NeemnAKKERTJÊ GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN OPZIENBAREND DOKUMENT Do rol on do plannon van Van Kleffens _In vervolg op het reeds Zaterdag ge publiceerde omtrent het rapport van den Franschen gezant te Den Haag, deelt het D.N.B. verder mede Van Kleffens liet den Franschen gezant weten, dat hij naar hij meende betrekkingen onderhield met vooraan staande nationaal-soclalistische kringen, dien hij zijn „goede diensten" had aan geboden. In werkelijkheid waren deze „vooraanstaande nationaal-soclalistische kringen" de gevolmachtigden van den Duitschen veiligheidsdienst, die, om deze Haagsche centrale onschadelijk te maken, daarmee contact hadden verkregen, welke centrale op haar beurt zeer nauw sa menwerkte met toonaangevende Neder- landsche kringen, en naar thans blijkt ook' met den toenmaligen Nederland- schen minister van buitenlandsohe zaken. Van Kleffens knoopte aan het denk beeld van een toekomstige „samenwer king" met Duitschland de voorwaarde vast, dat „Rijkskanselier Hitier en Von- Ribbentrop op de een of andere wijze niet meer aan de macht waren". Toen de Fransche gezant de opmer king maakte dat een vrede met elk na- tionaal-socialistisch regime moeilijk was, daar de Führer en zijn minister van buitenlandsche zaken later toch weer aan de macht zou kunnen komen, maakte Van Kleffens, naar uit het rapport verder blijkt, enkele ondubbelzinnige toespelin gen, „als zou deze uitschakeling defini- - lief" kunnen zijn. Deze woorden zijn niet anders dan een alleszins doorzichtige omschrijving 'voor een in Engelsche opdracht voorgenomen politieken moord met voorbedachten ra de, waaraan de Fransche en Belgische regeering hand in hand met den voor- naamsten schuldige aan den oorlog Roo sevelt, actieve medeplichtigen wilden zijn. Alle inlichtingen, die Van Kleffens uit Duitschland heeft ontvangen, zoo schrijft de Vitrolles in Zijn rapport, verklaren eensluidend, dat men rekening moet hou den met het gevaar van het uitbreken van een ernstige crisis in het Duitsche Rijk, indien de oorlog niet snel tot een einde wordt gebracht en indien het niet aan een autoritaire regeering zou ♦ge lukken de huidige Duitsche regeering op te volgen. Deze opvatting klopt, naar Van Klef fens volgens het rapport van den Fran schen gezant verklaarde, met die van „verschillende nationaal-soc'.alstische per soonlijkheden, die met toenemende be zorgdheid de crisis, die zich aankondigt, tegemoet zien". In het rapport wordt letterlijk het volgende gezegd: „Ik bracht hem vervolgens tot de er kenning, dat hij persoonlijke betrekkingen met de genoemde vooraanstaande per- i Uw huisapotheek en in Uw zak, steeds bij de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp bijj onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid, De Nec/er/andsche Pijnstiller te tete te te te te te te te W W oQ oo <X> cQ Op de renbaan des levens is hard loopen niet altijd het beste middel om, het eerst de eindpaal te bereiken. Roman van Christel Broehl-Delhaes 72 Nadruk verboden De verkenningstochten door 'tZweed- sche land hadden voor Johanne voor- loopig een einde gevonden: ze was met allen ijver en toewijding, waarover ze beschikte, aan een nieuw werk begon nen, dat bij de uitgeversmaatschappij van Frederik Hedlund zou verschijnen en vandaar, naar zij beiden hoopten, zijn zegetocht door alle beschaafde landen zou beginnen. De beide menschen, auteur en uitge ver. schiepen in zeldzame harmonie met elkaar. Hedlund werd voor Johanne meer en meer een onontbeerlijke raadgever. Door hem leerde ze de wereld beter ken nen en de belangrijke dingen onderschei den. Deze Zweedsche tijd had rijke vruch ten afgeworpen. Ze had het land leeren liefhebben, het land der uitgestrekte b'os- schen, der vele onstuimige rivieren en ontelbare meren en de zeldzame beko ring, de lyrische stemming, die er van- het landschap uitging, had zich ook aan haar meegedeeld. Vele dagen, die geen nachten kenden, was ze door het land getrokken, ze had geroeid en ook ge zwommen onder 't sprookjesachtige licht der Tieldere nachten. Ze