NeemAKKERTJE GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN v. „Een verkoudheid ia niet 200 erg; erger is het die te ver onachtzamen door niet direct AKKERTJES te nemen. Die werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zyn AKKERTJES al reeds by een neusverkoudheid, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang durige griep gaat ontaarden. Daarom direct AKKERTJES!" De Nederiandsche Pijnstiller partners ligt in ons zelfbewustzijn als Nederlanders en de erkenning daarvan door de Duitschers, idie in het nieuwe Europa de leiding zullen hebben. Wij kunnen deze leiding te gereeder aanvaarden omdat ons niet eens, maar herhaaldelijk onze kultureele zelfstandig heid, dat wil zeggen ons bestaan alsl zelfstandig volk is toegezegd. Wat kon noodzakelijker zijn, dan een orgaan te scheppen dat het Nederiand sche kultuurleven vertegenwoordigend te vens het vertrouwen van het hoogste gezag in ons land heeft. Zoo is de Neder iandsche Kultuurraad ontstaan: het kul tureele geweten van het Neder iandsche volk. Dat wil dus zeggen, dat de kultuurraad in de eerste plaats een Nederiandsche instelling is die als een geweten en waarschuwende stem kan doen hooren wanneer Nederiandsche kul- tuurbelangen bedreigd worden van welke zijde ook. Maar het geweten verhindert niet slechts. Belangrijker is, dat het aan drijft tot handelen ten goede. De taak van den kultuurraad is derhalve raad gevend in alle opzichten. Maar ander zijds zijn maatregelen getroffen dat de raad van den Kultuurraad inderdaad ook gehoord worde en niet lichtvaardig ter zijde worde gelegd. De stem van het Nederiandsche volk wordt vertegenwoordigd door de leden van den Kultuurraad, die den president terzijde staat. Ik weet wel, dat enkelen, die zich zelf als de coryphaeen van de Nederiandsche Kuituur beschouwen en door velen ook zoo beschouwd worden, ontbreken. Maar de Kultuurraad is naar andere gezichts punten en op andere wijze dan door het evenredig kiesrecht samengesteldde criteria die gegolden hebben zijn die 1 van de toekomst, niet die van gisteren. Ik weet ook, dat enkelen, die ik hier gaarne gezien had, zich uit persoonlijke overwegingen onttrokken hebben aan de gemeenschapstaak waarvan wij het al gemeen belang zeer wel inzien. w w w cX> Er zijn er die door tfering gewicht, omhoog stijgen, gelijk er anderen zijn, die door hun soliecle zwaarte beneden blijven. 1 I Feuilleton Roman van ChriBtel Broehl-Delhaes 71 Nadruk verboden Maar ik kan toch zoo maar niet in eens weg gaan. Wat moet hij dan wel denken? stamelt ze toonloos. Ja kan toch plotseling naar huis zijn geroepen; en" er zijn altijd genoeg, uitvluchten te vinden. Nee, dat wil ik niet! Het is eens-' klaps een heel andere Astrid, die daari tegenover Rupert Braubach staat en hem nu vastberaden in de oogen ziet. Ik wil er niet om liegen. Nog liever zeg ik hem ronduit, waarom ik niet langer blij ven wil. j» Kind, zegt Braubach, half lachend, ik bewonder je heerlijke oprechtheid, maar je kan nu eenmaal, alle moderne opvattngen ten spijt, een man werkelijk niet vertellen, dat je van hem houdt,, als hij dat niet het eerst laat blijkien. Zij moet, zij het tegen haar zin, toe geven, dat hij gelijk heeft en daarom neemt ze haar toevlucht tot een list, die ze zich in de gegeven omstandigheden wel meent te mogen veroorloven: Brau bach zal den eersten den besten keer;, dat hij weer komt, tegen Erich zeggen, dat ze vertrokken is en zijzelf dan in een aangrenzende kamer luisteren, hoe hij daarop reageert. Maar alles kwam nog zoo heel anders dan ze zich had voorgesteld. Sommige Des te meer waardeer ik het mijne heeren leden van den Kultuurraad, dat gij niet geaarzeld hebt uw taak in hèt