ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 21 FEBRUARI 1942 OPOE MO: ZIERIKZEESCHE COURAHT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee yi.60, elders 'ft.Hl per kwartaal. Weekabonnementen rasp, 13 en 15 cents. Losse nummers 5 cents. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 188S Uitgave: N.Y. Zierikzeesehe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuith. B 94, Tel. 32 Giro no. 137677 - Dir.: A. J. deLooze - Hoofdred.M. J. Kosten, Zierikzee 98STE JAARGANG No. 14866 ADVERTENTIES) Prijs: 21 cents per regel minimaal BS cents. Bij contract speciale prijzen. Suc cesje» op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: 70 cents. Inzending tot 's morgens 0 uur. DE OORLOG IN OOST-AZIË Aanval op Java en Bali Japansche vliegtuigen hebben Donder- damiddag een aanval ondernomen op Bandoeng. 19 Ned.-Indische en Ameri- kaansche vliegtuigen werden neergehaald Vervolgens werd in -dezelfde mededee- ling van het Japansche keizerlijker hoofd kwartier medegedeeld, dat "bij luchtaan vallen op Java 46 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield zijn. Twee Japansche vliegtuigen zijn na de gisteren ondernomen aanvallen niet op hun basis teruggekeerd. Naar de Britsche berichtendienst me dedeelt. aldus meldt het ANP uit Stock holm, hebben de Japanners getracht een landing uit te voeren op Bali. Het keizerlijk Japansche hoofdkwartier deelt voorts mede, dal vliegtuigen van de Japansche marine op 18 Febr. een massalen aanval hebben uitgevoerd op Soerabaia, waarbij 13 Amerikaansche vliegtuigen werden neergeschoten en 5 in de haven liggende torpedojagers zwa re schade opliepen. Eenheden van de Japansche luchtmacht vernielden op 17 Febr. bij een aanval op Koepang (Timor) 20 militaire gebouwen. Een koopvaardij schip van 3000 ton werd tot zinken gebracht. Bij den grooten Japanschen luchtaan val op Port Darwin werden 26 vijanden lijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield, zoo meldt het hoofdkwar tier der Japansche keizerlijke marine. Voorts werd een kruiser van 6000 ton, twee torpedobootjagers, een tankboot. een duikboot jager, alsmede 9 transport schepen tot zinken gebracht. Een andere torpedojager werd zwaar beschadigd. Behalve dat er groote verwoestingen werden aangericht in de havenwerken, werden ook hangars, kazernes en an dere militaire inrichtingen ernstig getrof fen. De Japansche verliezen bedroegen slechts 2 vliegtuigen. De 26 vernielde vijandelijke machines vormden de geheele luchtmacht £je te Port Darwin was ger stationneerd. Engelsche en Amerikaansche vluchtelingen te Batavia Het DNB verneemt uit Genève: Men gelooft in Batavia, dat niet meer dan' 300o tot 4000 man Britsche troepen uit Singapore ontkomen zijn, zoo meldt de Daily Express. Dit zijn in hoofdzaak! leden van het terreinpersoneel der Brit sche luchtmacht. Britsche en Amerikaan sche vluchtelingen, die nog tijdig uit Sin gapore naar Batavia ontkomen zijn, be legeren thans in heele troepen hun con sulaten en probeeren visa te bemachti gen om uit Nederlandsch-Indië te ver trekken. De scheepvaartkantoren te Ba tavia werken onder hoogen druk. Zij wor den overstelpt met aanvragen voor j)as- sagebiljetten. De meeste van deze aan vragen luiden voor Australië, Britsch- Indië of Amerika. BIRMA HET OUDSTE PE1ROLEUMLAND Met Britsch-Indië in het Westen en China in het Oosten en het Noorden is Birma gelegen tusschen twee van de dichtst bevolkte gebieden van den aard bodem; Birma zelf is betrekkelijk dun bevolkt. (15 millioen zielen), en deze omstandigheid is de oorsprong zoowel van de groote oeconomische mogelijkhe den. welke voor dit land openstaan, als van de moeilijkheden, welke aan zijn on afhankelijk bestaan in den weg staan. Van onafhankelijkheid kan men ten aan zien van Birma eerst spreken sinds 1937, maar dan ook slechts in