was zoo ver, naar het Noorden gereisd als slechts,1 mogelijk was, de middernachtzon tege- soonlijkheden van het nationaal-socialisme onderhoudt, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien u zijn diensten aan te bie- j den en dat hij een antwoord van u ver wacht. Vertrouwd met den gedachten- gang van zijn zegslieden, gelooft hij, dat de onderhandelingen ongeveer op de vol gende basis gevoerd zouden kunnen worden, zonder dat hij echter, alvorens nauwkeurige inlichtingen hierover zijn verkregen, een definitieve toezegging kan I doen Staking der vijandelijkheden en ontwa- j pening van de tegenover elkaar staande i partijen, onderhandelingen tusschen de vroegere vijanden en de belanghebben de neutralen op voel van volledige rechtsgelijkheid, zoodra Rijkskanselier Hitler en Von Ribbentrop op de een of andere wijze uitgeschakeld zouden zijn: handhaving van 't nationaal-socialistisch regime, dat alleen in staat Is de massa bijeen te houden, doch een nationaal- socialistisch regime, dat verbeterd en menschelijker is. De latere onderhandelingen zouden, naar zijn meening, de volgende punten betreffen - Herstel van Polen zonder de door de Russen geannexeerde en door Wit- Russen en Oekrainers bewoonde gebie den, die Polen in 1920 gekregen heeft; inlijving van Dantzig en de „door den avonturier Korfanty in Silezië verover de gebieden" bij het Duitsche Rijk; een volksstemming onder internationale con trole zal over het lot van Tsjeeho Slo wakije en Oostenrijk beslissen. RUNDVET OF BOTER NAAR KEUZE De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op bon 13 van de boterkaarl. welke geldig zal zijn gedurende het tijd vak van Dinsdag 17 Maart a.s. tot en met Woensdag 25 Maart 1942, naar keuze boter of rundvet verkrijgbaar zfal wor den gesteld. Per twee bonnen zal men een hoeveel heid van 250 gram boter of 200 gralm rundvet kunnen betrekken. Zij, die op genoemd bonnummer rund vet wensehen te betrekken, dienen de met 13 genummerde bonnen vooraf bij hun slager in te leveren in de week. van Zondag 22 Februari 'tot en met 28 Februari 1942. De slagers moeten de in laatstgenoemd tijdvak van hun klanten ontvangen bon nen op Maandag 2 Maart a.s., ter ver krijging van een toewijzing voor vet, bij den plaatseKjken distributiedienst in leveren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat die aflevering zoowel van rundvet als van boter op bon 13 eerst •geoorloofd is met ingang van Dinsdag 17 Maart a.s. Verstrekking van B-steun Beïragen dezelfde als vorig jaar In een rondschrijven aan de bur gemeesters -der gemeenten heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken medegedeeld, dat de gemeentebesturen zich wat betreft het verieenen van den z.g. Bisteun, voorloo- pig aan dezelfde bedragen kunnen hou den ais in 1941 per hoofd mochten wor den uitgegeven. Itn de groepen van personen, die voor B-steun in aanmerking komen, is geen enkele wijziging gebracht. Deze steun, bestaande uit de verstrekking van klee ding, schoeisel en dekking, komt dus ten goede aan ingevolge de steunregeling ge steunde werkloozen en kleine grondge bruikers. De burgemeester of de daarvoor van gemeentewege bestaande commissie (het B-comité) wijst de personen aan, die B- steun zullen ontvangen en stelt tevens de uitkeering vast, die aan de betrok- moet. en als door een droom omvangen, verlangde ze naar een bevrijding in de werkelijkheid. En Hedlund begreep haar ook hierin. Ik geloof, dat het meisje naar huis begint te verlangen, zei hij schertsend, maar er lag toch een ondertoon van ban- g*en ernst in zijn woorden. In den Eifel bloeit nu de heide, antwoordde Johanne en haar oog!en dwaalden over de uitgestrekte meren en over het vlakke land. En aan de Moezel en de Ahr begint nu op 'de beschutte plaatsen de wijn al te rijpen..» -- Zullen wij er heengaan, Jo? vroeg Hedlund. en daarmee gaf hij haar het besfe antwoord, dat hij geven kon. Ja, zei ze, ik moet er nog eenmaal heen. Hij vermocht op deze zacht gefluister de woorden nauwelijks te reageeren, uit router vrees den droom (e zullen