belang van ons volk en onze kuituur op u te nemen. Ik dank u voor uw bereid willigheid en verantwoordelijkheidsbesef. Op den duur zal het noodig zijn het aantal leden van dit college uit te brei den, want al hebben wij niet voor elk onderdeel onzer taak een specialist noo dig, op verschillende belangrijke gebie den zal nog moeten blijken wiens stem het meest verdient gehoord te worden. Wij allen mijne heeren leden van den, Kultuurraad moeten open staan voor dc verlangens en wenschen, die in ons volk leven. Eén punt wil ik hier in het bijzon der -naar voren brengen. Gij medewer kers van den Nederlandschen Kuituur kring, die destijds den moed uwer over tuiging bezeten hebt, neemt een bijzon dere plaats in. Het is mij een behoefte u de verzekering te geven, dat u in het bijzonder steeds 'een open oog vooir uw gedachten en wenpnhen in den Ned. Cultuurraad zult vinden. NEGEN MILLIOEN NEDERLANDERS De bevolking van Nederland is in on geveer een eeuw verdrievoudigd'. Op 1 Januari 1840 beliep zij 2.860.559 zielen; de vier millioen weird bereikt op 81 December 1879, de vijf millioen op 31 December 1899; eind 1909 liep de be volking tegen de zes millioen, elt jaar later was bijna de zeven millioen be reikt en op 31 December 1930 teldei onze bevolking bijna 8 millioen zielen n.l. 7.935.565. Een overzicht van den groei der bevolking laat duidelijk zien, hoe dichtbevolkt ons land is. Op 1 Januari 1840 woonden er 88.7 menschen op een vierkanten kilometer en op 31 December 1940 271.1 (volgens de uitkomsten der volkstellingen, vermeld door dr. O. Bak ker, aan wiens boek „Statistieken" wij deze en andere gegevens ontleenen). Indien men den loop der bevolking gedurende een eeuw nader bekijken, tref fen allerlei belangwekkende bijzonderhe den. Zoo blijkt, dat het geboorte cijfer in ons land, evenals in vrijwel alle andere landen, geleidelijk is ge daald; het aantal levend geborenen per 1000 inwoners der gemiddelde bevolking beliep in het tijdvak 1840—1849 nog 33.5 en in 1939 slechts 20.6. Evenwel, Neder- land slaat toch vergeleken met andere landen lang geen slecht figuur. Ofschoon i er meer jongens dan meisjes geboren I wérden is er toch in ons land nog altijd j ©ieta vrouwenoverschot, doch het is voortdurend verminderd en wel van 1045 vrouwen per 1000 mannen in 1840 tot 1004 in 1940. De oorzaak is, dat de sterfte onder de mannen grooter is en vestiging bij de mannen hoqger is dan bij vrouwen. j Wat de sterfte betreft, deze is in een1 eeuw snel gedaald. Nederland kan zich beroemen op het laagste sterfte- cijfer van Europa, met 8.6 per 1000 in woners in 1939 vergeleken met 26.6 in de periode van 1840'49. De voortreffe lijke sociale en hygiënische toestanden in ons land, de goede situatie op woning en ander gebied hebben hiertoe in hooge mate bijgedragen. Op Nederland volgden in 1939 Noorwegen eh Denemarken, beide met 10.1. j Een peilschaal voor de sociale toe standen in ons land en van het ni veau waarop de volksopvoeding zich be vindt ten aanzien van kinderzorg is het cijfer der zuigelingensterfte. Ook hier kan Nederland iedere vergelijking met andere landen glansrijk doorstaan. De zuigelingensterfte beliep in de jaren 1871 —1875 per 100 levend geborenen slechts 21.1 zuigelingen beneden het jaar en in 1939 slechts 3.4, menschen bedienen zich om aan hun, van afgunst overkropt gemoed, uiting te geven bij voorkeur van een anoniemen brief. Ook Astrid Braubach werd met een dergelijken „vertrouwelijken" brief be dacht. En daarin stond te lezen, dat zij weliswaar vele dagen en uren aan Erich Kyber wijdde, maar dat zij daarbij1 al evenzeer om den tuin werd geleid als j eertijds Gitta Menschlin, de dochter van den