dien zin, dat de band met Britsch-Indië werd verbro ken en dat het land voortaan werd be stuurd als een afzonderlijk deel van het Britsche gemeenebest onder een eigen .gouverneur, die niet ondergeschikt is aan den onderkoning van Britsch-Indië. Birma staat bekend als een van de oudste petroleumlanden ter wereld. Yenangyaung, tèn Zuidwesten van Man- dalay, was reeds eeuwen lang een pe- troleumstad. voordat Kapitein Cox daar ter plaatse in het jaar11798 niet minder dan 520 werkzame petroleumbronnen vond. Tot enkele jaren geleden was het pe- troleumgebied aan de midden-Irawaddy het voornaamste van het Britsche rijk; inmiddels is het overtroffen door Trini dad. Aangezien echter het Trinidadsche petroleumgebied door Amerik. concerns wordt geëxploiteerd, terwijl de petro leum 'van Birma onder contróle staat van het Britsche Shell-concern, Buitendien is Birma een door de na tuur rijk gezegend land, dat tal var*, grondstoffen oplevert. De uitvoer van r ij s t naar Indië speelt een buitengewoon groote rol, daar het overbevolkte Indië altijd dringend behoefte heeft aan dit belangrijke voedingsmiddel. Naast petro leum en rijst levert Birma ook nog een belangrijke hoeveelheid lood en looderts; tevens levert het jaarlijks 8000 ton ko pererts en meer dan 3000 ton wolfram erts. Birma moet dus worden beschouwd als een buitengewoon belangrijk-produ cent van grondstoffen, die niet minder dan 80 pet., derhalve het grootste deel, van zijn rijst, petroleum en kostbare houtsporten naar Indië uitvoert. In dië heeft dan ook heel wat kapitaal belegd in Birma. Het grootste deel van het land in het Zuiden meer in het bijzonder de grond rondom Rangoon bevindt zich in Indische handen. De En- gelschen komen eerst in de tweede plaats Hun kapitaal is in de eerste plaats be- legd in de mijnindustrie en in de pe- troleum, alsmede in de exploitatie van j kostbare houtsoorten, voornamelijk teak- j hout. CARMONA HERKOZEN als president van Portugal Men heeft uit de bladen kunnen ver nemen, dat Generaal Carmona opnieuw tet President van de republiek is ge kozen. De stem des volks heeft gespro ken; en de keuze van het Portugeesche volk zal blijken, de juiste te zijn geweest. Hoe groot belang de Portugeezen aan deze verkiezing hechtten, kan blijken uit het feit, dat niet minder dan 90 pet. van de stemgerechtigden er aan heeft deelgenomen. Reeds voordat het mid daguur sloeg,"had het grootste deel van de kiezers in Lissabon reeds zijn plicht vervuld. Ernstige tegencandidaten waren er niet; en het leed dan ook weinig twijfel, of Carmona zou als overwinnaar uit den strijd te voorschijn treden. Zijn persoon lijkheid en verleden stonden er borg voor, dat hij den presidentieelen zetel zou blijven bekleeden. Hij heeft, door middel van de pers, zijn dank uitgespro ken voor dit nieuwe bewijs van ver trouwen en zijn herkiezing genoemd „het grootste eerbewijs, da^ hem in zijn le ven-ten deel is gevallen". Generaal Carmona, die den 24sten Nov. 1869 in Lissabon is geboren, is door deze herkiezing zijn vierde ambtsperiode als president van Portugal ingegaan. Aan het hoofd van den staat gekomen na den staatsgreep van 9 Juli 1926, stelde hij zich voor de eerste maal officieel candidaat in Maart 1928. Reeds voor dien tijd had hij, steunende op het leger, in feite het presidentschap uitgeoefend. In Februari 1935 werd .hij vervolgens voor de tweede maal uitgeroepen tot president van de republiek. Bij alle drie de verkiezingen was hij practisch de eenige candidaat; en telkens vond zijn j verkiezing plaats met gemiddeld 85 tot 90 pet. van de geldige stemmen. Oor spronkelijk was hij niet alleen Presi dent, doch tegelijkertijd Minister van Oorlog en Minister-presidentdoch dit laatste ambt droeg hij in 1933 over aan Salazar, dien hij in 1928 had belast met de saneering van de inkomsten van den staat. KOUDE IN WEST-EUROPA Wolvenplaag in Spanje Uit Stockholm wordt aap de „Giornale d'ltalia" gemeld, dat tengevolge van de strenge vorst in Skandinavië alle scheep vaart is gestremd. Een viertal vrij groote schepen, die in het ijs en de sneeuw waren vastgelo.open en S.O.S.