ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942 OPOENOI ZIERIKZEESCHE COURANT DE VERLIEZEN DER SOVJETS VAN 1 JANUARI-20 FEBRUARI ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 1797 - 1889 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt iederen werkdag. Uitgave: N.V. Zierikzeeaohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STB JAARGANG No. 14869 ADVERTENTIES Prijs: 22 cents per regel, minimaal 88 cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesses op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 9 uur. Het opperbevel der weermacht maak te Maandag bekend: In het Oosten herhaalde de vijand in verscheiden sectoren van het front zijn vergeefsche aanvallen, waarbij zijn strijdkrachten meedoogenloos in den strijd werden geworpen en zware verliezen leden. Bij luchtaanvallen in het Dcnetzgebied en in het Noor delijke deel van het Oostelijk front werden 26 treinen der bolsjewisten zwaar getroffen. De vijand verloor gisteren aan het Oostelijk front 44 vliegtuigen. In het tijdvak van 1 Januari tot 20 Fety-uari 1942 werden aan het Oostelijk front 56.806 gevangenen binnengebracht. De bloedige verliezen van den vijand bedragen een veel voud van dit aantal gevangenen. In denzeliden tijd werden 960 pantser wagens, 1789 kanonnen en meer dan 8.000 voertuigen van allerlei aard buitgemaakt of vernield. Verder wer den nog talrijke pantserwagens, ka nonnen, treinen enz. door luchtaan vallen achter het vijandelijke front vernield. De bolsjewistische lucht macht verloor in denzelfden tijd 699 vliegtuigen in luchtgevechten, 159 door luchtafweergeschut en 331 door vernietiging op den grond. Tegenover dit verlies van 1.189 vijandelijke vliegtuigen staat een verlies van 127 Duitsche vliegtuigen. In Noord-Afrika activiteit van ver- kenningsafdeelingen in het gebied van El Mechili. Italiaansche jagers yielen met groot succes een vijandelijk vlieg veld in het Oostelijk deel van Cyre- naica aan en vernielden daarbij 15 Britsche vliegtuigen. In het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee vernietigden Duit sche gevechtsvliegtuigen overdag bij herhaalde stoutmoedige aanvallen on danks krachtigen afweer van jagers en luchtdoelgeschut een door torpe dojagers beschermd Britsoh konvooi in Jiet zeegebied ten Noorden van Sidi Barrani. Zij brachten 2 vracht schepen van te zamen 16.000 B.R.T. tot zinken en beschadigden ook het derde schip van het konvooi door DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA bomvoltreffers zoo zwaar, dat het met slagzij bleef liggen. Op het eiland Malta werden vlieg velden alsmede werfinstallaties en scheepsdoelen in de haven La Valetta door Duitsche gevechtsvliegers met succes gebombardeerd. De Britsche luchtmacht drong in den af gel oopen nacht met zwakke strijdkrachten het Noord-Duitsche kustgebied binnen. Twee Britsche bommenwerpers werden neergescho ten. Het opperbevel van de weermacht maakte gisteren het volgende bekend: Op verscheidene plaatsen aan 't Oos telijk front deden formaties van het leger en de luchtmacht ook gisteren vijandelijke aanvallen mislukken. Gevechtsformaties van de lucht macht zetten de vernieling van bols jewistische spoorwegen voort. Hierbij werden ten Z.O. van het Ilmenmeer verscheidene transporttreinen vernie tigd en deelen van de Moermansk- spoorweg zrwaar getroffen. Bij nachtelijke aanvallen van Duit sche gevechtsvliegers op de vesting Sebastopol ontstonden groote bran den. In de periode van 20—23 Febr. verloren de bolsjewisten 83 pantser wagens. In Noord-Afr i. k a werden tij - dens acties van verkenningstroep en enkele Britsche verkenningspantser wagens vernield. Aanvallen waren gericht op de achterwaartsche verbin dingen en gemotoriseerde kolonnes van den vijand. Duitsche jagers scho ten ten O. van Solloem 4 Britsche vliegtuigen neer. Op het eiland Malta werden vliegveldinstallaties en 'lucht- afweerstellingen overdag en des nachts met bommen bestookt. Tij dens het vliegen van enkele Britsche bommenwerpers boven de Duitsche bocht heeft de artillerie der marine op 24 Febr. des morgens vroeg een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. DE OORLOG IN OOST-AZIË Rangoon bedreigd Het D.N.B. verneemt uit Bern: Verwacht kan worden, dat Rangoon zal vallen, zoo meldt Exchange Tele graph van daar. De' geallieerden trekken zich thans onder zware