NIEUWSBODE MAANDAG 23 FEBRUARI 1942 OPOENO! ZIERIKZEESCHE COURANT ZEVENTIEN KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee 'J 1.60, eld.r» JIK 1797 - 1889 per kwirtaal. Weekabonnemenlan rnsp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.Y. Zierikzeesohe Nieuwsbode,^Zierikzee,'Sohuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee i i "i 98STB JAARGANG No. 14867 ADVERTENTIES 1 Prijs: a cents per regel, minimis! 88 cents. Bij contract speciale prijxen. Sac cesjefl op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tol 's morgens nor. SOVJETTROEPEN VERNIETIGD IN DEN CEN1RALEN SECTOR Het opperbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: In den centralen sector van hef Oostelijke front heeft het leger van den generaal der pantser troepen Model, in verwoede gevechten, die 4 weken hebben geduurd, onder de moeilijkste weersomstandigheden, het gros van een vijandelijk leger inge sloten en vernietigd* alsmede sterke deelen van een vijandelijk leger ver slagen. Daarbij verloor de vijand rond 5000 gevangenen, 27.000 dooden, 187 pantserwagens, 615 kanonnen, 1150 granaatwerpers en machinegeweren, alsmede een groote hoeveelheid an der oorlogsmateriaal. Tegelijkertijd heeft dit leger voortdurende zeer he vige ontlastingsaanvallen van den vij and afgeslagen en ook hierbij den vijand zware verliezen toegebracht. In de overige sectoren van het Oos telijk front hebben formaties van het leger, gesteund door sterke strijd krachten der luchtmacht, den bolsje wisten bij hun vruehtelooze aanvallen zware verliezen berokkend. In het 'hooge Noorden bestookten duikbommenwerpers deelen van den Moermansk-spoorwegl met bommen van zwaar kaliber. In N.-Afrika werden in Ooste lijk Cyrenaïea Britsche verkennings- afdeelingen teruggeslagen. Op het eiland Malta plaatsten Duitsche ge- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA veehtsvliegtuigen bomtreffers op troe penverblijfplaatsen en vliegveldinstal- laties. Zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oce aan weer 17 schepen van 102.000 brt. in totaal tot zinken gebracht. Daar door wordt het resultaat, dat onze duikbooten tot dusverre voor de Amerikaansche kust hebben behaald, vergroot tot 80 schepen van 532.000 brt. in totaal. Ter voortzetting van de operaies in de Caraïbische Zee is een onzer duikbooten de Golf van Paria, ten Westen van Tri nidad, binnengedrongen en heeft op de reede van de Britsche haven Port of Spain twee schepen, waaronder een tankschip, tot zinken gebracht. In hét tijdvak van 11 tot 20 Fe bruari heeft de Britsche luchtmacht 99 vliegtuigen verloren, waarvan 38 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gin- den in den strijd tegen Groot-Brit- tannië 28 eigen vliegtuigen verloren. DUITSCHE DUIKBOOTEN VOOR AMERÏKA'S KUST De aanval op Port of Spain Ter aanvulling van het weermaéhtsbe- richt verneemt het DNB het volgende; ,,Meer schepen, steeds meer schepen", verkondigde de Daily Sketch" kortge leden als stelregel voor de Britsche scheepvaartpolitiek. De Duitsche duikboo ten hebben dezen stelregel tot de hare gemaakt. Steeds meer schepen worden door haar in den grond geboord. Dit-> maal waren het op den Atlantischen Oceaan weer zeventien vrachtschepen met, 102.000 brt., waardoor het totaal aantal voor de Amerikaansche kust tot zinken gebrachte schepen tot tachtig met 532.900 brt. gestegen is. Een trotsch suc ces, dat voor de vijandelijke koopvaardij vernietigend is. Alsof dit nog niet ge noeg was. wordt de verontrusting in N.