ver-< storen, dien ze bij hem verwekten. Maar tenslotte wilde hij, man van de daad, die hij nu eenmaal was, toch zekerheid' hebben. Je zegt: nog eenmaal! Bedoel je daarmee, idat je van plan bent naar Zweden terug te keeren? Ja, ik geloof stellig, dat ik terug kom. We willen er heengaan, opdat je alles zult leeren kennen, Frederik, alles wat bij mij heeft behoord en nog behoort, en zachter, zooals ik hier nu alles ken.... Zoo vertrokken zij op een dag, dat heel Zweden in den regen dreigde te zullen verdrinken, naar het Zuiden en Johanne had slechts haar moeder van haar komst op de hoogste gesteld door middel van een brief, waarin het heette: kenen, hetzij in geld, hetzij in natura, hetzij in bonnen, zal worden verstrekt. Mitsdien berusten het onderzoek en de beslissing in zake aanvragen om B-steun, zooals trouwens steeds het geval is ge weest, bij den burgemeester of het hier toe door hem aangewezen comité. Teneinde de verstrekking van den B- steun zoo vlot mogelijk te doen verloo- pen, geeft de secretaris-generaal den burgemeesters echter in overweging om, indien in hun gemeente een B-steuncomitc aanwezig is, een of meer functionnaris- sen van den Nederlandschen Volksdienst in dat comité op te nemen. De uitreiking van den B-steun zal ge schieden door de instanties van den Ne- derlandschaai Volksdienst, en wel zooveel mogelijk door de wijk- en blokhoofden. DE LANDSTAND IN ZEELAND De Zeeuwsche Landbouw Maatschappij is op 18 Februari 1942 opgelost in den Nederlandschen Landstand. Dit feit is voor Zeeland in .het alglemeen en de Zeeuwsche boeren in het bijzonder van groote bëteekehis'. De Landstand is n.!. geen landbouworganisatie in den gewo nen zin van het woord, maar het is een publiek-rechterlijk lidhaam met uitvoeren de bevoegdheden. De eenheid op het ge bied van den landbouw en de voedsel- voorziening waarnaar het overgroot© deel der boeren jarenlang streefde, is hier mede bereikt. De overheid zal zich terug trekken in haar eigien sfeer en geleideJ lijk vele van haar bevoegdheden over gaven aan den Landstand, dus aan de boeren zelf. zoodat ook taak van den Landstand isde boeren hun vrijheid terug te geven. Door den Landstand zal alles wat met den landbouw en de voedselvoorziening, in den ruimlslten ztn te maken heeft, be hartigd worden. Zetel van den Landstand in Zeeland is het bekende „Landbouwhuis" op de Groote Markt te Goes. Tot boerenleider van Zeeland werd benoemd de heer W. F. van Gorsel, die stamt uit een bekende Zeeuwsche boerenfamilie. Dezer dagen zullen ook de leden van den boerenraad worden benoemd en evenzoo zullen zeer bin- - nenkort de boerenraden op de dorpen worden samengesteld. (PZC) Elk der volgende bonnen Geeft reoht op het koopen van: 0 t/m. Jaar 22 Febr. t/m. 28 Febr.1942 10 A brood 10 B brood 4 rants. i V, rantsoen brood oi gebak 9 18 22 18 rantr 10 A vleesoh 10 B vleeBoh 1 rantsoen lh rantsoen vleesoh of vl.weren l1/, 2'/. 2'/. -21/. rant». 10 A aardapp. Is/, kg aardappelen i8/, 3 V. BV* 3 V, kS 10 B aardapp. l/, kg aardappelen V. Vs v2 Va kg 22 Febr. t/m. 2L Mrt. 1942 in tijdvak van vier weh*n 213 algemeen 1 kg suiker 1 1 1 1 kt? IOC10D Reserve 50 gram caoao 50 50 gram 214 algemeen 250 gram koffiesurrogaat 250 250' 250 250 gruw 215 algemeen 500- gram j"» 500 500 500 500 grau. 221 t/m» 224 algemeen 1 rantsoen bloei», brood of gebak 4 4 4 4 r&i l> 11D12D Reserve 250 gram rijat 500 - - - gras 225 algemeen 250 gram peulvruchten 250 250 250 250 gram 226 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 227 algemeen 100 gram vermicelli of maizena 100 100 100 100 gram 216 t/m. 220 algemeen 100 gram kaas 500 500 500 500 gr»K 10 A t/m 13 A melk I 3V, liter melk 28 14 - liter 10 B t/m 13 B melk 1 1 sji liter melk 7 7 liter 19 Febr. t/m. 27 Febr. 1942 in tijdvak van 9 dagen 09 09 boter ol rund vet boter of margarine Besohikbear per persoon 14 t/m. Vol- was- Jaar jaar senen in tijdvak van één week rauh VERSCHILLENDE BERICHTEN Ook amusementsorkesten moeten kun programma's inleveren Het departement van volksvoorlichting' en kunsten wijst erop, dat