en Dloedige achterhoede-gevechten, terug op de stel lingen van de rivier de Sittang, die de laatste verdedigingslinie voor Rangoon vormt. Zaterdagavond is het tot een verbit terden slag op ongeveer 100 km. ten N.O, van Rangoon gekomen, die van beide jijden met uiterste krachtsinspan ning gevoerd wordt. Domei meldt, dat Japansche vliegtui gen Zondag de 40 km. ten Oosten van Rangoon gelegen stad Pegy hebben aan gevallen en gebombardeerd. De stad ligt aan de straat tusschen Rangoon en Mandalay. De regeeringsautoriteiten hebben Ran goon verlaten, zoo meldt Exchange-Tele graph uit Mandalay. Duizenden burgers, mannen en vrouwen zijn, naar verder in het bericht gezegd wordt, sedert Vrij dag op bevel der autoriteiten naar Man dalay onderweg. Te Rangoon zullen in het geheel geen burgers achter mogen blijven, doch alleen nog maar militairen en vernietigingsploegen. Te oordeelen naar de voorbereidingen, zal te Rangoon de tactiek van de „verschroeide aarde" stelselmatig en grondig worden toege past. Da verdediging van Java Naar Radio. Mundial uit Londen meldt, schrijft de Times over de situatie in den Pacific: „Java wordt thans uit drie richtingen bedreigd, van Sumatra uit het Westen, van Borneo uit het Noorden en van Bali en Timor uit het Oosten. Ook wanneer het met de ratio- neele taaiheid der Hollanders wordt ver dedigd, hangt zijn lot toch van de snel heid af, waarmede de Vereenigde Staten en Engeland in de vitale ruimte van Oost-Indië het evenwicht van de lucht en zeemacht herstellen kunnen. De aanval op Port Darwin was niet noodig om de Australiërs -,op het gevaar, welke hun commonwealth be dreigt, opmerkzaam te maken. De over weldigende, hoewel tijdelijke overmacht die Japan op zee en in de lucht tien weken geleden in de geheele Zuid-West- ruimte van den Pacific heeft veroverd, laat bij geen Australiër twijfel over wat de gevolgen zouden kunnen zijn. Met den val van Singapore zullen overgebleven illusies wel verdwenen zijn. Toen de Japanners in Singapore waren en in Penang en Sumatra en vail daaruit Australië bedreigden, toen zij in Rabaul landden en Nieuw-Guinea bedreigden, toen zij op Timor landden en een gevaar voor de Noord-Westkust van Australië begonnen te worden, en toen zij de Hollandsche vlootbasis Amboina bezet ten, die binnen reikwijdte van Port Dar win ligt, wist iedere Australiër dat thans het gevaar bij de drempel van Australië was gearriveerd. Bali ia Japansche handen De gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, jhr. Van Starkenborgh Stachouwer, zoo meldt de „Deutsche Ztg. i. d. Niederl.", heeft Dinsdagmorgen te Batavia officieel bekend gemaakt, dat Bali geheel in handen der Japanners is. Het oogenblik is thans nabij, waarop een algemeene aanval op Java moet worden gevreesd, welks kusten zeer uitgestrekt zijn. Do G.-G. deed een beroep op volk en leger om tot het uiterste vol te hou den. „Een zware strijd wacht ons, maar. wij zullen den strijd voeren met alle kracht, die in ons is". Naar de Engelsche correspondenten volgens Radio Mundial uit Batavia mel den, opereeren de Japansche oorlogs schepen, die troepen naar Ball brengen, onder de beschutting van een kunstma- tigen nevel, zoodat het moeilijk is bom- treffers op deze schepen te constateeren. Generaal Wavell heeft zich naar het front begeven en de Amerikaansche bommenwerpers van het type vliegende vestingen in den strijtf geworpen. Te Lissabon is volgens Radio Mundial bekend gemaakt, dat de twee Portugee- sche transportschepen, die troepenver- sterkingen naar Timor brengen, ter hoog te van Nederlandsbh-Indië zijn aangeko men. BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. Door het SS- en Politiegerecht in Ne derland zijn drie Nederlandsche staatsburgers, onder wie een half- jood, wegens het vervaardigen en verspreiden van verboden drukwer ken, waarin wordt aangespoord tot sabotagehandelingen tegen Duitsche belangen, ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. Italiaanseh weermachtsbericht Luchtaanval op vliegveld in Oost-Cyrenaica Het Italiaansche weermachtsbericht van Maandag luidt als volgt: Patrouillegievechten in de omgeving van Mechille. Een onzer formaties jachtvliegtuigen onder bevel van kapitein Dante Ocarso, heeft een stoutmoedigien aanval gedaan op de startbanen van het vliegveld Acro- ma in Oost-Cyrenaïca, waar 15 toestel len. Tijdens