-seinen ga ven konden door een reddingsploeg niet worden bereikt. Men heeft getracht de equipage van een der geblokkeerde sche pen door middel van een vliegtuig te be vrijden, maar ten gevolge van de koude kon dit niet opstijgen. De strenge vorst in Denemarken heeft de geheele vischvangst in de Deensche Archipel stilgelegd. Het eiland Anholt is door fret ijs al meer dan 3 weken ge ïsoleerd en het moet per vliegtuig ge approviandeerd worden. Ter voorzien.ng van een ander eiland met levensmiddelen heeft men te voet een reis van 30 km over de bevroren zee moeten afleggen. Er zijn 20 slachtoffers van de koude ge- vallen. In Roemenië was de temperatuur einde Januari gedaald tot 30 gr. onder nul!. De hoeveelheid sneeuw?, die gevallen ie, DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Het opperbevel van de weer macht deelde Vrijdag het volgende mede In het Oosten heeft de vijand bij aanvallen, die geen succes op leverden, weer zware bloedige ver liezen geleden. In den centralen frontsector mislukten hernieuwde uit- valspogingen van de ingesloten vij andelijke strijdkrachten. In de ge vechten van 18 en 19 Februari! werden 79 vijandelijke pantserwa gens vernietigd of buit gemaakt. De sovjetluchtmaeht verloor gis teren 39 vliegtuigen. 4 eigen toe stellen werden vermist. In N.-Afrika geen gevechts handelingen van beteekenis. Duit- 'sche gevechtsvliegtuigen vielen, on danks de moeilijke weersgesteld heid. gemotoriseerde Britsche af- deelingen in het Oosten- van Cy* renaïca aan. Afzonderlijke Britscoe bommenwerpers zijn in den afge- \oopen nacht WeSt-D-uitschland bin nengevlogen, doch niet ver daarin doorgedrongen. is grooter dan men zich bij mensehen- heugenis kan herinneren. In de straten f van Boekarest hebben zich enorme sneeuw- hoopen gevormd. I Uit Agram komen berichten, dat het j verkeer in geheel Kroatië door de vorst veel moeilijkheden ondervindt. De trei- nenloop heeft langdurige vertraging. De stad Lika is geïsoleerd door de sneeuw. Te Agram kon het tramverkeer grooten- deels niet functionneeren. Urt Madrid verneemt de „Giornale d'ltalia" dat troepen wolven uit de ber gen van de Sierra Morena, de groote wegen in de provincie Jaen onveilig maken; zij moeten aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. Om de wolven te verdrijven worden des nachts door de wakers groote brandende toortsen ge bruikt. De stallen van het vee worden door troepen van een twintigtal wolven aangevallen. HET PROCES TE RIOM Gamelin zal zwijgen Daladier verhoord Het DNB meldt uit Vichy Donderdagmiddag is het proces tegen de personen, die voor de nederlaag van Frankrijk verantwoordelijk zijn, door den president van het opperste gerechtshof te Riom, Caous. geopend. Bij het begin der zitting legde gene raal-Gamelin een verklaring af, dat hij zou zwijgen om de verantwoordelijk heid en de eer van het leger te be schermen. Léon Blum heeft de geheele verant woordelijkheid op het militaire comman do afgewenteld. Hij wees erop, dat het gerechtshof eigenlijk de verantwoordelijk heid voor de militaire nederlaag moet vaststellen. Daar Gamelin de eenige mili taire beklaagde is, valt automatisch de voornaamste verantwoordelijkheid op hem terug. Een nog zoo sterk bewapend: leger stort ineen indien de leiding fouten maakt. Gamelin heeft echter door zijn zwijgen geweigerd de verantwoordelijk heid op zich te nemen. Als dit proces er een tegen de republiek is, dan zal Blum op zijn post 'blijven en zich ver dedigen. De verdediger van Blum maakte be zwaar tegen de competentie van het ge rechtshof en tegen