- Amerikaansche kringen over den koenen Duitscben aanval op Curasao en Aruba levendig gehouden door een nieuwe suc cesvolle actie van een Duitsche duikboot in de Caraïbische Zee, welke heden door het weermachtbericht werd gemeld. Ditmaal gold het den aanval op Port of Spain, de hoofdstad van het Britsche eiland Trinidad voor de Zuid-Ameri- kaansche kust. Op het eiland bevindt zich een Amerikaansch luchtsteunpunt en wel het Zuidelijkste van de steunpunten keten New-Foundland-Bermuda Bahama- Eilanden-Jamaica-Antigua-Santa Lucia. Van Trinidad uit loopt de lijn verder over het vasteland naar Britseh-Guinea en Nederlandsch-Guinea tot Brazilië. Tri nidad is de in strategisch opzicht belang- rijkte stelling van de V.S. voor den» Zuidelijken toegang tot het Panamaka- naal. Bovendien wordt 't geheele scheep vaartverkeer van Noord-Amerika, hetwelk van Florida (Miami) via de Maagden Eilanden naar Afrika voert, over Trini dad geleid. Het tot zinken brengen van schepen op de reede van Port of Spain beteekent een nieuwen slag voor het Amerikaansch-Britsche prestige in het al gemeen en voor den olie-aanvoer op het Amerikaansche continent, in het bijzonder. Welke waarde moeten al deze vloot- en luchtstèunpunten voor de V.S. eigenlijk nog hebben, wanneer Duitsche duikboo ten achter de beveiligingslinies met suc ces kunnen opereeren? Het DNB meldt uit Boedapest: De bij acclamatie tot plaatsvervanger van den Rijksbetsuurder gekozen oudste zoon van Horthy, Stefan Horthy van Nagyabanya, is in 1904 te Pola geboren en van beroep oorspronkelijk ingenieur. Op 1 Juni 1940 is hij tot president van de Hongaarsche staatsspoorwegen be noemd. 4 Juli kreeg hij den titel van staatssecretaris. DE OORLOG !N OOST-AZIË Japansche landing op Bali Het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat twee Nederlandsche tor pedojagers gezonken zijn en een andere ernstig beschadigd in den nacht van 20 Februari, toen twee Japansche tor pedojagers in de Straat van Lombok (tusschen Lombok en Bali) een Neder- landsch-Indische vlootformatie aanvie len, bestaande uit twee kruisers en drie torpedojagers. Volgens het communiqué achtervolgden de Japansche torpedoja gers de vijandelijke kruisers gedurende drie uur, totdat er nog twee Japansche torpedojagers kwamen. Zij slaagden er in, torpedotreffers te plaatsen, vóór de kruisers ontkomen waren. Aanval op Java verwacht De slag om Batavia is begonnen, zoo meldt Exchange Telegraph, naar D.N.B. uit Stockholm verneemt. De zee-engte die de sterke Japansche contingenten bij Bali en Java scheidt, is slechts V-fa km. breed. De invasie van Java, zoo ver volgt het Engelsche persbureau, wordt van uur tot uur verwacht. Wavell moet er rekening mee ljpuden, dat zij uit vier richtingen kan komen, namelijk van Bali, alsmede van Sumatra, Borneo en Celebes. De Japanners hebben hun lan dingsvaartuigen, die zij indertijd op Ma- lakka hebben gebruikt, stelselmatig op Sumatra en Celebes geconcentreerd. De verbindingen tusschen Sumatra en Java zijn verbroken, doordat de Japanners den spoorweg bij Telok Bitong in het Zuid- Oosten van Sumatra aan Straat Soenda hebben bezet. Palembang werd den 17 Februari door de Japanners geheel bezet. De. grootscheepsphe luchtaanvallen op Java worden voortgezet. Da bezetting van Timor In verband met de uitbreiding der Japansche operaties tot Portugeesch Ti- mor spreekt heden de geheele te Tokio verschijnende pers de hoop en de ver wachting uit, dat de Portugeesohe regee- ring dezen om redenen van zelfverdedi- ging voor Japan noodzakelijken maatre gel zal begrijpen. Geen land eerbiedigt de integriteit van Portugal en zijn be zittingen meer dan Japan, zoo schrijft de Tokio „Nitsji Nitsji". Het Portugeesche volk kan, naar het blad betoogt, vertrou wen op de verklaring der Japansche regeering, dat de onschendbaarheid van het gebied wordt erkend, en dat de Japansche troepen terstond na het be reiken van het doel der operaties uit Timor worden teruggetrokken. (D.N.B.) Se Japansche buit om Singapore Het keizerlijke hoofdkwartier heeft in samenvattend bericht omtrent den ze- vendaagschen veldtocht, die met de be zetting van Singapore op 15 Februari is i geëindigd, medegedeeld, dat die Japansche strijdkrachten iï^pr dan 73.000 Britsche soldaten gevangen genomen hebben. De door de Japanners gemaakte buit bedroeg 300 kanonnen, 2000 machinegeweren, 50.000 geweren, 200 pantserwagens en tanks, 10.000 automobielen, 200 motorfiet sen, een schip van 10.000 ton-, alsmede 3 tankschepen van 5.000 ton en voorts nog vele kleinere schepen en enorme hoe veelheden oorlogsmateriaal en munitie. Onder de Britsche gevangenen bevinden zich 8.000 gewonden. Omtrent de Japansche verliezen deelt het communiqué mede, dat ongeveer 3.000 soldaten sedert de landing op het eiland Singapore gedood of gewond# zijn. Italiaansch weerrnacktsberScht Britsche duikboot geramd Het 630ste weermachtsbericbt luidit: Onze voorhoeden hebben ten Zuiden en. Z.W. van Tmimi en Mekili tegenaan vallen ondernomen oip vijandelijke ver- kenningisafdeelmgen en deze terugge dreven1. Ook gisteren werd de activiteit van de luchtmacht door het slechte weer be perkt. Onze vliegtuigen bombardeerden het vijandelijke achterland. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen hebben een beperkt aantal bommen ge worpen in de omgeving van Zuaira ,en Homs zonder schade aan te richten. Een onzer duikbooten is niet o<p haan- basis teruggekeerd. Volgens berichten, af komstig van den vijand, werd een groot deel der bemanning gevangengenomen en naar Gibraltar overgebracht, j De torpedoboót „Sagittario", onder be vel van den luitenant ter zee eerste klasse Lanfraneo Lanfran'chi, heeft een vijan delijke duikboot geramd, die in enkele seconden zonk. Dr. Frederiks ontslag verleend Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris van de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffen de bijzondere bestuuTsrechterlijke maat regelen) den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, dr. K. J. Frederiks, van de gegeven op dracht tot waarnemen van de loopende zaken van den secretaris-generaal in het departement van algemeene zaken, on der dankzegging voor de bewezen dien sten ontheven. Op zijn plaats heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, op grond van dezelfde verorde ning den secretaris-generaal in het de partement van justitie dir. J. J. Schriecke belast met het tijdelijk waarnemen van de zaken van den secretaris-generaal in het departement voor algemeene zaken. POLiTIE-AUTO'S HEBBEN VOORRANG Wanneer zij het „politie-signaal" geven De Duitsche politie in het bezette Ne derlandsche gebied deelt mede: Poli tiesignaal. In bepaalde gevallen is het noodzake lijk, dat de politie zoo snel mogelijk door de straten rijdt. Dergelijke geval len doen zich vooral voor, indien ergens een algemeen gevaar moët worden afge wend. Een snel vooruitkomen tijdens druk verkeer is slechts mogelijk, indien alle overige wèggdebruikers in dergelijke gevallen afstand doen van hun persoon lijke voorrechten en den rijweg onmid dellijk voor een ongehinderd snel passee- ren van de politie vrijlaten, inziende dat het algemeen- belang moet gaan voor het belang van den enkeling. De verplichting daartoe is vastgelegd in de verordening voor het verkeer op den weg voor het bezette Nederlandsche gebied van 8 October 1941 in artikel 41 ten 3) pag. 831. In deze wettelijke be paling, die klaarblijkelijk nog niet vol doende aan de bevolking bekend 'is, wordt duidelijk gezegd, dat ieder weg gebruiker reeds blij de nadering van een politievoertuig dat zich in het boven genoemde geval door een bijzonder sig naal kenbaar maakt, onmiddellijk door stérk naai- rechts uitwijken en stoppen tot het politievoertuig voorbij is, den rij weg moet vrijmaken. Het geluidsignaal dat gegeven wordt bestaat uit een opeenvolging van enkele tonen (accoord) die zoo luid zijn, dat zij door eon ieder gehoord moeten wor In uPulchri Studiote 's-Gravenhage sprak Woensdagmiddag Ir. A. A. Mussert, de leider der N.8.B., voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Een overztcht tijdens de rede van Ir. Mussert. (Polygoon-Fotodienst N.S.B den. Een uitvlucht, dat iemand dit zeer luide signaal niet gehoord heeft, kan niet worden aanvaard. Er zij op gewezen, dat degene, die bij het klinken van het signaal niet onmiddellijk den rijweg heeft vrijgemaakt, indien hij daardoor een on geluk krijgt, öp geen schadevergoeding kan rekenen en bovendien nog wegens overtreding van de bestaande verkeers- verordening wordt gestraft. Alle politieambtenaren in hetbezette Nederlandsche gebied hebben opdracht zeer nauwkeurig toe te zien op de nale ving van dit in