verscheidene aanvallen met machinegeweren, werden alle machines vernield, barakken en auto's in brand geschoten en troepen getroffen en op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigen keerden a lie terug. Duitsche vliegtuigen hebben in den strijd drie toestellen neergeschoten en een vierde op den grond vernield. Twee vijandelijke koopvaarders, een groot en een middelmatig groot, werden in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee gebombardeerd en in den grond ge boord. Doelen op Malta werden herhaaldelijk intensief gebombardeerd door krachtige formaties der Duitscne luchtmacht, die bovendien op den grond zes Engelsche toestellen in brand schoten. Het opperbevel van de weermacht deelde Dinsdag mede: Bij gevechten tusschen verkenningsaf- deelingen, die in ons voordeel eindigden, hebben wij eenige pantserwagens van den vijand vernietigd. De weersomstan digheden die opnieuw slecht waren ge worden, hebben de luchtmacht niet be let doeltreffend op te treden tegen de achterwaartsche verbindingen van den vijand en mitrailleurvuur te richten te gen groiote opeenhoopingen van gemecha niseerde middelen, waarvan eeü groot gedeelte in brand vloog of beschadigd werd. De aanvallen op Malta werden voortgezet en havenwerken werden krachtig bestookt. De doelen werden her haaldelijk getroffen door bommen van zwaar kaliber, die met zichtbare vernie tiging xintploften. Vier Engelsche machi nes werden door de Duitsche luchtmacht in luchtgevechten boven het eiland neer geschoten. De vijand ondernam met weinig talrijke formaties eenige aanvallen op Zuara, Benghasi en Tripolis. Er werd geen noe menswaardige schade gemeld. Een Itali aansche torpedojager, die een uit Lybië terugkeerend konvooi begeleidde, trof.een vijandelijk vliegtuig, dat brandend neer stortte. AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN Voor mannen en ongehuwde vrouwen Het Verordeningenblad bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de départementen van Sociale zaken en van Justitie betreffende den aanmeldings plicht van werkioozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen' van Nederland sche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste achttien/ en ten hoogste veertig jaar, die hum woonplaats of gewoon verblijf in Neder land hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, zich bij het bevoegde Gewestelijk Arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aanmel den. Niet tot aanmelding verplicht is hij, die: 1) in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds voor het in kracht tre den van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijf plaats bevoegde arbeidsbureau als werk zoekende heeft aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke of vak studie niet of niet volledig in staat iis in zijn levensonderhoud te voorzien, ten zij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: 1) Indien hij, die tot aanmelding ge houden is, op den dag van het in wer king treden van dit besluit niet in dienst betrekking staat, binnen veertien dagen na dit tijdstip; 2) in andere gevallen binnen 48 uur nadat de dienstbetrekking een einde heeft genomen, tenzij de aanvaarding van een nieuwe dienstbetrekking onmid dellijk daarop volgt, j- Als bewijs der inschrijving geldt de door het Gewestelijk Arbeidsbureau af- i gegeven inschrijvingskaart. i Hij, die een voorgeschreven aangifte niet tijdig, onvolledig, onjuist of in het geheel niet -doet, wordt gestraft met hechtenis van ten .hoogste drie maanden of met een geldboete van ten hoogste i drieduizend guliden. j De strafbaar gestelde handelingen zijn overtredingen. I Voor vervolging wegens overtredingen zijn economische rechters in eerste in- i stantie bij uitsluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1942. j BEPERKEN V.AN WERK In het Maandag verschenen Verordenin genblad is opgenomen het derde uitvoe ringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende het beperken van wenk. Hierin wordt onder meer het volgende bepaald De leiders van landbouw-, industrie- en handelsbedrijven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, behoe ven, toestemming om: 1) Den wekelijkschen werktijd van het bedrijf, van een afdeeling van het be drijf of van afzonderlijke werknemers op minder dan 48 uren vast te stellen; 2) Werknemers te