burgemeester, omdat meneer Kyber nu eenmaal een hopelooze liefde voor zijn jeugdvriendin, Johanne Gahl, had opgezet. Voor haar heeft hij indertijd] zijn verloving met juffrouw Menschlin verbroken. Aangezien echter juffrouw Gahl zelf wel scheen in te zien, dat zij voor Erich Kyber te oud was, had ze haar toevlucht gezocht tot „afweerrei zen" waarop ze wat jeugdiger hoopte te worden, terwijl Kyber intusschen een wat mannelijker leeftijd zou kunnen be reiken. En vandaag of morgen zou het dus toch wel op een 'huwelijk uitloopen. Astrid Braubach nam met walging en afschuw van dezen brief kennis. Haar eerste opwelling was den brief onmiddel lijk te vernietigen, maar daarop bedacht ze iets anders. Ze zou er met Erich zelf over spreken; tenslotte had hij er we'l het meeste belang bij te weten, wat men achter zijn rug vertelde. En dit voorhe-' men bracht- de beslissing. Ze kon echter niet voorkomen, dat haar niets vermoedende oom, dien zij buiten deze onverkwikkelijke kwestie had gelaten, toch de overeengekomen list van haar onverwacht vertrek aanwendde en toen zij geheel onvoorbereid de aangren zende karher binnen kwam, hoorde ze aan Kybers verschrikten uitroep, dat de BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN - FLACONS Tot nu toe kon de verpakking ren Krusohen hier te lende nog regel matig voortging vinden. De voorraad Krusohen is nog geruim en tijd vol doende, dooh glaa-sohaariohte be moeilijkt thans de levering - Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Krusohen afleveren, indien U hem een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel inlevert van gelijke grootte. Hij ver goedt U daarvoor 5, 3 of 2 cents, □aar grootte Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking, RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 21 Februari HILVERSUM I. 415.5 M. 7,15 Gram.; 7.45 Ochtendgymnastiek; 7.55 Gram.; 8 Brandende kwesties, cau serie (opn.); 8.15 Gram.; 8.20 Ochtend gymnastiek; 8.30 BNO: Nieuwsberichten 8.45 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9-20 Gram.; 10 Ernstige muziek (opn.); 11 Voor de vrouw; 11.20 Zang met piano begeleiding; 12 Ensemble 'Jack der Kin deren; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Waarvoor teelt de boer zijn vlas? 13.15 Romancers en soliste;'14 '„Waarom leeren wij' eigen lijk?" II; 14.20 Na gedanen arbeid..-, muziek en vroolijkheid15.45 Gram.; 16 Cyclus: „De zeven kruiswoorden", I; 16.20 Cello en piano; 16.45 Hollandsch A Ca- pella-koor; 17.15 BNO: Nieuws-, econo mische- en beursberichten; 17.30 Gram.; 17.35 Duiische taalcursus18 Gram.; 18.15 Het kwartier van den arbeid; 18.30 Or gelconcert; 19 Actueel halfuur; 19.30 Bonte avond; Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales 'die over eèn lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15 Gram.20.40 Omroep-Symphonie-Orkest (opn.); 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 —24 Gram. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—8 Zie Hilversum I; 8 Gram.; 8.15 8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Gram.; 9.25 Utreohtsch Stedelijk Orchest; 10 Morgen wijding; 10.15 Gram:; 10.30 Lichte mu ziek (opn.); 12 Pianovoordracht; 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten; 13 Orkest Willy Eberle; 13.40 Voor de rijpere jeugd; 14 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist; 14.45 Sint Pieter in Grouw; 15 Stedelijk Orkest van Maas tricht; plm. 15.40 Gram.; 15.45 Hier W.A.; 16 Omroep-Harmon ie-orkest en het Fi- gura-kwartet17 Voor de binnenschip pers; 17.15 BNO: Nieuws-, economiscbe- en beursberichten; 17.30 Orgelspel; 18 „In een nieuw licht bezien" (Voorbe reid door de NSB); 18.15 Gram.; 18.45 Als ik 'tvoor 'tzeggen had; 19 BNO: Praatje in Groningsch dialect; 19,10 BNO: Nieuwsberichten; 19.20 Omroep Sympho- nie-orkest (opn.); 20 Wat zal ik van de .week beluisteren? Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken; 20.15 Gram.; 20.45 Bonte avond; 21.30 Het Mu sisch element en zijn beteekenis voor ons geestesleven; 21.45 BNO: Nieuwsbe richten; 22 BNO: Toelichting öp het weermachtsbericht; 22.10—22.15 Avond- wijding. verrassende mededeeling van Braubach diepeq indruk op hem maakte. Hij be stormde haar oom met vragen naar de reden van dit plotseling vertrek, maar Braubach behoefde deze niet te beant woorden, want haar persoonlijke verschij ning logenstrafte diens jobstijding vol komen. Oom houdt je maar een beetje voor den gek, Erich, lachte ze. De uitwerking van haar woorden was verrassend. Ze zag, hoe de teleurstelling op zijn gezicht verdween om plaats te maken voor innige blijdschap. Hij trad haastig op haar toe en greep haar beide handen. Goddank 1 Je bent toch niet werke lijk van plan te vertrekken? Wordt het niet langzamerhand tijd? lachte ze. Mijn hemel, ik kan toch niet eeuwig hier blijven. Bovendien is het intusschen zomer geworden en ik be gin er hard naar fe verlangen, weer eens op de Alster te kunnen roeien. En daarbij, voegde zij er met een vroolijk knipoogje aan toe, wordt het toch ook hoog tijd, dat ik weer eens iets nuttigs ga doen. Ik dacht, dat je je tante verpleegde Verdienstelijker kan een vrouw zich toch haast niet maken, antwoordde Erich. Tante is allang weer hersteld en kan het nu wel zonder mij. Ik word hier overbodig Ze keert zich van hem af en gaat naar de openslaande deuren, welke over de veranda toegang geven tot den tuin. De volle zomer openbaart zich stralend in de weelde van groen en bloemen. Ze kan er geen weerstand aan bieden; ze. vergeet, dat ze met Erich wilde praten, ze vergeet den brief en Elk der volgende bonnes Geeft reoht op het koopen van: 0 t/m. Jaar 16 Febr. t/m. 21 Febr. 1942 09 A brood 09 B brood 09 A vleesoh 09 B vleesoh 4 rants. j V, rantsoen 1 rantsoen I 1/i rantsoen brood of gebak vleesoh of vl.waren 25 Jan. t/m. 21 Febr. 1942 in tijdvak van vier wekeD 197 algemeen 1 kg suiker 1 1 1 1 kg 05C of 05D Reserve 50 gram oaoao •50 50 gram 198 algemeen 500 gram 500 500 500 500 gram 199 t/m. 202 algemeen 1 rantsoen bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rentb 06D07D Reserve 250 gram rijst 500 - gram 203 algemeen 250 gram haverm. of peulvr. 250 250 250 250 gram 209 algemeen 250 gram gort 250 250 250 250 gram 210 algemeen 100 gram vermicelli of aeizena 100 100 100 100 gram 204 t/m. 208 algemeen 100 gram kaas 500 500 500 500 graas 06 A t/m 09 A melk 1 3i/a liter melk 28 14 liter 06 B t/m 09 B melk I l«/4 liter melk 7 7 liter 10Febr. t/ai^l8Febrl942 08 boter 08 vat V, rants, l/i rants, t V| rants. Bijzondere rantsoenen 28 Deo, t/m 21 F-br 1942 198 algemeen 250 gram 8 Febr. t/m 21 Febr. 1942 212 algemeen 1250 gram 8 Febr. t/m 21 Febr 1942 08 A aardapp. ls/a 08 B aardapp. 1/, 15 Febr. t/m 28 Febr. 1942 boter boter zonder reduotie of Margarine koffiesurrogaat 09 A aardapp. 09 B aardapp. i8/. peulvruchten aardappelen aardappelen aardappelen aardappelen BeHohikbear per peruooD 4 t/m. 18 14 t/m. Vol was Jaar Jaar senen in tijdvak van één week l1/. rant* rants in tijdvak van 9 dagen 250 250 250 250 rant*. gram gram kg kg kg kg De financiieele adviseur van Tsjiang Kai-Sjek, generaal Abraham Cohen, is Hoor de Japanners gevangen' genomen en doodgeschoten. De Daily Express deelt mede, dat Abraham Cohen in East End te Londien geboreni en 56 jaar geworden; is. Als jongeman trok hij naar Canada en later naar China, (ANP) Volgens een mededeeling van den En- gelsichen