de program ma's voor muziekvereenigingen ten min ste drie weken voor de uitvoering plaats heeft, dienen te worden ingezonden. Dit geldt niet alleen voor de ernstige muziek, doch ook voor de lichte, zoodat amuse- ments-vereenigingen eveneens aan deze bepalingen zijn onderworpen. De beroeps- amusementsgezelschappen kunnen vol staan met het inzenden van het reper toire, waarbij er nog eens op wordt gewezen, dat het uitvoeren van muziek van Engelsche, Amerikaansche, Russische en Poolsche componisten en/of bewer kers, uitgezonderd Chopin, onder de hui dige omstandigheden niet is toegestaan^ Voor Hawaii-ensembles geldt de bepa ling, dat oorspronkelijke melodieën op het programma kunnen blijven, mits het Igeen Engelsche en Amerikaansche be werkingen zijn. Hetzelfde geldt voor Zuid-Afriikaansche liedjes van Nederland schen oorsprong. Ten slotte dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat in de programma's de namen der solisten en componisten of bewerkers moeten staan vermeld met voornamen en voorletters. Door het weg laten van deze gegevens kan vertraging in het nadeel van de uitvoering ontstaan Ik kom niet alleen; ik breng1 een man mee, dien ik waarschijnlijk nooit meer zal verlaten, omdat ik zijn vrouw wil worden. Je kent hem en je mag! hem ook graag, moeder; het is Frederik Hedlund, die steeds de beste plaatsen op de boot voor je uitzocht en je zijn) arm bood. wanneer het heuvelachtig^ ter rein van onze gemeenschappelijke wande ling wat al te veel van je krachten dreig de te zullen vergen. Jij mag dus weten, dat we komen moeder, maar wees zoo goed aan niemand iets te vertellen, ook niet aan de familie Kyber en Braubach. Ik zou ze graag allen verrassen. En tijdens de reis ritselde Erich Ky- ber's laatsten brief in Johanne's taschje. Mevrouw Gahl was zelf aan het station gekomen, alsof zij de twintig minuten, welke zij Johanne anders laten' zou heb ben gezien, niet kan afwachten. Moeder en dochter vielen elkaar zwijgend in de armen, maar achter den rug van haar dochter stak mevrouw Gahl Frederik Hedlund haar hand toe. Hij greep deze en hield haar zoolang vast, als Johanne in haar moeders armen lag. Op weg naar huis werd dan naar ai die onbelangrijke détails geïnformeerd, welke iedereen vraagt, die eindelijk van een lange reis is teruggekeerd: hij vraagt dingen, die hem in het dagelijksche leven gewoonlijk niet interesseeren. Johanne maakte daarop geen uitzondering. Toen ze voorbij de groote villa van Braubach kwamen, nam ze Frederik bij zijn arm'> en zei: Hier zullen we morgen direct een bezoek gaan brengen. Toen zij dit hoorde, overwoog mevrouw Gahl een oogenblik, of ze Johanne zou Roofmoo; d Donderdagavond is in ide gemeente Voorburg een roofmoord gepleegd, die het leven.' kostte van den 57-jarigen Van der L„ wonende aldaar. Om ongeveer kwart over zeven werd het slachtoffer in de Bilderdijklaan aan gesproken door een onbekenden man, die geld van hem eischte. Van der L. gaf hem zijn portemonnaie met inhoud, doch hierbij schijnt een worsteling te zijn ont staan.1, waarbij het slachtoffer met een dolle of met een mes in den rug werd gestoken. De dader nam daarna de vlucht. Een uit de richting Den Haag komende fietser was op eeniigen afstand getuige van de worsteling en begaf zich naar het slachtoffer, dat hem mededeelde, be roofd te zijn. De fietser zette den dader op de fiets na, haalde hem in en eischte het geld van hem terug. De dader overhandigde hem hierop de portemonnaie, waarop de fietser hem de vraag steldé: „Waar is de rest?". De dader stak hierop zijn hand in een binnenzak, alsof hij daar nog meer buit had, maar een oogenblik later kwam de hand te voorschijn met een dolk-of een mes, waarmede hij een aan val deed op den fietser. Doordat deze zijn fiets tusschen zich en zijn aanvaller plaatste, mislukte de aanval. De fietser vluchtte en stelde de politie op de hoogte van het gebeurde. De politie heeft Van der L. ter plaatse verbonden, doch tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwonding overleden. vertellen, dat Erich hier niet