de wettigheid van zijn samenstelling en bevoegdheid en ver klaarde dat dit proces een ^directe schen ding van de grondwet" is. Vervolgens werd Daladier ver hoord. Onder verwijzing naar de ver oordeeling door den leider van den Fran- schen Staat van 16 October jl. verklaar de hij weliswaar zijn .deel van de ver antwoordelijkheid te dragen, doch zich tegen dit vonnis te verzetten. Toen hij een rede van den Duitschen minister van oeconomische zaken in zijn verklaring betrok, werd hij door den president on derbroken, die zeide de deuren te moeten sluiten, indien Daladier buitenlandsche staatslieden in de behandeling betrok. Vervolgens zeide Daladir, dat de „ge beurtenissen in Tsjechoslowakije en in Polen den oorlog onvermijdelijk hadden gemaakt". Daarop dreigde de president opnieuw met het sluiten dor deuren. Daarop beperkte Daladier zich ertoe een overzicht te geven over de bewapenings politiek van Frankrijk sedert 1933. Hij verklaarde o.a. te zijner tijd met ge tallen en door militaire getuigen den toestand der bewapening van Frankrijk te zullen bewijzen op het oogenblik, dat hij het ministerie van oorlog overnam. Hij zeide zijn plicht tegenover het 'va derland te hebben gedaan. Dan werd de zitting verdaagd. Opzienbarend dolcument aan helt licht gebracht Rapport .van den Franschen gezant te 's-Gravenhage Onder de papieren van den vroegeren Franschen minister-president Daladier is een rapport gevonden van den Franschen gezant te 's-Gravenhage, de Vitrolles, dat het authentieke bewijs levert, dat de vroegere Nederlandsche regeering met een weergalooze misdaad de kroon wilde zetten op haar schending der neutraliteit en haar huurlingenpolitiek, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn. Het rapport van den Franschen ge zant, dat deze op 12 October 1939 per koerier naar Daladier stuurde, brengt het feit aan het licht, dat- de vroegere Nederlandsche minister van Buitenland sche zaken, van Kleffens, plannen koes terde om een aanslag te plegen op den Führer en op den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken en dat hij trachtte de Duitsche regeering omver I te werpen. Om het plan voor deze aanslagen, waarachter de Engelsche regeering en haar Intelligence Service stonden,, in samenwerking met alle vijanden van Duitschland uit te voeren, probeerde Van Kleffens zich te verzekeren van de hulp van de Fransche regeering. De me deplichtigheid en de hulp van president Roosevelt achtte hij hierbij vanzelfspre kend. Uit het document blijkt, dat er ver band bestaat tusschen de plannen van den Nederlandschen minister van Buiten landsche Zaken en het bekende incident te Venlo, waardoor destijds de kuiperijen van de te 's-Gravenhage gestationneerde centrale van de Britsche Intelligence Service voor West-Europa onthuld wer den. Deze centrale trachtte zooa's bekend in Duitschland complotten te smeden en aanslagen te organiseeren en probeerde hiertoe in contact te komen met zooge naamde in werkelijkheid niet bestaan de revolutionnaire organisaties. Deze omwentelingsplannen van de Engelsche Intelligence Service te 's-Gravenhage waren de Duitsche regee ring natuurlijk bekend. Om alle bijzonder heden dezer plannen te weten te komen, kregen destijds ambtenaren van den vei ligheidsdienst der S.S. opdracht zich uit te geven als leden van revolutionnaire organisaties in Duitschland en op deze wijze contact te verkrijgen met de Brit sche terreur- en revolutie-centrale te 's-Gravenhage. Deze opdracht had, zooals men zich herinnert, tol gevolg, dat de Britsche Intelligence Service in de opgestelde val liep en dat haar chef en consorten,, ook de hem vergezellende officier van den Nederlandschen generalen staf, aan de Duitsch-Nederlandsche grens bij Venlo gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles aan Dala dier, dat door het ministerie