het algemeen belang gegeven voorschrift. De verplichting tot stoppen geldt vanzelfsprekend ook voor tramwagens. Bonkaarten zullen distributieboekjes vervangen Naar het ANP uit Den Haag meldt zullen met ingang van NMaart a.s. tec. vervanging van de bestaande bonboekjes voor voedingsmiddelen, voortaan bon kaarten wonden uitgereikt, die voor een periode van vier weken voldoende bon nen bevatten. Zooveel mogelijk levensmiddelen zullen op deze kaarten, die in eenige stroaken van verschillende kleur zijn verdeeld, ver band houden met de soort bonnen, ver krijgbaar worden gesteld, waarbij reke ning is gehouden met tegen de bon- boekjes in de practijk gebleken bezwa ren. Op deze kaarten staat aangegeven wanneer de volgende kaart moet wor den afgehaald, zoodat iedere belangheb bende te allen tijde kan zien, op welken j dag hij aan de beurt is. j Hoewel de bonboekjes voor drie maan- den voldoende bonnen inhielden, moest men zich tot nu toe gemiddeld toch der tien maal per jaar een gang naar het distributielokaal getroosten, omdat die bonboekjes slechts voor een deel van de gedistribueerde levensmiddelen golden en de bonnen voor de overige tusschen- tijds moesten worden afgehaald. Hierin wordt thans een zekere regelmaat ge bracht. De geldigheidsduur van de bonnen als zoodanig wordt door het nieuwe bon- kaartstelsel niet beïnvloed. De plaatselijke distributiediensten zul len de tijdstippen van eerste afhaling bekendmaken. - Naar Domei meldt, blijkt uit een Ame- rikaansch radiobericht, dat generaal Wa vell. opperbevelhebber der geallieerde troepen in het Zuidwestelijk deel van den Stillen Oceaan, bij een Japanschen luchtaanval is gewond. Op het oogenblik moet hij in de omgeving van Soerabaja verblijven. De Fransche minister van binnenland sche zaken is Zondagmiddag voor een speciaal bezoek in Algiers aangekomen, met een persoonlijke boodschap van maar» schalk Pétain, teneinde werken en mid delen te bestudeeren om de economische moeilijkheden op te heffen. De minister brengt teven9 een bezoek aan Marokko en Tunte. Wensteer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 19.07. Morgen (Dinsdag) zon op 8.39; zon onder 19.09. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.59; op 10.34 Eerste kwartier Maandag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. DE NIEUWE BONNEN Deze week zijn voor het koop en van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen aangewezen de bonnen 10 van de daarvoor bestemde kaarten. Voorts is in de vier wek elijksche peri ode van 22 Februari tot Zaterdag 21 Maart verkrijgbaar gesteld: 1 kg suiker op bon 213 van de bonkaart algemeen; 250 gram koffiesurrogaat op bon 214; 500 gram jam op bon 215; 100 gram kaas op elk van de bonnen 216, 217, 218, 219 en 220; een rantsoen bloem, brood of gebak op elk van de bonnen 221, 222, 223 en 224, 250 gram peulvruchten op bon 225; 250 gram gort op bon 226 en 100 gram vermicelli of maizena op bon 227; 50 gram cacao op de bonnen 10c en J reserve; 250 gram rijst op elk van de bonnen lid en 12d reserve en tenslotte 31/2 liter melk op elk van de bonnen 10a, 11a, 12a en 13a van de melkkaart I en 13/4 liter melk op elk van de bon nen 10b, lib, 12b en 13b van deze melk kaart. Distributie van Yoghurt De Secretaris-Generaal van het Depar tement v. Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 22 Februari a.s. yoghurt, welke is bereid uit ge standaardiseerde melk (z.gi melk-yoghurt) uitsluitend tegen afgifte van de geldig verklaarde bonnen der melkkaarten of de ter verkrijging van melk bestemde rant soenbonnen gekocht kan worden. Gedurende het tijdvak van 22 Februari tot en met 21 Maart a.s. geven de voor; genoemde periode aangewezen bonnen van de „DN"- en „DT"-melkkaarten recht op het koopen van een hoeveelheid yoghurt, welke is bereid uit 3i/2 liten gestandaardiseerde melk. De distributie van yoghurt gesdhiedt ge- heel als voor melk gebruikelijk is. De uit taptemelk bereide yoghurt valt buiten de distributie en is dus zonden bon verkrijgbaar,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1