd na een kort gevecht tot den aftocht gedwongen. In Cyrenaica werd de activiteit van de i luchtmacht hier en daar gehinderd door hevige zandstormen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers neergeschoten. i Overdag en 's nachts werden de lucht- i aanvallen op Malta voortgezet. Belang- rijke doelen werden getroffen. Enkele op den grond staande vliegtuigen werden vernield. willige daad gericht was tegen den per- I China's levenslijn Men vraagt zich in Londen af of de catastrophe van het Malakka-Schiereiland en Singapore niet zou kunnen leiden tot een terugslag bij het Chineesche volk. Men geeft 'zich zelfs reeds moeite, de sterk bedreigde Birmaroute te vervan gen door andere wegen, waarlangs men Tsjang Kai-sjek van het noodige zou kunnen voorzien. Ais eerste van deze routes wordt ge noemd de oude, z.g. „zijdestraat", die door Noord-China loopt en dan op Sov jet-Russische 'gebied via den door de bolsjewisten aangelegden Toerksib-spoor- weg den Transsiberischen spoorweg be reikt. Een schaduwzijde van het geval is echter, dat deze route niet minder dan 2000 mijl lang is; in vergelijking daarmede is de Birmaroute nog kort. Deze is „slechts" 772 mijl lang. Bovendien verkeert deze weg volgens deskundigen in een jammerïijken toe- st. nd terwijl hij door buitengewoo slechte streken loopt, zoodat er niet meer dan 700 8o0 ton per maand over zou kunnen worden vervoerd. Over de 1 Birmaroute kunnen daarentegen p. maand 3000 ton worden getransporteerd. Ook verlieze men niet uit het oog, dat de bolsjewisten, .die vroeger de Chineezen langs dezen weg van oorlogsmateriaal 1 voorzagen, zelf alles noodig hebben wat 1 zij kunnen produceeren. j De tweede route, die eventueel in aan merking zou komen, loopt ten Zuiden van Tibet door Assam naar Indië. Op deze route hadden de Chineezen zelf de aandacht gevestigd, onmiddellijk na- soon van den ambassadeur. Het onderzoek wordt voortgezet DE OORLOG IN OOST-AZIË Rangoon geëvacueerd Nadat de geheele burgerbevolking en de regeering Rangoon verlaten hebben, heeft thans ook de zender Rangoon de uitzending gestaakt. De Birmeesche ra dio zendt voortaan op de golf van Man dalay. Mandalay, dat rond 700 k.m. ten Noorden van Rangoon ligt, is thans ze tel der regeering en militair hoofdkwar tier geworden. Hiermede heeft men Ran goon, naar de berichten uit Birma mel den, reeds zoo goed als opgegeven. Slechts een klein aantal troepen is nog in de stad gebleven om bij een verder oprukken der Japanners vemie- lingisaclies door te voeren. De Japansche troepen staan, volgens berichten van den zender Mandalay, bij hun opmarsch naar Rangoon op slechts enkele mijlen voor Pegu. Terwijl de opmarsch van Moul- main door zeer moeilijk en vaak onge baand-terrein loopt, zijn met de Sittang- rivier alle hinderpalen overwonnen, want van Pegu uit leidt een breede slechts 50 k.m. lange autoweg naar Rangoon. Luchtaanvallen op Java Naar het Japansche hoofdkwartier me dedeelt? heeft de luchtmacht van het Ja pansche leger Dinsdag Java aangevallen en boven de vliegvelden van Bandoeng, Batavia en andere Javaansche vliegvel den 68 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten of op den grond vernield. Boven dien werden in de haven van Batavia een lichte kruiser- en twee koopvaardij schepen van elk 8000 ton zwaar bescha digd. De Japanners verloren bij deze i aanvallen één vliegtuig. Een Japansch vlooteskader, dat aan den aanval op Koepang heeft deelgeno men, heeft, naar Domei meldt, een Ned.- Indisch tankschip bult gemaakt. De be manning nam de vlucht. Het schip kreeg echter geen schade. Met dagelijks toenemende spanning, Dagorder van den dir.-generaal van Winterhulp Nederland Landgenooten, Juist in dezen tijd, nu de winter ons terdege laat voelen, wat koude werkelijk beteekent, spreekt de nood van onze behoeftige landgenooten wellicht sterker tot u dan ooit het geval was. Het is verblijdend dat juist in dezen tijd, np tal van landgenooten verstoken zijn van warmte en het meest noodzake lijke .yoedsel, Winterhulp Nederland op zooveel plaatsen kan. ingrijpen, dank zij den inzet van duizenden vrijwillige me dewerkers, jongeren en ouderen, die on danks de weersomstandigheden er op uit trekken om hulp te verleenen, daar i waar het noodig is. I Deze vrijwillige medewerkers hebben I het begrip gemeenschapszin tot werke- i lijkheid gemaakt en ik doe een dringend beroep op hen om onvermoeid door te gaan en ych met alle krachten in te zetten. Doch verder zou, ik allen, die'nu nog aarzelend aan den kant staan willen vragen om te beslissen. Beslissen om zich mede in de gelederen te scharen van ,ons groote W.H.N.-corps, dat leeds in staat was tienduizenden in den lande te helpen. Op 27 en 28 Februari zal wederom' een straatcollecte worden gehouden, een collecte waarbij de* beeltenissen van groo te mannen uit onze historie zullen wor den verkocht. Laat de herinnering aan hen u de beslissing gemakkelijk maken. Zij hebben niet gepraat, maar gedaan. Maak hen niet beschaamd. Doe zooals zij en zeit u in voor uw volk. Twee mogelijkheden staan voor u open. Offert. Offert, omdat tienduizenden wach ten en ook van uw beslissing afhankelijk zijn. Meldt u ials collectant of collectrice, om anderen het offeren mogelijk te ma ken. Doch het best dient ge uw volk door geld en tijd ter beschikking te stel len. Offert en meldt u, opdat ons devies op 27 en 28 Febr. bewaarheid worde; „Voor het volk, door het volk". Den Haag, Februari 1942. PIEK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1