ontslaan, tenzij ar tikel 1639 p van het Burgerlijk Wetboek toepasselijk is. Toestemming behoeft eveneens een op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit bestaande werktijdrege ling van minder dan 48 uren per week. Het verzoek om toestemming moet in viervoud aan hert; bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie worden gericht en dient met redenen te zijn omkleed. Bevoegd tot het verleenen van de toe- 'stemmingen zijn de directeur-generaal van den arbeid of de hiertoe door hem gemachtigde instanties. De toestemming kan van de vervul ling van bepaalde voorwaarden afhanke lijk worden gesteld. Overteding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden en met geldboete van ten hoogste tien duizend gulden of met een dezer straffen. HET BESCHIKKINGSVERBOD inzake vermogens van bedrijfsorganisaties In de Ned. Staatscourant van 23 dezer is opgenomen de beschikking van de organisatie-commissie, houdende verbod om over het vermogen van bedrijfs organisaties te beschikken. Door deze beschikking! wordt het ver boden: a. op eenigerlei wijze geheel of ge deeltelijk over het vermogen van een bedrijfsorganisatie te beschikken; b, rechtshandelingen te verrichten, waardoor op eenigerlei wijze een ver plichting tot het geheel of gedeeltelijk beschikken over het vermogen van een bedrijfsorganisatie ontstaat, behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werkzaamheden dier organi- astie noodig is. De organisatie-commissie is bevoegd van de gegeven verboden, al dan niet voorwaardelijk, geheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen. Deze beschikking is Maandag in wer king getreden. V Victorie - Duitschland wint voor Europa op alle fronten Het opperbevel van de weermacht maakte in een extra bericht gisteren bekend: Duitsche duikbooten hebben van konvooien op den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust wederom 8 schepen met een ge- zamelijken inhoud van 63.000 brt., w.o. vijf tankschepen, tot zinkên ge bracht. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onder 19 10. Morgen (Donderdag) zon op 8.35; zon onder 19.12. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 5.43; op 14.38 Volle maan Dinsdae 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. Eerste kwartier Woensdag 25 Maart. POST-TELEGR A AF - TELEFOON In 1941 werden in Nederland in totaal 70.905,765 interlocale telefoongesprekken gevoerd (1940: 66.830.3o2). Van deze ge sprekken kwamen er 32.229.416 door aan- aanvragen tot stand; de overige, dus 36.676.347 gesprekken, werden langs auto- matischen weg afgewikkeld, derhalve 54.55 pet. In 1940 bedroeg het 49.55i pet. De vooruitgang in 1941 is derhalve 1 aanmerkelijk. RADIONIËUW8 Donderdag 26 Februari Ernstige muziek. Het kamerorkest Ars nova et antique brengt van 14—15 uur, over Hilversum II, werken van 18de eeuwsche meesters o.a. van J. Fux, Joh. Stamitz en Johl. Chr. Bach. Gerard Bunk speelt van 17.45—18.10 uur, over Hilversum II, op het Omroep- kerkorgel een eigen compositie: inleiding, variaties en fuga in d kl. t. over een oud-Nederlandsch volkslied Op. 31. Het programma van het Omroep Sym phonic Orkest, dat van 19.30—20.45 en van 21—21.45 uur over Hilversum I wordt uitgezonden, is heden geheel gewijd aan werken van Hugo Wolf. Sport. Van. 18.25—18.30 uur kunt U oveT Hil versum I, de causerie van den heer Groothof beluisteren over de Olympische spelen. In 1896 werden de uit de Griek- sche oudheid beroemde Olympische spelen, op initiatief van de Combattin op moderne leest, hervat en behoudens in 1916 en 1940 iedere vier jaar gehouden. Godsdienstige uitzendingen in de week van 22 t/m. 28 Februari Donderdag 26 Februari. 10—10.15 uur Hilversum IIMorgen* wijding 16—16.20 uur Hilversum Zondag I van den Heidelbergschen Catechismus door ds J- H. Kluiver te Kolijnsplaat. 22.10—22.15 uur Hilversum II: Avond- wijding. Vrijdag 27 Februari. 10—10.15 uur Hilversum II: Morgen wijding. 16—16.20 uur Hilversum I: Cyclus „De zeven kruiswoorden" door ds P. de Haas te Utrecht. II. „Het tweede kruiswoord". 22.10—22.15 uur Hilversum II: Avond- I wijding. j j Zaterdag 28 Februari, j 10—10.15 uur Hilversum II: Morgen wijding. 16—16.20 uur Hilversum I: Bijbellezing door ds J. G. van Apeldoorn te Leiden. 1 22.10—22.15 uur Hilversum II: Avond wijding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1