was, maar in Hamburg logeerde en dat mevrouw. Kyber zich in vage termen over een bin nenkort te* verwachten verloving had uit gelaten, maar tenslotte leek het haar toch beter met die mededeeling tot den volgenden dag te wachten. Ze wist maar al te goed, hoeveel tusschen haar doch ter en Erich Kyber had bestaan. Zooiets liet zich niet zoo gemakkelijk overwinnen Toen Johanne de schemerige gang van het ouderlijk huis betrad, sloot ze, even haar oogen. Hier was het Frederik, dat ik arm en ontmoedigd binnen trad, omdat bo ven in mijn werkkamer de zooveelste af wijzing van mijn werk lag en nu ligt het boek in alle étalages door het ge- heele land en de glrootste Zweedsche uit gever verzorgt de vertaling Ze drukte zijn arm, dien ze genomen had. En hier ze duwde de deur van haar werk-: kamer open, waar het heerlijk friseh rook en in alle hoeken bloemen prijkten, hier stonden toen de bloemen van mijn onbekenden en schuchteren vereerder Erich Kyber. En de bewondering van dezen eenen kleinen mensch was vol doende om me over mijn nederlaag heen te helpen; ik zei tegen mezelf: Ik wil! en toen heb ik tenslotte toch mijn doel bereikt! Zc streelde in gledachten de teere bla deren van een bouquet bloemen, die nu op dezelfde plaats stond, welke indertijd Erich's bloemen hadden ingenomen. Die zijn van Hermine, zei me vrouw Gahl haastig, als om te voorko men, dat Johanne ook -nu Erich voor den schenker zou houden. Bruinkoolbriketten j De secretaris-generaal van Handel, Nij- verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het voorschrift, dat de verbruikers van brandstoffen uitsluitend mogen be trekken van den leverancier, bij wien zij als kJant zijn ingeschreven, met ingang van heden niet meer van toepassing is op bruinkoolbriketten. Evenals turf mogen bruinkoolbriketten dus thans eveneens van een anderen handelaar dan van dengene, wiens kolen- nummer op de distributiekaart, identi- I teitskaart of inschrijvingskaart is vermeld, worden betrokken. Oogst in teslag genomen i Onlangs werd aan vijf landbouwers in Limburg verplichte inlevering van den oogst opgelegd. Te Tungelroy werd bij een landbouwer de geheele oogst in beslag genomen, daar de man niet wilde meewerken aan een spoedige afdorsching. De oogst werd daarna door een loon- dorscher op kosten van den teler ge- dorscht Deze wijze van optreden heeft tot gun- stig resultaat geleid, want in de daarop- volgende week werd in de omgeving van genoemde pla,ats terstond honderd pro- cent meer gedorscht door de landbou- j wers. Ongelooflik© toestanden j Ongelooflijke toestanden heerschen in het door de Duitsche troepen bezette Sowjetland. Men vraagt zich of, hoe het mogelijk is, dat in een „beschaafd" Ach ja, Hermine zei Johanne vol berouw, ik heb haar al dien tijd ver geten. Erich heeft haar eerst verdrongen en nu heeft Frederik het gedaan. Ze lachte. De elegische stemming was ver broken. Kom, moeder, laten we aan tafel gaan. Ik heb een ongelooflijken honger1 Nog dienzelfden avond belde ze de Braubachs op. iWat zeg je daarvan,' Rupert: ik ben weer in 't land. Ja, onverwachts;., Waarom zoo ineens? Ik had heimwee. Naar den Eifel, naar den Rijn, naar jullie allemaal. Ja, en ook naar joul Hoe gaat het met je vrouw? En den jongen? Ja, ik kom morgen naar jullie toe. Mag ik nog iemand meebrengen? Ik ben niet alleen hier! Het is Frederik Hedlund, een Zweedsche uitgever. Aha, de uitgever, dacht Braubach aan de telefoon, dus toch.... En hardop zei hij: We verheugen er ons al. op je weer bij ons te zien en met meneer Hedlund kennis te mogen maken. Ik kan helaas geen andere goede vrienden van je vragen, want Erich is niet hier, die zit in Hamburg. Ach, in Hamburg? antwoordde Jo hanne en plotseling wist ze alles, voelde ze: ik ben vrij, volkomen vrij en behoef nergens meer rekening mee te houden! Dat zal ik je mondeling wel eens vertellen, beloofde Braubach, kennelijk in de veronderstelling een belangrijk nieuw- je in petto te houden. Er zal zeker wel heel wat te bepraten zijn...; (Wflrtit vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2