van Buiten landsche Zaken thans aan de openbaar heid wordt prijsgegeven, bewijst opnieuw de moordplannen van de Intelligence Ser vice, doch toont tevens aan, dat deze plannen door den toenmaligen Neder landschen minister van Buitenlandsche Zaken persoonlijk op zeer nadrukkelijke wijze werden bevorderd en uitgevoerd. VERSCHILLENDE BERICHTEN Jeugd van de straat De burgemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruijter van Steveninck, deelde in een persconferentie mede, dat hem uit ingewonnen rapporten bij de politie en den Voogdijraad was gebleken, dat de criminaliteit, onder de jeugd den laat- sten tijd sterk is toegenomen. IJen groot euvel daarbij is vooral bij zonder sterk op den voorgrond getreden door het steeds doelloos op straat rond slenteren van tal van jeugdige personen, hetgeen de bandeloosheid in de hand) werkt en den hartstochten vrijen teugel laat. Het is daarom, dat de burgemees-, ter zich genoodzaakt heeft gezien ver schillende maatregelen te treffen tar be- DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 21 Februari niet meer geldig: 09 Brood, 09 Vleesch, 08 Aard appelen. 193, 195, 197 t/m. 203, 209, 210, 212 Algemeen. 04 t/m. 07 Reserve. 06 t/m. 09 Melk. De geldigheidsduur van de volgende boven is verlengd: t/m. Zaterdag 28 Februari 09 Aardappelen, 204 t/m. 208 Algemeen (Kaas), 08 Boter en Vet. Wanneer verduisteren? - Heden (Zaterdag): zon onder 19.03. Morgen (Zondag) zon op 8.42; zon onder 19 05. Maandag zon op 8.42 zon onder 19.06. Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.01op 11.53 Maan onder 3.03; op 12.25 Eerste kwartier Maandag 23 Februari. Volle maan Dinsdag 3 Maart. Laatste kwartier Maandag 9 Maart. Nieuwe maan Maandag 16 Maart. vordering van tucht en zedelijkheid, in de hoop daardoor jeugdige personen zoo- veel mogelijk van de straat te weren! en binnenshuis te doen verblijven, het geen ongetwijfeld het gezinsleven ten goede zal komen. De genomen maatre* gelen hebben een tweeledig karakter, De eerste betreffen de bevordering van tucht, zedelijkheid en orde op straat, de andere de beveiliging van jeugdige personen, speciaal meisjes. De eerste verordening is gisteren ln werking getreden, de tweede wordt 17 Maart van kracht. Brand in het gemeentehuis Donderdagmorgen om negen uur ont dekten ambtenaren te Ede dat in het gemeentehuis op den zolder brand was uitgebroken. Weldra stond de achter kant van het gebouw in lichterlaaie. Toch slaagde men er nog in vele bescheiden' in veiligheid te brengen, onder andere j het nieuwe archief. Alleen het oude be volkingsregister ging in vlammen op. Een gedeelte van het archief was reeds vo rig jaar naar elders overgebracht. Hoe- i wel de brandweer vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, kon zij aanvankelijk niets uitrichten, daar de brandputten be- vroren waren. Eerst na ongeveer drie kwartier kon v^ater worden gegeven, 1 waarop men het vuur met vier stralen 1 aantastte. Intusschen had het vuur zoo j om zich heen gegrepen, dat de hoop het gebouw te behouden, vervlogen was. Het DNB meldt uit Boedapest: De beide Huizen van den Hongaarschen j Rijksdag hebben Donderdagmorgen in een gemeenschappelijke bijeenkomst den oudste»* zoon van den Rijksbestuurder, Stefan von H o r t h y, bij acclamatie tot plaatsvervanger van den Rijksbestuur- der gekozen. 1 f» Radio Mundtal meldt uit Stockholm: De Zweedsche bladen zijn van meening, dat Engeland het plan koestert Mada gascar of te bezetten, of het op een andere wijze binnen zijn invloedssfeer, te brengen. De correspondenten van deze bladen melden uit Londen, dat Engeland een a ctie zou ondernemen om deze „acn- terdeur tot den Indischen Oceaan" vrij te houden en daarmede de positie van de geallieerden in den Indischen Oceaan te verstevigen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1