berichtendienst, möeten alle vrouwen in Engeland, getrouwd of onge trouwd die in het jaar 1907 geboren^ zijn, zich a.5. Zaterdag opgeven voor den arbeidsdienst. (ANP) haar aanstaand -vertrek en gaat den tuin in, waar het helle zonlicht haar opneemt. Erich werpt een hulpeloozen blik op Braubach, doch als deze hem bemoe digend toeknikt, aarzelt hij niet langer. Hij gaat haar na over de witte grintpa den, voorbij de rozen tot de boomgroe pen, welke den kleinen vijver omringen. Hier vindt hij haar terug, half van hem afgewend, aan den rand van het water. Hij probeert een ^n te vormen, maar het is of elk woord, dat hij zeggen wil, te veel is. Hij weet niet, hoe hij begin nen moet. En tenslotte is zij het zelf, die het zwijgen verbreekt. Ik moet terug naar Hamburg, zegt ze zacht, als tot zichzelf, „Het moet". Dan kan Erich niet langer in zijn be- sluilelooze houding volharden. Plotseling staat hij half achter haar, legt zijn handen behoedzaam op haar bovenarmen en zegt, haar zoo dwingend zich naar hem toe te keeren: Ik had je eigenlijk nog iets willen zeggen, Astrid, vóór je weggaaf, maar ik weet niet, of ik daar wel. goed aan doe. Wil je naar meluisteren? Ze keert zich nu langzaam om en kijkt hem aan. De diepe ernst, waarmee het lieve, jonge gezicht overtrokken is maakt haar ouder. Zoo- lijkt ze op Johanne... Even is het. of zijn gezicht zich pijnlijk j vertrekt, maar dan schuift hij zijn arm. door den haren en trekt haar zachtjes^ met zich mee. j Weet je, Astrid, ik heb altijd maar die eene vrouw lief gehad: Johanne. Ik j heb fe veel van haar verteld en je hebt vaak den wensch te kennen glegeven I eens persoonlijk kennis met haar te Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 22 Februari: Dr. Boogerd en Dr. van Hoorn. - Het DNB meldt uit Stockholm: Volgens een bericht van United Press uit Batavia in de Nya Dagligt Allehanda' rukt de Japansche voorhoede van het op Sumatra gelande leger van Palem- bang uit op langs de spoorlijn van Teloekbetoeng. Volgens hetzelfde bericht hebben Japansche bombardementsvliegui- gen een aantal aanvallen gedaan op ver schillende plaatsen op de kleine Soenda- eilanden. kunnen maken. Ze is een vrouw, zooals, je er maar heel weinig vindt. Ze gaf me, m'n vrijheid, opdat ik het leven zou leerren kennen en ik leerde het kennen| in een meisje en in een liefde, die in 't geheel niet strookte met mijn aard. Ik verbrak deze verbintenis, niet omdat ik Jo lief had. maar omdat in de manier, waarop die ander mij in mijn heiligst© gevoelens krenkte, zich haar ware karak ter openbaarde. Tusschen Jo en mij be staat uiterlijk niets meer, dat ons bindt, maar voor mij beteekende deze omgang met Jj den mooisten tijd van mijn le ven: jeugd, eerste liefde, droomen en idealen. En toen kwam jij, Astrid en je werd een kameraad voor me, zooals ook Jo dat :geweest is. Je toonde begrip voor me t§ hebben, voor mijn vaak verwarde ideeën en voor mijn zwakheden. Je bent zooveel voor me geworden, Astrid, zoo heel veel Hij zweeg plotseling en zocht naar meer woorden om zijn gevoelens tot uiting te kunnen brengen. Hij kon haar nog niet zeggen: ik houd van je. Ja, antwoordde ze, ik geloof wel dat ik je begrijp, Erich. Wat je ontbreekt is de vrouw, die mèt jou Jo lief heeft, Zullen wij haar samen lief hebben, Erich? Hij blijft midden op het tuinpad staan, volkomen overweldigd door haar woor den. Nooit heeft een mensch hem zoo iets moois gezegd: mèt hem Jo lief heb ben.... Dat was de oplossing en tevens de verlossing van het labyrinth van zijn tegenstrijdige gedachten. Je mag me nooit meer verlaten, tridl zei hij hartstochtelijk. Nooit Astrid (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2